Prawda

Środa, 20 stycznia 2021 - 01:38

« Poprzedni Następny »


Zwycięstwa bez chwały


Matt Ridley 2014-03-17


Mój artykuł z “Timesa” traktuje o malarii, gruźlicy i AIDS – wszystkie trzy systematycznie maleją, ale wydaje się, że biurokraci i dziennikarze nie są skłonni do informowania o tym fakcie:


Istnieje tendencja wśród urzędników publicznych i dziennikarzy, kiedy omawiają choroby, żeby prezentować nawet dobre wiadomości jako złe. Moim ulubionym przykładem jest tytuł na witrynie internetowej BBC, kiedy śmiertelność z powodu dotykającej ludzi odmiany choroby szalonych krów, która spadała przez dwa lata, wzrosła w 2004 r. z 16 do 17 przypadków: „Dane pokazują wzrost zgonów na vCJD” – rozpaczała BBC. (W następnym roku było osiem przypadków, a do roku 2012 zero, o czym już nie informowano.) To dopiero jest chwytanie się słomki pesymizmu.


Zeszły tydzień był znakomitym przykładem tego, jak dobre wiadomości nie są żadnymi wiadomościami w świecie zdrowia publicznego. Gazety szeroko donosiły o artykule naukowym, w którym twierdzono, że malaria może w przyszłości stać się gorszym problemem na dużych wysokościach w wyniku globalnego ocieplenia, co pozwoli komarom i pasożytom na przetrwanie w wyższych regionach, takich jak górskie regiony Etiopii i Kolumbii. Doniesienia sugerowały, że dodatkowe trzy miliony ludzi rocznie mogą zarazić się tą chorobą.

 

Czy nikt nie zastanowił się chwilę nad trzema oczywistymi pytaniami, żeby nadać kontekst temu twierdzeniu? Pierwsze, mniej niż 2 procent terytorium Afryki to tereny na wysokościach, na których nie ma komarów malarycznych. Drugie, dystrybucja malarii i tak nie wykazuje korelacji z temperaturą. Wiele krajów tropikalnych jest wolnych od tej choroby, a wiele zimnych krajów, włącznie z Wielką Brytanią i Rosją arktyczną cierpiało w przeszłości z powodu poważnych epidemii tej choroby. I trzecie, przypadki zachorowań na malarię nie wzrastają w miarę, jak świat się ociepla, ale maleją w tempie ponad pięciu milionów przypadków rocznie przez ostatnich siedem lat.

 

Śmiertelność spowodowana malarią spada jeszcze szybciej niż zachorowalność: zmniejszyła się o 29 procent od roku 2000, mimo ciągle rosnącej populacji globalnej. Jest to zdumiewająco dobra wiadomość o największym zabójcy ludzkości, chociaż jeszcze w roku 2012 nadal zmarło na malarię 627 tysięcy ludzi. Jednym z miejsc, gdzie zdaniem autorów nowego badania globalne ocieplenie pogorszy problem, jest Ameryka Południowa. Niemniej z obu Amerykach, północnej i południowej, oficjalnie było w 2012 r. tylko 800 przypadków śmiertelnych z powodu malarii.

 

Krótko mówiąc, przyszłość malarii zależy od siatek na łóżka, kontroli komarów, leków antymalarycznych, lepszych domów mieszkalnych i Billa Gatesa. Temperatura jest właściwie bez znaczenia. Fascynująca sprawa, badanie statystyczne opublikowane w zeszłym roku wyjaśniło nie tylko obecny spadek, ale także historyczne zniknięcie malarii z Europy i Ameryki Północnej, spowodowany w znacznej mierze zmniejszającymi się gospodarstwami domowymi. Autorzy raportu doszli do wniosku, „prawdopodobieństwo zwalczenia malarii podnosi się gwałtownie, kiedy liczebność przeciętnego gospodarstwa domowego spada poniżej czterech osób”.   

 

Powodem jest, że zakażony komar wraca na żerowanie w to samo miejsce noc po nocy i jego wskaźnik sukcesu w zarażaniu nowych ludzi jest zbyt niski, by choroba mogła szerzyć się, jeśli w domu jest mniej niż cztery osoby. To jest wspaniała wiadomość, ponieważ wielkość gospodarstw domowych maleje na całym świecie, a więc nawet bez interwencji malaria powinna nadal wycofywać się. Niemniej to badanie, w odróżnieniu od badania o wysokości geograficznej, nie doczekało się omówień.

 

Podobnie jak fakt, że od roku 2001 nowe zakażenia HIV na całym świecie spadły o 33 procent totalnie i o 52 procent wśród dzieci. Zgony związane z AIDS spadły o 30 procent od 2005 r. Nowe przypadki gruźlicy także spadają od dziesięciu lat, a śmiertelność na gruźlicę zmalała o 45 procent od roku 1990. Są to niezwykłe i nieoczekiwane odwroty. Cofnijmy się do przełomu stuleci, a znajdziemy urzędników zajmujących się zdrowiem publicznym jednogłośnie przepowiadających ponurą przyszłość z powodu AIDS i gruźlicy.

 

Na przykład w 2000 r. US National Intelligence Council przewidywała,  że brzemię HIV/AIDS i gruźlicy będzie się tak znacznie zwiększać przez co najmniej dziesięć lat, iż „prawdopodobnie pogorszy, a w niektórych wypadkach może nawet wywołać rozpad ekonomiczny, fragmentację społeczną i destabilizację polityczną w najbardziej dotkniętych krajach rozwijających się i w byłym świecie komunistycznym”. 

.

Tymczasem dwie prawdziwie koszmarne choroby są na krawędzi całkowitego wyginięcia. W zeszłym roku było tylko 406 przypadków polio na świecie, większość w Pakistanie, Somalii i Nigerii. Zlikwidowanie polio już jest bardzo opóźnione, ale zbliżamy się do tego. Jeszcze szybszy był zanik drakunkulozy, bolesnego pasożyta, którego łapiesz pijąc wodę zanieczyszczoną skorupiakiem Cyclops, i który rośnie jako robak wzdłuż nogi i wybija się przez stopę. Jedynym sposobem pozbycia się go jest wyciąganie go centymetr po centymetrze przez całe miesiące (mam nadzieję, że już jesteś po śniadaniu).

 

Pod koniec lat 1980., kiedy Jimmy Carter uczynił tę chorobę jednym ze swoich najwyższych priorytetów, drakunkulozę miało ponad trzy miliony ludzi. W zeszłym roku przeżyło tylko 148 tych pasożytów, większość w Sudanie Południowym. Mimo trwającej tam wojny domowej praca wolontariuszy Cartera trwa i w tym roku pojawiły się tylko trzy przypadki. Kiedy zniknie drakunkuloza – bo nie zakaża żadnego innego gatunku – będzie to pierwsze umyślne wytępienie żyjącego gatunku (ospa jest wirusem, a zresztą pozostaje w laboratorium). Krzyż na drogę.

 

Nie z wszystkimi chorobami obserwujemy takie sukcesy. Dengę szerzy (żerujący podczas dnia) rodzaj komara, inny niż (żerujący w nocy) komar malaryczny i sukcesywnie staje się on coraz powszechniejszy na całej planecie. Opór na antybiotyki komplikuje walkę z niektórymi bakteriami. Ogólnie jednak świat tropikalny przeżywa ten sam olbrzymi odwrót śmierci z powodu chorób zakaźnych, jaki zdarzył się w świecie o umiarkowanych temperaturach w ubiegłym stuleciu.

 

Nikogo to specjalnie nie interesuje. Dlaczego? Można zrozumieć dlaczego dziennikarze nie podają częściej dobrych wiadomości; w końcu, ich mottem jest: „mrozi krew w żyłach, idzie na czołówkę”. Można przypuszczać, że kraj, który zniknął z czołówek gazet – na przykład Sierra Leona – radzi sobie nieźle.

 

Dlaczego jednak biurokraci służby zdrowia nie są bardziej chętni do trąbienia o własnych osiągnięciach? W końcu to ciężka praca oddanych fachowców, wspieranych przez miliony wolontariuszy i finansowanych przez szczodrych filantropów, wygrywa wojnę z tymi chorobami zakaźnymi.

 

Tutaj będę odrobinę cyniczny. Kilka lat temu śmiertelność matek podczas porodów zaczęła szybko maleć, choć poprzednio utrzymywała się na tym samym poziomie przez około dziesięć lat. Redaktor naczelny „Lancet” opowiadał, jak dostał się pod skoordynowane i zdecydowane naciski ze strony działaczy na rzecz zdrowia kobiet, by opóźnił publikację wiadomości o tym spadku śmiertelności wśród matek, ponieważ, jak mówili ci działacze, „dobre wiadomości pomniejszą nagląca potrzebę wsparcia tej sprawy”. No tak.

 

The good news you don't hear about diseases

Rational Optimist, 14 marca 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley

Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1185 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk