Prawda

Niedziela, 5 lipca 2020 - 12:38

« Poprzedni Następny »


Trzy dni, które nie wstrząsną Kościołem


Andrzej Koraszewski 2019-02-25

Papiez Franciszek otwiera szczyt na temat ochrony niepełnoletnich w Kosciele.
Papiez Franciszek otwiera szczyt na temat ochrony niepełnoletnich w Kosciele.

Skąd wiem, że nie wstrząsną? Takie odnoszę wrażenie, pamiętając o historii tego Kościoła.


Sprawy zaszły zbyt daleko, milczeć już się nie dało, więc worek pokutny na grzbiet, popiół na głowę i płacz wielki. Worek pokutny jest symboliczny, płacz albo udawany, albo nawet szczery. W tych samych sutannach, w tych samych pysznych komnatach obradowali nad tym co zrobić, by wydać się ponownie świątobliwymi.


Żeby naprawdę wyrzec się pedofilii musieliby wyrzec się pychy, ambicji bycia ponad prawem, musieliby przestać bredzić, że są jakimiś ojcami, innymi słowy musieliby porzucić swoją rolę kapłanów, powiedzieć że Wszechmocny nie potrzebuje do swojej obrony państwowych praw, którymi tak gardzą, powtarzając w kółko, że ich prawa są ponad ludzkim prawem, ale ich prawa mają być państwowym prawem. Nie, panowie prałaci, jesteśmy świadkami kolejnego oszustwa, które być może dla niektórych z was jest samooszustwem.


Mamy podziwiać nową sztukę w starych dekoracjach. Zebrały się ekscelencje by radzić, co robić, by nie wyglądać na świnie. Wraca stara śpiewka, szef nic nie wiedział i szczerze żałuje. To już widzieliśmy.


Powiedzieć wam szczerze? Jeśli Bóg istnieje, to musi uważać ateizm za mniejszą obrazę niż są nią religie. To nie moje słowa, to Edmond de Goncourt. Czy dziś te słowa brzmią jeszcze mocniej niż w XIX wieku? Skądże znowu. Tak wiele się w kapłańskich kręgach nie zmieniło. Niektórzy będą twierdzić, że dziś kapłańska pycha jest nieco mniejsza. Nie jestem tego pewien, chociaż częściej musicie uważać na słowa.


Internautka pisze, żeby nie obrażać się na Pana Boga za winy urzędników Kościoła. Pan Bóg milczy, nie ciska gromów, wszystko co o nim wiemy, to od tych, którzy ogłosili się jego przedstawicielami. Wrzawa wokół grzechu pedofilii nie przeszkadza walczyć z in vitro, z chroniącą życie nowoczesną medycyną, sprzeciwiać się prawom kobiet, po staremu zwalczać demokrację, a wszystko w imię ochrony swoich przywilejów. Co robił namiestnik papieża tuż przed wybuchem mordów w Ruandzie? Walczył z prezerwatywami, a kiedy mordy wybuchły, uciekł, żeby nie zabierać głosu i nie wstrzymywać kapłanów przed udziałem w ludobójstwie. Nie mówcie mi, że to nie ma związku, ma taki sam związek jak te niedawne uściski katolickiego papieża z muzułmańskim arcykapłanem, który wielokrotnie osobiście  wzywał do mordów i nigdy nie zrobił nic, żeby mordy powstrzymać. Arcykapłani się całowali i zapewniali wszem i wobec, że religie są samym dobrem, a w tym czasie muzułmanie na rozkaz swoich kapłanów wyrzynali całe chrześcijańskie wsie. Czy całując zbira w imię obrony wszelkiej pobożności dobry papież Franciszek pomyślał sobie „Bóg rozpozna swoich”? Czy tylko pamiętał, że międzyreligijny dialog dobrze wygląda i służy Kościołowi? Wielu się nabierze. (I faktycznie wielu dało się nabrać. A te dziesiątki tysięcy ludzkich istnień? Trudno, koszty własne, albo raczej cudze.)      


Ktoś kiedyś powiedział, że szarzy ludzie uważają religię za prawdę, mędrcy za fałsz, władcy za pożyteczne narzędzie. Zgubił arcykapłanów i ich namaszczoną sforę, a dla nich religia to raison d'être, więc trzeba zatrzymać lawinę błota, bo dłużej nie można ukrywać i zaprzeczać.    


W Gdańsku obalono pomnik prałata. Czy sprawcy trafią do więzienia? A jeśli tak, czy uznamy ich za więźniów sumienia? Peter Benenson więźniami sumienia nazwał tylko tych, którzy trafiają do więzień za słowa. Tu sprawcy poszli dalej. Obalili pomnik prałata ostrożnie, żeby nie uszkodzić, nie rozbić głowy, nie spowodować jakiegoś pęknięcia. Chcieli wykrzyczeć protest przeciw chwale łajdactwa. Jakże delikatna i trudna sprawa. Jak ich nazwiemy? Pomniki powinny być usuwane zgodnie z prawem, zgodnie z procedurą. A tu akt taki gwałtowny, pełen przemocy. To pewnie jacyś ateiści, działający nocą z tymi oponami i koszulkami.


Właśnie w Watykanie miał się zacząć spektakl, na który z powodu choroby nie mógł pojechać biskup, który chronił dobrego imienia prałata. Pojechał inny, też boży człowiek, pełen dobrych chęci.


Pomnik wrócił na swoje miejsce. Prałat znów stoi na skwerze Obrońców Kościelnej Pedofilii, (być może nazwę skweru należy rozszerzyć, wspomnieć również o antysemityzmie, pysze i donosicielstwie). Ale to nasze lokalne sprawy, w mieście, w którym zabito prezydenta.


Skąd wzięła się idea, że religie zasługują na szacunek? Czy tylko z głębokiego przekonania, że krytyka może im zaszkodzić? Ten szacunek jest tak głęboki, że wielu wątpiących na wszelki wypadek pokornie pochyla głowę i w milczeniu klęka przed ołtarzem, przy którym celebrę serwuje człowiek, który na żaden szacunek nie zasługuje.


Obawiam się, że watykański sabat miał wyłącznie na celu powstrzymanie tych, którzy widząc to wszystko, gotowi są wstać z kolan i wyjść z kościoła.


Ten tekst jest mało uprzejmy, może wręcz niegrzeczny, może urazić czyjeś uczucia, „słucham tych wszystkich narzekań na niegrzeczność i brak pohamowania i dochodzę do wniosku, że nie można  grzecznie zapytać, czy rozważałeś możliwość, że poświęciłeś swoje życie iluzjom. A to jest ważne pytanie i warto je zadać. Oczywiście, że powinniśmy to pytanie zadawać i oczywiście będzie to ludzi obrażać. Trudno”. To znów nie są moje słowa, To Daniel Dennett,


Kiedy obsuwa się lawina błota, jedni myślą jak ratować świątynię, inni jak z niej uciekać. Podejrzewam, że tak naprawdę w Watykanie radzono jak ich powstrzymać.    Niedawno wyszła moja nowa książka pod tytułem „Ateista”. Próbuję w niej odpowiedzieć na pytanie czym jest i czym nie jest ateizm oraz dlaczego jestem ateistą. Prosta odpowiedź – dlatego, że nie znalazłem żadnego boga, może zabrzmieć nieco dwuznacznie i wyglądać na kpinę. Porzuciłem szukanie boga jako nastolatek na rzecz stwierdzenia, że ta hipoteza nie jest mi potrzebna. Nie jest potrzebna do wyjaśnienia praw fizyki ani kosmologii, ani tajemnicy życia i zjawisk przyrodniczych. W czasach przednaukowych idea boga okazała się hipotezą zwodniczą, hamującą rozwój nauki oraz krytycznego myślenia, ideą wzmacniającą skłonność do zabobonów i teorii spiskowych. Jesteśmy ignorantami, ale religia dostarcza błędnych odpowiedzi o naturze świata, zmieniając naszą ignorancję z czynnika stymulującego, skłaniającego do szukania odpowiedzi, w umysłowe lenistwo i zadowalanie się wyjaśnieniami, które przy bliższym oglądzie okazują się nieodmiennie fałszywe. W krajach rozwiniętych rzadko spotykamy dziś ludzi wierzących, dających wiarę w religijne opisy stworzenia świata. Porzucono teorię geocentryczną, bóg przestał ciskać piorunami, karać za grzechy suszami, powodziami, zarazami i trzęsieniami ziemi, jednak jego słudzy nie przestali straszyć i nadal pozostają znakomitymi producentami nerwic.

Książkę można nabyć w Wydawnictwie „Stapis” oraz w wielu księgarniach  internetowych.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
6. żadne prawdziwe zmiany nie nastąpią Leszek 2019-03-04
5. Papież a pedofilia Jan Res 2019-02-28
4. Moje trzy grosze do wpisu p.Hala Lucjan Ferus 2019-02-25
3. Skąd wzięła się idea, że religie zasługują na szacunek? Hal 2019-02-25
2. Moje wielkie uznanie! Lucjan Ferus 2019-02-25
1. Celibat? Marek Eyal 2019-02-25


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 644 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego nauki i religii nie można ze sobą pogodzić   Koraszewski   2020-07-05
Palestyńczycy: Nieislamskie prawo o ochronie rodziny   Toameh   2020-07-02
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-01
Pochwała parlamentarnego ateizmu   Koraszewski   2020-06-28
Palestyńczycy: Czy rzeczywiście chodzi o “aneksję”?   Toameh   2020-06-26
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i KnesetCzęść 5: Wbijanie noża   Pandavar   2020-06-24
Przerażająca prawda o dziewicach z raju   Koraszewski   2020-06-24
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja (VI)   Ferus   2020-06-21
Turcja: Uczniowie czytają Koran i porzucają islam   Bulut   2020-06-19
Wiara, nauka i umiłowanie bzdury   Koraszewski   2020-06-17
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-06-17
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. V   Ferus   2020-06-14
Dżihadystyczne narracje i islamskie fobie w Nigerii   Igwe   2020-06-11
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu (3)   Pandavar   2020-06-10
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. IV   Ferus   2020-06-07
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu   Pandavar   2020-06-03
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja (III)   Ferus   2020-05-31
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Knesset.   Pandavar   2020-05-27
Męczeństwo w obronie niezmiernej głupoty   Koraszewski   2020-05-25
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. II   Ferus   2020-05-24
Nie ma boga nad Boga   Koraszewski   2020-05-18
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości - fikcja   Ferus   2020-05-17
Naprawdę świat chce być oszukiwany?   Ferus   2020-05-10
Usunięcie „Izraela” z duńskiej Biblii   Jacoby   2020-05-05
Fikcja uznawana za Prawdę (VIII)   Ferus   2020-05-03
Fikcja uznawana za Prawdę (VII)   Ferus   2020-04-26
Fikcja uznawana za Prawdę (VI)   Ferus   2020-04-19
Fikcja uznawana za Prawdę (V)   Ferus   2020-04-11
Fikcja uznawana za Prawdę (IV)   Ferus   2020-04-05
Oderwanie charedim   Rosenthal   2020-04-01
Fikcja uznawana za Prawdę (III)   Ferus   2020-03-29
Pandemia i muzułmańskie priorytety   Pandavar   2020-03-26
Fikcja uznawana za Prawdę (II)   Ferus   2020-03-22
Fikcja uznawana za Prawdę   Ferus   2020-03-15
Uciekłaś od wojny, a oni przyjęli cię      2020-03-13
Najdłużej trwająca mistyfikacja. Podsumowanie.   Ferus   2020-03-08
Religie usprawiedliwiają zabijanie, kradzież i inne przestępstwa   Al-Tamimi   2020-03-06
Credo islamu z ust autorytetu     2020-03-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IX)   Ferus   2020-03-01
Francja po cichu wprowadza z powrotem przestępstwo bluźnierstwa   Meotti   2020-02-27
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VIII)   Ferus   2020-02-23
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VII)   Ferus   2020-02-16
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VI)   Ferus   2020-02-09
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (V)   Ferus   2020-02-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IV)   Ferus   2020-01-26
Nie, islamofobia nie jest tym samym co antysemityzm   Bulut   2020-01-26
Niepowodzenie islamistycznej kampanii Erdogana w Turcji   Bekdil   2020-01-25
Najbardziej szalony grant Templetona jak dotąd: Ewolucja i “ofiarna miłość”   Coyne   2020-01-20
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „B”.   Ferus   2020-01-19
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „A”.   Ferus   2020-01-12
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (III)   Ferus   2020-01-05
Murem za czarną zarazą   Koraszewski   2019-12-30
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (II)   Ferus   2019-12-29
Jak Bóg stworzyl kiłę i dlaczego było to dobre   Kruk   2019-12-28
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości   Ferus   2019-12-22
Moje ostatnie jasełkowe refleksje   Ferus   2019-12-15
Papież Franciszek, „Pieśń o Rolandzie” i imam Al-Tayeb   Meotti   2019-12-12
Refleksje sprzed lat: Podstępna działalność Szatana i inne.   Ferus   2019-12-08
Chrześcijaństwo, Zagłada i syjonizm   Koraszewski   2019-12-02
Bajka-nie bajka o powstaniu religii   Ferus   2019-12-01
Wskrzeszenie Józefy K.   Koraszewski   2019-11-26
Refleksje sprzed lat: Wartości chrześcijańskie   Ferus   2019-11-24
Byli ateiści, obecnie wierzący   Ferus   2019-11-17
Dewocja to pobożność? Czyli wizyta u starszej pobożnej pani.   Ferus   2019-11-10
Biskupa czerep rubaszny   Koraszewski   2019-11-08
Sen mara, Bóg wiara, nieśmiały głos podświadomości, czy bezsensowne rojenia senne?   Ferus   2019-11-03
Refleksje sprzed lat: „Proporcje krzyku i smaku”   Ferus   2019-10-27
Trudne początki mitu   Ferus   2019-10-20
Jak Bóg ogarnia swoje dzieło   Ferus   2019-10-13
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (V)   Ferus   2019-10-06
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców IV   Ferus   2019-09-29
Katolicka Afryka i jej niepokoje   Igwe   2019-09-27
Turcja: ucieczka od religii?   Bulut   2019-09-25
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (III)   Ferus   2019-09-22
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (II)   Ferus   2019-09-15
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców   Ferus   2019-09-08
Zlecenie walki z szatanem   Koraszewski   2019-09-02
Mrówki i ludzie. Czyli niepokojące podobieństwo „korony stworzenia” do bezrozumnych owadów.   Ferus   2019-09-01
Jabłko, które jabłkiem nie było   Ferus   2019-08-25
Ta miłość zaczęła się od strachu   Koraszewski   2019-08-24
Problem „ukrywającego się Boga”.   Ferus   2019-08-18
Hipoteza Boga kontra nauka (IV)   Ferus   2019-08-11
Na początku był jakiś Jezus   Koraszewski   2019-08-05
Hipoteza Boga kontra nauka (III)   Ferus   2019-08-04
Hipoteza Boga kontra nauka (II)   Ferus   2019-07-28
Hipoteza Boga kontra nauka   Ferus   2019-07-21
Apostołowie Nowego Ładu (II)   Ferus   2019-07-14
Bóg bez państwa i państwo bez Boga   Koraszewski   2019-07-12
Apostołowie Nowego Ładu. Czyli ludzie pogodzeni z nieubłaganymi prawami natury.   Ferus   2019-07-07
Pamięć i odrzucona tożsamość   Koraszewski   2019-06-27
O znaczeniu świeckich usług medycznych   Igwe   2019-06-22
Bezlitosne Miłosierdzie Boże   Ferus   2019-06-16
Dziecko i jego I Komunia Święta   Ferus   2019-06-09
Tajemnica zawodowa duchownych   Ferus   2019-06-02
Rozmyślając nad sensem życia (VIII)   Ferus   2019-05-26
Rozmyślając nad sensem życia (VII)   Ferus   2019-05-19
Rozmyślając nad sensem życia (VI)   Ferus   2019-05-12
De non existentia Dei   Koraszewski   2019-05-06
Rozmyślając nad sensem życia (V)   Ferus   2019-05-05
Nieszczęsny ateizm. List do przyjaciela   Koraszewska   2019-05-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk