Prawda

Środa, 17 sierpnia 2022 - 02:44

« Poprzedni Następny »


Nauka

Gdzie podziewają się żółwiki podczas zgubionych lat?


Ed Yong 2014-03-10


Nigdy nie zgadzaj się na pisanie biografii żółwia. W pewnym zasadniczym momencie skończy ci się materiał.

Każdy żółw morski zaczyna życie w ten sam sposób. Wykluwa się w zagrzebanym gnieździe, wydostaje na powierzchnię i biegnie do wody między krabami, ptakami i innymi drapieżnikami. Wiele z nich ginie, ale jest ich tak wiele, że całkiem sporo z nich przeżywa. Następnie nurkują w fale… i znikają.


Kiedy żółwie karetta (Caretta caretta) zaczynają znowu pokazywać się w wodach przybrzeżnych, urosły z żółwików wielkości dłoni w duże zwierzęta których skorupy mają około 60 cm długości. Przerwa musiała trwać kilka lat, ale ich wędrówki otoczone są tajemnicą, którą ukrywa ogrom oceanu. Znamy plaże, gdzie żółwiki wykluwają się i wiele miejsc, dokąd idą dorosłe, żeby żerować i rozmnażać się, ale ich biografiom brakuje bardzo ważnych rozdziałów z okresu dzieciństwa.


“Łatwo jest spacerować po plaży, liczyć gniazdujące samice oraz żółwiki, którym się udało” – mówi Katherine Mansfield z University of Central Florida, która bada te żółwie od ponad 20 lat. “Jest znacznie trudniej przeszukiwać cały ocean”.

Mansfield nie musi tego robić. Wyposażyła 17 nowo wyklutych żółwików w maleńkie lokalizatory satelitarne, śledziła ich podróże i zrobiła wyraźną mapę ich tak zwanych “zgubionych lat”.  


Jej zespół poświęcił dużo czasu na doskonalenie lokalizatorów i staranne przetestowanie ich w laboratorium, żeby upewnić się, iż nie będą przeszkadzały maleńkim żółwikom w normalnym funkcjonowaniu. Nie mogły być zbyt ciężkie, więc zespół użył paneli słonecznych zamiast topornych baterii. Nie mogły być również zbyt nośne. A co najważniejsze, miały trzymać się żółwia tak długo, jak to możliwe. Kiedy używali kleju, przy szybko rosnącej skorupie żółwi lokalizatory odpadały w ciągu kilku tygodni.


„Pomyśleliśmy, że skorupy żółwi zrobione są z keratyny – tego samego, co paznokcie człowieka – mówi Mansfield. – Skontaktowaliśmy się więc z manikiurzystką i zaproponowała, żebyśmy użyli akrylowej powłoki, żeby nie dopuścić do złuszczania się skorupy”. Ten pomysł zadziałał i lokalizatory wreszcie trzymały się jak trzeba.


Zespół uwolnił żółwie na południowowschodnim wybrzeżu Florydy i lokalizatory śledziły ich ruchy od 27 do 220 dni.Początkowo wszystkie żółwiki podążały za Golfsztromem, ciepłym prądem, który płynie od czubka Florydy, koło wschodniego wybrzeża USA i przez ocean Atlantycki. Najpierw trzymały się krawędzi kontynentu, ale kiedy wydostały się poza Karolinę Północną, porzuciły te pełne drapieżników wody i skierowały się na wschód, ku bardziej otwartym wodom. W zaledwie siedem miesięcy jeden z nich dopłynął aż do Azorów - niemal 5 tysięcy kilometrów dalej – zanim lokalizator wreszcie odpadł.


Część tego odpowiada dotychczasowym przypuszczeniom naukowców, opartym na poszlakowych dowodach. Karetty, które wykluwają się na Florydzie, najwyraźniej kierują się na północny wschód, ponieważ karetty we wschodnim Atlantyku są genetycznie powiązane z tymi, które gniazdują na zachodzie i są większe.


Dane Mansfield dostarczają jednak kilku niespodzianek. Większość ludzi zakładała, że żółwie pozostają wewnątrz Prądu Północnoatlantyckiego – zestawu potężnych prądów, które płyną wokół Atlantyku zgodnie z ruchem wskazówek zegara i obejmują Golfsztrom. Ogólnie zgadza się to, ale żółwie nie płynęły szybką ani prostą drogą przez Atlantyk. W zasadzie posuwały się we właściwym kierunku, ale spędzały także dużo czasu na penetrowaniu lokalnych kręgów. Niektóre z tych odchyleń zabierały je w ogóle poza ten Prąd do Morza Sargassowego - obszaru na środku Atlantyku, bogatego w pływające wodorosty Sargassum.


“Podstawowy, ogólny wzór tych podróży jest podobny do tego, co proponowano poprzednio, ale istnieją znacznie różnice indywidualnych dróg, jakie obierają poszczególne żółwie” – mówi Ken Lohmann z University of North Carolina, który bada zmysł magnetyczny żółwi.


“Odkrycia są zgodne z niedawnymi modelami, sugerującymi, że młode żółwie są aktywnymi nawigatorami i nie dryfują po prostu biernie z prądem” – dodał. „Wspierają one także hipotezę, że żółwie używają regionalnych pól magnetycznych jako markerów nawigacyjnych na otwartym oceanie i korygują swój kurs, kiedy istnieje niebezpieczeństwo, że zboczą zbyt daleko na północ lub południe”.


Zdaniem Mansfield może być tak, że żółwie mogą napotkać unoszące się na wodzie środowisko, jak Sargassum, i po prostu w nim zostawać, aż docierają do Morza Sargassowego. Sargassum jest dobrym środowiskiem dla żółwików. Jego brązowe liście pierzaste, odnogi i pęcherzyki gazu, które utrzymują je na powierzchni, dostarczają schronienia przed drapieżnikami. Pochłaniają one także dużo światła słonecznego, ogrzewając lokalne wody o sześć stopni powyżej otaczających wód oceanu. Żółwie są zimnokrwiste i mogą rosnąć szybciej w ciepłych wodach, wcześniej osiągając dojrzałość płciową i przerastać potencjalnych drapieżników.


Żółwie spędzają większość czasu blisko powierzchni oceanu – kolejna cecha, która pomaga im utrzymać ciepło. Dla nas woda jest wodą. Dla żółwia wypełnione wodorostami powierzchnie wody są odpowiednikiem luksusowego apartamentu.


Mansfield chce teraz badać zgubione lata innych gatunków żółwi wodnych, włącznie z tymi, które żyją w innych oceanach z innymi prądami i bez Sargassum. „Jest tyle pytań, na które potrzeba odpowiedzi” – mówi.


Źródło:
Mansfield, Wyneken, Porter & Luo. 2014. First satellite tracks of neonate sea turtles redefine the ‘lost years’ oceanic niche. http://dx.doi.org/10.1098/rspb.2013.3039


Where do baby turtles go during their lost years

Not Exactly Rocket Science, 4 marca 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaEd Yong 

Mieszka w Londynie i pracuje w Cancer Research UK. Jego blog „Not Exactly Rocket Science” jest próbą zainteresowania nauką szerszej rzeszy czytelników poprzez unikanie żargonu i przystępną prezentację.
Strona www autora


Od redakcji:

I pomyśleć jak straszne życie mają potomkowie ludzi, których przodkowie mieli życie wypełnione od rana do nocy machaniem motyką, a w najlepszym przypadku mało stymulujace intelektualnie poganianie tych, co machali motyką.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1328 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk