Prawda

Poniedziałek, 18 czerwca 2018 - 19:36

« Poprzedni Następny »


Indie otwierają laboratorium homeopatyczne


Steven Novella 2017-10-11


Kontynuując walkę z pseudonauką w medycynie często zadaję sobie pytanie – jak daleko może to wszystko dojść? Mówię o tym również z innymi i niektórzy uspokajają, że nie powinniśmy martwić się, bo na długą metę nauka zwycięży. Nauka działa na autokorekcie i z czasem pseudonauka zostanie zmarginalizowana. Mam nadzieję, że ten optymistyczny pogląd okaże się poprawny, ale dowody mnie nie uspokajają.

Popatrzmy na niedawny artykuł w “Hindustan Times”, napisany bez cienia sceptycyzmu lub ironii, który opisuje najnowocześniejsze laboratorium otwarte przez rząd Indii do badania homeopatii.

Mieszczący się w Howrah Ośrodek Doskonałości w Badaniach Podstawowych nad Homeopatią podejmie się także badań podstawowych nad homeopatią z podejściem interdyscyplinarnym.


“Ten instytut podjął się kilku badań klinicznych, takich jak autyzm, łuszczyca, bielactwo nabyte, rak piersi, nadciśnienie, migrena itd. wraz z dowodem na nowe leki homeopatyczne z ich klinicznym uzasadnieniem” – mówi Naik.

Laboratorium będzie miało doktorantów homeopatii i skupi się na badaniu chorób wirusowych i innych chorób zakaźnych. Wszystko to jest częścią Ministerstwa Ajurwedy, Jogi i Naturopatii, Unani, Siddha i Homeopatii (AYUSH). W Indiach pseudonauka w medycynie, włącznie z homeopatią, jest w pełni zinstytucjonalizowana i otwarcie popierana przez rząd.


To pokazuje do czego może dojść.

Dla tych, którzy mogą nie być tego świadomi: homeopatia jest stu procentowym nonsensem. Nie jest to medycyna ziołowa, jak fałszywie wierzy wielu. Oparta jest na liczącej 200 lat, przednaukowej wierze, że możesz wziąć substancję powodującą objawy, rozcieńczyć ją do nicości i jej magiczna esencja pozostanie i jakoś wyleczy chorobę, która powoduje te objawy. To są czary mary. 

 

Ponadto, wiele niezależnych, systematycznych analiz dowodów klinicznych pokazało, że homeopatia nie działa na nic.

 

Nauka jest krucha


Historyczne doświadczenie homeopatii przynosi nam ważną lekcję – nauka może być krucha. Faktycznie, twardą prawdą, z jaką ostatnio musieliśmy się zderzyć, jest to, że wiele instytucji, które traktowaliśmy jak oczywistość, są kruchsze niż podejrzewaliśmy. 


Wiele zawodów, takich jak dziennikarstwo, medycyna i nauka, zależy od podzielanej kultury i przywiązania do zestawu standardów i zasad. Możliwe jest jednak postawienie tych standardów na głowie, by stworzyć pseudo-dziennikarstwo, złą medycynę i fałszywą naukę. Media poświęcone ideologii lub klanowym lojalnościom zamiast standardom dziennikarskim, mogą z łatwością wygnać prawdziwe dziennikarstwo.


Faktem jest, że te instytucje i zawody opierają się na wspólnym zestawie reguł. Członkowie muszą zgodzić się, jakie są to reguły i przestrzegać ich. Wymaga to pewnego zrozumienia i odwagi. Być może jest zbyt łatwo o samozadowolenie, o kolektywne zapomnienie, dlaczego w ogóle mamy te reguły.


Nauka także ma reguły i wymaga prawdziwego oddania rzetelności, otwartości i metodologii w kwestii wniosków. Wymaga osądu i gotowości do kwestionowania podstawowych założeń. Nauka działa, kiedy naukowcy są gotowi i zdolni do pytania – czy to jest rzeczywiście prawda? Skąd to, czy tamto wiemy?


Instytucja nauki jest krucha, ponieważ jedyną rzeczą, która stoi między nią a przepaścią  pseudonauki, jest kolektywne zrozumienie i przestrzeganie wysokich standardów przez ludzi nauki. To jednak łatwo może przeobrazić się w sytuację, w której chodzenie na skróty jest coraz bardziej akceptowane.


Jeśli nie sądzicie, że to może się zdarzyć – no cóż, już się zdarzyło. Przez ostatnich kilka dziesięcioleci pseudonauka wślizgnęła się do medycyny głównego nurtu. Było to przerażająco łatwe – wystarczył brak troski i oburzenia ze strony większości medyków i naukowców. Jest to zakotwiczone w bardziej złożonym kontekście społecznym, takim jak wybuch postmodernizmu i poprawności politycznej w świecie akademickim. Moim zdaniem podkopały one niezachwiane oddanie prawdzie, które jest niezbędne dla każdej działalności naukowej.


Obserwowałem, jak stało się akceptowalne zmienianie reguł nauki, by promować nonsens. Orędownicy magii i czarów otrzymali pozwolenie na publikowanie własnych, recenzowanych przez specjalistów pism, ustanawianie własnych, fałszywych standardów, lobbowanie o prawa, które podważały ochronę konsumentów i tworzyły dosłownie podwójne standardy dla ich badziewia, i stawali się oni coraz bardziej strażnikami własnych twierdzeń.


Kiedy patrzymy na Indie (a także Chiny z TCM - tradycyjną chińską medycyną - oraz chi), widzimy dokąd to wszystko prowadzi, jeśli nie będziemy wspólnie ciężko walczyć, by to powstrzymać. Sądzę, że naiwnością jest wiara, że nauka jakoś to wszystko rozwiąże. Sama tego nie zrobi, bo nie istnieje abstrakcyjna „nauka”. Nauka jest ludzkim przedsięwzięciem i jest tylko tak dobra, jak jej instytucje i kultura nauki.


Naukę można więc z łatwością skorumpować, by służyła innym celom: politycznym i ideologicznym. Homeopatia jest w Indiach w pełni zinstytucjonalizowana. Możesz uzyskać „dyplom z bredni”, prowadzić badania w oszukańczym laboratorium, publikować w pismach – a wszystko to nic nie znaczy. Nigdy nie będzie autokorygować się, ponieważ cały proces jest skrzywiony i podporządkowany wierze.


Wszystko to pokazuje, że różnica między prawdziwą nauką i fałszywą nauką jest często bardzo cienka jak ostrze brzytwy. Boję się także, że mamy niewiele czasu na zatrzymanie tego trendu. Sprzedawcy medycznego badziewia i medycznej pseudonauki tak starannie przeniknęli do naszych instytucji, że mają obecnie wpływ na kolejne pokolenie naukowców i lekarzy. Kiedy kolejne pokolenie będzie w pełni indoktrynowane, kto będzie zadawał trudne i ważne pytania? Będą w mniejszości, na marginesie, niezdolni do spowodowania prawdziwej zmiany.


Mam kolegów w Chinach, którzy żyją w takiej rzeczywistości. Wiedzą, że chi jest magiczną pseudonauką, ale pracują w kulturze, która akceptuje realność chi bez kwestionowania. Właściwie nie mają możliwości na  obronę rzeczywistości i prawdy bez poświęcenia swojej kariery.


Tak, już widzimy jak daleko to wszystko może dojść.

 

 

India Opens Homeopathy Laboratory

14 września 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Brawo dla autora/autorów filmiku! Lucjan Ferus 2017-10-17


Nauka

Znalezionych 793 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16
Dziwne zawiłości procesu dziedziczenia   Coyne   2018-06-13
Homeopatia, wibracje i oszustwo     2018-06-12
Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć   Novella   2018-06-11
Helen Lawson i czarna maść: wycinanie, wypalanie i zatruwanie w sposób „naturalny”     2018-06-09
Patyczaki mogą rozprzestrzeniać się jak nasiona roślin: w ptasich odchodach   Coyne   2018-06-08
Czy teoria doboru naturalnego Darwina zmieniła nasz pogląd na miejsce ludzkości   Dennett   2018-06-07
Kosmici-głowonogi i panspermia   Novella   2018-06-05
Marność dowodów na przekazywanie wprowadzonych środowiskowo, „epigenetycznych” zmian w DNA kolejnym pokoleniom u ludzi   Coyne   2018-06-04
Homeopatyczne nosodes   Novella   2018-05-31
Fałszywa dychotomia i negacja nauki   Novella   2018-05-28
Nicień w oku bliźniego   Łopatniuk   2018-05-26
Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20
Déjà vu i swojskość   Novella   2018-03-17
“Odwrócenie specjacji” (fuzja gatunków) u kruków   Coyne   2018-03-16
Błąd atrybucji, sofizmat rozszerzenia (atakowanie chochoła) i zasada wielkoduszności   Novella   2018-03-14
Mutualistyczne ptaki nocują w pachwinach i na brzuchach żyraf   Coyne   2018-03-13
Polityczny szympans   Martino   2018-03-09
Najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, to niemal z pewnością dzieło neandertalczyków   Coyne   2018-03-06
Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu   Novella   2018-03-05
Nie zostawić żadnej mrówki: mrówki noszą rannych towarzyszy do mrowiska i opatrują ich rany   Coyne   2018-03-03
Unikatowy skamieniały owad z nożycami na głowie i tułowiu   Coyne   2018-02-28
Serce na wierzchu   Łopatniuk   2018-02-24
Skąd się wzięły pająki?   Coyne   2018-02-23
Czy kometa zabiła mamuty   Novella   2018-02-22
Zagadka: co zapyla muchołówkę?   Coyne   2018-02-20
“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02
Szopy pracze są inteligentne, ale bywają kłopotliwe   Novella   2017-11-30
Popieranie wiatrowej i słonecznej energii kosztem środowiska   Ridley   2017-11-28
Tradycyjni uzdrawiacze, szczyt o szarlatanerii i “medyczny apartheid” w Południowej Afryce   Igwe   2017-11-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Prawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pure


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk