Prawda

Wtorek, 19 listopada 2019 - 11:36

« Poprzedni Następny »


Nowe badanie wskazuje na jednego oszusta


Jerry A. Coyne 2016-08-18

Rekonstrukcja Człowieka z Piltdown (Piltdown I), z oryginalnymi kawałkami brązowymi i resztą dodaną, by wypełnić braki.
Rekonstrukcja Człowieka z Piltdown (Piltdown I), z oryginalnymi kawałkami brązowymi i resztą dodaną, by wypełnić braki.

Historia fałszywej czaszki, znanej jako “Człowiek z Piltdown” jest dobrze znana. W 1912, prawnik i archeolog-amator, Charles Dawson pojawił się w londyńskim Natural History Museum z okazem, o którym twierdził, że znalazł w żwirowni w Sussex. Wraz z Arthurem Smithem Woodwardem, szefem geologów w Muzeum, prowadził dalsze wykopaliska w tym miejscu i znaleźli więcej fragmentów kości, włącznie z kawałkami czaszki, zębów, kości żuchwy, a nawet kawałek wyrzeźbionej kości – „artefakt” stworzony przez człowieka.


Woodward zrekonstruował “czaszkę” i wraz z Dawsonem ogłosili, że czaszka, żuchwa i dwa zęby trzonowe stanowią “brakujące ogniwo” między małpami człekokształtnymi a człowiekiem: liczący 500 tysięcy lat okaz nazwali Eoanthropus dawsoni. Później Dawson poinformował o znalezieniu “pośredniego” kła w tym miejscu oraz podobnych zębów i kawałków czaszki (“Piltdown II”) w miejscu odległym o 3 kilometry. Kości były ciemnego koloru, odpowiadającego żwirowi w tym miejscu.


Późniejsze odkrycia autentycznych skamieniałości wczesnych homininów zmarginalizowało to znalezisko (Austalopithecus africanus opisano w 1924 r.), ale wielu nadal wierzyło, że E. dawsoni istniał rzeczywiście. (Od początku jednak było wielu wątpiących.) Trwało to do  1953 r., kiedy naukowcy wykazali ponad wszelką wątpliwość, że “Człowiek z Piltdown” składał się, jak niektórzy przypuszczali, z kawałków czaszki człowieka współczesnego w połączeniu z żuchwą niedawno żyjącej małpy człekokształtnej (prawdopodobnie orangutana) z małpimi zębami spiłowanymi, by wyglądały na pośrednie między małpami a ludźmi. Żuchwa, jak również współczesna czaszka ludzka zostały sztucznie zabarwione i podłożone w tym miejscu w Sussex skamieniałości innych gatunków wraz ze oszukańczym “artefaktem” (prawdopodobnie kłem słonia rzeźbionym nożem stalowym), by nadać znalezisku wiarygodności. Po drugiej publikacji w 1955 r. Człowiek z Piltdown został powszechnie uznany za oszustwo.  


Niemniej niektórzy kreacjoniści nadal przytaczają wczesną akceptację Człowieka z Piltdown jako dowód łatwowierności naukowców, którzy zaakceptowali fałszerstwo po prostu dlatego, że chcieli wierzyć w ewolucję człowieka. To jednak jest nonsensowne w świetle wątpliwości, jakie od razu towarzyszyły odkryciu tej skamieniałości, a następnie ujawnieniu fałszu przez naukowców (a nie przez kreacjonistów) i prezentacji dziesiątków autentycznych skamieniałości homininów, które znaleziono od tego czasu. Jest to przykład samo korygującej się natury nauki, coś, czego nie widzi się w wierze religijnej kreacjonistów, którzy nadal trąbią o tym przykładzie.


Pozostaje kilka pytań. Kto właściwie był odpowiedzialny za to fałszerstwo? Wśród podejrzanych byli sam Dawson, Sir Arthur Conan Doyle (sąsiad Dawsona), Arthur Keith i Pierre Teilhard de Chardin, francuski jezuita i archeolog-amator (Steve Gould stawiał na niego). Wymieniono co najmniej dwudziestu ludzi jako możliwych oszustów w tej sprawie.


Nowy artykuł Isabelle De Groote i wielu innych
, właśnie zamieszczony na stronie internetowej Royal Society Open Publishing  (odnośnik i link poniżej), odpowiada na inne pytania i sugeruje, że podobieństwo metody używanej zarówno w Piltdown I, jak II, wskazuje na jednego fałszerza. Był nim niemal z pewnością sam Dawson.


De Groote i in. stawiają trzy pytania i próbują odpowiedzieć na nie, używając kombinacji analizy morfologicznej, sekwencjonowania DNA, datowania metodą węgla C14 i badania skamieniałości. Pokrótce przedstawię ich odpowiedzi na te pytania.

  • (P1)  Lowenstein [16] pokazał, że zęby trzonowe pochodzą prawdopodobnie od orangutana (Pongo sp.). Czy żuchwa małpy człekokształtnej, pojedynczy kieł (oba z Piltdown I) i ząb trzonowy (z Piltdown II) istotnie są orangutana? Jeśli tak, to czy mogą pochodzić z tego samego zwierzęcia?

Tak, żuchwa i zęby z Piltdown I i II pochodzą od jednego zwierzęcia, sądząc po morfologii i sekwencjonowaniu mitochondrialnego DNA. Datowanie metodą węgla C14 dało wynik wahający się od 90 do 500 lat, więc żuchwa i zęby mogą pochodzić z kolekcji Edwardiańskiej, chociaż autorzy nie mogli znaleźć zapisów o brakujących okazach.


Orangutany prawdopodobnie – biorąc pod uwagę ich miejsce w filogenezie DNA znanych małp człekokształtnych - pochodziły z południowozachodniego Sarawaku.

  • P2)  Ilu czaszek użyto do stworzenia rozmaitych fragmentów znalezionych w Piltdown i czy możemy przypisać je do przypuszczalnego źródła populacyjnego?

Autorzy sugerują, że do rekonstrukcji skamieniałości użyto co najmniej dwóch czaszek współczesnych ludzi, których wieku nie dało się ocenić. Nie zidentyfikowano żadnego przypuszczalnego źródła populacyjnego, chociaż autorzy zgadują, że czaszki pochodziły od ludzie z czasów Średniowiecza.

  • (P3)  Czy istnieje zbieżność modus operandi (MO) używanej do zmodyfikowania różnych materiałów, wiążąc je do jednego lub więcej fałszerzy?

Odpowiedź na to pytanie brzmi „tak”. Kości i zębodoły były wypełnione żwirem pochodzącym z obu miejsc, zmieszanym z kitem. I tego samego kitu użyto także do ludzkich czaszek, jak również do umocowania zębów trzonowych z powrotem w żuchwach orangutanów. Poza tym także sztuczne zabarwienie było takie samo na wszystkich okazach, co wskazuje na jednego fałszerza – najprawdopodobniej Dawsona, który miał środki, okazję i wiedzę antropologiczną, by stworzyć to fałszerstwo. De Groote i in. podsumowują powody, dla których uważają, że był tylko jeden oszust:


Głównie dlatego, że cała sprawa zaczęła się od Dawsona, on przyniósł pierwszy okaz do dra Arthura Smitha Woodwarda, kustosza geologii w British Museum (Natural History) w 1912 r., niczego nigdy nie znaleziono na tym miejscu, kiedy nie było tam Dawsona, jest on jedyną znaną osobą bezpośrednio związaną z rzekomym znaleziskiem w drugim miejscu w Piltdown, którego dokładnej lokalizacji nigdy nie ujawnił, i po jego śmierci w 1916 r. nie znaleziono żadnych dalszych ważnych skamieniałości ssaków lub ludzi.  


Ostatnie pytanie brzmi: jeśli to był Dawson, dlaczego to zrobił? Autorzy zabrali się również za to pytanie i pokazują listy, z których wynika, że Dawsom rozpaczliwie pragnął zostać wybrany na członka Royal Society. Na szczęście ten zaszczyt go nie spotkał (byłby to dalszy powód do triumfalizmu kreacjonistów), ale mógł zostać wybrany, gdyby żył dłużej.


De Groote i in. kończą nauczką: paleoantropolodzy nie powinni gromadzić dla siebie lub zachowywać na wyłączność prawa do skamieniałości, bo nauka wymaga weryfikacji przez niezależne obserwacje. Dodałbym tu słowa Richarda Feynmana: “Aby technologia była udana, konfrontacja z rzeczywistością musi mieć pierwszeństwo przed public relations, bo nie można oszukać Natury”.


h/t: Latha
_______

de Groote, I. et al. 2016. New genetic and morphological evidence suggest that a single hoaxer created “Pildown man.”   R. Soc. Open Sci. 2016 3 160328; DOI: 10.1098/rsos.160328. Published 10 August 2016


New study suggests that a single hoaxer created the fake piltdown man skull

Why Evolution Is True, 11 sierpnia 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne


Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1033 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk