Prawda

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 - 07:02

« Poprzedni Następny »


Film dokumentalny “Know GMO”, nakręcany w Afryce, stawia wyzwanie panikarskiej kampanii straszenia ludzi


Isaac Ongu 2015-11-07

Reżyser podczas nakręcania filmu dokumentalnego “Know GMO” 

Reżyser podczas nakręcania filmu dokumentalnego “Know GMO” W Ugandzie pęki bananów mogłyby dostarczyć posiłki dla ubogich rodzin, gdyby były odpornej, transgenicznej odmiany – tego rodzaju, która jest już dostępna i zamknięta w ośrodku badawczym tego kraju.


“Nie umiem nawet zacząć wyobrażać sobie, jak zareagowaliby kanadyjscy farmerzy, gdyby musieli ścinać pola pszenicy z powodu jej choroby, kiedy istnieje rozwiązanie dla tego problemu” – tak brzmiały słowa Nicka Saika, kiedy zobaczył bezradnego farmera w Ugandzie, niosącego banany z chorobą BXW, spowodowaną przez bakterię Xanthomonas campestris, które zerwał z ośmiomiesięcznego drzewa bananowego.


Saik był w Afryce, żeby nakręcić część filmu dokumentalnego zatytułowanego “Know GMO” [Poznaj GMO]. Spotykał się i prowadził wywiady z farmerami uprawiającymi banany i maniok, z naukowcami i członkami parlamentu – tymi, którzy szukali rozwiązania ich wspólnych problemów, choroby grożącej podstawowym roślinom jadalnym w Afryce. Przeciwko istniejącemu, transgenicznemu rozwiązaniu walczą aktywiści przeciwni GMO mimo korzyści, jakich dostarcza ta technologia.


Film dokumentalny “Poznaj GMO”


Know GMO
jest właśnie nakręcanym filmem dokumentalnym, którego celem jest przedstawienie “optymistycznej dyskusji o żywności”, by uciszyć wrzawę i otworzyć umysły na fakty, o których mówią naukowcy na całym świecie. Robert Saik, kierownik projektu filmowego, wygłosił wykład TEDx, “Pushing Boundaries in Agriculture, w którym przedstawił wyzwania i postęp w rolnictwie i technologii w ostatnich dziesięcioleciach i mówił o wkładzie technologii w wyżywienie rosnącej populacji świata. Wspomniał o nawozach sztucznych i pestycydach, które prowadziły do Zielonej Rewolucji i radykalnie podniosły produkcję żywności.


Dla Saika inżynieria genetyczna jest kontynuacją tego, co naukowcy robili wcześniej, i sądzi on, że jest ona kluczem do rozwiązania globalnych problemów głodu i niedożywienia. Przemyślany tytuł tego filmu dobrze odzwierciedla kontrowersje wokół GMO. Żaden pogląd lub fakt przedstawiany dla poparcia GMO nie powinien być przyjmowany tylko na wiarę; czy jest to „Know GMO” czy „No GMO”, trzeba wysłuchać faktów naukowych, by móc podjąć przemyślaną decyzję.


Kiedy poszedłem do jednego z naukowców pracujących nad transgenicznym bananem i powiedziałem mu, że z Kanady przyjeżdża ekipa, która nakręca film “Know GMO” i której reżyser chce zrobić w nim wywiad, był sceptyczny. „Czego chcą ci ludzie. Nie mam dla nich czasu”.


Wyjaśniłem, że tytuł brzmi “Know GMO”, a nie “No GMO” i że chcą zadać mu pytania o jego pracę włącznie z problemami, które można rozwiązać przy użyciu inżynierii genetycznej jako narzędzia ulepszania roślin uprawnych. Rozmaite wywiady umożliwią im pokazanie faktów naukowych, problemów w rolnictwie i produkcji żywności, jakim mogą zaradzić, oraz przeciwstawić się kampaniom szerzącym strach i panikę, w których aktywiści twierdzą, że żywność z GMO powoduje bezpłodność kobiet i raka. Film skupi się na naukowcach, których zadaniem jest pomoc farmerom w przeciwstawieniu się rzeczywistym problemom oraz na informowaniu społeczeństwa o emocjonalnie naładowanych taktykach siania strachu, jakich używają ich przeciwnicy.


Nick Saik o filmie dokumentalnym “Know GMO”


Nick, reżyser, powiedział, że celem “Know GMO” jest opowiedzenie historii nowoczesnego rolnictwa z nowej perspektywy. Szybko dodał, że nie jest „anty” czemukolwiek; raczej jest „za”: za żywnością, za uprawami organicznymi, za GMO i za regulacjami tam, gdzie to konieczne. Przypisuje swoje zaangażowanie potrzebie uwolnienia ludzi od strachu przed żywnością. Nick sądzi, że większość filmów dokumentalnych o żywności koncentruje się na szerzeniu strachu, ponieważ strach dobrze się sprzedaje. „Know GMO” skoncentruje się na faktach i poglądach naukowców, decydentów, konsumentów oraz dowodach z farm, od Hawajów do Ugandy i Kenii.


Ekipa je obiad z farmerami.
Ekipa je obiad z farmerami.

27-letni reżyser powiedział, że śledzi kwestie rolnictwa od czasu, kiedy miał 13 lat. Pragnienie zrozumienia problemów związanych z rolnictwem i żywnością zaszczepił mu ojciec, Robert Saik, dyrektor wykonawczy Agri-trend. Nick mówi, że Robert, który kieruje także projektem filmu, jest pasjonatem rolnictwa i odegrał dużą rolę w zapewnieniu, że ten film dokumentalny przedstawi globalnej publiczności głosy naukowców z laboratoriów i farmerów z pól papaja na Hawajach i ogrodów bananowych w Ugandzie. Dostarczy odpowiedzi na plakaty noszone przez siejących strach aktywistów na ulicach wielu miast zachodnich i dostarczy informacji wielu konsumentom złapanych w pajęczynę strachu.


Nic nie pokazuje lepiej pasji Nicka niż fakt, że bezpośrednio po ślubie zrezygnował z miesiąca miodowego i przyjechał ze swoją świeżo poślubioną żoną, Toni, do Afryki, by filmować, jak nowoczesna biotechnologia pomaga rozwiązać problemy farmerów w tej części świata. Ekipa, w skład której wchodzą Scott Culbertson i Bill Paris z Hawajów, ma ponad 20 lat doświadczenia filmowego.


Jakie są problemy uprawiania podstawowej żywności, dla których technologia GMO oferuje potencjalne rozwiązanie? Bakteryjna choroba BXW zaraża farmy bananowe w Ugandzie, likwidując dochody i pozbawiając ludzi głównego źródła węglowodanów; choroba brunatnych bruzd manioku niszczy inne główne źródło węglowodanów. Modyfikowane genetycznie banany i maniok, które są odporne na te choroby, są zamknięte w obiektach badawczych Ugandy z powodu działań niewielkiej, ale hałaśliwej mniejszości, uzbrojonej w broń strachu. Zagłusza ona głosy rozsądku, których siła i nadzieja leży w faktach naukowych, dowiedzionych przez lata, że żywność GMO jest bezpieczna, a rygorystyczne testy bezpieczeństwa, przez jaką musi przejść, czynią ją jeszcze bezpieczniejszą.


Analogia z Nilem


Kiedy goście przyjeżdżają do Ugandy, popularnym miejscem odwiedzin jest źródło Nilu, najdłuższej rzeki świata, które jest o 2 godziny jazdy samochodem od Kampali. Ekipa „Know GMO” to właśnie zrobiła. Uganda nie używa wód Nilu do nawadniania, ale to pomaga w nawadnianiu pól w Egipcie. Kilka lat wcześniej Nick był w Sudanie nad Nilem i tam natknął się na wymachujących bronią zbirów, którzy kazali mu założyć ręce na głowie i patrzeć w dół. Nick wspomina, że myślał, iż ostatnią rzeczą, jaką będzie widział zanim go zabiją, będą własne palce u nóg. Zaczął kojarzyć Nil z kłopotami.


W Ugandzie, gdzie Nil zaczyna podróż na północ, Nick i jego ekipa popłynęli łodzią; wszystko było spokojne, nad głowami latały barwnie upierzone ptaki. Nie było problemów. Jasne jest, że problemem nie jest rzeka, ale ludzie żyjący nad Nilem. Dotyczy to również debaty wirującej wokół technologii inżynierii genetycznej, technologii rekombinowanego DNA. Można nazywać to majsterkowaniem, odgrywaniem Boga lub czymkolwiek, ale ta technologia nie jest niebezpieczna tak jak jest stosowana obecnie - i może być odpowiedzią na problemy zagrażające środkom utrzymania farmerów uprawiających banany w Mpigi, gdzie pojechał Saik. Ta sama technologia może pomóc uratować zbiory manioku przed chorobą brunatnych bruzd, która powoduje do 100% utraty plonów w preferowanych przez farmerów, nie transgenicznych odmianach. Inżynieria genetyczna jest narzędziem używanym do wprowadzenia odporności do odmian farmerów, zachowując smak i inne cechy manioku, których zachowaniem zainteresowani są farmerzy – niemniej blokuje się ją.


Choć wody Nilu mogą nie mieć znaczenia przy nawadnianiu w Ugandzie, bo ma inne źródła wody i wystarczające opady deszczu, dla Egipcjan wody Nilu znaczą wszystko. Tak samo jest z nowoczesną biotechnologią; może nie mieć sensu dla tych, którzy mają kłopoty z powodu zbyt wielkich możliwości wyboru, ale dla farmerów afrykańskich, których podstawowa żywność i środki utrzymania są zagrożone, bo konwencjonalne i organiczne metody nie potrafią poradzić sobie z ich problemami, biotechnologia staje się koniecznością, nie zaś tylko tematem dyskusji uprzywilejowanej klasy na Zachodzie.


Know GMO-documentary filming in Africa challenges anti-GM scare campaign

Genetic Literacy Project, 5 października 2015

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Isaac Ongu


Popularyzator nauki, zajmuje się agronomią i nowymi technologiami w rolnictwie oraz wyzwaniami dla rolnictwa w krajach rozwijających się. Związany z grupą  Genetic Literacy Project


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1325 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk