Prawda

Niedziela, 28 maja 2023 - 15:06

« Poprzedni Następny »


Raport Unii Europejskiej o glifosacie


Steven Novella 2021-07-10


Glifosat jest środkiem chwastobójczym powszechnie używanym w rolnictwie i dostępnym także dla konsumentów w produktach takich jak Roundup. Prawdopodobnie z powodu powszechnego używania stał się celem politycznym. Stał się także przedmiotem głośnych procesów sądowych. To znaczy, że jest niezbędne, byśmy mieli obiektywne, naukowe przeglądy dowodów bezpieczeństwa glifosatu.
Ludzie nadal mogą mieć różne opinie w sprawie używania pestycydów w rolnictwie, ale powinniśmy zgodzić się w sprawie tego, co nauka mówi o glifosacie. Oczywiście wiemy, że często tak się nie dzieje. Ludzie chętnie wypaczają naukę, by pasowała do ich politycznej lub prawnej agendy.

Moim celem nie jest orędowanie na rzecz środków chwastobójczych, ale wyraźne przedstawienie opublikowanych wyników badań. Na szczęście takie badania istnieją i specjaliści systematycznie przeglądają dowody w celu wydobycia wniosków w sprawie bezpieczeństwa glifosatu. Wiele było takich przeglądów, a najnowszy i dlatego najbardziej aktualny, jest staranny przegląd dokonany przez Unię Europejską (UE). W raporcie z czerwca 2021 roku, liczącym 11 tysięcy stron autorzy dochodzą do wniosku, że (w ich prawniczym żargonie) – “AGG wnosi, że klasyfikacja glifosatu jako genotoksycznego lub mutagennego dla mutagenności komórek zarodkowych, nie jest uzasadniona”. To samo ustalają w sprawie glifosatu jako nie rakotwórczego, nie toksycznego dla reprodukcji i nie powodującego toksyczności dla narządów. Zatrzymują klasyfikację, że “może spowodować poważne uszkodzenie oczu”. No tak, nie pakuj tego bezpośrednio do oczu. W sprawie ekotoksyczności UE stwierdziła, że glifosat jest ogólnie bezpieczny, robi jednak wyjątek dla wodnego życia wnioskując, że glifosat jest “toksyczny dla wodnego życia”. O tym jednak już było wiadomo i znajduje się to w poprzednich przeglądach, a więc nie ma tu żadnej zmiany.   


W oparciu o to wszystko autorzy przeglądu rekomendują zaaprobowanie glifosatu do używania w UE. Zasadniczo, przy poprawnym stosowaniu, glifosat jest bezpieczny dla pracujących w rolnictwie, dla konsumentów i dla środowiska. Oczywiście zwrot “przy poprawnym stosowaniu” ma istotne znacznie. I wokół tego można debatować. W takiej debacie niezbędne jest jednak rozważenie alternatyw do używania glifosatu w rolnictwie.


Wśród herbicydów glifosat jest w rzeczywistości jednym z najmniej toksycznych. Na ogół zastąpił znacznie bardziej toksyczne substancje chemiczne. Należy wspomnieć, że nawet w organicznym rolnictwie wolno używać herbicydy (choć trudno dowiedzieć się, jak wiele jest faktycznie używanych). Jedynym wymogiem jest, by środek chemiczny używany w organicznym rolnictwie był „naturalnego” pochodzenia. Te organiczne pestycydy są ogólnie mniej skuteczne niż inne pestycydy, co znaczy, że farmerzy muszą używać ich większe ilości. Mogą też być równie toksyczne – to, że coś jest “naturalne”, nie mówi niczego o jego toksyczności. Konkretnie, siarczan miedzi jest organicznym pestycydem, który jest dość toksyczny.


Farmerzy mogą także używać nie chemicznych technik, takich jak ręczne odchwaszczanie i oranie. Także te praktyki mają swoje ograniczenia. Są pracochłonne i nie tak skuteczne, powodują wypuszczanie dużych ilości dwutlenku węgla do powietrza, obniżają jakość gleby i zmniejszają plony. Zmniejszenie plonów oznacza, że potrzeba więcej ziemi do wyprodukowania tej samej ilości żywności. Może także znaczyć, że pewne farmy przynoszą mniejsze zyski i tracą zdolność utrzymania się. Faktem jest, że nie ma tu prostych i łatwych wyborów. Zawsze jest kompromis z konsekwencjami w realnym świecie. Dlatego zawsze musimy stosować analizę ryzyka versus korzyści, która bierze pod uwagę stosunkowe ryzyko kontra korzyści wszystkich dostępnych opcji.  


Dlatego polityczne lub prawne kampanie, które redukują złożoność do prostej formułki demonizowania jednej z opcji lub jednego z produktów, są tak frustrujące. Niestety, może to mieć poważny wpływ na świadomość społeczną. Mamy na tym polu wiele przykładów. Na przykład, Aspartam (słodzik) jest chyba najlepiej przebadanym dodatkiem żywnościowym na świecie. Jest całkowicie bezpieczny, chyba że (jak ze wszystkim) konsumujesz go w absurdalnych ilościach. Jest także najbardziej chyba demonizowanym dodatkiem żywnościowym i wielu ludzi odstraszyła od tego produktu rażąca dezinformacja. Nie jestem nawet pewien, dlaczego. Wydaje się, że stał się ulubionym celem ataku guru od odżywiania i to zjawisko zaczęło żyć własnym życiem.


Jest dość jasne, dlaczego glifosat stał się celem ataku. Dostał się na celownik lobby organicznej żywności dla wzmocnienia własnej marki. Ich strategią jest wzbudzanie paniki o produktach konkurentów. Glifosat jest popularnym, bezpiecznym i skutecznym herbicydem. Nie jest dobry dla organicznej narracji, więc zrobili wszystko, co mogli, żeby przekonać publiczność, że jest to jakaś straszliwa trucizna, o której prawda jest ukrywana. Glifosat jest jednak również produktem Monsanto, a demonizowanie tej firmy jest kamieniem węgielnym ich kampanii przeciwko GMO. Tak więc narracja zgrabnie im się zbiegła. Monsanto jest zły, konwencjonalne rolnictwo niszczy świat, glifosat jest skrytym zabójcą, ale patrzcie – organiczne rolnictwo jest bezpieczną przystanią przed tymi wszystkimi truciznami. Jest to całkowity nonsens, ale ta kampania zadziałała. Jest znacznie łatwiej przerazić ludzi niż przekonać ich suchymi faktami. To jest sztuczka marketingowa: sfabrykuj strach, a potem sprzedaj rozwiązanie.


Zobaczymy, jaki skutek będzie miał ten nowy raport UE. Wszystkie poprzednie przeglądy dochodziły do podobnych wniosków. Jedynym, który odbiegał od ogólnego konsensusu było uznanie glifosatu przez IARC za „prawdopodobnie rakotwórczy”. Należy jednak zauważyć dwie rzeczy w sprawie tej klasyfikacji. Pierwszą jest to, że próg “prawdopodobnie” jest dość niski. Kofeina jest prawdopodobnie rakotwórcza. Co ważniejsze jednak, ten raport został natychmiast skrytykowany za wykluczenie niedawno zgromadzonych danych – które autorzy raportu znali – a które pokazują, że glifosat nie jest rakotwórczy. Te dane są oczywiście wzięte pod uwagę w omawianym raporcie UE, który wyciąga wniosek, że glifosat nie jest rakotwórczy.


Miło jest zobaczyć, że organy regulacyjne poświęcają czas na staranne obejrzenie nauki, żeby wiedzieć, jaką politykę prowadzić. Tego właśnie potrzebujemy znacznie więcej – polityki opartej na nauce.


EU Report on Glyphosate

NeuroLogica Blog, 24 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Steven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1411 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28
Rzecz o splątaniu nauki i wiary   Koraszewski   2022-12-26
Pradawny ekosystem zrekonstruowany przy użyciu skamieniałego DNA   Coyne   2022-12-19
Rozważania heretyckiego mediewisty o historii, wartościach i zdumiewającej głupocie   Landes   2022-12-16
Ewolucyjne ślepe zaułki i lepkie urządzenia: botanik Darwin   Tonhasca Júnior   2022-12-14
Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08
Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22
Cuchnąca pułapka i przytulna kryjówka   Tonhasca Júnior   2022-10-21
Obraz Izraela na amerykańskich uniwersytetach   Mansour   2022-10-19
Kenia aprobuje GMO po 10 latach zakazu   Maina   2022-10-18
Pangenom jedwabnika morwowego   Novella   2022-10-14
Czy Samolubny gen zaszkodził publicznemu rozumieniu biologii?   Coyne   2022-10-13
Nieokrzesani goście   Tonhasca Júnior   2022-10-11
Niezrozumienie równości   Winegard   2022-10-07
Zyski klimatyczne to „niewygodna prawda” — nie wszystkie wiadomości o środowisku są złymi wieściami   Lomborg   2022-10-06
Gorzko-słodki, uzależniający lek   Tonhasca Júnior   2022-09-30
Przeciwko autentyczności   Winegard   2022-09-27
Biomedyczne znaczenie płci (i jej binarnej natury)   Coyne   2022-09-22
Mózgi neandertalczyków   Novella   2022-09-20
Oszuści i oszukani w grze w zapylanie   Tonhasca Júnior   2022-09-15
Po raz kolejny “Scientific American” wypacza biologię, a teraz także historię, by podeprzeć swoją ideologię   Coyne   2022-09-14
Upadek czasopisma “Nature”   Winegard   2022-09-08
Instynkt macierzyński i “New York Times”   Coyne   2022-09-07
Ćmy ze złym public relations   Tonhasca Júnior   2022-09-05
Studenci Uniwersytetu Ghany debatują nad wykorzystaniem upraw GMO w ich kraju   Gakpo   2022-09-02
“Scientific American” poświęca się polityce, a nie nauce; odmawia publikowania krytycznych analiz swoich fałszywych lub wprowadzających w błąd twierdzeń   Coyne   2022-09-01
Dysonansy poznawcze: czekolada a muszki, wino a osy   Júnior   2022-08-29
Patrick Matthew: prawdziwy autor idei doboru naturalnego?   Coyne   2022-08-26
Odporny na choroby, genetycznie modyfikowany maniok zapowiada przełom w Kenii   Maina   2022-08-25
Niekochane, ale czasem pożyteczne   Tonhasca Júnior   2022-08-23
Trwałość laktazy w populacjach pijących mleko: ponowna ocena klasycznej historii z ewolucji człowieka   Coyne   2022-08-19
Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk