Prawda

Środa, 21 października 2020 - 18:37

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm


Jerry A. Coyne 2020-06-25

Zdjęcie nagiej osłonicy z Ocean.
Zdjęcie nagiej osłonicy z Ocean.

Ze wszystkich postów, jakie napisałem o zdumiewających rzeczach, jakie robią zwierzęta, dając tym świadectwo o mocy doboru naturalnego, to jest być może najbardziej zdumiewające. Dotyczy bardzo małego zwierzęcia, Bathochordaeus stygius, „ogonicy olbrzymiej”, która jest wolno pływającą morską osłonicą, strunowcem z tego samego typu jak ludzie. Ma około 4 cm długości, z „tułowiem”, gdzie mieszczą się narządy, i ogonem, który pompuje wodę, by pomóc jej w zdobywaniu jedzenia. Ogon zawiera strunę grzbietową (sztywny pręt, jaki mamy jako embriony; który rozwija się w nasz kręgosłup), jak również mięśnie, niezbędne do czynności opisanych poniżej.

Rzadko jednak znajduje się „nagie” ogonice, bo budują one nie jeden, ale dwa domy dla siebie z glikozoaminoglikanów (śluzu), wielki, podobny do sieci dom o szerokości około metra oraz mniejszy, złożony dom (o szerokości około 10 cm), w których zwierzę mieszka. A oba domy są budowane i porzucane codziennie!


Z nowego artykułu w „Nature” dowiadujemy się, jak badacze użyli nowego, laserowego aparatu do obserwacji wolno pływających zwierząt z wybrzeży Australii, by zbadać strukturę wewnętrznego domu i pokazać, jak działa. Ten wewnętrzny dom, znany od dawna, służy nie tylko do ochrony zwierzęcia (ma nawet właz ewakuacyjny, którego używa, kiedy pozbywa się wewnętrznego domu lub kiedy coś w niego uderza), ale głównie do gromadzenia małych organicznych cząstek pokarmu, które po przesunięciu przez kilka komór za pomocą ruchów ogona, docierają do sieci koło tułowia, gdzie zwierzę je zjada. 


Grupa na ogół pracowała w Monterey Bay Aquarium w Kalifornii i stworzyła to cudowne, 4-minutowe wideo, w którym podsumowują wyniki badania:Można także przeczytać krótkie streszczenie w „New York Times”, ale pomija naprawdę interesującą informację (którą dostarczę tutaj).


The Sea’s Weirdest Creatures, Now in ‘Staggering’ Detail

Można przeczytać artykuł klikając na pdf tutaj. Nie pomińcie pięciu wideo, tutaj, szczególnie tego, które pokazuje jak użyli barwionej wody, by śledzić przepływ wody przez dom.  Zewnętrzna sieć (“oh”) na ilustracji (a) poniżej przypuszczalnie służy odstraszaniu drapieżników, takich jak ryby i meduzy (jak to również robi dom wewnętrzny), ale także służy do chwytania większych cząstek pokarmu, których ogonica nie mogłaby zjeść i które zatkałyby filtr. Otacza wewnętrzny dom, który jest dość złożony i służy głównie jako miejsce filtrowania organicznych drobinek i przekazywania ich do otworu gębowego ogonicy. “si” na pierwszej ilustracji jest porzuconym domem; po jednodniowym używaniu, spadają one na dno morza, gdzie inne zwierzęta zjadają je wraz z tkwiącymi w nich cząstkami pokarmu. Między zewnętrznym, „sieciowym” domem, a wewnętrznym domem są dwa kanały, które pozwalają na transportowanie żywności blisko do ogonicy:


<br />(From Nature): a, Inner and outer house structures of the mucus feeding structure. b–e, White-light (b, c) andlaser-sheet (d, e) illumination of both the lateral (b, d) and dorsal (c, e) views of a midwater giant larvacean, B. stygius. fcf, food-concentrating filter; ih, inner house; ihw, internal house wall; oh, outer house; si, abandoned house or sinker; st, suspensory thread; ta, tail; tc, tail chamber; tr, trunk. Scale bars, 4 cm.

(From Nature): a, Inner and outer house structures of the mucus feeding structure. b–e, White-light (b, c) and

laser-sheet (d, e) illumination of both the lateral (b, d) and dorsal (c, e) views of a midwater giant larvacean, B. stygius. fcf, food-concentrating filter; ih, inner house; ihw, internal house wall; oh, outer house; si, abandoned house or sinker; st, suspensory thread; ta, tail; tc, tail chamber; tr, trunk. Scale bars, 4 cm.Budowę domów, szczególnie domów wewnętrznych, ustalono przy pomocy laserowego urządzenia o nazwie “DeepPIV”, pokazanego poniżej. Ustawiono je na średniej głębokości, gdzie przebywają ogonice i skany laserowe ujawniały sekcje domów, które następnie zestawiał komputer, by odtworzyć trójwymiarową budowlę.Tutaj jest zdjęcie z „New York Times”, pokazujące DeepPIV w działaniu:I wynik skanowania. Samą ogonicę widać w (a) i (b), z (b) pokazującym także filtry przy głowie (tułowiu), gdzie zwierzę może podjadać to, co złapało. Woda wpływa dwoma wejściowymi kanałami (e), a następnie jest poruszana przez bicie ogonem przez dwa inne kanały, które przesuwają pokarm do filtrów.Tutaj jest przepływ wody przez dom, jak ustalono zarówno przez laserowe skanowanie, jak przez eksperyment z zabarwioną wodą. Nie jest łatwo zobaczyć, jak przepływa woda (ale obejrzyjcie film). Po przekroczeniu komór woda płynie przez dwa filtry obok głowy, gdzie ogonica wychwytuje pokarm. Filtry zatykają się w ciągu jednego dnia i ogonica odrzuca oba domy, zewnętrzny i wewnętrzny i buduje je na nowo. Do tego potrzeba wiele metabolicznej energii! I tutaj jest WIELKA TAJEMNICA w całej tej sprawie: jak budują tę zewnętrzną sieć i ten wewnętrzny, skomplikowany dom? Przecież to, co mamy tutaj, to zasadniczo kijanka bez kończyn, niemniej w jakiś sposób potrafi zbudować dwie skomplikowane struktury ze śluzu, jedną w drugiej. Podkreśliłem to, co naprawdę powoduje opadanie szczęki w streszczeniu artykułu:

Największe pozostałe tajemnice domów ogonic dotyczą tego, jak są budowane. Podczas gdy pająk buduje skomplikowaną pajęczynę po jednej nitce, dom ogonicy jest wyciskany w całości jako zalążek, a potem nadymany. Prowadzi to do pytania, jak kłębek produkujących śluz komórek może stworzyć taką zawiłą formę w małej, ciasno upakowanej bańce. Przy ich zadziwiającej architekturze wydaje się niemal niemożliwe, by te skomplikowane cuda mogły być budowane, by trwać tylko przez dzień lub dwa. Przyszłe narzędzia obserwacyjne i pojazdy umożliwią nam obserwowanie w całości konstrukcji tych gigantycznych domów ogonic i precyzyjne dokumentowanie częstości, z jaką są budowane.  

Ma zwartą konstrukcję, która potem jest nadmuchiwana! Jak takie małe stworzenie może to zrobić? No cóż, nie mamy pojęcia, więc pozostaje dużo pracy. Jasne jest, że domy – wewnętrzny i zewnętrzny są przykładami „rozszerzonego fenotypu” Dawkinsa „strukturami, które nie są częściami samego ciała zwierzęcia, ale można je uważać za rozszerzenie zwierzęcia (jak termitiera lub tama bobrów). Zachowanie tworzenia domów musi znajdować się z genomie ogonicy, bo nie uczy się jak to zrobić.


To jest z Encyclopedia.com:

Ogonice poruszają ogonem wewnątrz domu, by stworzyć prąd, który filtruje cząstki i przesuwa dom przez wodę. Jeśli filtry są zatkane lub coś uderza w dom, ogonica opuszcza go przez właz ewakuacyjny. Początki nowego domu leżą na tułowiu ciała zwierzęcia i ogonica nadyma nowy dom i wślizguje się do środka.

Wreszcie, tyko po to, żeby pokazać, że w żadnym razie nie jest to największy ”rozszerzony fenotyp” bezkręgowca w morzu, tutaj jest wideo olbrzymiego rurkopława (rząd w typie parzydełkowców, który obejmuje meduzy, korale i ukwiały) oceniany na 46 metrów długości. Jeszcze nie ustalono, jak poszczególne zwierzęta (“zooidy”) działają jako zespół oraz jakie są korzyści takiej długości.

Ten komentarz jest z SciTechDaily:

Odkrycie olbrzymiego, galaretowatego rurkopława – pływającej kolonii maleńkich, indywidualnych zooidów, które klonują się tysiące razy w wyspecjalizowane ciała zestawione do pracy jako zespół – było tylko jednym z unikatowych odkryć wśród najgłębiej żyjących ryb i bezkręgowców kiedykolwiek zanotowanych w Australii Zachodniej. Do naukowców z Muzeum Australii Zachodniej pod kierunkiem dr Neridy Wilson dołączyli badacze z Curtin University, Geoscience Australia i Scripps Institution of Oceanography w badaniu Ningaloo Canyons na Oceanie Indyjskim. Używając podwodnego robota, ROV SuBastian, dokonali 20 nurkowań na głębokość do 4500 metrów przez 181 godzin poszukiwań.


<iframe width="460" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/rm8oit09pGs" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>


Wszystko to przypomina mi uwagę biologa J. B. S. Haldane’a o kosmosie: „Podejrzewam, że Wszechświat jest nie tylko dziwaczniejszy niż przypuszczamy, ale dziwaczniejszy niż potrafimy to sobie wyobrazić”. To „potrafimy” mówi wszystko o ograniczeniach naszej wyobraźni. Nikt nie mógł przewidzieć ani zgadnąć, że istnieje taka ogonica. Ani żaba, ani niemal żaden inny organizm! 

____________________

Katija, K., Troni, G., Daniels, J. et al. 2020. Revealing enigmatic mucus structures in the deep sea using DeepPIVNature (2020). https://doi.org/10.1038/s41586-020-2345-2


Tiny sea creatures make huge, fantastic houses to protect themselves and get food

Why Evolution Is True, 17 czerwca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1162 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk