Prawda

Czwartek, 9 kwietnia 2020 - 03:45

« Poprzedni Następny »


Indie otwierają laboratorium homeopatyczne


Steven Novella 2017-10-11


Kontynuując walkę z pseudonauką w medycynie często zadaję sobie pytanie – jak daleko może to wszystko dojść? Mówię o tym również z innymi i niektórzy uspokajają, że nie powinniśmy martwić się, bo na długą metę nauka zwycięży. Nauka działa na autokorekcie i z czasem pseudonauka zostanie zmarginalizowana. Mam nadzieję, że ten optymistyczny pogląd okaże się poprawny, ale dowody mnie nie uspokajają.

Popatrzmy na niedawny artykuł w “Hindustan Times”, napisany bez cienia sceptycyzmu lub ironii, który opisuje najnowocześniejsze laboratorium otwarte przez rząd Indii do badania homeopatii.

Mieszczący się w Howrah Ośrodek Doskonałości w Badaniach Podstawowych nad Homeopatią podejmie się także badań podstawowych nad homeopatią z podejściem interdyscyplinarnym.


“Ten instytut podjął się kilku badań klinicznych, takich jak autyzm, łuszczyca, bielactwo nabyte, rak piersi, nadciśnienie, migrena itd. wraz z dowodem na nowe leki homeopatyczne z ich klinicznym uzasadnieniem” – mówi Naik.

Laboratorium będzie miało doktorantów homeopatii i skupi się na badaniu chorób wirusowych i innych chorób zakaźnych. Wszystko to jest częścią Ministerstwa Ajurwedy, Jogi i Naturopatii, Unani, Siddha i Homeopatii (AYUSH). W Indiach pseudonauka w medycynie, włącznie z homeopatią, jest w pełni zinstytucjonalizowana i otwarcie popierana przez rząd.


To pokazuje do czego może dojść.

Dla tych, którzy mogą nie być tego świadomi: homeopatia jest stu procentowym nonsensem. Nie jest to medycyna ziołowa, jak fałszywie wierzy wielu. Oparta jest na liczącej 200 lat, przednaukowej wierze, że możesz wziąć substancję powodującą objawy, rozcieńczyć ją do nicości i jej magiczna esencja pozostanie i jakoś wyleczy chorobę, która powoduje te objawy. To są czary mary. 

 

Ponadto, wiele niezależnych, systematycznych analiz dowodów klinicznych pokazało, że homeopatia nie działa na nic.

 

Nauka jest krucha


Historyczne doświadczenie homeopatii przynosi nam ważną lekcję – nauka może być krucha. Faktycznie, twardą prawdą, z jaką ostatnio musieliśmy się zderzyć, jest to, że wiele instytucji, które traktowaliśmy jak oczywistość, są kruchsze niż podejrzewaliśmy. 


Wiele zawodów, takich jak dziennikarstwo, medycyna i nauka, zależy od podzielanej kultury i przywiązania do zestawu standardów i zasad. Możliwe jest jednak postawienie tych standardów na głowie, by stworzyć pseudo-dziennikarstwo, złą medycynę i fałszywą naukę. Media poświęcone ideologii lub klanowym lojalnościom zamiast standardom dziennikarskim, mogą z łatwością wygnać prawdziwe dziennikarstwo.


Faktem jest, że te instytucje i zawody opierają się na wspólnym zestawie reguł. Członkowie muszą zgodzić się, jakie są to reguły i przestrzegać ich. Wymaga to pewnego zrozumienia i odwagi. Być może jest zbyt łatwo o samozadowolenie, o kolektywne zapomnienie, dlaczego w ogóle mamy te reguły.


Nauka także ma reguły i wymaga prawdziwego oddania rzetelności, otwartości i metodologii w kwestii wniosków. Wymaga osądu i gotowości do kwestionowania podstawowych założeń. Nauka działa, kiedy naukowcy są gotowi i zdolni do pytania – czy to jest rzeczywiście prawda? Skąd to, czy tamto wiemy?


Instytucja nauki jest krucha, ponieważ jedyną rzeczą, która stoi między nią a przepaścią  pseudonauki, jest kolektywne zrozumienie i przestrzeganie wysokich standardów przez ludzi nauki. To jednak łatwo może przeobrazić się w sytuację, w której chodzenie na skróty jest coraz bardziej akceptowane.


Jeśli nie sądzicie, że to może się zdarzyć – no cóż, już się zdarzyło. Przez ostatnich kilka dziesięcioleci pseudonauka wślizgnęła się do medycyny głównego nurtu. Było to przerażająco łatwe – wystarczył brak troski i oburzenia ze strony większości medyków i naukowców. Jest to zakotwiczone w bardziej złożonym kontekście społecznym, takim jak wybuch postmodernizmu i poprawności politycznej w świecie akademickim. Moim zdaniem podkopały one niezachwiane oddanie prawdzie, które jest niezbędne dla każdej działalności naukowej.


Obserwowałem, jak stało się akceptowalne zmienianie reguł nauki, by promować nonsens. Orędownicy magii i czarów otrzymali pozwolenie na publikowanie własnych, recenzowanych przez specjalistów pism, ustanawianie własnych, fałszywych standardów, lobbowanie o prawa, które podważały ochronę konsumentów i tworzyły dosłownie podwójne standardy dla ich badziewia, i stawali się oni coraz bardziej strażnikami własnych twierdzeń.


Kiedy patrzymy na Indie (a także Chiny z TCM - tradycyjną chińską medycyną - oraz chi), widzimy dokąd to wszystko prowadzi, jeśli nie będziemy wspólnie ciężko walczyć, by to powstrzymać. Sądzę, że naiwnością jest wiara, że nauka jakoś to wszystko rozwiąże. Sama tego nie zrobi, bo nie istnieje abstrakcyjna „nauka”. Nauka jest ludzkim przedsięwzięciem i jest tylko tak dobra, jak jej instytucje i kultura nauki.


Naukę można więc z łatwością skorumpować, by służyła innym celom: politycznym i ideologicznym. Homeopatia jest w Indiach w pełni zinstytucjonalizowana. Możesz uzyskać „dyplom z bredni”, prowadzić badania w oszukańczym laboratorium, publikować w pismach – a wszystko to nic nie znaczy. Nigdy nie będzie autokorygować się, ponieważ cały proces jest skrzywiony i podporządkowany wierze.


Wszystko to pokazuje, że różnica między prawdziwą nauką i fałszywą nauką jest często bardzo cienka jak ostrze brzytwy. Boję się także, że mamy niewiele czasu na zatrzymanie tego trendu. Sprzedawcy medycznego badziewia i medycznej pseudonauki tak starannie przeniknęli do naszych instytucji, że mają obecnie wpływ na kolejne pokolenie naukowców i lekarzy. Kiedy kolejne pokolenie będzie w pełni indoktrynowane, kto będzie zadawał trudne i ważne pytania? Będą w mniejszości, na marginesie, niezdolni do spowodowania prawdziwej zmiany.


Mam kolegów w Chinach, którzy żyją w takiej rzeczywistości. Wiedzą, że chi jest magiczną pseudonauką, ale pracują w kulturze, która akceptuje realność chi bez kwestionowania. Właściwie nie mają możliwości na  obronę rzeczywistości i prawdy bez poświęcenia swojej kariery.


Tak, już widzimy jak daleko to wszystko może dojść.

 

 

India Opens Homeopathy Laboratory

14 września 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Brawo dla autora/autorów filmiku! Lucjan Ferus 2017-10-17


Nauka

Znalezionych 1088 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk