Prawda

Poniedziałek, 23 kwietnia 2018 - 13:46

« Poprzedni Następny »


Wielka Brytania powinna przyjąć Zasadę Innowacyjności


Matt Ridley 2017-05-15


List otwarty do posła George’a Freemana, przewodniczącego rządowego komitetu d/s strategii.


Drogi George, jako były inwestor w biotechnologię jesteś żarliwym orędownikiem innowacji. Przeciętnie biorąc, innowacje wyciągały 137 tysięcy ludzi ze skrajnej biedy absolutnie każdego dnia przez ostatnich 25 lat. Są jedyną rzeczą, która może spłacić nasz dług publiczny wynoszący 1,9 biliona funtów, utrzymując nasze wnuki w zamożności. Powiedziałeś kiedyś: “Mamy szansę, jaka zdarza się raz na pokolenie, wykorzystać okazję, by wbrew wątpiącym uczynić Zjednoczone Królestwo innowacyjną stolicą świata i zapewnić, że nadal będziemy przewodzić na świecie w nauce i technice”.


Nie wiem, jak to wygląda na Twoim końcu parlamentarnego korytarza, ale na naszym spędzamy bardzo mało czasu na mówieniu o tym, jak zachęcać i nagradzać innowacje, mimo ich oczywistego znaczenia. Częściej jesteśmy zajęci regulacjami i wydawaniem pieniędzy. Chociaż nie widać tego w debatach lub medialnych opisach polityki brytyjskiej, w Wielkiej Brytanii dzieje sięrewolucja przedsiębiorczości z około 600 tysiącami start-upów rocznie, więcej niż w jakimkolwiek innym kraju europejskim – napędzana przez znakomitą politykę sprzyjającą przedsiębiorczości, którą rozpoczął David Cameron.


Większość z tego jest jednak w branży informatycznej, gdzie innowacje są stosunkowo wolne od ograniczeń – jak na razie. W innych dziedzinach jest prawdziwy problem ze złymi, niekonsekwentnymi lub obciążającymi regulacjami, które dławią innowacje. Oto więc sugestia do manifestu Partii Konserwatywnej, która moim zdaniem mogłaby pomóc wyswobodzić korzystne innowacje w nadchodzących latach, a przynajmniej zapobiec ich zastopowaniu. Nazwano to zasadą innowacyjności.


Zaproponowało ją
European Risk Forum i czynnie popiera ją BusinessEurope oraz European Round Table of Industrialists. W zasadzie mówi: zbadaj każdą politykę, plan lub strategię pod kątem wpływu, jaki może mieć na innowacje i jeśli stwierdzisz, że może je hamować, porzuć ją, zmień lub przemyśl na nowo.


Dwudziestu dwóch dyrektorów wykonawczych z najbardziej innowacyjnych firm świata podpisało w 2014 r. list do Jean-Claude Junckera prosząc go, by przyjął zasadę innowacyjności, a premier holenderski, Mark Rutte, udzielił jej poparcia w zeszłym roku podczas prezydentury jego kraju w UE, mówiąc: “Szczególnie popieram . . . zasadę innowacyjności. Ta zasada wymaga oceny – jako standardowego zachowania – wpływu proponowanej legislacji na innowacje. Moim zdaniem powinniśmy w nadchodzących latach umieścić innowacje na ważniejszym miejscu, by uczynić gospodarkę UE silniejszą i bardziej  elastyczną”. Istnieje więc szansa, że Unia Europejska to zrozumie, a pamiętajmy, że Wielka Brytania ma i tak tendencję do zbytniego stosowania regulacji. 


Zasada innowacyjności uzupełni raczej niż zastąpi zasadę ostrożności, która jest wcielona do traktatu lizbońskiego. Kiedy jest stosowana najlepiej, zasada ostrożności jest czymś dobrym, zapobiegając przyszłym tragediom talidomidowym. Mówi: pomyśl o ryzyku zanim przyjmiesz coś nowego. Kiedy jest stosowana najgorzej, powoduje olbrzymie szkody, ponieważ mówi: zakaż potencjalne niebezpieczeństwa bez rozważania korzyści z innowacji, ignorując równocześnie niebezpieczeństwa istniejącej technologii i dlatego nie rób niczego nowego.


Na przykład, uzyskanie europejskiej certyfikacji dla genetycznie modyfikowanych roślin uprawnych jest tak koszmarnie powolne, niepewne i upolitycznione, że w ostatnich latach zagwoździło wszystkie wnioski. W rezultacie Europa przegapiła organiczną, oporną na owady rewolucję „Bt” w hodowli roślin i zamiast tego musi bardziej polegać na pestycydach. Nowsza technologia edytowania genów, której pionierskich odkryć dokonano w laboratoriach brytyjskich, otrzymała zielone światło w USA, podczas gdy UE – pojmijcie to – poprosiło państwa członkowskie, by w ogóle unikały decyzji w tej sprawie. To bardzo zły sygnał.


Pewien producent z branży chemicznej powiedział mi, że ocenia, iż dla wypracowania nowego herbicydu, który bezpiecznie mógłby zwalczać wyczyniec polny, coraz bardziej sprawiający problemy chwast, trzeba byłoby zastosować się do między 15 a 40 tysięcy stron regulacji i wskazówek naukowych. Niewiele firm na świecie ma takie możliwości.


W przyszłym miesiącu wchodzą w życie nowe reguły europejskie o papierosach elektronicznych, które ograniczają reklamę e-papierosów i wielkość nabojów oraz ustanawiają górną granicę zawartości nikotyny w płynie, utrudniając tej znacznie bezpieczniejszej technologii kontynuować zastępowanie w błyskawicznym tempie palenia normalnych papierosów. Tak więc, w imię zasady ostrożności, UE upiera się przy istniejącym niebezpieczeństwie.


W grudniu BusinessEurope opublikowała długi katalog wypadków, w których regulacje UE wpłynęły na innowacje. Lista zawiera dwa wypadki, kiedy regulacja stymulowała innowację (kwestia odpadów i zrównoważona mobilność), ale znacznie więcej było takich, które hamowały zmianę przez wprowadzenie niepewności prawnej, niezgodności z innymi regulacjami, narzucające technologię reguły, uciążliwe wymogi opakowań, wysokie koszty zastosowania się do reguł lub nadmierna ostrożność. Na przykład, dyrektywa UE w sprawie przyrządów medycznych niezmiernie podniosła koszty i zredukowała dostarczanie nowych przyrządów medycznych. 


Nie pocieszajmy się naszymi wieloma start-upami w branży informatycznej. Jak ujął to pewien dyrektor firmy chemiczne, przemysł informatyczny jeszcze nie wie, co w niego zaraz huknie. W przyszłym roku wchodzi w życie General Data Protection Regulation (GDPR) wraz z nowymi regulacjami dotyczącymi e-prywatności. Biuro British Information Commissioner wydało wskazówki, które tak przyozdabiają GDPR nadmiernie ścisłą i obciążającą interpretacją, że przechyla to szalę na niekorzyść przemysłu danych w sposób niewymagany przez regulację. Proponuje reguły na wycofywanie się i zgodę, co uczyniłoby bezpośredni marketing, jaki działa obecnie, czymś niemożliwym. Analiza danych jest rosnącym przemysłem, w którym mamy potencjał na lidera światowego.


Abstrakcyjna zasada, jakby była świetna, nie zmieni niczego. Jedynym sposobem na nadanie impetu reformie jest stworzenie interesu własnego, najlepiej przy pomocy budżetu. Ostrożność ma bogatych zwolenników w olbrzymim, zielonym lobby, podczas gdy korzyści z innowacji są rozproszone wśród konsumentów. Oto propozycja. Dlaczego nie zobowiązać się do ustanowienia komisji innowacji, kierowanej przez zasadę innowacyjności, której zadaniem byłoby badanie polityki i strategii i informowanie o ich prawdopodobnym wpływie na innowacje? Nowa Zelandia próbuje czegoś podobnego, komisję produktywności, która “rozpatruje, czy prawa, polityka, regulacje i instytucje w najlepszy sposób wspierają dobrostan Nowozelandczyków”.  


Bez tego pozostaniemy na ekonomicznym powolnym torze, który będzie hamował naszą zdolność tworzenia funduszy na zasiłki społeczne, obronę, pomoc zagraniczną, edukację i wszystko inne.


Z optymistycznym pozdrowieniem, Matt.


Pierwsza publikacja w The Times

Britain should adopt the Innovation Pronciple

Rational Optimist, 8 maja 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. e-papierosy Piotr 2017-05-15


Nauka

Znalezionych 765 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20
Déjà vu i swojskość   Novella   2018-03-17
“Odwrócenie specjacji” (fuzja gatunków) u kruków   Coyne   2018-03-16
Błąd atrybucji, sofizmat rozszerzenia (atakowanie chochoła) i zasada wielkoduszności   Novella   2018-03-14
Mutualistyczne ptaki nocują w pachwinach i na brzuchach żyraf   Coyne   2018-03-13
Polityczny szympans   Martino   2018-03-09
Najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, to niemal z pewnością dzieło neandertalczyków   Coyne   2018-03-06
Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu   Novella   2018-03-05
Nie zostawić żadnej mrówki: mrówki noszą rannych towarzyszy do mrowiska i opatrują ich rany   Coyne   2018-03-03
Unikatowy skamieniały owad z nożycami na głowie i tułowiu   Coyne   2018-02-28
Serce na wierzchu   Łopatniuk   2018-02-24
Skąd się wzięły pająki?   Coyne   2018-02-23
Czy kometa zabiła mamuty   Novella   2018-02-22
Zagadka: co zapyla muchołówkę?   Coyne   2018-02-20
“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02
Szopy pracze są inteligentne, ale bywają kłopotliwe   Novella   2017-11-30
Popieranie wiatrowej i słonecznej energii kosztem środowiska   Ridley   2017-11-28
Tradycyjni uzdrawiacze, szczyt o szarlatanerii i “medyczny apartheid” w Południowej Afryce   Igwe   2017-11-25
Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03
Myślenie spiskowe i rozpoznawanie wzorów   Novella   2017-11-02
Czy wierzysz w duchy?   Łopatniuk   2017-10-28
Dlaczego nie ma pokoju na Bliskim Wschodzie   Salzman   2017-10-25
Jeremy, samotny, lewoskrętny ślimak wreszcie kojarzy się – a potem umiera   Coyne   2017-10-24
Naturopaci: potrafią uczynić nawet sól z Epsom potencjalnym zabójcą     2017-10-23
Niemal pięciokilogramowa żaba żyła na prastarym Madagaskarze   Coyne   2017-10-19
Uroczy wykres, który opowiada naszą historię   Cobb   2017-10-17
Genetycznie modyfikowana pszenica dla wrażliwych na gluten   Novella   2017-10-16
Czy Oświecenie przygasa?   Ridley   2017-10-13
Zdumiewająca, mordująca ptaki modliszka   Coyne   2017-10-13
Indie otwierają laboratorium homeopatyczne   Novella   2017-10-11
Roboty będą uprawiać ziemię   Ridley   2017-10-09
Przełyk Barretta, czyli bez paniki, ale…   Łopatniuk   2017-10-07
“Daily Beast” wypacza epigenetykę oszukańczymi twierdzeniami, że dzieci mogą “odziedziczyć wspomnienia Holocaustu”   Coyne   2017-10-05
Wszystkiego najlepszego w dniu 60. urodzin, centralny dogmacie!   Cobb   2017-10-04
Huragany zdarzają się   Ridley   2017-10-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

WSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubic


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk