Prawda

Sobota, 21 lipca 2018 - 02:23

« Poprzedni Następny »


Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem


Matt Ridley 2018-01-11


Na początku lat 1960. w Massachusetts Institute of Technology toczyły się spory o to, jaką zmianę przyniosą komputery. Jedna frakcja, pod przewodem Johna McCarthy’ego i Marvina Minsky’ego, orędowała za “sztuczną inteligencją”, wierząc, że komputery stopniowo zastąpią ludzi. Druga, z Norbertem Wienerem i JCR Lickliderem na czele, tym człowiekiem, który nadzorował stworzenie prekursora Internetu, był orędownikiem “symbiozy człowiek-komputer”, wierząc, że komputery rozszerzą możliwości człowieka.

“Oczekuje się symbiozy człowiek-komputer w kooperatywnej interakcji między ludźmi a elektronicznymi komputerami” – pisał Licklider w przełomowym eseju opublikowanym w 1960 r. “Będzie to bardzo bliskie sprzężenie między ludźmi i elektronicznymi członkami tego partnerstwa”. W jego uderzającej analogii komputery będą dla nas jak osy figowe dla figowców: symbiotycznymi partnerami.


Patrząc wokół widzimy, że Licklider miał rację. Zatriumfowało rozszerzenie możliwości zamiast zastąpienia, mówi historyk Walter Isaacson w książce z 2014 r. The Innovators, szczególnie po tym, jak zabrali się za to hakerzy, hobbyści i hippisi z zachodniego wybrzeża. W 1968 r., podczas tego, co nazwano “Matką wszystkich pokazów”, wizjonerzy Stewart Brand i Douglas Engelbart pokazywali widowni w San Francisco takie symbiotyczne koncepcje jak kursor i mysz.


Jesteśmy w środku cyklu podniecenia nowością w sprawie sztucznej inteligencji (AI) i sądzę, że Licklider również tym razem będzie miał rację. Sztuczne inteligencje, których używamy, choć ich tak nie nazywamy, powiększają możliwości ludzi, a nie zastępują ich. Mój smartfon rozpoznaje twarze mojej rodziny, dodaje do map nazwy restauracji lub teatrów, jakie znajduje w moim kalendarzu, kieruje mnie wokół korków w ruchu: jest moim symbiontem, a nie moją nemezis. Proszę zauważyć, że AI pomaga w życiu konsumentom bardziej niż producentom. 


Ta sama symbioza dotyczy AI, jakie przyjdą w niedalekiej przyszłości. W laboratorium w Microsoft oglądałem eksperymentalne systemy, które w kilka sekund robią to, co radiologowi zabiera godziny: rysuje narząd w serii skanów w przygotowaniu do terapii na raka. W należącym do Google Deepmind w Londynie algorytmy przygotowują się do oszczędzenia tej firmie wyszukiwarki internetowej majątku na rachunkach za prąd przez przemyślenie na nowo jej systemu rozdziału energii.


Także na autostradach przejście od kierowcy za kierownicą, wspomaganego przez Adaptive Cruise Control, automatyczne hamowanie, dyscyplinę pasów i tak dalej, do komputerowego szofera jest niezmiernie problematyczne. Wyobraź sobie: od miesięcy nie prowadziłeś samochodu, jesteś w samochodzie jadącym po autostradzie 110 km na godzinę, przysypiasz, kiedy zamieć śnieżna oślepia czujniki i elektroniczny głos mówi: “Oddaję ci kontrolę”. To mniej więcej zdarzyło się dwóm niedoświadczonym pilotom Air France z wieloma przelatanymi godzinami, ale głównie z automatycznym pilotem, nad Atlantykiem w 2009 r. Rozbili się.


Także tam, gdzie automatyzacja zastąpiła ludzi, spowodowała wzrost zatrudnienia dzięki pośredniemu oddziaływaniu: wydajniejszych pracowników stać na kupowanie więcej dóbr i usług, które dają miejsca pracy tym, którzy je dostarczają. Ekonomista William Baumol zidentyfikował zjawisko wzrostu zatrudnienia w nisko wykwalifikowanych zawodach, kiedy wysokokwalifikowane podlegają automatyzacji.


Institute for Public Policy Research opublikował raport w zeszłym miesiącu, zgadzając się, że to właśnie się dzieje: “Dowody sugerują, że konsumenci wykorzystują wyższe dochody do kupowania stosunkowo większej liczby usług. Niskokwalifikowane zawody (zazwyczaj także low-tech), takie jak pracownicy punktów żywnościowych, sprzątacze lub pracownicy w dziale rekreacji, wzrastały szybko w ostatnich dziesięcioleciach.  


IPPR sądzi, że będzie to trwało przy następnej fali AI: “Prawdopodobnie istnieje olbrzymi potencjał dywidend wydajności zmiany technologicznej do przekierowania na konsumpcję społecznych dóbr i infrastruktury i rozszerzenia zatrudnienia w dostarczaniu tych usług. Jest możliwe, że zmiana technologiczna wpłynie także negatywnie na zatrudnienie w usługach, ale nie jest to prawdopodobne”. Słyszeliśmy ostrzeżenia przed masowym bezrobociem przy każdej fali automatyzacji poczynając od młockarni. W 1964 r. prezydencka komisja ustanowiona przez Lyndona Johnsona przewidywała olbrzymie straty miejsc pracy z powodu “potencjalnie nieograniczonej produkcji przez systemy maszynowe, które wymagają niewiele kooperacji ze strony ludzi”.


Jednak IPPR pokazuje perspektywę, że AI stworzy więcej nierówności, ponieważ wzrasta liczba miejsc pracy dla najniżej kwalifikowanych i najwyżej kwalifikowanych, podczas gdy miejsca pracy dla średnio wykwalifikowanych kurczą się: więcej managerów będzie wożonych przez większą liczbę kierowców Uber, ale będzie mniej taksówkarzy i sekretarek. Taka polaryzacja pracy już pokazuje się w statystykach za ostatnie dwadzieścia lat.


Niemniej zagrożona jest praca prawników, profesorów i księgowych. Nawet jeśli praca opiekunów i sprzątaczy może być częściowo zautomatyzowana, podejrzewam, że zwiększy to popyt na ich usługi. Jeśli roboty będą mogły, powiedzmy, taniej wykonywać część pracy opieki nad starymi ludźmi, ludzi będzie stać na więcej opiekunów, by zaspokoili pozostałe potrzeby. IPPR mówi, że “ryzykiem jest więc nie tyle masowe bezrobocie, ile ‘paradoks jej nadmiaru’. Technologiczna zmiana wzbogaci społeczeństwo jako całość. Jednak zorientowana na kapitał zmiana ekonomiczna stworzy problem dystrybucji: ci, którzy mogą dostarczyć pracę, ale nie mają kapitału, mogą mieć niewystarczające środki na rozsądne utrzymanie”.  


Również w tej sprawie historia daje nam uspokajającą lekcję. Automatyzacja już przesunęła olbrzymie ilości dochodu od pracy do kapitału, a jak zareagowało społeczeństwo? Przez równiejszy podział pracy. Rozważmy na przykład fakt, że Wielka Brytania ma obecnie bardzo niskie bezrobocie. Niemniej, z powodu krótszych godzin pracy, dłuższych urlopów, dłuższych okresów edukacji i dłuższej emerytury, proporcja życia, jakie przeciętny Brytyjczyk spędza w pracy w odróżnieniu od spania, konsumowania, urlopu i emerytury, skurczyła się dramatycznie z około 25 procent stulecie temu do około 10 procent dzisiaj. To jest dowód sprawiedliwego dzielenia się korzyściami automatyzacji. Jeśli ten procent spadnie dalej do 7 lub 5 dzięki dalszej symbiozie między komputerami a ludźmi, to wszyscy mogą zyskać.


Pierwsza publikacja w The Times.


Artificial Intelligence Augments Human Skills

The Rational Optimist, 6 stycznia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 808 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19
Nie kłacz, gdy kaszlesz   Łopatniuk   2018-07-14
Kwantowe bzdury w parapsychologii   Novella   2018-07-12
Pełzająca percepcja problemów   Novella   2018-07-10
Ale czy mogą cierpieć?   Dawkins   2018-07-07
Wronia inteligencja   Novella   2018-07-06
Gąsienica naśladuje pazurnicę   Coyne   2018-07-05
O mózgach męskich i żeńskich   Novella   2018-07-03
Czy hieny rozbijają ludzki patriarchat?   Coyne   2018-06-30
Mikrobiom jelitowy i stany lękowe   Novella   2018-06-28
Ukośniki przędą spadochrony z nici pajęczej i odlatują po sprawdzeniu wiatru odnóżami   Coyne   2018-06-26
To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16
Dziwne zawiłości procesu dziedziczenia   Coyne   2018-06-13
Homeopatia, wibracje i oszustwo     2018-06-12
Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć   Novella   2018-06-11
Helen Lawson i czarna maść: wycinanie, wypalanie i zatruwanie w sposób „naturalny”     2018-06-09
Patyczaki mogą rozprzestrzeniać się jak nasiona roślin: w ptasich odchodach   Coyne   2018-06-08
Czy teoria doboru naturalnego Darwina zmieniła nasz pogląd na miejsce ludzkości   Dennett   2018-06-07
Kosmici-głowonogi i panspermia   Novella   2018-06-05
Marność dowodów na przekazywanie wprowadzonych środowiskowo, „epigenetycznych” zmian w DNA kolejnym pokoleniom u ludzi   Coyne   2018-06-04
Homeopatyczne nosodes   Novella   2018-05-31
Fałszywa dychotomia i negacja nauki   Novella   2018-05-28
Nicień w oku bliźniego   Łopatniuk   2018-05-26
Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20
Déjà vu i swojskość   Novella   2018-03-17
“Odwrócenie specjacji” (fuzja gatunków) u kruków   Coyne   2018-03-16
Błąd atrybucji, sofizmat rozszerzenia (atakowanie chochoła) i zasada wielkoduszności   Novella   2018-03-14
Mutualistyczne ptaki nocują w pachwinach i na brzuchach żyraf   Coyne   2018-03-13
Polityczny szympans   Martino   2018-03-09
Najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, to niemal z pewnością dzieło neandertalczyków   Coyne   2018-03-06
Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu   Novella   2018-03-05
Nie zostawić żadnej mrówki: mrówki noszą rannych towarzyszy do mrowiska i opatrują ich rany   Coyne   2018-03-03
Unikatowy skamieniały owad z nożycami na głowie i tułowiu   Coyne   2018-02-28
Serce na wierzchu   Łopatniuk   2018-02-24
Skąd się wzięły pająki?   Coyne   2018-02-23
Czy kometa zabiła mamuty   Novella   2018-02-22
Zagadka: co zapyla muchołówkę?   Coyne   2018-02-20
“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Prawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pure


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk