Prawda

Czwartek, 28 października 2021 - 01:25

« Poprzedni Następny »


Film dokumentalny “Know GMO”, nakręcany w Afryce, stawia wyzwanie panikarskiej kampanii straszenia ludzi


Isaac Ongu 2015-11-07

Reżyser podczas nakręcania filmu dokumentalnego “Know GMO” 

Reżyser podczas nakręcania filmu dokumentalnego “Know GMO” W Ugandzie pęki bananów mogłyby dostarczyć posiłki dla ubogich rodzin, gdyby były odpornej, transgenicznej odmiany – tego rodzaju, która jest już dostępna i zamknięta w ośrodku badawczym tego kraju.


“Nie umiem nawet zacząć wyobrażać sobie, jak zareagowaliby kanadyjscy farmerzy, gdyby musieli ścinać pola pszenicy z powodu jej choroby, kiedy istnieje rozwiązanie dla tego problemu” – tak brzmiały słowa Nicka Saika, kiedy zobaczył bezradnego farmera w Ugandzie, niosącego banany z chorobą BXW, spowodowaną przez bakterię Xanthomonas campestris, które zerwał z ośmiomiesięcznego drzewa bananowego.


Saik był w Afryce, żeby nakręcić część filmu dokumentalnego zatytułowanego “Know GMO” [Poznaj GMO]. Spotykał się i prowadził wywiady z farmerami uprawiającymi banany i maniok, z naukowcami i członkami parlamentu – tymi, którzy szukali rozwiązania ich wspólnych problemów, choroby grożącej podstawowym roślinom jadalnym w Afryce. Przeciwko istniejącemu, transgenicznemu rozwiązaniu walczą aktywiści przeciwni GMO mimo korzyści, jakich dostarcza ta technologia.


Film dokumentalny “Poznaj GMO”


Know GMO
jest właśnie nakręcanym filmem dokumentalnym, którego celem jest przedstawienie “optymistycznej dyskusji o żywności”, by uciszyć wrzawę i otworzyć umysły na fakty, o których mówią naukowcy na całym świecie. Robert Saik, kierownik projektu filmowego, wygłosił wykład TEDx, “Pushing Boundaries in Agriculture, w którym przedstawił wyzwania i postęp w rolnictwie i technologii w ostatnich dziesięcioleciach i mówił o wkładzie technologii w wyżywienie rosnącej populacji świata. Wspomniał o nawozach sztucznych i pestycydach, które prowadziły do Zielonej Rewolucji i radykalnie podniosły produkcję żywności.


Dla Saika inżynieria genetyczna jest kontynuacją tego, co naukowcy robili wcześniej, i sądzi on, że jest ona kluczem do rozwiązania globalnych problemów głodu i niedożywienia. Przemyślany tytuł tego filmu dobrze odzwierciedla kontrowersje wokół GMO. Żaden pogląd lub fakt przedstawiany dla poparcia GMO nie powinien być przyjmowany tylko na wiarę; czy jest to „Know GMO” czy „No GMO”, trzeba wysłuchać faktów naukowych, by móc podjąć przemyślaną decyzję.


Kiedy poszedłem do jednego z naukowców pracujących nad transgenicznym bananem i powiedziałem mu, że z Kanady przyjeżdża ekipa, która nakręca film “Know GMO” i której reżyser chce zrobić w nim wywiad, był sceptyczny. „Czego chcą ci ludzie. Nie mam dla nich czasu”.


Wyjaśniłem, że tytuł brzmi “Know GMO”, a nie “No GMO” i że chcą zadać mu pytania o jego pracę włącznie z problemami, które można rozwiązać przy użyciu inżynierii genetycznej jako narzędzia ulepszania roślin uprawnych. Rozmaite wywiady umożliwią im pokazanie faktów naukowych, problemów w rolnictwie i produkcji żywności, jakim mogą zaradzić, oraz przeciwstawić się kampaniom szerzącym strach i panikę, w których aktywiści twierdzą, że żywność z GMO powoduje bezpłodność kobiet i raka. Film skupi się na naukowcach, których zadaniem jest pomoc farmerom w przeciwstawieniu się rzeczywistym problemom oraz na informowaniu społeczeństwa o emocjonalnie naładowanych taktykach siania strachu, jakich używają ich przeciwnicy.


Nick Saik o filmie dokumentalnym “Know GMO”


Nick, reżyser, powiedział, że celem “Know GMO” jest opowiedzenie historii nowoczesnego rolnictwa z nowej perspektywy. Szybko dodał, że nie jest „anty” czemukolwiek; raczej jest „za”: za żywnością, za uprawami organicznymi, za GMO i za regulacjami tam, gdzie to konieczne. Przypisuje swoje zaangażowanie potrzebie uwolnienia ludzi od strachu przed żywnością. Nick sądzi, że większość filmów dokumentalnych o żywności koncentruje się na szerzeniu strachu, ponieważ strach dobrze się sprzedaje. „Know GMO” skoncentruje się na faktach i poglądach naukowców, decydentów, konsumentów oraz dowodach z farm, od Hawajów do Ugandy i Kenii.


Ekipa je obiad z farmerami.
Ekipa je obiad z farmerami.

27-letni reżyser powiedział, że śledzi kwestie rolnictwa od czasu, kiedy miał 13 lat. Pragnienie zrozumienia problemów związanych z rolnictwem i żywnością zaszczepił mu ojciec, Robert Saik, dyrektor wykonawczy Agri-trend. Nick mówi, że Robert, który kieruje także projektem filmu, jest pasjonatem rolnictwa i odegrał dużą rolę w zapewnieniu, że ten film dokumentalny przedstawi globalnej publiczności głosy naukowców z laboratoriów i farmerów z pól papaja na Hawajach i ogrodów bananowych w Ugandzie. Dostarczy odpowiedzi na plakaty noszone przez siejących strach aktywistów na ulicach wielu miast zachodnich i dostarczy informacji wielu konsumentom złapanych w pajęczynę strachu.


Nic nie pokazuje lepiej pasji Nicka niż fakt, że bezpośrednio po ślubie zrezygnował z miesiąca miodowego i przyjechał ze swoją świeżo poślubioną żoną, Toni, do Afryki, by filmować, jak nowoczesna biotechnologia pomaga rozwiązać problemy farmerów w tej części świata. Ekipa, w skład której wchodzą Scott Culbertson i Bill Paris z Hawajów, ma ponad 20 lat doświadczenia filmowego.


Jakie są problemy uprawiania podstawowej żywności, dla których technologia GMO oferuje potencjalne rozwiązanie? Bakteryjna choroba BXW zaraża farmy bananowe w Ugandzie, likwidując dochody i pozbawiając ludzi głównego źródła węglowodanów; choroba brunatnych bruzd manioku niszczy inne główne źródło węglowodanów. Modyfikowane genetycznie banany i maniok, które są odporne na te choroby, są zamknięte w obiektach badawczych Ugandy z powodu działań niewielkiej, ale hałaśliwej mniejszości, uzbrojonej w broń strachu. Zagłusza ona głosy rozsądku, których siła i nadzieja leży w faktach naukowych, dowiedzionych przez lata, że żywność GMO jest bezpieczna, a rygorystyczne testy bezpieczeństwa, przez jaką musi przejść, czynią ją jeszcze bezpieczniejszą.


Analogia z Nilem


Kiedy goście przyjeżdżają do Ugandy, popularnym miejscem odwiedzin jest źródło Nilu, najdłuższej rzeki świata, które jest o 2 godziny jazdy samochodem od Kampali. Ekipa „Know GMO” to właśnie zrobiła. Uganda nie używa wód Nilu do nawadniania, ale to pomaga w nawadnianiu pól w Egipcie. Kilka lat wcześniej Nick był w Sudanie nad Nilem i tam natknął się na wymachujących bronią zbirów, którzy kazali mu założyć ręce na głowie i patrzeć w dół. Nick wspomina, że myślał, iż ostatnią rzeczą, jaką będzie widział zanim go zabiją, będą własne palce u nóg. Zaczął kojarzyć Nil z kłopotami.


W Ugandzie, gdzie Nil zaczyna podróż na północ, Nick i jego ekipa popłynęli łodzią; wszystko było spokojne, nad głowami latały barwnie upierzone ptaki. Nie było problemów. Jasne jest, że problemem nie jest rzeka, ale ludzie żyjący nad Nilem. Dotyczy to również debaty wirującej wokół technologii inżynierii genetycznej, technologii rekombinowanego DNA. Można nazywać to majsterkowaniem, odgrywaniem Boga lub czymkolwiek, ale ta technologia nie jest niebezpieczna tak jak jest stosowana obecnie - i może być odpowiedzią na problemy zagrażające środkom utrzymania farmerów uprawiających banany w Mpigi, gdzie pojechał Saik. Ta sama technologia może pomóc uratować zbiory manioku przed chorobą brunatnych bruzd, która powoduje do 100% utraty plonów w preferowanych przez farmerów, nie transgenicznych odmianach. Inżynieria genetyczna jest narzędziem używanym do wprowadzenia odporności do odmian farmerów, zachowując smak i inne cechy manioku, których zachowaniem zainteresowani są farmerzy – niemniej blokuje się ją.


Choć wody Nilu mogą nie mieć znaczenia przy nawadnianiu w Ugandzie, bo ma inne źródła wody i wystarczające opady deszczu, dla Egipcjan wody Nilu znaczą wszystko. Tak samo jest z nowoczesną biotechnologią; może nie mieć sensu dla tych, którzy mają kłopoty z powodu zbyt wielkich możliwości wyboru, ale dla farmerów afrykańskich, których podstawowa żywność i środki utrzymania są zagrożone, bo konwencjonalne i organiczne metody nie potrafią poradzić sobie z ich problemami, biotechnologia staje się koniecznością, nie zaś tylko tematem dyskusji uprzywilejowanej klasy na Zachodzie.


Know GMO-documentary filming in Africa challenges anti-GM scare campaign

Genetic Literacy Project, 5 października 2015

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Isaac Ongu


Popularyzator nauki, zajmuje się agronomią i nowymi technologiami w rolnictwie oraz wyzwaniami dla rolnictwa w krajach rozwijających się. Związany z grupą  Genetic Literacy Project


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1236 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk