Prawda

Środa, 13 grudnia 2017 - 21:35

« Poprzedni Następny »


Wielka Brytania powinna przyjąć Zasadę Innowacyjności


Matt Ridley 2017-05-15


List otwarty do posła George’a Freemana, przewodniczącego rządowego komitetu d/s strategii.


Drogi George, jako były inwestor w biotechnologię jesteś żarliwym orędownikiem innowacji. Przeciętnie biorąc, innowacje wyciągały 137 tysięcy ludzi ze skrajnej biedy absolutnie każdego dnia przez ostatnich 25 lat. Są jedyną rzeczą, która może spłacić nasz dług publiczny wynoszący 1,9 biliona funtów, utrzymując nasze wnuki w zamożności. Powiedziałeś kiedyś: “Mamy szansę, jaka zdarza się raz na pokolenie, wykorzystać okazję, by wbrew wątpiącym uczynić Zjednoczone Królestwo innowacyjną stolicą świata i zapewnić, że nadal będziemy przewodzić na świecie w nauce i technice”.


Nie wiem, jak to wygląda na Twoim końcu parlamentarnego korytarza, ale na naszym spędzamy bardzo mało czasu na mówieniu o tym, jak zachęcać i nagradzać innowacje, mimo ich oczywistego znaczenia. Częściej jesteśmy zajęci regulacjami i wydawaniem pieniędzy. Chociaż nie widać tego w debatach lub medialnych opisach polityki brytyjskiej, w Wielkiej Brytanii dzieje sięrewolucja przedsiębiorczości z około 600 tysiącami start-upów rocznie, więcej niż w jakimkolwiek innym kraju europejskim – napędzana przez znakomitą politykę sprzyjającą przedsiębiorczości, którą rozpoczął David Cameron.


Większość z tego jest jednak w branży informatycznej, gdzie innowacje są stosunkowo wolne od ograniczeń – jak na razie. W innych dziedzinach jest prawdziwy problem ze złymi, niekonsekwentnymi lub obciążającymi regulacjami, które dławią innowacje. Oto więc sugestia do manifestu Partii Konserwatywnej, która moim zdaniem mogłaby pomóc wyswobodzić korzystne innowacje w nadchodzących latach, a przynajmniej zapobiec ich zastopowaniu. Nazwano to zasadą innowacyjności.


Zaproponowało ją
European Risk Forum i czynnie popiera ją BusinessEurope oraz European Round Table of Industrialists. W zasadzie mówi: zbadaj każdą politykę, plan lub strategię pod kątem wpływu, jaki może mieć na innowacje i jeśli stwierdzisz, że może je hamować, porzuć ją, zmień lub przemyśl na nowo.


Dwudziestu dwóch dyrektorów wykonawczych z najbardziej innowacyjnych firm świata podpisało w 2014 r. list do Jean-Claude Junckera prosząc go, by przyjął zasadę innowacyjności, a premier holenderski, Mark Rutte, udzielił jej poparcia w zeszłym roku podczas prezydentury jego kraju w UE, mówiąc: “Szczególnie popieram . . . zasadę innowacyjności. Ta zasada wymaga oceny – jako standardowego zachowania – wpływu proponowanej legislacji na innowacje. Moim zdaniem powinniśmy w nadchodzących latach umieścić innowacje na ważniejszym miejscu, by uczynić gospodarkę UE silniejszą i bardziej  elastyczną”. Istnieje więc szansa, że Unia Europejska to zrozumie, a pamiętajmy, że Wielka Brytania ma i tak tendencję do zbytniego stosowania regulacji. 


Zasada innowacyjności uzupełni raczej niż zastąpi zasadę ostrożności, która jest wcielona do traktatu lizbońskiego. Kiedy jest stosowana najlepiej, zasada ostrożności jest czymś dobrym, zapobiegając przyszłym tragediom talidomidowym. Mówi: pomyśl o ryzyku zanim przyjmiesz coś nowego. Kiedy jest stosowana najgorzej, powoduje olbrzymie szkody, ponieważ mówi: zakaż potencjalne niebezpieczeństwa bez rozważania korzyści z innowacji, ignorując równocześnie niebezpieczeństwa istniejącej technologii i dlatego nie rób niczego nowego.


Na przykład, uzyskanie europejskiej certyfikacji dla genetycznie modyfikowanych roślin uprawnych jest tak koszmarnie powolne, niepewne i upolitycznione, że w ostatnich latach zagwoździło wszystkie wnioski. W rezultacie Europa przegapiła organiczną, oporną na owady rewolucję „Bt” w hodowli roślin i zamiast tego musi bardziej polegać na pestycydach. Nowsza technologia edytowania genów, której pionierskich odkryć dokonano w laboratoriach brytyjskich, otrzymała zielone światło w USA, podczas gdy UE – pojmijcie to – poprosiło państwa członkowskie, by w ogóle unikały decyzji w tej sprawie. To bardzo zły sygnał.


Pewien producent z branży chemicznej powiedział mi, że ocenia, iż dla wypracowania nowego herbicydu, który bezpiecznie mógłby zwalczać wyczyniec polny, coraz bardziej sprawiający problemy chwast, trzeba byłoby zastosować się do między 15 a 40 tysięcy stron regulacji i wskazówek naukowych. Niewiele firm na świecie ma takie możliwości.


W przyszłym miesiącu wchodzą w życie nowe reguły europejskie o papierosach elektronicznych, które ograniczają reklamę e-papierosów i wielkość nabojów oraz ustanawiają górną granicę zawartości nikotyny w płynie, utrudniając tej znacznie bezpieczniejszej technologii kontynuować zastępowanie w błyskawicznym tempie palenia normalnych papierosów. Tak więc, w imię zasady ostrożności, UE upiera się przy istniejącym niebezpieczeństwie.


W grudniu BusinessEurope opublikowała długi katalog wypadków, w których regulacje UE wpłynęły na innowacje. Lista zawiera dwa wypadki, kiedy regulacja stymulowała innowację (kwestia odpadów i zrównoważona mobilność), ale znacznie więcej było takich, które hamowały zmianę przez wprowadzenie niepewności prawnej, niezgodności z innymi regulacjami, narzucające technologię reguły, uciążliwe wymogi opakowań, wysokie koszty zastosowania się do reguł lub nadmierna ostrożność. Na przykład, dyrektywa UE w sprawie przyrządów medycznych niezmiernie podniosła koszty i zredukowała dostarczanie nowych przyrządów medycznych. 


Nie pocieszajmy się naszymi wieloma start-upami w branży informatycznej. Jak ujął to pewien dyrektor firmy chemiczne, przemysł informatyczny jeszcze nie wie, co w niego zaraz huknie. W przyszłym roku wchodzi w życie General Data Protection Regulation (GDPR) wraz z nowymi regulacjami dotyczącymi e-prywatności. Biuro British Information Commissioner wydało wskazówki, które tak przyozdabiają GDPR nadmiernie ścisłą i obciążającą interpretacją, że przechyla to szalę na niekorzyść przemysłu danych w sposób niewymagany przez regulację. Proponuje reguły na wycofywanie się i zgodę, co uczyniłoby bezpośredni marketing, jaki działa obecnie, czymś niemożliwym. Analiza danych jest rosnącym przemysłem, w którym mamy potencjał na lidera światowego.


Abstrakcyjna zasada, jakby była świetna, nie zmieni niczego. Jedynym sposobem na nadanie impetu reformie jest stworzenie interesu własnego, najlepiej przy pomocy budżetu. Ostrożność ma bogatych zwolenników w olbrzymim, zielonym lobby, podczas gdy korzyści z innowacji są rozproszone wśród konsumentów. Oto propozycja. Dlaczego nie zobowiązać się do ustanowienia komisji innowacji, kierowanej przez zasadę innowacyjności, której zadaniem byłoby badanie polityki i strategii i informowanie o ich prawdopodobnym wpływie na innowacje? Nowa Zelandia próbuje czegoś podobnego, komisję produktywności, która “rozpatruje, czy prawa, polityka, regulacje i instytucje w najlepszy sposób wspierają dobrostan Nowozelandczyków”.  


Bez tego pozostaniemy na ekonomicznym powolnym torze, który będzie hamował naszą zdolność tworzenia funduszy na zasiłki społeczne, obronę, pomoc zagraniczną, edukację i wszystko inne.


Z optymistycznym pozdrowieniem, Matt.


Pierwsza publikacja w The Times

Britain should adopt the Innovation Pronciple

Rational Optimist, 8 maja 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. e-papierosy Piotr 2017-05-15


Nauka

Znalezionych 701 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02
Szopy pracze są inteligentne, ale bywają kłopotliwe   Novella   2017-11-30
Popieranie wiatrowej i słonecznej energii kosztem środowiska   Ridley   2017-11-28
Tradycyjni uzdrawiacze, szczyt o szarlatanerii i “medyczny apartheid” w Południowej Afryce   Igwe   2017-11-25
Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03
Myślenie spiskowe i rozpoznawanie wzorów   Novella   2017-11-02
Czy wierzysz w duchy?   Łopatniuk   2017-10-28
Dlaczego nie ma pokoju na Bliskim Wschodzie   Salzman   2017-10-25
Jeremy, samotny, lewoskrętny ślimak wreszcie kojarzy się – a potem umiera   Coyne   2017-10-24
Naturopaci: potrafią uczynić nawet sól z Epsom potencjalnym zabójcą     2017-10-23
Niemal pięciokilogramowa żaba żyła na prastarym Madagaskarze   Coyne   2017-10-19
Uroczy wykres, który opowiada naszą historię   Cobb   2017-10-17
Genetycznie modyfikowana pszenica dla wrażliwych na gluten   Novella   2017-10-16
Czy Oświecenie przygasa?   Ridley   2017-10-13
Zdumiewająca, mordująca ptaki modliszka   Coyne   2017-10-13
Indie otwierają laboratorium homeopatyczne   Novella   2017-10-11
Roboty będą uprawiać ziemię   Ridley   2017-10-09
Przełyk Barretta, czyli bez paniki, ale…   Łopatniuk   2017-10-07
“Daily Beast” wypacza epigenetykę oszukańczymi twierdzeniami, że dzieci mogą “odziedziczyć wspomnienia Holocaustu”   Coyne   2017-10-05
Wszystkiego najlepszego w dniu 60. urodzin, centralny dogmacie!   Cobb   2017-10-04
Huragany zdarzają się   Ridley   2017-10-02
Niekochany lewoskrętny ślimak szuka partnera   Coyne   2017-09-28
Niesłuszny atak na młodą badaczkę   Novella   2017-09-27
Jak anty-GMO aktywiści blokują humanitarną biofortyfikację w Afryce i Azji   Ongu   2017-09-26
Sobotnia lekcja genetyki: ciołek matowy gynandromorf   Coyne   2017-09-23
Czy Uganda potrzebuje GMO? Naukowcy spoglądają na edytowanie genów, by przyspieszyć innowacje   Ongu   2017-09-20
Strach przed GMO i Dunning-Kruger   Novella   2017-09-18
o skomplikowane, czyli co zabija chorych na raka płuc   Łopatniuk   2017-09-16
Nowe pająki pawie   Coyne   2017-09-12
Obserwowanie wielorybów w Monterey Bay   Lyon   2017-09-11
Bakteryjne ogniwa słoneczne   Novella   2017-09-09
A.N. Wilson znowu kopie Darwina, tym razem w “Times”   Coyne   2017-09-07
Medycyna alternatywna zabija   Novella   2017-09-06
Wiecej o biologii i rasie   Mayer   2017-09-05
O rzeczywistości rasy i odrazie do rasizmu    i Brian Boutwell   2017-09-04
Panie doktorze, to nie rak   Łopatniuk   2017-09-02
Odporne na szkodniki rośliny uprawne GM oferują nadzieję Afryce, która walczy z larwami ciem   Ongu   2017-09-01
Opera mydlana, czyli więcej o łyskach   Lyon   2017-08-31
Ujawnienie kosztów opóźnienia GMO w Ugandzie   Ongu   2017-08-30
Symboliczny sceptycyzm w sprawie egzorcyzmów   Novella   2017-08-29
Pasożytnictwo lęgowe, łyski amerykańskie   Lyon   2017-08-24
Lektyny – nowy straszak żywieniowy   Novella   2017-08-22
Zabobonne pojęcia u sedna przekonań antyszczepionkowych     2017-08-21
Choroba bananów, GMO i ewolucja produkcji żywności   Ongu   2017-08-19
Przetwarzanie informacji przez mózg -porcjowanie   Novella   2017-08-16
Pomachaj do pańci ogonkiem   Łopatniuk   2017-08-12
Zrobić więcej za mniej dla Haiti   Lomborg   2017-08-11
Perkoz zausznik i jego pisklęta   Lyon   2017-08-10
Argument neuroróżnorodności na rzecz wolności słowa   Miller   2017-08-08
Czyste okrucieństwo cięć w pomocy żywnościowej   Lomborg   2017-08-07
Więcej o śmieciowym DNA   Novella   2017-08-05
Skomplikowana ewolucja wielkich kotów   Coyne   2017-08-03
Kruchość prawdy   Novella   2017-08-02
Czy kruki robią plany na przyszłość?   Coyne   2017-07-29
Opera mydlana z życia łysek amerykańskich, część III   Lyon   2017-07-28
Dlaczego jesteśmy świadomi   Novella   2017-07-26
Wybuchy epidemii odry w Europie: zapowiedź tego, co przyjdzie do USA?     2017-07-24
Bliskie spotkania z baronem MünchausenemPaulina Łopatniuk     2017-07-22
Ciepło, zimno i śmierć w oczach mediów   Lomborg   2017-07-21
Naukowcy walczą z głodem przez złamanie genetycznego kodu pszenicy   Gelber   2017-07-20
Potrzeba pewności i myślenie konspiracyjne   Novella   2017-07-17
Wielka rozbieżność w afrykańskich genomach   Ridley   2017-07-15
Okablowanie mózgu   Novella   2017-07-12
Opera mydlana z życia łysek amerykańskich, część II   Lyon   2017-07-10
Postmodernizm i prawda   Dennett   2017-07-09
Palestyńska intersekcjonalność z nazistami   Frantzman   2017-07-08
Genesis po raz szósty: spowodowana przez człowieka masowa specjacja   Ridley   2017-07-07
Korzyści zdrowotne papierosów! Dziwuszki ogrodowe wkładają niedopałki do gniazd, by odpędzić kleszcze   Coyne   2017-07-05
Akupunktura na pogotowiu też nie działa   Novella   2017-07-04
Łyski amerykańskie i ich obyczaje   Lyon   2017-07-02
Umiesz paradygmować, kolego?   Stenger   2017-07-01
Gigantyczne “paleonory” wykopane przez wymarłe ssaki   Coyne   2017-06-29
Biodynamiczne rolnictwo i inne nonsensy   Novella   2017-06-28
Pochodzenie i migracja kotów domowych: badanie genetyczne   Coyne   2017-06-27
Masz szczątkowe mięśnie, które poruszały wąsy twoich przodków   Coyne   2017-06-25
Najwcześniejsi ludzie współcześni   Novella   2017-06-23
Głupota pomylonej godności   Pinker   2017-06-21
Mój potworniak ma raka, czyli gdzie z tą tarczycą, poczwaro   Łopatniuk   2017-06-17
Rozszyfrowanie tego, jak mózg naczelnych identyfikuje twarze ludzkie   Coyne   2017-06-16
W naukę się  nie wierzy, naukę się uprawia   Koraszewski   2017-06-15
Ryzyko niewarte podejmowania: list otwarty do moich kolegów w świecie akademickim   Boutwell   2017-06-14
Intersekcjonalny feminizm kwantowy   Coyne   2017-06-13
Antynaukowe przesłanie „Frankensteina” zawsze było głupie   Ridley   2017-06-12
Superantybiotyki na supermikroba   Novella   2017-06-10
Jeden bit różnicy, czyli cyberjasyr od powicia   Maszkowski   2017-06-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

modyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawiscNiedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchni


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk