Prawda

Środa, 17 sierpnia 2022 - 04:03

« Poprzedni Następny »


Akupunktura na pogotowiu też nie działa


Steven Novella 2017-07-04


Akupunktura w dalszym ciągu nie działa. Mamy tysiące badań, które zgodnie pokazują, że nie jest ważne, gdzie wkłujesz igły, a nawet czy w ogóle wkłujesz igły. Akupunktura jest wyrafinowanym placebo i niczym innym. Nie opiera się na żadnej solidnej zasadzie naukowej ani na wiedzy o anatomii lub neurofizjologii. Jest naukowo równie ślepym zaułkiem jak homeopatia, eter, frenologia i cztery humory.

Oczywiście tworzy to dylemat dla orędowników akupunktury. Przez kilkadziesiąt lat domagali się badania naukowego tego, o czym byli pewni (z własnych doświadczeń anegdotycznych i z filozofii), że musi działać, ale kiedy weszła w to nauka, pokazała, że ich ukochana terapia nie działa. Przez pewien czas można dawać sobie radę dzięki krytykowaniu badań – oni nie robią tego poprawnie. Potem jednak zwolennicy akupunktury zaprojektowali i przeprowadzili więcej rygorystycznych badań, biorących pod uwagę wszystkie ich zastrzeżenia, a akupunktura nadal nie działała.


Zdecydowanie zostawiliśmy już daleko za sobą punkt (tysiące badań przez kilkadziesiąt lat), w którym wniosek, że akupunktura jest straconą sprawą, był oczywisty. Każdy intelektualnie uczciwy naukowiec powiedziałby w tym momencie, że mylił się i poszedłby dalej. Ponieważ jest to medycyna, nie zaś nauka abstrakcyjna, jest tu także składnik etyczny. Twierdzę, że obecnie wbijanie igieł akupunkturowych w pacjentów jest nieetyczne, ponieważ mamy wystarczające dowody na to, że robienie tego daje zero korzyści, a jest inwazyjne i niesie ze sobą pewne ryzyko.


Oczywiście, to się nie zdarzyło. Zamiast tego specjaliści od akupunktury zignorowali badania lub nadal im zaprzeczają. Albo też wybierają jak rodzynki z ciasta badania, które pokazują to, czego chcą (nawet jeśli muszą je błędnie interpretować). Nadal chcą sprzedawać akupunkturę jako nowoczesną terapię opartą na nauce, tylko te uprzykrzone badania wysokiej jakości im przeszkadzają.


Ich rozwiązaniem problemu jest zaprzestanie prowadzenia wysokiej jakości badań nad akupunkturą. Zamiast tego prowadzą marnej jakości badania tego rodzaju, który gwarantuje pozytywny dla nich wynik. Są to na ogół badania wstępne lub pilotażowe, a minęliśmy już ten etap w badaniach nad akupunkturą. Nie szkodzi – nazwiemy je po prostu badaniami „pragmatycznymi”. Badania pragmatyczne dotyczą terapii używanych w rzeczywistych sytuacjach i powinny być dokonywane tylko wobec terapii, których skuteczność już udowodniono. Nie są zaprojektowane do pokazania skuteczności, ponieważ nie są ślepe.


Badania pragmatyczne są więc doskonałe do promowania oszukańczych terapii. Zawierają założenie, że terapia działa, brzmią imponująco, praktycznie gwarantują wyniki, jakich chcesz i są wspaniałe do promowania. Problem rozwiązany.


Akupunktura na pogotowiu


Najnowsze badanie, które mieści się w tym modelu, krąży teraz i otrzymuje pełne entuzjazmu recenzje w mediach. Przysłały mi je dziesiątki sceptyków, którzy wiedzieli, że musi tam być coś błędnego, ale nie byli pewni, co. I o to właśnie chodzi – takie badania mają wyglądać imponująco, podczas gdy w rzeczywistości niczego nie pokazują. Tym badaniem jest: Acupuncture for analgesia in the emergency department: a multicentre, randomised, equivalence and non-inferiority trial. [Akupunktura jako analgezja na pogotowiu: wieloośrodkowe, losowe, równoważne badanie nie-pośledniości]


Oto metody:

Pragmatyczne, wieloośrodkowe, losowe, ze ślepą oceną, równoważne badanie nie-pośledniości analgezji, porównujące samą akupunkturę, akupunkturę plus farmakoterapię i samą farmakoterapię w uśmierzeniu bólu na pogotowiu.  

Nie trzeba czytać więcej niż pierwsze zdanie, żeby zobaczyć, dlaczego to badanie niczego nam nie mówi. Jest to badanie pragmatyczne i badani nie są zaślepieni. Pacjenci wiedzą, czy otrzymują akupunkturę, czy nie. Wiemy z wielu badań, że, po pierwsze, istnieje efekt placebo dla każdej terapii. Ponadto, efekty placebo są większe dla procedur niż tabletek, oraz dla bardziej inwazyjnych procedur i dla większego kontaktu administrującego ją z pacjentem.


Jest to także badanie nie-pośledniości. Wyniki nie pokazały żadnej różnicy w pierwotnym rezultacie – bólu po 1 godzinie, ale wszystkie grupy miały dość słabą reakcję z około 15% z adekwatnym złagodzeniem bólu. Problem polega na tym, że jest to zasadniczo wynik negatywny. Nic nie działało dobrze. Nie wiemy, czy to badanie mogło pokazać efekt terapii – nie było grupy nie poddanej żadnej terapii, żeby można było porównać i kalibrować badanie. Jest to zrozumiałe, bo nie podanie żadnej terapii byłoby nieetyczne, ale wynik tego badania zasadniczo nie nadaje się do interpretacji.


A także, schowany w samym tekście, ale nie w streszczeniu, jest ten klejnocik:

Grupa, która otrzymała tylko akupunkturę, otrzymała więcej medycznych leków doraźnych niż grupy, które otrzymały farmakoterapię (w T1: P ¼ 0.16; po T1: P ¼ 0.008; Box 7).”

Użycie leków doraźnych jest, być może, najbardziej obiektywną miarą w tym badaniu. Ludzie mogą informować, że ich ból zmniejszył się, szczególnie, jeśli zgodzili się na uczestniczenie w badaniu akupunktury i zajmował się nimi sympatyczny specjalista od akupunktury. Jednak to, czy poprosili lub zaakceptowali lek doraźny na ból jest bardziej obiektywną miarą ich rzeczywistego bólu. To prawdopodobnie powinno było być główną miarą – i pokazało znaczną pośledniość akupunktury.


Tak więc raz jeszcze widzimy badanie o niskiej jakości, zaprojektowane tak, by pokazać, że akupunktura działa i otrzymać wyniki, które można przedstawić jako dowód, że działa. W rzeczywistości jednak, główny wynik nie pokazuje w zasadzie niczego, a najbardziej wiarygodny wynik pokazuje, że akupunktura nie działa. Niemniej to badanie krąży jako kolejne badanie pokazujące, że akupunktura działa.


To jest propaganda, a nie nauka.


Acupuncture in the ED

20 czerwca 2017

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Od Redakcji

Niestety nikt jeszcze nie nakręcił filmu pokazującego jak wyglądałby ostry dyżur z akupunkturą, ale jest film z ostrym dyżurem homeopatycznym, do którego Małgorzata zrobiła polskie napisy osiem lat temu.

 

   Steven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1328 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk