Prawda

Niedziela, 22 wrzesnia 2019 - 04:04

« Poprzedni Następny »


Dla kogo feralna okaże się trzynastka?


Andrzej Koraszewski 2019-08-31

Twój głos może zmienić historię.

Twój głos może zmienić historię.Trzynasty października zbliża się nieubłaganie, sondaże nastrajają jednych optymistycznie, drugich wręcz przeciwnie. Mamy prawo być zdumieni. Zawalił się Skok, zatrzęsła się Srebrna, „Tylko nie mów nikomu” poruszyło Polską, marszałka trzeba było jednak uziemić, mała Emi przyznała się do grzechu. Więc nawet gdyby uznać demontaż armii i kwestie konstytucyjne za sprawy nazbyt skomplikowane, to wszystko inne powinno jednak skłaniać wyborców Bezprawia i Nieprawości do zmiany opcji wyborczej. Jedni powiadają, że alternatywa jest zbyt mało kusząca, inni, że działa stare hasło: kto ma telewizję, ten ma władzę. Prawdą jest, że znaczna część społeczeństwa korzysta z jednego źródła informacji, jak również, że zachowania wyborcze silniej związane są z tożsamością niż z analizą faktów i chłodną kalkulacją racjonalnych argumentów.

Czy sprawa jest już przesądzona? Zdarzało się, że przedwyborcze sondaże okazywały się rażąco odmienne od rzeczywistych wyników. Nie zdarza się to jednak często. Margines niezdecydowanych nie przekracza 13 procent badanych. Większość z nich w dniu wyborów pozostanie zapewne w domach. W domach zostanie znacznie więcej ludzi, podejrzewam jednak, że frekwencja będzie wyższa niż w poprzednich wyborach i podobnie jak wielu innych zastanawiam się nad pytaniem, co podtrzymuje atakcyjność Bezprawia i Nieprawości dla tak znacznej części społeczeństwa?


Czy patrzeć na zmienne lokalne, czy spojrzeć na to, co rzadziej jest brane pod uwage, gdyż zbyt zajęci jesteśmy sobą? Hasło Donalda Trumpa Make America Great Again skłaniało raczej do kpin niż do  analiz. Ciekawe, bo jak się wydaje działało silniej niż długie przemówienia. Nie było również nowe. W Ameryce pojawiło się w 1979 roku w kampanii wyborczej Ronalda Reagana. Tamta frustracja związna była z kryzysem gospodarczym, załamaniem się przemysłu samochodowego i grozy, że Japonia zacznie wypierać Amerykę z międzynarodowych rynków. Fakt, że odmiana tego samego hasła pojawiła się w tym samym czasie w Teheranie, pozostał niezauważony. Tam obietnica dotyczyła przywrócenia minionej świetności islamu, szyickiego islamu, dodałby Chomeini.

 

Ronald Reagan oceniany jest przez jednych tak, a przez innych inaczej, z całą pewnością jego polityka gospodarcza ułatwiła przystosowanie się USA do nowego świata, w którym koszty ropy naftowej poszybowały w górę, a dotychczasowy absolutny monopol Zachodu na najbardziej rozwiniętą technologię zaczął odchodzić w przeszłość. Reagan przyspieszył również upadek Związku Radzieckiego. Hasło przywrócenia utraconej wielkości Rosji, pojawiło się właściwie natychmiast po upadku ZSRR, ale wcześniej pojawiła się idea przywrócenia dawno utraconej wielkości Chin. W Chinach funkcjonowano na innych sloganach, próbując przekonać, że nie jest ważne, czy kot jest biały czy czarny, byle dobrze łapał myszy, w Rosji jednak prakseologia nigdy nie była w modzie i drogę do odzyskania utraconej wielkości postanowiono utwardzić dumą narodową. Niebawem do klubu marzących o odzyskaniu utraconej wielkości dołączyła Turcja, początkowo bez wyraźniej pewności czy dumę narodową podpierać tożsamością religijną, czy tożsamość religijną dumą narodową? Podczas gdy Iran wydawał się stawiać na religijny internacjonalizm, w Turcji dominował element nacjonalistyczny, zaś religijne braterstwo wydawało się służebne.

 

W Europie Zachodniej wyglądało to wszystko zupełnie inaczej. Jest taka teoria, według, której była tylko jedna (przerwana na 20 lat) wojna światowa, która była głównie wojną europejskich mocarstw o kolonialny podział świata. Niemcy uważali, że jest wielką niesprawiedliwością, iż tak rozwinięty kraj jak ich ma mniej kolonii niż Brytyjczycy, Francuzi, a nawet Belgowie. Próbując naprawić tę dolegliwą niesprawiedliwość sprowadzili na siebie dwie klęski, a przy okazji zmierzch kolonializmu. Wydawało się, że Niemcy dzięki rozmiarom swoich klęsk nauczyli się, że lepiej rozwijać się przez współpracę niż przez podbój i grabież. Brytyjczycy i Francuzi wyszli z tej zawieruchy jako upokorzeni zwycięzcy. Wielka Brytania utraciła status największego kolonialnego mocarstwa świata, a patrząc na początki Wspólnoty Europejskiej podejrzewała wspierany przez Amerykę spisek niemiecko-francuski przeciw żywotnym interesom brytyjskim. Francuzi cierpieli z powodu tego, że ich skórę uratowali Amerykanie i mieli nadzieję, że uda się zbudować zjednoczoną Europę pod francuskim przewodem i odzyskać miejsce w świecie, które zrabowała plebejska Ameryka. Powojenny francuski nacjonalizm w niemałym stopniu karmił się pogardliwą anty-amerykańskością.

 

W powojennej Europie Zachodniej pojawiła się świadomość, że nacjonalizm okazał się dla Europejczyków samobójczy, politycy zdawali sobie jednak sprawę z tego, że nacjonalizm nie zniknie, więc początkowo pilnowali, żeby współpraca nie naruszała zbyt drastycznie narodowej suwerenności, bo mogą się ponownie obudzić demony. Demony z prawej były wyraziste, tych z lewej nie podejrzewano o złe intencje.


Zjednoczona Europa była niesamowitym sukcesem, a sukcesy bywają zdradliwe. Romas Brytyjczyków z Unią Europejską był od samego początku pełen napięć. Idea wyrównywania poziomu cywilizacyjnego wcześniejszych konkurentów była z gruntu obca duchowi Albionu. Duch się krzywił, wykręcał, krytykował zasadnie władzę powierzoną w Brukseli komisarzom ludowym, powracał do zarzutów o eurosklerozie. Brexit był zaskoczeniem tylko dla tych, którzy nieuważnie patrzyli. Brytyjczycy nie zamierzali oddawać więcej suwerenności. Niektórzy obawiają się, że może to doprowadzić do wyjścia Szkocji a może i Irlandii Północnej z Brytyjskiej Wspólnoty. To jednak inna sprawa, dotycząca przyszłości. To co wiemy, to, że hasło Trumpa jest również silnie obecne na wyspach.   

 

Czy dominującą atrakcją naszej partii Bezprawia i Nieprawości jest nacjonalizm? Wiele na to wskazuje i może to być również informacją o tym, dlaczego nie działają ani skandale, ani racjonalne argumenty. Zachowania wyborcze zwolenników tej partii wspierają się na tożsamości narodowej i religijnej, zaś próba kwestionowania zasadności tych postaw i zachowań wywołuje uczucie zagrożenia, panikę i agresję. Hasło, by uczynić Polskę ponownie wielką, jest tu przerobione na groteskowe hasło o wstawaniu z kolan, ale w tym przypadku gromki śmiech nie przynosi tego rezultatu, jaki chcielibyśmy uzyskać. Stukanie się w czoło, śmiech i pogarda prawdopodobnie umacniają obóz przeciwników.

 

Możemy analizować psychologię Jarosława Kaczyńskiego, jego chorobliwe dążenie do władzy, jego wykorzystywanie śmierci brata jako trampoliny do sukcesu, możemy patrzeć na jego świtę tak, jak na to ta świta zasługuje, ale strategia odzyskiwania wyborców nie powinna ignorować psychologicznych podstaw, z powodu których strategia przeciwnika okazała się skuteczna.      

 

Pozostaje pytanie, jak wielu zaczyna się domyślać, że strategia rozwoju oparta na dumie narodowej i prostych symbolach może prowadzić do kolejnego narodowego dramatu? To pokaże 13 października. Na szukanie nowej strategii przekonywania wyborców jest już raczej zbyt późno. Fakt, że zmiany postaw i poglądów w Polsce mogą być częścią większego obrazu globalnego odradzania się irracjonalnego nacjonalizmu, może wzmacniać poczucie, że u nas ta trzynastka okaże się feralna dla wszystkich. Ale może również być swego rodzaju praktyczną wskazówką na temat tego, jak słuchać i jak rozmawiać z tymi, którzy mogą jeszcze rozważyć, gdzie postawić swój krzyżyk. Zapyta ktoś, czy może być racjonalny nacjonalizm? Może. Ale to jest dyskusja o tym, co się mieści między troską o ciepłą wodę w kranie, a gotowością oddania życia w obronie egzystencji narodu.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. @redakcja Hal 2019-08-31
1. @subject Hal 2019-08-31


Znasz li ten kraj

Znalezionych 236 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Homo politicus vs. Homo sapiens   Koraszewski   2019-09-16
Uwagi o groźnej przewadze donosów nad doniesieniami   Koraszewski   2019-09-09
Dla kogo feralna okaże się trzynastka?   Koraszewski   2019-08-31
Kilka uwag o podwójnej lojalności   Koraszewski   2019-08-21
Przeszłość i przyszłość polskiego paralmentaryzmu   Koraszewski   2019-07-27
Ogólna teoria zatroskania   Koraszewski   2019-07-25
Struktura klasowa w świadomości aspołecznej   Koraszewski   2019-07-20
Trudno kochać i być mądrym, jeszcze trudniej nie znosić i pozostać mądrym   Koraszewski   2019-07-10
O szkodliwości palenia (na stosach) i migotaniu przedsionków (do władzy)   Koraszewski   2019-07-08
Marchewka stadnego myślenia i niechciany kij racjonalizmu   Koraszewski   2019-07-04
Wściekłość nieboszczyka i duma romantyków   Koraszewski   2019-06-24
Kronika szczęśliwego dzieciństwa   Ferus   2019-06-23
Spór o wiek zgody w czasach przyzwolenia   Koraszewski   2019-06-19
Nocne polucje wiceministra nieprawości   Kruk   2019-06-15
Jak słuchać, żeby być rozumianym?   Koraszewski   2019-06-12
Przepraszam, że przypominam raz jeszcze   Koraszewski   2019-06-06
Za Głupotę Naszą i Waszą   Koraszewski   2019-05-30
Uwagi o pełniących obowiązki  mądrych i dobrych   Koraszewski   2019-05-20
Primas Poloniae i jego niepokojący brak zgody   Koraszewski   2019-05-13
Serwus, madonna, czyli signum temporis   Koraszewski   2019-05-10
Chwała Bogu, mamy święto maryjne   Kruk   2019-05-03
Strajki szkolne czyli niesolidarna "Solidarność"   Garczyński-Gąssowski   2019-04-24
Jak będziemy obchodzić święto Konstytucji?   Koraszewski   2019-04-08
Oświata, poświata, stan umysłów   Koraszewski   2019-04-03
Niewiara szukająca zrozumienia   Koraszewski   2019-03-12
Jak sztuczna inteligencja wyssała antysemityzm z  mlekiem matki   Koraszewski   2019-03-03
Nie pluć na Ogórek, nie zanieczyszczać wagonu   Koraszewski   2019-02-11
Inspirująca „Pieśń ciszy”   Ferus   2019-02-03
Czy dzisiejsza Polska jest demokracją?   Koraszewski   2019-01-24
Błąd sprzed 30 lat, za który nadal płacimy   Koraszewski   2019-01-19
Czy można reaktywować Komisję Edukacji Narodowej   Koraszewski   2019-01-14
Człowiek, katolik, przecie nie ssak   Koraszewski   2019-01-09
Biblia Dobrej Zmiany(plagiat)Marcin Kruk    Kruk   2018-12-28
Rzecznik Praw Dziecka w państwowego Anioła Stróża zamieniony   Koraszewski   2018-12-17
Zawierzeni bez granic   Koraszewski   2018-12-03
Cała władza w ręce marginesu   Koraszewski   2018-11-28
Odnaleziony tekst Tischnera oraz portret (pewnego) Polaka AD 2018   Koraszewski   2018-11-19
Być Polką – duma czy wstyd? Refleksje na tle obchodów stulecia odzyskania niepodległości   Górska   2018-11-14
Jasnowidzolożka wraca na czarnym koniu   Kruk   2018-11-12
Patologia instytucji, czyli uwagi o "Klerze"   Górska   2018-11-03
Bal w Świątyni Opaczności Narodowej   Koraszewski   2018-11-02
Partie polityczne i dylematy parlamentaryzmu   Koraszewski   2018-10-29
Do urn obywatele, do urn   Koraszewski   2018-10-18
Polska w obiektywie Konrada Szołajskiego   Koraszewski   2018-10-16
Polak od kuchni   Kruk   2018-10-11
Ważny komunikat Skarbnicy Narodowej   Koraszewski   2018-10-08
Narodowa dyskalkulia i lokalne porachunki   Kruk   2018-10-04
Satyra na leniwych patriotów   Koraszewski   2018-09-28
Prawoznawstwo - broń się   Zajadło   2018-09-19
Preambułka   Koraszewski   2018-09-15
Raport z oblężonego miasta   Koraszewski   2018-09-12
Jaki ślad zostawiają słowa?   Koraszewski   2018-09-04
PRL Chrystusem narodów   Koraszewski   2018-08-31
Wolna prasa, wolność słowa, wolność handlu    Koraszewski   2018-08-24
Pamiętaj o nim na wszystkich swoich drogach   Lewin   2018-08-21
Doświadczony, kompetentny, rzetelny inteligent poszukuje rozwiązania   Koraszewski   2018-08-17
List otwarty do Mendy   Koraszewski   2018-08-13
Znieważenie pomnika dłuta Stanisława Milewskiego   Koraszewski   2018-07-30
Chłopiec, którego zabito, ponieważ był Żydem   Koraszewski   2018-07-15
Ksiądz pana wini, pan księdza, a wójt jeden taki, a drugi inny   Koraszewski   2018-07-13
Cała Polska myśli o pięcie   Kruk   2018-06-14
Dowcipy, memy, przysłowia    Koraszewski   2018-06-02
Wielkie kazanie o małej dziurze w drzwiach   Kruk   2018-05-23
Czy naród może zakochać się w demokracji?   Koraszewski   2018-05-16
Adoracja Jezusa Użytkowego   Kruk   2018-04-28
Żydzi z Madonną w tle   Lewin   2018-04-28
Hogwart potrzebny od zaraz   Koraszewski   2018-04-24
Płońsk miasto otwarte   Koraszewski   2018-04-18
Niziutkie ciśnienie i Nuż w bżuhu   Kruk   2018-04-13
Wzrost mendowatości w populacji mieszkańców Polski w efekcie zmian pogodowych   Koraszewski   2018-04-01
Polski Marzec – 50 rocznica   Garczyński-Gąssowski   2018-03-08
Byłam w niebie, mówi ośmioletnia Ania   Kruk   2018-03-07
„WSZYSCY WIEDZĄ”   Kłys   2018-03-05
Nieustający marsz niesłusznie dumnych   Koraszewski   2018-02-13
Powrót antysemickiego potwora   Koraszewski   2018-02-10
Powrót Gnoma, czyli naród znowu krzyczy „Wiesław śmiało”   Koraszewski   2018-02-05
Bluźniercy, bałwanochwalcy i inni   Kruk   2018-01-30
Ustawa przeciw kłamstwu czy przeciw prawdzie?   Koraszewski   2018-01-29
Piątek narodowo-erotyczny   Kruk   2018-01-10
Silva rerum, Facebook i rara avis   Koraszewski   2018-01-02
Szkolne orły i wątroba Prometeusza   Kruk   2017-12-25
Sędziami będziem wtedy my!   Koraszewski   2017-12-20
Władca much – lekcja wychowawcza   Kruk   2017-12-11
Idem per idem, czyli polska droga do demokracji   Koraszewski   2017-12-01
Nauczyciel-ateista w szkole   Koraszewski   2017-11-29
Hej, wy, naród…   Koraszewski   2017-11-23
Przypowieść o Janie i Fortepianie   Kruk   2017-11-21
Święto niepodległości, czyli bal sykofantów   Koraszewski   2017-11-11
Stan Polski przed wyborami   Koraszewski   2017-11-09
Zupa z gwoździa do trumny z św. pamięci wkładką   Kruk   2017-11-01
Długi lot bibelota   Kruk   2017-10-26
Kościół, wierzący, dialog   Koraszewski   2017-10-21
W oparach religijnej magii   Koraszewski   2017-10-10
Ipso facto omlet z groszkiem   Kruk   2017-09-19
Mroczny cień udrapowanych autorytetów   Koraszewski   2017-08-23
Apel Stowarzyszenia Miłośników Logiki Nieformalnej   Kruk   2017-08-18
Pan Baginski pyta o antysemityzm   Koraszewski   2017-08-17
Jak to na wojence ładnie, tarara...   Koraszewski   2017-08-09
O seksie, moralności i religii   Koraszewski   2017-08-06
Sumienie, czyli moralność bez smyczy   Koraszewski   2017-08-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk