Prawda

Wtorek, 12 listopada 2019 - 05:23

« Poprzedni Następny »


Twoja choroba na szalce


Ed Yong 2014-01-08


Kiedy czytasz w prasie o odkryciach biomedycznych, czytasz prawdopodobnie o eksperymentach dokonywanych na komórkach hodowanych w laboratoriach. Pływają one, bezcielesne, we flaszkach z czerwonym płynem, łatwo więc zapomnieć, że pochodzą pierwotnie od ludzi. Najczęściej używane komórki ludzkie, znane jako HeLa, pochodzą od kobiety o nazwisku Henrietta Lacks. Komórki MCF-7 cells pochodzą z guza piersi 69-letniej kobiety o nazwisku Frances Mallon. Komórki Jurkat są z ciała 14-letniego chłopca z białaczką.

Te osoby, wraz z setkami innych, są przedstawicielami ludzkości. Ich nieśmiertelne linie komórek dostarczyły naukowcom gotowej podaży komórek do eksperymentów i stworzyły możliwość niezliczonych odkryć, z których wszyscy korzystamy. Nasza wiedza o biologii komórek rośnie jednak do punktu, w którym możemy już nie potrzebować zastępców.


Oto wizja przyszłości. Postawiono u ciebie diagnozę rzadkiego zaburzenia genetycznego. Twój lekarz pobiera próbkę twoich komórek i hoduje je, tworząc linie komórkowe, tkanki, a nawet mini-narządy – małe, modelowe wersje twoich narządów wraz z wszystkimi błędami genetycznymi odpowiedzialnymi za twoją chorobę. Lekarze używają tych modeli do odkrycia, co robią te mutacje i sprawdzenia bezpieczeństwa i skuteczności różnych leków. W oparciu o te testy decydują się na najbardziej odpowiednie leczenie – takie, które jest dokładnie dopasowane do twojej biologii.


Jeszcze do tego nie dotarliśmy, ale robimy duże postępy. Popatrz, co właśnie zrobili Kathrin Meyer i Brian Kaspar z Nationwide Children’s Hospital w Ohio w USA.


Badają onistwardnienie zanikowe boczne (ALS) [http://pl.wikipedia.org/wiki/Stwardnienie_zanikowe_boczne], śmiertelną chorobę, na którą cierpi Stephen Hawking i która dotknęła również zawodnika baseballu Lou Gehriga. Powoduje ją jakaś kombinacja mutacji genetycznych, która stopniowo zabija neurony ruchowe – te, które kontrolują nasze mięśnie. Gdy umierają, mięśnie słabną i wiotczeją. Pacjenci tracą zdolność chodzenia, poruszania ramionami, mówienia, połykania i oddychania.


Niedawno kilka zespołów naukowców pokazało, że inne komórki w mózgu - komórki glejowe – pomagają wepchnąć neurony ruchowe w ramiona śmierci. Normalnie komórki glejowe dostarczają wsparcia, pożywienia i ochrony neuronom. Jeśli jednak mają mutację powodującą ALS, zamiast tego mogą selektywnie zabijać neurony ruchowe. Opiekunowie stają się zabójcami.Astrocyt. Zdjęcie: Nathan S. Ivey at TNPRC.


Dla zbadania tych zdrajców zespół pobrał komórki skóry od siedmiu pacjentów i przeprogramował je w prekursory neuronów, które mogą rozwinąć się w rozmaite komórki w naszych mózgach i układach nerwowych. Wystarczyły cztery geny, by spowodować transformację i około miesiąca na wyhodowanie grup zdrowych komórek. Używając różnych czynników wzrostu zespół mógł nakłonić te prekursory, by stały się neuronami (włącznie z neuronami ruchowymi) i  astrocytami (typem komórek glejowych w kształcie gwiazdy).


Kiedy były same, neurony ruchowe przeżywały tygodniami. Meyer stwierdziła jednak, że umierały szybko, kiedy wystawiało się je na obecność astrocytów. W ciągu 5 dni do 80procent z nich była martwa, a te, które przeżyły, miały tylko kilka krótkich odgałęzień. Robiły to tylko astrocyty z ALS; astrocyty od zdrowych ludzi nie miały takiego morderczego efektu.


Czworo pacjentów, z którymi pracował ten zespół, miało rodzinne ALS – rodzaj, który odpowiada za 10 procent przypadków i spowodowany jest odziedziczoną mutacją w genach takich jak SOD1 i C9orf72. Troje pacjentów miało sporadyczne ALS – najpowszechniejszy rodzaj spowodowany przez nieznane mutacje, które objawiają się spontanicznie u ludzie, w których rodzinach nie ma tej choroby. Zespół odkrył, że astrocyty wszystkich tych pacjentów są toksyczne dla neuronów ruchowych.  Sugeruje to, że mutacje zarówno SOD1, jak C9orf72 prawdopodobnie zamieniają astrocyty w zabójców tym samym szlakiem – co stosuje się także do nieznanych mutacji powodujących sporadyczne przypadki.


Szczegóły są nadal niejasne, ale zespół ma nadzieję odkryć je dzięki potężnemu nowemu narzędziu – szybkiej i dającej jednolite wyniki technice tworzenia niekończącej się podaży neuronów i astrocytów, które są indywidualną wersją komórek jednego pacjenta. Sądzą także, że w ciągu kilkunastu lat będą w stanie testować różne leki na tych komórkach, żeby wypracować najbardziej obiecujące leczenie dla poszczególnych ludzi z ALS.


Jeśli wydaje się, że jest to daleko w przyszłości, warto pamiętać, jak daleko doszła ta linia badań w bardzo krótkim czasie. W 2006 r. Shinya Yamanka znalazł sposób przeprogramowania komórek dorosłej myszy w stan podobny do komórek macierzystych, które dawało się skłonić do rozwoju w szereg różnych komórek. Weź komórkę skóry, a z czasem będziesz miał neuron. Inni naukowcy dokonali tego samego wyczynu z komórkami ludzkimi w 2007 r. i z komórkami kobiety chorej na ALS w 2008 (które następnie zostały zamienione z powrotem na neurony ruchowe).


W 2010 r. grupa ze Stanford przeskoczyła w ogóle etap pośredni i po prostu zamieniła komórki skóry bezpośrednio w neurony. Jak poprzednio, najpierw były to komórki mysie, a w rok później komórki ludzkie. Tymczasem inny zespół zamienił komórki mysie w prekursory neuronowe, które potrafią rozwinąć się zarówno w komórki glejowe, jak w neurony. A teraz Meyer i Kaspar powtórzyli tę samą sztuczkę z ludzkimi prekursorami neuronowymi.  


Kiedy prasa pisze o tych odkryciach, mówią na ogół o tworzeniu zapasów nowych komórek, żeby uzupełnić po tych, które są utracone z powodu choroby takiej jak ALS. Do takiego zastosowania jest jeszcze daleka droga, z wieloma jeszcze nie rozwiązanymi kwestiami bezpieczeństwa i otwartymi pytaniami, na które nie ma odpowiedzi. Na razie mają ogromny potencjał jako narzędzie badawcze.


Jak pisałem w 2008 r., “to jest dar niebios dla badań nad ALS. Postęp w rozumieniu tej choroby był stosunkowo powolny, głównie dlatego, że było niemal niemożliwe zdobyć wystarczający zapas żyjących neuronów ruchowych ludzi dotkniętych tą chorobą. Obecnie badacze mogą hodować duże kolonie zarówno neuronów ruchowych, jak komórek glejowych, które mają defekt genetyczny związany z ALS. Daje to im wolną rękę w badaniu przyczyn tego zaburzenia, warunków środowiskowych, które wpływają na te geny i sposobu, w jaki dotknięte neurony współdziałają z innymi rodzajami komórek. Daje im także neurony do testowania potencjalnych leków”.


Źródło:
Meyer, Ferraiuoloa, Miranda, Likhite, McElroy, Renusch, Ditsworth, Lagier-Tourenne, Smith, Ravits, Burghes, Shaw, Cleveland, Kolb & Kaspar. 2013. Direct conversion of patient fibroblasts demonstrates non-cell autonomous toxicity of astrocytes to motor neurons in familial and sporadic ALS. PNAS http://dx.doi.org/10.1073/pnas.1314085111


Your disease in a dish

Phenomena/Not Exactly Rocket Science, 1 stycznia 2014r.
_______

Ed Yong 

Mieszka w Londynie i pracuje w Cancer Research UK. Jego blog „Not Exactly Rocket Science” jest próbą zainteresowania nauką szerszej rzeszy czytelników poprzez unikanie żargonu i przystępną prezentację.

Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1029 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07
Przegapione odkrycia w historii nauki   Ridley   2019-05-02
W obronie scjentyzmu   Winegard   2019-04-30
Akupunktura kwantowa   Novella   2019-04-23
Nie tylko kakao   Łopaniuk   2019-04-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk