Prawda

Środa, 14 kwietnia 2021 - 16:56

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Całkowicie nieodpowiedzialny wirus


Andrzej Koraszewski 2020-10-21


Oboje z żoną należymy do grupy osób, które mogą nie doczekać końca pandemii. Wiek i przebyte choroby nie dają nam dobrych prognoz. Na szczęście oboje jesteśmy palaczami (a palacze mają zniszczone receptory w nosach, co utrudnia temu wirusowi czepianie się). Nie wiemy jak to jest u nas z genami po neandertalczykach, ale podobno ci, którym neandertalscy przodkowie zostawili w spadku więcej, są nieco bardziej podatni. (O tej sprawie donosił brytyjski „Guardian”, a to gazeta niepewna jak tyłek  niemowlęcia.) Niby mieszkamy strategicznie, czyli na odludziu, jednak bardzo trudno być stu procentowym odludkiem, a zaraza zastukała już do bram naszego miasteczka, więc jakiś kontakt z tym świństwem już był, albo zaraz będzie.

Sprawdzona i działająca szczepionka jest nadal tylko obietnicą. Niby Rosjanie rozpoczęli szczepienia, jednak znawcy patrzą na tę ich szczepionkę podejrzliwie. Podejrzliwe patrzenie to stała część programu, bo to zawsze najłatwiejsze. (Warknie sobie człowiek i od razu lżej mu się na duszy robi, a jak jest dziennikarzem na etacie, to mu jeszcze za to zapłacą.)  Co drugi dzień czytam, że ktoś na Zachodzie jest już w dołkach startowych z rewelacyjną szczepionką. Więc nie można wykluczyć, że jestem uodporniony.

 

Z leczeniem też problem, uczeni bardzo się spierają, które leki działają, a które funkcjonują raczej jako placebo.

 

Przeprowadzone w Izraelu szeroko zakrojone badania pokazują, że wśród osób, które już przebyły chorobę 20 procent nie nabyło odporności. Co oznacza, że 80 procent ma antyciała (mogą zatem wirusa na ciele i ubraniach przenosić, ale nie będą go produkować).

 

Druga fala zarażeń jest znacznie wyższa niż pierwsza, co grozi załamaniem się służby zdrowia, ale daje nadzieję na osiągnięcie progu, za którym liczba zakażeń zacznie spadać. Nikt nie wie, gdzie właściwie ten próg się znajduje, ani dlaczego w chwili obecnej w jednych krajach zaraza wybucha ze zdwojoną siłą, a w innych albo utrzymuje się, albo liczba zakażeń wręcz spada. W Czechach pani minister pracy, w głębokim przekonaniu, że mikrofony są już wyłączone, powiedziała, że premier jest debilem, a w kraju jest burdel. Publikacja tej informacji wywołała u sąsiadów poważną dyskusję na temat etyki dziennikarskiej, ale niektórzy stwierdzili, że pani minister powiedziała (off the record) szczerą prawdę i to nie tylko o swoim kraju. Strasznie trudno powiedzieć, kiedy sukces jest sukcesem władz, a porażka ich winą, bo nie tylko wirus jest nieodpowiedzialny, ale ludzie też gonią w piętkę i trudno im uzgodnić, co w zalecanych przez władze działaniach prewencyjnych jest racjonalne, a co bez sensu.

 

Na moje odczucie większość zaleceń kierowanych do społeczeństwa jest zasadnych, wiele pretensji społeczeństwa pod adresem władz również. W szczególności jeśli idzie o wysoce zorganizowaną niezdolność ułatwiania pracy służbie zdrowia. Trudno pozbyć się wrażenia, że władze krajowe i regionalne częściej pracę personelowi medycznemu utrudniają niż ułatwiają. (Takie wrażenie nie zawsze musi być w stu procentach poprawne. Ale to, że jesteśmy narodem wielu przegranych wojen i powstań i nasz narodowy zmysł organizacyjny wygląda na organ szczątkowy, jest dobrze udokumentowane).

 

Nieubłaganie zbliżamy się do 10 tysięcy zarażeń na dobę, w prawie czterokrotnie mniej licznym społeczeństwie czeskim jest tyle samo, czyli licząc na głowę czterokrotnie więcej. W całej zachodniej Europie fala zakażeń jest wysoka, najczęściej pisze się o Włoszech i Belgii. (Dawniej pewnie bym się mozolił i porównywał społeczeństwa katolickie i protestanckie, ale teraz te dwie zmienne są już tak zakłócone przez ateistów i innych wichrzycieli, że szkoda czasu.) Z Wielkiej Brytanii Matt Ridley donosi, że tam obecnie dominują zakażenia wśród uczniów i studentów i nie musi to być takie złe, bowiem w tej grupie objawy są łagodne, powikłania rzadkie, a śmiertelność znikoma, więc nie obciążają zbyt mocno służby zdrowia i zdrowiejąc z antyciałami przybliżają nas do progu, za którym będzie łatwiej. (Byle dziadków nie całowali, co jeśli idzie o dorastających, może być bez trudu zaakceptowane).      


W Izraelu (czort wie z jakiego powodu), niemal z dnia na dzień liczba zakażeń spadła z 9 tysięcy do mniej niż 1500. Zdyscyplinowanie religijnych nieco wzrosło, areligijnych zmalało, testów jest więcej, ale testy głupoty nie leczą, więc ten i ów żywi tam nadzieję, że są już na progu, albo i za progiem. Z tym wirusem niczego nie można być pewnym, chociaż trudno pozbyć się wrażenia, że lepiej czekać na przeskoczenie progu niż na szczepionkę. Jak wykazują badania modły sensu nie mają, ale zawsze można się zakładać z nadzieją na jakiś zysk (oczywiście o ile dożyję i moja intuicja okaże się słuszna).


Kilkadziesiąt firm farmaceutycznych pracuje nad szczepionkami przeciw Covid 19, a kilka jest już na trzecim etapie prób klinicznych (żadna nie uzyskała jeszcze pełnej aprobaty). Janssen COVID-19 vaccine (JNJ-78436725) zapobiega symptomom Covid -19 po jednej dozie. Wchodzi obecnie w czwartą fazę prób klinicznych, które mają objąć 60 tysięcy wolontariuszy rekrutowanych zarówno w USA jak i w innych krajach. W trzecią fazę prób klinicznych wchodzi również szczepionka wyprodukowana wspólnie przez firmy Moderna i Pfizer. Po próbach na małpach zaczęto ją testować na ludziach i obecnie mogą zacząć próby na dużej próbie 30 tysięcy ochotników. Po trzech etapach prób klinicznych jest już  szczepionka chińska i szczepionka rosyjska.

 

Izraelczycy poinformowali, że zaczynają próby kliniczne swojej szczepionki. Ich szczepionka pod nazwą brilife jest podobno na ostatniej prostej i w ciągu dwóch tygodni w ramach prób klinicznych zacznie się jej podawanie wybranym ochotnikom (zdrowym, między 18 a 55 lat). Na początek 80 osób, obejrzą, podyskutują, potem tysiąc, znowu trzeba poczekać i zobaczyć, czy wszystko działa jak trzeba (jeden przypadek powikłań może wszystko wykoleić), zanim do 9 tysięcy na dobę dojdą to trochę czasu zajmie.


Tymczasem ten nieodpowiedzialny wirus będzie sobie mutował, a to w stronę jakiegoś łagodniejszego szczepu, a to znowu zgoła odwrotnie. Im dłużej czekamy na ten próg i jazdę z górki, tym więcej jasnowidzów informujących nas co będzie, więc koszyk przepowiedni jest pełen, a nowych wciąż przybywa, więc mamy przekleństwo dobrobytu.


Niechaj żywi nie tracą nadziei, bo na ministra oświaty liczyć nie można, więc w naszym wieku unikajmy bliźnich jak zarazy w nadziei, że pewnego dnia Covid-19 przejdzie do historii.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1814 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk