Prawda

Czwartek, 22 października 2020 - 17:17

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Turcja: Uczniowie czytają Koran i porzucają islam


Uzay Bulut 2020-06-19

Profesor Cağfer Karadaş
Profesor Cağfer Karadaş

Polityk piastujący wysokie stanowisko w najważniejszej islamskiej instytucji w Turcji, Dyrektoriacie ds. Religijnych (Diyanet), powiedział, że dzieci, które przeczytały turecki przekład Koranu, „zaczynają grawitować ku” ateizmowi i deizmowi, czyli ku wierze w nieinterweniującego stwórcę.


Profesor Cağfer Karadaş powiedział to 5 czerwca, w wywiadzie dla prorządowej gazety, „Yeni Şafak”. 


“Główne argumenty ateistów i deistów nie są dzisiaj filozoficzne, ale oparte są na przekładach Koranu – twierdził Karadaş. – Przekłady nie przedstawiają [treści Koranu] w kontekście. Sądzę, że potrzebna jest praca Diyanet i wydziałów teologii, która odwróciłaby ten trend”.

“Nauczyciele kultury religijnej proszą Diyanet o darmowe tłumaczenia Koranu i rozdawanie ich uczniom – kontynuował Karadaş. – Kiedy uczniowie zaczynają czytać [Koran] i mają kłopoty z nadaniem mu sensu, są zdezorientowani i mogą zwrócić się do ateizmu i deizmu. Sądzę, że to jest nasz najbardziej fundamentalny problem obecnie”.  


Wcześniej wielu innych także publicznie zajmowało się tą sprawą.


W wywiadzie radiowym w lipcu 2019 roku Temel Karamollaoğlu — przewodniczący opozycyjnej partii islamistycznej w Turcji, Felicity — oskarżył rządzącą Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana o odpychanie młodych ludzi od islamu w kierunku deizmu. Powiedział, że dotyczy to szczególnie młodzieży z religijnych rodzin.


W kwietniu 2018 roku Wydział Edukacji prowincji Konya zorganizował warsztaty pod hasłem „Młodzież i wiara”. Uczestniczyło w nich 50 nauczycieli z islamskich szkół Imam Hatip. Efektem dyskusji na tych warsztatach był podobno wniosek, że wielu uczniów w tych szkołach skłania się ku deizmowi z powodu niekonsekwencji religijnego nauczania.


Po tych warsztatach Erdoğan na spotkaniu AKP udzielił nagany ministrowi edukacji, Ismetowi Yilmazowi za szerzenie się deizmu w państwowych szkołach. W odpowiedzi Yilmaz skrytykował uczestników tych warsztatów i zaprzeczył, jakoby wzrastała popularność deizmu.  


Szef Diyanetu, Ali Erbaş, także odrzucił te oskarżenia. „Żaden z członków naszego narodu nigdy nie dałby wiary takiej perwersyjnej, zabobonne mentalności - powiedział. – Niechaj nikt nie szkaluje naszej młodzieży”.


Islam jest najmłodszą religią w Turcji, historycznie nazywanej Azją Mniejszą. Większość mieszkańców tych ziem stanowili chrześcijanie: Grecy, Ormianie i Asyryjczycy. Kraj był rządzony przez greckojęzyczne Imperium Bizantyjskie i miał znaczną społeczność żydowską. Ale po tureckiej inwazji w XI wieku kraj przeszedł proces islamizacji. 


Dzisiaj zaledwie 0,1 procent populacji Turcji to chrześcijanie lub Żydzi. Nie jest to tylko wynikiem masakr, pogromów i ludobójstwa. Systematyczne prześladowania ze strony Turków spowodowały przez stulecia nawrócenie się wielu chrześcijan na islam.


Historyk dr Vasileios Meichanetsidis rzucił pewne światło na tę sprawę w artykule zatytułowanym Turkey’s No Longer Best-Kept Secret: Islamized Christians.  “Wielu tureckich obywateli jest potomkami przymusowo zislamizowanych chrześcijan” – napisał.

“Lokalni muzułmańscy derebeys (panowie dolin) oraz osmańskie państwo i armia przez przemoc, specjalne podatki (dżizja), społeczną segregację, systematyczne złe traktowanie i poniżanie nieubłaganie pchali chrześcijańską populację w kierunku islamizacji, by mogła przeżyć”.  

I dalej:

”Imperium Osmańskie trwało przez około 600 lat – od 1299 do 1923 roku — i obejmowało części Azji, Europy i Afryki. W tym okresie Turcy stosowali rozmaite metody: system ghulam, w którym nie-muzułmanów czyniono niewolnikami, nawracano i szkolono na wojowników; system devshirme, przymusowa rekrutacja chrześcijańskich chłopców zabranych ich rodzinom, nawracanych na islam i zmienionych w niewolników w służbie sułtana w jego pałacu, wcielanych do janczarów; system przymusowej  i dobrowolnej islamizacji – ta druga wynikała ze społecznych, religijnych i ekonomicznych nacisków; seksualnego niewolnictwa kobiet; powtarzających się deportacji i masakr”.  

Podczas ludobójstwa chrześcijan w latach 1914-23 w osmańskiej Turcji, porwano tysiące chrześcijańskich kobiet i dziewczynek i siłą islamizowano. Odbiło się to na społecznościach chrześcijańskich Ormian, Asyryjczyków i Greków.


Turecki autor, Ahmet Altan, także omawiał sprawę Turków, których przodkowie byli chrześcijanami, w artykule z 2012 roku. Napisał:

“Czy wiecie, że dziadkowie niemal wszystkich naszych kalifów i sułtanów, których nazywamy ‘naszymi przodkami’, byli chrześcijanami, a niektórzy byli księżmi?”

Pytał:

“Turcy przyszli do Anatolii w 1071 roku. Imperium Osmańskie zostało założone w 1299 roku. Ilu Turków przybyło do Anatolii z [dowódcą] Alp-Arslanem? Pomińmy pytanie ‘kto jest Turkiem’ i zadajmy inne pytanie: czy 70 milionów ludzi, których nazywamy dzisiaj Turkami, to dzieci ‘Turków’, którzy przyszli tutaj z Alp-Arslanem? Czy są to dzieci Turków, którzy przybyli [do Anatolii] i Bizantyńczyków, Ormian, anatolijskich Greków, Kurdów, którzy żyli w owym czasie w Anatolii?


Jak to więc możliwe, że naszymi przodkami są tylko Turcy i muzułmanie? Czy wśród naszych przodków nie ma także Bizantyńczyków? Jak to więc możliwe, że wyzwisko ‘bizantyjska prostytutka’ nie jest uważane za obrazę naszych przodków? Bowiem fabrykujemy historię. Piszemy dla nas turecką i muzułmańską historię. Ignorujemy wszystkie ludy Anatolii i wielkiego Bizancjum – jak gdyby życie zaczynało się wraz z armią Alp-Arsana w Anatolii”.

W 2016 roku Altana aresztowano za wysyłanie “podprogowych komunikatów”, które rzekomo zachęcały planujących próbę zamachu stanu w Turcji. Nadal jest w więzieniu.


Jak na ironię, w kraju, w którym krytyczne myślenie „nieoficjalnie” stanowi przestępstwo,  tureckie dzieci i młodzież dowiadują się prawdy o islamie z jego księgi świętej: z Koranu. Nie dziwi, że wielu decyduje się na ucieczkę od tej religii. „Koran zawiera co najmniej 109 wersetów, które mówią o wojnie z niewiernymi, zazwyczaj na podstawie ich statusu jako nie-muzułmanów” - informuje witryna internetowa The Religion of Peace.


Widocznie wersety takie jak „Chwytajcie ich [niewiernych] i zabijajcie, gdziekolwiek ich znajdziecie” (Koran 4:89) nie przemawiają do dusz, które chcą pokojowych kochających związków ze swoim stwórcą.


Od czasu, kiedy Turcja przeszła na system wielopartyjny w 1950 roku, kraj zachowywał opowieść o „demokratyzacji”. W tym samym roku Turcja dołączyła do Rady Europy. Dwa lata później dołączyła do NATO. Ponadto negocjacje Turcji o pełne członkostwo w Unii Europejskiej rozpoczęły się w 2005 roku. A wynik: islamistyczny rząd AKP pod przewodnictwem Erdogana.


Wiele starań Zachodu, by pomóc „zdemokratyzować” Turcję, zawiodło. Być może prawdziwa droga do wyzwolenia i demokratyzacji prowadzi przez powrót Turków do swoich chrześcijańskich i żydowskich korzeni.


Turkey’s Diyanet: Schoolchildren leave Islam after reading the Koran

Jihad Watch, 11 czerwca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Publicystka turecka z Ankary, która obecnie przebywa w USA. Pisze o sobie, że urodziła się jako muzułmanka.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 660 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dziecinne pytanie: Po co ludzie stworzyli bogów?   Ferus   2020-10-18
Dziecinne pytanie: Po co Bóg stworzył ludzi?   Ferus   2020-10-11
Alternatywa dla idei zbawienia   Ferus   2020-10-04
Beczka dziegciu i łyżka miodu   Ferus   2020-09-27
Refleksje sprzed lat: „Głęboka wiara” i inne.   Ferus   2020-09-20
Zamordowanie amerykańskiego “bluźniercy” w Pakistanie   Ibrahim   2020-09-16
Czy istnieją „głęboko niewierzący”?   Ferus   2020-09-06
Ludzie są grzeszni, ale Kościół (na pokaz) jest święty   Kruk   2020-09-03
Kogo bije dzban?   Koraszewski   2020-08-31
Refleksje sprzed lat: „Łaska boska” i inne   Ferus   2020-08-30
Ignorowane ludobójstwo chrześcijan w Nigerii    Ibrahim   2020-08-25
Egocentryzm religijny   Ferus   2020-08-23
Quo vadis religio?   Ferus   2020-08-16
Palestyńczycy: Priorytety muzułmańskich “uczonych” podczas COVID-19   Toameh   2020-08-04
Ituriel – elektroniczny bóg. Czyli książka, której nie napisałem.   Ferus   2020-08-02
Porwanie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-08
Dlaczego nauki i religii nie można ze sobą pogodzić   Koraszewski   2020-07-05
Palestyńczycy: Nieislamskie prawo o ochronie rodziny   Toameh   2020-07-02
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-01
Pochwała parlamentarnego ateizmu   Koraszewski   2020-06-28
Palestyńczycy: Czy rzeczywiście chodzi o “aneksję”?   Toameh   2020-06-26
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i KnesetCzęść 5: Wbijanie noża   Pandavar   2020-06-24
Przerażająca prawda o dziewicach z raju   Koraszewski   2020-06-24
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja (VI)   Ferus   2020-06-21
Turcja: Uczniowie czytają Koran i porzucają islam   Bulut   2020-06-19
Wiara, nauka i umiłowanie bzdury   Koraszewski   2020-06-17
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-06-17
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. V   Ferus   2020-06-14
Dżihadystyczne narracje i islamskie fobie w Nigerii   Igwe   2020-06-11
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu (3)   Pandavar   2020-06-10
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. IV   Ferus   2020-06-07
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu   Pandavar   2020-06-03
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja (III)   Ferus   2020-05-31
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Knesset.   Pandavar   2020-05-27
Męczeństwo w obronie niezmiernej głupoty   Koraszewski   2020-05-25
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. II   Ferus   2020-05-24
Nie ma boga nad Boga   Koraszewski   2020-05-18
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości - fikcja   Ferus   2020-05-17
Naprawdę świat chce być oszukiwany?   Ferus   2020-05-10
Usunięcie „Izraela” z duńskiej Biblii   Jacoby   2020-05-05
Fikcja uznawana za Prawdę (VIII)   Ferus   2020-05-03
Fikcja uznawana za Prawdę (VII)   Ferus   2020-04-26
Fikcja uznawana za Prawdę (VI)   Ferus   2020-04-19
Fikcja uznawana za Prawdę (V)   Ferus   2020-04-11
Fikcja uznawana za Prawdę (IV)   Ferus   2020-04-05
Oderwanie charedim   Rosenthal   2020-04-01
Fikcja uznawana za Prawdę (III)   Ferus   2020-03-29
Pandemia i muzułmańskie priorytety   Pandavar   2020-03-26
Fikcja uznawana za Prawdę (II)   Ferus   2020-03-22
Fikcja uznawana za Prawdę   Ferus   2020-03-15
Uciekłaś od wojny, a oni przyjęli cię      2020-03-13
Najdłużej trwająca mistyfikacja. Podsumowanie.   Ferus   2020-03-08
Religie usprawiedliwiają zabijanie, kradzież i inne przestępstwa   Al-Tamimi   2020-03-06
Credo islamu z ust autorytetu     2020-03-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IX)   Ferus   2020-03-01
Francja po cichu wprowadza z powrotem przestępstwo bluźnierstwa   Meotti   2020-02-27
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VIII)   Ferus   2020-02-23
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VII)   Ferus   2020-02-16
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VI)   Ferus   2020-02-09
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (V)   Ferus   2020-02-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IV)   Ferus   2020-01-26
Nie, islamofobia nie jest tym samym co antysemityzm   Bulut   2020-01-26
Niepowodzenie islamistycznej kampanii Erdogana w Turcji   Bekdil   2020-01-25
Najbardziej szalony grant Templetona jak dotąd: Ewolucja i “ofiarna miłość”   Coyne   2020-01-20
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „B”.   Ferus   2020-01-19
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „A”.   Ferus   2020-01-12
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (III)   Ferus   2020-01-05
Murem za czarną zarazą   Koraszewski   2019-12-30
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (II)   Ferus   2019-12-29
Jak Bóg stworzyl kiłę i dlaczego było to dobre   Kruk   2019-12-28
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości   Ferus   2019-12-22
Moje ostatnie jasełkowe refleksje   Ferus   2019-12-15
Papież Franciszek, „Pieśń o Rolandzie” i imam Al-Tayeb   Meotti   2019-12-12
Refleksje sprzed lat: Podstępna działalność Szatana i inne.   Ferus   2019-12-08
Chrześcijaństwo, Zagłada i syjonizm   Koraszewski   2019-12-02
Bajka-nie bajka o powstaniu religii   Ferus   2019-12-01
Wskrzeszenie Józefy K.   Koraszewski   2019-11-26
Refleksje sprzed lat: Wartości chrześcijańskie   Ferus   2019-11-24
Byli ateiści, obecnie wierzący   Ferus   2019-11-17
Dewocja to pobożność? Czyli wizyta u starszej pobożnej pani.   Ferus   2019-11-10
Biskupa czerep rubaszny   Koraszewski   2019-11-08
Sen mara, Bóg wiara, nieśmiały głos podświadomości, czy bezsensowne rojenia senne?   Ferus   2019-11-03
Refleksje sprzed lat: „Proporcje krzyku i smaku”   Ferus   2019-10-27
Trudne początki mitu   Ferus   2019-10-20
Jak Bóg ogarnia swoje dzieło   Ferus   2019-10-13
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (V)   Ferus   2019-10-06
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców IV   Ferus   2019-09-29
Katolicka Afryka i jej niepokoje   Igwe   2019-09-27
Turcja: ucieczka od religii?   Bulut   2019-09-25
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (III)   Ferus   2019-09-22
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (II)   Ferus   2019-09-15
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców   Ferus   2019-09-08
Zlecenie walki z szatanem   Koraszewski   2019-09-02
Mrówki i ludzie. Czyli niepokojące podobieństwo „korony stworzenia” do bezrozumnych owadów.   Ferus   2019-09-01
Jabłko, które jabłkiem nie było   Ferus   2019-08-25
Ta miłość zaczęła się od strachu   Koraszewski   2019-08-24
Problem „ukrywającego się Boga”.   Ferus   2019-08-18
Hipoteza Boga kontra nauka (IV)   Ferus   2019-08-11
Na początku był jakiś Jezus   Koraszewski   2019-08-05
Hipoteza Boga kontra nauka (III)   Ferus   2019-08-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk