Prawda

Niedziela, 14 sierpnia 2022 - 18:28

« Poprzedni Następny »


Polowanie na nietoperze


Piotr Naskręcki 2014-05-14

Nietoperze podkowcowate (Hipposideros sp.) w jaskini na płaskowyżu Cheringoma Plateau, Park Narodowy Gorongosa.
Nietoperze podkowcowate (Hipposideros sp.) w jaskini na płaskowyżu Cheringoma Plateau, Park Narodowy Gorongosa.

Cały ostatni miesiąc był zawieruchą gorączkowej aktywności, związanej głównie z otwarciem Laboratorium Różnorodności E.O. Wilsona w Parku Narodowym Gorongosa. Nie pozwalało mi to na prowadzenie blogu, ale zdecydowanie było tego warte – Laboratorium jest fantastycznym obiektem, który przez wiele następnych lat będzie służył jako baza badawcza dla dzisiejszych i przyszłych naukowców w parku i jako ośrodek zaawansowanej edukacji o bioróżnorodności dla studentów w Mozambiku (właśnie skończyłem nauczanie na pierwszych afrykańskich warsztatach entomologii i było to wspaniałe doświadczenie).

Tworzymy także Ogólne Zbiory Gorongosa z ambitnym celem udokumentowania przez następne 15-20 lat całej (lub przynajmniej tyle, ile to fizycznie możliwe) wielokomórkowej różnorodności w parku – spróbuję zamieszczać częste informacje o tym przedsięwzięciu. Tymczasem chciałbym zaprosić wszystkich biologów, by przyjechali i pracowali w Gorongosa – jest tu cały kosmos niezbadanego życia, czekający na zbadanie i uratowanie. Zainteresowanych proszę o kontakt ze mną – Gorongosa potrzebuje waszych projektów badawczych i z przyjemnością pomożemy je wam zrealizować.

 Nietoperz bruzdonosowaty (Nycteris cf. thebaica) z Gorongosa i sonogram jego echolokacji.

 

Nietoperz bruzdonosowaty (Nycteris cf. thebaica) z Gorongosa i sonogram jego echolokacji.Jedną z wielu korzyści posiadania stałej i bezpiecznej bazy logistycznej w miejscu o takim bogactwie biologicznym jak Gorongosa jest to, że nie obawiam się przywiezienia i zostawienia tam mojego kosztownego wyposażenia high-tech i eksperymentowania z nim. Od miesięcy marzyłem o wypróbowaniu mojego systemu fotografii ultraszybkiej i wreszcie mogłem to zrobić w zeszłym miesiącu, fotografując latające nietoperze w komforcie naszego laboratorium. Wielu fotografowało nietoperze w locie i technologia tej sztuki istnieje przynajmniej od lat 1980. Niewielu jednak próbowało robić zdjęcia latających nietoperzy techniką białego tła, którą spopularyzował projekt Meet Your Neighbours i bardzo chciałem to wypróbować.

Pomarańczowy nietoperz Rhinolophus landeri z Gorongosa i sonogram jego echolokacji.

Pomarańczowy nietoperz Rhinolophus landeri z Gorongosa i sonogram jego echolokacji.Zestaw do fotografowania nietoperzy w locie będzie znajomy dla każdego, kto kiedykolwiek zajmował się fotografią ultraszybką: używam zewnętrznej, bardzo szybkiej migawki (czas działania 6mS, więc 10-50 razy szybszej niż migawka w standardowym aparacie typu lustrzanka) zamontowanej na Canonie 7D z 100mm makro-obiektywem, uruchamianym za pomocą dwóch przecinających się promieni laserowych i wyposażonym w cztery lampy błyskowe Canona, w celu właściwego doświetlenia.

Cognisysto firma, która sprzedaje  gotowe rozwiązania do ultraszybkiej fotografii i ich znakomity system StopShot stworzył podstawę mojego wyposażenia. Trudną częścią było stworzenie specjalnej sceny, gdzie trasa lotu nietoperza byłaby stosunkowo wąska, pozwalając mi na porządne oświetlenie. W zeszłym roku fotografowałem nietoperze w jaskini, co było stosunkowo łatwe, ale nie dawało mi kontroli nad oświetleniem. Potrzebne mi było lepsze ograniczenie ich ruchów i postanowiłem wziąć duży dyfuzyjny namiot, który zamieniłem w salę lotów dla nietoperzy.


Namiot miał około metra długości, dając nawet największemu gatunkowi z Gorongosa dość miejsca do lotu. Po bokach tego namiotu wyciąłem dwa małe okna (pokryte cienkim, przezroczystym Perspexem), które pozwalały na przejście promieni laserowych. Przód tego teatru nietoperzy musiał pozostać otwarty, ale coś musiało powstrzymać nietoperze przed ucieczką; w końcu wziąłem duży kawał cienkiego szkła (i musiałem dopasować lampy błyskowe, żeby nie odbijały się od szkła). Ktoś jednak musiał włożyć tam nietoperze i to na pewno nie mogłem być ja (obawa przed wścieklizną!).


 


Nietoperz  Hipposideros caffer z Gorongosa i sonogram jego echolokacji.
Nietoperz  Hipposideros caffer z Gorongosa i sonogram jego echolokacji.

Na szczęście otrzymałem pomoc od  Jen Guyton, absolwentki Princeton i specjalistki od nietoperzy, która pracuje w Gorongosa nad swoim doktoratem. Ponieważ chwytanie nietoperzy, żeby zdobyć próbki ich DNA (lub raczej DNA ich ofiar) było częścią jej conocnej rutyny, Jen mogła przynieść żywe nietoperze do mojego studia i panować nad nimi, podczas gdy ja robiłem zdjęcia. Kiedy udało się rozwiązać wszystkie techniczne problemy, system działał jak z nut – w kilka minut robiłem mnóstwo zdjęć każdego nietoperza, a potem zwierzę nieuszkodzone opuszczało mój namiot dyfuzyjny.


Zestaw  studyjny do fotografowania nietoperzy w locie: (1) ultraszybka migawka Cognisys zamontowana na 100mm obiektywie Canon; (2) laser i czujnik  promienia laserowego (identyczny, ale pionowo odwrócony zestaw jest zamontowany po przeciwnej stronie namiotu).
Zestaw  studyjny do fotografowania nietoperzy w locie: (1) ultraszybka migawka Cognisys zamontowana na 100mm obiektywie Canon; (2) laser i czujnik  promienia laserowego (identyczny, ale pionowo odwrócony zestaw jest zamontowany po przeciwnej stronie namiotu).

Ale niektóre gatunki okazały się trudniejsze od innych – członkowie rodziny Molossidae (moje ulubione nietoperze) nie były w stanie wzbić się z poziomych powierzchni i dlatego nie mogły latać w tym namiocie. W przyszłym miesiącu mam zamiar fotografować je w naturze przez połączenie tego systemu z światłem ultrafioletowym – mam nadzieję, że nietoperze przyciągną owady przylatujące do światła (co często robią) i prędzej lub później uruchomią laserową migawkę. Tutaj przeczytasz, czy mi się to udało.


I końcowa uwaga – nie próbuj robić tego w domu! Nikt poza specjalistami, szczepionymi przeciwko wściekliźnie, z legalnym pozwoleniem i w pełni wyszkolonymi w obchodzeniu się z żywymi nietoperzami, nigdy nie powinien próbować łapać tych zwierząt. Jeśli interesuje cię fotografowanie nietoperzy, skontaktuj się z teriologiem na najbliższym uniwersytecie albo z grupą ochrony zwierząt, która pracuje z tymi ssakami, a może ci pomogą. Po zobaczeniu w akcji niewiarygodnie ostrych, przenoszących Lyssavirus zęby nietoperzy z Gorongosa, myślę o nich teraz jak o latających żmijach – pięknych i szybkich i, potencjalnie, bardzo śmiercionośnych.


Szary nietoperz Rhinolophus landeri z Gorongosa
Szary nietoperz Rhinolophus landeri z Gorongosa

Mozambique Diary: Shooting bats   

The Smaller Majority,  6 maja 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaPiotr (Peter) Naskręcki

Entomolog, fotograf, popularyzator nauki. Ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktorat na University of Connecticut, pracuje w Museum of Comparative Zoology, Harvard University.


Piotr Naskręcki prowadzi znakomity blog naukowy  The Smaller Majority.  Jego zdjęcia owadów (i nie tylko owadów) fascynują i kuszą, żeby je sobie natychmiast ściągnąć. Nie należy tego jednak robić bez pozwolenia,  gdyż zarówno zdjęcia, jak i teksty zastrzeżone są prawami autorskimi.  

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1327 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk