Prawda

Środa, 10 sierpnia 2022 - 01:13

« Poprzedni Następny »


Trochę lepszy  świat


Matt Ridley 2014-05-31

<br />To było latem 1963 roku. Wrocław, był przez miesiąc całkowicie zamknięty. Zmarło podobno ok. 30 osób.

To było latem 1963 roku. Wrocław, był przez miesiąc całkowicie zamknięty. Zmarło podobno ok. 30 osób.Doroczne zgromadzenie Światowej Organizacji Zdrowia postanowiło w sobotę wieczorem, żeby nie ustalać daty zniszczenia ostatnich dwóch próbek z wirusem ospy, które znajdują się w bezpiecznych laboratoriach w Atlancie i w Nowosybirsku. Czarna ospa, jako wirus, nie liczy się naprawdę jako żyjący gatunek. Przybliża się jednak perspektywa świadomego wytępienia jakichś szkodliwych gatunków. I nie miejmy żadnych wątpliwości – będzie to jednoznacznie coś dobrego.

Czarna ospa została wytępiona poza laboratorium w 1977 r., kiedy Ali Maow Maalin wyzdrowiał z tej choroby w Merca w Somalii (zmarł w zeszłym roku na malarię). Do teraz naukowcy chcieli trzymać wirusa przy życiu w laboratorium na wypadek, gdyby potrzebne były dalsze badania. Obecnie wszyscy właściwie zgadzają się, że ryzyko trzymania wirusa jest większe niż ryzyko nie trzymania go. Pamiętajmy, że ostatnim przypadkiem czarnej ospy była śmierć Janet Parker w 1978 r. Parker zajmowała się fotografią medyczną, w Birmingham, i zaraziła się tym wirusem w laboratorium.


W zeszłym roku WHO zwołała grupę niezależnych ekspertów, którzy doszli do wniosku, że „nie ma żadnej potrzeby, z punktu widzenia zdrowia publicznego,  by przechowywać żywy wirus Variola [taka jest jego nazwa naukowa] do dalszych badań”. Wskazali także, że 600 milionów dawek szczepionki na ospę jest nadal przechowywanych na bardzo nieprawdopodobny wypadek, gdyby – na przykład – pojawił się żywy wirus ze zwłok pochowanych w zamarzniętej tundrze.


Gdybyś w 1978 r. przewidywał, że 36 lat później nie wytępimy żadnych więcej chorób (poza księgosuszem czyli pomorem bydła), zostałbyś uznany za okropnego pesymistę. Niemniej czarna ospa okazała się wyjątkowo podatna na wytępienie z powodu krótkiego okresu inkubacji, braku rezerwuaru zwierzęcego i oczywistych objawów, co pozwalało na szybkie szczepienie, żeby powstrzymać epidemię. Spodziewano się, że wkrótce potem polio podąży do wirusowego grobu, ale realizację tego marzenia trzeba było wielokrotnie przesuwać.


Istotnie, w tym roku polio powraca, z 82 przypadkami jak dotąd w porównaniu do 34 w tym samy okresie w zeszłym roku. Większość z nich jest w Pakistanie, kraju, gdzie personel szczepiący przeciwko polio jest czasami mordowany przez Talibów z powodu ich podejrzeń, że mogą to być agenci USA i Izraela szerzący AIDS lub sterylizujący dziewczynki.


Katastrofalnie, CIA pomogła nadać wiarygodności tym pogłoskom przez posłużenie się miejscowym lekarzem do przeprowadzenia akcji szczepień przeciwko żółtaczce, co było przykrywką do uzyskania próbek krwi od dzieci z domu Osamy bin Ladena w Abbottabadzie, żeby zidentyfikować mieszkających tam ludzi. Lekarz jest obecnie w pakistańskim więzieniu.


W filmie “Zero Dark Thirty” jest nawet krótka migawka fałszywego medyka podającego szczepionki w kurtce z napisem “Polio” na plecach, który próbuje dostać się do domu – jest to faktyczny błąd twórców filmu, ale ten film tylko pogorszył sytuację rzeczywistego personelu rozprowadzającego szczepionki. W zeszłym tygodniu administracja Obamy obiecała dziekanom 12 szkół zdrowia publicznego, że nigdy więcej nie użyje fałszywego personelu szczepiącego, ale ta obietnica przychodzi zbyt późno dla ludzi sparaliżowanych przez polio w Pakistanie w ostatnich latach.  


Ucierpiało także rychłe wytępienie nitkowca podskórnego w Afryce. W zeszłym miesiącu były tylko trzy nowe przypadki, spadek z 25 w kwietniu zeszłego roku i 80 w kwietniu 2012 r. Ale jeden z nich był w Czadzie, gdzie zdarzyło się kilka przypadków zachorowań ludzi i psów w pobliżu rzeki Czari, na obszarze, o którym sądzone, że jest uwolniony od problemu. Pozostałe przypadki są z Sudanu Południowego, gdzie mimo trwającej wojny pasożyt wydaje się być opanowany.


Czy takie świadome wytępienie stworzeń, które powodują cierpienia, jest dobrym pomysłem? Jak długo wpływ na ekosystem jest niewielki, odpowiedzią  jest zdecydowane „tak”. Weźmy na przykład komary. Na świecie istnieje 2500 gatunków komarów, ale tylko jeden z nich – Aedes aegypti -  odpowiedzialny jest za przenoszenie gorączki denga, choroby, która dotyka obecnie 400 milionów ludzi, a ta liczba jest rosnąca. Gdyby można było machnąć różdżką czarodziejską i pozbyć się A. aegypti, pozostałoby bardzo wiele komarów, by zająć ich miejsce w stawach i kałużach.


A machnięcie taką różdżką magiczną nie jest już dziś całkowicie nieprawdopodobne. W zeszłym miesiącu rząd brazylijski dał firmie z Oxfordu o nazwie Oxitec pozwolenie na wypuszczenie na wolność genetycznie modyfikowanych samców komarów A. aegypti. Mają one dwa dodatkowe geny, które powodują, że ich potomstwo nie może się rozmnażać. Wypuść ich wystarczająco dużo na danym obszarze, a gatunek lokalnie wymrze. Urok tego projektu polega na tym, że im rzadszy staje się gatunek, tym większa szansa, że zmienione genetycznie samce, które wypuszczasz, będą kojarzyć się z każdą dostępną samicą, a więc technika staje się bardziej skuteczna w miarę zbliżania się lokalnego wymarcia gatunku.


Globalne wytępienie choćby tego jednego gatunku komarów pozostanie prawdopodobnie niemożliwe w praktyce, ale lokalne wytępienie może być osiągalne. I chociaż nie jest winą tego owada, że przenosi wirusa gorączki denga, krzyżyk mu na drogę. Ekologiczny wpływ zredukowania różnorodności komarów o jeden gatunek będzie niedostrzegalny.


Zbliża się szansa wytępienia gatunków, których nie lubimy, i równocześnie zbliża się także szansa wskrzeszenia gatunków, które lubimy. We wrześniu będzie dokładnie sto lat od dnia, kiedy zmarł ostatni gołąb wędrowny w zoo w Cincinnati. Była to samica o imieniu Martha. Obecnie odczytano sekwencję DNA gołębia wędrownego i genetyk, Ben Novak, zaczyna zestawiać projekt, jak zredagować chromosomy blisko spokrewnionego gatunku, gołębia pręgosternego, żeby pasowały do chromosomów gołębia wędrownego. Następnie komórka ze zredagowanym genomem może zostać zamieniona w embrion i rosnąć w jaju. (Jestem doradcą tego projektu.)


Kilku ględzących nababów negatywizmu martwi się, że to zły pomysł. Może naruszyć dzisiejsze ekologie albo spowodować, że przestaniemy niepokoić się wytępieniami. Co gorsza, argumentuje jeden z krytyków, jest to “odmowa zaakceptowania naszych ograniczeń moralnych i technicznych w przyrodzie”. Tak jest. Ta odmowa jest czymś, za co jestem dozgonnie wdzięczny jako człowiek, którego zaszczepiono przeciwko czarnej ospie.  


Wyobraźmy sobie, że za 50 lat wskrzesimy pięć gatunków — gołębia wędrownego, mamuta, dodo, wilka workowatego i alkę olbrzymią — ale wytępimy pięć innych: nitkowca podskórnego, komara przenoszącego dengę, bakterię trądu, pasożyta malarii i robaka ślepoty rzecznej. Czy to będzie lepszy świat? Tak.


Artykuł był pierwotnie opublikowany w Times

Sometimes it is right to wipe out a species

Rational Optimist, 28 maja 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1326 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk