Prawda

Wtorek, 12 listopada 2019 - 05:20

« Poprzedni Następny »


Komisja Europejska ukrywa naukę o pszczołach


Matt Ridley 2017-05-03


Czy Komisja Europejska jest zdecydowana przyćmić Oświecenie? Pytam, ponieważ jej zachowanie w jednej konkretnej sprawie idzie tak całkowicie za dogmatem i wbrew wszelkim dowodom, że sugeruje to, iż w Brukseli nie ma już nawet udawania szacunku dla rozumu. Sprawa dotyczy pszczół.

Jak może pamiętacie, w 2013 r. Unia Europejska zakazała używania neonikotynidowych środków owadobójczych, żeby uratować pszczoły. Teraz przyszedł werdykt na tę politykę ni mniej ni więcej tylko od Joint Research Centre (JRC) [Wspólne Centrum Badań] tejże Komisji, którego zadaniem jest dostarczanie niezależnych rad naukowych dotyczących polityki UE. Widziałem ten wewnętrzny raport Komisji oraz streszczenie PowerPoint, które prywatnie pokazano członkom Parlamentu Europejskiego. Wnioskiem tego Centrum jest to, iż zakaz przyniósł efekty katastrofalnie sprzeczne z zamierzonymi, powodując na całym kontynencie wzrost użycia bardziej szkodliwych pestycydów, głównie pyretroidów, którymi opryskuje się rośliny zamiast zaprawiać nasiona (co jest gorsze dla niewinnych owadów) i są szczególnie szkodliwe dla życia wodnego. Centrum stwierdza, że zakaz nie przyniósł absolutnie żadnych korzyści pszczołom.


W badaniu stwierdzono, że na przykład w Wielkiej Brytanii farmerzy czterokrotnie zwiększyli liczbę stosowania środków owadobójczych na rzepak (z 0,7 do 3,4 razy na sezon), ale nacisk szkodników zwiększył się. Tymczasem niedawne badania pokazały, że spadki liczebności dzikich pszczół są spowodowane głównie przez zmiany w używaniu ziemi i ich liczebność nie spadła od kiedy w latach 1990 zaczęto używać neonikotynidów. W rzeczywistości badanie z 2015 r. opublikowane w “Nature Communications” pokazało, że dzikie pszczoły najczęściej znajdowane na obszarach rolniczych – i prawdopodobnie najbardziej wystawione na neonikotynidy – są “powszechne” i “dominujące”.


To ma sens, ponieważ neonikotynidy są głównie używane do zaprawiania nasion, absorbowane przez roślinę od kiełkowania, nie zaś używanie do opryskiwania rosnących roślin. To czyni je bardziej zabójczymi dla szkodników, takich jak pchełki ziemne, które zjadają rośliny, ale jest mniej niebezpieczne dla niewinnych gości, włącznie z pszczołami, które zbierają pyłek i napotykają znacznie niższe dawki. (Ujawniam: jestem właścicielem farmy, na której nie uprawiamy rzepaku, ale używamy neonikotydynidów do ochrony pszenicy. Moją chlubą i dumą jest stworzenie blisko dwuhektarowej dzikiej łąki kwiatowej, która przez całe lato pełna jest pszczół.)


Na jakie działania zdecydowała się Komisja w reakcji na wiadomość, że jej polityka była szkodliwa dla dzikiej przyrody? Oczywiście na zatajenie raportu JRC i potwierdzenie swojego stanowiska. Komisja odmawia opublikowania raportu i (jak słyszałem) powiedziano JRC, że Centrum będzie musiało samo opublikować go w piśmie naukowym, co zabierze miesiące i – a o to właśnie chodzi – opóźni publikację, która ukaże się już po rozprawie apelacyjnej w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości. Komisja obawia się, że przegra tę sprawę, a więc nieoficjalnie poinformowała przyjaznych dziennikarzy z „Guardiana” i „Politico” (poprzez aktywistów z Pesticide Action Network), że zamierza dążyć do pełnego zakazu neonikotynidów poza szklarniami. Zakaz z 2013 r. dotyczył zaprawiania nasion i innego użycia na atrakcyjnych dla pszczół roślinach. Informacja, która obecnie wyciekła, sugeruje, że pełen zakaz zostanie narzucony od maja – na miesiące przed ostateczną decyzją sądu, która ma zostać podjęta jesienią. Widocznie chcą mieć zakaz zaklepany zanim dowód, że jest błędny, dotrze do opinii publicznej. Przeciek miał prawdopodobnie na celu utrzymywanie nacisku na Europejski Trybunał Sprawiedliwości, by orzekł na rzecz Komisji.


W zeszłym tygodniu Bernhard Url, dyrektor wykonawczy Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności wystąpił przed komisją rolną parlamentu europejskiego i powiedział, że „na prośbę Komisji Europejskiej” polityka w sprawie neonikotynidów będzie oparta na tak zwanym  Dokumencie Wskazówek ds. Pszczół, choć przyznał, że nie został on przyjęty przez kraje UE. To jest dziwacznie jednostronna, upolityczniona nauka, napisana głównie przez badaczy-aktywistów z konfliktem interesów, która zmusza decydentów do polegania na badaniach laboratoryjnych, gdzie używano absurdalnie wysokich dawek pestycydów, ignorując równocześnie wiele dużych badań w terenie, które w przekonujący sposób pokazały, że neonikotynidy nie mają żadnego wpływu na pszczoły w ulach. W sądzie z reputacji tego dokumentu zostały strzępy.


Mamy tu również ciekawe tło: niemiecki poseł do parlamentu europejskiego, Markus Pieper napisał niedawno raport dla komisji budżetowej parlamentu europejskiego, w którym wezwał do większej przejrzystości tego, co czasami jest nazywane kukiełkowym finansowaniem NGO przez Komisję. Zatkało go, kiedy dowiedział się, że Komisja płaci bogatym, zielonym NGO, by prowadziły lobbing parlamentu europejskiego. „Nie mogę pojąć czegoś takiego” – powiedział.  Jest znamienne, że belgijski zielony poseł do parlamentu europejskiego, Bart Staes, zareagował na jego raport furią.


David Zaruk, pracownik akademicki z Brukseli, udokumentował stopień, do jakiego Europa stała się boiskiem dla amerykańskich zielonych NGO. Polityka europejska opiera się na zagrożeniu, nie na ryzyku; pyta, czy coś może spowodować szkody niezależnie od tego, co i w jakim stopniu będzie na te szkody narażone. Wraz ze skrajną interpretacją zasady ostrożności (rozważania zagrożeń, ale nie korzyści, innowacji) czyni to znacznie łatwiejszym uzyskanie zakazu w Europie niż w Ameryce, gdzie prawnicy stają do walki. Dlatego też aktywiści z USA zaczynają teraz prowadzić kampanię w Europie. Zaruk mówi: “Jeśli uda ci się doprowadzić do zakazu jakiejś substancji (glifosat i pewne nikotynidy są obecnie najmodniejsze) w bogatej we wpływy, ale słabej pod względem obrony prawnej, lewicującej Komisji Europejskiej, możesz pokazywać ten sukces w Waszyngtonie i tam próbować nakręcić impet do analogicznego zakazu”.


Być może Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności powinien przestać udawać, że jego decyzje regulacyjne oparte są na nauce i przyznać, że regulacje UE w sprawach środowiska i zdrowia są ustaleniami politycznymi zależnymi od tego, kto wywiera największy nacisk na biurokratów i polityków, a w dzisiejszych czasach niemal zawsze są to anty-naukowe NGO z ich olbrzymimi i subsydiowanymi budżetami. Do tych, którzy woleliby, byśmy w ogóle obchodzili się bez pestycydów: wspaniały pomysł, ale pociąg nam uciekł 20 lat temu, kiedy odwróciliśmy się tyłem do genetycznie modyfikowanych roślin. Odporna na owady, genetycznie modyfikowana bawełna i kukurydza przeżywają boom gdzie indziej, ale uprawy w Europie właściwie zamarły na życzenie środowiskowców.


Jest tragiczne, że to dzieje się w Europie, w ojczyźnie Oświecenia, miejscu narodzin metody naukowej, gdzie rasa ludzka zaczęła wydostawać się z samotnego, brutalnego i krótkiego życia w stanie naturalnym. Fakt, że Komisja używa zdyskredytowanego dokumentu i utajnia własny raport, który pokazuje, że zakaz by szkodliwą porażką – jak też fakt, że tak niewielu w Brukseli to obchodzi – sugerują, że Brexit nie może przyjść wystarczająco szybko.

 

Post scriptum:

Poniższy list od farmera pojawił się w “Timesie” następnego dnia:

Panie Redaktorze, Matt Ridley (Europe’s age of unreason harms its wildlife, Comment, 17 kwietnia) doskonale przedstawia fakty wokół skandalicznego dławienia przez UE naukowych dowodów i ulegania nielogicznym naciskom organizacji pozarządowych oraz tego, jak doprowadziło to do zakazu użycia nasion zaprawionych neonikotydynami w uprawach rzepaku. Na mojej farmie ta przyjazna dla środowiska technika zapobiegała używaniu jakichkolwiek oprysków pestycydami przez ponad dziesięć lat. Umożliwiło mi to zachęcenie do obecności  szerokiego spektrum owadów na polach oraz stworzenie obszarów ich habitatu. Jest to żywotna część łańcucha pokarmowego wielu dzikich gatunków w naturze.


Zakaz zaprawiania nasion neonikotydynami zmusza mnie teraz do opryskiwania upraw rzepaku, trzy razy, środkiem owadobójczym o szerokim zakresie działania, żeby osiągnąć ten sam rezultat. Niestety, zniszczyłem efekty dziesięciu lat przyjaznych dla środowiska działań. Doprowadza do wściekłości, że ten wynik przyniosły naciski i wypaczona informacja tak zwanych grup środowiskowych i że dzieje się to wbrew życzeniom i rozsądkowi zarówno pszczelarzy, jak farmerów.


Richard Harvey

Owston, Rutland

Pierwsza publikacja w Times.

European Commission buries science on bees

Rational Optimist, 18 kwietnia 2017

Tłumaczenie: Malgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1029 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07
Przegapione odkrycia w historii nauki   Ridley   2019-05-02
W obronie scjentyzmu   Winegard   2019-04-30
Akupunktura kwantowa   Novella   2019-04-23
Nie tylko kakao   Łopaniuk   2019-04-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk