Prawda

Wtorek, 25 lipca 2017 - 00:44

« Poprzedni Następny »


Youtube

Najnowsze filmy
Najczęściej oglądane
youtube - ikona

Korzyści zdrowotne papierosów! Dziwuszki ogrodowe wkładają niedopałki do gniazd, by odpędzić kleszcze


Jerry A. Coyne 2017-07-05

No cóż, wszyscy znamy szkodliwe skutki palenia, ale ma ono, jak się okazuje, dobre skutki dla pewnych ptaków – dziwuszek ogrodowych (Haemorhous mexicanus), przynajmniej w Meksyku. Meksykanie palą więcej niż Amerykanie, a przynajmniej tak to nieformalnie zaobserwowałem w Meksyku, więc niedopałków jest dużo. Montserrat Súarez-Rodríguez i jej koledzy z Universidad Nacional Autónoma de México zaobserwowali, że zarówno dziwuszki ogrodowe, jak wróble (Passer domesticus) dodawały niedopałki papierosów – a raczej włókna z filtra – do wyściółki swoich gniazd, mimo że niedopałki zawierają toksyczną nikotynę.

W oparciu o wcześniejsze prace, pokazujące, że inne gatunki ptaków wkładają toksyczne liście do gniazd, by odpędzić pasożyty, Súarez-Rodríguez i jej kolega, C. Macías Garcia, podejrzewali, że niedopałki papierosów mogą mieć podobną funkcję u dziwuszek.   Albo też mógł to być po prostu materiał, który dodawał pożytecznego ciepła w gnieździe. Przetestowali te hipotezy i ich wyniki, opublikowane niedawno w “Journal of Avian Biology”(odnośnik i link poniżej), pokazują, że niedopałki wydają się być używane do ochrony przed kleszczami.


Artykuł jest krótki. Súarez-Rodríguez i Macías Garcia pracowali na kampusie swojego uniwersytetu, modyfikując gniazda dziwuszek ogrodowych, które zawierały nowo wyklute pisklęta. Najpierw usunęli wyściółki gniazd, starannie ważąc włókna z niedopałków i licząc kleszcze. Potem dodali sztuczną wyściółkę z filcu z kilkoma patykami i trawą, żeby wszystko trzymało się na miejscu. Następnie poddali wyściółkę trzem różnym zabiegom:

  1. Dodanie żywych kleszczy: 70 świeżo złapanych kleszczy położone na wyściółkę (10 gniazd)
  2. Kontrola przez martwe kleszcze: 70 świeżo złapanych kleszczy, ale zabitych przez zanurzenie w etanolu (10 gniazd)
  3. Kontrola bez kleszczy: nie dodano żadnych kleszczy, ale potrząśnięto nad gniazdami pustą fiolkę jako kontrolę (12 gniazd).

Po pewnym czasie (niestety, nie mogę znaleźć tego w artykule) autorzy zebrali wyściółkę i zważyli materiał z niedopałków zebrany w tym okresie.


Stwierdzili, że kleszcze (jak też ilość materiału z niedopałków początkowo usunięta z gniazd) ma znaczący wpływ na ilość materiału z niedopałków dodany do nowej wyściółki. Najsilniejszy wpływ miało nie samo dodanie kleszczy – niezależnie od tego, czy były żywe, czy martwe – ale ilość materiału z niedopałków w pierwotnej wyściółce (im więcej było go początkowo, tym więcej dodawano do sztucznej wyściółki). Efekt żywych pasożytów w stosunku do martwych oraz grupy kontrolnej bez dodanych pasożytów także był znaczący, sugerując, że ptaki dodają więcej niedopałków do gniazda, kiedy są w nim kleszcze. (Pomiary temperatury w gniazdach pokazały, że niedopałki nie dawały żadnego efektu.)


Tutaj są wyniki pokazujące gramy włókien niedopałków dodanych w każdej z tych grup:Praktycznie rzecz biorąc, nie dodano żadnych niedopałków do dwóch typów gniazd kontrolnych, podczas gdy dodawano przeciętnie 0,2 grama włókien niedopałków do gniazd zawierających żywe kleszcze. Przypuszczalnie więc obecność żywych pasożytów (a, biorąc pod uwagę różnicę między tymi gniazdami a gniazdami kontrolnymi z martwymi kleszczami, ptaki potrafią odróżnić żywe kleszcze od martwych – chyba że zapach został całkowicie usunięty przez etanol użyty do zabicia kleszczy) powodowała dodawanie włókien niedopałków. Ilość włókiem była nieduża: przeciętnie 0,2 grama, ale to i tak może być całkiem sporo niedopałków.


Zdaniem autorów dodawanie niedopałków jest sposobem używanym przez ptaki do zwalczania pasożytów i to odkrycie wywołało wiele reakcji (patrz ten artykuł w „New Scientist” i krótki film, jaki zrobili (poniżej).


Fakt, że istnieje silny związek między dodanymi niedopałkami, a niedopałkami w oryginalnej wyściółce sugeruje, że ptaki potrafią pamiętać jak pierwotnie wyścieliły gniazdo. I chociaż autorzy policzyli kleszcze w gniazdach (przeciętnie 70 na gniazdo), nie zbadali, czy w nieruszonych przez nich gniazdach liczba kleszczy była związana z ilością materiału z niedopałków (czy było więcej, czy mniej kleszczy w gniazdach z większą ilością niedopałków?).


Nie wiedzą także, czy niedopałki rzeczywiście odpędzają kleszcze. Nie ma żadnych informacji – i nie może ich być w tym badaniu – czy ptaki uczą się wkładania włókien z niedopałków w swoich gniazdach, wyewoluowały to zachowanie jako instynktowną reakcję na obecność kleszczy – czy jedno i drugie. Musi tam odgrywać rolę pamięć, ale jeśli zachowanie ma składnik ewolucyjny, musiało wyewoluować stosunkowo niedawno – po pojawieniu się palenia papierosów – i być ograniczone do obszarów miejskich. Wreszcie, nie ma danych informujących o tym, czy pisklęta w gniazdach, w których jest więcej kleszczy, częściej giną lub gorzej rozmnażają się w późniejszym życiu, nie wiemy więc – choć wydaje się to prawdopodobne – czy te pasożyty redukują genetyczne przystosowanie.

Proszę zauważyć, że w filmie poniżej jest informacja, że niedopałki istotnie szkodzą ptakom genetycznie. Chociaż nie ma wspomnienia o tym w artykule, w „New Scientist” czytamy:

Jednak wcześniejsze prace Macías Garcii sugerują, że ten zwyczaj jest także szkodliwy. Mówi on: “Niedopałki powodują [genetyczne] uszkodzenia u dziwuszek przez zakłócanie podziału komórkowego, co oceniamy przez badanie ich czerwonych krwinek”.


“Sądzę, że przeciwpasożytnicze efekty niedopałków papierosów muszą przeważać nad wszystkimi negatywnymi problemami, jakie powodują – mówi Portugal.  – Alternatywnie, efekty genotoksyczne objawiają się po tak długim czasie, że dorosłe ptaki nie są świadome jakiegokolwiek problemu”.  

(Chociaż czerwone krwinki u ludzi nie mają jądra, u ptaków mają je.) Nie wiemy jednak, czy zakłócony podział komórkowy, jaki zaobserwowali, redukuje przystosowanie ptaków (tych danych nie ma w oryginalnym artykule). Jeśli nie, to nie potrzeba brać ich pod uwagę przy kalkulowaniu przystosowania netto wobec założonej redukcji pasożytów. Taka kalkulacja będzie potrzebna, żeby zobaczyć, czy zachowanie jest adaptacyjne.


Jest więc z tym badaniem wiele problemów i jesteśmy daleko od możliwości powiedzenia, że ptaki wkładają niedopałki do gniazd, by zredukować szkodliwe pasożyty. To jednak można ustalić w dalszych pracach i mam nadzieję, że ta grupa będzie je kontynuowała. Byłoby także dobrze wiedzieć, czy jest to zachowanie instynktowne czy wyłącznie wyuczone. Jeśli to drugie, to te ptaki są bardzo inteligentne!

 


Wróbel chwytający niedopałek (zdjęcie z Trini Lulz):Gniazdo dziwuszki wyścielone włóknami z niedopałków (zdjęcie: Suárez-Rodriguez, z Science News for Students). Proszę zauważyć żółte plamy z dymu:h/t: Hempenstein

__________

Suárez-Rodriguez, M. and C. Macías Garcia. 2017. An experimental demonstration that house finches add cigarette butts in response to ectoparasites.  J. Avian Biology, online, DOI: 10.1111/jav.01324

A health benefit of cigarettes!: Finches put cigarette butts in their nests to repel ticks

Why Evolution Is True, 2 lipca 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry Coyne

Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest również znanym ateistą, a jego druga książka, "Faith vs Fakt" traktuje o niemozności pogodenia nauki i religii. Należy również dodać, że jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 630 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wybuchy epidemii odry w Europie: zapowiedź tego, co przyjdzie do USA?     2017-07-24
Bliskie spotkania z baronem MünchausenemPaulina Łopatniuk     2017-07-22
Ciepło, zimno i śmierć w oczach mediów   Lomborg   2017-07-21
Naukowcy walczą z głodem przez złamanie genetycznego kodu pszenicy   Gelber   2017-07-20
Potrzeba pewności i myślenie konspiracyjne   Novella   2017-07-17
Wielka rozbieżność w afrykańskich genomach   Ridley   2017-07-15
Okablowanie mózgu   Novella   2017-07-12
Opera mydlana z życia łysek amerykańskich, część II   Lyon   2017-07-10
Postmodernizm i prawda   Dennett   2017-07-09
Palestyńska intersekcjonalność z nazistami   Frantzman   2017-07-08
Genesis po raz szósty: spowodowana przez człowieka masowa specjacja   Ridley   2017-07-07
Korzyści zdrowotne papierosów! Dziwuszki ogrodowe wkładają niedopałki do gniazd, by odpędzić kleszcze   Coyne   2017-07-05
Akupunktura na pogotowiu też nie działa   Novella   2017-07-04
Łyski amerykańskie i ich obyczaje   Lyon   2017-07-02
Umiesz paradygmować, kolego?   Stenger   2017-07-01
Gigantyczne “paleonory” wykopane przez wymarłe ssaki   Coyne   2017-06-29
Biodynamiczne rolnictwo i inne nonsensy   Novella   2017-06-28
Pochodzenie i migracja kotów domowych: badanie genetyczne   Coyne   2017-06-27
Masz szczątkowe mięśnie, które poruszały wąsy twoich przodków   Coyne   2017-06-25
Najwcześniejsi ludzie współcześni   Novella   2017-06-23
Głupota pomylonej godności   Pinker   2017-06-21
Mój potworniak ma raka, czyli gdzie z tą tarczycą, poczwaro   Łopatniuk   2017-06-17
Rozszyfrowanie tego, jak mózg naczelnych identyfikuje twarze ludzkie   Coyne   2017-06-16
W naukę się  nie wierzy, naukę się uprawia   Koraszewski   2017-06-15
Ryzyko niewarte podejmowania: list otwarty do moich kolegów w świecie akademickim   Boutwell   2017-06-14
Intersekcjonalny feminizm kwantowy   Coyne   2017-06-13
Antynaukowe przesłanie „Frankensteina” zawsze było głupie   Ridley   2017-06-12
Superantybiotyki na supermikroba   Novella   2017-06-10
Jeden bit różnicy, czyli cyberjasyr od powicia   Maszkowski   2017-06-08
Dobór sztuczny w działaniu: więcej słoni rodzi się bez ciosów   Coyne   2017-06-06
Rolnictwo organiczne nie służy środowisku   Novella   2017-06-04
Nikt nie wie jak najlepiej zwalczać otyłość   Ridley   2017-06-02
Akupunktura kontra nauka, wersja lingwistyczna     2017-06-01
Więcej antyszczepionkowej pseudonauki   Novella   2017-05-30
Podróże po Meddle Earth   Naskręcki   2017-05-28
Badacz: Ludzki zmysł węchu jest lepszy niż wszyscy myślą; może rywalizować z psim!   Coyne   2017-05-27
Wiatr jest czymś nieistotnym dla debaty o klimacie i energii   Ridley   2017-05-25
Nowa mistyfikacja akademicka: sfingowany artykuł o “penisie konceptualnym” opublikowało “wysokiej jakości, recenzowane przez specjalistów” pismo nauk społecznych   Coyne   2017-05-22
Badanie zaszczepionych i nieszczepionych   Novella   2017-05-20
Nie rzuciło mi się w oczy   Łopatniuk   2017-05-18
Biolog ewolucyjny błądzi pisząc o doborze płciowym na łamach “New York Times”   Coyne   2017-05-17
Wielka Brytania powinna przyjąć Zasadę Innowacyjności   Ridley   2017-05-15
Nowa książka o CRISPR, edytowaniu genów i ich etycznych implikacjach   Coyne   2017-05-13
Szarlatan handlujący fałszywą nadzieją     2017-05-12
Czy kiedykolwiek lepiej jest nie wiedzieć?   i Jonny Anomaly   2017-05-10
Czy przestaniemy być mięsożerni?   Ridley   2017-05-09
Nietoperze używają sonaru, by zlokalizować kwiaty kaktusa   Coyne   2017-05-06
Brazylia liczy na technologię izraelską, by rozwiązać śmierdzący problem   Leichman   2017-05-04
Komisja Europejska ukrywa naukę o pszczołach   Ridley   2017-05-03
Dlaczego ryby jaskiniowe ewoluują tak, by oślepnąć?   Coyne   2017-05-02
Artykuł w “Nature” sugeruje, że ludzie żyli w Ameryce Północnej 130 tysięcy lat temu   Mayer   2017-04-29
Rzekł antyszczepionkowiec: Szczepionki powodują autyzm u psów!     2017-04-28
Nowe badanie pamięci długotrwałej   Novella   2017-04-26
Kapryśne mody żywnościowe ukrywają prawdziwy problem żywieniowy   Ridley   2017-04-24
Jakie ładne pakieciki, czyli kto mieszka w żołądku   Łopatniuk   2017-04-22
Epigenetyka stała się niebezpiecznie modna   JC Barnes   2017-04-20
Definiowanie gatunku: nowe, ale problematyczne, pojęcie gatunku   Coyne   2017-04-17
Jak “ludzkie pszczoły”, biotechnolodzy i Gates Foundation ratują afrykański maniok   Ongu   2017-04-15
Opowieść o dwóch krzywych dzwonowych   Ben Winegard   2017-04-12
Skąd bóbr? To są szczuroskoczki, a nie wiewiórki!   Coyne   2017-04-11
Dwie matki jednego albatrosa   Zimmer   2017-04-07
Kiedy ideologia przebija biologię   Coyne   2017-04-04
Możliwe życie znalezione w osadach liczących między 3,8 a 4,3 miliardów lat   Coyne   2017-03-28
Nanocząstki: nowy, jedyny, prawdziwy powód wszystkich chorób?     2017-03-24
Od egzekucji do średniowiecznych tortur: "irański Mandela", Ajatollah Boroujerdi   Rafizadeh   2017-03-23
Dlaczego pandy wielkie mają takie ubarwienie? Odpowiedź: to skomplikowane   Coyne   2017-03-22
Stagnacja socjologii i jej przyczyny   Boutwell   2017-03-21
Przez szyjkę do serca   Łopatniuk   2017-03-18
Możliwości, jakie otwiera edytowanie genów   Ridley   2017-03-17
Michio Kaku całkowicie myli ewolucję człowieka w programie The Big Think   Coyne   2017-03-15
Kolejne przypomnienie, nie ma epidemii autyzmu     2017-03-13
Zbrodnia to niesłychana, ryba zabija pana   Łopatniuk   2017-03-11
Społeczne obyczaje pasówek na kampusie   Lyon   2017-03-08
Pomysłowa nowa hipoteza o mimikrze owadów   Coyne   2017-03-07
Palestyńczycy: Dlaczego "regionalny proces pokojowy" poniesie porażkę   Toameh   2017-03-05
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2017-03-04
Okropne informowanie o nauce w “Guardianie”: mamut włochaty” na progu wskrzeszenia? Watpię, a Matthew prostuje błędy   Coyne   2017-03-03
Który naukowiec uratował najwięcej istnień ludzkich?   Coyne   2017-03-01
Pozostaje długa droga na górę Darwina   Zimmer   2017-02-25
Gekon obdziera się ze skóry, by uniknąć drapieżników   Coyne   2017-02-24
Tylko się nie zakrztuś   Łopatniuk   2017-02-18
Czy płeć jest jak gender konstruktem społecznym? Nie.   Coyne   2017-02-17
Czy będzie genetycznie modyfikowana pszenica?   Novella   2017-02-15
Przodek wtóroustych? Nowy raport.   Coyne   2017-02-14
Mimikra müllerowska u Hymenoptera   Coyne   2017-02-11
Czy wirusy pomogły uczynić z nas ludzi?   Zimmer   2017-02-10
Nowy rząd owadów znaleziony w bursztynie z kredy   Coyne   2017-02-08
Alfred Sturtevant: bohater genetyki   Coyne   2017-02-06
Mój ptaszyńcu, czyli rzecz o kurzym wampirze   Łopatniuk   2017-02-04
Sceptyczne pytania, które każdy powinien zadawać   Novella   2017-02-02
Tajemnica pasków zebry rozwiązana – a przynajmniej tak mówią naukowcy   Coyne   2017-01-31
Nasze cętkowane mózgi   Zimmer   2017-01-30
Historia porostów i człowieka, który ją skorygował   Coyne   2017-01-26
Krzykliwa reklama kukrumy a rzeczywistość   Novella   2017-01-25
Niezwykłe pasikoniki naśladujące liście, u których samce i samice są różnych kolorów   Coyne   2017-01-24
Ile komórek ma twoje ciało?   Zimmer   2017-01-20
Selektywne używanie narzędzi wśród mrówek   Coyne   2017-01-17
Genetyczna księga zmarłych   Dawkins   2017-01-14
Mistyfikacja Sokala: dwadzieścia lat później   Coyne   2017-01-13
Pochwała ignorancji, czyli wiem, że nie wiem   Cullen   2017-01-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawiscNiedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchniNiewolnictwo seksualneMiłość teoretycznie przyzwoitychPsy nie idą do NiebaProblem zielonych strachówAntysemiccy ŻydziNowy gatunek homininów na czołówkach gazet.


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk