Prawda

Wtorek, 19 listopada 2019 - 01:34

« Poprzedni Następny »


Trochę lepszy  świat


Matt Ridley 2014-05-31

<br />To było latem 1963 roku. Wrocław, był przez miesiąc całkowicie zamknięty. Zmarło podobno ok. 30 osób.

To było latem 1963 roku. Wrocław, był przez miesiąc całkowicie zamknięty. Zmarło podobno ok. 30 osób.Doroczne zgromadzenie Światowej Organizacji Zdrowia postanowiło w sobotę wieczorem, żeby nie ustalać daty zniszczenia ostatnich dwóch próbek z wirusem ospy, które znajdują się w bezpiecznych laboratoriach w Atlancie i w Nowosybirsku. Czarna ospa, jako wirus, nie liczy się naprawdę jako żyjący gatunek. Przybliża się jednak perspektywa świadomego wytępienia jakichś szkodliwych gatunków. I nie miejmy żadnych wątpliwości – będzie to jednoznacznie coś dobrego.

Czarna ospa została wytępiona poza laboratorium w 1977 r., kiedy Ali Maow Maalin wyzdrowiał z tej choroby w Merca w Somalii (zmarł w zeszłym roku na malarię). Do teraz naukowcy chcieli trzymać wirusa przy życiu w laboratorium na wypadek, gdyby potrzebne były dalsze badania. Obecnie wszyscy właściwie zgadzają się, że ryzyko trzymania wirusa jest większe niż ryzyko nie trzymania go. Pamiętajmy, że ostatnim przypadkiem czarnej ospy była śmierć Janet Parker w 1978 r. Parker zajmowała się fotografią medyczną, w Birmingham, i zaraziła się tym wirusem w laboratorium.


W zeszłym roku WHO zwołała grupę niezależnych ekspertów, którzy doszli do wniosku, że „nie ma żadnej potrzeby, z punktu widzenia zdrowia publicznego,  by przechowywać żywy wirus Variola [taka jest jego nazwa naukowa] do dalszych badań”. Wskazali także, że 600 milionów dawek szczepionki na ospę jest nadal przechowywanych na bardzo nieprawdopodobny wypadek, gdyby – na przykład – pojawił się żywy wirus ze zwłok pochowanych w zamarzniętej tundrze.


Gdybyś w 1978 r. przewidywał, że 36 lat później nie wytępimy żadnych więcej chorób (poza księgosuszem czyli pomorem bydła), zostałbyś uznany za okropnego pesymistę. Niemniej czarna ospa okazała się wyjątkowo podatna na wytępienie z powodu krótkiego okresu inkubacji, braku rezerwuaru zwierzęcego i oczywistych objawów, co pozwalało na szybkie szczepienie, żeby powstrzymać epidemię. Spodziewano się, że wkrótce potem polio podąży do wirusowego grobu, ale realizację tego marzenia trzeba było wielokrotnie przesuwać.


Istotnie, w tym roku polio powraca, z 82 przypadkami jak dotąd w porównaniu do 34 w tym samy okresie w zeszłym roku. Większość z nich jest w Pakistanie, kraju, gdzie personel szczepiący przeciwko polio jest czasami mordowany przez Talibów z powodu ich podejrzeń, że mogą to być agenci USA i Izraela szerzący AIDS lub sterylizujący dziewczynki.


Katastrofalnie, CIA pomogła nadać wiarygodności tym pogłoskom przez posłużenie się miejscowym lekarzem do przeprowadzenia akcji szczepień przeciwko żółtaczce, co było przykrywką do uzyskania próbek krwi od dzieci z domu Osamy bin Ladena w Abbottabadzie, żeby zidentyfikować mieszkających tam ludzi. Lekarz jest obecnie w pakistańskim więzieniu.


W filmie “Zero Dark Thirty” jest nawet krótka migawka fałszywego medyka podającego szczepionki w kurtce z napisem “Polio” na plecach, który próbuje dostać się do domu – jest to faktyczny błąd twórców filmu, ale ten film tylko pogorszył sytuację rzeczywistego personelu rozprowadzającego szczepionki. W zeszłym tygodniu administracja Obamy obiecała dziekanom 12 szkół zdrowia publicznego, że nigdy więcej nie użyje fałszywego personelu szczepiącego, ale ta obietnica przychodzi zbyt późno dla ludzi sparaliżowanych przez polio w Pakistanie w ostatnich latach.  


Ucierpiało także rychłe wytępienie nitkowca podskórnego w Afryce. W zeszłym miesiącu były tylko trzy nowe przypadki, spadek z 25 w kwietniu zeszłego roku i 80 w kwietniu 2012 r. Ale jeden z nich był w Czadzie, gdzie zdarzyło się kilka przypadków zachorowań ludzi i psów w pobliżu rzeki Czari, na obszarze, o którym sądzone, że jest uwolniony od problemu. Pozostałe przypadki są z Sudanu Południowego, gdzie mimo trwającej wojny pasożyt wydaje się być opanowany.


Czy takie świadome wytępienie stworzeń, które powodują cierpienia, jest dobrym pomysłem? Jak długo wpływ na ekosystem jest niewielki, odpowiedzią  jest zdecydowane „tak”. Weźmy na przykład komary. Na świecie istnieje 2500 gatunków komarów, ale tylko jeden z nich – Aedes aegypti -  odpowiedzialny jest za przenoszenie gorączki denga, choroby, która dotyka obecnie 400 milionów ludzi, a ta liczba jest rosnąca. Gdyby można było machnąć różdżką czarodziejską i pozbyć się A. aegypti, pozostałoby bardzo wiele komarów, by zająć ich miejsce w stawach i kałużach.


A machnięcie taką różdżką magiczną nie jest już dziś całkowicie nieprawdopodobne. W zeszłym miesiącu rząd brazylijski dał firmie z Oxfordu o nazwie Oxitec pozwolenie na wypuszczenie na wolność genetycznie modyfikowanych samców komarów A. aegypti. Mają one dwa dodatkowe geny, które powodują, że ich potomstwo nie może się rozmnażać. Wypuść ich wystarczająco dużo na danym obszarze, a gatunek lokalnie wymrze. Urok tego projektu polega na tym, że im rzadszy staje się gatunek, tym większa szansa, że zmienione genetycznie samce, które wypuszczasz, będą kojarzyć się z każdą dostępną samicą, a więc technika staje się bardziej skuteczna w miarę zbliżania się lokalnego wymarcia gatunku.


Globalne wytępienie choćby tego jednego gatunku komarów pozostanie prawdopodobnie niemożliwe w praktyce, ale lokalne wytępienie może być osiągalne. I chociaż nie jest winą tego owada, że przenosi wirusa gorączki denga, krzyżyk mu na drogę. Ekologiczny wpływ zredukowania różnorodności komarów o jeden gatunek będzie niedostrzegalny.


Zbliża się szansa wytępienia gatunków, których nie lubimy, i równocześnie zbliża się także szansa wskrzeszenia gatunków, które lubimy. We wrześniu będzie dokładnie sto lat od dnia, kiedy zmarł ostatni gołąb wędrowny w zoo w Cincinnati. Była to samica o imieniu Martha. Obecnie odczytano sekwencję DNA gołębia wędrownego i genetyk, Ben Novak, zaczyna zestawiać projekt, jak zredagować chromosomy blisko spokrewnionego gatunku, gołębia pręgosternego, żeby pasowały do chromosomów gołębia wędrownego. Następnie komórka ze zredagowanym genomem może zostać zamieniona w embrion i rosnąć w jaju. (Jestem doradcą tego projektu.)


Kilku ględzących nababów negatywizmu martwi się, że to zły pomysł. Może naruszyć dzisiejsze ekologie albo spowodować, że przestaniemy niepokoić się wytępieniami. Co gorsza, argumentuje jeden z krytyków, jest to “odmowa zaakceptowania naszych ograniczeń moralnych i technicznych w przyrodzie”. Tak jest. Ta odmowa jest czymś, za co jestem dozgonnie wdzięczny jako człowiek, którego zaszczepiono przeciwko czarnej ospie.  


Wyobraźmy sobie, że za 50 lat wskrzesimy pięć gatunków — gołębia wędrownego, mamuta, dodo, wilka workowatego i alkę olbrzymią — ale wytępimy pięć innych: nitkowca podskórnego, komara przenoszącego dengę, bakterię trądu, pasożyta malarii i robaka ślepoty rzecznej. Czy to będzie lepszy świat? Tak.


Artykuł był pierwotnie opublikowany w Times

Sometimes it is right to wipe out a species

Rational Optimist, 28 maja 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1032 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07
Przegapione odkrycia w historii nauki   Ridley   2019-05-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk