Prawda

Czwartek, 17 sierpnia 2017 - 17:30

« Poprzedni Następny »


Youtube

Najnowsze filmy
Najczęściej oglądane
youtube - ikona

Wielka Brytania powinna przyjąć Zasadę Innowacyjności


Matt Ridley 2017-05-15


List otwarty do posła George’a Freemana, przewodniczącego rządowego komitetu d/s strategii.


Drogi George, jako były inwestor w biotechnologię jesteś żarliwym orędownikiem innowacji. Przeciętnie biorąc, innowacje wyciągały 137 tysięcy ludzi ze skrajnej biedy absolutnie każdego dnia przez ostatnich 25 lat. Są jedyną rzeczą, która może spłacić nasz dług publiczny wynoszący 1,9 biliona funtów, utrzymując nasze wnuki w zamożności. Powiedziałeś kiedyś: “Mamy szansę, jaka zdarza się raz na pokolenie, wykorzystać okazję, by wbrew wątpiącym uczynić Zjednoczone Królestwo innowacyjną stolicą świata i zapewnić, że nadal będziemy przewodzić na świecie w nauce i technice”.


Nie wiem, jak to wygląda na Twoim końcu parlamentarnego korytarza, ale na naszym spędzamy bardzo mało czasu na mówieniu o tym, jak zachęcać i nagradzać innowacje, mimo ich oczywistego znaczenia. Częściej jesteśmy zajęci regulacjami i wydawaniem pieniędzy. Chociaż nie widać tego w debatach lub medialnych opisach polityki brytyjskiej, w Wielkiej Brytanii dzieje sięrewolucja przedsiębiorczości z około 600 tysiącami start-upów rocznie, więcej niż w jakimkolwiek innym kraju europejskim – napędzana przez znakomitą politykę sprzyjającą przedsiębiorczości, którą rozpoczął David Cameron.


Większość z tego jest jednak w branży informatycznej, gdzie innowacje są stosunkowo wolne od ograniczeń – jak na razie. W innych dziedzinach jest prawdziwy problem ze złymi, niekonsekwentnymi lub obciążającymi regulacjami, które dławią innowacje. Oto więc sugestia do manifestu Partii Konserwatywnej, która moim zdaniem mogłaby pomóc wyswobodzić korzystne innowacje w nadchodzących latach, a przynajmniej zapobiec ich zastopowaniu. Nazwano to zasadą innowacyjności.


Zaproponowało ją
European Risk Forum i czynnie popiera ją BusinessEurope oraz European Round Table of Industrialists. W zasadzie mówi: zbadaj każdą politykę, plan lub strategię pod kątem wpływu, jaki może mieć na innowacje i jeśli stwierdzisz, że może je hamować, porzuć ją, zmień lub przemyśl na nowo.


Dwudziestu dwóch dyrektorów wykonawczych z najbardziej innowacyjnych firm świata podpisało w 2014 r. list do Jean-Claude Junckera prosząc go, by przyjął zasadę innowacyjności, a premier holenderski, Mark Rutte, udzielił jej poparcia w zeszłym roku podczas prezydentury jego kraju w UE, mówiąc: “Szczególnie popieram . . . zasadę innowacyjności. Ta zasada wymaga oceny – jako standardowego zachowania – wpływu proponowanej legislacji na innowacje. Moim zdaniem powinniśmy w nadchodzących latach umieścić innowacje na ważniejszym miejscu, by uczynić gospodarkę UE silniejszą i bardziej  elastyczną”. Istnieje więc szansa, że Unia Europejska to zrozumie, a pamiętajmy, że Wielka Brytania ma i tak tendencję do zbytniego stosowania regulacji. 


Zasada innowacyjności uzupełni raczej niż zastąpi zasadę ostrożności, która jest wcielona do traktatu lizbońskiego. Kiedy jest stosowana najlepiej, zasada ostrożności jest czymś dobrym, zapobiegając przyszłym tragediom talidomidowym. Mówi: pomyśl o ryzyku zanim przyjmiesz coś nowego. Kiedy jest stosowana najgorzej, powoduje olbrzymie szkody, ponieważ mówi: zakaż potencjalne niebezpieczeństwa bez rozważania korzyści z innowacji, ignorując równocześnie niebezpieczeństwa istniejącej technologii i dlatego nie rób niczego nowego.


Na przykład, uzyskanie europejskiej certyfikacji dla genetycznie modyfikowanych roślin uprawnych jest tak koszmarnie powolne, niepewne i upolitycznione, że w ostatnich latach zagwoździło wszystkie wnioski. W rezultacie Europa przegapiła organiczną, oporną na owady rewolucję „Bt” w hodowli roślin i zamiast tego musi bardziej polegać na pestycydach. Nowsza technologia edytowania genów, której pionierskich odkryć dokonano w laboratoriach brytyjskich, otrzymała zielone światło w USA, podczas gdy UE – pojmijcie to – poprosiło państwa członkowskie, by w ogóle unikały decyzji w tej sprawie. To bardzo zły sygnał.


Pewien producent z branży chemicznej powiedział mi, że ocenia, iż dla wypracowania nowego herbicydu, który bezpiecznie mógłby zwalczać wyczyniec polny, coraz bardziej sprawiający problemy chwast, trzeba byłoby zastosować się do między 15 a 40 tysięcy stron regulacji i wskazówek naukowych. Niewiele firm na świecie ma takie możliwości.


W przyszłym miesiącu wchodzą w życie nowe reguły europejskie o papierosach elektronicznych, które ograniczają reklamę e-papierosów i wielkość nabojów oraz ustanawiają górną granicę zawartości nikotyny w płynie, utrudniając tej znacznie bezpieczniejszej technologii kontynuować zastępowanie w błyskawicznym tempie palenia normalnych papierosów. Tak więc, w imię zasady ostrożności, UE upiera się przy istniejącym niebezpieczeństwie.


W grudniu BusinessEurope opublikowała długi katalog wypadków, w których regulacje UE wpłynęły na innowacje. Lista zawiera dwa wypadki, kiedy regulacja stymulowała innowację (kwestia odpadów i zrównoważona mobilność), ale znacznie więcej było takich, które hamowały zmianę przez wprowadzenie niepewności prawnej, niezgodności z innymi regulacjami, narzucające technologię reguły, uciążliwe wymogi opakowań, wysokie koszty zastosowania się do reguł lub nadmierna ostrożność. Na przykład, dyrektywa UE w sprawie przyrządów medycznych niezmiernie podniosła koszty i zredukowała dostarczanie nowych przyrządów medycznych. 


Nie pocieszajmy się naszymi wieloma start-upami w branży informatycznej. Jak ujął to pewien dyrektor firmy chemiczne, przemysł informatyczny jeszcze nie wie, co w niego zaraz huknie. W przyszłym roku wchodzi w życie General Data Protection Regulation (GDPR) wraz z nowymi regulacjami dotyczącymi e-prywatności. Biuro British Information Commissioner wydało wskazówki, które tak przyozdabiają GDPR nadmiernie ścisłą i obciążającą interpretacją, że przechyla to szalę na niekorzyść przemysłu danych w sposób niewymagany przez regulację. Proponuje reguły na wycofywanie się i zgodę, co uczyniłoby bezpośredni marketing, jaki działa obecnie, czymś niemożliwym. Analiza danych jest rosnącym przemysłem, w którym mamy potencjał na lidera światowego.


Abstrakcyjna zasada, jakby była świetna, nie zmieni niczego. Jedynym sposobem na nadanie impetu reformie jest stworzenie interesu własnego, najlepiej przy pomocy budżetu. Ostrożność ma bogatych zwolenników w olbrzymim, zielonym lobby, podczas gdy korzyści z innowacji są rozproszone wśród konsumentów. Oto propozycja. Dlaczego nie zobowiązać się do ustanowienia komisji innowacji, kierowanej przez zasadę innowacyjności, której zadaniem byłoby badanie polityki i strategii i informowanie o ich prawdopodobnym wpływie na innowacje? Nowa Zelandia próbuje czegoś podobnego, komisję produktywności, która “rozpatruje, czy prawa, polityka, regulacje i instytucje w najlepszy sposób wspierają dobrostan Nowozelandczyków”.  


Bez tego pozostaniemy na ekonomicznym powolnym torze, który będzie hamował naszą zdolność tworzenia funduszy na zasiłki społeczne, obronę, pomoc zagraniczną, edukację i wszystko inne.


Z optymistycznym pozdrowieniem, Matt.


Pierwsza publikacja w The Times

Britain should adopt the Innovation Pronciple

Rational Optimist, 8 maja 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. e-papierosy Piotr 2017-05-15


Nauka

Znalezionych 642 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Przetwarzanie informacji przez mózg -porcjowanie   Novella   2017-08-16
Pomachaj do pańci ogonkiem   Łopatniuk   2017-08-12
Zrobić więcej za mniej dla Haiti   Lomborg   2017-08-11
Perkoz zausznik i jego pisklęta   Lyon   2017-08-10
Argument neuroróżnorodności na rzecz wolności słowa   Miller   2017-08-08
Czyste okrucieństwo cięć w pomocy żywnościowej   Lomborg   2017-08-07
Więcej o śmieciowym DNA   Novella   2017-08-05
Skomplikowana ewolucja wielkich kotów   Coyne   2017-08-03
Kruchość prawdy   Novella   2017-08-02
Czy kruki robią plany na przyszłość?   Coyne   2017-07-29
Opera mydlana z życia łysek amerykańskich, część III   Lyon   2017-07-28
Dlaczego jesteśmy świadomi   Novella   2017-07-26
Wybuchy epidemii odry w Europie: zapowiedź tego, co przyjdzie do USA?     2017-07-24
Bliskie spotkania z baronem MünchausenemPaulina Łopatniuk     2017-07-22
Ciepło, zimno i śmierć w oczach mediów   Lomborg   2017-07-21
Naukowcy walczą z głodem przez złamanie genetycznego kodu pszenicy   Gelber   2017-07-20
Potrzeba pewności i myślenie konspiracyjne   Novella   2017-07-17
Wielka rozbieżność w afrykańskich genomach   Ridley   2017-07-15
Okablowanie mózgu   Novella   2017-07-12
Opera mydlana z życia łysek amerykańskich, część II   Lyon   2017-07-10
Postmodernizm i prawda   Dennett   2017-07-09
Palestyńska intersekcjonalność z nazistami   Frantzman   2017-07-08
Genesis po raz szósty: spowodowana przez człowieka masowa specjacja   Ridley   2017-07-07
Korzyści zdrowotne papierosów! Dziwuszki ogrodowe wkładają niedopałki do gniazd, by odpędzić kleszcze   Coyne   2017-07-05
Akupunktura na pogotowiu też nie działa   Novella   2017-07-04
Łyski amerykańskie i ich obyczaje   Lyon   2017-07-02
Umiesz paradygmować, kolego?   Stenger   2017-07-01
Gigantyczne “paleonory” wykopane przez wymarłe ssaki   Coyne   2017-06-29
Biodynamiczne rolnictwo i inne nonsensy   Novella   2017-06-28
Pochodzenie i migracja kotów domowych: badanie genetyczne   Coyne   2017-06-27
Masz szczątkowe mięśnie, które poruszały wąsy twoich przodków   Coyne   2017-06-25
Najwcześniejsi ludzie współcześni   Novella   2017-06-23
Głupota pomylonej godności   Pinker   2017-06-21
Mój potworniak ma raka, czyli gdzie z tą tarczycą, poczwaro   Łopatniuk   2017-06-17
Rozszyfrowanie tego, jak mózg naczelnych identyfikuje twarze ludzkie   Coyne   2017-06-16
W naukę się  nie wierzy, naukę się uprawia   Koraszewski   2017-06-15
Ryzyko niewarte podejmowania: list otwarty do moich kolegów w świecie akademickim   Boutwell   2017-06-14
Intersekcjonalny feminizm kwantowy   Coyne   2017-06-13
Antynaukowe przesłanie „Frankensteina” zawsze było głupie   Ridley   2017-06-12
Superantybiotyki na supermikroba   Novella   2017-06-10
Jeden bit różnicy, czyli cyberjasyr od powicia   Maszkowski   2017-06-08
Dobór sztuczny w działaniu: więcej słoni rodzi się bez ciosów   Coyne   2017-06-06
Rolnictwo organiczne nie służy środowisku   Novella   2017-06-04
Nikt nie wie jak najlepiej zwalczać otyłość   Ridley   2017-06-02
Akupunktura kontra nauka, wersja lingwistyczna     2017-06-01
Więcej antyszczepionkowej pseudonauki   Novella   2017-05-30
Podróże po Meddle Earth   Naskręcki   2017-05-28
Badacz: Ludzki zmysł węchu jest lepszy niż wszyscy myślą; może rywalizować z psim!   Coyne   2017-05-27
Wiatr jest czymś nieistotnym dla debaty o klimacie i energii   Ridley   2017-05-25
Nowa mistyfikacja akademicka: sfingowany artykuł o “penisie konceptualnym” opublikowało “wysokiej jakości, recenzowane przez specjalistów” pismo nauk społecznych   Coyne   2017-05-22
Badanie zaszczepionych i nieszczepionych   Novella   2017-05-20
Nie rzuciło mi się w oczy   Łopatniuk   2017-05-18
Biolog ewolucyjny błądzi pisząc o doborze płciowym na łamach “New York Times”   Coyne   2017-05-17
Wielka Brytania powinna przyjąć Zasadę Innowacyjności   Ridley   2017-05-15
Nowa książka o CRISPR, edytowaniu genów i ich etycznych implikacjach   Coyne   2017-05-13
Szarlatan handlujący fałszywą nadzieją     2017-05-12
Czy kiedykolwiek lepiej jest nie wiedzieć?   i Jonny Anomaly   2017-05-10
Czy przestaniemy być mięsożerni?   Ridley   2017-05-09
Nietoperze używają sonaru, by zlokalizować kwiaty kaktusa   Coyne   2017-05-06
Brazylia liczy na technologię izraelską, by rozwiązać śmierdzący problem   Leichman   2017-05-04
Komisja Europejska ukrywa naukę o pszczołach   Ridley   2017-05-03
Dlaczego ryby jaskiniowe ewoluują tak, by oślepnąć?   Coyne   2017-05-02
Artykuł w “Nature” sugeruje, że ludzie żyli w Ameryce Północnej 130 tysięcy lat temu   Mayer   2017-04-29
Rzekł antyszczepionkowiec: Szczepionki powodują autyzm u psów!     2017-04-28
Nowe badanie pamięci długotrwałej   Novella   2017-04-26
Kapryśne mody żywnościowe ukrywają prawdziwy problem żywieniowy   Ridley   2017-04-24
Jakie ładne pakieciki, czyli kto mieszka w żołądku   Łopatniuk   2017-04-22
Epigenetyka stała się niebezpiecznie modna   JC Barnes   2017-04-20
Definiowanie gatunku: nowe, ale problematyczne, pojęcie gatunku   Coyne   2017-04-17
Jak “ludzkie pszczoły”, biotechnolodzy i Gates Foundation ratują afrykański maniok   Ongu   2017-04-15
Opowieść o dwóch krzywych dzwonowych   Ben Winegard   2017-04-12
Skąd bóbr? To są szczuroskoczki, a nie wiewiórki!   Coyne   2017-04-11
Dwie matki jednego albatrosa   Zimmer   2017-04-07
Kiedy ideologia przebija biologię   Coyne   2017-04-04
Możliwe życie znalezione w osadach liczących między 3,8 a 4,3 miliardów lat   Coyne   2017-03-28
Nanocząstki: nowy, jedyny, prawdziwy powód wszystkich chorób?     2017-03-24
Od egzekucji do średniowiecznych tortur: "irański Mandela", Ajatollah Boroujerdi   Rafizadeh   2017-03-23
Dlaczego pandy wielkie mają takie ubarwienie? Odpowiedź: to skomplikowane   Coyne   2017-03-22
Stagnacja socjologii i jej przyczyny   Boutwell   2017-03-21
Przez szyjkę do serca   Łopatniuk   2017-03-18
Możliwości, jakie otwiera edytowanie genów   Ridley   2017-03-17
Michio Kaku całkowicie myli ewolucję człowieka w programie The Big Think   Coyne   2017-03-15
Kolejne przypomnienie, nie ma epidemii autyzmu     2017-03-13
Zbrodnia to niesłychana, ryba zabija pana   Łopatniuk   2017-03-11
Społeczne obyczaje pasówek na kampusie   Lyon   2017-03-08
Pomysłowa nowa hipoteza o mimikrze owadów   Coyne   2017-03-07
Palestyńczycy: Dlaczego "regionalny proces pokojowy" poniesie porażkę   Toameh   2017-03-05
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2017-03-04
Okropne informowanie o nauce w “Guardianie”: mamut włochaty” na progu wskrzeszenia? Watpię, a Matthew prostuje błędy   Coyne   2017-03-03
Który naukowiec uratował najwięcej istnień ludzkich?   Coyne   2017-03-01
Pozostaje długa droga na górę Darwina   Zimmer   2017-02-25
Gekon obdziera się ze skóry, by uniknąć drapieżników   Coyne   2017-02-24
Tylko się nie zakrztuś   Łopatniuk   2017-02-18
Czy płeć jest jak gender konstruktem społecznym? Nie.   Coyne   2017-02-17
Czy będzie genetycznie modyfikowana pszenica?   Novella   2017-02-15
Przodek wtóroustych? Nowy raport.   Coyne   2017-02-14
Mimikra müllerowska u Hymenoptera   Coyne   2017-02-11
Czy wirusy pomogły uczynić z nas ludzi?   Zimmer   2017-02-10
Nowy rząd owadów znaleziony w bursztynie z kredy   Coyne   2017-02-08
Alfred Sturtevant: bohater genetyki   Coyne   2017-02-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawiscNiedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchniNiewolnictwo seksualneMiłość teoretycznie przyzwoitychPsy nie idą do NiebaProblem zielonych strachówAntysemiccy ŻydziNowy gatunek homininów na czołówkach gazet.


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk