Prawda

Piątek, 24 listopada 2017 - 13:51

« Poprzedni Następny »


Opera mydlana z życia łysek amerykańskich, część II


Bruce Lyon 2017-07-10

Na pierwszy rzut oka życie rodzinne łyski amerykańskiej wygląda na czyste szaleństwo, ale bliższe przyjrzenie się pokazuje, że na ogół ma sens. W poprzednim poście o łyskach wspomniałem, że łyski nie zapoznały się z  podręcznikiem o tym, jak powinny działać walki terytorialne. W odróżnieniu od tego jednak łyski są podręcznikowymi ekspertami od pewnych aspektów życia rodzinnego. Ten gatunek dostarcza szczególnie zgrabnej ilustracji idei Davida Lacka w kwestii ewolucji wielkości lęgu u ptaków.

Lack, dyrektor Edward Grey Institute of Ornithology w Oxfordzie w latach 1945-73, postawił wpływową hipotezę o ewolucji wielkości lęgu. Sformułował ją w kategoriach doboru indywidualnego – dlaczego samice odnoszą korzyści ze złożenia danej liczby jaj – i jego idee odegrały rolę w wielkiej debacie w owym czasie o tym, czy dobór naturalny działa  na poziomie jednostek, czy grup/populacji. Zwyciężył dobór indywidualny.   


By móc badać życie rodzinne łysek, musieliśmy znaleźć ich gniazda i śledzić losy każdego jaja od złożenia, poprzez wykluwanie, do niezależności od rodziców pod koniec sezonu rozrodczego.


Poniżej: studentka wolontariuszka sprawdza gniazdo, żeby zobaczyć, ile jest w nim jaj i pisakiem Sharpie Marker oznacza każde nowe jajo. Łyski składają jedno jajo dziennie i w latach, kiedy codziennie sprawdzaliśmy gniazda, wiedzieliśmy dokładnie, w jakiej kolejności jaja w gnieździe zostały złożone.Gniazdo z jajami oznaczonymi indywidualnymi numerami:

 Do pewnych badanych kwestii musieliśmy wiedzieć, z którego jaja wykluło się każde pisklę, więc używałem techniki zwanej pip-marking, od dawna używanej przez biologów badających ptactwo wodne. Kiedy jajo zaczyna się wykluwać, pisklę robi dziobem małą dziurkę przy czubku jaja. Wtedy dokładnie wiadomo, gdzie są w jaju jego stopy, bo pisklęta zawsze zwracają ciało w tym samym kierunku. Można zrobić mały otwór w skorupce w miejscu blisko stopy i wyciągnąć ją. Biolodzy badający kaczki przyczepiają mały, metalowy znaczek z numerem do błony w stopie kaczęcia; łyski nie mają błony, przycinałem więc pazur; po wykluciu się szukałem pisklęcia z przyciętym pazurem. Nie mam dobrego zdjęcia dla tej techniki u łysek, ale tutaj jest zdjęcie kaczęcia Bucephala podczas oznakowywania w jaju.Łyski składają dość duże lęgi (przeciętnie 9 jaj, z rozrzutem od 4 do 15 jaj). Większość jaj wykluwa się, ale tylko około 50% piskląt w populacji przeżywa. Na poziomie rodziny, jedni rodzice wychowują niemal wszystkie pisklęta, podczas gdy innym udaje się wychować zaledwie jedno lub dwoje. Ogólnie nazywamy tę śmiertelność piskląt „redukcją lęgową”.


Kiedy pisklęta są małe, rodzice muszą je karmić, bo inaczej zagłodzą się. Poniżej rodzic daje pisklęciu maleńki kąsek.Dlaczego ginie tak wiele piskląt łysek? Podejrzewałem, że winne jest zagłodzenie, bo podczas naszych obserwacji niektóre pisklęta były rzadko karmione przez rodziców, a niektóre w ogóle nie były karmione. Codziennie starannie sprawdzałem kilka terytoriów, żeby zobaczyć, czy znajdę zwłoki piskląt, które znikały i nie trwało długo zanim potwierdziłem zagłodzenie. Terytoria były usiane martwymi pisklętami i wszystkie miały niedowagę w stosunku do przewidywanej wagi na podstawie wielkości ich nóg.


Poniżej: Ohydna twarz zagłodzenia – kilka martwych piskląt, jakie znalazłem na terytoriach ich rodziców.Przeżycie pisklęcia łyski jest mocno związane z kolejnością wykluwania. Łyski wykazują skrajną „asynchroniczność wykluwania”, w którym wykluwanie jest zróżnicowane. Rodzice osiągają to przez rozpoczęcie wysiadywania na długo zanim wszystkie jaja zostały złożone, co powoduje, że najwcześniej złożone jaja wykluwają się przed później złożonymi. Przeciętny rozrzut wykluwania od pierwszego do ostatniego wyklutego pisklęcia w lęgu wynosi pięć dni, ale w skrajnych wypadkach różnica wieku może dochodzić do ośmiu i dziewięciu dni. To te młodsze, później wyklute pisklęta na ogół głodują i korelacja między ryzykiem zagłodzenia a kolejnością wykluwania jest bardzo silna.


Nie mam dobrego zdjęcia asynchroniczności wykluwania u łysek, ale zdjęcie uszatki błotnej, gniazdującej na ziemi sowy, pokazuje ten wzór (zdjęcie zrobione koło Kingston Ontario). Proszę zauważyć różnicę wielkości między pisklętami – i jedno jajo jeszcze nie wyklute! Kilka z tych piskląt już opuściło gniazdo i chowały się w pobliskiej trawie, trzeba więc było je złapać do portretu rodzinnego.Cała ta śmierć i zniszczenie w rodzinach łysek wydają się marnotrawne i niepotrzebne – po co składać tak wiele jaj, skoro nie można wychować piskląt? Tutaj także David Lack dostarczył kluczowego zrozumienia redukcji lęgowej. Budując na swojej koncepcji, że wielkość lęgu jest zdeterminowana ilością pokarmu, jaką rodzice mogą dostarczyć swojej rodzinie, Lack zrozumiał, że nie zawsze da się przewidzieć ilości dostępnego pokarmu podczas składania jaj. Rozwiązaniem byłoby optymistyczne złożenie jaj na najlepsze możliwe warunki, a następnie, w razie potrzeby, pozwolenie, by redukcja lęgowa przystosowała rozmiar rodziny do rzeczywistej podaży pokarmu. [Dla entuzjastów Monty Python: proszę zauważyć podobieństwo do skeczu „The Meaning of Life” o wielkości rodziny katolickiej. Życie jest nieprzewidywalne, tata nagle traci pracę w fabryce i olbrzymią liczbę dzieci w rodzinie trzeba sprzedać na eksperymenty naukowe.]


Poniżej: dwa w pełni wyrośnięte pisklęta-szczęściarze, którym udało się przebrnąć przez trudności dzieciństwa. Proszę zauważyć, że pisklętom brakuje „tarczy frontowej” ich rodzica (ptak pośrodku) – przedłużenia dzioba na obszar czoła. U niektórych chruścieli tarcza frontowa” jest oznaką statusu, który wskazuje na zdolność do walki – ptaki z większymi tarczami są dominujące. Tak może być również u łysek.Łyski wydają się całkiem dobrze pasować do koncepcji Lacka o redukcji lęgu. Fakt, że jedni rodzice wychowują jedno pisklę, a inni dziesięcioro, z pewnością sugeruje, że podaż pokarmu dla dzieci jest różna w różnych rodzinach. Obserwacja zaś, że ptaki z małymi rodzinami nadal składają dziewięć lub dziesięć jaj, sugeruje, że łyski nie są zbyt dobre w przewidywaniu podaży pokarmu dla piskląt, kiedy składają jaja. Mogę wyobrazić sobie parę możliwych wyjaśnień, dlaczego rodzice łyski nie potrafią przewidzieć ilości pokarmu, ale są to czyste spekulacje. Po pierwsze, rozmiar rodziny koreluje z rozmiarem terytorium, więc może łyski nie mogą liczyć na zachowanie granic swojego terytorium przez cały sezon. Ponadto, moje badanie zaobrączkowanych łysek ujawniło wzór niezwykły dla ptaków – niemal żaden dorosły ptak, którego oznakowałem, nigdy nie wrócił w następnym sezonie rozrodczym na te same mokradła. Łyski żyją znacznie dłużej niż rok, znaczy to więc, że muszą rozmnażać się co roku w innym miejscu. Zmiana miejsca rozmnażania znaczyłaby, że łyski nie mają wcześniejszej informacji, jak wydajne są moczary, jeśli chodzi o pokarm dla piskląt.


Mimo znacznego głodu wśród piskląt rodziny łysek spędzają dużo czasu na obijaniu się i czyszczeniu piórek. Co tam dzieciaki – rodzice potrzebują trochę czasu dla siebie.Wróćmy do asynchroniczności lęgowej. David Lack sądził, że najważniejszą funkcją asynchroniczności lęgowej jest ułatwienie redukcji lęgowej; jeśli żywność jest ograniczona, różnica wielkości między pisklętami tworzy konkurencyjne różnice, które pozwalają na szybkie, skuteczne wybicie nadmiaru piskląt. Fakt, że przeżycie pisklęcia jest tak silnie związane z kolejnością wykluwania się, jest u łysek zgodne z tą myślą i przez długi czas byłem przekonany, że to jest funkcją asynchroniczności lęgowej. Kiedy jednak z moim studentem, Daiem, eksperymentalnie stworzyliśmy lęgi wykluwające się synchronicznie, odkryliśmy, że redukcja lęgowa była równie skuteczna. Asynchroniczność wykluwania musi mieć jakieś inne wyjaśnienie (istnieje około 16 hipotez dla asynchronicznego wykluwania, więc jest wiele możliwości do rozważenia).

CIĄG DALSZY NASTĄPI…..


Coot Soap Opera, Part II

Why Evolution Is True, 3 lipca 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBruce Lyon


Profesor biologii ewolucyjnej na University of California. Jego główny obszar badań to ekologiczne i ewolucyjne podstawy strategii reprodukcyjnych, społeczne zachowania zwierząt oraz reprodukcyjne pasożytnictwo, opieka rodzicielska i harce godowe. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 693 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03
Myślenie spiskowe i rozpoznawanie wzorów   Novella   2017-11-02
Czy wierzysz w duchy?   Łopatniuk   2017-10-28
Dlaczego nie ma pokoju na Bliskim Wschodzie   Salzman   2017-10-25
Jeremy, samotny, lewoskrętny ślimak wreszcie kojarzy się – a potem umiera   Coyne   2017-10-24
Naturopaci: potrafią uczynić nawet sól z Epsom potencjalnym zabójcą     2017-10-23
Niemal pięciokilogramowa żaba żyła na prastarym Madagaskarze   Coyne   2017-10-19
Uroczy wykres, który opowiada naszą historię   Cobb   2017-10-17
Genetycznie modyfikowana pszenica dla wrażliwych na gluten   Novella   2017-10-16
Czy Oświecenie przygasa?   Ridley   2017-10-13
Zdumiewająca, mordująca ptaki modliszka   Coyne   2017-10-13
Indie otwierają laboratorium homeopatyczne   Novella   2017-10-11
Roboty będą uprawiać ziemię   Ridley   2017-10-09
Przełyk Barretta, czyli bez paniki, ale…   Łopatniuk   2017-10-07
“Daily Beast” wypacza epigenetykę oszukańczymi twierdzeniami, że dzieci mogą “odziedziczyć wspomnienia Holocaustu”   Coyne   2017-10-05
Wszystkiego najlepszego w dniu 60. urodzin, centralny dogmacie!   Cobb   2017-10-04
Huragany zdarzają się   Ridley   2017-10-02
Niekochany lewoskrętny ślimak szuka partnera   Coyne   2017-09-28
Niesłuszny atak na młodą badaczkę   Novella   2017-09-27
Jak anty-GMO aktywiści blokują humanitarną biofortyfikację w Afryce i Azji   Ongu   2017-09-26
Sobotnia lekcja genetyki: ciołek matowy gynandromorf   Coyne   2017-09-23
Czy Uganda potrzebuje GMO? Naukowcy spoglądają na edytowanie genów, by przyspieszyć innowacje   Ongu   2017-09-20
Strach przed GMO i Dunning-Kruger   Novella   2017-09-18
o skomplikowane, czyli co zabija chorych na raka płuc   Łopatniuk   2017-09-16
Nowe pająki pawie   Coyne   2017-09-12
Obserwowanie wielorybów w Monterey Bay   Lyon   2017-09-11
Bakteryjne ogniwa słoneczne   Novella   2017-09-09
A.N. Wilson znowu kopie Darwina, tym razem w “Times”   Coyne   2017-09-07
Medycyna alternatywna zabija   Novella   2017-09-06
Wiecej o biologii i rasie   Mayer   2017-09-05
O rzeczywistości rasy i odrazie do rasizmu    i Brian Boutwell   2017-09-04
Panie doktorze, to nie rak   Łopatniuk   2017-09-02
Odporne na szkodniki rośliny uprawne GM oferują nadzieję Afryce, która walczy z larwami ciem   Ongu   2017-09-01
Opera mydlana, czyli więcej o łyskach   Lyon   2017-08-31
Ujawnienie kosztów opóźnienia GMO w Ugandzie   Ongu   2017-08-30
Symboliczny sceptycyzm w sprawie egzorcyzmów   Novella   2017-08-29
Pasożytnictwo lęgowe, łyski amerykańskie   Lyon   2017-08-24
Lektyny – nowy straszak żywieniowy   Novella   2017-08-22
Zabobonne pojęcia u sedna przekonań antyszczepionkowych     2017-08-21
Choroba bananów, GMO i ewolucja produkcji żywności   Ongu   2017-08-19
Przetwarzanie informacji przez mózg -porcjowanie   Novella   2017-08-16
Pomachaj do pańci ogonkiem   Łopatniuk   2017-08-12
Zrobić więcej za mniej dla Haiti   Lomborg   2017-08-11
Perkoz zausznik i jego pisklęta   Lyon   2017-08-10
Argument neuroróżnorodności na rzecz wolności słowa   Miller   2017-08-08
Czyste okrucieństwo cięć w pomocy żywnościowej   Lomborg   2017-08-07
Więcej o śmieciowym DNA   Novella   2017-08-05
Skomplikowana ewolucja wielkich kotów   Coyne   2017-08-03
Kruchość prawdy   Novella   2017-08-02
Czy kruki robią plany na przyszłość?   Coyne   2017-07-29
Opera mydlana z życia łysek amerykańskich, część III   Lyon   2017-07-28
Dlaczego jesteśmy świadomi   Novella   2017-07-26
Wybuchy epidemii odry w Europie: zapowiedź tego, co przyjdzie do USA?     2017-07-24
Bliskie spotkania z baronem MünchausenemPaulina Łopatniuk     2017-07-22
Ciepło, zimno i śmierć w oczach mediów   Lomborg   2017-07-21
Naukowcy walczą z głodem przez złamanie genetycznego kodu pszenicy   Gelber   2017-07-20
Potrzeba pewności i myślenie konspiracyjne   Novella   2017-07-17
Wielka rozbieżność w afrykańskich genomach   Ridley   2017-07-15
Okablowanie mózgu   Novella   2017-07-12
Opera mydlana z życia łysek amerykańskich, część II   Lyon   2017-07-10
Postmodernizm i prawda   Dennett   2017-07-09
Palestyńska intersekcjonalność z nazistami   Frantzman   2017-07-08
Genesis po raz szósty: spowodowana przez człowieka masowa specjacja   Ridley   2017-07-07
Korzyści zdrowotne papierosów! Dziwuszki ogrodowe wkładają niedopałki do gniazd, by odpędzić kleszcze   Coyne   2017-07-05
Akupunktura na pogotowiu też nie działa   Novella   2017-07-04
Łyski amerykańskie i ich obyczaje   Lyon   2017-07-02
Umiesz paradygmować, kolego?   Stenger   2017-07-01
Gigantyczne “paleonory” wykopane przez wymarłe ssaki   Coyne   2017-06-29
Biodynamiczne rolnictwo i inne nonsensy   Novella   2017-06-28
Pochodzenie i migracja kotów domowych: badanie genetyczne   Coyne   2017-06-27
Masz szczątkowe mięśnie, które poruszały wąsy twoich przodków   Coyne   2017-06-25
Najwcześniejsi ludzie współcześni   Novella   2017-06-23
Głupota pomylonej godności   Pinker   2017-06-21
Mój potworniak ma raka, czyli gdzie z tą tarczycą, poczwaro   Łopatniuk   2017-06-17
Rozszyfrowanie tego, jak mózg naczelnych identyfikuje twarze ludzkie   Coyne   2017-06-16
W naukę się  nie wierzy, naukę się uprawia   Koraszewski   2017-06-15
Ryzyko niewarte podejmowania: list otwarty do moich kolegów w świecie akademickim   Boutwell   2017-06-14
Intersekcjonalny feminizm kwantowy   Coyne   2017-06-13
Antynaukowe przesłanie „Frankensteina” zawsze było głupie   Ridley   2017-06-12
Superantybiotyki na supermikroba   Novella   2017-06-10
Jeden bit różnicy, czyli cyberjasyr od powicia   Maszkowski   2017-06-08
Dobór sztuczny w działaniu: więcej słoni rodzi się bez ciosów   Coyne   2017-06-06
Rolnictwo organiczne nie służy środowisku   Novella   2017-06-04
Nikt nie wie jak najlepiej zwalczać otyłość   Ridley   2017-06-02
Akupunktura kontra nauka, wersja lingwistyczna     2017-06-01
Więcej antyszczepionkowej pseudonauki   Novella   2017-05-30
Podróże po Meddle Earth   Naskręcki   2017-05-28
Badacz: Ludzki zmysł węchu jest lepszy niż wszyscy myślą; może rywalizować z psim!   Coyne   2017-05-27
Wiatr jest czymś nieistotnym dla debaty o klimacie i energii   Ridley   2017-05-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

modyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawiscNiedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchni


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk