Prawda

Sobota, 17 sierpnia 2019 - 15:14

« Poprzedni Następny »


Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny


Steven Novella 2018-11-30


Miło jest otrzymywać czasami dobre wiadomości, wiedzieć, że istnieją inni ludzie, którzy szanują fakty i naukę. Rząd hiszpański ogłosił, że planuje zakazanie alternatywnej medycyny w państwowych ośrodkach opieki zdrowotnej. Jest to śmiałe posunięcie i jak najbardziej słuszne. W rzeczywistości, każde inne podejście jest zwyczajnie skandaliczne.

 

W Hiszpanii istnieje sprawny państwowy system opieki zdrowotnej, który obejmuje wszystkich ludzi żyjących i pracujących w Hiszpanii - około 90% populacji korzysta z publicznej opieki zdrowotnej. Około 19% do jakiegoś stopnia korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej. Uważa się, że Hiszpania ma jeden z najlepszych systemów opieki zdrowotnej na świecie i odpowiada temu przeciętna długość życia.


Obecnie chcą jeszcze ulepszyć swój system opieki zdrowotnej przez oczyszczenie go z szkodliwej i marnotrawczej pseudonauki. Jeszcze nie przedstawili pełnej listy tego, co uważają za „alternatywną medycynę”, ale podają jako przykłady homeopatię i akupunkturę (dobre miejsce na początek). „Guardian” informuje:


Propozycja, przedstawiona przez ministrów nauki i zdrowia, ma na celu unikanie ”potencjalnie szkodliwym skutków” praktyk stosowanych jako alternatywa lub uzupełnienie leczenia, które samo opiera się na ”dowodach i naukowym rygorze”, powiedział rząd w oświadczeniu.


Jest to u podstaw prosty, a nawet oczywisty standard – dostarczanie opieki zdrowotnej, o której najlepsze dostępne dowody naukowe mówią, że jest bezpieczna i skuteczna, i jest najlepszą dostępną opcją dostarczaną przez licencjonowanych profesjonalistów.


Zdumiewa, że w ogóle musimy o to walczyć, ale przemysł znachorstwa potrafił doskonale zmienić sobie markę i właściwie „zahipnotyzował” świat, by uwierzył, że pseudonauka jest rozsądną medycyną. Zrobili to na cały szereg sposobów. Mówią, że chodzi o wolność – wolność konsumenta wyboru opieki zdrowotnej, jaką chcę. W rzeczywistości jednak chodzi o wolność szarlatanów i kupczących „cudownymi miksturami” do sprzedawania pseudonauki bez żadnych regulacji.


Zaatakowali także naukowe podstawy medycyny, argumentując, że nie potrzebujemy nauki, żeby wiedzieć, co działa, że medycyna głównego nurtu wcale nie jest naukowa i że cała nauka to i tak jeden wielki spisek. Próbowali zmienić reguły nauki i rozwodnić standardy dowodów. Udało im się sparaliżować regulacje, a także wślizgnęli się na uczelnie i do szpitali (zazwyczaj z olbrzymimi grantami finansowymi lub obietnicą dostarczenia dodatkowego strumienia pieniędzy). 


Energicznie atakują także swoich krytyków – każdego, kto wskazuje, że prawdopodobnie dobrze jest nie leczyć pacjentów nonsensownymi wywarami, magicznymi zaklęciami i kompletną pseudonauką. Próbują przekonać, że jesteśmy fanatykami lub, że siedzimy w kieszeni “Big Pharma”, a jeśli to nie działa, podają nas do sądu. Niestety, wszystkie pieniądze są po stronie sprzedawców „magicznych leków”, nie zaś po stronie tych, którzy bronią rygorystycznych standardów naukowych w medycynie.


W wyniku tej propagandy i ogólnego zaniedbania sprawy przez uczelnie i media, ponad połowa populacji uważa, że coś jednak jest w tej homeopatii (w której jest tylko woda). W jednym z przeglądów sondaży podzielono to następująco:


Odkryliśmy, że ludzi można podzielić na trzy grupy. Pierwsza którą nazwaliśmy „zrażeni” obejmuje niecałe 30%. Mają ogólnie pesymistyczny pogląd na medycynę, nie widzą wartości w edukacji naukowej i nie wierzą też w skuteczność homeopatii.


Druga, ”konwencjonalna” grupa, obejmuje nieco ponad 30% obywateli. Popierają oni i ufają konwencjonalnej medycynie, odrzucają CAM i cenią edukację naukową.  

Trzecia i największa grupa (tuż powyżej 40% populacji) jest najbardziej interesująca. Ta grupa jest najbardziej skłonna do stosowania CAM i uważania, że homeopatia jest skuteczna. Niemniej przeważająca większość spośród nich ufa lekarzom, ceni edukację naukową i patrzy optymistycznie na postępy w medycynie.


A więc mniej niż jedna trzecia przyjmuje zasadniczo oparte na nauce myślenie o medycynie. Tyle samo nie ufa nauce, a niektórzy nawet uważają, że alternatywna medycyna jest lepsza. Większości w zasadzie to nie obchodzi i są gotowi próbować wszystkiego. To podejście często sprzedaje się dzięki błędnie interpretowanemu efektowi placebo. Było tak, że jeśli terapia nie działała lepiej niż placebo, znaczyło to, że nie działała (to, oczywiście, nadal jest prawda, ale ludzie są zdezorientowani w tej sprawie). Orędownicy alternatywnej medycyny przekonali ludzi, że efekty placebo są realne i nawet jeśli terapia ma tylko efekt placebo, to jest wystarczająco dobra. 


To jest całkiem niezły przekręt – istotnie, przekonali większość ludzi, że jest w porządku, jeśli ich produkt nie ma żadnego efektu, bo zostaną nabrani na myślenie, że i tak działa, a ci naprawdę nabrani, będą myśleli, że jeśli myślą, że coś działa, to jest to równie dobre jak to, co rzeczywiście działa.  


Dobrze więc, że Hiszpania zajmuje zdecydowane stanowisko. Mam nadzieje, że to się uda. Należy spodziewać się masywnego oporu różnych guru i kupczących „cudownymi miksturami” – będą krzyczeli o ucisku, powiedzą, że to niesprawiedliwe i że jest to skierowane przeciwko konsumentom. Jeśli publiczne fundusze mają dostarczać opiekę zdrowotną wszystkim, to na rządzie spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie, że pieniądze idą na medycynę, która rzeczywiście działa, że spełnione są standardy opieki i że fundusze nie idą na pseudonaukę lub wykorzystywanie pacjentów przez sprzedawanie im fałszywej nadziei.


Miejmy nadzieje, że planowany przez Hiszpanię zakaz alternatywnej medycyny w publicznej służbie zdrowia zostanie wprowadzony w życie i że UE pójdzie w ślady Hiszpanii, a za nią także reszta świata. Dawno minął czas, kiedy rzeczy takie jak homeopatia powinny były zostać zwyczajnie zakazane jako niebezpieczne oszustwo.


Spain Seeks to Ban Alternative Medicine

15 listopada 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry. (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 983 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07
Przegapione odkrycia w historii nauki   Ridley   2019-05-02
W obronie scjentyzmu   Winegard   2019-04-30
Akupunktura kwantowa   Novella   2019-04-23
Nie tylko kakao   Łopaniuk   2019-04-20
Wstęga Möbiusa sprzecznych egocentryzmów poznawczych   Landes   2019-04-18
Kolejne badania nad bzdurą   Novella   2019-04-17
Licząca 43 miliony lat forma przejściowa: wodno-lądowy wieloryb    Coyne   2019-04-15
Zdumiewające możliwości docenienia i wykorzystania neuroróżnorodności   Koraszewski   2019-04-12
Jak sobie radzić ze skrajnymi wydarzeniami pogodowymi?   Lomborg   2019-04-09
Najbardziej zabójczy dzień na Ziemi   Novella   2019-04-06
Zaprzeczanie neuronauce o różnicach płci   Cahill   2019-04-05
Zwierzęce roboty   Novella   2019-04-04
Technologia pomaga w kryzysach wodnych na całym globie   Cohen   2019-04-02
Niezwykłe skamieniałości kambryjskie porównywalne do tych z łupków z Burgess   Coyne   2019-03-30
Tak wygląda dobre dziennikarstwo   Novella   2019-03-29
Wzrost sektora nasiennictwa w Ugandzie demaskuje główne twierdzenie anty- GMO   Ongu   2019-03-21
Ewolucja „nieredukowalnie złożonych” białek zapobiegających zamarzaniu u ryb polarnych (i policzek wymierzony Behemu)   Coyne   2019-03-20
Złoty ryż wreszcie dopuszczony w Bangladeszu   Novella   2019-03-19
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka   Welsh   2019-03-18
Wyprane kłamstwa   Ridley   2019-03-14
Czy islamska teologia i filozofia może wzbogacić etyczną debatę wokół CRISPR?   Coyne   2019-03-06
Kacze dzioby, Umwelt i a priori Kanta   Cobb   2019-03-04
Co kręci płaskoziemców   Novella   2019-03-02
Ślimaki nagoskrzelne mają kolczaste penisy jednorazowego użytku, którymi usuwają plemniki rywala ze swojej partnerki   Coyne   2019-03-01
Zrozumienie nowoczesnych horrorów afrykańskich zakorzenionych w handlu niewolnikami przez Ocean Indyjski   Clarfield   2019-02-28
Raport z sensacyjnym twierdzeniem o ”załamaniu klimatu” jest chwytliwy, ale nieprawdziwy   Lomborg   2019-02-27
Naukowiec analizuje dwa przykłady w nowej książce Behego; stwierdza, że są głęboko błędne   Coyne   2019-02-26
Triasowy mięsak, czyli praprzodkowie żółwi też chorowali na nowotwory   Łopatniuk   2019-02-16
Co nauka może powiedzieć pani Ocasio-Cortez o klimacie   Lomborg   2019-02-15
Kury produkujące leki   Novella   2019-02-14
Rak w raku i przerzut w przerzucie   Łopatniuk   2019-02-09
Prawo niezamierzonych konsekwencji   Novella   2019-02-07
Czy świat rzeczywiście staje się biedniejszy? Odpowiedź Stevena Pinkera   Coyne   2019-02-06
Maniok o wysokiej zawartości żelaza i cynku może poprawić odżywianie i zdrowie w Afryce Zachodniej     2019-02-05
Dalszy spadek zgonów z powodu raka   Novella   2019-02-04
Dokopywanie nauce przez dwóch naukowców i filozofa   Coyne   2019-02-01
Jacy naprawdę byli neandertalczycy?   Novella   2019-01-31
Żywność GM i zmiana opinii   Novella   2019-01-29
Wojny o Oświecenie: kilka refleksji o Enlightenment Now, w rok później   Pinker   2019-01-25
Dunning Kruger a opozycja wobec GMO   Novella   2019-01-23
Nasza pamięć cofa się   Nivella   2019-01-21
Niezrozumienie efektu Dunninga-Krugera   Novella   2019-01-18
Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową   Novella   2019-01-16
Nowa duża salamandra ze Stanów Zjednoczonych   Mayer   2019-01-10
Kwitnące rośliny pozostają zdolne do życia po przejściu przez przewód pokarmowy ptactwa wodnego   Coyne   2019-01-07
Radykalne poglądy polityczne korelują z marnym metapoznaniem   Novella   2019-01-05
Nareszcie: owocowy gospodarz dzikiej Drosophila melanogaster   Coyne   2019-01-02
Z końcem roku   Łopatniuk   2019-01-01
Psychologia globalnego pesymizmu   Ridley   2018-12-26
Wiara w Świętego Mikołaja   Novella   2018-12-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk