Prawda

Czwartek, 21 lutego 2019 - 21:21

« Poprzedni Następny »


Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?


Jerry A. Coyne 2018-07-24


Ogólnie panuje pogląd, tak wśród naukowców, jak i laików, że „współczesny” Homo sapiens pojawił się na jednym obszarze Afryki Wschodniej, może nawet w jednej tylko populacji. Ta populacja podobno wyewoluowała od wcześniejszego przodka o nieznanej tożsamości – może Homo erectus – podległa transformacji w grupę o cechach charakteryzujących nasz gatunek, a potem rozprzestrzeniła się po całym świecie. (To jest niezależne od ewolucji tych, których uważa się za inne wymarłe podgatunki H. sapiens, jak neandertalczycy i denisowianie, którzy mogli powstać z pojedynczych populacji.)

Nowy artykuł Eleanor Scerri i wielu jej kolegów kwestionuje jednak tę przyjętą wiedzę. Artykuł, raczej opinia niż naukowa praca, pojawił się w „Trends in Ecology and Evolution” (kliknij na zrzut z ekranu, żeby go zobaczyć; odnośnik na dole, pdf tutaj) i opisuje to, co znane jest jako „hipoteza multiregionalna” współczesnego H. sapiens. Jest to pogląd, że istniało wiele na wpół izolowanych populacji naszych przodków, rozrzuconych po Afryce i że każdy wyewoluował quasi-niezależnie, ponieważ były geograficzne i klimatyczne bariery, które redukowały przepływ genów między grupami.


Każda populacja wyewoluowała różne cechy – zachowania, morfologii i czynności umysłowych – które z czasem dzięki szerszej migracji połączyły się w jeden gatunek, który następnie rozprzestrzenił się po Afryce, a potem w świecie. To jakby grupa krawców miała stworzyć strój, każdy odpowiadający lokalnemu smakowi i z dostępnych materiałów, a potem te stroje zostały połączone w jeden ubiór, który stał się „standardowy i uniwersalny”.  “Anatomicznie współcześni ludzie” datują się z około 315 tysięcy lat temu, z pierwszymi znaleziskami w marokańskich jaskiniach w Dżabal Ighud. Te odkrycia zaprzeczyły tezie, że najwcześniejsi ludzie wyewoluowali w Afryce Wschodniej i sugerują, że już w tym czasie współczesny H. sapiens był szeroko rozprzestrzeniony w całej Afryce. Jednak czaszki z Dżabal Ighud, choć mają większość cech czaszek człowieka współczesnego, były dość wydłużone. Tutaj jest najwcześniejsze znalezisko (po lewej) w porównaniu z czaszką późniejszego (95 tysięcy lat) współczesnego H. sapiens. Wydłużenie wcześniejszej czaszki jest ewidentne.Tezę o multiregionalnej ewolucji popiera twierdzenie autorów, że ludzkie populacje były zróżnicowanemorfologicznie jeszcze 15 tysięcy lat temu, z niektórymi zachowującymi więcej szkieletowych cech przodków, a innymi bardziej nowoczesnymi – ale wszystkie uważane są przez antropologów za członków jednego gatunku: H. sapiens sapiens (“współczesny” Homo sapiens).


Różne populacje H. sapiens sapiens miały również inne narzędzia kamienne w mniej więcej tym samym czasie, i jedne był bardziej nowoczesne niż inne, a to regionalne zróżnicowanie dotyczyło także innych artefaktów, jak narzędzia z kości i koraliki z muszli. To także sugeruje podzielony gatunek, być może z różnymi populacjami na innym etapie umysłowej/neurologicznej ewolucji.


Co spowodowało to zróżnicowanie? Autorzy nie są pewni, ale mówią, że prawdopodobną przyczyną było środowisko, które nie tylko izolowało populacje wzajem od siebie, ale narzucało na nie inne naciski selekcyjne. Klimat stanowi oczywistą różnicę, z ilustracją poniżej pokazującą wielkie różnice w opadach między częściami Afryki, które były domem dla różnych populacji H. sapiens sapiens (obszary wewnątrz kolorowych prostokątów). Proszę zauważyć zróżnicowanie między lokalizacjami także w tym samym czasie. To powodowałoby oczywiste bariery, bo suche przestrzenie hamowały migracje między wilgotnymi miejscami (region Sahary z mniejszymi opadami jest oczywistą barierą).Opady wpływały na dostępność żywności roślinnej i zwierzęcej, a więc na sposoby zdobywania i przygotowywania żywności, to zaś wpływało na użycie narzędzi i tworzenie różnych rodzajów narzędzi. Te naciski z kolei mogły wpływać na ewolucję społeczną i na budowę naszych mózgów. Ponadto, losowe różnice w częstotliwości genów, powstające przez dryf genetyczny, mogły działać jako różne początkowe podstawy dla doboru naturalnego, ponieważ kierunek doboru naturalnego zależy od genetycznego i morfologicznego punktu wyjścia.   


Istnieją więc obecnie pewne dowody na hipotezę multiregionalną autorów, którą Ed Yong w następujący sposób charakteryzuje w artykule w„Atlantic” :

Najlepszą przenośnią dla tego [hipotezy „multiregionalizmu” autorów”] nie jest drzewo. Jest nią rzeka roztokowa – grupa strumieni, które są wszystkie częścią tego samego systemu, ale przeplatają się ze sobą.


Te strumienie ostatecznie łączą się w jedną wielką rzekę, ale zabiera to czas – setki tysięcy lat. Przez większą część naszej historii każda grupa Homo sapiens miała tylko niektóre z pełnej konstelacji cech, których używamy do definiowania siebie. „Ludzie wówczas bardziej różnili się wyglądem niż jakiekolwiek populacje dzisiaj – mówi Scerri – i bardzo trudno powiedzieć, jak wyglądał wczesny Homo sapiens . Później jednak był ten obejmujący cały kontynent trend do współczesnej ludzkiej postaci”. Istotnie, pierwsi ludzie, którzy mieli pełen zestaw cech, prawdopodobnie pojawili się między 40 a 100 tysięcy lat temu.

Istnieją jednak również dowody przeciwko tej hipotezie, z których najbardziej wymowna jest genetyczna analiza, sugerująca, że różne populacje ludzi w Afryce nie rozeszły się 300 tysięcy lat temu, ale między 100 a 150 tysięcy lat temu, co sugeruje genetyczną i populacyjną  jednolitość przed rozejściem się.


Mamy więc konflikt między tym, co mówią nam dane genetyczne, a tym co mówi nam budowa i użycie narzędzi. To może nie być problem, ponieważ dane genetyczne nie są jeszcze całkowicie pewne. Niemniej powinniśmy uznać ten artykuł za wstępny, choć sugestywny, co jest powodem, dla którego jest to raczej „opinia” niż artykuł naukowy.  


Implikacje nie są aż tak ważne dla ludzi, którzy nie są paleobiologami. Chociaż teoria multiregionalna sugeruje, że nasz gatunek wyłonił się z mieszanek, jak rzeka roztokowa Yonga, wiemy, że kiedy ten gatunek rozprzestrzenił się po świecie, być może w kilku falach wyjść z Afryki, te fale nie wychodziły z wielu różnych miejsc w Afryce. I nie obala to niewątpliwego faktu, że ludzie są, w zasadzie, skomplikowanymi afrykańskimi małpami człekokształtnymi.

_________

Scerri, E. M. L. et al. 2018. Did Our Species Evolve in Subdivided Populations across Africa, and Why Does It Matter? Trends Ecol Evol., online publication,  DOI: https://doi.org/10.1016/j.tree.2018.05.005


Did modern Homo sapiens evolve in different parts of Africa?

Why Evolution Is True, 15 lipca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne


Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 906 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Triasowy mięsak, czyli praprzodkowie żółwi też chorowali na nowotwory   Łopatniuk   2019-02-16
Co nauka może powiedzieć pani Ocasio-Cortez o klimacie   Lomborg   2019-02-15
Kury produkujące leki   Novella   2019-02-14
Rak w raku i przerzut w przerzucie   Łopatniuk   2019-02-09
Prawo niezamierzonych konsekwencji   Novella   2019-02-07
Czy świat rzeczywiście staje się biedniejszy? Odpowiedź Stevena Pinkera   Coyne   2019-02-06
Maniok o wysokiej zawartości żelaza i cynku może poprawić odżywianie i zdrowie w Afryce Zachodniej     2019-02-05
Dalszy spadek zgonów z powodu raka   Novella   2019-02-04
Dokopywanie nauce przez dwóch naukowców i filozofa   Coyne   2019-02-01
Jacy naprawdę byli neandertalczycy?   Novella   2019-01-31
Żywność GM i zmiana opinii   Novella   2019-01-29
Wojny o Oświecenie: kilka refleksji o Enlightenment Now, w rok później   Pinker   2019-01-25
Dunning Kruger a opozycja wobec GMO   Novella   2019-01-23
Nasza pamięć cofa się   Nivella   2019-01-21
Niezrozumienie efektu Dunninga-Krugera   Novella   2019-01-18
Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową   Novella   2019-01-16
Nowa duża salamandra ze Stanów Zjednoczonych   Mayer   2019-01-10
Kwitnące rośliny pozostają zdolne do życia po przejściu przez przewód pokarmowy ptactwa wodnego   Coyne   2019-01-07
Radykalne poglądy polityczne korelują z marnym metapoznaniem   Novella   2019-01-05
Nareszcie: owocowy gospodarz dzikiej Drosophila melanogaster   Coyne   2019-01-02
Z końcem roku   Łopatniuk   2019-01-01
Psychologia globalnego pesymizmu   Ridley   2018-12-26
Wiara w Świętego Mikołaja   Novella   2018-12-25
Brudna pardwa górska   Lyon   2018-12-24
Lotosowe szaleństwo   Łopatniuk   2018-12-22
Intrygujące zajęcia na Princeton University   Coyne   2018-12-19
Aktywność umysłowa nie zapobiega osłabieniu umysłowej sprawności   Novella   2018-12-15
Musi się potępić akademicki mobbing uczonego     2018-12-14
Dlaczego sądy nie powinny rozstrzygać o nauce     2018-12-13
Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20
Zrezygnowanie z hamburgerów nie uratuje planety   Lomborg   2018-11-16
Echinacea nie działa na przeziębienie   Novella   2018-11-15
Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24
Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk