Prawda

Niedziela, 17 stycznia 2021 - 13:16

« Poprzedni Następny »


Lekcja ewolucji: specjacja w akcji!


Jerry Coyne 2015-01-12

Czytelnik “pyers” z Wielkiej Brytanii przysłał zdjęcie ptaka przy jego karmniku. To zdjęcie jest ilustracją świetnej historii ewolucyjnej. Miłośnicy ptaków i biolodzy wiedzą od ponad 40 lat, że ten gatunek kapturki, może rozdzielać się na dwa gatunki na naszych oczach, ponieważ ptaki lecące do swoich pierwotnych miejsc zimowania rozdzieliły się teraz na dwie grupy, zimujące w różnych miejscach.

Wybiegam jednak naprzód. Najpierw pokażę zdjęcie i pozwolę “pyersowi” opowiedzieć o tej historii, uzupełniając jego komentarz tym, co wiem o tym przypadku. Może to być rodzaj ewolucji, o której kreacjoniści mówią, że się po prostu nie zdarza: nowy gatunek powstający na naszych oczach – proces obserwowany w rzeczywistym czasie.


Komentarze “pyersa” są wcięte, moje są przesunięte na lewo.


Nie jest to nadzwyczajne zdjęcie (jest dzisiaj ciemno i ponuro na dworze); jest to kapturka (Sylvia atricapilla) ucztująca przy moim karmniku dla ptaków.
Nie jest to nadzwyczajne zdjęcie (jest dzisiaj ciemno i ponuro na dworze); jest to kapturka (Sylvia atricapilla) ucztująca przy moim karmniku dla ptaków.

Jest w tym historia ewolucji w działaniu, która może pana zainteresować.

Normalnie nie uznałbym, że to zdjęcie jest warte wysłania do pana w ramach “zdjęć przyrody zrobionych przez  od czytelników” – poza jedną rzeczą: tego ptaka nie powinno tu [w Wielkiej Brytanii] być – a przynajmniej nie w zimie!

 

Kapturki są normalnie letnimi gośćmi w Wielkiej Brytanii, ale teraz zaszła zmiana w ich zachowaniu. Normalny szlak migracyjny tych ptaków to Hiszpania & tropikalna Afryka, ale przez ostatnich 50 lat z kawałkiem (powiedzmy od lat 1960.) mała populacja z Niemiec, gdzie gniazdują, zaczęła zimować w Wielkiej Brytanii z powodu żywności dostarczanej przez ludzi (jak mój karmnik). Fascynujące jest to, że zmiana zachowania jest genetyczna i wyewoluowała w ciągu kilku pokoleń. Mam tylko niewielki zarzut, że są to dość bandyckie ptaki, choć śpiewają pięknie, ale są całkiem zdolne do pogonienia rudzika (który normalnie jest ptakiem zasługującym na ASBO).


Tutaj jest mapa różnych szlaków migracyjnych z witryny internetowej Berkeley “Understanding Evolution” (nie widać na niej afrykańskich miejsc zimowania):“Pyers” nie dodaje, że ptaki z Hiszpanii i Afryki wracają na letnie lęgowiska nieco później niż ptaki z Wielkiej Brytanii, gdyż te ostatnie mają mniejszą odległość do pokonania. Ponieważ ptaki łączą się w pary tuż po powrocie na lęgowisko, zmiana migracji, być może oparta na niewielkich różnicach genetycznych, doprowadziła do dwóch podgrup, które kojarzą się głównie między sobą: innymi słowy, przepływ genów między tymi dwiema podgrupami jest zredukowany. Ptaki, które przybywają wcześniej, kojarzą się z innymi wcześniej przybywającymi ptakami i to samo kojarzenie się we własnej podgrupie dotyczy ptaków przybywających później. Znaczy to, że krzyżowanie się, które normalnie nie dopuszcza do zróżnicowania genetycznego, jest zminimalizowane i że te dwie inaczej migrujące populacje mogą rozejść się albo przez dobór naturalny, albo losowy dryf genetyczny.

 

Można podejrzewać, że poddane różnym naciskom selekcyjnym – włącznie z adaptacją do bardzo różnego pokarmu i temperatur – te dwie grupy ptaków rozdzielą się przez dobór naturalny i wydaje się, że to właśnie się dzieje. Już istnieją różnice genetyczne w kształcie ciała. Migrujące na południe ptaki mają bardziej spiczaste skrzydła (pomagające w locie na długich dystansach), w odróżnieniu od bardziej zaokrąglonych skrzydeł ptaków, które migrują tylko do Wielkiej Brytanii. Migranci na południe mają także krótsze i solidniejsze dzioby, co może odzwierciedlać różnicę pokarmu (owoce, owady i pollen dla południowców; łój, nasiona i inny dostarczany przez ludzi pokarm dla migrantów do Wielkiej Brytanii).


Do tych różnic w kształcie ciała dokładają się inne, nagromadzone różnice genetyczne: analiza DNA ptaków na lęgowiskach może powiedzieć z 85% trafnością, gdzie zimowały.


Z czasem (a to dzieje się od zaledwie kilkudziesięciu lat) gatunek kapturek może w końcu podzielić się na dwie grupy, które – choć mają lęgowiska w tym samym miejscu – kojarzą się tylko z członkami własnej grupy, nie zaś z członkami tej drugiej grupy. Ponieważ miałoby to podstawę genetyczną (genetyczna skłonność do migracji w jedną, nie zaś drugą stronę prawdopodobnie wzrośnie z czasem, ponieważ maruderzy nie będą mogli znaleźć dobrych terenów do zimowania), mielibyśmy specjację: stworzenie dwóch izolowanych reprodukcyjnie grup, które pochodzą od wspólnego przodka. Z pewnością to, co widzimy obecnie, jest specjacją in statu nascendi – powstająca specjacją.


Kreacjoniści twierdza, że nie mamy takich wypadków, ale jak pokazałem w Ewolucja jest faktem, z pewnością mamy, szczególnie wśród pewnych roślin – o czym Greg wkrótce napisze. I mamy wiele przypadków gatunków, które prawdopodobnie są w procesie tworzenia się. „Pyers” ma jednak więcej do powiedzenia:

Mam dwa problemy. Po pierwsze: jak powiedziałem, są to bandyckie ptaki, jaki więc efekt będzie to miało na ptaki rodzime? A po drugie, to jest zmiana spowodowana przez człowieka (wiem, że nieświadomie), jakie więc ten ptak ma szanse na długą metę? (Nie sugeruję, że przestaniemy wystawiać karmniki w Wielkiej Brytanii – naprawdę kochamy nasze ptaki ogrodowe – ale przez tysiące lat).

Więcej o zmianie kapturek można znaleźć tutaj.

A tutaj są artykuły (pierwszy jest dobry)

i tutaj (płatny!)


Nieczęsto dostajemy zdjęcia przyrody od czytelników, które opowiadają taką historię, więc h/t dla „pyersa” i dzięki za źródła.


Reader’s wildlife-photo, and an evolutionary lesson: speciation in action

Why Evolution Is True, 8 stycznia 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1184 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk