Prawda

Czwartek, 27 kwietnia 2017 - 07:20

« Poprzedni Następny »


Youtube

Najnowsze filmy
Najczęściej oglądane
youtube - ikona

Czego spodziewać się od niepodległego państwa palestyńskiego


Fred Maroun 2016-06-28

Przywódca Hamasu, Ismail Hanija (po lewej) i przywódca Fatahu, Mahmoud Abbas (również prezydent Autonomii Palestyńskiej) głosujący w ostatnich wyborach do Palestyńskiej Rady Ustawodawczej, które miały miejsce w 2006 r.<br /> <br />

Przywódca Hamasu, Ismail Hanija (po lewej) i przywódca Fatahu, Mahmoud Abbas (również prezydent Autonomii Palestyńskiej) głosujący w ostatnich wyborach do Palestyńskiej Rady Ustawodawczej, które miały miejsce w 2006 r.Francja, z poparciem Stanów Zjednoczonych, kieruje nową próbą doprowadzenia do pokoju między Izraelem a Palestyńczykami z założonym celem stworzenia niepodległego państwa palestyńskiego – ale czego mamy oczekiwać od takiego państwa?


Chociaż zachowanie w przeszłości nie jest doskonałym prognostykiem przyszłego zachowania, jest silną jego wskazówką, szczególnie, jeśli nie podjęto żadnej akcji naprawczej.


Przemoc


Kiedy Izrael wycofał się z Gazy w 2005 r., prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas oświadczył: "Świt wolności pokazuje się wraz z odejściem ostatniego izraelskiego żołnierza i osadnika”. Niemniej zamiast użyć tej wolności do zbudowania funkcjonującej gospodarki, Palestyńczycy zniszczyli szklarnie, które zostawili osadnicy, a terroryści rozpoczęli ataki rakietowe na Izrael. Te ataki zmusiły Izrael do założenia blokady morskiej Gazy, by ograniczyć dostawy broni do terrorystów.


Umowy z Oslo podpisane przez Izrael i Palestyńczyków w latach 1990. zapewniły okres przejściowy, który miał doprowadzić Palestyńczyków do państwowości. Jednak zamiast pokojowej koegzystencji z Izraelem kierownictwo palestyńskie rozpętało napaści, które stały się znane pod imieniem Drugiej Intifady.


Podczas fali obecnych ataków nożowniczych dokonywanych przez palestyńskich terrorystów, Abbas oświadczył: "Każda kropla krwi rozlanej w Jerozolimie jest czystą krwią, jeśli jest to na rzecz Allaha. Każdy szahid (męczennik) będzie w niebie, a każdy ranny będzie nagrodzony z woli Allaha”.


Te czyny przemocy i podżegania nie są wyjątkami. Są one częścią wzoru arabskiej odmowy przyznania Żydom prawa do istnienia, która zaczęła się na długo przed ogłoszeniem niepodległości Izraela i która spowodowała wiele wojen i niezliczone ataki terrorystyczne na Izrael.


Brak demokracji


Jak dotąd demokracja palestyńska była i jest wielką porażką. Jaser Arafat został wybrany w lipcu 1994 r. na prezydenta Autonomii Palestyńskiej (AP) na czteroletnią kadencję, ale pozostał przy władzy, bez dalszych wyborów, przez ponad 10 lat, aż do śmierci w listopadzie 2004 r. Mahmoud Abbas został wybrany na prezydenta w maju 2005 r. i jest nim nadal, bez żadnych wyborów, ponad jedenaście lat później.


Hamas, który wygrał wybory w AP do ciała ustawodawczego w 2006 r., nigdy nie otrzymał sterów władzy w AP, ale przejął panowanie w Strefie Gazy przez siłowe obalenie Fatahu i nadal panuje w Gazie (także bez dalszych wyborów) dziesięć lat później.


Fatah i Hamas używają wyborów do stworzenia pozorów demokracji i nadużywają swej władzy, by pójść daleko poza swoje prawne mandaty. Jedni i drudzy rutynowo kontrolują media, kontrolują system edukacji oraz aparaty przemocy, by zachować władzę, jak to obszernie udokumentował izraelsko-arabski dziennikarz Khaled Abu Toameh.


Korupcja


Powszechnie mówi się o korupcji AP i Hamasu, mówią o tym niemal wszyscy komentatorzy od skrajnie antyizraelskich, do umiarkowanie propalestyńskich i do proizraelskich.


Jak w 2003 r. informowały CBS News: "Jaser Arafat przesunął niemal miliard dolarów funduszy publicznych na zapewnienie zachowania władzy politycznej, ale brakuje znacznie więcej".


Abbas kontynuuje tę tradycję. Haaretz informował, że Panama Papers "pokazują, że Tareq Abbas, syn prezydenta Autonomii Palestyńskiej, ma tylko w jednym w przedsiębiorstwie związanym z AP udziały wartości niemal miliona dolarów”.


Khaled Abu Toameh napisał, że "4,5 miliarda dolarów, jakie Amerykanie zainwestowali w promowanie demokracji palestyńskiej, poszło na marne lub wylądowało na tajnych kontach szwajcarskich”.


Hamas, który został wybrany częściowo jako wyraz protestu przeciwko korupcji Fatahu, jest równie skorumpowany. Moshe Elad napisał w Tablet Magazine, że rząd Hamasu “jest scentralizowany i skorumpowany, nie jest skuteczny, łapówki odgrywają ważną rolę w społeczeństwie i nepotyzm jest powszechny przy dominacji zaledwie kilku rodzin, które odnoszą korzyści z państwowych monopoli na podstawowe usługi i dobra”.  


Associated Press donosiła, że 95,5% Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu uważa, że AP jest skorumpowana, podczas gdy 82% Palestyńczyków w Gazie uważa, że Hamas jest skorumpowany.


Propagowanie nienawiści


Jak napisano poprzednio, propagowanie nienawiści przez przywódców palestyńskich jest powszechne i jest główną przeszkodą dla pokojowej koegzystencji z Izraelem. Przykładem palestyńskiej propagandy nienawiści jest film dla dzieci, w którym, jak informuje londyńska gazeta „Daily Mail”:

"Mała dziewczynka ubrana w hidżab udaje, że dźga nożem dwóch chłopców przebranych za żołnierzy izraelskich, którzy odpowiadają zastrzeleniem jej. Wtedy, wśród okrzyków zachęty tłumu, chłopiec ubrany jak zamaskowany terrorysta, masakruje żołnierzy repliką broni półautomatycznej”.

Gazeta dodaje, że film został nakręcony na “festiwalu nienawiści”, który był częściowo finansowany przez brytyjską organizację charytatywną popieraną przez przywódcę brytyjskiej Partii Pracy, Jeremy’ego Corbyna i kilku innych labourzystowskich parlamentarzystów.


Ucisk ludności palestyńskiej


Zarówno Fatah na Zachodnim Brzegu, jak Hamas w Gazie zaprowadzili rządy dyktatorskie, gdzie odmawia się wolności słowa, a opozycja karana jest więzieniem, biciem, torturami lub śmiercią. Wiedza o tym jest powszechna, także w organizacjach, które często są uważane za uprzedzone przeciwko Izraelowi, jak Human Rights Watch (HRW) i Amnesty International (AI).


W 2011 r. w 35-stronicowym raporcie, HRW udokumentowała "wypadki, w których siły bezpieczeństwa torturowały, biły i arbitralnie zatrzymywały dziennikarzy, konfiskowały ich wyposażenie i zakazywały im wstępu na Zachodni Brzeg i do Gazy”.


W raporcie 2015/16 Amnesty International napisała:

"Władze palestyńskie na Zachodnim Brzegu i Hamas, administrujący de facto Strefę Gazy, ograniczają wolność słowa, włącznie z aresztowaniem i internowaniem krytyków i przeciwników politycznych. Ograniczają także prawo do pokojowych zgromadzeń i używają nadmiernej siły do rozproszenia protestujących. Tortury i inne złe traktowanie zatrzymanych pozostaje powszechne na Zachodnim Brzegu i w Gazie”.

Brak rozwoju gospodarczego


Przywódcy palestyńscy koncentrują wszystkie swoje wysiłki na prowadzeniu wojny z Izraelem i gromadzeniu osobistego majątku. Najlepsze możliwości ekonomiczne dla przeciętnego Palestyńczyka z Zachodniego Brzegu to praca przy budowie osiedli lub codzienne dojeżdżanie do pracy w Izraelu.


Za brak rozwoju gospodarczego na Zachodnim Brzegu obwinia się często Izrael, niemniej, kiedy Izrael wycofał się z Gazy, przywódcy palestyńscy nie pochwycili okazji, by zbudować silną gospodarkę w Gazie. Wybrali zamiast tego wydawanie środków na rakiety, tunele terroru i wzbogacanie przywódców Hamasu.


Nagradzanie złego zachowania


Ci, którzy dostarczają funduszy Palestyńczykom, są świadomi tego zachowania, niemniej nie używają swoich wpływów, by je powstrzymać. W rzeczywistości, nagradzają je. 


Kierownictwo palestyńskie w Gazie na dwa sposoby otrzymuje nagrody za każdą wojnę, jaką wszczyna z Izraelem. Podczas wojny nagrody dają im media międzynarodowe, które dostarczają szerokiego nagłośnienia ofiar palestyńskich, ignorując akcje terrorystyczne, które prowadziły do tych strat (realizując w ten sposób "strategię martwego niemowlęcia" Hamasu). Po wojnie kierownictwo Gazy dostaje nagrodę w postaci kolejnych funduszy na odbudowę, mimo wiedzy, że znaczna część tego zostanie użyta na odbudowę arsenału terrorystycznego.


Kierownictwo Fatahu/Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu dostaje nagrody od darczyńców międzynarodowych, którzy pokrywają bieżące finance prezydenta Mahmouda Abbasa, podczas gdy wiedzą o rozmiarach korupcji jego reżimu i o braku demokracji.


Realizm


Przywódcy palestyńscy wielokrotnie pokazywali, że ich priorytetem nie jest pokój ani rozwiązanie w postaci dwóch państw, ani państwo palestyńskie, ale represja. Jeśli zostanie utworzone państwo palestyńskie bez zmiany tych destrukcyjnych praktyk, jest wysoce prawdopodobne, że nowy reżim palestyński podąży tym samym, ustalonym już wzorem i będzie reżimem podżegającym nienawiść, skorumpowanym, niedemokratycznym, ciemiężącym, wojowniczym i niewydolnym. Byłoby to nie tylko zagrożenie bezpieczeństwa Izraela, ale znaczyłoby więcej ucisku dla Palestyńczyków.


W obecnych wypowiedziach przywódców zachodnich o pokoju, rozwiązaniu w postaci dwóch państw i państwie palestyńskim nie ma wzmianki o tych niebezpieczeństwach. Jeśli ci przywódcy pragną osiągnąć trwały pokój, który jest korzystny dla Izraela i dla Palestyńczyków, zamiast stworzenia niestabilnej sytuacji i nieodwracalnych szkód dla obu stron, rozmowy pokojowe muszą brać pod uwagę rzeczywistość palestyńską.


Independent Palestinian state

Gatestone Institute, 15 czerwca 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaFred Maroun

Pochodzący z Libanu Kanadyjczyk. Wyemigrował do Kanady w 1984 roku, po 10 latach wojny domowej. Jest działaczem na rzecz liberalizacji społeczeństw Bliskiego Wschodu. Prowadzi stronę internetową fredmaroun.blogspot.com


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 136 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Przemysł terroryzmu   Tawil   2017-04-14
Kiedy Arabowie przestaną pozwalać, by prowadzono ich jak barany?   Maroun   2017-04-12
Proszę, czy Zachód mógłby przestać stawać po stronie zbrodniarzy?   Khan   2017-04-03
Linda Sarsour to objaw poważniejszej choroby   Maroun   2017-04-02
Gość z Czarnego Lądu   Koraszewski   2017-03-31
Palestyńczycy: Puste obietnice Abbasa   Toameh   2017-03-31
Czy twardogłowa lewica jest sprzymierzona z radykalnymi islamistami?   AlSaied   2017-03-29
Jako muzułmanka zdecydowanie popieram zakaz zakwefiania   Ahmed   2017-03-28
Czego nie mówią ci o Indonezji   Lato   2017-03-27
Palestyńczycy: fałszywe informacje i “alternatywne fakty”   Tawil   2017-03-14
Antysemityzm: wpatrywanie się w mrok   Maroun   2017-03-07
Wspieranie terroryzmu pod przykrywką dziennikarstwa   Tawil   2017-03-06
Tortury za murami Jerycha   Toameh   2017-02-08
Świat ma dość muzułmańskiego ekstremizmu religijnego     2017-01-22
Dysydenci arabscy i wojna o pokój     2017-01-19
Spojrzenie Araba na pokojowy szczyt w Paryżu   Maroun   2017-01-17
Przemówienie noworoczne do świata muzułmańskiego   Darwish   2017-01-07
Kontratak liberalnych muzułmanów   Palmer   2016-12-24
Komu po drodze z Trumpem?   Koraszewski   2016-12-09
Strach przed prezydenturą Trumpa jest  przesadny   Al-Hadj   2016-11-27
Żydzi z sześcioma ramionami   Rahola   2016-11-04
Skończcie z podżeganiem przeciwko Żydom     2016-10-23
Wywiad z francuskim eseistą, Majidem Oukacha   Canlorbe   2016-10-19
Świat jest jeden i trzeba do niego dołączyć     2016-10-17
Długa walka dra Turkiego Al-Hamada   Fernandez   2016-10-13
Złe wiadomości dla nienawidzących Izraela   Toameh   2016-09-24
Wzrastające szeregi muzułmańskich syjonistów   Koraszewski   2016-08-20
Terror jest produktem ekstremizmu w mediach, meczetach i szkołach   Al-Rashed   2016-08-15
Kampania „antynormalizacji” i prawo Izraela do istnienia   Toameh   2016-08-14
Arabowie muszą otworzyć nowy rozdział w kontaktach z Izraelem   Maroun   2016-08-12
Arabscy dziennikarze o kryzysie islamu i kultury arabskiej     2016-07-29
Historyczne błędy Arabów w relacjach z Izraelem   Maroun   2016-07-20
Terroryzm i muzułmańska hipokryzja – list otwarty muzułmanki     2016-07-18
Kiedy rasiści oskarżają o rasizm...     2016-07-02
"Sprzedanie domu Żydowi jest zdradą Allaha”   Toameh   2016-06-30
Czego spodziewać się od niepodległego państwa palestyńskiego   Maroun   2016-06-28
Pogrzebane nadzieje na europejski islam     2016-06-21
Jako Arab oniemiałem widząc reakcję Bliskiego Wschodu na zamach w Orlando     2016-06-19
Dostarczając usługi religijne państwo tworzy ekstremizm i marnuje fundusze publiczne   Ghuraibeh   2016-05-25
Historyczna zdrada Palestyńczyków   Tawil   2016-04-16
List od Araba do Żyda, który popiera BDS   Maroun   2016-04-10
Kampusy palestyńskie "bardziej hamasowskie niż Hamas"   Toameh   2016-04-05
Najlepszą nadzieją Arabów na przyszłość jest państwo Izrael   Maroun   2016-04-01
Musimy przyznać, że terroryzm jest dziś głównie dziełem muzułmanów   Charbel   2016-03-31
Przywódcy palestyńscy: kogo oszukują?   Toameh   2016-02-27
Muzułmanie, których nie znamy   Koraszewski   2016-02-26
Izrael prześcignął nas we wszystkim     2016-02-22
Palestyńczycy chcą godności przed tożsamością   Eid   2016-02-20
Egipcjanin broni Izraela i spotyka się z odrzuceniem   Pine   2016-02-11
Szkoły państwowe powinny znieść naukę religii     2016-02-06
Kto zdradza Palestyńczyków?   Tawil   2016-01-27
Odbudujemy wasze spalone kościoły   Koraszewski   2016-01-12
Uratujcie nas przed poczciwymi ludźmi Zachodu!     2016-01-12
Tylko Palestyńczycy są “męczennikami”     2016-01-03
Noże Fatahu i noże ISISPalestyńskie składanie ofiar z dzieci   Tawil   2015-12-20
ISIS wyłoniło się z ksiąg naszego dziedzictwa; jeśli nie zreformujemy naszego nauczania,  wymrzemy     2015-12-03
Terroryści finansowani przez Zachód   Tawil   2015-12-02
Czego Francja i Europa mogłyby się nauczyć   Tawil   2015-11-27
Wyznania politycznego uchodźcy z Egiptu   Koraszewski   2015-11-26
Rozpaczliwy krzyk liberałów arabskiego świata     2015-11-18
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą kamer na Wzgórzu Świątynnym   Toameh   2015-11-17
Lekcja historii   Bellerose   2015-11-14
Palestyński dżihad: kłamstwa, kłamstwa i więcej kłamstw To nie jest "Intifada"   Tawil   2015-11-10
Popieram Palestyńczyków więc popieram Izrael   Maroun   2015-11-05
Zbirokracja w Turcji i zbliżające się wybory   Bekdil   2015-10-29
Czego chcą palestyńscy terroryści?   Tawil   2015-10-26
Może Żydzi izraelscy są nazbyt przyzwoici   Maroun   2015-10-25
Izrael ma prawo do obrony przeciwko palestyńskiemu terroryzmowi   Al-Hadlak   2015-10-21
Kryzys migracji: "Islam podbije Europę bez jednego wystrzału"   Tawil   2015-10-18
Dwugłos muzułmańskiego zażenowania   Kasim Hafeez   2015-10-11
Ajatollah-dysydent pisze z irańskiego więzienia   Boroudżerdi   2015-09-02
Pocałunek śmierci dla liberalizmu na Bliskim Wschodzie     2015-09-01
Jestem syjonistą, ponieważ jestem Arabem   Maroun   2015-08-17
Arabska dziennikarka do kobiet arabskiego Wschodu   Al-Budair   2015-08-11
Czy Izrael uratuje świat po raz trzeci?   Zahran   2015-07-30
Światło w samym środku piekła   Maroun   2015-07-25
Kto jest odpowiedzialny za potworności w świecie muzułmańskim?   Bulut   2015-07-24
Jeśli zniknie Izrael, inni znikną także   Zahran   2015-07-12
Problem z nieba rodem. Dlaczego USA powinny poprzeć islamską reformację.   Hirsi Ali   2015-06-27
Reżimy arabskie nie zapłacą za swoje zbrodnie przeciwko Palestyńczykom   Maroun   2015-06-20
Wezwanie do obudzenia się sumienia: Palestyńczycy są realnymi ludźmi   Fred Maroun   2015-06-13
Egipski historyk chce normalizacji z Izraelem     2015-06-06
Anioł pokoju i dysydenci   Koraszewski   2015-05-18
Przestępstwa zdrady stanu w Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2015-05-16
Postępowi, osamotnieni muzułmanie   Fatah   2015-05-14
Izraelski Arab o arabskiej nadziei   Deek   2015-05-09
Ludobójstwo Ormian: przywódcy kurdyjscy dają przykład moralny Turcji przez przyznanie się do swoich zbrodni   Bulut   2015-05-05
Tracąc moją religię?   Fellah   2015-04-30
Reżim irański i ISIS są dwiema stronami tej samej średniowiecznej monety     2015-04-29
Co Żydzi robią źle   Bellerose   2015-04-27
Hołd muzułmanina dla syjonistycznego tworu     2015-04-24
Francuski imam czeka na twoją pomoc     2015-04-19
Polityka Obamy przynosi plon przemocy   Ghaddar   2015-04-01
Dlaczego islam potrzebuje reformacji   Hirsi Ali   2015-03-30
O bluźnierstwie, wartościach i wielokulturowości   Nawaz   2015-03-04
Muzułmanie, których nie znamy   Koraszewski   2015-02-25
Lekcja historii   Bellerose   2015-02-24
My, Palestyńczycy, trzymamy klucz do lepszej przyszłości   Eid   2015-02-15
Dysydenci muzułmańskiego świata     2015-02-14
Ameryka zdradza umiarkowanych Arabów i kolaboruje z terrorystami   Toameh   2015-02-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Drugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawiscNiedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchniNiewolnictwo seksualneMiłość teoretycznie przyzwoitychPsy nie idą do NiebaProblem zielonych strachówAntysemiccy ŻydziNowy gatunek homininów na czołówkach gazet.Moc Chrystusa zmusza cię


Technika, konsumeryzm i papież


W obronie pesymizmuTracąc moją religię?Ewolucja pomogła im...Konstytucyjni demokraci