Prawda

Piątek, 28 lutego 2020 - 06:44

« Poprzedni Następny »


Religia, “Playboy” i Frank SinatraJerry Coyne 2014-08-27

<br />Bezbożny poganin kusi cię, byś podzielał jego niewiarę.

Bezbożny poganin kusi cię, byś podzielał jego niewiarę.Jeśli myślicie o Franku Sinatrze jako o głupim chłopaku z Hoboken w New Jersey, który zrobił karierę tylko dzięki temu, że miał wspaniały głos, zdziwcie się wywiadem, jakiego udzielił „Playboyowi” w 1963 r. Był myślący, elokwentny i – niespodzianka! – bezbożny.

Wywiady “Playboya” były słynne, były jedną z najlepszych rzeczy w tym piśmie. Czytałem je, kiedy udawało mi się podkraść pismo ojcu i – oczywiście – czytałem to tylko ze względu na opowieści i świetną prozę. Wywiady były znakomite, a ten jest prawdziwą rewelacją. (Fragmenty innych ciekawych wywiadów można zobaczyć tutaj.)


Nie mogę w pełni gwarantować, że tekst został spisany dokładnie, ale wiele źródeł (np. tutaj) potwierdza, że Sinatra udzielił wtedy wywiadu i wątpię, by źródło tych cytatów, “Sinatra Forum”, po prostu sfabrykowało całość. Pokazuje człowieka, który mimo slangu, przejrzał na wylot pretensje religii i jej fałszywe twierdzenia, że jest arbitrem moralności.


W więc, bez zbędnych ceregieli, oto ten facet z boskim głosem mówi o Bogu:


Playboy:
No dobrze, zacznijmy od najbardziej podstawowego pytania: Czy jesteś człowiekiem religijnym? Czy wierzysz w Boga?


Sinatra:
To dobre na otwarcie. Myślę, że mogę podsumować moje uczucia religijne w kilku akapitach.  Pierwszy: wierzę w ciebie i we mnie. Jestem jak Albert Schweitzer i Bertrand Russell, i Albert Einstein pod tym względem, że mam szacunek wobec życia – w każdej postaci. Wierzę w przyrodę, w ptaki, w morze, niebo, we wszystko, co mogę zobaczyć lub dla czego są rzeczywiste dowody. Jeśli te rzeczy są tym, co rozumiesz przez Boga, to wierzę w Boga. Ale nie wierzę w Boga osobowego, u którego szukam pociechy, albo proszę o szóstki przy rzucaniu kośćmi. Widzę, że człowiek wydaje się potrzebować wiary; jestem za wszystkim, co pozwala przetrwać noc, może to być modlitwa, środek uspokajający albo butelka Jack Daniel’s. Dla mnie jednak religia jest głęboko osobistą rzeczą, w której człowiek i Bóg dogadują się sami, bez szamana pośrodku. Szaman próbuje przekonać nas, że musimy prosić Boga o pomoc, powiedzieć mu, czego potrzebujemy, nawet przekupywać go modłami lub gotówką. No cóż, wierzę, że Bóg wie, czego każdy z nas chce i potrzebuje. Nie musimy biec do kościoła w niedzielę, żeby Go znaleźć. Można Go znaleźć wszędzie. A jeśli brzmi to jak herezja, to moje źródło jest całkiem dobre: Mateusz pięć do siedmiu, „Kazanie na Górze”.


Playboy:
Nie znalazłeś żadnych odpowiedzi dla siebie w żadnym z istniejących Kościołów?


Sinatra:
Są rzeczy w zinstytucjonalizowanych religiach, których nie znoszę. Chrystus jest czczony jako Książę Pokoju, ale w Jego imieniu rozlano więcej krwi niż w imieniu jakiejkolwiek innej postaci w historii. Pokaż mi jeden krok naprzód w imieniu religii, a ja pokażę ci sto kroków wstecz. Pamiętaj, to ludzie Boga zniszczyli bibliotekę w Aleksandrii, byli sprawcami Inkwizycji w Hiszpanii, palili czarownice w Salem. Na tej planecie kwitnie ponad 25 tysięcy zinstytucjonalizowanych religii, ale wyznawcy każdej z nich uważają, że wszyscy inni straszliwie błądzą, a na dodatek pewnie są złymi ludźmi. W Indiach czczą białe krowy, małpy i zanurzenie się w Gangesie. Muzułmanie akceptują niewolnictwo i przygotowują się do Allaha, który obiecuje wino i ponownie udziewiczone kobiety. Szamani nie są jedynie w Afryce. Jeśli spojrzysz na gazety w Los Angeles w niedzielny poranek, zobaczysz ich lokalną odmianę, zachwalającą swoje towary jak garnitur z dwiema parami spodni.


Playboy:
Czy wiara religijna nie służyła często jako siła cywilizująca?


Sinatra:
Pamiętasz tę złowrogą, przeklinająca zgraję, piętnującą łagodną, niewinną , małą 12-letnią dziewczynkę murzyńską, która próbowała zapisać się do szkoły publicznej?  Czy nie byli – większość z nich – pobożnymi, uczęszczającymi do kościoła ludźmi? Nienawidzę dwulicowców, którzy udają liberalizm, ale praktykują bigoterię w swoich małostkowych sferach. Nie powiedziałem mojej córce, za kogo może wyjść za mąż, ale trzepnąłbym ją w kark, gdyby robiła maślane oczy do bigota. Tak jak ja to rozumiem, człowiek jest wytworem warunków w jakich  żyje, a siły społeczne, które kształtują jego moralność i zachowanie – włącznie z przesądami rasowymi – są bardziej pod wpływem rzeczy materialnych, takich jak żywność i konieczności ekonomiczne, niż strachu i podziwu, i bigoterii tworzonych przez wysokich kapłanów skomercjalizowanego zabobonu. Nie zrozum mnie źle. Jestem zwolennikiem przyzwoitości – kropka. Jestem zwolennikiem wszystkiego, co zapowiada miłość i troskę o mojego bliźniego. Ale kiedy puste słowa skierowane do jakiegoś tajemniczego bóstwa pozwalają na bestialstwo w środę i rozgrzeszenie w niedzielę – możesz mnie skreślić.


Playboy:
Ale czy taka hipokryzja duchowa nie jest w mniejszości? Czy większość Amerykanów nie zachowuje się w miarę przyzwoicie w ramach nakazów swojej doktryny religijnej?


Sinatra:
Nie mam nic przeciwko ludziom przyzwoitym kimkolwiek są. Nie mogę jednak uwierzyć, że przyzwoitość wypływa tylko z religii. I nie mogę nie zastanawiać się, ile postaci publicznych przysięga na wiarę religijną, by zachować aurę szacowności. Nasza cywilizacja, taka jaka jest, została ukształtowana przez religię i ludzie, którzy aspirują do stanowisk publicznych gdziekolwiek w wolnym świecie, muszą składać hołdy Bogu albo spotkać się z natychmiastowym potępieniem. Nasza prasa dobrze odzwierciedla religijną naturę naszego społeczeństwa, ale ma także artykuły i reklamy astrologii i fałszywego proroka odnowy religijnej, Elmera Gantry’ego. W Ameryce jesteśmy dumni z wolności prasy, ale codziennie widzę i ty też widzisz ten gatunek nieuczciwości i wypaczeń nie tylko w tej dziedzinie, ale w informowaniu – na przykład o facetach takich jak ja, co ma mniejsze znaczenie, chyba że dla mnie – ale także w informowaniu o wydarzeniach na świecie. Jak mogą wolni ludzie podejmować decyzje bez faktów? Jeśli prasa informuje o wydarzeniach na świecie tak, jak informuje o mnie, to jesteśmy w tarapatach.

Analiza tego wszystkiego daje chwilami wrażenie, jakby był deistą, ale kiedy porównuje Boga do butelki Jack Daniel’s, mówimy o Alkoholowym Panteizmie znanym również jako ateizm. Proszę jednak zauważyć, że ten facet naprawdę przemyślał sprawę religii, nawet jeśli mówi o tym jak hipster. I czy moglibyście zgadnąć, że Sinatra był zdolny do powiedzenia, że: „Nasza cywilizacja, taka jaka jest, została ukształtowana przez religię i ludzie, którzy aspirują do stanowisk publicznych gdziekolwiek w wolnym świecie, muszą składać hołdy Bogu albo spotkać się z natychmiastowym potępieniem. Nasza prasa dobrze odzwierciedla religijną naturę naszego społeczeństwa, ale ma także artykuły i reklamy astrologii i fałszywego proroka odnowy religijnej, Elmera Gantry’ego”. Wielkie słowa i równie prawdziwe teraz, jak były wtedy.


Podczas wywiadu Sinatra nagle zdaje sobie sprawę z tego, co powiedział, oraz że wtedy, jeszcze bardziej niż teraz, publiczne krytykowanie religii było nie do przyjęcia. Jakoś jednak nie wydaje się, by zaszkodziło to jego karierze.


Playboy:
Mówisz, że . . .

Sinatra: Nie, czekaj, daj mi dokończyć. Czy myślałeś o ryzyku, jakie podejmuję, mówiąc w ten sposób? Czy możesz sobie wyobrazić powódź listów od fanatyków, przekleństw, gróźb i plugastw, jakie otrzymam, kiedy te słowa wejdą w ogólny obieg? Jeszcze gorzej, bojkot moich płyt, moich filmów, może pikieta podczas premiery w Sands. Dlaczego? Bo ośmieliłem się powiedzieć, że miłość i przyzwoitość niekoniecznie idą w parze z żarliwością religijną.


Playboy:
Jeśli myślisz, że powiedziałeś za dużo, że obrażasz swoją publiczność lub ryzykujesz samobójstwo ekonomiczne, to może przerwiemy to teraz, skasujemy taśmę i zaczniemy od początku, bardziej antyseptycznie?  


Sinatra:
Nie, niech leci. Myślałem o tym od lat, marzyłem, żeby to powiedzieć. Komu zaszkodziłem, mówiąc te słowa? Jaką ucieczkę moralną proponowałem? Nie, nie chcę teraz stchórzyć. Dalej, koleś, zegar tyka.

 

Old blue eyes on religion when lip service to some mysterious deity permits bestiality on Wednesday and absolution on Sunday-cash-me-out

Why Evolution Is True, 22 sierpnia 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Pytanie bonifacypijawa 2014-08-27


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 605 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Francja po cichu wprowadza z powrotem przestępstwo bluźnierstwa   Meotti   2020-02-27
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VIII)   Ferus   2020-02-23
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VII)   Ferus   2020-02-16
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VI)   Ferus   2020-02-09
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (V)   Ferus   2020-02-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IV)   Ferus   2020-01-26
Nie, islamofobia nie jest tym samym co antysemityzm   Bulut   2020-01-26
Niepowodzenie islamistycznej kampanii Erdogana w Turcji   Bekdil   2020-01-25
Najbardziej szalony grant Templetona jak dotąd: Ewolucja i “ofiarna miłość”   Coyne   2020-01-20
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „B”.   Ferus   2020-01-19
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „A”.   Ferus   2020-01-12
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (III)   Ferus   2020-01-05
Murem za czarną zarazą   Koraszewski   2019-12-30
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (II)   Ferus   2019-12-29
Jak Bóg stworzyl kiłę i dlaczego było to dobre   Kruk   2019-12-28
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości   Ferus   2019-12-22
Moje ostatnie jasełkowe refleksje   Ferus   2019-12-15
Papież Franciszek, „Pieśń o Rolandzie” i imam Al-Tayeb   Meotti   2019-12-12
Refleksje sprzed lat: Podstępna działalność Szatana i inne.   Ferus   2019-12-08
Chrześcijaństwo, Zagłada i syjonizm   Koraszewski   2019-12-02
Bajka-nie bajka o powstaniu religii   Ferus   2019-12-01
Wskrzeszenie Józefy K.   Koraszewski   2019-11-26
Refleksje sprzed lat: Wartości chrześcijańskie   Ferus   2019-11-24
Byli ateiści, obecnie wierzący   Ferus   2019-11-17
Dewocja to pobożność? Czyli wizyta u starszej pobożnej pani.   Ferus   2019-11-10
Biskupa czerep rubaszny   Koraszewski   2019-11-08
Sen mara, Bóg wiara, nieśmiały głos podświadomości, czy bezsensowne rojenia senne?   Ferus   2019-11-03
Refleksje sprzed lat: „Proporcje krzyku i smaku”   Ferus   2019-10-27
Trudne początki mitu   Ferus   2019-10-20
Jak Bóg ogarnia swoje dzieło   Ferus   2019-10-13
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (V)   Ferus   2019-10-06
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców IV   Ferus   2019-09-29
Katolicka Afryka i jej niepokoje   Igwe   2019-09-27
Turcja: ucieczka od religii?   Bulut   2019-09-25
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (III)   Ferus   2019-09-22
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (II)   Ferus   2019-09-15
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców   Ferus   2019-09-08
Zlecenie walki z szatanem   Koraszewski   2019-09-02
Mrówki i ludzie. Czyli niepokojące podobieństwo „korony stworzenia” do bezrozumnych owadów.   Ferus   2019-09-01
Jabłko, które jabłkiem nie było   Ferus   2019-08-25
Ta miłość zaczęła się od strachu   Koraszewski   2019-08-24
Problem „ukrywającego się Boga”.   Ferus   2019-08-18
Hipoteza Boga kontra nauka (IV)   Ferus   2019-08-11
Na początku był jakiś Jezus   Koraszewski   2019-08-05
Hipoteza Boga kontra nauka (III)   Ferus   2019-08-04
Hipoteza Boga kontra nauka (II)   Ferus   2019-07-28
Hipoteza Boga kontra nauka   Ferus   2019-07-21
Apostołowie Nowego Ładu (II)   Ferus   2019-07-14
Bóg bez państwa i państwo bez Boga   Koraszewski   2019-07-12
Apostołowie Nowego Ładu. Czyli ludzie pogodzeni z nieubłaganymi prawami natury.   Ferus   2019-07-07
Pamięć i odrzucona tożsamość   Koraszewski   2019-06-27
O znaczeniu świeckich usług medycznych   Igwe   2019-06-22
Bezlitosne Miłosierdzie Boże   Ferus   2019-06-16
Dziecko i jego I Komunia Święta   Ferus   2019-06-09
Tajemnica zawodowa duchownych   Ferus   2019-06-02
Rozmyślając nad sensem życia (VIII)   Ferus   2019-05-26
Rozmyślając nad sensem życia (VII)   Ferus   2019-05-19
Rozmyślając nad sensem życia (VI)   Ferus   2019-05-12
De non existentia Dei   Koraszewski   2019-05-06
Rozmyślając nad sensem życia (V)   Ferus   2019-05-05
Nieszczęsny ateizm. List do przyjaciela   Koraszewska   2019-05-04
Ewangelia według pana Jeża   Koraszewski   2019-05-02
Biły się dwa bogi   Koraszewski   2019-04-29
Rozmyślając nad sensem życia IV.   Ferus   2019-04-28
Ani nie manifest, ani nie tak nowego ateizmu   Koraszewski   2019-04-26
Wzrastająca obecność boga   Koraszewski   2019-04-22
Rozmyślając nad sensem życia (III)   Ferus   2019-04-21
Dziękujmy Panu, korona cierniowa ocalona   Koraszewski   2019-04-19
Czary, zagrożenie bezpieczeństwa i prawo szariatu   Igwe   2019-04-16
Rozmyślając nad sensem życia (II).   Ferus   2019-04-14
Dlaczego ateiści walczą o prawo wyjścia z cienia w Afryce i nie tylko w Afryce?   Igwe   2019-04-10
Rozmyślając nad sensem życia   Ferus   2019-04-07
Krzywdy wyrządzone ludzkości przez naukę   Ferus   2019-04-01
Zdobywca nagrody Templetona i jego nonsensy w „Scientific American”   Coyne   2019-03-28
Mały Traktat o duszy dziecka poczętego tak lub inaczej   Koraszewski   2019-03-26
Czy religijne prawdy są zbyt trudne do zrozumienia? (II)   Ferus   2019-03-24
Zwalczanie oszukańczych kapłanów i komercjalizacji religii w Republice Południowej Afryki   Igwe   2019-03-23
Dlaczego musiałem zostać ateistą   Ferus   2019-03-17
Eks-ateistka obnaża nędzę ateizmu   Koraszewski   2019-03-07
Ego kontra Świadomość. Czyli lepiej żyć złudzeniami czy prawdą o rzeczywistości?   Ferus   2019-03-03
Trzy dni, które nie wstrząsną Kościołem   Koraszewski   2019-02-25
Ego kontra Świadomość II. Czyli lepiej żyć złudzeniami czy prawdą o rzeczywistości?   Ferus   2019-02-24
Kiedy największa na świecie sunnicka instytucja religijne potępi swój kolonializm?    Shoaaib   2019-02-24
Artykuł w ”New York Times”: Nauka może uczyć się od religii   Coyne   2019-02-20
Ego kontra Świadomość. Czyli lepiej żyć złudzeniami czy prawdą o rzeczywistości?   Ferus   2019-02-17
Papież ucałował notorycznego islamistycznego antysemitę   Meotti   2019-02-12
Czy religijne prawdy są zbyt trudne do zrozumienia?   Ferus   2019-02-10
Płaska Ziemia: kwestia wiedzy czy wiary? (II)   Ferus   2019-01-27
Płaska Ziemia: czyli kwestia wiedzy czy wiary?   Ferus   2019-01-20
Zachodni apologeci ekstremizmu   Rafizadeh   2019-01-19
Refleksje po lekturze „Ateisty”   Ferus   2019-01-13
Czy Afryce potrzebna jest religijna reformacja?   Igwe   2019-01-08
Eksperci od „prawdziwej” wolności i grzechu   Ferus   2019-01-06
Ośmioletnia panna młoda   Rafizadeh   2019-01-02
Intrygujące pytanie papieża Franciszka   Ferus   2018-12-30
Tak, jest wojna między nauką a religią   Coyne   2018-12-29
Jasełkowo-teologiczne refleksje dziadka „Maryi panienki”.   Ferus   2018-12-23
Pogodzenie nauki i religii?   Coyne   2018-12-21
Adwokat diabła II.Czyli religijna wersja ludzkich umiejętności „poszukiwania wyjścia”.   Ferus   2018-12-16
Adwokat diabła. Czyli religijne racje zastępujące prawdę.   Ferus   2018-12-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk