Prawda

Sobota, 17 sierpnia 2019 - 15:20

« Poprzedni Następny »


Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową


Steven Novella 2019-01-16


Niedawne badanie, opublikowane w ”Lancet” naświetla niepokojący trend -  pacjenci chorzy na raka używają witryn społecznościowych do zbiórek pieniędzy, żeby płacić za bezwartościowe, oszukańcze terapie na raka, takie jak homeopatia. W badaniu odkryto, że w czerwcu 2018 roku było 220 czynnych kampanii GoFundMe na „alternatywne” terapie na raka.  

 

W tym badaniu, które skupiało się szczególnie na homeopatii (która jest 100% zupełnie nie działającą szarlatanerią), 38% pacjentów prowadziło zbiórkę pieniędzy na homeopatię jako dodatek do konwencjonalnej terapii, 29% chciało użyć homeopatii zamiast konwencjonalnej terapii i 31% na homeopatię po tym, jak konwencjonalna terapia zawiodła. Te wyniki zaniepokoiły autorów, Snydera i Caulfielda.


W tym momencie najczęściej zadawanym pytaniem jest: „A co to szkodzi?” No cóż, szkody są rozległe i poważne – pozwólcie, że wyjaśnię. W badaniu z 2017 r. sprawdzano losy pacjentów chorych na raka, ich użycie alternatywnych terapii i ich przeżycie. Stwierdzono, że ogólnie, jeśli pacjent polegał na alternatywnej terapii, prawdopodobieństwo jego zgonu podczas badania było 2,5 razy wyższe. Dla wyleczalnego raka, takiego jak rak piersi, ryzyko śmierci było niemal sześciokrotnie wyższe. To jest olbrzymie podniesienie ryzyka śmierci.


Kontrolowano to ryzyko śmierci wobec ogólnego stanu chorobowego pacjenta. Najbardziej prawdopodobną przyczyną wzrostu liczby zgonów było opóźnienie rozpoczęcia konwencjonalnej terapii.

 

Nie da się uniknąć implikacji tego badania (i innych podobnych badań). Konwencjonalna terapia jest konwencjonalna, ponieważ dowody naukowe pokazały, że jest najbardziej skuteczna. I tyle. Dlatego wszystko inne jest – z definicji - mniej skuteczne. Aby uniknąć tego oczywistego wniosku, orędownicy ”alternatywnych” terapii muszą wymyślać wielkie teorie spiskowe. Czasami domniemane ”alternatywy” nie są tylko mniej skuteczne – są całkowicie nieskuteczne, jak homeopatia (która jest tylko magiczną wodą).


W tym nowym badaniu stwierdzono, że 67% szukających finansowania społecznościowego starało się o homeopatię w dodatku lub zamiast konwencjonalnej terapii. Odpowiada to danym z badania z 2017 r. pokazującego podwyższone ryzyko śmierci. Te kampanie są zasadniczo staraniem się o pieniądze na terapie, które nie tylko są bezwartościowe, ale podniosą śmiertelność wśród ludzi ich używających


Są jednak również inne szkody. Oczywiście, jest szkoda finansowa, której nie należy nie doceniać lub zbywać jako nieważną. Ludzie starają się o pieniądze w mediach społecznościowych, ponieważ sami nie mają zasobów. Można rozsądnie założyć więc, że wyczerpali własne zasoby, a potem starają się o finansowanie społecznościowe. To są rodziny, które już wydały swoje oszczędności i inne zasoby, by zapłacić za leczenie poważnej choroby. Wydawanie dziesiątków tysięcy (a czasami setek tysięcy dolarów) zostawia pacjenta i jego rodzinę w stanie ruiny finansowej, w dodatku do konieczności dawania sobie rady z samą chorobą i potencjalną śmiercią członka rodziny. Ruina finansowa ma udowodnione negatywne skutki na zdrowie i perspektywy na przyszłość ludzi, których dotknęła.


Jest także znaczący koszt alternatywny. Czas, wysiłek i zasoby spędzone na szukaniu bezwartościowych alternatywnych terapii, nie mogą zostać spędzone na robienie innych rzeczy. Dla pacjentów z poważnymi i zagrażającymi życiu chorobami jest ważne, by ogólnie dbali o siebie. Będą chcieli spędzać czas z rodzinami i ogólnie zatroszczyć się o swoje sprawy. Także kiedy rak jest śmiertelny, jakość życia jest niesłychanie ważna. Wszystko, co odciąga od najlepszego spędzania czasu i zasobów, jakie im pozostały, jest olbrzymią stratą. 


A nie należy sądzić, że ”alternatywne” terapie zawsze są łagodne. Często są to inwazyjne i niebezpieczne procedury, jak na przykład, lewatywy z kawy. Mogą wymagać olbrzymiego zaangażowania czasu i zasobów, takich jak skrajne diety i inne „zabiegi”. Mogą wymagać częstych wizyt w klinice. A wszystko to bez żadnych przekonujących dowodów o skuteczności, często zaś na „magiczne” terapie bez żadnego naukowego prawdopodobieństwa działania.


Są także szkody psychologiczne, które trudno jest mierzyć, ale które są oczywiste, dla każdego, kto kiedykolwiek leczył lub stykał się z poważnie chorymi pacjentami. Orędownicy tego typu terapii notorycznie czynią śmiałe i nieuzasadnione obietnice. W zasadzie obiecują cudowne wyleczenie (nawet jeśli mogą wystarczająco sprytnie i zawoalowanie formułować te obietnice). Daje to pacjentowi i jego bliskim fałszywą nadzieję – nadzieję, która niemal z pewnością spełznie na niczym. Widziałem sam kompletne spustoszenie psychiczne, kiedy pacjent zdaje sobie sprawę z tego, że kupił fałszywą nadzieję. To jest sypanie soli na rany – muszą poradzić sobie z czasem, jaki stracili na kompletny nonsens, wydatkami, na jakie narazili rodzinę i przyjaciół, lub też nieznanych im ludzi(przy zbieraniu pieniędzy przez platformy społecznościowe) i emocjonalną huśtawkę zawiedzionych nadziei. Czują się więc winni, głupi i wykorzystani.  Dla wielu pacjentów jest to wszystko zbyt trudne i nadal zaprzeczają wszystkiemu – przekonują, że udawana terapia jakoś działa mimo wszystkich fizycznych dowodów. Idą na dno razem z okrętem, po drodze powodując maksymalne szkody. Skrucha na łożu śmierci nie jest czymś niezwykłym, wtedy jest jednak już za późno, by ograniczyć szkody.


Wszystkie te szkody istniały oczywiście zanim pojawiło się finansowanie społecznościowe, ale ono jeszcze to wszystko pogarsza. Kampanie na ogół lansują twierdzenia o nierealistycznych, cudownych terapiach i o tych, którzy sprzedają fałszywe terapie. Ponadto napędzają jeszcze więcej pieniędzy szarlatanom. Fakt, że ta fałszywa medycyna jest przemysłem dającym wielomiliardowe zyski, jest poważnym problemem, ponieważ daje to szarlatanom wiele środków finansowych na lobbowanie na rzecz życzliwszych praw, na przenikanie do szpitali i uniwersytetów, na wpływanie na politykę i na propagowanie nonsensu. Ten przemysł rozbudowuje się i dosłownie zmienia medycynę przez legitymizowanie oszustwa i szarlatanerii.


Kampanie finansowania społecznościowego są tylko małą częścią tego wszystkiego, ale przykładają się do czynienia szkód.


Crowdfunding Quackery

7 stycznia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry. (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 983 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07
Przegapione odkrycia w historii nauki   Ridley   2019-05-02
W obronie scjentyzmu   Winegard   2019-04-30
Akupunktura kwantowa   Novella   2019-04-23
Nie tylko kakao   Łopaniuk   2019-04-20
Wstęga Möbiusa sprzecznych egocentryzmów poznawczych   Landes   2019-04-18
Kolejne badania nad bzdurą   Novella   2019-04-17
Licząca 43 miliony lat forma przejściowa: wodno-lądowy wieloryb    Coyne   2019-04-15
Zdumiewające możliwości docenienia i wykorzystania neuroróżnorodności   Koraszewski   2019-04-12
Jak sobie radzić ze skrajnymi wydarzeniami pogodowymi?   Lomborg   2019-04-09
Najbardziej zabójczy dzień na Ziemi   Novella   2019-04-06
Zaprzeczanie neuronauce o różnicach płci   Cahill   2019-04-05
Zwierzęce roboty   Novella   2019-04-04
Technologia pomaga w kryzysach wodnych na całym globie   Cohen   2019-04-02
Niezwykłe skamieniałości kambryjskie porównywalne do tych z łupków z Burgess   Coyne   2019-03-30
Tak wygląda dobre dziennikarstwo   Novella   2019-03-29
Wzrost sektora nasiennictwa w Ugandzie demaskuje główne twierdzenie anty- GMO   Ongu   2019-03-21
Ewolucja „nieredukowalnie złożonych” białek zapobiegających zamarzaniu u ryb polarnych (i policzek wymierzony Behemu)   Coyne   2019-03-20
Złoty ryż wreszcie dopuszczony w Bangladeszu   Novella   2019-03-19
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka   Welsh   2019-03-18
Wyprane kłamstwa   Ridley   2019-03-14
Czy islamska teologia i filozofia może wzbogacić etyczną debatę wokół CRISPR?   Coyne   2019-03-06
Kacze dzioby, Umwelt i a priori Kanta   Cobb   2019-03-04
Co kręci płaskoziemców   Novella   2019-03-02
Ślimaki nagoskrzelne mają kolczaste penisy jednorazowego użytku, którymi usuwają plemniki rywala ze swojej partnerki   Coyne   2019-03-01
Zrozumienie nowoczesnych horrorów afrykańskich zakorzenionych w handlu niewolnikami przez Ocean Indyjski   Clarfield   2019-02-28
Raport z sensacyjnym twierdzeniem o ”załamaniu klimatu” jest chwytliwy, ale nieprawdziwy   Lomborg   2019-02-27
Naukowiec analizuje dwa przykłady w nowej książce Behego; stwierdza, że są głęboko błędne   Coyne   2019-02-26
Triasowy mięsak, czyli praprzodkowie żółwi też chorowali na nowotwory   Łopatniuk   2019-02-16
Co nauka może powiedzieć pani Ocasio-Cortez o klimacie   Lomborg   2019-02-15
Kury produkujące leki   Novella   2019-02-14
Rak w raku i przerzut w przerzucie   Łopatniuk   2019-02-09
Prawo niezamierzonych konsekwencji   Novella   2019-02-07
Czy świat rzeczywiście staje się biedniejszy? Odpowiedź Stevena Pinkera   Coyne   2019-02-06
Maniok o wysokiej zawartości żelaza i cynku może poprawić odżywianie i zdrowie w Afryce Zachodniej     2019-02-05
Dalszy spadek zgonów z powodu raka   Novella   2019-02-04
Dokopywanie nauce przez dwóch naukowców i filozofa   Coyne   2019-02-01
Jacy naprawdę byli neandertalczycy?   Novella   2019-01-31
Żywność GM i zmiana opinii   Novella   2019-01-29
Wojny o Oświecenie: kilka refleksji o Enlightenment Now, w rok później   Pinker   2019-01-25
Dunning Kruger a opozycja wobec GMO   Novella   2019-01-23
Nasza pamięć cofa się   Nivella   2019-01-21
Niezrozumienie efektu Dunninga-Krugera   Novella   2019-01-18
Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową   Novella   2019-01-16
Nowa duża salamandra ze Stanów Zjednoczonych   Mayer   2019-01-10
Kwitnące rośliny pozostają zdolne do życia po przejściu przez przewód pokarmowy ptactwa wodnego   Coyne   2019-01-07
Radykalne poglądy polityczne korelują z marnym metapoznaniem   Novella   2019-01-05
Nareszcie: owocowy gospodarz dzikiej Drosophila melanogaster   Coyne   2019-01-02
Z końcem roku   Łopatniuk   2019-01-01
Psychologia globalnego pesymizmu   Ridley   2018-12-26
Wiara w Świętego Mikołaja   Novella   2018-12-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk