Prawda

Niedziela, 9 sierpnia 2020 - 19:22

« Poprzedni Następny »


Tajemny składnik młodej krwi: oksytocyna?


Carl Zimmer 2014-06-18


W zeszłym miesiącu pisałem w “New York Times” o odrażającym, ale potężnie działającym sposobie odwrócenia procesu starzenia. Wystarczy tylko połączyć starą mysz z młodą. Kiedy krew młodej myszy płynie w ciele starej myszy, odmładza jej serce, mięśnie szkieletowe, a także mózg.

Kiedy naukowcy zobaczyli, jak radykalne potrafi być takie odwrócenie, zaczęli badać, w jaki sposób to się dzieje. Podejrzewali, że za tę transformację nie jest odpowiedzialna krew jako całość. Krew jest precyzyjnie wymieszanym bulionem z komórek i wolno płynących cząsteczek. Jest możliwe, że potrzeba tylko pewnych składników z młodej krwi, by odwrócić proces starzenia. Byłoby wspaniałe, gdyby była to prawda, ponieważ powstrzymałoby to przypominające wampirze strategie przy stosowaniu tego odkrycia wobec ludzi. Wystarczyłoby, gdyby starzy ludzie połykali tabletkę zawierającą składnik, który powoduje tę zmianę.


Jak napisałem w artykule w zeszłym miesiącu, naukowcy zidentyfikowali jedno białko o nazwie GDF11, które może pomagać odwracać proces starzenia w eksperymentach z młodą krwią. Podejrzewali jednak, że udział w tym może brać więcej niż jedna cząsteczka. I dzisiaj zespół naukowców z University of California at Berkeley publikuje dowód na rzecz nowej cząsteczki. Tym, co czyni ten wynik szczególnie zaskakującym, jest to, że ta cząsteczka jest już całkiem sławna z powodu jej innych wpływów na organizm. Jest to oksytocyna.


Mogliście słyszeć o oksytocynie jako o środku na miłość albo jako o cząsteczce moralnej. Z pewnością jest prawdą, że ten hormon, wytwarzany w mózgu, odgrywa ważną rolę w życiu społecznym ssaków. Na przykład, monogamiczne norniki wydają się polegać na oksytocynie, by wzmacniać więzi ze swoimi partnerami. Kiedy naukowcy blokują ich komórki tak, by nie przyjmowały oksytocyny, norniki stają się bardziej rozwiązłe. Oksytocyna odgrywa także istotną rolę w tworzeniu więzi między matką a dzieckiem. Jej poziom wzrasta u kobiet podczas ciąży i karmienia piersią. Jeśli blokuje się pobieranie oksytocyny u owiec, zaniedbują swoje nowonarodzone jagnięta.


Ale, jak wyjaśnił mój kolega Ed Yong w artykule w “Slate” w 2012 r., w tym momencie oksytocyna naprawdę powinna być nazwana “hormonem szumu medialnego”. Ludzie są zbyt entuzjastyczni i chcą przeskoczyć od faktycznie istniejących dowodów o efektach oksytocyny do wezwań, by używać jej jako terapii dla dzieci z depresją lub autyzmem. I jak Ed napisał w kwietniu w“Scientist”, oksytocyna wydaje się także brać udział w negatywnych emocjach, nawet w oszukiwaniu. Lekkomyślne używanie oksytocyny może mieć niepożądane skutki.


Może wydawać się dziwne, że jedna mała cząsteczka ma tak różnorakie wpływy. To jednak dotyczy wielu hormonów. Są one sygnałami, ale informacja, jakiej dostarczają, zależy od ich kontekstu. Pod tym względem hormony są jak słowa, których używamy, żeby przekazywać sobie informację. Pomyśl o całkowicie różnych przesłaniach – zależnych od kontekstu – jakie mogą mieć trzy słowa: „Co robisz tutaj?”


W rzeczywistości efekty oksytocyny wychodzą daleko poza emocje i zachowania. Na przykład, w ostatnich latach naukowcy znaleźli dowody, że oksytocyna może zmniejszyć osteoporozę i otyłość. Oksytocyna może przekazywać ważne sygnały do komórek w całym ciele, a nie tylko w mózgu.


Niedawno Irinę Conboy i jej współpracowników zaintrygowało kilka z tych eksperymentów. Kiedy na przykład naukowcy usuwają jajniki mysim samicom, ich poziom oksytocyny radykalnie się obniża. Myszy zaczynają się szybko starzeć. Czy może się tu kryć zarówno przyczyna, jak i efekt?


Inna wskazówka przyszła od receptorów na powierzchni komórek, które wychwytują oksytocynę. Wśród komórek z tymi receptorami są komórki macierzyste, które potrafią wytwarzać nowe mięśnie. Czy jest możliwe, że oksytocyna wysyła tym komórkom sygnał do rozwinięcia lub odnowienia starego mięśnia?


W umysłach naukowców zakiełkowała myśl. Być może oksytocyna jest jedną z cząsteczek w młodej krwi, która odmładza stare zwierzęta.


Jak czytamy w “Natural Communications”, przeprowadzili serię eksperymentów, które silnie sugerują, że tak istotnie jest. Na przykład, zastanawiali się, czy naturalnie starzejące się myszy tracą oksytocynę w taki sam sposób, jak myszy z usuniętymi jajnikami. Stwierdzili, że w miarę starzenia się myszy ich poziom oksytocyny spadał do jednej trzeciej poziomu u młodych myszy. Odkryli także, że komórki macierzyste mięśni wytwarzają mniej receptorów oksytocyny w miarę starzenia się myszy.


Naukowcy podali następnie oksytocynę starym myszom. Myszy zaczęły regenerować więcej nowych włókien mięśniowych. A kiedy zablokowali oksytocynę u młodych myszy, nie mogły już one odnowić swoich mięśni. Pod tym względem stały się stare.


Conboy i jej koledzy otrzymali podobne wyniki, kiedy zmodyfikowali myszy tak, że nie mogły wytwarzać oksytocyny. Myszy rozwinęły normalne mięśnie, ale jako dorosłe traciły masę mięśniową znacznie szybciej niż normalne myszy.


Aby z bliska przyjrzeć się temu, co robi oksytocyna, naukowcy hodowali komórki macierzyste mięśni w laboratorium i dodawali do nich oksytocynę. Kiedy komórki wychwytywały ten hormon, rozmnażały się szybko. Innymi słowy, oksytocyna wydaje się bezpośrednio zmieniać zachowanie komórek macierzystych, tak jak to podejrzewali naukowcy.


To nowe badanie dostarcza nowej hipotezy w kwestii starzenia się. Kiedy ludzie są młodzi, wytwarzają mnóstwo oksytocyny. W dodatku do wszystkich efektów psychologicznych, jakie może to mieć, ta dodatkowa oksytocyna mówi także komórkom macierzystym, by zamieniały się w komórki mięśniowe, utrzymując siłę ludzi. Młodzi mogą także wytwarzać wysokie poziomy GDF11 i innych cząsteczek, a w połączeniu, mogą one podtrzymywać młodość wszystkich ich narządów. Kiedy zaś te sygnały zaczynają słabnąć w starości, ciało zaczyna rozpadać się.


Teoretycznie, podanie starym ludziom związków takich jak oksytocyna lub GDF11 może spowodować, że ich komórki znowu zaczną zachowywać się jak w młodości. Takie związki mogłyby być podstawą uniwersalnej terapii na choroby starcze, od osteoporozy poprzez choroby serca do Alzheimera.


Teoretycznie.


Warto pamiętać, że wszystkie badania, o których piszę, były prowadzone tylko na myszach lub szczurach. Nie możemy powiedzieć z pewnością, że skutki przeniosą się także na próby z ludźmi. Nie wiemy nawet, czy poziom oksytocyny jest wysoki u dzieci i niski u starców – nie wspominając już nawet o tym, jaki jest „właściwy” poziom oksytocyny, by odwrócić proces starzenia.


Warto także pamiętać, że może istnieć bardzo dobry powód, dla którego generujące młodość sygnały słabną w miarę starzenia. Jeśli sygnały nie dostarczają właściwej informacji we właściwym kontekście, nasze komórki mogą je źle zinterpretować w sposób, który przyniesie katastrofalne rezultaty. Zamiast na przykład po prostu mnożyć się, by odnowić słabnące mięśnie, komórki macierzyste mogą rosnąć niekontrolowanie  i prowadzić do raka.


Conboy i jej koledzy odpowiadają jednak na ten niepokój wskazując, że już dużo wiemy o oksytocynie jako leku dla ludzi. Ponieważ jej inne efekty przyciągnęły tak dużo uwagi, była poddawana licznym testom. W syntetycznej formie, jako pitocyna, jest zatwierdzona do używania dla kobiet, które przeniosły ciążę, żeby przyspieszyć poród. Już trwają próby kliniczne na ludziach, wypróbowujące oksytocynę jako lek na zaburzenia psychiczne. Choć nie jest wolna od skutków ubocznych, oksytocyna nigdy nie była wiązana z rakiem w żadnym z przeprowadzonych badań.


Z wielu informacji, jakie oksytocyna dostarcza w naszych ciałach, jest możliwe, że nakaz pozostania młodym jest dość wyraźny. Z drugiej strony, jeśli oksytocyna czegoś nas jak dotąd nauczyła, to tego, że szum medialny nie może zastępować prawdziwych badań.


The secret ingredient in young blood: oxytocin?

The Loom, 10 czerwca 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaCarl Zimmer

Wielokrotnie nagradzany amerykański dziennikarz naukowy publikujący często na łamach „New York Times” „National Geographic” i innych pism. Autor 13 książek, w tym „Parasite Rex” oraz „The Tanglend Bank: An introduction to Evolution”. Prowadzi blog The Loom publikowany przy „National Geographic”.


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujNauka

Znalezionych 1137 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk