Prawda

Niedziela, 19 maja 2019 - 09:09

« Poprzedni Następny »


Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny


Steven Novella 2018-11-30


Miło jest otrzymywać czasami dobre wiadomości, wiedzieć, że istnieją inni ludzie, którzy szanują fakty i naukę. Rząd hiszpański ogłosił, że planuje zakazanie alternatywnej medycyny w państwowych ośrodkach opieki zdrowotnej. Jest to śmiałe posunięcie i jak najbardziej słuszne. W rzeczywistości, każde inne podejście jest zwyczajnie skandaliczne.

 

W Hiszpanii istnieje sprawny państwowy system opieki zdrowotnej, który obejmuje wszystkich ludzi żyjących i pracujących w Hiszpanii - około 90% populacji korzysta z publicznej opieki zdrowotnej. Około 19% do jakiegoś stopnia korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej. Uważa się, że Hiszpania ma jeden z najlepszych systemów opieki zdrowotnej na świecie i odpowiada temu przeciętna długość życia.


Obecnie chcą jeszcze ulepszyć swój system opieki zdrowotnej przez oczyszczenie go z szkodliwej i marnotrawczej pseudonauki. Jeszcze nie przedstawili pełnej listy tego, co uważają za „alternatywną medycynę”, ale podają jako przykłady homeopatię i akupunkturę (dobre miejsce na początek). „Guardian” informuje:


Propozycja, przedstawiona przez ministrów nauki i zdrowia, ma na celu unikanie ”potencjalnie szkodliwym skutków” praktyk stosowanych jako alternatywa lub uzupełnienie leczenia, które samo opiera się na ”dowodach i naukowym rygorze”, powiedział rząd w oświadczeniu.


Jest to u podstaw prosty, a nawet oczywisty standard – dostarczanie opieki zdrowotnej, o której najlepsze dostępne dowody naukowe mówią, że jest bezpieczna i skuteczna, i jest najlepszą dostępną opcją dostarczaną przez licencjonowanych profesjonalistów.


Zdumiewa, że w ogóle musimy o to walczyć, ale przemysł znachorstwa potrafił doskonale zmienić sobie markę i właściwie „zahipnotyzował” świat, by uwierzył, że pseudonauka jest rozsądną medycyną. Zrobili to na cały szereg sposobów. Mówią, że chodzi o wolność – wolność konsumenta wyboru opieki zdrowotnej, jaką chcę. W rzeczywistości jednak chodzi o wolność szarlatanów i kupczących „cudownymi miksturami” do sprzedawania pseudonauki bez żadnych regulacji.


Zaatakowali także naukowe podstawy medycyny, argumentując, że nie potrzebujemy nauki, żeby wiedzieć, co działa, że medycyna głównego nurtu wcale nie jest naukowa i że cała nauka to i tak jeden wielki spisek. Próbowali zmienić reguły nauki i rozwodnić standardy dowodów. Udało im się sparaliżować regulacje, a także wślizgnęli się na uczelnie i do szpitali (zazwyczaj z olbrzymimi grantami finansowymi lub obietnicą dostarczenia dodatkowego strumienia pieniędzy). 


Energicznie atakują także swoich krytyków – każdego, kto wskazuje, że prawdopodobnie dobrze jest nie leczyć pacjentów nonsensownymi wywarami, magicznymi zaklęciami i kompletną pseudonauką. Próbują przekonać, że jesteśmy fanatykami lub, że siedzimy w kieszeni “Big Pharma”, a jeśli to nie działa, podają nas do sądu. Niestety, wszystkie pieniądze są po stronie sprzedawców „magicznych leków”, nie zaś po stronie tych, którzy bronią rygorystycznych standardów naukowych w medycynie.


W wyniku tej propagandy i ogólnego zaniedbania sprawy przez uczelnie i media, ponad połowa populacji uważa, że coś jednak jest w tej homeopatii (w której jest tylko woda). W jednym z przeglądów sondaży podzielono to następująco:


Odkryliśmy, że ludzi można podzielić na trzy grupy. Pierwsza którą nazwaliśmy „zrażeni” obejmuje niecałe 30%. Mają ogólnie pesymistyczny pogląd na medycynę, nie widzą wartości w edukacji naukowej i nie wierzą też w skuteczność homeopatii.


Druga, ”konwencjonalna” grupa, obejmuje nieco ponad 30% obywateli. Popierają oni i ufają konwencjonalnej medycynie, odrzucają CAM i cenią edukację naukową.  

Trzecia i największa grupa (tuż powyżej 40% populacji) jest najbardziej interesująca. Ta grupa jest najbardziej skłonna do stosowania CAM i uważania, że homeopatia jest skuteczna. Niemniej przeważająca większość spośród nich ufa lekarzom, ceni edukację naukową i patrzy optymistycznie na postępy w medycynie.


A więc mniej niż jedna trzecia przyjmuje zasadniczo oparte na nauce myślenie o medycynie. Tyle samo nie ufa nauce, a niektórzy nawet uważają, że alternatywna medycyna jest lepsza. Większości w zasadzie to nie obchodzi i są gotowi próbować wszystkiego. To podejście często sprzedaje się dzięki błędnie interpretowanemu efektowi placebo. Było tak, że jeśli terapia nie działała lepiej niż placebo, znaczyło to, że nie działała (to, oczywiście, nadal jest prawda, ale ludzie są zdezorientowani w tej sprawie). Orędownicy alternatywnej medycyny przekonali ludzi, że efekty placebo są realne i nawet jeśli terapia ma tylko efekt placebo, to jest wystarczająco dobra. 


To jest całkiem niezły przekręt – istotnie, przekonali większość ludzi, że jest w porządku, jeśli ich produkt nie ma żadnego efektu, bo zostaną nabrani na myślenie, że i tak działa, a ci naprawdę nabrani, będą myśleli, że jeśli myślą, że coś działa, to jest to równie dobre jak to, co rzeczywiście działa.  


Dobrze więc, że Hiszpania zajmuje zdecydowane stanowisko. Mam nadzieje, że to się uda. Należy spodziewać się masywnego oporu różnych guru i kupczących „cudownymi miksturami” – będą krzyczeli o ucisku, powiedzą, że to niesprawiedliwe i że jest to skierowane przeciwko konsumentom. Jeśli publiczne fundusze mają dostarczać opiekę zdrowotną wszystkim, to na rządzie spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie, że pieniądze idą na medycynę, która rzeczywiście działa, że spełnione są standardy opieki i że fundusze nie idą na pseudonaukę lub wykorzystywanie pacjentów przez sprzedawanie im fałszywej nadziei.


Miejmy nadzieje, że planowany przez Hiszpanię zakaz alternatywnej medycyny w publicznej służbie zdrowia zostanie wprowadzony w życie i że UE pójdzie w ślady Hiszpanii, a za nią także reszta świata. Dawno minął czas, kiedy rzeczy takie jak homeopatia powinny były zostać zwyczajnie zakazane jako niebezpieczne oszustwo.


Spain Seeks to Ban Alternative Medicine

15 listopada 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry. (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 940 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07
Przegapione odkrycia w historii nauki   Ridley   2019-05-02
W obronie scjentyzmu   Winegard   2019-04-30
Akupunktura kwantowa   Novella   2019-04-23
Nie tylko kakao   Łopaniuk   2019-04-20
Wstęga Möbiusa sprzecznych egocentryzmów poznawczych   Landes   2019-04-18
Kolejne badania nad bzdurą   Novella   2019-04-17
Licząca 43 miliony lat forma przejściowa: wodno-lądowy wieloryb    Coyne   2019-04-15
Zdumiewające możliwości docenienia i wykorzystania neuroróżnorodności   Koraszewski   2019-04-12
Jak sobie radzić ze skrajnymi wydarzeniami pogodowymi?   Lomborg   2019-04-09
Najbardziej zabójczy dzień na Ziemi   Novella   2019-04-06
Zaprzeczanie neuronauce o różnicach płci   Cahill   2019-04-05
Zwierzęce roboty   Novella   2019-04-04
Technologia pomaga w kryzysach wodnych na całym globie   Cohen   2019-04-02
Niezwykłe skamieniałości kambryjskie porównywalne do tych z łupków z Burgess   Coyne   2019-03-30
Tak wygląda dobre dziennikarstwo   Novella   2019-03-29
Wzrost sektora nasiennictwa w Ugandzie demaskuje główne twierdzenie anty- GMO   Ongu   2019-03-21
Ewolucja „nieredukowalnie złożonych” białek zapobiegających zamarzaniu u ryb polarnych (i policzek wymierzony Behemu)   Coyne   2019-03-20
Złoty ryż wreszcie dopuszczony w Bangladeszu   Novella   2019-03-19
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka   Welsh   2019-03-18
Wyprane kłamstwa   Ridley   2019-03-14
Czy islamska teologia i filozofia może wzbogacić etyczną debatę wokół CRISPR?   Coyne   2019-03-06
Kacze dzioby, Umwelt i a priori Kanta   Cobb   2019-03-04
Co kręci płaskoziemców   Novella   2019-03-02
Ślimaki nagoskrzelne mają kolczaste penisy jednorazowego użytku, którymi usuwają plemniki rywala ze swojej partnerki   Coyne   2019-03-01
Zrozumienie nowoczesnych horrorów afrykańskich zakorzenionych w handlu niewolnikami przez Ocean Indyjski   Clarfield   2019-02-28
Raport z sensacyjnym twierdzeniem o ”załamaniu klimatu” jest chwytliwy, ale nieprawdziwy   Lomborg   2019-02-27
Naukowiec analizuje dwa przykłady w nowej książce Behego; stwierdza, że są głęboko błędne   Coyne   2019-02-26
Triasowy mięsak, czyli praprzodkowie żółwi też chorowali na nowotwory   Łopatniuk   2019-02-16
Co nauka może powiedzieć pani Ocasio-Cortez o klimacie   Lomborg   2019-02-15
Kury produkujące leki   Novella   2019-02-14
Rak w raku i przerzut w przerzucie   Łopatniuk   2019-02-09
Prawo niezamierzonych konsekwencji   Novella   2019-02-07
Czy świat rzeczywiście staje się biedniejszy? Odpowiedź Stevena Pinkera   Coyne   2019-02-06
Maniok o wysokiej zawartości żelaza i cynku może poprawić odżywianie i zdrowie w Afryce Zachodniej     2019-02-05
Dalszy spadek zgonów z powodu raka   Novella   2019-02-04
Dokopywanie nauce przez dwóch naukowców i filozofa   Coyne   2019-02-01
Jacy naprawdę byli neandertalczycy?   Novella   2019-01-31
Żywność GM i zmiana opinii   Novella   2019-01-29
Wojny o Oświecenie: kilka refleksji o Enlightenment Now, w rok później   Pinker   2019-01-25
Dunning Kruger a opozycja wobec GMO   Novella   2019-01-23
Nasza pamięć cofa się   Nivella   2019-01-21
Niezrozumienie efektu Dunninga-Krugera   Novella   2019-01-18
Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową   Novella   2019-01-16
Nowa duża salamandra ze Stanów Zjednoczonych   Mayer   2019-01-10
Kwitnące rośliny pozostają zdolne do życia po przejściu przez przewód pokarmowy ptactwa wodnego   Coyne   2019-01-07
Radykalne poglądy polityczne korelują z marnym metapoznaniem   Novella   2019-01-05
Nareszcie: owocowy gospodarz dzikiej Drosophila melanogaster   Coyne   2019-01-02
Z końcem roku   Łopatniuk   2019-01-01
Psychologia globalnego pesymizmu   Ridley   2018-12-26
Wiara w Świętego Mikołaja   Novella   2018-12-25
Brudna pardwa górska   Lyon   2018-12-24
Lotosowe szaleństwo   Łopatniuk   2018-12-22
Intrygujące zajęcia na Princeton University   Coyne   2018-12-19
Aktywność umysłowa nie zapobiega osłabieniu umysłowej sprawności   Novella   2018-12-15
Musi się potępić akademicki mobbing uczonego     2018-12-14
Dlaczego sądy nie powinny rozstrzygać o nauce     2018-12-13
Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20
Zrezygnowanie z hamburgerów nie uratuje planety   Lomborg   2018-11-16
Echinacea nie działa na przeziębienie   Novella   2018-11-15
Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24
Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamiki


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk