Prawda

Piątek, 1 listopada 2024 - 02:06

« Poprzedni Następny »


Azyl ignorancji.
Z Lucjan Ferus 2016-10-23


Twój komentarz do artykułu

Tytuł


Tekst


Signature



Information entered below will be sent only to the newspaper editors

When submitting a comment you agree to provide your real name to the newspaper editors. The information will not be visible on the webpage, and will be treated confidentially.

Nazwisko


Telefon


E-mail



För att skydda tidningen mot skräpinlägg, m?ste du sätta ett kryss i rutan nedan.





Zawiera 8 komentarz(y) « Pokaż cały artykuł
8. Dużo wspólnego
Z Robert 2016-10-28 21:32

Czytając cały czas się uśmiechałem bo bardzo sobie cenię takie same książki, autorów i podobną tematykę. Kiedy opublikował Pan Credo Sceptyka od dawna byłem ateistą ale to była dla mnie bardzo ważna lektura która wypełniła i skorygowała sporo miejsc w pamięci - ponieważ w młodszym wieku byłem wierzący. Mój ateizm dojrzał wtedy. Credo mam wydrukowane i czytałem każdy odcinek więcej niż jeden raz.
7. Bardzo rzadko albo nigdy.
Z Przemysław Cichocki 2016-10-26 00:30

Muszę się jakoś pisemnie odnieść do tego,co przeczytałem w artykule bo przypomina to moją własną historię.Jako nastolatek pochłaniałem książki Lema największą radość mając z lektury właśnie "Cyberiady","Bajek robotów" oraz wszystkich przygód i podróży Pirxa i Tichego.W szkole podstawowej pochłonąłem trylogię von Ditfurtha.Nigdy się nie zetknąłem z kimś ,kto powiedziałby mi to samo o sobie.Nieprzypadkowo więc odnalazłem się jako czytelnik pańskich artykułów,świetnych treściowo i przejrzystych ,w których uporządkowuje Pan i nazywa to,co powinno być widoczne i jasne dla wszystkich nie-ślepców poznawczych.Widocznie jest tak,że odpowiednie lektury przeczytane w młodości zapobiegają przyswajaniu potem treści sensu pozbawionych.PC
6. Panie Janie,.. Panie Janie..
Z Lucjan Ferus 2016-10-24 20:27

Przywołał Pan tą "Cyberiadą" miłe wspomnienia. Może to zabrzmi paradoksalnie, ale uważam ją za najlepszą książkę Lema. Bogactwo wyobraźni, szalonych pomysłów i duża dawka humoru (np. okrzyk wojenny: "Awruk!"), no i te wspaniałe neologizmy, których jest tam mnóstwo. A to wszystko w "roboczej" scenografii świata tak odmiennego od naszego, a jednak tak bliskiego nam. Miałem taki okres w swoim życiu, iż uczyłem się na pamięć wierszy, których opanowanie pamięciowe uważałem za niemożliwe. Zacząłem oczywiście od "Kruka" Edgara Poe (33 zwrotki i bardzo trudna do zapamiętania składnia), a następnym wierszem z którym zmierzyła się moja pamięć, był - jakże by inaczej - wiersz Lema (o pardon! Elektrybałta Trurla) o nieśmiałym cybernetyku: "..o miłości i śmierci /../ wyrażone językiem wyższej matematyki, a zwłaszcza algebry tensorów. Może być również wyższa topologia i analiza". Tak zażyczył sobie Klapaucjusz. Każdy miłośnik "poezji roboczej" przyzna, iż jest to lingwistyczny majstersztyk, świadczący o niebywałej erudycji jego autora. Oj, mógłbym tak pisać i pisać o tej wspaniałej literaturze w nieskończoność,.. i żałować, że odszedłem swoją świadomością od tamtych klimatów, na rzecz czegoś tak niebywale ZAKŁAMANEGO jak religie. Ale cóż, widocznie było mi to pisane. Cieszę się, że docenia Pan moje "Credo sceptyka", ale proszę nie przesadzać z tymi porównaniami: "Bóg urojony" Dawkinsa ma prawie 500 stron i zawiera mnóstwo różnorodnych i wartościowych informacji, a moje Credo, to kilkudziesięciostronicowe zapiski moich amatorskich przemyśleń o religii. Gdzie Krym, a gdzie Rzym? Mimo to dziękuję za pamięć i miłe słowa. Pozdrawiam.
5. Lem też mnie inspirował
Z Jan 2016-10-24 11:09

Jako chłopak, wychowywany przez bardzo wierzącą matkę, chodziłem grzecznie do kościoła. Ale też książki czytałem. Trafiłem któregoś dnia na "Cyberiadę" (lata świetlne temu) i przeczytałem bajkę, jak to dwaj świetni konstruktorzy demona termodynamicznego drugiego rodzaju stworzyli, aby się od zbója Gębona wyzwolić. Zanim owego demona zbudowali, zaoferowali sztukę tworzenia złota z innych pierwiastków. Gębon odrzekł, że jest to ciekawe, ale gdyby każdy tak złoto umiał robić, szybko by na wartości straciło.
Po takiej lekturze do kościoła trafiłem i przyjrzałem się zdobieniom. Wszystko złotem pokryte. Pomyślałem "Gdyby bóg chciał mnóstwo złota, sam by go mógł sobie zrobić. Ale tego nie zrobił. To komu zależy na złocie?" Była to moja pierwsza de facto antyklerykalna myśl w moim życiu!
Wiele lat później trafiłem już na "Racjonalistę" i wspaniały tekst "Credo sceptyka". Jakże pięknie niektóre wywody poprowadzone. Credo stało się dla mnie tekstem zdecydowanie więcej znaczącym, niż "Bóg urojony" Dawkinsa, którą to książkę też wysoko oceniam.
Panie Lucjanie - moim zdaniem - jeżeli dzieci w szkole mają się stykać z religią, to należy zacząć od studiowania właśnie Pańskiego dzieła.
Pozdrawiam
4. Odpowiedź Panu Józefowi.
Z Lucjan Ferus 2016-10-23 18:08

Tak mnie zafrapowała ta pomyłka z rzekomym przeczytaniem Talmudu, iż zapomniałbym (najlepszy dowód na zawodność mojej pamięci) podziękować autorowi poprzedzającego wpisu - Panu Józefowi. To miłe czytać takie pochwały pod swoim adresem, tym bardziej, że od publikacji tamtego tekstu (Credo sceptyka) minęło już ponad 14 lat. Ponoć CZAS najlepiej weryfikuje WARTOŚĆ DZIEŁA, więc fakt, że zostało ono zapamiętane przez niektórych Czytelników tyle lat może świadczyć nie tylko o ich doskonałej pamięci, ale też (mam nadzieję), że dostrzegli w nim jakieś walory poznawcze. Dziękuję Panu. Tym nie mniej nie chciałbym aby było ono lekturą OBOWIĄZKOWĄ, a i do Pańskiej wizji nauki religioznawstwa w naszych szkołach mam duże wątpliwości (przynajmniej dopóki przysięga prezydenta i parlamentarzystów kończona jest słowami: "Tak mi dopomóż Bóg"). Pozdrawiam.
3. Ach, ta zawodna pamięć!
Z Lucjan Ferus 2016-10-23 16:38

Jak to trzeba zwracać uwagę na to co się pisze. Zapamiętałem, że wiele lat temu czytałem Talmud, dlatego wymieniłem go pośród pozycji, które m.in. wtedy czytałem. Dopiero kiedy mi Pan zwrócił uwagę na ten problem, poszedłem na strych gdzie mam pudła z książkami (w domu nie mam miejsca na wszystkie)i sprawdziłem. I co się okazało? Owszem, jest ładnie wydana książka z 1988 r., tyle, że jej tytuł to: "Z mądrości Talmudu". No, cóż; przepraszam Pana za wprowadzenie w błąd. W tym wieku pamięć ma się zawodną, niestety. Pozdrawiam.
2. ECO, LEM i Talmud
Z Marek C (Negev) 2016-10-23 12:50

Zadziwiające jak bardzo Pańskie preferencje zbiegają się z moimi: Eco i Lem. Proszę nie zaniedbywać beletrystyki, ateistyczno-racjonalistyczna działalność edukacyjna nie jest tego warta. Jest ważna, ale niewarta poświęcenia dla niej literatury pięknej. Jeśli lubi Pan Eco, zapewne nie muszę zachwalać takich pozycji jak "Baudolino", "Wyspa dnia poprzedniego" czy "Cmentarz w Pradze". Co do Lema natomiast chyba nie ma nic do dodania - był jedynym w swoim rodzaju geniuszem i jak na geniusza przystało, pod koniec życia nieco zgorzkniał i zdziwaczał. Nie umniejsza to jednak ani trochę jego geniuszowi.
Na koniec,zastanawia mnie skąd wziął Pan polską wersję Talmudu. Gdy w 2010 usłyszałem, że ma się ukazać jedyne polskie tłumaczenie wydane przez Pardes Lauder próbowałem je zamówić. Niestety bezskutecznie. Nakład został wykupiony na pniu.
No tak, wszak ktoś to musiał wykupić :)
Artykuł jak zwykle świetny.
Pozdrawiam,
Neg.
1. Podziękowanie
Z Józef 2016-10-23 12:33

"Najwyższą wartością naszej kultury jest prawda. Jest ona wartością naczelną,
bez względu na to, czy jest to prawda deprymująca czy ekscytująca i prawdzie
powinniśmy wszyscy służyć".
Stanisław Lem

Szanowny Panie Lucjanie
Powższe słowa pasują do Pana jak ulał. Co do potyczek z ignorancją niektórych czytelników to muszę przyznać, że dzięki nim mogłem wyrobić sobie własne zdanie i z "sentymentem" je wspominam, a
„Credo sceptyka” to wybitne dzieło, ponieważ rozkłada na
"łopatki" owych ignorantów.
Może dożyję czasów, że będzie obowiązkową lekturą w szkole na lekcji religioznastwa.
Bardzo dziękuję za "niesienie światła".
Serdecznie Pozdrawiam
Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 931 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Osobliwy Testament demiurga   Ferus   2024-10-06
Krezusowa cena zbawienia    Ferus   2024-09-29
Przerażająca cena zbawieniaCzyli kogo najwięcej kosztował ten soteriologiczny pomysł.   Ferus   2024-09-22
Nieistniejący Bóg.Czyli przedwczesny optymizm teistów  (IV)   Ferus   2024-09-15
„ATEISTA” Koraszewskiego zmusza do myślenia   Ciring   2024-09-12
Nieistniejący Bóg, czyli przedwczesny optymizm teistów (III)   Ferus   2024-09-08
Nieistniejący Bóg (II)Czyli przedwczesny optymizm teistów.   Ferus   2024-09-01
Nieistniejący Bóg.Czyli przedwczesny optymizm teistów.   Ferus   2024-08-25
Ubogacony krzyż w Sejmie.Czyli moja propozycja religijnego symbolu.   Ferus   2024-08-18
Fałszywa przepowiednia. Czyli przegapiliśmy kolejny koniec świata.   Ferus   2024-08-11
Najlepsza religia na świecie II.   Ferus   2024-08-04
Najlepsza religia na świecie   Ferus   2024-07-28
Baśniowy urok apokryfów (IV)   Ferus   2024-07-14
Baśniowy urok apokryfów (III)   Ferus   2024-07-07
Baśniowy urok apokryfów (II)   Ferus   2024-06-30
Ofiara z dzieci i islamSpecjalny esej z okazji Id al-Adha, Święta Ofiarowania   Pandavar   2024-06-24
Baśniowy urok apokryfów   Ferus   2024-06-23
Dwie koncepcje zbawienia ludzi (III)   Ferus   2024-06-16
Dwie koncepcje zbawienia ludzi (II)   Ferus   2024-06-09
Dwie koncepcje zbawienia ludzi   Ferus   2024-06-02
Umarł Bóg, niech żyje bóg   Koraszewski   2024-05-29
Anielska lekcja religii   Ferus   2024-05-26
Kulturowy pasożyt   Ferus   2024-05-19
Alternatywny Genesis: Boski reality show” III.Czyli kwestia duchowości/duszy widziana z „nieco” innej perspektywy.   Ferus   2024-05-12
Alternatywny Genesis: Boski reality show II.Czyli kwestia duchowości/duszy widziana z „nieco” innej perspektywy.   Ferus   2024-05-05
Alternatywny Genesis: Boski reality show.Czyli kwestia duchowości/duszy widziana z „nieco” innej perspektywy.   Ferus   2024-04-28
Jak głęboka jest nienawiść muzułmanów do niewiernych?   Koraszewski   2024-04-25
Geneza i paradoksy teizmu (IV)   Ferus   2024-04-21
„Cywilizacja i islam to dwie różne rzeczy”Ex-muzułmanie, teraz wiele zależy od nas.   Pandavar   2024-04-10
Geneza i paradoksy teizmu (III)   Ferus   2024-04-07
Geneza i paradoksy teizmu (II)   Ferus   2024-03-31
Serce nie sadysta, kiedyś przestanie bić   Koraszewski   2024-03-27
Geneza i paradoksy teizmu   Ferus   2024-03-24
Logika świadectwem prawdy       Ferus   2024-03-17
Niektóre obawy dotyczące islamu są całkowicie racjonalne   Dawkins   2024-03-12
Cena świętego spokoju.Czyli religijny raj dla oportunistów albo też azyl ignorancji (wg Spinozy).   Ferus   2024-03-10
Bogu/bogom nic nie jesteśmy winni (III)   Ferus   2024-03-03
Bogu/bogom nic nie jesteśmy winni (II)   Ferus   2024-02-25
Bogom/Bogu nic nie jesteśmy winniCzyli „prawda” religii versus prawda rozumu   Ferus   2024-02-18
Droga Saladyna kończy się w Rafah   Pandavar   2024-02-17
Zatrute ziarnoCzyli wkład chrześcijaństwa w cywilizację europejską.   Ferus   2024-02-11
Epigoni: inna wersja upadku człowieka w raju   Ferus   2024-02-04
Mój racjonalny ateizm.Czyli w czym upatruję siłę areligijnych poglądów.   Ferus   2024-01-28
Moja racjonalna wiara (III)   Ferus   2024-01-14
Nowe książki Lucjana Ferusa   Koraszewski   2024-01-12
Moja racjonalna wiara (II)   Ferus   2024-01-07
Ayyan Hirsi Ali porzuciła ateizm dla chrześcijaństwa   Koraszewski   2024-01-01
Moja racjonalna wiara. Czyli idea bogów/Boga dla bardziej wymagających.   Ferus   2023-12-31
Alternatywna forma ateizmu   Ferus   2023-12-24
Niewiarygodna idea bogów/Boga (IV)   Ferus   2023-12-17
Niewiarygodna idea bogów/Boga III.   Ferus   2023-12-10
Niewiarygodna idea bogów/Boga II.   Ferus   2023-12-03
Niewiarygodna idea bogów/Boga   Ferus   2023-11-26
Nieudane autodafe. Czyli: kiedy ateizm był zbrodnią.    Ferus   2023-11-19
  Egzorcyści kontra Zły (II). Czyli pozorna walka „dobra ze złem”.   Ferus   2023-11-12
Egzorcyści kontra Zły. Czyli pozorna walka „dobra” ze „złem”.   Ferus   2023-11-05
Tanatos, czyli refleksja eschatologiczna   Ferus   2023-10-29
Trudna sztuka zrozumienia istoty rzeczy (III)   Ferus   2023-10-22
Trudna sztuka zrozumienia istoty rzeczy (II)   Ferus   2023-10-08
Trudna sztuka zrozumienia istoty rzeczy   Ferus   2023-10-01
Błądzenie - ludzka rzecz II   Ferus   2023-09-24
Błądzenie - ludzka rzecz   Ferus   2023-09-17
Bardzo nieelegancka hipoteza Boga II   Ferus   2023-09-10
Bardzo nieelegancka hipoteza Boga. Czyli mocno niedoskonałe wyobrażenia absolutnej doskonałości   Ferus   2023-09-03
Sztuczna inteligencja i sen   Ferus   2023-08-27
Ogromna transformacja Indii i Bliskiego Wschodu   Bulut   2023-08-22
Najlepszy ze światów - Ziemia? III.   Ferus   2023-08-20
Najlepszy ze światów - Ziemia? (II)   Ferus   2023-08-13
Bogowie, przesądy i fizjologia   Koraszewski   2023-08-13
Pakistan: “Oko za oko” – reperkusje palenia Koranu w Szwecji dla chrześcijan   Saeed   2023-08-12
Nowy ateizm i żądanie dogmatów   Johnson   2023-08-07
Najlepszy ze światów – Ziemia? Czyli najlepsza z możliwych marności nad marnościami.   Ferus   2023-08-06
Palenie pism świętych i innych śmieci   Koraszewski   2023-08-05
Wieżo z gierkowskiej cegły…   Kruk   2023-07-31
Kiedy prowadzą nas ślepi przewodnicy (II)   Ferus   2023-07-30
Ślepi przewodnicy   Ferus   2023-07-23
Czy sztuczna inteligencja rozumie o czym mówi?   Ferus   2023-07-16
Credo sceptyka. Część XII.   Ferus   2023-07-09
Credo sceptyka. Część  XI.   Ferus   2023-07-02
Objawienie Maurycego Kazimierza Hieronima Ćwiercikowskiego   Kruk   2023-06-26
Credo sceptyka. Część X.   Ferus   2023-06-25
Credo sceptyka. Część IX.   Ferus   2023-06-18
Boży ludzie w Afryce i w Polsce   Koraszewski   2023-06-15
Credo sceptyka. Część VIII   Ferus   2023-06-11
Marzenie o religii z ludzką twarzą   Koraszewski   2023-06-10
Credo sceptyka. Część VII.   Ferus   2023-06-04
Credo sceptyka. Część VI   Ferus   2023-05-28
Credo sceptyka. Część V.   Ferus   2023-05-21
Credo sceptyka, Część  IV.   Ferus   2023-05-14
Credo sceptyka. Część III   Ferus   2023-05-07
Credo sceptyka. Część II.   Ferus   2023-04-30
Credo sceptyka. Część I.   Ferus   2023-04-23
Odłożone w czasie zbawienie (IV)   Ferus   2023-04-16
Dorastać we wszechświecie   Koraszewski   2023-04-15
Odłożone w czasie zbawienie (III)   Ferus   2023-04-09
Odłożone w czasie zbawienie (II)   Ferus   2023-04-02
“New York Times” głosi fałszywą przyjaźń między nauką i religią   Coyne   2023-03-30
Odłożone w czasie zbawienie   Ferus   2023-03-26
Nawróć się, wyjdź za mnie lub giń: Chrześcijanki w muzułmańskim Pakistanie   Ibrahim   2023-03-21
Credo Ateisty (XIII)   Ferus   2023-03-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Demokracje powinny opuścić


Zarażenie i uzależnienie


Nic złego się nie dzieje


Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk