Prawda

Czwartek, 9 lipca 2020 - 04:13

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Ośmioletnia panna młoda


Majid Rafizadeh 2019-01-02

Według oficjalnej statystyki irańskiej co roku zawiera się 180 tysięcy małżeństw dzieci. Małe dziewczynki, zmuszone do małżeństwa, poza fizycznym maltretowaniem i seksualnym wykorzystywaniem często muszą również znosić emocjonalne maltretowanie. (Zdjęcie: iStock. Jest to tylko ilustracja i nie przedstawia żadnej osoby wymienionej w artykule.)
Według oficjalnej statystyki irańskiej co roku zawiera się 180 tysięcy małżeństw dzieci. Małe dziewczynki, zmuszone do małżeństwa, poza fizycznym maltretowaniem i seksualnym wykorzystywaniem często muszą również znosić emocjonalne maltretowanie. (Zdjęcie: iStock. Jest to tylko ilustracja i nie przedstawia żadnej osoby wymienionej w artykule.)

"Kiedy miałam osiem lat rodzice kazali mi usiąść na poważną rozmowę – powiedziała podczas wywiadu Nouszin. – Nadal pamiętam drżenie głosu matki. Powiedziała mi, że za dwa dni będę częścią islamskiego religijnego błogosławieństwa. Ojciec żądał, bym się dobrze zachowywała i nie zrobiła sceny. Byłam zdezorientowana, ale ufałam im, że mówili mi prawdę. Ufałam im do momentu, kiedy wsunięto mi na rękę obrączkę ślubną i stałam się panną młodą 43-letniego mężczyzny”. Nouszin ma obecnie 19 lat i jest matką trojga dzieci.

Moglibyście sądzić, że jej rodzice, którzy z taką gotowością oddali swoje dziecko temu mężczyźnie, nie byli wykształceni i nigdy nie zetknęli się z nowoczesnym sposobem myślenia. W rzeczywistości ojciec Nouszin był wykształcony w Europie, a potem wrócił do swojego kraju, żeby pracować dla władz.


Nouszin powiedziała, że ślub był "koszmarem sennym, z którego nie mogłam się zbudzić. Zrozumiałam, że wyszłam za mąż, ale nie rozumiałam, co to znaczy”. Powiedziała, że zmuszono ją do stosunków seksualnych przed osiągnięciem dojrzałości. „Każdy dzień wypełniony był nowym zamętem, nowymi koszmarami”. Opowiadała, jak próbowała przyzwyczaić się do roli, którą musiała znosić.    

"Myślałam, że przeniesienie mnie do domu męża było karą wymierzoną przez moich rodziców za to, że nie posłuchałam, kiedy w poprzednim tygodniu kazali mi przestać się bawić. Miałam nadzieję, że następnego dnia po tej torturze zabiorą mnie z powrotem do domu rodziców. Wkrótce jednak stało się jasne, że nie była to chwilowa kara, że będzie to trwało całe życie”.  

Moglibyście sądzić, że te rzeczy zdarzają się rzadko; ale tak nie jest. Nouszin nie jest wyjątkiem. Islamscy przywódcy twierdzą, że małżeństwa dzieci są obecnie mniej częste w ich krajach, ale nawet gdyby było to prawdą, ich liczba jest nadal wystarczająco wysoka, by wywołać niedawny głos zaniepokojenia z ONZ.


Na przykład, Islamska Republika Iranu, skąd pochodzę, jest rządzona przez prawo szariatu ; małżeństwa dzieci nadal są powszechne. Według najnowszej statystyki, potwierdzonej przez dyrektora wykonawczego i członka Zarządu Dyrektorów Stowarzyszenia Ochrony Praw Dzieci, Farszida Jazdaniego, 24 procent wszystkich małżeństw w Iranie to małżeństwa z dziećmi. Może myślicie, że – zgodnie z wszystkimi twierdzeniami islamskich przywódców – to jest poprawa? Niesłusznie. W poprzednich latach małżeństwa z dziećmi – przynajmniej te zarejestrowane – były poniżej 10 procent. A więc w rzeczywistości nastąpił wzrost wypadków zmuszania małych dziewczynek do małżeństwa.


Te dane oznaczają, że w Iranie dziesiątki tysięcy dzieci nadal zmusza się do małżeństwa. W rzeczywistości, według oficjalnej statystyki irańskiej co roku zawieranych jest 180 tysięcy małżeństw z dziećmi. Ponieważ wiele ślubów dokonują szejkowie szyiccy bez potrzeby rejestrowania ich u władz, nieoficjalna liczba jest bez wątpienia wyższa; w wielu miejscach wydaje się za mąż dziewczynki poniżej 10. roku życia.  


Przed dojściem do władzy islamistycznej partii ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego w 1979 roku, legalny wiek zawarcia małżeństwa wynosił 18 lat dla dziewcząt i 20 lat dla chłopców. Po tym, jak partia mułłów narzuciła na Iran prawo szariatu i uczyniła je oficjalnym, niekwestionowanym prawem kraju, władze natychmiast zmieniły wiek legalnego zawarcia małżeństwa na 9 lat dla dziewczynek i 13 lat dla chłopców. Po 40 latach to prawo oparte na szariacie jest niezmienione. Jeśli naprawdę chcą zmniejszyć liczbę małżeństw dzieci, czy to nie byłaby sprawa, od której należy zacząć?


W dodatku w 2013 roku w Iranie uchwalono prawo, które pozwala mężczyznom na poślubienie ich adoptowanych córek.


Poza fizycznym maltretowaniem i seksualnym wykorzystywaniem te małe dziewczynki często muszą jeszcze znosić emocjonalne maltretowanie. Według prawa szariatu dziewczynki muszą całkowicie podporządkowywać się życzeniom swoich mężów. Mąż ma prawo rozwieść się z żoną w każdym momencie, ale żona nie ma takiego prawa. Według przewodniczącego Towarzystwa Pracowników Społecznych w Iranie, Hassana Moussavi Chelaka, w kraju jest ponad 24 tysiące dziewczynek wdów. Te dziewczynki przeżyły małżeństwo, traumę, a potem zostały porzucone, zostawione, by radziły sobie same.


Mężczyźni w tych małżeństwach są często w wielu średnim lub starzy. Niektórzy z nich próbują twierdzić, że powodem tak wielu małżeństw dzieci jest ekonomia: że potrzeba pieniędzy powoduje, że rodzice aranżują małżeństwa swoich dzieci ze starszymi mężczyznami. Jest jednak wiele krajów, w których bieda jest problemem, ale małżeństwa dzieci nie istnieją, lub przynajmniej nie są tak częste. Powodem istnienia tej plagi jest to, że jest ona sankcjonowana i wręcz zachęcana przez prawo oparte na szariacie. Tam, gdzie kraje zakazują takiego maltretowania dzieci, nie zdarza się ono; ale islamskie prawo Iranu przyjmuje to.


Prawo szariatu w Iranie dostarcza platformy, języka prawnego i prawnej legitymizacji dorosłym żeniącym się z dziewczynkami poniżej dziesiątego roku życia, i pozwala rodzicom tych dzieci zyskiwać na tym finansowo, jak i usprawiedliwiać to religią.


Nouszin przecierpiała więcej niż większość ludzi potrafi pojąć. Jest zdecydowana zdobyć rozwód i znaleźć sposób na wychowanie i zabezpieczenie swoich dzieci. Nie miała wyboru, kiedy miała osiem lat, kiedy sprzedano jej dzieciństwo. Nie miała wyboru, kiedy zachodziła w ciążę. Teraz jest gotowa zaryzykować wszystko dla wolności.


To nie jest problem wyłącznie w krajach islamskich. Dzieci w innych krajach także są narażone.


Facebook zaledwie w zeszłym miesiącu działał jako forum aukcji dziewczynki na pannę młodą w Południowym Sudanie.


W
Szwecji także jest ”wzrost informacji o małżeństwach przymusowych z dziećmi”.


Bank Światowy ocenił w zeszłym roku, że częstotliwość małżeństw z dziećmi ”nadal pozostaje zdecydowanie zbyt wysoka. W 25 krajach, w których przeprowadzono szczegółową analizę, co najmniej jedna dziewczyna na trzy wychodzi za mąż przed ukończeniem 18 lat, a jedna na pięć kobiet ma pierwsze dziecko przed ukończeniem 18 lat”.  


Małżeństwa dzieci wydają się również rozpowszechnione w Stanach Zjednoczonych. Dopiero w tym roku Delaware, jako pierwszy stan, zakazał małżeństw osobom poniżej 18 lat.


Może trudno w to uwierzyć, że może prawo może pozwalać na to, żeby 70-letni mężczyzna żenił się z 5-letnią dziewczynką, ale to będzie nadal zdarzać się. Jeśli społeczność międzynarodowa nie wkroczy i zamiast apelować do islamistycznych przywódców, nie zastosuje nacisków, by zmieniono te prawa, więcej dzieci będzie w niebezpieczeństwie.

 

An 8- -Year-Old Bride

Gatestone Institute, 15 grudnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Od redakcji:

Wydaje się, że nadzieje, jakie autor umieszcza w społeczności międzynarodowej, są płonne. Ostatnio Federalny Trybunał Sprawiedliwości  (Bundesgerichtshof, BGH), najwyższy w Niemczech sąd w sprawach cywilnych i karnych, orzekł, że nowe prawo, które zakazuje małżeństw dzieci może być niekonstytucyjne, ponieważ wszystkie małżeństwa, włącznie z opartymi na szariacie małżeństwami dzieci, są chronione przez Prawo Podstawowe (Grundgesetz) Niemiec.Majid Rafizadeh

 

Amerykański politolog irańskiego pochodzenia. Wykładowca na Harvard University, Przewodniczący International American Council. Członek zarządu Harvard International Review.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 645 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Porwanie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-08
Dlaczego nauki i religii nie można ze sobą pogodzić   Koraszewski   2020-07-05
Palestyńczycy: Nieislamskie prawo o ochronie rodziny   Toameh   2020-07-02
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-01
Pochwała parlamentarnego ateizmu   Koraszewski   2020-06-28
Palestyńczycy: Czy rzeczywiście chodzi o “aneksję”?   Toameh   2020-06-26
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i KnesetCzęść 5: Wbijanie noża   Pandavar   2020-06-24
Przerażająca prawda o dziewicach z raju   Koraszewski   2020-06-24
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja (VI)   Ferus   2020-06-21
Turcja: Uczniowie czytają Koran i porzucają islam   Bulut   2020-06-19
Wiara, nauka i umiłowanie bzdury   Koraszewski   2020-06-17
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-06-17
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. V   Ferus   2020-06-14
Dżihadystyczne narracje i islamskie fobie w Nigerii   Igwe   2020-06-11
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu (3)   Pandavar   2020-06-10
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. IV   Ferus   2020-06-07
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu   Pandavar   2020-06-03
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja (III)   Ferus   2020-05-31
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Knesset.   Pandavar   2020-05-27
Męczeństwo w obronie niezmiernej głupoty   Koraszewski   2020-05-25
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. II   Ferus   2020-05-24
Nie ma boga nad Boga   Koraszewski   2020-05-18
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości - fikcja   Ferus   2020-05-17
Naprawdę świat chce być oszukiwany?   Ferus   2020-05-10
Usunięcie „Izraela” z duńskiej Biblii   Jacoby   2020-05-05
Fikcja uznawana za Prawdę (VIII)   Ferus   2020-05-03
Fikcja uznawana za Prawdę (VII)   Ferus   2020-04-26
Fikcja uznawana za Prawdę (VI)   Ferus   2020-04-19
Fikcja uznawana za Prawdę (V)   Ferus   2020-04-11
Fikcja uznawana za Prawdę (IV)   Ferus   2020-04-05
Oderwanie charedim   Rosenthal   2020-04-01
Fikcja uznawana za Prawdę (III)   Ferus   2020-03-29
Pandemia i muzułmańskie priorytety   Pandavar   2020-03-26
Fikcja uznawana za Prawdę (II)   Ferus   2020-03-22
Fikcja uznawana za Prawdę   Ferus   2020-03-15
Uciekłaś od wojny, a oni przyjęli cię      2020-03-13
Najdłużej trwająca mistyfikacja. Podsumowanie.   Ferus   2020-03-08
Religie usprawiedliwiają zabijanie, kradzież i inne przestępstwa   Al-Tamimi   2020-03-06
Credo islamu z ust autorytetu     2020-03-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IX)   Ferus   2020-03-01
Francja po cichu wprowadza z powrotem przestępstwo bluźnierstwa   Meotti   2020-02-27
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VIII)   Ferus   2020-02-23
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VII)   Ferus   2020-02-16
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VI)   Ferus   2020-02-09
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (V)   Ferus   2020-02-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IV)   Ferus   2020-01-26
Nie, islamofobia nie jest tym samym co antysemityzm   Bulut   2020-01-26
Niepowodzenie islamistycznej kampanii Erdogana w Turcji   Bekdil   2020-01-25
Najbardziej szalony grant Templetona jak dotąd: Ewolucja i “ofiarna miłość”   Coyne   2020-01-20
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „B”.   Ferus   2020-01-19
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „A”.   Ferus   2020-01-12
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (III)   Ferus   2020-01-05
Murem za czarną zarazą   Koraszewski   2019-12-30
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (II)   Ferus   2019-12-29
Jak Bóg stworzyl kiłę i dlaczego było to dobre   Kruk   2019-12-28
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości   Ferus   2019-12-22
Moje ostatnie jasełkowe refleksje   Ferus   2019-12-15
Papież Franciszek, „Pieśń o Rolandzie” i imam Al-Tayeb   Meotti   2019-12-12
Refleksje sprzed lat: Podstępna działalność Szatana i inne.   Ferus   2019-12-08
Chrześcijaństwo, Zagłada i syjonizm   Koraszewski   2019-12-02
Bajka-nie bajka o powstaniu religii   Ferus   2019-12-01
Wskrzeszenie Józefy K.   Koraszewski   2019-11-26
Refleksje sprzed lat: Wartości chrześcijańskie   Ferus   2019-11-24
Byli ateiści, obecnie wierzący   Ferus   2019-11-17
Dewocja to pobożność? Czyli wizyta u starszej pobożnej pani.   Ferus   2019-11-10
Biskupa czerep rubaszny   Koraszewski   2019-11-08
Sen mara, Bóg wiara, nieśmiały głos podświadomości, czy bezsensowne rojenia senne?   Ferus   2019-11-03
Refleksje sprzed lat: „Proporcje krzyku i smaku”   Ferus   2019-10-27
Trudne początki mitu   Ferus   2019-10-20
Jak Bóg ogarnia swoje dzieło   Ferus   2019-10-13
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (V)   Ferus   2019-10-06
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców IV   Ferus   2019-09-29
Katolicka Afryka i jej niepokoje   Igwe   2019-09-27
Turcja: ucieczka od religii?   Bulut   2019-09-25
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (III)   Ferus   2019-09-22
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (II)   Ferus   2019-09-15
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców   Ferus   2019-09-08
Zlecenie walki z szatanem   Koraszewski   2019-09-02
Mrówki i ludzie. Czyli niepokojące podobieństwo „korony stworzenia” do bezrozumnych owadów.   Ferus   2019-09-01
Jabłko, które jabłkiem nie było   Ferus   2019-08-25
Ta miłość zaczęła się od strachu   Koraszewski   2019-08-24
Problem „ukrywającego się Boga”.   Ferus   2019-08-18
Hipoteza Boga kontra nauka (IV)   Ferus   2019-08-11
Na początku był jakiś Jezus   Koraszewski   2019-08-05
Hipoteza Boga kontra nauka (III)   Ferus   2019-08-04
Hipoteza Boga kontra nauka (II)   Ferus   2019-07-28
Hipoteza Boga kontra nauka   Ferus   2019-07-21
Apostołowie Nowego Ładu (II)   Ferus   2019-07-14
Bóg bez państwa i państwo bez Boga   Koraszewski   2019-07-12
Apostołowie Nowego Ładu. Czyli ludzie pogodzeni z nieubłaganymi prawami natury.   Ferus   2019-07-07
Pamięć i odrzucona tożsamość   Koraszewski   2019-06-27
O znaczeniu świeckich usług medycznych   Igwe   2019-06-22
Bezlitosne Miłosierdzie Boże   Ferus   2019-06-16
Dziecko i jego I Komunia Święta   Ferus   2019-06-09
Tajemnica zawodowa duchownych   Ferus   2019-06-02
Rozmyślając nad sensem życia (VIII)   Ferus   2019-05-26
Rozmyślając nad sensem życia (VII)   Ferus   2019-05-19
Rozmyślając nad sensem życia (VI)   Ferus   2019-05-12
De non existentia Dei   Koraszewski   2019-05-06
Rozmyślając nad sensem życia (V)   Ferus   2019-05-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk