Prawda

Poniedziałek, 23 kwietnia 2018 - 13:37

« Poprzedni Następny »


Opera mydlana z życia łysek amerykańskich, część II


Bruce Lyon 2017-07-10

Na pierwszy rzut oka życie rodzinne łyski amerykańskiej wygląda na czyste szaleństwo, ale bliższe przyjrzenie się pokazuje, że na ogół ma sens. W poprzednim poście o łyskach wspomniałem, że łyski nie zapoznały się z  podręcznikiem o tym, jak powinny działać walki terytorialne. W odróżnieniu od tego jednak łyski są podręcznikowymi ekspertami od pewnych aspektów życia rodzinnego. Ten gatunek dostarcza szczególnie zgrabnej ilustracji idei Davida Lacka w kwestii ewolucji wielkości lęgu u ptaków.

Lack, dyrektor Edward Grey Institute of Ornithology w Oxfordzie w latach 1945-73, postawił wpływową hipotezę o ewolucji wielkości lęgu. Sformułował ją w kategoriach doboru indywidualnego – dlaczego samice odnoszą korzyści ze złożenia danej liczby jaj – i jego idee odegrały rolę w wielkiej debacie w owym czasie o tym, czy dobór naturalny działa  na poziomie jednostek, czy grup/populacji. Zwyciężył dobór indywidualny.   


By móc badać życie rodzinne łysek, musieliśmy znaleźć ich gniazda i śledzić losy każdego jaja od złożenia, poprzez wykluwanie, do niezależności od rodziców pod koniec sezonu rozrodczego.


Poniżej: studentka wolontariuszka sprawdza gniazdo, żeby zobaczyć, ile jest w nim jaj i pisakiem Sharpie Marker oznacza każde nowe jajo. Łyski składają jedno jajo dziennie i w latach, kiedy codziennie sprawdzaliśmy gniazda, wiedzieliśmy dokładnie, w jakiej kolejności jaja w gnieździe zostały złożone.Gniazdo z jajami oznaczonymi indywidualnymi numerami:

 Do pewnych badanych kwestii musieliśmy wiedzieć, z którego jaja wykluło się każde pisklę, więc używałem techniki zwanej pip-marking, od dawna używanej przez biologów badających ptactwo wodne. Kiedy jajo zaczyna się wykluwać, pisklę robi dziobem małą dziurkę przy czubku jaja. Wtedy dokładnie wiadomo, gdzie są w jaju jego stopy, bo pisklęta zawsze zwracają ciało w tym samym kierunku. Można zrobić mały otwór w skorupce w miejscu blisko stopy i wyciągnąć ją. Biolodzy badający kaczki przyczepiają mały, metalowy znaczek z numerem do błony w stopie kaczęcia; łyski nie mają błony, przycinałem więc pazur; po wykluciu się szukałem pisklęcia z przyciętym pazurem. Nie mam dobrego zdjęcia dla tej techniki u łysek, ale tutaj jest zdjęcie kaczęcia Bucephala podczas oznakowywania w jaju.Łyski składają dość duże lęgi (przeciętnie 9 jaj, z rozrzutem od 4 do 15 jaj). Większość jaj wykluwa się, ale tylko około 50% piskląt w populacji przeżywa. Na poziomie rodziny, jedni rodzice wychowują niemal wszystkie pisklęta, podczas gdy innym udaje się wychować zaledwie jedno lub dwoje. Ogólnie nazywamy tę śmiertelność piskląt „redukcją lęgową”.


Kiedy pisklęta są małe, rodzice muszą je karmić, bo inaczej zagłodzą się. Poniżej rodzic daje pisklęciu maleńki kąsek.Dlaczego ginie tak wiele piskląt łysek? Podejrzewałem, że winne jest zagłodzenie, bo podczas naszych obserwacji niektóre pisklęta były rzadko karmione przez rodziców, a niektóre w ogóle nie były karmione. Codziennie starannie sprawdzałem kilka terytoriów, żeby zobaczyć, czy znajdę zwłoki piskląt, które znikały i nie trwało długo zanim potwierdziłem zagłodzenie. Terytoria były usiane martwymi pisklętami i wszystkie miały niedowagę w stosunku do przewidywanej wagi na podstawie wielkości ich nóg.


Poniżej: Ohydna twarz zagłodzenia – kilka martwych piskląt, jakie znalazłem na terytoriach ich rodziców.Przeżycie pisklęcia łyski jest mocno związane z kolejnością wykluwania. Łyski wykazują skrajną „asynchroniczność wykluwania”, w którym wykluwanie jest zróżnicowane. Rodzice osiągają to przez rozpoczęcie wysiadywania na długo zanim wszystkie jaja zostały złożone, co powoduje, że najwcześniej złożone jaja wykluwają się przed później złożonymi. Przeciętny rozrzut wykluwania od pierwszego do ostatniego wyklutego pisklęcia w lęgu wynosi pięć dni, ale w skrajnych wypadkach różnica wieku może dochodzić do ośmiu i dziewięciu dni. To te młodsze, później wyklute pisklęta na ogół głodują i korelacja między ryzykiem zagłodzenia a kolejnością wykluwania jest bardzo silna.


Nie mam dobrego zdjęcia asynchroniczności wykluwania u łysek, ale zdjęcie uszatki błotnej, gniazdującej na ziemi sowy, pokazuje ten wzór (zdjęcie zrobione koło Kingston Ontario). Proszę zauważyć różnicę wielkości między pisklętami – i jedno jajo jeszcze nie wyklute! Kilka z tych piskląt już opuściło gniazdo i chowały się w pobliskiej trawie, trzeba więc było je złapać do portretu rodzinnego.Cała ta śmierć i zniszczenie w rodzinach łysek wydają się marnotrawne i niepotrzebne – po co składać tak wiele jaj, skoro nie można wychować piskląt? Tutaj także David Lack dostarczył kluczowego zrozumienia redukcji lęgowej. Budując na swojej koncepcji, że wielkość lęgu jest zdeterminowana ilością pokarmu, jaką rodzice mogą dostarczyć swojej rodzinie, Lack zrozumiał, że nie zawsze da się przewidzieć ilości dostępnego pokarmu podczas składania jaj. Rozwiązaniem byłoby optymistyczne złożenie jaj na najlepsze możliwe warunki, a następnie, w razie potrzeby, pozwolenie, by redukcja lęgowa przystosowała rozmiar rodziny do rzeczywistej podaży pokarmu. [Dla entuzjastów Monty Python: proszę zauważyć podobieństwo do skeczu „The Meaning of Life” o wielkości rodziny katolickiej. Życie jest nieprzewidywalne, tata nagle traci pracę w fabryce i olbrzymią liczbę dzieci w rodzinie trzeba sprzedać na eksperymenty naukowe.]


Poniżej: dwa w pełni wyrośnięte pisklęta-szczęściarze, którym udało się przebrnąć przez trudności dzieciństwa. Proszę zauważyć, że pisklętom brakuje „tarczy frontowej” ich rodzica (ptak pośrodku) – przedłużenia dzioba na obszar czoła. U niektórych chruścieli tarcza frontowa” jest oznaką statusu, który wskazuje na zdolność do walki – ptaki z większymi tarczami są dominujące. Tak może być również u łysek.Łyski wydają się całkiem dobrze pasować do koncepcji Lacka o redukcji lęgu. Fakt, że jedni rodzice wychowują jedno pisklę, a inni dziesięcioro, z pewnością sugeruje, że podaż pokarmu dla dzieci jest różna w różnych rodzinach. Obserwacja zaś, że ptaki z małymi rodzinami nadal składają dziewięć lub dziesięć jaj, sugeruje, że łyski nie są zbyt dobre w przewidywaniu podaży pokarmu dla piskląt, kiedy składają jaja. Mogę wyobrazić sobie parę możliwych wyjaśnień, dlaczego rodzice łyski nie potrafią przewidzieć ilości pokarmu, ale są to czyste spekulacje. Po pierwsze, rozmiar rodziny koreluje z rozmiarem terytorium, więc może łyski nie mogą liczyć na zachowanie granic swojego terytorium przez cały sezon. Ponadto, moje badanie zaobrączkowanych łysek ujawniło wzór niezwykły dla ptaków – niemal żaden dorosły ptak, którego oznakowałem, nigdy nie wrócił w następnym sezonie rozrodczym na te same mokradła. Łyski żyją znacznie dłużej niż rok, znaczy to więc, że muszą rozmnażać się co roku w innym miejscu. Zmiana miejsca rozmnażania znaczyłaby, że łyski nie mają wcześniejszej informacji, jak wydajne są moczary, jeśli chodzi o pokarm dla piskląt.


Mimo znacznego głodu wśród piskląt rodziny łysek spędzają dużo czasu na obijaniu się i czyszczeniu piórek. Co tam dzieciaki – rodzice potrzebują trochę czasu dla siebie.Wróćmy do asynchroniczności lęgowej. David Lack sądził, że najważniejszą funkcją asynchroniczności lęgowej jest ułatwienie redukcji lęgowej; jeśli żywność jest ograniczona, różnica wielkości między pisklętami tworzy konkurencyjne różnice, które pozwalają na szybkie, skuteczne wybicie nadmiaru piskląt. Fakt, że przeżycie pisklęcia jest tak silnie związane z kolejnością wykluwania się, jest u łysek zgodne z tą myślą i przez długi czas byłem przekonany, że to jest funkcją asynchroniczności lęgowej. Kiedy jednak z moim studentem, Daiem, eksperymentalnie stworzyliśmy lęgi wykluwające się synchronicznie, odkryliśmy, że redukcja lęgowa była równie skuteczna. Asynchroniczność wykluwania musi mieć jakieś inne wyjaśnienie (istnieje około 16 hipotez dla asynchronicznego wykluwania, więc jest wiele możliwości do rozważenia).

CIĄG DALSZY NASTĄPI…..


Coot Soap Opera, Part II

Why Evolution Is True, 3 lipca 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBruce Lyon


Profesor biologii ewolucyjnej na University of California. Jego główny obszar badań to ekologiczne i ewolucyjne podstawy strategii reprodukcyjnych, społeczne zachowania zwierząt oraz reprodukcyjne pasożytnictwo, opieka rodzicielska i harce godowe. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 765 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20
Déjà vu i swojskość   Novella   2018-03-17
“Odwrócenie specjacji” (fuzja gatunków) u kruków   Coyne   2018-03-16
Błąd atrybucji, sofizmat rozszerzenia (atakowanie chochoła) i zasada wielkoduszności   Novella   2018-03-14
Mutualistyczne ptaki nocują w pachwinach i na brzuchach żyraf   Coyne   2018-03-13
Polityczny szympans   Martino   2018-03-09
Najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, to niemal z pewnością dzieło neandertalczyków   Coyne   2018-03-06
Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu   Novella   2018-03-05
Nie zostawić żadnej mrówki: mrówki noszą rannych towarzyszy do mrowiska i opatrują ich rany   Coyne   2018-03-03
Unikatowy skamieniały owad z nożycami na głowie i tułowiu   Coyne   2018-02-28
Serce na wierzchu   Łopatniuk   2018-02-24
Skąd się wzięły pająki?   Coyne   2018-02-23
Czy kometa zabiła mamuty   Novella   2018-02-22
Zagadka: co zapyla muchołówkę?   Coyne   2018-02-20
“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02
Szopy pracze są inteligentne, ale bywają kłopotliwe   Novella   2017-11-30
Popieranie wiatrowej i słonecznej energii kosztem środowiska   Ridley   2017-11-28
Tradycyjni uzdrawiacze, szczyt o szarlatanerii i “medyczny apartheid” w Południowej Afryce   Igwe   2017-11-25
Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03
Myślenie spiskowe i rozpoznawanie wzorów   Novella   2017-11-02
Czy wierzysz w duchy?   Łopatniuk   2017-10-28
Dlaczego nie ma pokoju na Bliskim Wschodzie   Salzman   2017-10-25
Jeremy, samotny, lewoskrętny ślimak wreszcie kojarzy się – a potem umiera   Coyne   2017-10-24
Naturopaci: potrafią uczynić nawet sól z Epsom potencjalnym zabójcą     2017-10-23
Niemal pięciokilogramowa żaba żyła na prastarym Madagaskarze   Coyne   2017-10-19
Uroczy wykres, który opowiada naszą historię   Cobb   2017-10-17
Genetycznie modyfikowana pszenica dla wrażliwych na gluten   Novella   2017-10-16
Czy Oświecenie przygasa?   Ridley   2017-10-13
Zdumiewająca, mordująca ptaki modliszka   Coyne   2017-10-13
Indie otwierają laboratorium homeopatyczne   Novella   2017-10-11
Roboty będą uprawiać ziemię   Ridley   2017-10-09
Przełyk Barretta, czyli bez paniki, ale…   Łopatniuk   2017-10-07
“Daily Beast” wypacza epigenetykę oszukańczymi twierdzeniami, że dzieci mogą “odziedziczyć wspomnienia Holocaustu”   Coyne   2017-10-05
Wszystkiego najlepszego w dniu 60. urodzin, centralny dogmacie!   Cobb   2017-10-04
Huragany zdarzają się   Ridley   2017-10-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

WSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubic


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk