Prawda

Niedziela, 3 lipca 2022 - 03:50

« Poprzedni Następny »


GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?


Nicholas Karavolias 2022-05-23


W naszej nowoczesnej erze biotechnologii stale opracowywane są nowe narzędzia do ulepszania rolnictwa. Niezależnie od tego, czy chodzi o sekwencjonowanie DNA, hodowlę tkanek roślinnych czy edytowanie genów, te postępy ułatwiają rozwój lepszych roślin uprawnych.


Jednym z dobrze znanych przykładów biotechnologii w rolnictwie są organizmy modyfikowane genetycznie (GMO). Po wprowadzeniu na rynek produktów GMO, które rozpoczęło się w latach 90., nastąpił napływ informacji z różnych źródeł na temat względnych zalet tej technologii. Szybkie wyszukiwanie skieruje cię do setek artykułów pełnych sprzecznych poglądów na temat GMO ze źródeł o różnym poziomie wiarygodności.


Nowsze w przestrzeni biotechnologii rolniczej jest edytowanie genów, często znane jako CRISRPR/Cas. Dodaje to jeszcze jeden termin i jeszcze większą złożoność w dziedzinie i tak już przepełnionej błędnymi wyobrażeniami i dezinformacją.


Ponieważ te technologie stają się coraz bardziej rozpowszechnione, rośnie również konieczność zrozumienia różnic między tymi narzędziami, aby decyzje mogły być oparte na prawdzie, a nie manipulowane przez lęki. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie różnic i podobieństw między GMO a edytowaniem genów.


Co to jest GMO? Ten akronim oznaczający organizmy modyfikowane genetycznie był  demonizowany przez przeciwników tej technologii i stał się terminem powszechnie znanym. Jest zwykle używany do opisania dowolnego organizmu, który posiada nową kombinację materiału genetycznego uzyskaną dzięki nowoczesnym podejściom biotechnologicznym.


Przykładem uprawianego w wielu miejscach na świecie GMO jest bawełna Bt — odmiana bawełny, która została zaprojektowana tak, by zawierała gen z organizmu glebowego, który zapewnia naturalną odporność na robaki i inne szkodniki. Ten genetyczny mechanizm zwalczania szkodników pozwala ograniczyć stosowanie pestycydów i zwiększyć plony. Chociaż komercyjnie uprawia się tylko 10 roślin GMO, GMO można znaleźć w większości zachodnich dostaw żywności ze względu na składniki pochodzące z kukurydzy GMO, soi i buraków cukrowych. Inne rośliny uprawne GMO dopuszczone do sprzedaży to ziemniak, dynia letnia, papaja, jabłka, rzepak, bawełna i lucerna.


W organizmach modyfikowanych genetycznie można wykorzystać geny innych organizmów w celu poprawy pożądanych cech. W przypadku Złotego Ryżu do genomu ryżu wprowadzono gen żonkila i inny gen bakterii glebowej, aby wytworzyć beta-karoten, który jest przekształcany w niezbędny składnik odżywczy – witaminę A. Celem stworzenia Złotego Ryżu jest zmniejszenie niedoboru witaminy A w diecie najbiedniejszych ludzi w krajach takich jak Filipiny, gdzie ryż jest podstawowym pożywieniem.


W próbach badawczych istnieje wiele przykładów GMO reprezentujących różnorodność roślin i cech. Jednak przełożenie tej technologii na wykorzystanie komercyjne zatrzymuje się na wąskim gardle rygorystycznego i niezwykle kosztownego procesu regulacyjnego. Zazwyczaj tylko bardzo zamożne korporacje z sektora prywatnego mogą sobie pozwolić na udział w komercjalizacji GMO i zdecydowały się skupić na dochodowych uprawach towarowych.


To wąskie gardło można ominąć przez edytowanie genów, które niedawno pojawiło się na scenie jako ważny mechanizm ulepszenia roślin uprawnych. Odkrycie i zastosowanie CRISPR/Cas9 do doskonalenia rolnictwa pomogło w tworzeniu nowych odmian niezliczonych roślin uprawnych i dotyczy to wielu ich cech. Narzędzia do edycji genów służą do generowania zmian we wrodzonym materiale genetycznym. W przeciwieństwie do GMO, gdzie wprowadza się nowe konfiguracje materiałów genetycznych zwykle pochodzących z innych organizmów, przy edytowaniu genów modyfikuje się istniejący materiał genetyczny w sposób, który może przynieść korzystne wyniki.


Istnieje wiele narzędzi ułatwiających edycję genów, ale CRISPR/Cas jest zdecydowanie najczęściej używanym narzędziem. W rezultacie termin CRISPR jest czasami używany zamiennie z edytowaniem genów. Do tej pory edytowanie genów zastosowano do wielu różnych roślin i zwierząt, w tym owoców, warzyw, winogron, ryb, ryżu i innych popularnych produktów spożywczych. Niektóre z tych produktów z edytowanymi genami są już dostępne na rynku.


Ramy regulacyjne dotyczące edytowania genów dopiero powstają i są generalnie znacznie mniej zaporowe w porównaniu do regulacji stosowanych wobec GMO. Ustawodawstwo dotyczące edytowania genów pojawia się na całym świecie i dąży do tego, aby produkty z edytowanymi genami przechodziły z badań do produkcji stosunkowo łatwo, w porównaniu z GMO. Sprzyjające przepisy regulacyjne mogą ułatwić pojawienie się produktów edytowanych genowo tworzonych przez instytucje sektora publicznego.


Zarówno GMO, jak i edytowanie genów oferują potężne narzędzia do zwiększania plonów, dostosowywania się do zmian klimatycznych, poprawiania wartości odżywczych żywności, poprawy dobrostanu zwierząt i opracowywania produktów o wielu innych ważnych cechach.


Tam, gdzie GMO są w stanie czerpać z różnorodności wszystkich żywych organizmów, aby uzyskać korzystny materiał genetyczny, odmiany produkowane przy użyciu edytowania genów ograniczają się do zmiany istniejącego materiału genetycznego w sposób, który może być korzystny. Warto zauważyć, że narzędzia do edycji genów można wykorzystać do produkcji GMO. W tym przypadku nowe konfiguracje materiału genetycznego można precyzyjnie wprowadzić do genomów organizmów za pomocą maszynerii do edytowania genów. Te zmodyfikowane genetycznie produkty GMO zazwyczaj byłyby regulowane jako GMO.


Chociaż GMO i organizmy edytowane genowo dają wiele korzyści i mają pewne wady technologiczne, dostarczają potężnych mechanizmów do tworzenia odmian roślin uprawnych i zwierząt nowej generacji, aby sprostać obecnym i przyszłym wymaganiom globalnych systemów żywnościowych.


Ilustracja: Koncepcyjna ilustracja nici DNA. Zdjęcie: Shutterstock/ zffoto


GMOs and gene editing: What’s the difference

Alliance for Science, 10 maja 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Nicholas Karavolias

Publicysta Alliance for Science. Doktor biologii, specjalizuje się w genetycznym doskonaleniu roślin ryżu.   

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1307 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk