Prawda

Piątek, 27 maja 2022 - 16:40

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Niezmiernie interesująca kość


Carl Zimmer 2016-10-21

Bacula (kość penisowa) wiewiórki ziemnej. Źródło.
Bacula (kość penisowa) wiewiórki ziemnej. Źródło.

Pozwólcie mi na początku powiedzieć, że ten post jest o bakulum. Niektórzy z was mogą nie chcieć czytać o kości znajdującej się w penisach wielu gatunków ssaków. Chcę wam dać szansę zwrócenia się do łagodniejszych miejsc w Internecie. Może jednak zechcecie zostać. Poniżej jest nieco prawdziwej nauki i ewolucji w działaniu.

W zeszłym tygodniu (sierpień 2013 - M.K.)  pisałem w “New York Times” o ewolucji monogamii (tutaj i tutaj). Powodem artykułów były dwa nowe badania, w których naukowcy analizowali setki lub tysiące gatunków ssaków, śledząc ewolucję monogamii i innych układów społecznych. To „szerokoekranowe” podejście do ewolucji może dać ważne spostrzeżenia, ale trudno jest wydobyć przy tym szczegóły.


Jeśli spojrzysz na nas, ludzi (monogamia, poligamia i rozmaite inne układy) kontra szympansy (monogamia jest dla oferm!), patrzysz tylko na krańce dwóch długich gałęzi. Szympansy mogą być naszymi najbliższymi, żyjącymi krewnymi, ale nasz wspólny przodek żył około siedem milionów lat temu. Po tym, jak obie linie oddzieliły się od tego przodka, ewoluowały w różnych kierunkach. Możemy wyciągnąć pewne wnioski o tym, jak wyglądała ta ewolucja, w oparciu o nas samych, szympansów i inne żyjące gatunki ssaków. Ten rodzaj badania nie daje nam jednak informacji, jak ewoluowały zwyczaje seksualne ssaków z pokolenia na pokolenie.


Dlatego tak ciekawe jest nowe badanie Leigha W. Simmonsa i Renée Firman z University of Western Australia. Mogli oni obserwować ewolucję seksualną ssaków dziejącą się w ich laboratorium. Badania z zeszłego tygodnia były jak widok z satelity na kontynenty. Tutaj stoimy na ziemi.


Jak żyją ze sobą samce i samice zależy od warunków, w jakich żyje ich gatunek. Jeśli, na przykład, jeden samic może kopulować z wieloma samicami, będzie miał dużo potomstwa. Jeśli jednak samice są rozmieszczone zbyt daleko, nie będzie w stanie pilnować ich przed wszystkimi innymi samcami, które także chcą z nimi kopulować. W takich wypadkach dobór naturalny może faworyzować samce, które wolą trzymać się jednej samicy.


Prącie chrząszcza strąkowca. Zdjęcie: Johanna Ronn
Prącie chrząszcza strąkowca. Zdjęcie: Johanna Ronn

U gatunków, w których samce konkurują ze sobą o samice, ewolucja może dać nowe kawałki anatomii. Niektóre samce ewoluują ekstrawaganckie poroża do walki z rywalami. Także anatomia ich genitaliów może się zmienić. To może zdarzyć się z większym prawdopodobieństwem, jeśli samice kopulują z więcej niż jednym samcem. Samce walczą przeciwko innym samcom także podczas seksu. Na przykład, niektóre owady używają kolczastych genitaliów, by wyskrobać plemniki rywali.


Biolodzy ewolucyjni stawiali hipotezę, że te ekstrawaganckie narządy seksualne są wynikiem wyścigu ewolucyjnego między samcami. Znaleźli poparcie dla tej myśli, kiedy porównywali ze sobą poszczególne samce. Okazało się, że samce, które miały najwięcej potomstwa, miały na ogół najbardziej kolczaste penisy.


Później naukowcy zaczęli obserwować ewolucję tych narządów. Na przykład w 2011 r., naukowcy szwajcarscy poinformowali o badaniu, jakie przeprowadzili na strąkowcach, które mają kolce na genitaliach do wyskrobywania plemników rywali.  


Naukowcy szwajcarscy odizolowali każdego samca z jedną tylko samicą. W tym układzie samce nie miały konkurencji do samicy. Badacze pozwolili następnie tym chrząszczom rozmnażać się przez 21 pokoleń. Kolce na genitaliach samców zmniejszyły się w wymierny sposób. To właśnie przewidywali naukowcy na podstawie teorii ewolucji. Bez konkurencji ze strony innych samców nie było żadnych korzyści z kolczastych penisów.


Bakula ryżniaka błotnego i nornika. Z Stockley 2012 http://dx.doi.org/10.1016/j.cub.2012.11.001
Bakula ryżniaka błotnego i nornika. Z Stockley 2012 http://dx.doi.org/10.1016/j.cub.2012.11.001

Simmons udokumentował wiele dowodów tej ewolucji męskich genitaliów u owadów, a obecnie razem z Firman zwrócili swoją uwagę na ssaki. A dokładniej, skupili uwagę na bakulum – kości, która nazywają “jedną z najbardziej zastanawiających tajemnic morfologii ssaków”.


Bakulum jest długa u jednych gatunków i krótka u innych; może być prosta lub haczykowata, z zadziorami lub kształtu trójzębu Neptuna. U niektórych gatunków, włącznie z naszym, nie ma jej w ogóle.


Naukowcy przedstawili kilka możliwych wyjaśnień istnienia tej kości. Jedni sugerowali, że usztywnienie penisa przez bakulum pozwala samcowi dostarczyć więcej plemników do samicy. Te dodatkowe plemniki mogą przeważyć nad plemnikami rywala. Inni sugerowali, że bakulum pomaga plemnikom dostać się bliżej jaja. Jeszcze inni zgadywali, że stymuluje ona samicę, wywołując jajeczkowanie.


Wszystkie te trzy hipotezy mają coś wspólnego: bakulum ewoluuje zwiększając prawdopodobieństwo, że skutkiem kopulacji będzie ojcostwo. W czerwcu brytyjscy naukowcy opublikowali badanie, które popierało tę tezę. Badali myszy domowe, gatunek, w którym samice kopulują z wieloma samcami przy każdym jajeczkowaniu. Odkryli, że samce z szerszymi bakula miały więcej małych niż inne.


Simmons i Firman postawili następny krok logiczny. Rozumowali, że ta różnica między samcami mysimi powinna napędzać ewolucję bakulum. Dla sprawdzenia tego przeprowadzili eksperyment podobny to tego, jaki przeprowadzili badacze w Szwajcarii. Stworzyli dwie grupy myszy: jedną prowadzącą bogate życie seksualne i drugą monogamiczną.


Samice lekkiego prowadzenia mogły kopulować z trzema samcami w każdym cyklu. Monogamiczne miały tylko jednego. Hodowali te myszy przez 27 pokoleń, a potem spojrzeli na ich bakula. Podobnie jak ze strąkowcami bakulum wyewoluowało. Stało się grubsze w grupie ze swobodą seksualną i cieńsze w grupie monogamicznej. Po raz pierwszy naukowcy obserwowali ewolucję bakulum. 


Ten eksperyment nadal nie rozwiązuje tajemnicy, do czego jest bakulum, ale Simmons i Firman sądzą, że mają w tej sprawie rozwiązanie – przynajmniej dla myszy. Uważają, że bakulum pomaga samcowi stymulować narządy rozrodcze myszy. Ta stymulacja może uczynić bardziej prawdopodobnym, że samiec zapłodni jajeczka samicy lub podniesie szanse, że zapłodnione jajeczko zagnieździ się w jej macicy.


Jeśli bakulum istotnie rozwija się u ssaków przez dobór płciowy, powstaje naturalne pytanie: gdzie podziało się nasze? Paula Stackley, biolog z University of Liverpool napisała w grudniu ubiegłego roku w “Current Biology: „Nadal pozostaje tajemnicą, dlaczego mężczyźni nie mają bakulum”.


Wśród naczelnych gatunki monogamiczne mają na ogół mniejsze bakula niż gatunki, w których samce konkurują o dostęp do samic. Nie byłoby więc od rzeczy założenie, że przechodzenie na monogamię u naszych przodków spowodowało całkowite znikniecie bakulum (poza bardzo, bardzo niewieloma przerażającymi przypadkami).


Sprawy jednak nie są tak proste. Szympansy, nasi najbliżsi krewni, dalece nie są monogamiczne. Można by pomyśleć, że będą miały olbrzymie bakula, ale są one jedynie wielkości ziarnka ryżu – około pięć razy mniejsze niż u pawiana. W rzeczywistości, wszystkie małpy człekokształtne mają malutkie bakula. Z jakiegoś tajemniczego powodu ta tajemnicza kość zanikała u naszych przodków przez jakieś dziesięć milionów lat. Podczas gdy bakula mogą ewoluować w ciągu tygodni w eksperymencie naukowym, ich ewolucja może także rozciągać się w długim okresie czasu.


A Most Interesting Bone

The Loom, 8 sierpnia 2013

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Carl Zimmer


Wielokrotnie nagradzany amerykański dziennikarz naukowy publikujący często na łamach „New York Times” „National Geographic” i innych pism. Autor 13 książek, w tym „Parasite Rex” oraz „The Tanglend Bank: An introduction to Evolution”. Prowadzi blog The Loom publikowany przy „National Geographic”.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1296 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk