Prawda

Środa, 10 sierpnia 2022 - 04:23

« Poprzedni Następny »


Zwycięstwa bez chwały


Matt Ridley 2014-03-17


Mój artykuł z “Timesa” traktuje o malarii, gruźlicy i AIDS – wszystkie trzy systematycznie maleją, ale wydaje się, że biurokraci i dziennikarze nie są skłonni do informowania o tym fakcie:


Istnieje tendencja wśród urzędników publicznych i dziennikarzy, kiedy omawiają choroby, żeby prezentować nawet dobre wiadomości jako złe. Moim ulubionym przykładem jest tytuł na witrynie internetowej BBC, kiedy śmiertelność z powodu dotykającej ludzi odmiany choroby szalonych krów, która spadała przez dwa lata, wzrosła w 2004 r. z 16 do 17 przypadków: „Dane pokazują wzrost zgonów na vCJD” – rozpaczała BBC. (W następnym roku było osiem przypadków, a do roku 2012 zero, o czym już nie informowano.) To dopiero jest chwytanie się słomki pesymizmu.


Zeszły tydzień był znakomitym przykładem tego, jak dobre wiadomości nie są żadnymi wiadomościami w świecie zdrowia publicznego. Gazety szeroko donosiły o artykule naukowym, w którym twierdzono, że malaria może w przyszłości stać się gorszym problemem na dużych wysokościach w wyniku globalnego ocieplenia, co pozwoli komarom i pasożytom na przetrwanie w wyższych regionach, takich jak górskie regiony Etiopii i Kolumbii. Doniesienia sugerowały, że dodatkowe trzy miliony ludzi rocznie mogą zarazić się tą chorobą.

 

Czy nikt nie zastanowił się chwilę nad trzema oczywistymi pytaniami, żeby nadać kontekst temu twierdzeniu? Pierwsze, mniej niż 2 procent terytorium Afryki to tereny na wysokościach, na których nie ma komarów malarycznych. Drugie, dystrybucja malarii i tak nie wykazuje korelacji z temperaturą. Wiele krajów tropikalnych jest wolnych od tej choroby, a wiele zimnych krajów, włącznie z Wielką Brytanią i Rosją arktyczną cierpiało w przeszłości z powodu poważnych epidemii tej choroby. I trzecie, przypadki zachorowań na malarię nie wzrastają w miarę, jak świat się ociepla, ale maleją w tempie ponad pięciu milionów przypadków rocznie przez ostatnich siedem lat.

 

Śmiertelność spowodowana malarią spada jeszcze szybciej niż zachorowalność: zmniejszyła się o 29 procent od roku 2000, mimo ciągle rosnącej populacji globalnej. Jest to zdumiewająco dobra wiadomość o największym zabójcy ludzkości, chociaż jeszcze w roku 2012 nadal zmarło na malarię 627 tysięcy ludzi. Jednym z miejsc, gdzie zdaniem autorów nowego badania globalne ocieplenie pogorszy problem, jest Ameryka Południowa. Niemniej z obu Amerykach, północnej i południowej, oficjalnie było w 2012 r. tylko 800 przypadków śmiertelnych z powodu malarii.

 

Krótko mówiąc, przyszłość malarii zależy od siatek na łóżka, kontroli komarów, leków antymalarycznych, lepszych domów mieszkalnych i Billa Gatesa. Temperatura jest właściwie bez znaczenia. Fascynująca sprawa, badanie statystyczne opublikowane w zeszłym roku wyjaśniło nie tylko obecny spadek, ale także historyczne zniknięcie malarii z Europy i Ameryki Północnej, spowodowany w znacznej mierze zmniejszającymi się gospodarstwami domowymi. Autorzy raportu doszli do wniosku, „prawdopodobieństwo zwalczenia malarii podnosi się gwałtownie, kiedy liczebność przeciętnego gospodarstwa domowego spada poniżej czterech osób”.   

 

Powodem jest, że zakażony komar wraca na żerowanie w to samo miejsce noc po nocy i jego wskaźnik sukcesu w zarażaniu nowych ludzi jest zbyt niski, by choroba mogła szerzyć się, jeśli w domu jest mniej niż cztery osoby. To jest wspaniała wiadomość, ponieważ wielkość gospodarstw domowych maleje na całym świecie, a więc nawet bez interwencji malaria powinna nadal wycofywać się. Niemniej to badanie, w odróżnieniu od badania o wysokości geograficznej, nie doczekało się omówień.

 

Podobnie jak fakt, że od roku 2001 nowe zakażenia HIV na całym świecie spadły o 33 procent totalnie i o 52 procent wśród dzieci. Zgony związane z AIDS spadły o 30 procent od 2005 r. Nowe przypadki gruźlicy także spadają od dziesięciu lat, a śmiertelność na gruźlicę zmalała o 45 procent od roku 1990. Są to niezwykłe i nieoczekiwane odwroty. Cofnijmy się do przełomu stuleci, a znajdziemy urzędników zajmujących się zdrowiem publicznym jednogłośnie przepowiadających ponurą przyszłość z powodu AIDS i gruźlicy.

 

Na przykład w 2000 r. US National Intelligence Council przewidywała,  że brzemię HIV/AIDS i gruźlicy będzie się tak znacznie zwiększać przez co najmniej dziesięć lat, iż „prawdopodobnie pogorszy, a w niektórych wypadkach może nawet wywołać rozpad ekonomiczny, fragmentację społeczną i destabilizację polityczną w najbardziej dotkniętych krajach rozwijających się i w byłym świecie komunistycznym”. 

.

Tymczasem dwie prawdziwie koszmarne choroby są na krawędzi całkowitego wyginięcia. W zeszłym roku było tylko 406 przypadków polio na świecie, większość w Pakistanie, Somalii i Nigerii. Zlikwidowanie polio już jest bardzo opóźnione, ale zbliżamy się do tego. Jeszcze szybszy był zanik drakunkulozy, bolesnego pasożyta, którego łapiesz pijąc wodę zanieczyszczoną skorupiakiem Cyclops, i który rośnie jako robak wzdłuż nogi i wybija się przez stopę. Jedynym sposobem pozbycia się go jest wyciąganie go centymetr po centymetrze przez całe miesiące (mam nadzieję, że już jesteś po śniadaniu).

 

Pod koniec lat 1980., kiedy Jimmy Carter uczynił tę chorobę jednym ze swoich najwyższych priorytetów, drakunkulozę miało ponad trzy miliony ludzi. W zeszłym roku przeżyło tylko 148 tych pasożytów, większość w Sudanie Południowym. Mimo trwającej tam wojny domowej praca wolontariuszy Cartera trwa i w tym roku pojawiły się tylko trzy przypadki. Kiedy zniknie drakunkuloza – bo nie zakaża żadnego innego gatunku – będzie to pierwsze umyślne wytępienie żyjącego gatunku (ospa jest wirusem, a zresztą pozostaje w laboratorium). Krzyż na drogę.

 

Nie z wszystkimi chorobami obserwujemy takie sukcesy. Dengę szerzy (żerujący podczas dnia) rodzaj komara, inny niż (żerujący w nocy) komar malaryczny i sukcesywnie staje się on coraz powszechniejszy na całej planecie. Opór na antybiotyki komplikuje walkę z niektórymi bakteriami. Ogólnie jednak świat tropikalny przeżywa ten sam olbrzymi odwrót śmierci z powodu chorób zakaźnych, jaki zdarzył się w świecie o umiarkowanych temperaturach w ubiegłym stuleciu.

 

Nikogo to specjalnie nie interesuje. Dlaczego? Można zrozumieć dlaczego dziennikarze nie podają częściej dobrych wiadomości; w końcu, ich mottem jest: „mrozi krew w żyłach, idzie na czołówkę”. Można przypuszczać, że kraj, który zniknął z czołówek gazet – na przykład Sierra Leona – radzi sobie nieźle.

 

Dlaczego jednak biurokraci służby zdrowia nie są bardziej chętni do trąbienia o własnych osiągnięciach? W końcu to ciężka praca oddanych fachowców, wspieranych przez miliony wolontariuszy i finansowanych przez szczodrych filantropów, wygrywa wojnę z tymi chorobami zakaźnymi.

 

Tutaj będę odrobinę cyniczny. Kilka lat temu śmiertelność matek podczas porodów zaczęła szybko maleć, choć poprzednio utrzymywała się na tym samym poziomie przez około dziesięć lat. Redaktor naczelny „Lancet” opowiadał, jak dostał się pod skoordynowane i zdecydowane naciski ze strony działaczy na rzecz zdrowia kobiet, by opóźnił publikację wiadomości o tym spadku śmiertelności wśród matek, ponieważ, jak mówili ci działacze, „dobre wiadomości pomniejszą nagląca potrzebę wsparcia tej sprawy”. No tak.

 

The good news you don't hear about diseases

Rational Optimist, 14 marca 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley

Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1326 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk