Prawda

Niedziela, 24 czerwca 2018 - 05:33

« Poprzedni Następny »


Podobno obrona ewolucji stała się właśnie trudniejsza. A juści.


Jerry Coyne 2016-09-30


Ten tytuł wraz z linkiem do całego artykułu Erica Metaxasa (który, za C.S. Lewisem, określa siebie jako “tylko chrześcijanina”), był wczoraj na pierwszej stronie Yahoo News.

Żeby zobaczyć całą “argumentację”, musisz przejść do CNSnews.com, który wziął cały artykuł z Breakpointchrześcijańskiej witryny internetowej założonej przez Chucka Colsona, człowieka, którego wizją jest “odrodzony Kościół, odnawiający kulturę i budzący świat do Prawdy” oraz “dostarczający perspektywy chrześcijańskiej ważnym wydarzeniom i kwestiom dnia dzisiejszego”. Możesz mieć pewne wątpliwości, patrząc na źródła tego artykułu, ale spójrz na argumenty Metaxasa. Twierdzę, że podobnie jak wszystkie argumenty kreacjonistów przeciwko „ewolucji”, są pełne dziur, a tytuł całkowicie wprowadza w błąd.


Argument Metaxasa jest prosty. Niedawne odkrycie możliwych stromatolitów (nagromadzenia skamieniałości stworzonych przez sinice 3,7 miliardów lat temu) jest problematyczne, jak twierdzi Metaxas, dla tych, którzy uważają, że życie powstało na Ziemi. (Przed tym odkryciem najwcześniejszy przekonujący dowód życia komórkowego na Ziemi pokazywał na 3,4 – 5,5 miliardów lat temu, to więc pchnęłoby życie prokariotyczne do tyłu o 200-300 milionów lat.)


Ponadto, mówi Metaxas, istnieją dowody (choć nadal nieco kontrowersyjne) na “Wielkie Bombardowanie” (LHB) asteroidów uderzających w Ziemię, wielokrotnie, około 4 miliardy lat temu, po uformowaniu się Ziemi 4,6 miliardów lat temu i jej ostygnięciu. Ten dowód pochodzi z danych w skałach zebranych przez astronautów, które pochodziły z tej kosmicznej kanonady i spadły na księżyc. Ponieważ LHB miało miejsce w czasie zbliżonym do czasu, w jakim znajdujemy pierwsze komórki prokariotyczne, prowadzi to Metaxasa do jego wniosku:

No cóż, [nowo opisane resztki stromatolitów] pojawiają się w skałach, jakie większość naukowców datuje na 220 milionów lat starsze od najstarszych skamieniałości, co przesuwa przypuszczalną datę powstania życia wstecz, do 3,7 miliarda lat temu.


To, jak przyznaje “New York Times”, “komplikuje historię wczesnego życia ze składników chemicznych…” Słowo daję! Według konwencjonalnej geologii, te kolonie mikrobów istniały pod koniec okresu, kiedy Ziemia doświadczała ciężkiego bombardowania asteroidami, co czyniło ją praktycznie nienadającą się do życia. Ta wczesna data, dodaje „New York Times”, „zostawia stosunkowo mało czasu na zajście ewolucji…”  


To jest oględnie powiedziane. Te formy życia powstały praktycznie z dnia na dzień, pisze David Klinghoffer w Evolution News and Views  “kod genetyczny, białka, fotosynteza, wszystko”. [JAC: Klinghoffer jest kreacjonistą inteligentnego projektu, a Evolution News and Views jest kreacjonistyczną witryna internetową, prowadzoną przez Discovery Institute.]


To pojawienie się w pełni rozwiniętych form życia tak wcześnie w zapisie kopalnym skłoniło dr Abigail Allwood z Caltech do uwagi, że “życie [nie może być] wybredne, niechętne i nieprawdopodobne”. Raczej „wyłoni się wszędzie tam, gdzie nadarza się okazja”.


Przepraszam? Skoro życie pojawia się tak spontanicznie i przewidywalnie nawet w najtrudniejszych warunkach, to powinno wyskakiwać wszędzie i ciągle! Niemniej naukowcy nadal nawet nie zbliżyli się do stworzenia choćby jednej komórki z surowców chemicznych w laboratorium.


Dr Stephen Meyer wyjaśnia w książce Signature in the Cell dlaczego to może być pietą achillesową darwinizmu.  

Ergo, życie miało bardzo mało czasu na powstanie przez procesy naturalne po ustaniu LHB, więc musiał zrobić to Bóg (proszę zauważyć powołanie się na Stephena Meyera, chrześcijańskiego członka Discovery Institute).


Tutaj wyliczam problemy z argumentem Metaxasa:

  • Datowanie „skamieniałości” na 3,7 miliarda lat jest wątpliwe; nie są to same skamieniałości, ale ślady osadów, które autorzy przypisują stromatolitom. Data może być poprawna, ale potrzeba więcej odkryć, by to potwierdzić.
  • Samo LHB jest kontrowersyjne z różnych powodów; odrobina poszukiwania przez Google powie wam, dlaczego. A nawet jeśli zdarzyło się (raczej przychylam się do zdania tych, którzy uważają, że zrobiło to) jego datowanie nie jest pewne i mogło mieć miejsce 200 milionów lat przed pojawieniem się pierwszych śladów życia.
  • Chociaż możliwe jest, że podczas LHB wiele asteroidów uderzyło w Ziemię, nie musiały nie dopuścić do utworzenia się życia. Datowanie molekularne  ostatniego uniwersalnego wspólnego przodka [Last Universal Common Ancestor (LUCA)] wszystkich żyjących stworzeń wynosi obecnie około 4 miliardy lat temu, co zgadza się dość dobrze z późniejszym (ale nie dużo późniejszym) pojawieniem się komórek. To życie, jak twierdzi Nick Lane i inni, mogło powstać w otworach termicznych w głębi morza i mogło być nieczułe na uderzenia asteroidów lub mogło ich uniknąć. Ponadto, pewne składniki chemiczne, użyte przy powstaniu życia, mogły przybyć na asteroidach, choć nie uważam tego za konieczne. Wiemy, że życie powstało dość szybko po ochłodzeniu się Ziemi, a więc złożone komórki były obecne przynajmniej miliard lat po sformowaniu się Ziemi. Jeśli zaś chodzi o „łatwość” powstawania życia, co ma implikować, że powinno teraz wyskakiwać wszędzie, no cóż, istniejące już organizmy z pewnością wykonkurowałyby nowe, powstające życie, albo zjadłyby je całkowicie.   
  • Nie mamy pojęcia, jak długo zabrało życiu powstanie ze składników chemicznych przy warunkach panujących na wczesnej ziemi. Jeśli akceptujesz scenariusz Nicka Lane’a z jego książki Life Ascending, mogło to być bardzo szybko, co eliminuje problem Metaxasa.
  • Wreszcie, tym, o czym marudzi Metaxas, nie jest ogólna ewolucja, ale abiogeneza: powstanie życia. Jeśli chodzi o resztę ewolucji – przekształcenie wczesnych komórek w inne stworzenia, aż do milionów gatunków, jakie mamy dzisiaj – no cóż, na to mamy mnóstwo dowodów, co przedstawiłem w książce Ewolucja jest faktem. Zapis kopalny pokazuje wiele transformacji i mamy dalsze dowody z biologii molekularnej, biogeografii, narządów szczątkowych, embriologii i tak dalej. Nic z tego nie potrzebuje dalszej obrony i przynosi ujmę Metaxasowi (choć jest to częsta taktyka kreacjonistów), że splata powstanie życia z jego ewolucją już po powstaniu.

Jest prawdą, że nie wiemy dokładnie, kiedy rozpoczęło się życie na Ziemi i oczywiście, co nazywasz „życiem”, jest nieco subiektywne. Wiemy, że widzimy komórki prokariotyczne około miliard lat po sformowaniu się Ziemi, a wkrótce po LHB. Czy nie jest to wystarczająco długo na spontaniczne powstanie życia na ziemi? Kto wie? Gdzie jest teoria, która mówi coś przeciwnego? Samo twierdzenie “nie było dość czasu” doprawdy nie jest argumentem naukowym.


Wstydzić powinna się także Yahoo, jak również wszystkie te inne źródła, za splatanie powstania życia z ewolucją życia, które już powstało. To pierwsze jest nadal przedmiotem pracy w laboratoriach i w terenie, ale nie ma potrzeby obrony tego drugiego – dowody są przytłaczające.


Metaxas, jak sądzę, w swojej ignorancji sprzymierzył się z kreacjonistami inteligentnego projektu. Popatrzcie bowiem na książki „zalecane” na końcu artykułu w Breakpoint.  Tak jest, wszystkie są autorstwa Stephena C. Meyera, rzecznika Discovery Institute:Na koniec: chyba nie muszę argumentować, że jeśli czegoś jeszcze nie rozumiemy, nie musimy poddawać się i przywoływać Boga – a to sugeruje wyraźnie Metaxas. Argument Boga luk, zawodził raz za razem w ostatnich kilku stuleciach – szczególnie w sprawie samej ewolucji – ale desperaccy i ignoranccy kreacjoniści nadal go używają. Smutne.


Yahoo news claims evolution “just got harder to defend”. Nope
.

Why Evolution Is True, 16 września 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne


Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 469 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Bogowie jak ludzie: bogowie na niby (II)   Ferus   2018-06-17
Bogowie jak ludzie: bogowie na niby   Ferus   2018-06-10
Islam jest nie do pogodzenia z wolnością   Imani   2018-06-06
Człowiek musi w coś wierzyć. Nestorianizm.   Ferus   2018-06-03
Wielkie urojenie świętych pism   Mohamed   2018-06-01
Niech przemówią tureccy uczeni: zobaczymy czym jest islamizm   Bekdil   2018-05-30
Człowiek musi w coś wierzyć. Arianizm.   Ferus   2018-05-27
Seks w Kościele Powszechnym   Koraszewski   2018-05-25
Człowiek musi w coś wierzyć. Spadkobiercy manicheizmu.   Ferus   2018-05-20
Ateizm w Nigerii Północnej   Igwe   2018-05-15
Człowiek musi w coś wierzyć. Manicheizm.   Ferus   2018-05-13
Paradoksy cudu Słońca w Fatimie   Ferus   2018-05-06
Człowiek w labiryncie iluzji. Suplement II.   Ferus   2018-04-29
Człowiek w labiryncie iluzji. Suplement.   Ferus   2018-04-22
Człowiek w labiryncie iluzji. Część VI.   Ferus   2018-04-15
Australijski arcybiskup odmawia informowania o pedofilii księży i ich ofiarach   Coyne   2018-04-12
Nocna rozmowa z biskupem o sensie życia   Koraszewski   2018-04-09
Człowiek w labiryncie iluzji (Część V)   Ferus   2018-04-08
Człowiek w labiryncie iluzji  (Część IV)   Ferus   2018-04-02
Czy Bóg kocha małpi patriotyzm?   Koraszewski   2018-03-26
Człowiek w labiryncie iluzji (III)   Ferus   2018-03-25
O przebudzenie sceptycyzmu w Mozambiku   Igwe   2018-03-21
Człowiek w labiryncie iluzji (II)   Ferus   2018-03-18
Ateizm i religijna nienawiść w Zambii   Igwe   2018-03-15
Człowiek w labiryncie iluzji   Ferus   2018-03-11
Refleksje sprzed lat: „Czy pewność to prawda?”   Ferus   2018-03-04
Tęsknota za bezpiecznym miejscem III.     2018-02-25
Czy Pan Bóg lubi kiszone ogórki?   Koraszewski   2018-02-21
Tęsknota za bezpiecznym miejscem (II)Czyli Królestwo Niebieskie na Ziemi.   Ferus   2018-02-18
Tęsknota za bezpiecznym miejscem. Czyli Królestwo Niebieskie na Ziemi.   Ferus   2018-02-11
Archipelag islam, czy mamy się bać?   Koraszewski   2018-02-08
#PrayForGaza #PrayForPalestina.   Koraszewski   2018-02-07
Religijna troska o wspólny dom - Ziemię   Ferus   2018-02-04
Niebo naprawdę istnieje? To i piekło też?   Ferus   2018-01-28
Czas pociągnąć do odpowiedzialności “kapłanów-cudotwórców”   Igwe   2018-01-27
Nie ma konfliktu między nauką i religią, jest konflikt między religią i nauką   Koraszewski   2018-01-24
Fałszywi prorocy. Zakończenie.   Ferus   2018-01-21
Fałszywi prorocy. Podsumowanie.   Ferus   2018-01-14
Fałszywi prorocy. Część X.   Ferus   2018-01-07
Śmierć w kościele proroka Mboro?   Igwe   2018-01-04
Fałszywi prorocy. Część IX.   Ferus   2017-12-31
Fałszywi prorocy. Cześć VIII.   Ferus   2017-12-24
Bóg się rodzi i inne troski   Koraszewski   2017-12-24
Fałszywi prorocy. Część VII.   Ferus   2017-12-17
Fałszywi prorocy, Część VI.   Ferus   2017-12-10
Senator fatalista i jego wyznania   Koraszewski   2017-12-05
Fałszywi prorocy. Część V   Ferus   2017-12-03
Turcja islamizuje Danię budując meczety   Bergman   2017-12-02
Meczety: piasek w trybach integracji   Frank   2017-11-30
Fałszywi prorocy. Część  IV. Suplement.   Ferus   2017-11-26
Fałszywi prorocy. Część IV   Ferus   2017-11-19
Fałszywi prorocy, Część III.   Ferus   2017-11-12
Fałszywi prorocy, Część II.   Feus   2017-11-05
Fałszywi prorocy   Ferus   2017-10-29
Moja ambiwalentna krytyka religii III.   Ferus   2017-10-22
Chcecie zamknąć mi usta? Idźcie na koniec kolejki!   Raza   2017-10-16
Moja ambiwalentna krytyka religii II.   Ferus   2017-10-15
Moja ambiwalentna krytyka religii   Ferus   2017-10-08
Nie rydzykujmy Polski   Koraszewski   2017-10-06
Relikty religijnego myślenia, Część II.   Ferus   2017-10-01
Nigeria: dlaczego religie potrzebują państwowych pieniędzy na pielgrzymki?   Igwe   2017-09-30
Relikty religijnego myślenia   Ferus   2017-09-24
Niespójne koncepcje Boga, Część II   Ferus   2017-09-17
W poszukiwaniu definicji islamu i islamizmu   Ahmad   2017-09-17
Niespójne koncepcje Boga.   Ferus   2017-09-10
Trzy stulecia bałwochwalstwa   Ferus   2017-09-03
Kościół katolicki i jego cuda   Edamaruku   2017-08-28
Czyżby bunt aniołów stróżów?   Ferus   2017-08-27
Czy nauka czyni zbędną wiarę w Boga?   Stenger   2017-08-25
Imam, który wzywał do unicestwienia Żydów, robił to, co inni   Gabra   2017-08-19
Ostatnia gimnazjalna ciąża w Rzeczpospolitej   Kruk   2017-08-14
Dlaczego jestem ateistą?   Koraszewski   2017-08-13
Boże słowo głoszone z ambony     2017-08-10
Bohaterscy imamowie, o których nic nie słychać   Khan   2017-08-03
Poznacie ich po ich owocach   Grayling   2017-07-30
Krytyczne myślenie i aktywny humanizm w Afryce w epoce Internetu   Igwe   2017-07-14
Świadomość w oczach wierzących i niewierzących   Andrews   2017-07-06
Realizm, islamizm i islam: kiedy zaczną się trudne rozmowy?   Herf   2017-06-19
Czego naucza imam w Kopenhadze     2017-06-19
Nowoczesność, ponowoczesność i głódź wiedzy   Koraszewski   2017-06-18
Zaakceptować terror islamski jako nową normalność?   Darwish   2017-06-16
Śmierć mniejszości religijnej pod władzą radykalnego islamu   Rafizadeh   2017-06-14
Naprawdę terroryzm nie ma żadnego usprawiedliwienia?   Ferus   2017-06-11
Republika Ateistów odparła atak religijnych ekstremistów   Stone   2017-06-07
Ateiści nie pomagają, pewnie źle patrzyłeś   Koraszewski   2017-06-03
Wychowywanie dżihadystów: drabina radykalizacji i jej antidotum   Fares   2017-06-03
Nieudacznicy, tchórze? Nie, idealiści   Carmon   2017-06-02
Francja: ideologia islamskiego cierpiętnictwa   Mamou   2017-05-30
Proca z celownikiem laserowym   Ferus   2017-05-21
Grzechy religii: koncepcja „chorego człowieczeństwa”.   Ferus   2017-05-14
Poświąteczna refleksja: wymuszanie wdzięczności   Ferus   2017-05-07
Azyl ignorancji. Część X.   Ferus   2017-04-30
Ściganie bluźnierstwa zasługuje na szyderstwo i pogardę   Igwe   2017-04-27
Poświąteczna refleksja: wymuszanie poczucia winy   Ferus   2017-04-23
Islamscy towarzysze podróży w drodze do bigoterii i masowych mordów   Fernandez   2017-04-23
Chłopiec kaznodzieja   Dawkins   2017-04-19
O jakości naszych bogówCzęść IV   Ferus   2017-04-16
Wrobieni w „wolną wolę”   Ferus   2017-04-09
Żyjemy w epoce drugiej kontrreformacji   Koraszewski   2017-04-03
Autor urojony i jego frustracje   Ferus   2017-04-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Prawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pure


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk