Prawda

Piątek, 29 maja 2020 - 02:38

« Poprzedni Następny »


Mój list do Darwina


Jerry A. Coyne 2018-11-26


Dziewięć lat temu brytyjskie Radio 4 zaprosiło kilkoro z nas do napisania listu do Charlesa Darwina, mówiącego staruszkowi, co naszym zdaniem chciałby wiedzieć 200 lat po urodzeniu w 1809 roku i w 150 lat po opublikowaniu książki O powstawaniu gatunków.Czytaliśmy te listy „Drogi Panie Darwinie” na antenie ( można ich posłuchać tutaj; innymi uczestnikami byli Craig Venter, Sir Jonathan Miller, Peter Bentley i Baruch Blumberg). Później, Oxford University Press, brytyjski wydawca mojej książki Ewolucja jest faktem, opublikował mój list na swojej stronie internetowej. Dla uczczenia publikacji O powstawaniu gatunków 24 listopada 1859 roku zamieszczam ten list poniżej.

Drogi Panie Darwin,


Wszystkiego najlepszego w dniu 200 urodzin! Mam nadzieję, że czuje się Pan tak dobrze, jak można oczekiwać u kogoś, kto jest martwy od blisko 130 lat. Przypuszczam, że Pana ostatnia książka, ta o dżdżownicach, ma dla Pana szczególne znaczenie w tych dniach. Czy robaki w  Westminster Abbey są lepsze od tych, które badał Pan tak starannie  wokół Pana domu w Downe w Kent? Z pewnością przez lata ucztowały na bardzo znakomitych ludziach!


Starczy jednak tych osobistych pytań: proszę pozwolić, że się przedstawię. Jestem jednym z tysięcy – może dziesiątków tysięcy – zawodowych biologów, którzy pracują na pełen etat z Pana naukowym dziedzictwem. Będzie Pan zadowolony z informacji, że Wielka Brytania nadal pozostaje kuźnią tego, co nazywamy dzisiaj biologią ewolucyjną i że Pana koncepcje zyskały powszechną popularność na całej planecie. Pracuję w Chicago w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Jednak także Francuzi wreszcie porzucili (choć z ociąganiem) swoją akceptację Jean-Baptiste Lamarcka, którego błędne idee ewolucyjne zdyskredytował Pan.  


Pana O powstawaniu gatunków kończy w tym roku 150 lat. Właśnie przeczytałem tę książkę ponownie na Pana cześć i muszę powiedzieć, że choć nie zawsze styl jest pełen swady, jest to doprawdy wszechstronne i wnikliwe dzieło. Jest to niezwykłe, biorąc pod uwagę, że kiedy Pan to pisał, nie wiedział Pan, jak solidna okaże się ta książka po latach. Odkrycia nowoczesnej biologii, wiele z niech niewyobrażalne dla Pana, kiedy pracował Pan w swoim gabinecie w Down House, dostarczały coraz więcej dowodów na poparcie pana idei i żadnego, który by im zaprzeczył. Dowiedzieliśmy się ogromnie wiele przez te 150 lat i niemal wszystko pasuje swobodnie w ramy, które nakreślił Pan w O powstawaniu gatunków. Weźmy, na przykład, DNA. Tak nazywamy dziedziczny materiał, który przechodzi z pokolenia na pokolenie. Niczego Pan o tym nie wiedział – pamięta Pan jak bardzo Pan pragnął zrozumieć, jak działa dziedziczenie? Teraz mamy pełne sekwencje DNA dziesiątków gatunków, każda stanowiąca łańcuch miliardów czterech liter DNA - A, T, G i C – a każda z nich jest inną  substancją chemiczną. Co znajdujemy, kiedy porównujemy te sekwencje między, na przykład, myszą a człowiekiem? Widzimy w DNA odpowiedniki anatomicznych podobieństw  - jako ssaków – między myszami a ludźmi, które istnieją, ponieważ pochodzimy od wspólnego przodka, wczesnego ssaka. Łańcuchy A, G, C i T mówią dokładnie tę samą historię ewolucyjną dla cech takich jak laktacja lub ciepłokrwistość. Jest absolutnie cudowne, że Pana 150-letnie spostrzeżenie o wspólnym pochodzeniu jest tak istotne dla najnowszych odkryć w nowej dziedzinie, którą nazywamy biologią molekularną.


O powstawaniu gatunków dał Pan bardzo niewiele dowodów na rzecz ewolucji ze skamieniałości, załamując ręce nad brakami w zapisie kopalnym. Od tego czasu jednak wysiłki poszukiwaczy skamieniałości przyniosły mnóstwo dowodów zmiany ewolucyjnej i wiele zdumiewających „przejściowych” form, które wiążą główne grupy zwierząt, dowodząc Pana idei wspólnego pochodzenia. Pan przewidział istnienie tych form; my znaleźliśmy je. Są wśród nich skamieniałości, które pokazują przejście między ssakami i gadami, rybami i płazami, a także dinozaury z piórami – przodkowie ptaków! W ostatnich latach paleontolodzy znaleźli zdumiewającą skamieniałość nazwaną Tiktaalik, która jest pośrednia między rybami a płazami. Ma płaską głowę i kark płaza, ale rybi ogon i ciało, podczas gdy jego płetwy są solidne i przy niewielkiej modyfikacji z łatwością zdolne dać mu wsparcie, kiedy opuszczał wodę. Zapis kopalny dał nam bezpośredni wgląd w zdarzenie o wielkim znaczeniu w historii planety: kolonizacji suchego lądu przez kręgowce. Mamy też równie przekonujące dowody ponownej kolonizacji morza przez ssaki: grupę, z której powstały walenie. W O powstawaniu gatunków poprawnie pisał Pan, że walenie prawdopodobnie powstały ze zwierząt lądowych, ale pomylił się Pan w jednym punkcie. Sądził Pan, że mogą pochodzić od mięsożernych, takich jak niedźwiedzie, ale teraz wiemy, że tak nie jest. Przodek waleni mógł być małym zwierzęciem kopytnym podobnym do jelenia. W ciągu ostatnich trzydziestu lat odkryliśmy całą serię przejściowych skamieniałości, spinających brzegi przepaści między tym prastarym jeleniem a nowoczesnymi waleniami, pokazujących, jak tracą swoje tylne kończyny, ewoluują płetwy i przesuwają otwór oddechowy na czubek głowy. Zarówno Tiktaalik, jak ci przodkowie waleni kładą kres argumentowi, z którym Pan też się spotkał, że w żadnym razie nie mogły istnieć formy przejściowe między lądem a wodą.  

Jednak najbardziej zadziwiający zestaw przejściowych skamieniałości pochodzi z przejścia ewolucyjnego bliższego nam. W 1871 r. przewidział Pan, że – ponieważ ludzie wydają się najbliżej spokrewnieni z afrykańskimi małpami człekokształtnymi, gorylami i szympansami – na tym kontynencie znajdziemy ludzkie skamieniałości. I teraz je mamy – w obfitości! Okazuje się, że nasza linia rodowa oddzieliła się od linii szympansów, naszych najbliższych krewnych, niemal 7 milionów lat temu i mamy znakomitą serię skamieniałości dokumentujących nasze przejście od wczesnych małpopodobnych stworzeń do bardziej nowoczesnych postaci ludzkich. Nasz gatunek stał się przykładem ewolucji. A wiemy jeszcze więcej: dowody z naszego dziedzicznego materiału, DNA, powiedziały nam, że wszyscy nowocześni ludzie pochodzą ze stosunkowo niedawnej migracji – około 100 tysięcy lat temu – kiedy nasi przodkowie opuścili Afrykę i rozprzestrzenili się po całym świecie.


Tezą, z której był Pan najbardziej dumny, był dobór naturalny. Ta teza także miała dobre 150 lat, trzymając się znakomicie jako główna przyczyna ewolucji i jedyna znana przyczyna adaptacji. Najbardziej chyba dramatyczny, nowoczesny przykład dotyczy bakterii, które powodują choroby, włącznie ze szkarlatyną, która była taką zmorą Pana rodziny. Chemicy stworzyli leki na takie choroby, ale teraz, jak mógłby Pan przewidzieć, mikroby stają się odporne na te leki – dokładnie w zgodności z zasadami doboru naturalnego – bowiem większość odpornych na leki mikrobów to te, które przeżyły, by się rozmnożyć. Są setki innych przykładów. Jeden, który powinien sprawić Panu szczególną przyjemność, to obserwacja doboru naturalnego wśród zięb z Galapagos, które kolekcjonował Pan podczas podróży „Beagle” – nazwane obecnie „ziębami Darwina” na Pana cześć. Kilkadziesiąt lat temu zoolodzy zauważyli, że wielka susza na wyspach zmniejszyła liczbę małych ziaren dostępnych dla ptaków. I, dokładnie tak jak Pan przewidział, w ciągu kilku lat dobór naturalny spowodował ewolucję ptaków o większych dziobach. Ten przykład z pewnością figurowałyby na poczesnym miejscu w O powstawaniu gatunków, gdyby pisał Pan tę książkę na nowo dzisiaj.


W sumie, odporność Pana tez jest niezwykła. Nie znaczy to jednak, że miał Pan rację we wszystkim. O powstawaniu gatunków było, proszę to przyznać, niewłaściwym tytułem. Poprawnie opisał Pan jak pojedynczy gatunek zmienia się z czasem, ale poległ Pan przy próbie wyjaśnienia, jak jeden gatunek rozdziela się na dwa. Specjacja jest istotnym problemem, ponieważ leży u podstaw procesu rozgałęziania się, które daje drzewo życia – tę nadzwyczajną wizję świata przyrody jako jednej olbrzymiej genealogii, którą Pan nas obdarzył. Specjacja jest kluczem do zrozumienia, jak zaczynając od pierwszego gatunku na ziemi, ewolucja dała 50 milionów gatunków, które zamieszkują dzisiaj naszą planetę.


Nazwał Pan kiedyś specjację ”tajemnicą tajemnic”, ale dzisiaj jest ona znacznie mniej tajemnicza. Uznajemy obecnie, że gatunki oddzielają się od siebie przez bariery reprodukcji. To jest, rozpoznajemy różne gatunki, takie jak ludzie i szympansy, ponieważ nie mogą z powodzeniem krzyżować się. Dla nowoczesnych biologów ewolucyjnych badanie „powstawania gatunków” oznacza badanie, jak powstają te bariery reprodukcyjne. I teraz, kiedy mamy do badania konkretne zjawisko, czynimy niezwykłe postępy w rozumieniu genetycznych szczegółów tego, jak jeden gatunek rozchodzi się na dwoje. Temu właśnie poświęciłem całe moje życie zawodowe.


Chciałbym zakończyć ten list powiedzeniem Panu, że Pana teoria ewolucji osiągnęła powszechną akceptację. Jak Pan dobrze wie, ewolucja okazała się gorzką pigułką do przełknięcia dla ludzi religijnych. Na przykład, znaczny odsetek społeczeństwa amerykańskiego, mimo dostępu do edukacji, trzyma się wiary w dosłowną prawdę Księgi Rodzaju. Będzie Panu trudno w to uwierzyć, ale więcej Amerykanów wierzy w istnienie aniołów niż akceptuje fakt ewolucji. Niestety, często muszę odkładać na bok moje badania, by walczyć z próbami „kreacjonistów”, którzy chcą, by ich biblijny pogląd był nauczany w szkołach. Ludzie wyewoluowali nadzwyczajne zdolności intelektualne, ale niestety, ich właściciele nie zawsze pozwalają im się swobodnie rozwijać. To jednak raczej Pana nie zaskoczy - pamięta Pan próbę biskupa Oksfordu, by osadzić w miejscu Pana przyjaciela, Thomasa H. Hixleya?


Napisał Pan we wstępie do O powstawaniu gatunków, że

“Nikt lepiej ode mnie nie pojmuje, jak niezbędne jest późniejsze szczegółowe ogłoszenie wszystkich faktów i cytat, na których oparłem moje wnioski, i spodziewam się, że będę mógł tego dokonać w przyszłej pracy”.Wydaje się, że odciągnięty przez inne projekty nigdy Pan do tego nie doszedł, ale moje starania w tej sprawie przedstawiłem w książce (którą załączam) pod tytułem Ewolucja jest faktem. Dokładniej opisuję w niej dowody popierające Pana niż kiedykolwiek mógłbym to zrobić w liście o tych rozmiarach, ale to jest tylko jedna książka w jednym momencie historii biologii. Kiedy sam nie będę już istniał równie długo jak Pan, ktoś inny z pewnością będzie musiał napisać uaktualnienie, bowiem fakty popierające Pana teorię nadal przychodzą w dużych ilościach i założyłbym się, że będą to robić w przyszłości.


Spoczywaj więc w spokoju, Darwinie, i mam nadzieję, że następne sto lat zobaczy stałą ewolucję racjonalności w naszym burzliwym świecie.Pana pokorny sługa,
Jerry Coyne


My letter to Darwin

Why Evolution Is True, 25 listopada 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry Coyne

Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1108 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk