Prawda

Niedziela, 30 kwietnia 2017 - 03:16

« Poprzedni Następny »


Youtube

Najnowsze filmy
Najczęściej oglądane
youtube - ikona

Podobno obrona ewolucji stała się właśnie trudniejsza. A juści.


Jerry Coyne 2016-09-30


Ten tytuł wraz z linkiem do całego artykułu Erica Metaxasa (który, za C.S. Lewisem, określa siebie jako “tylko chrześcijanina”), był wczoraj na pierwszej stronie Yahoo News.

Żeby zobaczyć całą “argumentację”, musisz przejść do CNSnews.com, który wziął cały artykuł z Breakpointchrześcijańskiej witryny internetowej założonej przez Chucka Colsona, człowieka, którego wizją jest “odrodzony Kościół, odnawiający kulturę i budzący świat do Prawdy” oraz “dostarczający perspektywy chrześcijańskiej ważnym wydarzeniom i kwestiom dnia dzisiejszego”. Możesz mieć pewne wątpliwości, patrząc na źródła tego artykułu, ale spójrz na argumenty Metaxasa. Twierdzę, że podobnie jak wszystkie argumenty kreacjonistów przeciwko „ewolucji”, są pełne dziur, a tytuł całkowicie wprowadza w błąd.


Argument Metaxasa jest prosty. Niedawne odkrycie możliwych stromatolitów (nagromadzenia skamieniałości stworzonych przez sinice 3,7 miliardów lat temu) jest problematyczne, jak twierdzi Metaxas, dla tych, którzy uważają, że życie powstało na Ziemi. (Przed tym odkryciem najwcześniejszy przekonujący dowód życia komórkowego na Ziemi pokazywał na 3,4 – 5,5 miliardów lat temu, to więc pchnęłoby życie prokariotyczne do tyłu o 200-300 milionów lat.)


Ponadto, mówi Metaxas, istnieją dowody (choć nadal nieco kontrowersyjne) na “Wielkie Bombardowanie” (LHB) asteroidów uderzających w Ziemię, wielokrotnie, około 4 miliardy lat temu, po uformowaniu się Ziemi 4,6 miliardów lat temu i jej ostygnięciu. Ten dowód pochodzi z danych w skałach zebranych przez astronautów, które pochodziły z tej kosmicznej kanonady i spadły na księżyc. Ponieważ LHB miało miejsce w czasie zbliżonym do czasu, w jakim znajdujemy pierwsze komórki prokariotyczne, prowadzi to Metaxasa do jego wniosku:

No cóż, [nowo opisane resztki stromatolitów] pojawiają się w skałach, jakie większość naukowców datuje na 220 milionów lat starsze od najstarszych skamieniałości, co przesuwa przypuszczalną datę powstania życia wstecz, do 3,7 miliarda lat temu.


To, jak przyznaje “New York Times”, “komplikuje historię wczesnego życia ze składników chemicznych…” Słowo daję! Według konwencjonalnej geologii, te kolonie mikrobów istniały pod koniec okresu, kiedy Ziemia doświadczała ciężkiego bombardowania asteroidami, co czyniło ją praktycznie nienadającą się do życia. Ta wczesna data, dodaje „New York Times”, „zostawia stosunkowo mało czasu na zajście ewolucji…”  


To jest oględnie powiedziane. Te formy życia powstały praktycznie z dnia na dzień, pisze David Klinghoffer w Evolution News and Views  “kod genetyczny, białka, fotosynteza, wszystko”. [JAC: Klinghoffer jest kreacjonistą inteligentnego projektu, a Evolution News and Views jest kreacjonistyczną witryna internetową, prowadzoną przez Discovery Institute.]


To pojawienie się w pełni rozwiniętych form życia tak wcześnie w zapisie kopalnym skłoniło dr Abigail Allwood z Caltech do uwagi, że “życie [nie może być] wybredne, niechętne i nieprawdopodobne”. Raczej „wyłoni się wszędzie tam, gdzie nadarza się okazja”.


Przepraszam? Skoro życie pojawia się tak spontanicznie i przewidywalnie nawet w najtrudniejszych warunkach, to powinno wyskakiwać wszędzie i ciągle! Niemniej naukowcy nadal nawet nie zbliżyli się do stworzenia choćby jednej komórki z surowców chemicznych w laboratorium.


Dr Stephen Meyer wyjaśnia w książce Signature in the Cell dlaczego to może być pietą achillesową darwinizmu.  

Ergo, życie miało bardzo mało czasu na powstanie przez procesy naturalne po ustaniu LHB, więc musiał zrobić to Bóg (proszę zauważyć powołanie się na Stephena Meyera, chrześcijańskiego członka Discovery Institute).


Tutaj wyliczam problemy z argumentem Metaxasa:

  • Datowanie „skamieniałości” na 3,7 miliarda lat jest wątpliwe; nie są to same skamieniałości, ale ślady osadów, które autorzy przypisują stromatolitom. Data może być poprawna, ale potrzeba więcej odkryć, by to potwierdzić.
  • Samo LHB jest kontrowersyjne z różnych powodów; odrobina poszukiwania przez Google powie wam, dlaczego. A nawet jeśli zdarzyło się (raczej przychylam się do zdania tych, którzy uważają, że zrobiło to) jego datowanie nie jest pewne i mogło mieć miejsce 200 milionów lat przed pojawieniem się pierwszych śladów życia.
  • Chociaż możliwe jest, że podczas LHB wiele asteroidów uderzyło w Ziemię, nie musiały nie dopuścić do utworzenia się życia. Datowanie molekularne  ostatniego uniwersalnego wspólnego przodka [Last Universal Common Ancestor (LUCA)] wszystkich żyjących stworzeń wynosi obecnie około 4 miliardy lat temu, co zgadza się dość dobrze z późniejszym (ale nie dużo późniejszym) pojawieniem się komórek. To życie, jak twierdzi Nick Lane i inni, mogło powstać w otworach termicznych w głębi morza i mogło być nieczułe na uderzenia asteroidów lub mogło ich uniknąć. Ponadto, pewne składniki chemiczne, użyte przy powstaniu życia, mogły przybyć na asteroidach, choć nie uważam tego za konieczne. Wiemy, że życie powstało dość szybko po ochłodzeniu się Ziemi, a więc złożone komórki były obecne przynajmniej miliard lat po sformowaniu się Ziemi. Jeśli zaś chodzi o „łatwość” powstawania życia, co ma implikować, że powinno teraz wyskakiwać wszędzie, no cóż, istniejące już organizmy z pewnością wykonkurowałyby nowe, powstające życie, albo zjadłyby je całkowicie.   
  • Nie mamy pojęcia, jak długo zabrało życiu powstanie ze składników chemicznych przy warunkach panujących na wczesnej ziemi. Jeśli akceptujesz scenariusz Nicka Lane’a z jego książki Life Ascending, mogło to być bardzo szybko, co eliminuje problem Metaxasa.
  • Wreszcie, tym, o czym marudzi Metaxas, nie jest ogólna ewolucja, ale abiogeneza: powstanie życia. Jeśli chodzi o resztę ewolucji – przekształcenie wczesnych komórek w inne stworzenia, aż do milionów gatunków, jakie mamy dzisiaj – no cóż, na to mamy mnóstwo dowodów, co przedstawiłem w książce Ewolucja jest faktem. Zapis kopalny pokazuje wiele transformacji i mamy dalsze dowody z biologii molekularnej, biogeografii, narządów szczątkowych, embriologii i tak dalej. Nic z tego nie potrzebuje dalszej obrony i przynosi ujmę Metaxasowi (choć jest to częsta taktyka kreacjonistów), że splata powstanie życia z jego ewolucją już po powstaniu.

Jest prawdą, że nie wiemy dokładnie, kiedy rozpoczęło się życie na Ziemi i oczywiście, co nazywasz „życiem”, jest nieco subiektywne. Wiemy, że widzimy komórki prokariotyczne około miliard lat po sformowaniu się Ziemi, a wkrótce po LHB. Czy nie jest to wystarczająco długo na spontaniczne powstanie życia na ziemi? Kto wie? Gdzie jest teoria, która mówi coś przeciwnego? Samo twierdzenie “nie było dość czasu” doprawdy nie jest argumentem naukowym.


Wstydzić powinna się także Yahoo, jak również wszystkie te inne źródła, za splatanie powstania życia z ewolucją życia, które już powstało. To pierwsze jest nadal przedmiotem pracy w laboratoriach i w terenie, ale nie ma potrzeby obrony tego drugiego – dowody są przytłaczające.


Metaxas, jak sądzę, w swojej ignorancji sprzymierzył się z kreacjonistami inteligentnego projektu. Popatrzcie bowiem na książki „zalecane” na końcu artykułu w Breakpoint.  Tak jest, wszystkie są autorstwa Stephena C. Meyera, rzecznika Discovery Institute:Na koniec: chyba nie muszę argumentować, że jeśli czegoś jeszcze nie rozumiemy, nie musimy poddawać się i przywoływać Boga – a to sugeruje wyraźnie Metaxas. Argument Boga luk, zawodził raz za razem w ostatnich kilku stuleciach – szczególnie w sprawie samej ewolucji – ale desperaccy i ignoranccy kreacjoniści nadal go używają. Smutne.


Yahoo news claims evolution “just got harder to defend”. Nope
.

Why Evolution Is True, 16 września 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne


Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 377 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ściganie bluźnierstwa zasługuje na szyderstwo i pogardę   Igwe   2017-04-27
Poświąteczna refleksja: wymuszanie poczucia winy   Ferus   2017-04-23
Islamscy towarzysze podróży w drodze do bigoterii i masowych mordów   Fernandez   2017-04-23
Chłopiec kaznodzieja   Dawkins   2017-04-19
O jakości naszych bogówCzęść IV   Ferus   2017-04-16
Wrobieni w „wolną wolę”   Ferus   2017-04-09
Żyjemy w epoce drugiej kontrreformacji   Koraszewski   2017-04-03
Autor urojony i jego frustracje   Ferus   2017-04-02
Azyl ignorancji, Część IX.   Ferus   2017-03-26
O jakości naszych bogów.Część III.   Ferus   2017-03-19
O religii bez cienia szacunku   Koraszewski   2017-03-16
Azyl ignorancji. Część VIII.   Ferus   2017-03-12
Dyskryminacja jest wynikiem fanatyzmu w systemie edukacji   Al-Dachachni   2017-03-11
Pod sztandarem Niebios   Foster   2017-03-09
O jakości naszych bogów. Część II.   Ferus   2017-03-05
O jakości naszych bogów   Ferus   2017-02-26
Wierzący wszelkiej maści łączcie się   Koraszewski   2017-02-23
Azyl ignorancji. Część VII.   Ferus   2017-02-19
Otwarty umysł jest zaletą   Andreadis   2017-02-16
Czy krytyczne myślenie zmieni Afrykę?   Igwe   2017-02-13
Wolna wola - klucz do piekielnych bram (II).   Ferus   2017-02-12
Wolna wola - klucz do piekielnych bram   Ferus   2017-02-05
Osaczeni przez religię   Rushdie   2017-02-03
Azyl ignorancji. Część VI.   Ferus   2017-01-29
Rozum i Wiara. Część  XVII   Ferus   2017-01-22
Refleksje sprzed lat: „Spisek sykstyński”   Ferus   2017-01-15
Wystarczy zadawać pytania?   Ferus   2017-01-08
Niewierny Tomasz i krzew gorejący   Ferus   2017-01-01
Nie pożądaj żony bliźniego swego nadaremno   Koraszewski   2016-12-27
Rozum i Wiara. Część XVI   Ferus   2016-12-25
Czy mit o Świętym Mikołaju jest niemoralny?   Novella   2016-12-23
Dwie tezy dla „postępowców” o dżihadzie   Lumish   2016-12-23
Kolejne wyznanie ex-muzułmanki     2016-12-21
Azyl ignorancji. Część V.   Ferus   2016-12-18
"Nic wspólnego z islamem"?   Bergman   2016-12-11
Rozum i Wiara. Część XV.   Ferus   2016-12-11
Pierwsze pokolenie ex-muzułmanów     2016-12-07
Azyl ignorancji. Część IV.   Ferus   2016-12-04
Podporządkować prawo Bogu, czy bogów prawu?   Koraszewski   2016-11-30
Rozum i Wiara. Część XIV.   Ferus   2016-11-27
Azyl ignorancji. Część III.   Ferus   2016-11-20
Rozum i Wiara. Część XIII   Ferus   2016-11-13
Azyl ignorancji, Część II   Ferus   2016-11-06
Test na prawdziwość religijnej wiary   Ferus   2016-10-30
Azyl ignorancji.   Ferus   2016-10-23
Refleksje sprzed lat   Ferus   2016-10-16
Kościół, nauka i próby pogodzenia wiary z życiem   Koraszewski   2016-10-07
Uwagi o prawdziwych katolikach i prawdziwych muzułmanach   Koraszewski   2016-10-05
Dzisiejszy strajk i encyklika z 1968 roku   Koraszewski   2016-10-03
"Chrześcijańskie dziewczyny są przeznaczone tylko do jednego – do dawania przyjemności muzułmańskim mężczyznom”   Ibrahim   2016-10-03
Fiasko poszukiwań dobrego Boga   Ferus   2016-10-02
Podobno obrona ewolucji stała się właśnie trudniejsza. A juści.   Coyne   2016-09-30
Wywiad z Waleedem Al-Husseinim   Canlorbe   2016-09-29
Dobroć biblijnego Boga   Ferus   2016-09-25
Po wygnaniu 160 tysięcy demonów, główny egzorcysta Watykanu idzie do nieba   Coyne   2016-09-24
Szukając dobrego Boga w Biblii   Ferus   2016-09-18
Artykuł ateistki w “New York Times” zachwala prawdziwe cuda dokonane przez początkujących świętych   Coyne   2016-09-16
Szukając dobrego Boga w realnym świecie   Ferus   2016-09-11
Wierzę w Boga Ojca   Koraszewski   2016-09-09
Rozdzielenie religii i państwa – warunkiem demokracji     2016-09-08
Demony w afrykańskiej szkole?   Igwe   2016-09-05
Tłumaczenie rzeczywistości na religijną modłę   Ferus   2016-09-04
W poszukiwaniu drogi do świeckiego państwa   Koraszewski   2016-09-01
Bóg ześle naukę i technikę     2016-08-30
Czy wolno śmiać się z religii?   Koraszewski   2016-08-29
Rozum i Wiara. Część XII   Ferus   2016-08-28
Bańki, medycyna, islam i sport     2016-08-27
Jak odpowiadać na argumenty teisty   Stenger   2016-08-25
Niebiański haczyk i portfele wiernych   Ferus   2016-08-21
Tajemnicza logika Boga   Ferus   2016-08-14
Papież i Święta Wojna   MacEoin   2016-08-09
Homo sapiens i owoc z drzewa wiadomości   Kruk   2016-08-07
Religia zdrowego rozsądku   Dennett   2016-08-01
Trzystu wybitnych i Biblia   Ferus   2016-07-24
Młode pokolenie i imperatyw humanizmu w Afryce   Igwe   2016-07-18
Zaprzeczanie - ISIS zwycięża, kiedy milczysz   Frantzman   2016-07-17
Bandycki ramadan   Bekdil   2016-07-15
Misterium telefonicznych objawień   Kruk   2016-07-13
Powrót ofiary całopalnej   Ferus   2016-07-10
Ateizm w Etiopii   Igwe   2016-07-06
Hejże dzieci (boże), hejże ha   Ferus   2016-07-03
Zwrot, który zmienił świat   Koraszewski   2016-07-01
Dławienie wolnej myśli w Kenii   Igwe   2016-06-28
Niezastąpieni szafarze łask bożych   Ferus   2016-06-26
Humanizm jako alternatywa   Grayling   2016-06-12
Brat Tayler o Reza Aslanie   Coyne   2016-06-06
Czy to jest nauka, czy teologia?   Hoodbhoy   2016-06-05
O religiach z twarzą ludzką i nieludzką   Koraszewski   2016-05-31
Zachód musi powiedzieć "Je Suis Asia Bibi"   Meotti   2016-05-30
Matka jest tylko jedna?Czyli quasi teologiczna refleksja o Dniu Matki.   Ferus   2016-05-26
W obronie Sama Harrisa   Coyne   2016-05-09
Infantylizm marzeń o życiu wiecznym   Koraszewski   2016-05-08
Wezwanie do reformy islamu     2016-05-05
Religia to piekło kobiet     2016-05-04
Zakwefić kobiety: najpotężniejsza broń islamistów   Meotti   2016-05-04
Karta islamofobii pozostaje w grze   Coyne   2016-05-02
Rozum i Wiara. Część XI   Ferus   2016-05-01
Cuda, cuda ogłaszają   Ferus   2016-04-24
Nie wiedzieliście? Bóg jest pytaniem, nie zaś odpowiedzią!   Coyne   2016-04-23
Rozum i Wiara. Część X   Ferus   2016-04-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Drugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawiscNiedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchniNiewolnictwo seksualneMiłość teoretycznie przyzwoitychPsy nie idą do NiebaProblem zielonych strachówAntysemiccy ŻydziNowy gatunek homininów na czołówkach gazet.Moc Chrystusa zmusza cię


Technika, konsumeryzm i papież


W obronie pesymizmuTracąc moją religię?Ewolucja pomogła im...Konstytucyjni demokraci