Prawda

Sobota, 20 stycznia 2018 - 02:16

« Poprzedni Następny »


Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem


Matt Ridley 2018-01-11


Na początku lat 1960. w Massachusetts Institute of Technology toczyły się spory o to, jaką zmianę przyniosą komputery. Jedna frakcja, pod przewodem Johna McCarthy’ego i Marvina Minsky’ego, orędowała za “sztuczną inteligencją”, wierząc, że komputery stopniowo zastąpią ludzi. Druga, z Norbertem Wienerem i JCR Lickliderem na czele, tym człowiekiem, który nadzorował stworzenie prekursora Internetu, był orędownikiem “symbiozy człowiek-komputer”, wierząc, że komputery rozszerzą możliwości człowieka.

“Oczekuje się symbiozy człowiek-komputer w kooperatywnej interakcji między ludźmi a elektronicznymi komputerami” – pisał Licklider w przełomowym eseju opublikowanym w 1960 r. “Będzie to bardzo bliskie sprzężenie między ludźmi i elektronicznymi członkami tego partnerstwa”. W jego uderzającej analogii komputery będą dla nas jak osy figowe dla figowców: symbiotycznymi partnerami.


Patrząc wokół widzimy, że Licklider miał rację. Zatriumfowało rozszerzenie możliwości zamiast zastąpienia, mówi historyk Walter Isaacson w książce z 2014 r. The Innovators, szczególnie po tym, jak zabrali się za to hakerzy, hobbyści i hippisi z zachodniego wybrzeża. W 1968 r., podczas tego, co nazwano “Matką wszystkich pokazów”, wizjonerzy Stewart Brand i Douglas Engelbart pokazywali widowni w San Francisco takie symbiotyczne koncepcje jak kursor i mysz.


Jesteśmy w środku cyklu podniecenia nowością w sprawie sztucznej inteligencji (AI) i sądzę, że Licklider również tym razem będzie miał rację. Sztuczne inteligencje, których używamy, choć ich tak nie nazywamy, powiększają możliwości ludzi, a nie zastępują ich. Mój smartfon rozpoznaje twarze mojej rodziny, dodaje do map nazwy restauracji lub teatrów, jakie znajduje w moim kalendarzu, kieruje mnie wokół korków w ruchu: jest moim symbiontem, a nie moją nemezis. Proszę zauważyć, że AI pomaga w życiu konsumentom bardziej niż producentom. 


Ta sama symbioza dotyczy AI, jakie przyjdą w niedalekiej przyszłości. W laboratorium w Microsoft oglądałem eksperymentalne systemy, które w kilka sekund robią to, co radiologowi zabiera godziny: rysuje narząd w serii skanów w przygotowaniu do terapii na raka. W należącym do Google Deepmind w Londynie algorytmy przygotowują się do oszczędzenia tej firmie wyszukiwarki internetowej majątku na rachunkach za prąd przez przemyślenie na nowo jej systemu rozdziału energii.


Także na autostradach przejście od kierowcy za kierownicą, wspomaganego przez Adaptive Cruise Control, automatyczne hamowanie, dyscyplinę pasów i tak dalej, do komputerowego szofera jest niezmiernie problematyczne. Wyobraź sobie: od miesięcy nie prowadziłeś samochodu, jesteś w samochodzie jadącym po autostradzie 110 km na godzinę, przysypiasz, kiedy zamieć śnieżna oślepia czujniki i elektroniczny głos mówi: “Oddaję ci kontrolę”. To mniej więcej zdarzyło się dwóm niedoświadczonym pilotom Air France z wieloma przelatanymi godzinami, ale głównie z automatycznym pilotem, nad Atlantykiem w 2009 r. Rozbili się.


Także tam, gdzie automatyzacja zastąpiła ludzi, spowodowała wzrost zatrudnienia dzięki pośredniemu oddziaływaniu: wydajniejszych pracowników stać na kupowanie więcej dóbr i usług, które dają miejsca pracy tym, którzy je dostarczają. Ekonomista William Baumol zidentyfikował zjawisko wzrostu zatrudnienia w nisko wykwalifikowanych zawodach, kiedy wysokokwalifikowane podlegają automatyzacji.


Institute for Public Policy Research opublikował raport w zeszłym miesiącu, zgadzając się, że to właśnie się dzieje: “Dowody sugerują, że konsumenci wykorzystują wyższe dochody do kupowania stosunkowo większej liczby usług. Niskokwalifikowane zawody (zazwyczaj także low-tech), takie jak pracownicy punktów żywnościowych, sprzątacze lub pracownicy w dziale rekreacji, wzrastały szybko w ostatnich dziesięcioleciach.  


IPPR sądzi, że będzie to trwało przy następnej fali AI: “Prawdopodobnie istnieje olbrzymi potencjał dywidend wydajności zmiany technologicznej do przekierowania na konsumpcję społecznych dóbr i infrastruktury i rozszerzenia zatrudnienia w dostarczaniu tych usług. Jest możliwe, że zmiana technologiczna wpłynie także negatywnie na zatrudnienie w usługach, ale nie jest to prawdopodobne”. Słyszeliśmy ostrzeżenia przed masowym bezrobociem przy każdej fali automatyzacji poczynając od młockarni. W 1964 r. prezydencka komisja ustanowiona przez Lyndona Johnsona przewidywała olbrzymie straty miejsc pracy z powodu “potencjalnie nieograniczonej produkcji przez systemy maszynowe, które wymagają niewiele kooperacji ze strony ludzi”.


Jednak IPPR pokazuje perspektywę, że AI stworzy więcej nierówności, ponieważ wzrasta liczba miejsc pracy dla najniżej kwalifikowanych i najwyżej kwalifikowanych, podczas gdy miejsca pracy dla średnio wykwalifikowanych kurczą się: więcej managerów będzie wożonych przez większą liczbę kierowców Uber, ale będzie mniej taksówkarzy i sekretarek. Taka polaryzacja pracy już pokazuje się w statystykach za ostatnie dwadzieścia lat.


Niemniej zagrożona jest praca prawników, profesorów i księgowych. Nawet jeśli praca opiekunów i sprzątaczy może być częściowo zautomatyzowana, podejrzewam, że zwiększy to popyt na ich usługi. Jeśli roboty będą mogły, powiedzmy, taniej wykonywać część pracy opieki nad starymi ludźmi, ludzi będzie stać na więcej opiekunów, by zaspokoili pozostałe potrzeby. IPPR mówi, że “ryzykiem jest więc nie tyle masowe bezrobocie, ile ‘paradoks jej nadmiaru’. Technologiczna zmiana wzbogaci społeczeństwo jako całość. Jednak zorientowana na kapitał zmiana ekonomiczna stworzy problem dystrybucji: ci, którzy mogą dostarczyć pracę, ale nie mają kapitału, mogą mieć niewystarczające środki na rozsądne utrzymanie”.  


Również w tej sprawie historia daje nam uspokajającą lekcję. Automatyzacja już przesunęła olbrzymie ilości dochodu od pracy do kapitału, a jak zareagowało społeczeństwo? Przez równiejszy podział pracy. Rozważmy na przykład fakt, że Wielka Brytania ma obecnie bardzo niskie bezrobocie. Niemniej, z powodu krótszych godzin pracy, dłuższych urlopów, dłuższych okresów edukacji i dłuższej emerytury, proporcja życia, jakie przeciętny Brytyjczyk spędza w pracy w odróżnieniu od spania, konsumowania, urlopu i emerytury, skurczyła się dramatycznie z około 25 procent stulecie temu do około 10 procent dzisiaj. To jest dowód sprawiedliwego dzielenia się korzyściami automatyzacji. Jeśli ten procent spadnie dalej do 7 lub 5 dzięki dalszej symbiozie między komputerami a ludźmi, to wszyscy mogą zyskać.


Pierwsza publikacja w The Times.


Artificial Intelligence Augments Human Skills

The Rational Optimist, 6 stycznia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 721 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02
Szopy pracze są inteligentne, ale bywają kłopotliwe   Novella   2017-11-30
Popieranie wiatrowej i słonecznej energii kosztem środowiska   Ridley   2017-11-28
Tradycyjni uzdrawiacze, szczyt o szarlatanerii i “medyczny apartheid” w Południowej Afryce   Igwe   2017-11-25
Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03
Myślenie spiskowe i rozpoznawanie wzorów   Novella   2017-11-02
Czy wierzysz w duchy?   Łopatniuk   2017-10-28
Dlaczego nie ma pokoju na Bliskim Wschodzie   Salzman   2017-10-25
Jeremy, samotny, lewoskrętny ślimak wreszcie kojarzy się – a potem umiera   Coyne   2017-10-24
Naturopaci: potrafią uczynić nawet sól z Epsom potencjalnym zabójcą     2017-10-23
Niemal pięciokilogramowa żaba żyła na prastarym Madagaskarze   Coyne   2017-10-19
Uroczy wykres, który opowiada naszą historię   Cobb   2017-10-17
Genetycznie modyfikowana pszenica dla wrażliwych na gluten   Novella   2017-10-16
Czy Oświecenie przygasa?   Ridley   2017-10-13
Zdumiewająca, mordująca ptaki modliszka   Coyne   2017-10-13
Indie otwierają laboratorium homeopatyczne   Novella   2017-10-11
Roboty będą uprawiać ziemię   Ridley   2017-10-09
Przełyk Barretta, czyli bez paniki, ale…   Łopatniuk   2017-10-07
“Daily Beast” wypacza epigenetykę oszukańczymi twierdzeniami, że dzieci mogą “odziedziczyć wspomnienia Holocaustu”   Coyne   2017-10-05
Wszystkiego najlepszego w dniu 60. urodzin, centralny dogmacie!   Cobb   2017-10-04
Huragany zdarzają się   Ridley   2017-10-02
Niekochany lewoskrętny ślimak szuka partnera   Coyne   2017-09-28
Niesłuszny atak na młodą badaczkę   Novella   2017-09-27
Jak anty-GMO aktywiści blokują humanitarną biofortyfikację w Afryce i Azji   Ongu   2017-09-26
Sobotnia lekcja genetyki: ciołek matowy gynandromorf   Coyne   2017-09-23
Czy Uganda potrzebuje GMO? Naukowcy spoglądają na edytowanie genów, by przyspieszyć innowacje   Ongu   2017-09-20
Strach przed GMO i Dunning-Kruger   Novella   2017-09-18
o skomplikowane, czyli co zabija chorych na raka płuc   Łopatniuk   2017-09-16
Nowe pająki pawie   Coyne   2017-09-12
Obserwowanie wielorybów w Monterey Bay   Lyon   2017-09-11
Bakteryjne ogniwa słoneczne   Novella   2017-09-09
A.N. Wilson znowu kopie Darwina, tym razem w “Times”   Coyne   2017-09-07
Medycyna alternatywna zabija   Novella   2017-09-06
Wiecej o biologii i rasie   Mayer   2017-09-05
O rzeczywistości rasy i odrazie do rasizmu    i Brian Boutwell   2017-09-04
Panie doktorze, to nie rak   Łopatniuk   2017-09-02
Odporne na szkodniki rośliny uprawne GM oferują nadzieję Afryce, która walczy z larwami ciem   Ongu   2017-09-01
Opera mydlana, czyli więcej o łyskach   Lyon   2017-08-31
Ujawnienie kosztów opóźnienia GMO w Ugandzie   Ongu   2017-08-30
Symboliczny sceptycyzm w sprawie egzorcyzmów   Novella   2017-08-29
Pasożytnictwo lęgowe, łyski amerykańskie   Lyon   2017-08-24
Lektyny – nowy straszak żywieniowy   Novella   2017-08-22
Zabobonne pojęcia u sedna przekonań antyszczepionkowych     2017-08-21
Choroba bananów, GMO i ewolucja produkcji żywności   Ongu   2017-08-19
Przetwarzanie informacji przez mózg -porcjowanie   Novella   2017-08-16
Pomachaj do pańci ogonkiem   Łopatniuk   2017-08-12
Zrobić więcej za mniej dla Haiti   Lomborg   2017-08-11
Perkoz zausznik i jego pisklęta   Lyon   2017-08-10
Argument neuroróżnorodności na rzecz wolności słowa   Miller   2017-08-08
Czyste okrucieństwo cięć w pomocy żywnościowej   Lomborg   2017-08-07
Więcej o śmieciowym DNA   Novella   2017-08-05
Skomplikowana ewolucja wielkich kotów   Coyne   2017-08-03
Kruchość prawdy   Novella   2017-08-02
Czy kruki robią plany na przyszłość?   Coyne   2017-07-29
Opera mydlana z życia łysek amerykańskich, część III   Lyon   2017-07-28
Dlaczego jesteśmy świadomi   Novella   2017-07-26
Wybuchy epidemii odry w Europie: zapowiedź tego, co przyjdzie do USA?     2017-07-24
Bliskie spotkania z baronem MünchausenemPaulina Łopatniuk     2017-07-22
Ciepło, zimno i śmierć w oczach mediów   Lomborg   2017-07-21
Naukowcy walczą z głodem przez złamanie genetycznego kodu pszenicy   Gelber   2017-07-20
Potrzeba pewności i myślenie konspiracyjne   Novella   2017-07-17
Wielka rozbieżność w afrykańskich genomach   Ridley   2017-07-15
Okablowanie mózgu   Novella   2017-07-12
Opera mydlana z życia łysek amerykańskich, część II   Lyon   2017-07-10
Postmodernizm i prawda   Dennett   2017-07-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

modyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawiscNiedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchni


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk