Prawda

Piątek, 24 listopada 2017 - 14:01

« Poprzedni Następny »


Korzyści zdrowotne papierosów! Dziwuszki ogrodowe wkładają niedopałki do gniazd, by odpędzić kleszcze


Jerry A. Coyne 2017-07-05

No cóż, wszyscy znamy szkodliwe skutki palenia, ale ma ono, jak się okazuje, dobre skutki dla pewnych ptaków – dziwuszek ogrodowych (Haemorhous mexicanus), przynajmniej w Meksyku. Meksykanie palą więcej niż Amerykanie, a przynajmniej tak to nieformalnie zaobserwowałem w Meksyku, więc niedopałków jest dużo. Montserrat Súarez-Rodríguez i jej koledzy z Universidad Nacional Autónoma de México zaobserwowali, że zarówno dziwuszki ogrodowe, jak wróble (Passer domesticus) dodawały niedopałki papierosów – a raczej włókna z filtra – do wyściółki swoich gniazd, mimo że niedopałki zawierają toksyczną nikotynę.

W oparciu o wcześniejsze prace, pokazujące, że inne gatunki ptaków wkładają toksyczne liście do gniazd, by odpędzić pasożyty, Súarez-Rodríguez i jej kolega, C. Macías Garcia, podejrzewali, że niedopałki papierosów mogą mieć podobną funkcję u dziwuszek.   Albo też mógł to być po prostu materiał, który dodawał pożytecznego ciepła w gnieździe. Przetestowali te hipotezy i ich wyniki, opublikowane niedawno w “Journal of Avian Biology”(odnośnik i link poniżej), pokazują, że niedopałki wydają się być używane do ochrony przed kleszczami.


Artykuł jest krótki. Súarez-Rodríguez i Macías Garcia pracowali na kampusie swojego uniwersytetu, modyfikując gniazda dziwuszek ogrodowych, które zawierały nowo wyklute pisklęta. Najpierw usunęli wyściółki gniazd, starannie ważąc włókna z niedopałków i licząc kleszcze. Potem dodali sztuczną wyściółkę z filcu z kilkoma patykami i trawą, żeby wszystko trzymało się na miejscu. Następnie poddali wyściółkę trzem różnym zabiegom:

  1. Dodanie żywych kleszczy: 70 świeżo złapanych kleszczy położone na wyściółkę (10 gniazd)
  2. Kontrola przez martwe kleszcze: 70 świeżo złapanych kleszczy, ale zabitych przez zanurzenie w etanolu (10 gniazd)
  3. Kontrola bez kleszczy: nie dodano żadnych kleszczy, ale potrząśnięto nad gniazdami pustą fiolkę jako kontrolę (12 gniazd).

Po pewnym czasie (niestety, nie mogę znaleźć tego w artykule) autorzy zebrali wyściółkę i zważyli materiał z niedopałków zebrany w tym okresie.


Stwierdzili, że kleszcze (jak też ilość materiału z niedopałków początkowo usunięta z gniazd) ma znaczący wpływ na ilość materiału z niedopałków dodany do nowej wyściółki. Najsilniejszy wpływ miało nie samo dodanie kleszczy – niezależnie od tego, czy były żywe, czy martwe – ale ilość materiału z niedopałków w pierwotnej wyściółce (im więcej było go początkowo, tym więcej dodawano do sztucznej wyściółki). Efekt żywych pasożytów w stosunku do martwych oraz grupy kontrolnej bez dodanych pasożytów także był znaczący, sugerując, że ptaki dodają więcej niedopałków do gniazda, kiedy są w nim kleszcze. (Pomiary temperatury w gniazdach pokazały, że niedopałki nie dawały żadnego efektu.)


Tutaj są wyniki pokazujące gramy włókien niedopałków dodanych w każdej z tych grup:Praktycznie rzecz biorąc, nie dodano żadnych niedopałków do dwóch typów gniazd kontrolnych, podczas gdy dodawano przeciętnie 0,2 grama włókien niedopałków do gniazd zawierających żywe kleszcze. Przypuszczalnie więc obecność żywych pasożytów (a, biorąc pod uwagę różnicę między tymi gniazdami a gniazdami kontrolnymi z martwymi kleszczami, ptaki potrafią odróżnić żywe kleszcze od martwych – chyba że zapach został całkowicie usunięty przez etanol użyty do zabicia kleszczy) powodowała dodawanie włókien niedopałków. Ilość włókiem była nieduża: przeciętnie 0,2 grama, ale to i tak może być całkiem sporo niedopałków.


Zdaniem autorów dodawanie niedopałków jest sposobem używanym przez ptaki do zwalczania pasożytów i to odkrycie wywołało wiele reakcji (patrz ten artykuł w „New Scientist” i krótki film, jaki zrobili (poniżej).


Fakt, że istnieje silny związek między dodanymi niedopałkami, a niedopałkami w oryginalnej wyściółce sugeruje, że ptaki potrafią pamiętać jak pierwotnie wyścieliły gniazdo. I chociaż autorzy policzyli kleszcze w gniazdach (przeciętnie 70 na gniazdo), nie zbadali, czy w nieruszonych przez nich gniazdach liczba kleszczy była związana z ilością materiału z niedopałków (czy było więcej, czy mniej kleszczy w gniazdach z większą ilością niedopałków?).


Nie wiedzą także, czy niedopałki rzeczywiście odpędzają kleszcze. Nie ma żadnych informacji – i nie może ich być w tym badaniu – czy ptaki uczą się wkładania włókien z niedopałków w swoich gniazdach, wyewoluowały to zachowanie jako instynktowną reakcję na obecność kleszczy – czy jedno i drugie. Musi tam odgrywać rolę pamięć, ale jeśli zachowanie ma składnik ewolucyjny, musiało wyewoluować stosunkowo niedawno – po pojawieniu się palenia papierosów – i być ograniczone do obszarów miejskich. Wreszcie, nie ma danych informujących o tym, czy pisklęta w gniazdach, w których jest więcej kleszczy, częściej giną lub gorzej rozmnażają się w późniejszym życiu, nie wiemy więc – choć wydaje się to prawdopodobne – czy te pasożyty redukują genetyczne przystosowanie.

Proszę zauważyć, że w filmie poniżej jest informacja, że niedopałki istotnie szkodzą ptakom genetycznie. Chociaż nie ma wspomnienia o tym w artykule, w „New Scientist” czytamy:

Jednak wcześniejsze prace Macías Garcii sugerują, że ten zwyczaj jest także szkodliwy. Mówi on: “Niedopałki powodują [genetyczne] uszkodzenia u dziwuszek przez zakłócanie podziału komórkowego, co oceniamy przez badanie ich czerwonych krwinek”.


“Sądzę, że przeciwpasożytnicze efekty niedopałków papierosów muszą przeważać nad wszystkimi negatywnymi problemami, jakie powodują – mówi Portugal.  – Alternatywnie, efekty genotoksyczne objawiają się po tak długim czasie, że dorosłe ptaki nie są świadome jakiegokolwiek problemu”.  

(Chociaż czerwone krwinki u ludzi nie mają jądra, u ptaków mają je.) Nie wiemy jednak, czy zakłócony podział komórkowy, jaki zaobserwowali, redukuje przystosowanie ptaków (tych danych nie ma w oryginalnym artykule). Jeśli nie, to nie potrzeba brać ich pod uwagę przy kalkulowaniu przystosowania netto wobec założonej redukcji pasożytów. Taka kalkulacja będzie potrzebna, żeby zobaczyć, czy zachowanie jest adaptacyjne.


Jest więc z tym badaniem wiele problemów i jesteśmy daleko od możliwości powiedzenia, że ptaki wkładają niedopałki do gniazd, by zredukować szkodliwe pasożyty. To jednak można ustalić w dalszych pracach i mam nadzieję, że ta grupa będzie je kontynuowała. Byłoby także dobrze wiedzieć, czy jest to zachowanie instynktowne czy wyłącznie wyuczone. Jeśli to drugie, to te ptaki są bardzo inteligentne!

 


Wróbel chwytający niedopałek (zdjęcie z Trini Lulz):Gniazdo dziwuszki wyścielone włóknami z niedopałków (zdjęcie: Suárez-Rodriguez, z Science News for Students). Proszę zauważyć żółte plamy z dymu:h/t: Hempenstein

__________

Suárez-Rodriguez, M. and C. Macías Garcia. 2017. An experimental demonstration that house finches add cigarette butts in response to ectoparasites.  J. Avian Biology, online, DOI: 10.1111/jav.01324

A health benefit of cigarettes!: Finches put cigarette butts in their nests to repel ticks

Why Evolution Is True, 2 lipca 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry Coyne

Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest również znanym ateistą, a jego druga książka, "Faith vs Fakt" traktuje o niemozności pogodenia nauki i religii. Należy również dodać, że jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 693 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03
Myślenie spiskowe i rozpoznawanie wzorów   Novella   2017-11-02
Czy wierzysz w duchy?   Łopatniuk   2017-10-28
Dlaczego nie ma pokoju na Bliskim Wschodzie   Salzman   2017-10-25
Jeremy, samotny, lewoskrętny ślimak wreszcie kojarzy się – a potem umiera   Coyne   2017-10-24
Naturopaci: potrafią uczynić nawet sól z Epsom potencjalnym zabójcą     2017-10-23
Niemal pięciokilogramowa żaba żyła na prastarym Madagaskarze   Coyne   2017-10-19
Uroczy wykres, który opowiada naszą historię   Cobb   2017-10-17
Genetycznie modyfikowana pszenica dla wrażliwych na gluten   Novella   2017-10-16
Czy Oświecenie przygasa?   Ridley   2017-10-13
Zdumiewająca, mordująca ptaki modliszka   Coyne   2017-10-13
Indie otwierają laboratorium homeopatyczne   Novella   2017-10-11
Roboty będą uprawiać ziemię   Ridley   2017-10-09
Przełyk Barretta, czyli bez paniki, ale…   Łopatniuk   2017-10-07
“Daily Beast” wypacza epigenetykę oszukańczymi twierdzeniami, że dzieci mogą “odziedziczyć wspomnienia Holocaustu”   Coyne   2017-10-05
Wszystkiego najlepszego w dniu 60. urodzin, centralny dogmacie!   Cobb   2017-10-04
Huragany zdarzają się   Ridley   2017-10-02
Niekochany lewoskrętny ślimak szuka partnera   Coyne   2017-09-28
Niesłuszny atak na młodą badaczkę   Novella   2017-09-27
Jak anty-GMO aktywiści blokują humanitarną biofortyfikację w Afryce i Azji   Ongu   2017-09-26
Sobotnia lekcja genetyki: ciołek matowy gynandromorf   Coyne   2017-09-23
Czy Uganda potrzebuje GMO? Naukowcy spoglądają na edytowanie genów, by przyspieszyć innowacje   Ongu   2017-09-20
Strach przed GMO i Dunning-Kruger   Novella   2017-09-18
o skomplikowane, czyli co zabija chorych na raka płuc   Łopatniuk   2017-09-16
Nowe pająki pawie   Coyne   2017-09-12
Obserwowanie wielorybów w Monterey Bay   Lyon   2017-09-11
Bakteryjne ogniwa słoneczne   Novella   2017-09-09
A.N. Wilson znowu kopie Darwina, tym razem w “Times”   Coyne   2017-09-07
Medycyna alternatywna zabija   Novella   2017-09-06
Wiecej o biologii i rasie   Mayer   2017-09-05
O rzeczywistości rasy i odrazie do rasizmu    i Brian Boutwell   2017-09-04
Panie doktorze, to nie rak   Łopatniuk   2017-09-02
Odporne na szkodniki rośliny uprawne GM oferują nadzieję Afryce, która walczy z larwami ciem   Ongu   2017-09-01
Opera mydlana, czyli więcej o łyskach   Lyon   2017-08-31
Ujawnienie kosztów opóźnienia GMO w Ugandzie   Ongu   2017-08-30
Symboliczny sceptycyzm w sprawie egzorcyzmów   Novella   2017-08-29
Pasożytnictwo lęgowe, łyski amerykańskie   Lyon   2017-08-24
Lektyny – nowy straszak żywieniowy   Novella   2017-08-22
Zabobonne pojęcia u sedna przekonań antyszczepionkowych     2017-08-21
Choroba bananów, GMO i ewolucja produkcji żywności   Ongu   2017-08-19
Przetwarzanie informacji przez mózg -porcjowanie   Novella   2017-08-16
Pomachaj do pańci ogonkiem   Łopatniuk   2017-08-12
Zrobić więcej za mniej dla Haiti   Lomborg   2017-08-11
Perkoz zausznik i jego pisklęta   Lyon   2017-08-10
Argument neuroróżnorodności na rzecz wolności słowa   Miller   2017-08-08
Czyste okrucieństwo cięć w pomocy żywnościowej   Lomborg   2017-08-07
Więcej o śmieciowym DNA   Novella   2017-08-05
Skomplikowana ewolucja wielkich kotów   Coyne   2017-08-03
Kruchość prawdy   Novella   2017-08-02
Czy kruki robią plany na przyszłość?   Coyne   2017-07-29
Opera mydlana z życia łysek amerykańskich, część III   Lyon   2017-07-28
Dlaczego jesteśmy świadomi   Novella   2017-07-26
Wybuchy epidemii odry w Europie: zapowiedź tego, co przyjdzie do USA?     2017-07-24
Bliskie spotkania z baronem MünchausenemPaulina Łopatniuk     2017-07-22
Ciepło, zimno i śmierć w oczach mediów   Lomborg   2017-07-21
Naukowcy walczą z głodem przez złamanie genetycznego kodu pszenicy   Gelber   2017-07-20
Potrzeba pewności i myślenie konspiracyjne   Novella   2017-07-17
Wielka rozbieżność w afrykańskich genomach   Ridley   2017-07-15
Okablowanie mózgu   Novella   2017-07-12
Opera mydlana z życia łysek amerykańskich, część II   Lyon   2017-07-10
Postmodernizm i prawda   Dennett   2017-07-09
Palestyńska intersekcjonalność z nazistami   Frantzman   2017-07-08
Genesis po raz szósty: spowodowana przez człowieka masowa specjacja   Ridley   2017-07-07
Korzyści zdrowotne papierosów! Dziwuszki ogrodowe wkładają niedopałki do gniazd, by odpędzić kleszcze   Coyne   2017-07-05
Akupunktura na pogotowiu też nie działa   Novella   2017-07-04
Łyski amerykańskie i ich obyczaje   Lyon   2017-07-02
Umiesz paradygmować, kolego?   Stenger   2017-07-01
Gigantyczne “paleonory” wykopane przez wymarłe ssaki   Coyne   2017-06-29
Biodynamiczne rolnictwo i inne nonsensy   Novella   2017-06-28
Pochodzenie i migracja kotów domowych: badanie genetyczne   Coyne   2017-06-27
Masz szczątkowe mięśnie, które poruszały wąsy twoich przodków   Coyne   2017-06-25
Najwcześniejsi ludzie współcześni   Novella   2017-06-23
Głupota pomylonej godności   Pinker   2017-06-21
Mój potworniak ma raka, czyli gdzie z tą tarczycą, poczwaro   Łopatniuk   2017-06-17
Rozszyfrowanie tego, jak mózg naczelnych identyfikuje twarze ludzkie   Coyne   2017-06-16
W naukę się  nie wierzy, naukę się uprawia   Koraszewski   2017-06-15
Ryzyko niewarte podejmowania: list otwarty do moich kolegów w świecie akademickim   Boutwell   2017-06-14
Intersekcjonalny feminizm kwantowy   Coyne   2017-06-13
Antynaukowe przesłanie „Frankensteina” zawsze było głupie   Ridley   2017-06-12
Superantybiotyki na supermikroba   Novella   2017-06-10
Jeden bit różnicy, czyli cyberjasyr od powicia   Maszkowski   2017-06-08
Dobór sztuczny w działaniu: więcej słoni rodzi się bez ciosów   Coyne   2017-06-06
Rolnictwo organiczne nie służy środowisku   Novella   2017-06-04
Nikt nie wie jak najlepiej zwalczać otyłość   Ridley   2017-06-02
Akupunktura kontra nauka, wersja lingwistyczna     2017-06-01
Więcej antyszczepionkowej pseudonauki   Novella   2017-05-30
Podróże po Meddle Earth   Naskręcki   2017-05-28
Badacz: Ludzki zmysł węchu jest lepszy niż wszyscy myślą; może rywalizować z psim!   Coyne   2017-05-27
Wiatr jest czymś nieistotnym dla debaty o klimacie i energii   Ridley   2017-05-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

modyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawiscNiedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchni


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk