Prawda

Poniedziałek, 19 lutego 2018 - 17:09

« Poprzedni Następny »


Korzyści zdrowotne papierosów! Dziwuszki ogrodowe wkładają niedopałki do gniazd, by odpędzić kleszcze


Jerry A. Coyne 2017-07-05

No cóż, wszyscy znamy szkodliwe skutki palenia, ale ma ono, jak się okazuje, dobre skutki dla pewnych ptaków – dziwuszek ogrodowych (Haemorhous mexicanus), przynajmniej w Meksyku. Meksykanie palą więcej niż Amerykanie, a przynajmniej tak to nieformalnie zaobserwowałem w Meksyku, więc niedopałków jest dużo. Montserrat Súarez-Rodríguez i jej koledzy z Universidad Nacional Autónoma de México zaobserwowali, że zarówno dziwuszki ogrodowe, jak wróble (Passer domesticus) dodawały niedopałki papierosów – a raczej włókna z filtra – do wyściółki swoich gniazd, mimo że niedopałki zawierają toksyczną nikotynę.

W oparciu o wcześniejsze prace, pokazujące, że inne gatunki ptaków wkładają toksyczne liście do gniazd, by odpędzić pasożyty, Súarez-Rodríguez i jej kolega, C. Macías Garcia, podejrzewali, że niedopałki papierosów mogą mieć podobną funkcję u dziwuszek.   Albo też mógł to być po prostu materiał, który dodawał pożytecznego ciepła w gnieździe. Przetestowali te hipotezy i ich wyniki, opublikowane niedawno w “Journal of Avian Biology”(odnośnik i link poniżej), pokazują, że niedopałki wydają się być używane do ochrony przed kleszczami.


Artykuł jest krótki. Súarez-Rodríguez i Macías Garcia pracowali na kampusie swojego uniwersytetu, modyfikując gniazda dziwuszek ogrodowych, które zawierały nowo wyklute pisklęta. Najpierw usunęli wyściółki gniazd, starannie ważąc włókna z niedopałków i licząc kleszcze. Potem dodali sztuczną wyściółkę z filcu z kilkoma patykami i trawą, żeby wszystko trzymało się na miejscu. Następnie poddali wyściółkę trzem różnym zabiegom:

  1. Dodanie żywych kleszczy: 70 świeżo złapanych kleszczy położone na wyściółkę (10 gniazd)
  2. Kontrola przez martwe kleszcze: 70 świeżo złapanych kleszczy, ale zabitych przez zanurzenie w etanolu (10 gniazd)
  3. Kontrola bez kleszczy: nie dodano żadnych kleszczy, ale potrząśnięto nad gniazdami pustą fiolkę jako kontrolę (12 gniazd).

Po pewnym czasie (niestety, nie mogę znaleźć tego w artykule) autorzy zebrali wyściółkę i zważyli materiał z niedopałków zebrany w tym okresie.


Stwierdzili, że kleszcze (jak też ilość materiału z niedopałków początkowo usunięta z gniazd) ma znaczący wpływ na ilość materiału z niedopałków dodany do nowej wyściółki. Najsilniejszy wpływ miało nie samo dodanie kleszczy – niezależnie od tego, czy były żywe, czy martwe – ale ilość materiału z niedopałków w pierwotnej wyściółce (im więcej było go początkowo, tym więcej dodawano do sztucznej wyściółki). Efekt żywych pasożytów w stosunku do martwych oraz grupy kontrolnej bez dodanych pasożytów także był znaczący, sugerując, że ptaki dodają więcej niedopałków do gniazda, kiedy są w nim kleszcze. (Pomiary temperatury w gniazdach pokazały, że niedopałki nie dawały żadnego efektu.)


Tutaj są wyniki pokazujące gramy włókien niedopałków dodanych w każdej z tych grup:Praktycznie rzecz biorąc, nie dodano żadnych niedopałków do dwóch typów gniazd kontrolnych, podczas gdy dodawano przeciętnie 0,2 grama włókien niedopałków do gniazd zawierających żywe kleszcze. Przypuszczalnie więc obecność żywych pasożytów (a, biorąc pod uwagę różnicę między tymi gniazdami a gniazdami kontrolnymi z martwymi kleszczami, ptaki potrafią odróżnić żywe kleszcze od martwych – chyba że zapach został całkowicie usunięty przez etanol użyty do zabicia kleszczy) powodowała dodawanie włókien niedopałków. Ilość włókiem była nieduża: przeciętnie 0,2 grama, ale to i tak może być całkiem sporo niedopałków.


Zdaniem autorów dodawanie niedopałków jest sposobem używanym przez ptaki do zwalczania pasożytów i to odkrycie wywołało wiele reakcji (patrz ten artykuł w „New Scientist” i krótki film, jaki zrobili (poniżej).


Fakt, że istnieje silny związek między dodanymi niedopałkami, a niedopałkami w oryginalnej wyściółce sugeruje, że ptaki potrafią pamiętać jak pierwotnie wyścieliły gniazdo. I chociaż autorzy policzyli kleszcze w gniazdach (przeciętnie 70 na gniazdo), nie zbadali, czy w nieruszonych przez nich gniazdach liczba kleszczy była związana z ilością materiału z niedopałków (czy było więcej, czy mniej kleszczy w gniazdach z większą ilością niedopałków?).


Nie wiedzą także, czy niedopałki rzeczywiście odpędzają kleszcze. Nie ma żadnych informacji – i nie może ich być w tym badaniu – czy ptaki uczą się wkładania włókien z niedopałków w swoich gniazdach, wyewoluowały to zachowanie jako instynktowną reakcję na obecność kleszczy – czy jedno i drugie. Musi tam odgrywać rolę pamięć, ale jeśli zachowanie ma składnik ewolucyjny, musiało wyewoluować stosunkowo niedawno – po pojawieniu się palenia papierosów – i być ograniczone do obszarów miejskich. Wreszcie, nie ma danych informujących o tym, czy pisklęta w gniazdach, w których jest więcej kleszczy, częściej giną lub gorzej rozmnażają się w późniejszym życiu, nie wiemy więc – choć wydaje się to prawdopodobne – czy te pasożyty redukują genetyczne przystosowanie.

Proszę zauważyć, że w filmie poniżej jest informacja, że niedopałki istotnie szkodzą ptakom genetycznie. Chociaż nie ma wspomnienia o tym w artykule, w „New Scientist” czytamy:

Jednak wcześniejsze prace Macías Garcii sugerują, że ten zwyczaj jest także szkodliwy. Mówi on: “Niedopałki powodują [genetyczne] uszkodzenia u dziwuszek przez zakłócanie podziału komórkowego, co oceniamy przez badanie ich czerwonych krwinek”.


“Sądzę, że przeciwpasożytnicze efekty niedopałków papierosów muszą przeważać nad wszystkimi negatywnymi problemami, jakie powodują – mówi Portugal.  – Alternatywnie, efekty genotoksyczne objawiają się po tak długim czasie, że dorosłe ptaki nie są świadome jakiegokolwiek problemu”.  

(Chociaż czerwone krwinki u ludzi nie mają jądra, u ptaków mają je.) Nie wiemy jednak, czy zakłócony podział komórkowy, jaki zaobserwowali, redukuje przystosowanie ptaków (tych danych nie ma w oryginalnym artykule). Jeśli nie, to nie potrzeba brać ich pod uwagę przy kalkulowaniu przystosowania netto wobec założonej redukcji pasożytów. Taka kalkulacja będzie potrzebna, żeby zobaczyć, czy zachowanie jest adaptacyjne.


Jest więc z tym badaniem wiele problemów i jesteśmy daleko od możliwości powiedzenia, że ptaki wkładają niedopałki do gniazd, by zredukować szkodliwe pasożyty. To jednak można ustalić w dalszych pracach i mam nadzieję, że ta grupa będzie je kontynuowała. Byłoby także dobrze wiedzieć, czy jest to zachowanie instynktowne czy wyłącznie wyuczone. Jeśli to drugie, to te ptaki są bardzo inteligentne!

 


Wróbel chwytający niedopałek (zdjęcie z Trini Lulz):Gniazdo dziwuszki wyścielone włóknami z niedopałków (zdjęcie: Suárez-Rodriguez, z Science News for Students). Proszę zauważyć żółte plamy z dymu:h/t: Hempenstein

__________

Suárez-Rodriguez, M. and C. Macías Garcia. 2017. An experimental demonstration that house finches add cigarette butts in response to ectoparasites.  J. Avian Biology, online, DOI: 10.1111/jav.01324

A health benefit of cigarettes!: Finches put cigarette butts in their nests to repel ticks

Why Evolution Is True, 2 lipca 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry Coyne

Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest również znanym ateistą, a jego druga książka, "Faith vs Fakt" traktuje o niemozności pogodenia nauki i religii. Należy również dodać, że jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 735 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02
Szopy pracze są inteligentne, ale bywają kłopotliwe   Novella   2017-11-30
Popieranie wiatrowej i słonecznej energii kosztem środowiska   Ridley   2017-11-28
Tradycyjni uzdrawiacze, szczyt o szarlatanerii i “medyczny apartheid” w Południowej Afryce   Igwe   2017-11-25
Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03
Myślenie spiskowe i rozpoznawanie wzorów   Novella   2017-11-02
Czy wierzysz w duchy?   Łopatniuk   2017-10-28
Dlaczego nie ma pokoju na Bliskim Wschodzie   Salzman   2017-10-25
Jeremy, samotny, lewoskrętny ślimak wreszcie kojarzy się – a potem umiera   Coyne   2017-10-24
Naturopaci: potrafią uczynić nawet sól z Epsom potencjalnym zabójcą     2017-10-23
Niemal pięciokilogramowa żaba żyła na prastarym Madagaskarze   Coyne   2017-10-19
Uroczy wykres, który opowiada naszą historię   Cobb   2017-10-17
Genetycznie modyfikowana pszenica dla wrażliwych na gluten   Novella   2017-10-16
Czy Oświecenie przygasa?   Ridley   2017-10-13
Zdumiewająca, mordująca ptaki modliszka   Coyne   2017-10-13
Indie otwierają laboratorium homeopatyczne   Novella   2017-10-11
Roboty będą uprawiać ziemię   Ridley   2017-10-09
Przełyk Barretta, czyli bez paniki, ale…   Łopatniuk   2017-10-07
“Daily Beast” wypacza epigenetykę oszukańczymi twierdzeniami, że dzieci mogą “odziedziczyć wspomnienia Holocaustu”   Coyne   2017-10-05
Wszystkiego najlepszego w dniu 60. urodzin, centralny dogmacie!   Cobb   2017-10-04
Huragany zdarzają się   Ridley   2017-10-02
Niekochany lewoskrętny ślimak szuka partnera   Coyne   2017-09-28
Niesłuszny atak na młodą badaczkę   Novella   2017-09-27
Jak anty-GMO aktywiści blokują humanitarną biofortyfikację w Afryce i Azji   Ongu   2017-09-26
Sobotnia lekcja genetyki: ciołek matowy gynandromorf   Coyne   2017-09-23
Czy Uganda potrzebuje GMO? Naukowcy spoglądają na edytowanie genów, by przyspieszyć innowacje   Ongu   2017-09-20
Strach przed GMO i Dunning-Kruger   Novella   2017-09-18
o skomplikowane, czyli co zabija chorych na raka płuc   Łopatniuk   2017-09-16
Nowe pająki pawie   Coyne   2017-09-12
Obserwowanie wielorybów w Monterey Bay   Lyon   2017-09-11
Bakteryjne ogniwa słoneczne   Novella   2017-09-09
A.N. Wilson znowu kopie Darwina, tym razem w “Times”   Coyne   2017-09-07
Medycyna alternatywna zabija   Novella   2017-09-06
Wiecej o biologii i rasie   Mayer   2017-09-05
O rzeczywistości rasy i odrazie do rasizmu    i Brian Boutwell   2017-09-04
Panie doktorze, to nie rak   Łopatniuk   2017-09-02
Odporne na szkodniki rośliny uprawne GM oferują nadzieję Afryce, która walczy z larwami ciem   Ongu   2017-09-01
Opera mydlana, czyli więcej o łyskach   Lyon   2017-08-31
Ujawnienie kosztów opóźnienia GMO w Ugandzie   Ongu   2017-08-30
Symboliczny sceptycyzm w sprawie egzorcyzmów   Novella   2017-08-29
Pasożytnictwo lęgowe, łyski amerykańskie   Lyon   2017-08-24
Lektyny – nowy straszak żywieniowy   Novella   2017-08-22
Zabobonne pojęcia u sedna przekonań antyszczepionkowych     2017-08-21
Choroba bananów, GMO i ewolucja produkcji żywności   Ongu   2017-08-19
Przetwarzanie informacji przez mózg -porcjowanie   Novella   2017-08-16
Pomachaj do pańci ogonkiem   Łopatniuk   2017-08-12
Zrobić więcej za mniej dla Haiti   Lomborg   2017-08-11
Perkoz zausznik i jego pisklęta   Lyon   2017-08-10
Argument neuroróżnorodności na rzecz wolności słowa   Miller   2017-08-08
Czyste okrucieństwo cięć w pomocy żywnościowej   Lomborg   2017-08-07
Więcej o śmieciowym DNA   Novella   2017-08-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Alternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawisc


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk