Prawda

Środa, 1 grudnia 2021 - 04:45

« Poprzedni Następny »


Marnie napisany artykuł o uroczym gryzoniu


Jerry Coyne 2014-07-03

Ktoś zwrócił mi uwagę na ten artykuł (nie pamiętam kto) i przeczytałem go, mimo że musiałem przedzierać się przez prozę niemal najbardziej uciążliwą, jaką kiedykolwiek widziałem w pracy naukowej. Nie znam autorów i sądzę, że ich wyniki są ciekawe, ale artykuł napisany jest tak źle, że trudno cokolwiek zrozumieć.

Piszę tu o nowym artykule  P. W. Batemana i P. A. Fleminga w “Journal of Zoology” (odnośnik i link na końcu).

Zerknijcie na przykład na tytuł, a potem na streszczenie.To jest pisanie o nauce w sposób najbardziej nieprzenikliwy. Tytuł powinien brzmieć” “Czy wiewiórki uciekają, kiedy podchodzisz do nich lub patrzysz na nie?” A streszczenie powinno było wyglądać następująco:

Zarówno uczenie się, jak i dobór naturalny wskazują na to, że zwierzęta powinny równoważyć odległość „ucieczki” – odległość na jaką uciekają przed zbliżającym się zwierzęciem, które może być niebezpieczne - korzyściami pozostania tam, gdzie są. Zwierzęta, które uciekają, kiedy możliwe niebezpieczeństwo jest zbyt daleko, ryzykują utratę żywności i marnowanie energii; te, które uciekają dopiero w ostatniej sekundzie, ryzykują śmiercią. Testowaliśmy to obserwując wiewiórki w osiedlu na Manhattanie w Nowym Jorku. Odkryliśmy, że kiedy obserwator podchodził do żerujących wiewiórek po dobrze oznaczonej ścieżce, odległość ucieczki była mniejsza, niż kiedy obserwator porzucał ścieżkę i szedł w kierunku wiewiórek. Odległość ucieczki wzrastała także, kiedy obserwatorzy patrzyli bezpośrednio na wiewiórki. Innymi słowy, wiewiórki wkurzają się, kiedy zbaczasz z tego, co uważają za „normalną” ścieżkę i kiedy wgapiasz się w te małe stwory. Jedno i drugie jest wskazówką, że zbliżające się zwierzę może być drapieżnikiem.

No cóż, może to jest trochę beztroskie, ale napisałem to w dwie minuty i mógłbym to solidnie poprawić przy kolejnym czytaniu, ale porównajcie to do gąszczu słów powyżej. Dlaczego nie powiedzieć „wiewiórka” zamiast „odnoszące sukcesy wykorzystywacze terenów zurbanizowanych”, do ciężkiej cholery?


Steven Pinker ostrzega przed takim właśnie stylem pisania w nowej książce A Sense of Style: The Thinking Person’s Guide to Writing in the 21st Century, którą właśnie przeczytałem w  przesłanym przez autora „maszynopisie”. Jest znakomita i każdy, kto chce jasno pisać, powinien ją zamówić (ukaże się 30 września). Nie zdradzę treści, ale jest to przewodnik pisania, jak to nazywa Pinker – „w stylu klasycznym”, łatwym stylu rozmowy z czytelnikiem. Jest tam także lista spornych słów i zwrotów gramatycznych oraz osąd Pinkera, czy są one poprawne, czy verboten. To jest wspaniała książka dla tych, którzy chcą uniknąć pisania tak, jak autorzy powyżej i już pomogła mi przy pisaniu mojej książki.


Krótko streszczę wyniki tej pracy, a robię to tylko dlatego, że dotyczy mojego ulubionego gryzonia. Badanie dotyczyło wiewiórek szarych (Sciurus carolinenesis; tego samego gatunki, co Tufty E. i jego dwoje rodzeństwa) żerujących na terenie Peter Cooper Village/Stuyvesant Town, osiedla mieszkaniowego na dolnym Manhattanie. Teren pocięty jest ścieżkami dla pieszych. Obserwatorzy mieli chodzić w kierunku żerujących wiewiórek ścieżką i mijać wiewiórki w odległości 2 metrów. Używali dwóch wariantów podejścia.


W pierwszym pozostawali na ścieżce i podchodzili do wiewiórek na odległość dwóch metrów albo schodzili ze ścieżki, żeby podejść do wiewiórek. (Większość ludzi pozostaje na ścieżkach.) Drugim było wpatrywanie się w wiewiórki albo udawanie, że się je ignoruje i obserwowanie ich tylko na peryferiach pola wzroku. Obserwatorzy ustalali, jaki odsetek wiewiórek uciekał zanim doszli do nich na odległość 2 metrów. Oto wykres pokazujący odsetek uciekających wiewiórek (wysokość czarnej kolumny) kontra pozostających na miejscu (biała kolumna) dla wszystkich czterech kombinacji pozostania/zejścia ze ścieżki i wpatrywania się/nie wpatrywania się.  Nie ma tu żadnych niespodzianek: wiewiórki na ogół nie uciekały, jeśli obserwator pozostawał na ścieżce, ale uciekały, jeśli zbaczał ze ścieżki. W obu wypadkach uciekały znacznie częściej, kiedy obserwatorzy na nie patrzyli. Przypuszczam, że nieco interesujące może być to drugie, bo pokazuje, że wiewiórki są świadome kierunku wzroku człowieka.

W drugiej części badania (proszę zauważyć, że próbki są małe – tylko około 20 wiewiórek) mierzyli trzy rzeczy dla każdej z czterech sytuacji: “odległość alarmowa” (AD), odległość, przy której wiewiórki podnoszą się i zauważają; „odległość początku ucieczki” (FID), odległość od obserwatora, kiedy wiewiórki zaczynają uciekać; i „odległość ucieczki” (DF), odległość, jaką przebiega wiewiórka zanim znowu zaczyna żerować. Tutaj są dane. Punkt zerowy dla odległości wynosi w rzeczywistości 2 metry, odległość, na jaką obserwatorzy mogli najbliżej podejść do wiewiórek. Innymi słowy, dostali instrukcję podchodzenia nie bliżej niż na 2 metry, więc nazwali ją „odległością zerową”:


Istotne wyniki:

  • Jeśli nie patrzysz na wiewiórkę i pozostajesz na ścieżce (druga grupa wyników) nie ruszają się z miejsca. Ponieważ są przyzwyczajone do ludzi, są to bezczelne małe stwory.
  • Jeśli patrzysz na nie, ale pozostajesz na ścieżce, są zaalarmowane, kiedy jesteś w odległości około 7 metrów, ale nie uciekają. Prawdopodobnie jest tak dlatego, że wszyscy na osiedlu pozostają na ścieżkach, więc jest to normalne zachowanie człowieka.
  • Jeśli schodzisz ze ścieżki i gapisz się na wiewiórki, zostają zaalarmowane w odległości około 7 metrów i uciekają, jeśli jesteś odrobinę bliżej. Na ogół biegną około 6 metrów zanim na nowo podejmują swoje aktywności.
  • Jeśli schodzisz ze ścieżki, ale udajesz, że nie patrzysz na wiewiórki, są zaalarmowane, kiedy jesteś w jeszcze większej odległości; około 8 metrów. Ale nie uciekają – wyraźnie rozumieją, że masz szlachetne intencje.

Czyli jest istotne, czy patrzysz na wiewiórki, czy nie, chociaż pozostanie na ścieżce uspokaja je. To ciekawy wynik, ale dlaczego zagrzebano go w pokrętnym języku? Spójrzcie, jak zakończyli artykuł:

Zidentyfikowaliśmy więc wskazówki, które prawdopodobnie są ważne dla percepcji ryzyka przez gatunek miejskich zwierząt monitorujących swoje środowisko. Wraz z ukierunkowaniem uwagi ludzi, miejskie wiewiórki były bardziej reaktywne na pieszych, którzy wykazywali rozbieżność ze „zwykłym” zachowaniem (tj. pieszych wkraczających na obszary, które są normalnie wolne od ludzi), także kiedy nie jest to związane z bliższym podejściem lub zmianą prędkości. W dodatku do nadrzewności (co może obejmować użycie struktur antropogenicznych), co minimalizuje narażenie na prowadzące tryb dzienny naziemne „drapieżniki” (patrz Herr, Schley & Roper, 2009), ogólna  elastyczność troficzna i społeczna (Baumgartner, 1943; Don, 1983; Koprowski, 2005) może pomóc wyjaśnić, dlaczego wiewiórki szare odnoszą sukcesy w adaptacji do terenów zurbanizowanych.

Dalsze badania powinny rozważyć, jak, mimo habituacji do obecności ludzkiej, takson miejski moduluje swoje reakcje zgodnie z subtelnymi różnicami w zachowaniu ludzkim. Oszacowanie i potencjalna habituacja do działalności ludzkiej jest ważnym kryterium dla odnoszących sukcesy w adaptacji i wykorzystaniu obszarów zurbanizowanych. W obliczu wzrastające urbanizacji na całym globie historia życia i atrybuty behawioralne tych taksonów, które są dobrymi adaptatorami do zurbanizowanych terenów.

Tak piszą ludzie, kiedy chcą brzmieć “naukowo” i takiego pisania uczy się naukowców. Ale to nie musi tak wyglądać. Jeśli chcesz, by ludzie przeczytali twoją pracę naukową (lub cokolwiek, co piszesz) napisz to jasnym językiem i, jeśli potrafisz, staraj się, by styl był żywy. Trzech ludzi, których prace są wzorem takiego pisania, to David Sloan Wilson, Dick Lewontin (promotor mojej pracy doktorskiej) i – we wczesnym okresie - Stephen Jay Gould.

Ale autorzy tego artykułu o wiewiórkach potrzebują lekcji od Pinkera! Nigdy nie ma powodu do używania tak pokrętnego języka, jak powyżej, nawet w najpoważniejszych pismach akademickich. Można, oczywiście, pisać bardziej formalnie dla kolegów, ale nie ma powodu do tworzenia takich potworków językowych jak „struktury antropogeniczne” lub „takson miejski moduluje swoje reakcje zgodnie z subtelnymi różnicami w zachowaniu ludzkim”. Akademicy są ludźmi i, podobnie jak wszyscy inni, cenią zrozumiały język. Jedyni, którzy tego nie cenią, to postmoderniści, którzy w nieczytelnej prozie ukrywają swój brak pomysłów.


Nie będę poprawiał języka w powyższym urywku, bo zabrałoby to zbyt dużo czasu. Wspomnę tylko, że zamiast „wykazywali rozbieżność z” można napisać „zmienili”, a „struktury antropogeniczne (JEZUS!)  to „budynki” lub „budowle ludzkie”


A wszystkie te słowa po to, żeby pokazać, że wiewiórki zwracają uwagę na niezwykłe zachowania ludzi i na kontakt wzrokowy!


Po tym wszystkim potrzebna nam LOLwiewiórka (Zastanawiam się, jak tę udało się uratować):Mając przez ostatnie dwa lata wiele kontaktów z wiewiórkami, mogę zaświadczyć, że samce istotnie mają ogromne jądra.

_________

Bateman, P. W. and P. A. Fleming. 2014. Does human pedestrian behavior influence risk or assessment in a successful urban adaptor? J. Zoology. Article first published online: 12 June, 2014; DOI: 10.1111/jzo.12156

A poorly written paper on a lovely rodent

Why Evolution Is True, 26 czerwca 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1248 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk