Prawda

Czwartek, 23 stycznia 2020 - 10:11

« Poprzedni Następny »


Polowanie na nietoperze


Piotr Naskręcki 2014-05-14

Nietoperze podkowcowate (Hipposideros sp.) w jaskini na płaskowyżu Cheringoma Plateau, Park Narodowy Gorongosa.
Nietoperze podkowcowate (Hipposideros sp.) w jaskini na płaskowyżu Cheringoma Plateau, Park Narodowy Gorongosa.

Cały ostatni miesiąc był zawieruchą gorączkowej aktywności, związanej głównie z otwarciem Laboratorium Różnorodności E.O. Wilsona w Parku Narodowym Gorongosa. Nie pozwalało mi to na prowadzenie blogu, ale zdecydowanie było tego warte – Laboratorium jest fantastycznym obiektem, który przez wiele następnych lat będzie służył jako baza badawcza dla dzisiejszych i przyszłych naukowców w parku i jako ośrodek zaawansowanej edukacji o bioróżnorodności dla studentów w Mozambiku (właśnie skończyłem nauczanie na pierwszych afrykańskich warsztatach entomologii i było to wspaniałe doświadczenie).

Tworzymy także Ogólne Zbiory Gorongosa z ambitnym celem udokumentowania przez następne 15-20 lat całej (lub przynajmniej tyle, ile to fizycznie możliwe) wielokomórkowej różnorodności w parku – spróbuję zamieszczać częste informacje o tym przedsięwzięciu. Tymczasem chciałbym zaprosić wszystkich biologów, by przyjechali i pracowali w Gorongosa – jest tu cały kosmos niezbadanego życia, czekający na zbadanie i uratowanie. Zainteresowanych proszę o kontakt ze mną – Gorongosa potrzebuje waszych projektów badawczych i z przyjemnością pomożemy je wam zrealizować.

 Nietoperz bruzdonosowaty (Nycteris cf. thebaica) z Gorongosa i sonogram jego echolokacji.

 

Nietoperz bruzdonosowaty (Nycteris cf. thebaica) z Gorongosa i sonogram jego echolokacji.Jedną z wielu korzyści posiadania stałej i bezpiecznej bazy logistycznej w miejscu o takim bogactwie biologicznym jak Gorongosa jest to, że nie obawiam się przywiezienia i zostawienia tam mojego kosztownego wyposażenia high-tech i eksperymentowania z nim. Od miesięcy marzyłem o wypróbowaniu mojego systemu fotografii ultraszybkiej i wreszcie mogłem to zrobić w zeszłym miesiącu, fotografując latające nietoperze w komforcie naszego laboratorium. Wielu fotografowało nietoperze w locie i technologia tej sztuki istnieje przynajmniej od lat 1980. Niewielu jednak próbowało robić zdjęcia latających nietoperzy techniką białego tła, którą spopularyzował projekt Meet Your Neighbours i bardzo chciałem to wypróbować.

Pomarańczowy nietoperz Rhinolophus landeri z Gorongosa i sonogram jego echolokacji.

Pomarańczowy nietoperz Rhinolophus landeri z Gorongosa i sonogram jego echolokacji.Zestaw do fotografowania nietoperzy w locie będzie znajomy dla każdego, kto kiedykolwiek zajmował się fotografią ultraszybką: używam zewnętrznej, bardzo szybkiej migawki (czas działania 6mS, więc 10-50 razy szybszej niż migawka w standardowym aparacie typu lustrzanka) zamontowanej na Canonie 7D z 100mm makro-obiektywem, uruchamianym za pomocą dwóch przecinających się promieni laserowych i wyposażonym w cztery lampy błyskowe Canona, w celu właściwego doświetlenia.

Cognisysto firma, która sprzedaje  gotowe rozwiązania do ultraszybkiej fotografii i ich znakomity system StopShot stworzył podstawę mojego wyposażenia. Trudną częścią było stworzenie specjalnej sceny, gdzie trasa lotu nietoperza byłaby stosunkowo wąska, pozwalając mi na porządne oświetlenie. W zeszłym roku fotografowałem nietoperze w jaskini, co było stosunkowo łatwe, ale nie dawało mi kontroli nad oświetleniem. Potrzebne mi było lepsze ograniczenie ich ruchów i postanowiłem wziąć duży dyfuzyjny namiot, który zamieniłem w salę lotów dla nietoperzy.


Namiot miał około metra długości, dając nawet największemu gatunkowi z Gorongosa dość miejsca do lotu. Po bokach tego namiotu wyciąłem dwa małe okna (pokryte cienkim, przezroczystym Perspexem), które pozwalały na przejście promieni laserowych. Przód tego teatru nietoperzy musiał pozostać otwarty, ale coś musiało powstrzymać nietoperze przed ucieczką; w końcu wziąłem duży kawał cienkiego szkła (i musiałem dopasować lampy błyskowe, żeby nie odbijały się od szkła). Ktoś jednak musiał włożyć tam nietoperze i to na pewno nie mogłem być ja (obawa przed wścieklizną!).


 


Nietoperz  Hipposideros caffer z Gorongosa i sonogram jego echolokacji.
Nietoperz  Hipposideros caffer z Gorongosa i sonogram jego echolokacji.

Na szczęście otrzymałem pomoc od  Jen Guyton, absolwentki Princeton i specjalistki od nietoperzy, która pracuje w Gorongosa nad swoim doktoratem. Ponieważ chwytanie nietoperzy, żeby zdobyć próbki ich DNA (lub raczej DNA ich ofiar) było częścią jej conocnej rutyny, Jen mogła przynieść żywe nietoperze do mojego studia i panować nad nimi, podczas gdy ja robiłem zdjęcia. Kiedy udało się rozwiązać wszystkie techniczne problemy, system działał jak z nut – w kilka minut robiłem mnóstwo zdjęć każdego nietoperza, a potem zwierzę nieuszkodzone opuszczało mój namiot dyfuzyjny.


Zestaw  studyjny do fotografowania nietoperzy w locie: (1) ultraszybka migawka Cognisys zamontowana na 100mm obiektywie Canon; (2) laser i czujnik  promienia laserowego (identyczny, ale pionowo odwrócony zestaw jest zamontowany po przeciwnej stronie namiotu).
Zestaw  studyjny do fotografowania nietoperzy w locie: (1) ultraszybka migawka Cognisys zamontowana na 100mm obiektywie Canon; (2) laser i czujnik  promienia laserowego (identyczny, ale pionowo odwrócony zestaw jest zamontowany po przeciwnej stronie namiotu).

Ale niektóre gatunki okazały się trudniejsze od innych – członkowie rodziny Molossidae (moje ulubione nietoperze) nie były w stanie wzbić się z poziomych powierzchni i dlatego nie mogły latać w tym namiocie. W przyszłym miesiącu mam zamiar fotografować je w naturze przez połączenie tego systemu z światłem ultrafioletowym – mam nadzieję, że nietoperze przyciągną owady przylatujące do światła (co często robią) i prędzej lub później uruchomią laserową migawkę. Tutaj przeczytasz, czy mi się to udało.


I końcowa uwaga – nie próbuj robić tego w domu! Nikt poza specjalistami, szczepionymi przeciwko wściekliźnie, z legalnym pozwoleniem i w pełni wyszkolonymi w obchodzeniu się z żywymi nietoperzami, nigdy nie powinien próbować łapać tych zwierząt. Jeśli interesuje cię fotografowanie nietoperzy, skontaktuj się z teriologiem na najbliższym uniwersytecie albo z grupą ochrony zwierząt, która pracuje z tymi ssakami, a może ci pomogą. Po zobaczeniu w akcji niewiarygodnie ostrych, przenoszących Lyssavirus zęby nietoperzy z Gorongosa, myślę o nich teraz jak o latających żmijach – pięknych i szybkich i, potencjalnie, bardzo śmiercionośnych.


Szary nietoperz Rhinolophus landeri z Gorongosa
Szary nietoperz Rhinolophus landeri z Gorongosa

Mozambique Diary: Shooting bats   

The Smaller Majority,  6 maja 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaPiotr (Peter) Naskręcki

Entomolog, fotograf, popularyzator nauki. Ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktorat na University of Connecticut, pracuje w Museum of Comparative Zoology, Harvard University.


Piotr Naskręcki prowadzi znakomity blog naukowy  The Smaller Majority.  Jego zdjęcia owadów (i nie tylko owadów) fascynują i kuszą, żeby je sobie natychmiast ściągnąć. Nie należy tego jednak robić bez pozwolenia,  gdyż zarówno zdjęcia, jak i teksty zastrzeżone są prawami autorskimi.  

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1053 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk