Prawda

Środa, 28 wrzesnia 2022 - 20:31

« Poprzedni Następny »


Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce


Jerry A. Coyne 2022-02-14

Współczesne drzewo agatisu nowozelandzkiego.
Współczesne drzewo agatisu nowozelandzkiego.

Coraz częściej archeolodzy i naukowcy wchodzą w konflikt z rdzennymi ludami i można było tego oczekiwać, bo prawa tych drugich przez długi czas ignorowano. Wiele z tych konfliktów dotyczy biologicznych pozostałości, takie jak szkielety lub skamieniałości, lub w tym wypadku, pień, który znaleziono na „rdzennym terytorium”. Co robimy w takich sytuacjach?


Przede wszystkim trzeba zbadać twierdzenie, że rdzenna grupa ma rzeczywisty związek z materiałem. Bardzo trudno, na przykład, byłoby twierdzić, że skamieniały hominim na Alasce, który liczy 15 tysięcy lat, należy do miejscowych Inuitów. Jakie mają moralne prawa do tego szkieletu? To samo dotyczy pozostałości na nowoczesnych lub także plemiennych ziemiach. Ustalenie takiego związku jest bardzo trudne. Idealnie byłoby, gdyby nauka przebadała przedmiot na wszystkie możliwe strony, a następnie oddała go miejscowym, którzy mają do niego jakieś roszczenia.   


Sprawa jest jaśniejsza wobec artefaktów lub żyjącego materiału. Skamieniałości i żyjące gatunki należą do kraju, w którym zostały znalezione, choć niekoniecznie do ludzi, którzy mieszkają najbliżej miejsca odkrycia, i nie powinny być zabierane do innych miejsc bez pozwolenia. Artefakty takie jak gliniane garnki, które można wyraźnie połączyć z nowoczesną grupą, muszą z pewnością należeć do nich, choć oczywiście byłoby miło, gdyby je przed przekazaniem zbadali naukowcy.


Tutaj jednak mamy sytuację, w której kurs działania powinien być jasny, ale został naruszony z powodu tego, co nazywam “waloryzacją uciskanych”. Znowu mówię o Nowej Zelandii, ale w tym wypadku rdzenny lud - Maorysi – pochodzą od Polinezyjczyków, którzy przybyli w to miejsce (obecną Nową Zelandię) około 700 lat temu. Wszystkie nie “kolonialne” kulturowe artefakty z okresu po ich przybyciu powinny zostać oddane pod opiekę Maorysów. Wszystko datujące się sprzed mniej więcej roku 1300 nie może być związane z Maorysami i decyzja o losie danego przedmiotu zależy od praw i przepisów państwowych.  


Tak więc odkrycie liczącego 40 tysięcy lat pnia drzewa agatisu nowozelandzkiego (Agathis australis), który zachował się w niedotlenionym bagnie, nie powinno było wywołać żadnych problemów. Jednak zrobiło to. Kliknij na link pod zrzutem z ekranu, żeby przeczytać:


Drzewa agatisu są coraz rzadsze, ponieważ ścinano je dla ich trwałego i ozdobnego drewna, a wspaniały agatis jest czymś, co warto podziwiać:


Te drzewa, znajdowane tylko w północnej części Wyspy Północnej Nowej Zelandii, są zagrożone. Agatis odgrywa pewną rolę w mitologii Maorysów i to wraz z olbrzymim wylesieniem było jednym z powodów, dla którego niemal całkowicie zakazano wycinania tych drzew. Ale ważący 60 ton pień agatisu znaleziono niedawno w bagnie podczas prac ziemnych i ustalono, że liczy ponad 40 tysięcy lat.


Z artykułu:

Podczas prac nad budową nowej elektrowni odkryto liczący 45 tysięcy lat pień, który może wyjaśnić tajemnicze globalne wydarzenie podejrzewane o to, że radykalnie zmieniło klimat Ziemi.


Naukowcy w Nowej Zelandii sądzą, że ważący 60 ton pień może ukrywać odpowiedzi o prastarym wydarzeniu Laschamp – w którym północny i południowy biegun zamieniły się miejscami 40 tysięcy lat temu.


60-tonowy pień agatisu znaleziono w lutym dziewięć metrów pod powierzchnią Ngāwhā na Wyspie Północnej Nowej Zelandii i przekazano w środę miejscowym Maorysom po wielkiej operacji wydobycia go.


Top Energy, firma budująca elektrownię, rozpoczęła prace ziemne w 2017 roku i wykopała 900 tysięcy metrów sześciennych ziemi zanim natknęła się na 16-metrowy pień.  


Naukowiec Alan Hogg z uniwersytetu Waikato University ustalił wiek drzewa na około 40 500 lat, informowała gazeta „NZ Herald”.


Wiek olbrzymiego pnia wywołał zainteresowanie naukowców badających wydarzenie Laschamp – “Magnetyczną wymianę”, w której północny i południowy biegun magnetyczny Ziemi zamieniają się miejscami.

I więcej:

Nie wiadomo dokładnie, kiedy ta zamiana zaszła, ale przypuszcza się, że było to około 41 tysięcy lat temu.


Naukowcy mają nadzieję, że zbadanie poziomu radioaktywnego węgla w kręgach drzewa pozwoli im na ustalenie, kiedy zamiana zdarzyła się i jak długo trwała.


Naukowcy sądzą, że przebiegunowanie magnetyczne – i towarzyszący temu spadek siły pola magnetycznego Ziemi, co pozwala na dotarcie do powierzchni Ziemi większej ilości słonecznego promieniowania – może mieć wielki wpływ na klimat.


“To drzewo ma decydujące znaczenie, nigdy wcześniej nie znaleźliśmy żadnego w tym wieku” – mówi pan Hogg i dodaje, że znalezienie drzewa było bardzo szczęśliwym trafem i odegra olbrzymią rolę w przyszłych badaniach.


Sądząc po rozmiarach drzewa, prawdopodobnie liczyło 1500-2000 lat, kiedy umarło, powiedział pan Hogg.


16-metrowy pień przetransportowano do pobliskiego Ngāwhā Marae (święte miejsce) w środę, gdzie ma odbyć się ceremonia witająca to pradawne drzewo w hapū’s care (oddział Maorysów).

Z tego, co widzę, po prostu przekazano drzewo miejscowym Maorysom bez wykonania żadnego naukowego badania:

Przewodniczący komitetu Ngāwhā Trustees, Richard Woodman, powiedział, że było “wspaniałym uznaniem” zwrócenie drzewa jego prawowitym właścicielom, zamiast podarowania go.  


Przetransportowanie drzewa było wielką operacją i kawałki długości około 1,5 metra po obu stronach trzeba było odciąć, by można było go ruszyć, z samymi resztkami ważącymi 28 ton.

“Prawowici właściciele”? Skąd to się wzięło? To drzewo żyło i umarło na tysiąclecia zanim Maorysi dotarli do Nowej Zelandii. Jeśli istnieją prawowici właściciele, to jest nim rząd Nowej Zelandii, który powinien przekazać drzewo naukowcom, ci bowiem mają dobre powody, by je zbadać. (Rozkład kręgów może także dać informacje o historii klimatu Nowej Zelandii, bo rzadko znajduje się drzewo, które jest tak stare i tak dobrze zachowane.)


Jedynym powodem, dla którego Maorysi dostali to drzewo, jest to, że uważają je za święte. To jest przykład jak nadmierny szacunek dla miejscowej kultury hamuje postęp nauki. Nie można dokonać żadnego postępu przez pozwolenie, by drzewo pozostało w Marae poza wzmocnieniem kreacjonistycznego mitu, który jest fałszywy. Przebadajcie je w pełni, a potem, jeśli chcecie, dajcie je Maorysom, ale nie pozwólcie, by mit wygrał z nauką. To jest jeden z powodów, dla którego maoryski “sposób zdobywania wiedzy” - mātauranga Māori –jest niezgodny z nauką, bo w tym wypadku mitologiczna świętość drzewa oparta o jego domniemaną rolę w stworzeniu, przeszkodziła pracy naukowej.  


Miejmy tylko nadzieję, że Maorysi pozwolą naukowcom spojrzeć na to drzewo.


h/t: Malcolm


Rare 40,000 year old log given to Maori rather than science

Why Evolution Is True, 2 lutego 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt" (wydanej również po polsku przez wydawnictwo "Stapis)". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1343 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Przeciwko autentyczności   Winegard   2022-09-27
Biomedyczne znaczenie płci (i jej binarnej natury)   Coyne   2022-09-22
Mózgi neandertalczyków   Novella   2022-09-20
Oszuści i oszukani w grze w zapylanie   Tonhasca Júnior   2022-09-15
Po raz kolejny “Scientific American” wypacza biologię, a teraz także historię, by podeprzeć swoją ideologię   Coyne   2022-09-14
Upadek czasopisma “Nature”   Winegard   2022-09-08
Instynkt macierzyński i “New York Times”   Coyne   2022-09-07
Ćmy ze złym public relations   Tonhasca Júnior   2022-09-05
Studenci Uniwersytetu Ghany debatują nad wykorzystaniem upraw GMO w ich kraju   Gakpo   2022-09-02
“Scientific American” poświęca się polityce, a nie nauce; odmawia publikowania krytycznych analiz swoich fałszywych lub wprowadzających w błąd twierdzeń   Coyne   2022-09-01
Dysonansy poznawcze: czekolada a muszki, wino a osy   Júnior   2022-08-29
Patrick Matthew: prawdziwy autor idei doboru naturalnego?   Coyne   2022-08-26
Odporny na choroby, genetycznie modyfikowany maniok zapowiada przełom w Kenii   Maina   2022-08-25
Niekochane, ale czasem pożyteczne   Tonhasca Júnior   2022-08-23
Trwałość laktazy w populacjach pijących mleko: ponowna ocena klasycznej historii z ewolucji człowieka   Coyne   2022-08-19
Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk