Prawda

Środa, 24 kwietnia 2024 - 09:59

« Poprzedni Następny »


Pradawnym płazom odrastały kończyny


Jerry Coyne 2014-09-29


Salamandry są wśród czworonogów najsprawniejsze w regenerowaniu utraconych części ciała: niektóre potrafią zastąpić utracone kończyny, oczy, serca (!) i ogony na każdym etapie życia. Inne salamandry potrafią regenerować części ciała tylko, kiedy są młode, przed metamorfozą w osobniki dorosłe.

Większość zwierząt ma zdolność regenerowania utraconych części ciała, ale nie ma tej zdolności większość czworonogów (potomków czworonożnych stworzeń, które zdobyły ląd; do czworonogów zaliczają się płazy, gady, ptaki i ssaki).


Salamandry są wśród czworonogów najsprawniejsze w regenerowaniu utraconych części ciała: niektóre potrafią zastąpić utracone kończyny, oczy, serca (!) i ogony na każdym etapie życia. Inne salamandry potrafią regenerować części ciała tylko, kiedy są młode, przed metamorfozą w osobniki dorosłe. Żabom odrastają utracone kończyny, ale tylko te kończyny, które mają jako kijanki. Tracą tę zdolność w dorosłym wieku. Ryby potrafią zastąpić promienie na płetwach, ale nie same płetwy. Ryby dwudyszne (ryby słodkowodne w podklasie Dipnoi) potrafią zregenerować całe przednie lub tylne płetwy. Inna prymitywna ryba słodkowodna, Polypterus, potrafi zregenerować swoje płetwy piersiowe, choć nie wiadomo, czy ta zdolność ograniczona jest do osobników młodocianych. Tutaj jest Polypterus:



Wreszcie i założę się, że nie wiedzieliście tego (ja też nie wiedziałem) – my, ludzie, potrafimy zregenerować czubki palców, chociaż zdarza się to łatwiej u dzieci niż u dorosłych. Dodałem te fotografie regeneracji czubka palca, co zasugerował w komentarzu czytelnik Mark Sturtevant, a pochodzi ona z sympatycznej strony podsumowującej zdolności regeneracyjne u zwierząt. Jest to trochę makabryczne, ale dla dobra edukacji powinniśmy znieść ten widok:



Poza tym jednak ludzie nie potrafią zregenerować żadnej innej większej części swojego ciała. Badania regeneracji u salamander stało się więc rodzajem chałupnictwa w biologii, bo jeśli uda nam się zrozumieć, jak one to robią – a czynimy w tym postępy – być może uda nam się pomóc ludziom po amputacji w odzyskiwaniu ich utraconych kończyn, czego nie potrafi uczynić Bóg – choć podobno potrafi wyleczyć wiele innych schorzeń.


Informacja o regeneracji w grupach, które właśnie wymieniłem, pochodzi z nowego artykułu w „Proceedings of the Royal Society (Series B)” Nadii Fröbisch et al. (link i darmowe ściąganie pliku poniżej). Artykuł zajmuje się jednak głównie uderzającym, nowym odkryciem: skamieniałości płazów sprzed 300 milionów lat, które wyraźnie także miały zdolność regenerowania kończyn. Jest to, jak sądzę, pierwszy raz, kiedy pokazano, że jakakolwiek skamieniałość miała zdolność odtworzenia utraconych części ciała.


Autorzy badali okazy prymitywnego płaza Micromelerpton credneri z liczących sobie 300 milionów lat depozytów w Europie. Oto jak wygląda jeden z nich; jest niezwykle dobrze zachowany (skala porównawcza wynosi 1 cm). Autorzy notują, że na tym okazie można dostrzec cień skóry, pigment w siatkówce i skrzela zewnętrzne oraz wzór łusek. Nie jest to salamandra, ale prymitywny płaz, którego miejsce w drzewie czworonogów pokażę za chwilę:   


Figure 1. Whole specimen of Micromelerpeton credneri. Specimen MB.Am.1210 showing the exceptional quality of preservation of fossil amphibians from the fossil lake deposits of Lake Odernheim. Note the preservation of ‘skin shadow’, external gills, retinal pigments and scalation patterns. Scale bar equals 1 cm.
Figure 1. Whole specimen of Micromelerpeton credneri. Specimen MB.Am.1210 showing the exceptional quality of preservation of fossil amphibians from the fossil lake deposits of Lake Odernheim. Note the preservation of ‘skin shadow’, external gills, retinal pigments and scalation patterns. Scale bar equals 1 cm.

Patrząc na wiele okazów, autorzy odkryli, że w niektórych kończynach były ślady regeneracji, które przypominają takie ślady u współczesnych salamander, kiedy te tracą swoje kończyny. Twierdzą (a ja nie potrafię tego osądzić i akceptuję ich słowa), że te anomalie nie są po prostu zdeformowaniami w kończynach salamander, które powstały bez utraty owych kończyn przez salamandry. 


Tutaj jest oznaka regeneracji, dwa zrośnięte “paliczki”; normalne okazy mają cztery palce na przedniej “dłoni”, ten zaś ma rozdwojony palec, a więc jest ich pięć:



Inna, przypuszczalnie zregenerowana, kończyna, tym razem stopa. Stopy normalnie mają pięć palców, ale ta ma sześć z dwoma środkowymi palcami cieńszymi niż normalne. To, jak mówią autorzy, także jest znakiem regeneracji nie zaś zdeformowania.



Jednym potencjalnym problemem z tymi wynikami, który autorzy omawiają, jest to, że nie pokazują one, czy regeneracja odbyła się u dorosłych. Palce mogły zostać stracone i odrosły u osobników młodocianych, a ślady regeneracji po prostu przetrwały u dorosłych, które same mogły stracić zdolności regenerowania kończyn. Innymi słowy, te prymitywne płazy mogą być jak żaby albo niektóre salamandry, mając zdolności regeneracyjne tylko w młodości.


Co to oznacza dla ewolucyjnej historii regeneracji? Autorzy przedstawiają diagram filogenetyczny ryb, płazów i innych czworonogów, zarówno prymitywnych, jak współczesnych, który pokazuje ich zdolności regeneracyjne. Ryby pancerne i ryby chrzęstnoszkieletowe (raje, płaszczki i rekiny) nie potrafią regenerować utraconych części ciała. Wielopłetwcowate (Polypterus) i Dipnoi potrafią (gwiazdki mają oznaczać regenerację tylko u młodocianych, ale nie wiemy tego dla tych dwóch grup). Nie wiemy nic o „rybonogach” Tiktaalik, Acanthostega (jednym z pierwszych czworonogów z kończynami), ani o Eryops, wczesnym i wymarłym płazie. W rzeczywistości nie znamy zdolności regeneracyjnych niczego poza szarym prostokątem (wskazującym na pewną regenerację) lub żółtym prostokątem (tych gatunków, których uplasowanie filogenetyczne jest niepewne; tak więc żaby i salamandry pojawiają się w dwóch miejscach).


Owodniowce (ptaki, gady i ssaki) nie potrafią regenerować niczego.



Na podstawie tego autorzy sugerują, że ponieważ “grupa zewnętrzna” czworonogów – ryby dwudyszne i Polypterus, które są rybami – mają zdolności regeneracyjne, które mają również niektórzy ich potomkowie (żaby i salamandry), jest możliwe, że przodek wszystkich czworonogów, wczesna ryba, także miała zdolność regenerowania części ciała. Potomkowie, tacy jak my, mogli utracić tę cechę. W języku kladystyki regeneracja jest „symplezjomorficzna”: czyli jest cechą przodków.  


Alternatywną hipotezą jest, że grupy w szarych prostokątach niezależnie wyewoluowały zdolność regeneracji: byłaby to „synapomorfia”.


Obecnie nie możemy wybrać między tymi hipotezami, chociaż autorzy faworyzują pierwszą. Rodzajem dowodów, jakich potrzebowalibyśmy do podjęcia decyzji byłaby grupa wczesnych skamieniałości pokazujących zdolność regeneracji, szczególnie u bardzo wczesnych czworonogów lub ich prekursorów, takich jak Tiktaalik. Gdyby miały one tę zdolność i byłaby ona widziana u kilku wczesnych gatunków czworonogów, popierałbym tezę, że wszystkie pierwsze czworonogi potrafiły regenerować swoje kończyny, ale że pewne grupy utraciły tę zdolność.


To zaś wywołałoby pytanie: jeśli grupy takie jak gady i ssaki utraciły zdolność regeneracji części swoich ciał, to dlaczego? Zdolność ponownego odrastania utraconych części ciała wydaje się być niesłychanie korzystna. Jedną z możliwych odpowiedzi jest, że system rozwojowy tych grup ewoluował w taki sposób, iż regeneracja stała się fizycznie niemożliwa. Oczywiście jednak nie będziemy tego wiedzieli, dopóki nie zdobędziemy lepszych dowodów ze skamieniałości, jak również danych molekularnych o tym, jak dokładnie regenerują się kończyny. Gdyby podstawy molekularne i rozwojowe regeneracji były podobne u wszystkich czworonogów, sugerowałoby to odziedziczenie tego systemu od wspólnego przodka, bo byłoby nieprawdopodobne, by takie podobieństwo mogło wyewoluować niezależnie. Biolodzy pracują gorączkowo nad rozwojowymi podstawami regeneracji.


Bóg nie może przywrócić kończyny po amputacji, ale może nauka kiedyś to potrafi.

__________

Fröbisch N. B., C. Bickelmann, and F. Witzmann. 2014. Early evolution of limb regeneration in tetrapods: evidence from a 300-million-year-old amphibian. Proc R Soc B 2014 281: 20141550

h/t: Dom


Ancient amphibians could regrow their limbs

Why Evolution Is True, 25 września 2014-09-26

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Jerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1474 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Artykuł w piśmie „Science”: rozszerzyć DEI w STEMM   Coyne   2024-04-19
Dlaczego organizacje naukowe powinny zachować neutralność polityczną?   Coyne   2024-04-11
Darwin znowu się myli! Artykuł pokazuje, że jego hipoteza o „samcach większych u ssaków” wydaje się błędna   Coyne   2024-04-06
Czasami gwoździe, koparki, straż, czasami lalki, wstążki, makijaż   Tonhasca Júnior   2024-04-03
Po raz kolejny twierdzenie, że płeć nie jest binarna, ale bez żadnych nowych argumentów   Coyne   2024-03-29
Jak małpy człekokształtne (włącznie z ludźmi) straciły swoje ogony   Coyne   2024-03-26
Ale najpierw kawa   Tonhasca Júnior   2024-03-21
Ideolodzy: dlaczego nauczanie genetyki musi mieć charakter społeczno-polityczny   Coyne   2024-03-19
Przepływ genów od neandertalczyków i denisowian do ludzi „współczesnych” i odwrotnie   Coyne   2024-03-14
Wejdź – skoro nalegasz   Tonhasca Júnior   2024-03-09
Czy “bezpłciowe” bakterie tworzą biologiczne gatunki?   Coyne   2024-03-06
Carl Zimmer o gatunkach i ochronie     2024-02-29
Kolejna błędna próba skorygowania ewolucji   Coyne   2024-02-22
Ryjący w ziemi przedsiębiorcy   Tonhasca Júnior   2024-02-15
Olbrzymie armie o niezliczonych umiejętnościach    Tonhasca Júnior   2024-02-08
Wejdź, powiedziała, dam ci schronienie przed burzą   Tonhasca Júnior   2024-01-15
Czy ludzie wyewoluowali w wodzie?   Coyne   2024-01-08
Jak upadają wielcy   Tonhasca Júnior   2024-01-04
Oczy reniferów zmieniają kolor, żeby łatwiej im było dostrzec jadalne porosty   Coyne   2023-12-30
Życzliwi przestępcy   Tonhasca Júnior   2023-12-28
Conor Friedesdorf (i Alexander Barvinok) o ideologicznym przymusie na amerykańskich uczelniach   Coyne   2023-12-26
Zdumiewający manipulatorzy   Tonhasca Júnior   2023-12-25
Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls



Nie klanial



Cervantes



Wojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk