Prawda

Sobota, 14 grudnia 2019 - 04:29

« Poprzedni Następny »


Biskupa czerep rubaszny
Z Andrzej Koraszewski 2019-11-08


Twój komentarz do artykułu

Tytuł


Tekst


SignatureInformation entered below will be sent only to the newspaper editors

When submitting a comment you agree to provide your real name to the newspaper editors. The information will not be visible on the webpage, and will be treated confidentially.

Nazwisko


Telefon


E-mailFör att skydda tidningen mot skräpinlägg, m?ste du sätta ett kryss i rutan nedan.

Zawiera 6 komentarz(y) « Pokaż cały artykuł
6. Spostrzeżenie natury ogólnej
Z kuba 2019-11-10 21:55

Należymy do tej samej kultury, porozumiewamy się tym samym językiem, czytamy podobne lektury, jesteśmy gośćmi na tym samym forum, pewnie jesteśmy w podobnym wieku itp, itd, a jednak mamy problem ze zrozumieniem swych wpisów, które dzieli kilka dni. Ma Pan rację opisując nieco szerzej, to co streściłem w kilku słowach: "Na wyspie Pitcairn po krwawej wojnie pozostał tylko Alexander Smith...", potem krótko "było O.K."gdy zbudował on społeczność na gruncie biblijnych norm (co opisał Z. Kosidowski w "Rumakach Lizypa" - vide pierwszy mój wpis), by wreszcie nastąpiła kolejna fala demoralizacji, czego kulminacją były procesy w 2004 r. Opisujemy to samo, jedynie nasze przekonania sprawiają, że różnie rozkładamy akcenty: Pan, jako krytyk religii w ogóle, zdaje się nie dostrzegać czasu spokoju pod rządami Smitha, bo Biblia to samo zło. Ja z kolei prawie ignoruję dramatyczne wydarzenia na tej rajskiej wyspie, bo uważam, że nie samo (zwłaszcza NT - powtarzam po raz wtóry) skoro jednak udało się na biblijnych zasadach zbudować tam społeczność opisaną z dużą dozą sympatii przez autora "Opowieści Biblijnych". Niepokojące jest jak potrafią zafałszować odbiór rzeczywistości nasze uprzedzenia. Zastanawiam się, na ile utrudniają (a może nawet uniemożliwiają) one rozumienie starożytnego dokumentu sprzed kilkunastu wieków, spisanego przez Hebrajczyków różnych stanów w ciągu 1600 lat w języku i manierze tak nam obcej? "I to by było na tyle...", jakby powiedział prof. Mniemanologii Stosowanej Jan T.Stanisławski (https://www.youtube.com/watch?v=pVAoa3WNmFo) Pozdrawiam
5. Re: Władca Móch
Z Sobieski 2019-11-09 20:06

Władca much to jedna z moich ulubionych książek, przeczytałem ją pierwszy raz kiedy byłem dzieckiem nie rozumiejąc jeszcze drugiego dna. W moim rozumieniu książka ta przedstawia jak człowiek tworzy boga/religię jako personifikacje i usprawiedliwienie zła które jest w nas. Tytułowy władca much jest uosobieniem jednocześnie religii i tego co w nas najgorsze. Mój komentarz nie miał stanowić krytyki żadnej konkretnej religii, ale krytykę wszystkich. Przedstawiciele różnych wyznań cytując wyrwane z kontekstu urywki z własnej mitologi, lubią siebie przedstawiać jako wzór moralności i inspirację. Pisze Pan z przekonaniem że biblia nie zawiera przyzwolenia dla pedofilii a przecież wie Pan że są tam gorsze rzeczy niż pedofilia. Choćby ludobójstwo. Wracając do tematu Pitcairn. To niezwykle ciekawa historia. Pisze Pan o początkach że wszystko było OK a społeczność kwitłą pod przywództwem charyzmatycznego przywódcy/ wzoru. Znów trudno się bardziej pomylić. Ta społeczność została założona przez buntowników i przestępców ukrywających się przed prawem. Ci ludzie założyli kolonię razem z grupą porwanych polinezyjczyków którzy byli traktowani jak niewolnicy. Porwane przez nich kobiety stanowiły własność buntowników. Ta sielanka to wieloletnia seria mordów i ludzkiej krzywdy.Kiedy po 20 latach odkryto ponownie wyspę, żył już tylko jeden z buntowników. Całą reszta z przywódcą włącznie wymordowała się wzajemnie. Część kobiet próbowała uciec kilka lat po przypłynięciu ale niestety nie zdołały pokonać fali przyboju. Pitcairn to ciekawe studium ludzkiej natury ale z pewnością nie przykład sielanki czy harmonijnej społeczności.
4. "Władca Much"
Z kuba 2019-11-08 18:39

Williama Goldinga rozwiewa mit o przyrodzonej ludzkiej dobroci/niewinności. Miejscem akcji jest również wyspa, a bohaterowie, ocaleni z katastrofy lotniczej chłopcy z dobrych brytyjskich domów, na początku zachowują się wzorowo, ale wkrótce zmieniają się w spoganizowanych barbarzyńców mordujących własnych kolegów. Zgaduję, że na początku na Pitcairn też wszystko było O.K. dopóki żył charyzmatyczny przywódca, sam będąc wzorem cnót, nauczycielem i sędzią ludu, jak Mojżesz dla Izraelitów. Po jego śmierci sprawdziła się pewnie mądrość "Złoto próbuje się ogniem, kobietę - złotem, a mężczyznę - kobietą" i ci ostatni próbę oblali. Stary diabelski trick, działający bezbłędnie w dziejach Izraela, gdy jego synowie ulegali urokom pogańskich dziewczyn i dla "świętego spokoju" w domach staczali się w bałwochwalstwo. Nawet Salomon był d..., gdy kobiet było kupa. Przytoczone przez Pana fakty potwierdzają prawdę, że przynależność kościelna nie ma znaczenia, ale "nowonarodzenie" Jan 1,13; 3,3 - zamiana kamiennych ludzkich serc na mięsiste Ez 36,26-27 by Prawo stało się ich immanentną częścią Jer 31,33. By nie przedłużać, odpowiedzi na Pana ostatnie pytania szukałbym we wpisie P. Marka Eyala , który wskazuje na sprawę najważniejszą, czyli FUNDAMENT wiary/nauki Żydów i chrześcijan (wśród nich adwentystów) - Biblię, i muzułmanów - Koran i hadisy. I krańcowe różnice między nimi. Jestem przekonany, że przyzwolenia na rozwiązłość (pedofilię) nie znajdziemy w Biblii, ani w doktrynie adwentystów. Pozdrawiam
3. Wiedza praktyczna
Z Marek Eyal 2019-11-08 12:00

W kręgu społeczeństw zachodnich całą użyteczną wiedzę z Biblii można streścić w 7-8 przykazaniach dekalogu (zależy od wersji luterańskiej, katolickiej, żydowskiej czy ewangelickiej).

Nauczyć się łatwo, a te stanowią przecież fundament etyki zachodniej, której praktyczne stosowanie wystarczy na przyzwoite i honorowe życie każdego człowieka.
Nie trzeba na to seminarium duchownego.

Interesujące że w kulturze islamskiej większość przykazań dekalogu jest formalnie negowanych, jak najlepiej znane przykazanie "Nie rób bliźniemu co tobie niemiłe", które jest w Koranie zastąpione niemniej znaną "surą" “Never take unbelievers for friends” (3:28).

Poniżej link do artykułu w dobrym piśmie teologicznym, w którym dyskutowana jest ta fundamentalna sprzeczność między etyką judeo-chrześcijańską i muzułmańską.
https://www.thecatholicthing.org/2016/07/23/islam-and-the-decalogue/
2. Odp: Uczeni w piśmie.
Z Sobieski 2019-11-08 11:33

A więc mieszkańcy wyspy Pitcairn na fundamencie biblii oraz swojej nowej religii adwentyzmu dnia siódmego zbudowali sobie sielankę, można powiedzieć krainę mlekiem i miodem płynącą. Można by z tego wnioskować że problem zepsucia i demoralizacji tkwi nie w biblii czy szeroko pojętej religii a w katolickiej instytucji/doktrynie etc. Czy słyszał Pan o tym, że w 2004 roku około 1/3 męskiej populacji wyspy została skazana za pedofilię? I to wcale nie był ostatni przypadek tego typu na wyspie. Relacje ofiar malują raczej obraz piekła niż sielanki. To również zasługa adwentyzmu dnia siódmego? Może jednak biblii lub religii ogólnie?
1. Uczeni w Piśmie?
Z kuba 2019-11-08 10:13

Historia buntu na Bounty doczekała się ekranizacji, ale dalsze losy buntowników można znaleźć w "Rumakach Lizypa" Zenona Kosidowskiego: Na wyspie Pitcairn po "krwawej wojnie" pozostał "tylko Alexander Smith, jedyny mężczyzna spośród grona niewiast i dzieci. Stał się ich dobrotliwym ojcem i patriarchą. Na Biblii (przechowywanej dotąd na wyspie) wyuczył kilka pokoleń wyspiarzy modlić się czytać i pisać(...)(po długich latach pisarz i podróżnik Luis Marden) znalazł tam ciekawe stosunki. Gmina liczyła 155 wyspiarzy mówiących dziwnym językiem angielskim, pełnym archaizmów biblijnych i elementów polinezyjskich. wszyscy należą do "sekty" Adwentystów Dnia Siódmego i dlatego nie jedzą wieprzowiny. Są to pracowici rolnicy, żyjący z uprawy kawy, trzciny (itp) Do dziś dnia są dumni ze swego pochodzenia: na pamiątkę wodza buntu Fletchera 55 mężczyzn i chłopców w czasie wizyty Mardena miało na imię Christian" (str. 310) Okazuje się, że sama Biblia (zwłaszcza NT) nie jest niczym złym, a stosowanie się do jej zasad nie tylko uratowało tą niewielką społeczność, ale przyczyniło się do jej harmonijnego rozwoju. Niektórzy nasi duśpasterze chyba więcej uwagi poświęcają etykietom win mszalnych i innych trunków niż biblijnym tekstom, i dlatego jest jak jest. Ten, który nawet trzciny nadłamanej nie dołamał i knota tlejącego nie dogasił, chłostał obłudników biczem z powrózków w świętym oburzeniu, którzy po pozorem religijności kręcili pod świątynią lody, a grubym słowem chłostał tych uczonych w Piśmie i faryzeuszy - hipokrytów, którzy wykorzystywali długie modły i publiczne obnoszenie się z rytualnymi praktykami do "grabienia domów wdów i sierot". Świetny artykuł jak zwykle, z wieloma smaczkami, ale pozostawia gorycz, że na tych panów nie ma dziś bata, bo przyjęło się wierzyć, że sporadyczna wizyta w kościele czyni chrześcijanina, a znajomość Biblii... - Biblia? - A z czym to się je?! Niestety, nie będzie buntu załogi na "Nawie Piotrowej", dopóki kapitanowie wprawdzie plotą jak potłuczeni, ale jeszcze nie tłuką, tych z których żyją. Tacy z nich ludzcy panowie. Ludzcy... Bo z Bogiem nie mają nic wspólnego.
Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 588 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Papież Franciszek, „Pieśń o Rolandzie” i imam Al-Tayeb   Meotti   2019-12-12
Refleksje sprzed lat: Podstępna działalność Szatana i inne.   Ferus   2019-12-08
Chrześcijaństwo, Zagłada i syjonizm   Koraszewski   2019-12-02
Bajka-nie bajka o powstaniu religii   Ferus   2019-12-01
Wskrzeszenie Józefy K.   Koraszewski   2019-11-26
Refleksje sprzed lat: Wartości chrześcijańskie   Ferus   2019-11-24
Byli ateiści, obecnie wierzący   Ferus   2019-11-17
Dewocja to pobożność? Czyli wizyta u starszej pobożnej pani.   Ferus   2019-11-10
Biskupa czerep rubaszny   Koraszewski   2019-11-08
Sen mara, Bóg wiara, nieśmiały głos podświadomości, czy bezsensowne rojenia senne?   Ferus   2019-11-03
Refleksje sprzed lat: „Proporcje krzyku i smaku”   Ferus   2019-10-27
Trudne początki mitu   Ferus   2019-10-20
Jak Bóg ogarnia swoje dzieło   Ferus   2019-10-13
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (V)   Ferus   2019-10-06
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców IV   Ferus   2019-09-29
Katolicka Afryka i jej niepokoje   Igwe   2019-09-27
Turcja: ucieczka od religii?   Bulut   2019-09-25
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (III)   Ferus   2019-09-22
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (II)   Ferus   2019-09-15
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców   Ferus   2019-09-08
Zlecenie walki z szatanem   Koraszewski   2019-09-02
Mrówki i ludzie. Czyli niepokojące podobieństwo „korony stworzenia” do bezrozumnych owadów.   Ferus   2019-09-01
Jabłko, które jabłkiem nie było   Ferus   2019-08-25
Ta miłość zaczęła się od strachu   Koraszewski   2019-08-24
Problem „ukrywającego się Boga”.   Ferus   2019-08-18
Hipoteza Boga kontra nauka (IV)   Ferus   2019-08-11
Na początku był jakiś Jezus   Koraszewski   2019-08-05
Hipoteza Boga kontra nauka (III)   Ferus   2019-08-04
Hipoteza Boga kontra nauka (II)   Ferus   2019-07-28
Hipoteza Boga kontra nauka   Ferus   2019-07-21
Apostołowie Nowego Ładu (II)   Ferus   2019-07-14
Bóg bez państwa i państwo bez Boga   Koraszewski   2019-07-12
Apostołowie Nowego Ładu. Czyli ludzie pogodzeni z nieubłaganymi prawami natury.   Ferus   2019-07-07
Pamięć i odrzucona tożsamość   Koraszewski   2019-06-27
O znaczeniu świeckich usług medycznych   Igwe   2019-06-22
Bezlitosne Miłosierdzie Boże   Ferus   2019-06-16
Dziecko i jego I Komunia Święta   Ferus   2019-06-09
Tajemnica zawodowa duchownych   Ferus   2019-06-02
Rozmyślając nad sensem życia (VIII)   Ferus   2019-05-26
Rozmyślając nad sensem życia (VII)   Ferus   2019-05-19
Rozmyślając nad sensem życia (VI)   Ferus   2019-05-12
De non existentia Dei   Koraszewski   2019-05-06
Rozmyślając nad sensem życia (V)   Ferus   2019-05-05
Nieszczęsny ateizm. List do przyjaciela   Koraszewska   2019-05-04
Ewangelia według pana Jeża   Koraszewski   2019-05-02
Biły się dwa bogi   Koraszewski   2019-04-29
Rozmyślając nad sensem życia IV.   Ferus   2019-04-28
Ani nie manifest, ani nie tak nowego ateizmu   Koraszewski   2019-04-26
Wzrastająca obecność boga   Koraszewski   2019-04-22
Rozmyślając nad sensem życia (III)   Ferus   2019-04-21
Dziękujmy Panu, korona cierniowa ocalona   Koraszewski   2019-04-19
Czary, zagrożenie bezpieczeństwa i prawo szariatu   Igwe   2019-04-16
Rozmyślając nad sensem życia (II).   Ferus   2019-04-14
Dlaczego ateiści walczą o prawo wyjścia z cienia w Afryce i nie tylko w Afryce?   Igwe   2019-04-10
Rozmyślając nad sensem życia   Ferus   2019-04-07
Krzywdy wyrządzone ludzkości przez naukę   Ferus   2019-04-01
Zdobywca nagrody Templetona i jego nonsensy w „Scientific American”   Coyne   2019-03-28
Mały Traktat o duszy dziecka poczętego tak lub inaczej   Koraszewski   2019-03-26
Czy religijne prawdy są zbyt trudne do zrozumienia? (II)   Ferus   2019-03-24
Zwalczanie oszukańczych kapłanów i komercjalizacji religii w Republice Południowej Afryki   Igwe   2019-03-23
Dlaczego musiałem zostać ateistą   Ferus   2019-03-17
Eks-ateistka obnaża nędzę ateizmu   Koraszewski   2019-03-07
Ego kontra Świadomość. Czyli lepiej żyć złudzeniami czy prawdą o rzeczywistości?   Ferus   2019-03-03
Trzy dni, które nie wstrząsną Kościołem   Koraszewski   2019-02-25
Ego kontra Świadomość II. Czyli lepiej żyć złudzeniami czy prawdą o rzeczywistości?   Ferus   2019-02-24
Kiedy największa na świecie sunnicka instytucja religijne potępi swój kolonializm?    Shoaaib   2019-02-24
Artykuł w ”New York Times”: Nauka może uczyć się od religii   Coyne   2019-02-20
Ego kontra Świadomość. Czyli lepiej żyć złudzeniami czy prawdą o rzeczywistości?   Ferus   2019-02-17
Papież ucałował notorycznego islamistycznego antysemitę   Meotti   2019-02-12
Czy religijne prawdy są zbyt trudne do zrozumienia?   Ferus   2019-02-10
Płaska Ziemia: kwestia wiedzy czy wiary? (II)   Ferus   2019-01-27
Płaska Ziemia: czyli kwestia wiedzy czy wiary?   Ferus   2019-01-20
Zachodni apologeci ekstremizmu   Rafizadeh   2019-01-19
Refleksje po lekturze „Ateisty”   Ferus   2019-01-13
Czy Afryce potrzebna jest religijna reformacja?   Igwe   2019-01-08
Eksperci od „prawdziwej” wolności i grzechu   Ferus   2019-01-06
Ośmioletnia panna młoda   Rafizadeh   2019-01-02
Intrygujące pytanie papieża Franciszka   Ferus   2018-12-30
Tak, jest wojna między nauką a religią   Coyne   2018-12-29
Jasełkowo-teologiczne refleksje dziadka „Maryi panienki”.   Ferus   2018-12-23
Pogodzenie nauki i religii?   Coyne   2018-12-21
Adwokat diabła II.Czyli religijna wersja ludzkich umiejętności „poszukiwania wyjścia”.   Ferus   2018-12-16
Adwokat diabła. Czyli religijne racje zastępujące prawdę.   Ferus   2018-12-09
Duchowni wypaczają religię i mordują kobiety   Reza   2018-12-03
Niechciany dar Boga. Czyli trudności z akceptacją nieuniknionego.   Ferus   2018-12-02
W Nigerii porzucenia religii jest ryzykownym przedsięwzięciem   Igwe   2018-11-29
Człowiek musi w coś wierzyć. Podsumowanie.   Ferus   2018-11-25
 “Islam przeżywa ostre starcie z nowoczesnością i wymaga reform”     2018-11-22
Człowiek musi w coś wierzyć. Schizma arcybiskupa Lefebvre'a   Ferus   2018-11-18
Człowiek musi w coś wierzyć. Mariawici.   Ferus   2018-11-11
Boski niebyt, nauka i patriotyzm   Koraszewski   2018-11-07
Człowiek musi w coś wierzyć. Raskolnicy, Swedenborg.   Ferus   2018-11-04
Człowiek musi w coś wierzyć. Savonarola, Luter i inni   Ferus   2018-10-28
Allah stworzył kobiety, żeby były w domach     2018-10-25
Prawdziwy opór przeciw fanatyzmowi   Chesler   2018-10-24
Człowiek musi w coś wierzyć. Kontynuacja.   Ferus   2018-10-21
List Einsteina kwestionujący religię, biblię i ideę Boga jest znowu na sprzedaż   Coyne   2018-10-19
Jak ekstremistyczny rząd traktuje dziewczynki i kobiety   Bulut   2018-10-19
Szatan pierwszej klasy   Kruk   2018-10-15
Przemyślana odmowa przymusowej relokacji uchodźców   Ferus   2018-10-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk