Prawda

Wtorek, 29 wrzesnia 2020 - 08:38

« Poprzedni Następny »


Troski i zmartwienia z celibatem


Andrzej Koraszewski 2019-10-30

<span class=\
Jim Hale / LifeSiteNews

Podobno Józef Tischner kładąc się na popołudniową drzemkę mawiał, że nie wolno go budzić pod żadnym pozorem, chyba że ogłoszą zniesienie celibatu. Jeszcze w minionym tysiącleciu krążył dowcip o tym, jak to Jan Paweł II spacerując po górach spotkał Pana Boga. Ucieszył się Pan Bóg z tego niezwykłego spotkania i mówi: „Powiedz mi synu, kiedy pozwolicie wiernym na używanie środków antykoncepcyjnych?”


Nie za mojej kadencji, odpowiedział Papież.


- „A powiedz mi synu, kiedy zniesiecie celibat księży?”


Nie za mojej kandencji, odpowiedział Papież.


- „A kiedy zdecydujecie się na święcenia kobiet?”

 
Nie za mojej kadencji, powiedział po raz kolejny Papież. Zamyślił się Pan Bóg więc Jan Paweł II skorzystał z okazji i zapytał, kiedy będzie kolejny polski papież?


- „Nie za mojej kadencji” - odpowiedział Pan Bóg.


Synod dla Amazonii odświeżył stare teologiczne pytania, a pochylił się nad nimi zarówno profesor Stanisław Obirek, jak i Tomasz P. Terlikowski. Ten pierwszy ufny, że wieje wiatr kościelnej odnowy i wątpiący, czy ten wiatr rozproszy koszmarny zaduch w polskim Kościele, ten drugi, jakby trochę niepewny, co o tym wszystkim myśleć. Zastanawia się Terlikowski na łamach „Rzeczpospolitej”, czy nauczanie Jana Pawła II jest nadal aktualne.  Pisze, że Synod Biskupów na temat Amazonii -

„otworzył niemal wszystkie dyskusje, które wcześniej jednoznacznymi i dobrze uzasadnionymi decyzjami zamknął św. Jan Paweł II. Papież z Polski odmówił święcenia viri probati (co proponował wówczas ten sam kardynał Claudio Hummes, który teraz jest niemal głosem papieża Franciszka), sugerując, że zniesienie celibatu w niczym nie leczy choroby, jakim jest brak powołań, i dodając, że bezżeństwo księży ma ogromne znaczenie teologiczne i duchowe. Dzisiaj większość uczestników synodu sugeruje, że żonatych trzeba święcić jak najszybciej, bo inaczej nie rozwiąże się problemów Amazonii.”

Mnie oczywiście zastanawia, jak to jest z tym prawem i sprawiedliwością w Kościele katolickim, bo mogą żyjący w celibacie kapłani powiedzieć, że to wredna polityka, skazująca ich na celibat przerywany lub jeszcze gorszy grzech onanizmu. Pomijając jednak problem wielkiej niesprawiedliwości, ten dokument synodalny nie tylko otwiera drogę dla święceń żonatych mężczyzn, ale jakby uchylał furtkę do święcenia kobiet. Patrzy na to wszystko Terlikowski zdumiony i stwierdza, że oni tak sobie o tym wszystkim otwarcie dyskutują jakby Karola Wojtyły nigdy nie było. 


Nie dość tego, to wbrew stanowczemu odrzuceniu teologii wyzwolenia przez Jana Pawła II, teologii, która, jak twierdzi Terlikowski, „w miejsce ewangelizacji” postawiła problemy społeczne, proponuje się teraz jakąś „teologię wyzwolenia ekologicznego, która walkę o klimat stawia wyżej niż kwestie zbawienia”. A dalej pisze:

„Jeśli więc widać jakiś proces, to raczej dewojtylizacji, usunięcia istotnych decyzji św. Jana Pawła II z życia Kościoła, niż przyswajania jego nauczania czy choćby aktywnej z nim polemiki, wymiany argumentów. Nic takiego się nie dzieje, bo św. Jan Paweł II staje się wielkim nieobecnym w debatach kościelnych.”

Terlecki nie przeczy, że świat się zmienia, zagrożenia Kościoła upatruje w fundamentalizacji i pentekostalizacji, uważając zagrożenie ze strony laicyzacji za znacznie mniejsze niż ucieczkę do innych wyznań. Denerwuje się jednak, że  „zwolennicy najgłębszych reform nie zauważają, że ogromna większość z ich pomysłów została już zrealizowana w Kościołach poreformacyjnych i nic dobrego im nie przyniosła”. (Nie jestem taki pewien, że nic dobrego nie przyniosły, bo z jakiegoś powodu gospodarka, nauka i demokracja rozkwitały znacznie lepiej w krajach, w których zwyciężyła Reformacji, niż w tych, w których udało się ją zdławić.) 


Prawdą jest jednak jego obserwacja, że laicyzacja i ucieczka do innych wyznań niż katolicyzm odbywają się tam jakby szybciej. „Jeśli zaś gdzieś udało się oba te procesy spowolnić – pisze dalej Terlikowski - to tam, gdzie zaczęto uczciwie studiować i wprowadzać w życie duszpasterską wizję św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. I to powinno skłonić do uważnego jej studiowania.” Terlikowski nie podaje przykładów, ale chyba ma na myśli tylko Polskę, chociaż mogę być w błędzie.    


Stanisław Obirek na łamach Studia Opinii
pisze, że „wypracowane strategie dotyczące Amazonii będą kształtować również polski katolicyzm”.  Profesor Obirek pisze:

Przyjęty w sobotę 26 X końcowy dokument synodalny stanie się podstawą dla papieża Franciszka w opracowaniu tzw. adhortacji, czyli wskazówek jak być katolikiem dzisiaj. Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że żaden z istotnych postulatów tego dokumentu nie jest przedmiotem refleksji w polskim katolicyzmie. Tak więc Synod dla Amazonii jeszcze raz uzmysławia jak wielka przepaść dzieli polski katolicyzm od katolicyzmu światowego.

Światły, otwarty, pogodzony z demokracją katolicyzm wydaje się być towarem rzadkim i biskupom raczej niemiłym (chociaż faktycznie są tu między hierarchami pewne różnice). Wielkie skandale pedofilskie wstrząsnęły Kościołem katolickim najpierw na Zachodzie, w Irlandii, w Niemczech, w Stanach Zjednoczonych, by z czasem zacząć docierać na antypody i do przedmurza, tu jednak budząc więcej gniewu na tych, co to gniazdo rozpusty kalają, aniżeli na samą rozpustę i na zgorszenie uprawiających.


Tomasz Terlikowski jest dyrektorem programowym Telewizji Republika, która uznała film braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu” za wściekłą antykościelną propagandę i zdążyła już również uznać zeznania kapłanów podległych słynnemu arcybiskupowi za „kłamstwa i manipulację TVN wobec abp Głódzia” oraz „za systemowy atak wymierzony w duchowieństwo i wiernych".


(Nawiasem mówiąc z najnowszych rewelacji tego medium najbardziej ucieszyła mnie wiadomośc, że  „Reanimacja niemowlęcia nie przynosiła efektu. Dopiero sakrament chrztu wywołał jego reakcję”.)


Mógłby się człowiek zastanawiać, czy zniesienie celibatu książy przyczyniłoby się do zmniejszenia natężenia przestępstw seksualnych popełnianych przez tę grupę zawodową? Pewnie żonie łatwiej byłoby baczyć na męża niż biskupowi na podwładnego, a ten mógłby skupić uwagę na bezżennych, co może brzmieć dwuznacznie, ze względu na problem, na który i Terlikowski zwracał uwagę, czyli na rzekomą „mafię homoseksualną” w Kościele. (Piszę „rzekomą”, bo jako laik znam sprawę tylko z drugiej ręki.)


Stanisław Obirek patrzy z zainteresowaniem nie tylko na pierwszy krok w kierunku zniesienia celibatu, ale bodaj jeszcze większą nadzieję wiąże z zapowiedzią zmiany roli kobiety w Kościele katolickim.

I nie chodzi tu bynajmniej o kółka różańcowe czy wpłaty na inicjatywy kościelnych biznesmenów. Zacytujmy, co o tym sądzą uczestnicy synodu: „Konieczne jest, aby podjęła ona, z większą mocą swoje przywództwo w Kościele i aby było ono uznawane i promowane poprzez wzmocnienie jej uczestnictwa w radach parafialnych i diecezjalnych” (DK, 101).

Autor obawia się, że spłynie to wszystko po nadwiślańskim katolicyzmie jak woda po gęsi. Zapewne ma rację. Pytanie jednak, czy wówczas przyspieszy to bunt wiernych, zarówno w postaci ucieczki z kościoła, jak i tych wiernych, którzy nie decydują się na wyjście, ale nie chcą również dłużej tego wszystkiego tolerować? Tak czy inaczej polecenie księdza Tischnera brzmiało by dziś nieco mniej abstrakcyjnie.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Dowód pośredni Jan Grabiński 2019-10-31
1. Nieporozumienie kuba 2019-10-30


Znasz li ten kraj

Znalezionych 279 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Patrz Kościuszko na nas z nieba   Koraszewski   2020-09-29
„Moje życie jest klęską”   Koraszewski   2020-09-14
Inna twarz polskiego Sejmu   Koraszewski   2020-09-10
Niech żyje król!   Łukaszewski   2020-09-01
Wojaki Chrystusa i cudaki z PZPR   Koraszewski   2020-08-21
Maska jako symbol statusu społecznego   Koraszewski   2020-08-16
Raz na ludowo   Łukaszewski   2020-08-11
W okopach świętej  niechęci   Koraszewski   2020-08-05
Uwaga: PiS kocha ubogich   Koraszewski   2020-07-29
Rozważania wokół praworządności   Koraszewski   2020-07-27
Reizm nasz ledwie żywy   Koraszewski   2020-07-19
Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwaMarcin Kruk   Kruk   2020-07-16
Smutek obwodów kiepsko scalonych   Kruk   2020-07-11
W niedzielę druga tura, ale właściwie czego?   Koraszewski   2020-07-07
Przekonajcie mnie dlaczego mam głosować na Trzaskowskiego   Koraszewski   2020-07-01
Dyskurs narodowy i jego meandry   Kruk   2020-06-09
Widziane z ławy oskarżonych   Koraszewski   2020-06-01
Niespodziewana erekcja impotenta na placu elekcyjnym   Koraszewski   2020-05-09
Wolność jest zaledwie wstępem   Koraszewski   2020-05-06
Między świętem braku pracy a świętem gwałcenia konstytucji   Koraszewski   2020-05-02
Trzy razy NIE w bolszewickim plebiscycie na prezydenta   Koraszewski   2020-04-17
Samorząd, solidarność, samopomoc   Koraszewski   2020-04-15
Zdalna lekcja wychowawcza   Kruk   2020-04-06
Jak zbrodniczy okaże się ten rząd?   Koraszewski   2020-04-03
Kochać i być mądrym   Koraszewski   2020-04-01
Plac Powstańców i inne przystanki   Zbierski   2020-03-12
Bóg Kościołem upupiony   Koraszewski   2020-03-05
Wyścig do fotela i dylematy wyborcy   Koraszewski   2020-02-19
PiS budzi się z ręką w nocniku i przeciera oczy   Koraszewski   2020-02-15
Podanie o posadę prezydenta   Koraszewski   2020-02-12
Raport z małego miasta   Koraszewski   2020-01-23
Kości zostały rzucone   Koraszewski   2020-01-21
Diabeł hasa po Księżych Górkach   Kruk   2019-11-21
Nie cała władza w rękach postprawdziwków   Koraszewski   2019-11-18
Sen nocy listopadowej   Kruk   2019-11-12
Troski i zmartwienia z celibatem   Koraszewski   2019-10-30
Zjednoczona prawica i Halloween   Koraszewski   2019-10-26
Moralne zwierzę to oburzone zwierzę   Koraszewski   2019-10-21
Związki partnerskie w czwartej Rzeczpospolitej   Koraszewski   2019-10-16
Dzień po wyborach, Dzień Nauczyciela   Koraszewski   2019-10-14
Bób, Hummus, Włoszczyzna   Koraszewski   2019-10-02
Niedziela handlowa i Ogórek małoetyczna   Kruk   2019-10-01
Czy Polscy wybiją się i na co teraz?   Koraszewski   2019-09-28
Homo politicus vs. Homo sapiens   Koraszewski   2019-09-16
Uwagi o groźnej przewadze donosów nad doniesieniami   Koraszewski   2019-09-09
Dla kogo feralna okaże się trzynastka?   Koraszewski   2019-08-31
Kilka uwag o podwójnej lojalności   Koraszewski   2019-08-21
Przeszłość i przyszłość polskiego paralmentaryzmu   Koraszewski   2019-07-27
Ogólna teoria zatroskania   Koraszewski   2019-07-25
Struktura klasowa w świadomości aspołecznej   Koraszewski   2019-07-20
Trudno kochać i być mądrym, jeszcze trudniej nie znosić i pozostać mądrym   Koraszewski   2019-07-10
O szkodliwości palenia (na stosach) i migotaniu przedsionków (do władzy)   Koraszewski   2019-07-08
Marchewka stadnego myślenia i niechciany kij racjonalizmu   Koraszewski   2019-07-04
Wściekłość nieboszczyka i duma romantyków   Koraszewski   2019-06-24
Kronika szczęśliwego dzieciństwa   Ferus   2019-06-23
Spór o wiek zgody w czasach przyzwolenia   Koraszewski   2019-06-19
Nocne polucje wiceministra nieprawości   Kruk   2019-06-15
Jak słuchać, żeby być rozumianym?   Koraszewski   2019-06-12
Przepraszam, że przypominam raz jeszcze   Koraszewski   2019-06-06
Za Głupotę Naszą i Waszą   Koraszewski   2019-05-30
Uwagi o pełniących obowiązki  mądrych i dobrych   Koraszewski   2019-05-20
Primas Poloniae i jego niepokojący brak zgody   Koraszewski   2019-05-13
Serwus, madonna, czyli signum temporis   Koraszewski   2019-05-10
Chwała Bogu, mamy święto maryjne   Kruk   2019-05-03
Strajki szkolne czyli niesolidarna "Solidarność"   Garczyński-Gąssowski   2019-04-24
Jak będziemy obchodzić święto Konstytucji?   Koraszewski   2019-04-08
Oświata, poświata, stan umysłów   Koraszewski   2019-04-03
Niewiara szukająca zrozumienia   Koraszewski   2019-03-12
Jak sztuczna inteligencja wyssała antysemityzm z  mlekiem matki   Koraszewski   2019-03-03
Nie pluć na Ogórek, nie zanieczyszczać wagonu   Koraszewski   2019-02-11
Inspirująca „Pieśń ciszy”   Ferus   2019-02-03
Czy dzisiejsza Polska jest demokracją?   Koraszewski   2019-01-24
Błąd sprzed 30 lat, za który nadal płacimy   Koraszewski   2019-01-19
Czy można reaktywować Komisję Edukacji Narodowej   Koraszewski   2019-01-14
Człowiek, katolik, przecie nie ssak   Koraszewski   2019-01-09
Biblia Dobrej Zmiany(plagiat)Marcin Kruk    Kruk   2018-12-28
Rzecznik Praw Dziecka w państwowego Anioła Stróża zamieniony   Koraszewski   2018-12-17
Zawierzeni bez granic   Koraszewski   2018-12-03
Cała władza w ręce marginesu   Koraszewski   2018-11-28
Odnaleziony tekst Tischnera oraz portret (pewnego) Polaka AD 2018   Koraszewski   2018-11-19
Być Polką – duma czy wstyd? Refleksje na tle obchodów stulecia odzyskania niepodległości   Górska   2018-11-14
Jasnowidzolożka wraca na czarnym koniu   Kruk   2018-11-12
Patologia instytucji, czyli uwagi o "Klerze"   Górska   2018-11-03
Bal w Świątyni Opaczności Narodowej   Koraszewski   2018-11-02
Partie polityczne i dylematy parlamentaryzmu   Koraszewski   2018-10-29
Do urn obywatele, do urn   Koraszewski   2018-10-18
Polska w obiektywie Konrada Szołajskiego   Koraszewski   2018-10-16
Polak od kuchni   Kruk   2018-10-11
Ważny komunikat Skarbnicy Narodowej   Koraszewski   2018-10-08
Narodowa dyskalkulia i lokalne porachunki   Kruk   2018-10-04
Satyra na leniwych patriotów   Koraszewski   2018-09-28
Prawoznawstwo - broń się   Zajadło   2018-09-19
Preambułka   Koraszewski   2018-09-15
Raport z oblężonego miasta   Koraszewski   2018-09-12
Jaki ślad zostawiają słowa?   Koraszewski   2018-09-04
PRL Chrystusem narodów   Koraszewski   2018-08-31
Wolna prasa, wolność słowa, wolność handlu    Koraszewski   2018-08-24
Pamiętaj o nim na wszystkich swoich drogach   Lewin   2018-08-21
Doświadczony, kompetentny, rzetelny inteligent poszukuje rozwiązania   Koraszewski   2018-08-17
List otwarty do Mendy   Koraszewski   2018-08-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk