Prawda

Czwartek, 25 kwietnia 2024 - 19:12

« Poprzedni Następny »


Byli ateiści, obecnie wierzący
Z Lucjan Ferus 2019-11-17


Twój komentarz do artykułu

Tytuł


Tekst


Signature



Information entered below will be sent only to the newspaper editors

When submitting a comment you agree to provide your real name to the newspaper editors. The information will not be visible on the webpage, and will be treated confidentially.

Nazwisko


Telefon


E-mail



För att skydda tidningen mot skräpinlägg, m?ste du sätta ett kryss i rutan nedan.





Zawiera 7 komentarz(y) « Pokaż cały artykuł
7. Tak, wiara jest upośledzeniem umysłu
Z astrotaurus 2019-11-23 21:04


Upośledzeniem jego zdolności poznawczych i społecznych.
Poznawczych, bo pod jej wpływem ludzie zdolni są do uznania za prawdę, czy nawet "Świętą Prawdę" najdziksze brednie urągające rozumowi, lekceważące dorobek poznawczy ludzkości. Z powodu wiary kursuje po świecie ogromna ilość religijnych mitologii, a jedna głupsza i bardziej niedorzeczna od drugiej.
Społecznych, bo ludzie pod wpływem wiary zdolni są do każdej nikczemności i przykładów na to historia (łącznie z najnowszą) dostarcza w nieprzebranej obfitości.

I popatrz na swoją wypowiedź. Nie ma tam żadnego konkretu, żadnego argumentu, żadnego dowodu. Przytaczasz jakieś jednostkowe, absolutnie gołosłowne opinie i chciałbyś by traktować cię poważnie kiedy z takich gołosłownych opinii próbujesz - jak królika z kapelusza - wyciągnąć Boga. Nie operuj uznanymi przez ciebie arbitralnie autorytetami, nie epatuj "doświadczeniami" ludzi upośledzonych wiarą. Jeśli rzeczywiście chcesz być traktowany poważnie przytocz i obroń jedno rozumne zdanie dowolnego religijnego giganta umysłu na temat Boga.
Powtórzę co napisałem wcześniej: wkład religijnej myśli do dorobku poznawczego jest żaden. Zero, nul. Z potężnych bibliotek religijnego bełkotu najwybitniejszych nawet teologów, z deklaracji otumanionych wiarą "naukowców" nie wynika żadna wiedza o świecie rzeczywistym, o realnie zachodzących zjawiskach.
A, ku żartobliwej, acz bolesnej refleksji: wierzący naukowiec jest jak świnka morska - ani świnka, ani morska.
Umysł ludzki jest bardzo elastyczny - pomieści się w jednym umyśle i Dr. Jeckyll nauki, i Mr. Hyde wiary. Można być geniuszem w jakiejś dziedzinie nauki i, obok tego, kompletnym nieukiem odrzucającym rozum i bredzącym banialuki chroniace wiarę. Bo wiara i wynikajaca z niej religia jest zawsze poza granicami nauki.
Wiara jest upośledzeniem podporządkowującym umysł ludzki do ochrony siebie. Ludzie niejednokrotnie posuną się do skrajnego samoupodlenia, by to upośledzenie i wywołane nim brednie w swoim umyśle zachować.
6. Odpowiedź p.kubie
Z Lucjan Ferus 2019-11-20 19:51

No cóż, skoro odniósł się Pan do przykładu rozmowy z moim znajomym, to wypada mi teraz użyć argumentów, których mu wtedy oszczędziłem. Przyjmując istnienie jakiejś tajemniczej, potężnej, niewidzialnej i inteligentnej SIŁY, która dba o porządek we Wszechświecie, od razu na wstępie musimy sobie odpowiedzieć na szereg pytań, co o niej wiemy? Czy podane przez Pana przykłady są wystarczające do przyjęcia tezy o istnieniu w naszej rzeczywistości tej siły? A może są to zbyt daleko idące wnioski, lub tzw. „pobożne życzenia”? Czy można empirycznie potwierdzić jej istnienie? Skąd się ona wzięła i jak długo jest obecna w naszym świecie? Jakiego stopnia jest jej inteligencja? Poza tym, czy jest świadoma naszego istnienia? A jeśli tak, to jak nas widzi i jak nas odbiera?

Czy ma jakieś zamiary w stosunku do nas, czy jesteśmy jej całkowicie obojętni? A może uważa nas za coś w rodzaju „wróbli Galaktyki” (z opowiadania Konrada Fijałkowskiego)? Czy znana jest jej nasza historia i czy miała na nią jakiś wpływ? I jeszcze mnóstwo innych pytań, na które powinniśmy znać odpowiedzi ZANIM przyjmiemy za pewnik tezę o jej REALNYM istnieniu i oprzemy na tym swoje poglądy. Tymczasem są to tylko w najlepszym wypadku hipotezy naukowe, albo pseudonaukowe fantazje ludzi obdarzonych ponadprzeciętną wyobraźnią. Gdyby jednak istnienie tej siły miało zostać udowodnione ponad wszelką wątpliwość, to jaki związek ona mogłaby mieć z bogami ludzkich religii, którzy zostali stworzeni przez nasz gatunek? Żaden!

A przecież podane przeze mnie przykłady świadczą o przejściu z ateizmu na wiarę religijną, którą wpojono nam w dzieciństwie, a nie na wiarę w coś niewiadomego, czyż nie? Dołączę do nich jeszcze jeden, bardzo znamienny przykład. Otóż w 2012 r. przeczytałem polecaną mi przez Czytelnika Racjonalisty książkę pt. „Problem istnienia Boga” Claude’a Tresmontanta, która miała „zapędzić ateistów w kozi róg”. Jej Autor na 400 stronach „dowodził” istnienia Boga od Wielkiego Wybuchu począwszy i dopiero pod jej koniec się okazało, iż tym (nienazwanym przez niego) Bogiem jest dobrze wszystkim znany… Bóg chrześcijaństwa. I tu już nie zawracał sobie głowy żadnym dowodzeniem, po prostu uznał to za oczywiste. I potrzeba było do tego aż 400 stron argumentów „naukowych”? Sorry, ale podane przez Pana argumenty nie przekonały mnie.


5. Wiara-upośledzenie umysłu?
Z kuba 2019-11-20 10:42

Pan Lucjan wspomina osoby, które porzuciły ateizm i stały się wierzące. W Boga Hebrajczyków, czy jakichś innych? Nie. Zbieranie doświadczeń przez "pół życia" przekonały jego kolegę, że musi istnieć jakaś "potężna, nieznana nam SIŁA, która kieruje tym wszystkim" (skoro kieruje, myślę, że nie bezrozumna siła, ale byt inteligentny). Czy stracił on rozum? Chyba nie, skoro był zdolny do kilkugodzinnej rozsądnej wymiany poglądów, a że nie używał argumentów religioznawczych, wynikało stąd, że nie mówił o religii, nie mówił o Bogu, nie interesowały go spory inter konfesyjne, czy teorie n/t powstania religii, on mówił po prostu o rzeczywistości wokół niego, która zmusiła go (tak, ZMUSIŁA, bo wciąż uważam, że ateizm jest cool) do zaakceptowania hipotezy istnienia jakiegoś inteligentnego BYTU poza materią. Do takich samych wniosków dochodzą naukowcy różnych dyscyplin, gdy badają np. stopień złożoności procesów biologicznych: struktury DNA i jej replikacji, białka jako łańcucha kilkuset aminokwasów, który układa się w ciągu 2 minut po rozpleceniu, w taką samą charakterystyczną trójwymiarową cząstkę białka, choć liczba możliwych układów jest teoretycznie astronomiczna itp. Dawniej uważano, że jeśli czegoś człowiek nie rozumiał, zapychał tą lukę bogiem, by nie tracić dobrego samopoczucia. Dziś wielu badaczy, mówi -Wierzę, nie dlatego, że czegoś nie wiem, ale to CO WIEM zmusza mnie do uznania istnienia jakiegoś pozamaterialnego bytu (np. Laurence Tisdall - vide https://www.youtube.com/watch?v=0DAciOQtOKQ&t=205s) Proszę przeczytać np. "Czy nauka pogrzebała Boga" matematyka Lennoxa, a potem odmówić mu rozumu. Naukowcy-ateiści nie uciekli pod "opiekuńcze skrzydła religii", bo nie byli trapieni jakimiś problemami, nieszczęściami i szukali ukojenia w religii - otumaniającym opium dla lemingów, albo kuli dla niedojd życiowych, przeciwnie, ryzykowali/rujnowali swe naukowe kariery wspominając np. o inteligentnym projekcie. Hoimar von Ditfurth pisząc kilkadziesiąt lat temu "Na początku był wodór" nie wiedział, że teleskop Hubbla odkryje na krańcach widzialnego Wszechświata, a więc powstałe tuż po Big Bangu, w pełni uformowane galaktyki z miliardami słońc. (Jak powstają gwiazdy jest wciąż przedmiotem sporu astrofizyków, a one są potrzebne, by w ich wnętrzu powstawały pierwiastki cięższe od H i He, rozsiewane po Wszechświecie po wybuchu supernowych) Ditfurth w "Nie tylko z tego świata jesteśmy" zakończył swe badania "zdumiewających przykładów z życia roślin i zwierząt konkluzją, że nauki przyrodnicze dotarły do bariery poznania, której przekroczenie nie będzie możliwe bez uznania, że wszelkie istnienie ma dwoistą strukturę: transcendentalne podłoże i osnutą na niej postać materialną" (M. Kuczyński) No chyba, że uznamy naszą dyskusję wyłącznie za efekt iskrzenia między synapsami, wtedy nie ma sensu upierać się, że racja jest po którejś ze stron
4. wątpliwy ateista
Z Leszek 2019-11-18 12:45

Widać nie był całkiem ateistą. Tak tymczasowo tylko, chwilowe wątpliwości. A może na starość się zmienia - strach przed zbliżającą się śmiercią? Tego nie wiem jeszcze (wiek średni).
3. Dusza
Z Jan Reszka 2019-11-18 00:07

Cechą wspólną wszystkich religii jest wiara w istnienie duszy. W religiach monoteistycznych duszę posiada tylko człowiek. Zwierzę nie myśli, nie czuje: jest automatem stworzonym, aby służyć człowiekowi. Można zrozumieć takie rozumowanie starożytnych, którym trudno było sobie wyobrazić, że ludzki mózg, podobnie jak mózg zwierząt, jest niesłychanie skomplikowanym komputerem. Obecnie dowody mamy na wyciągnięcie ręki: uszkodzenie mózgu powoduje zmiany osobowości. Gdyby dusza kształtowała naszą osobowość, uszkodzenie mózgu nie mogłoby tej osobowości zmienić. Wiemy już, że "bezduszne" zwierzęta mają mózgi funcjonujące podobnie jak nasze, że potrafią logicznie myśleć i przeżywać emocje - tak, jak my. Jaki cel miałoby umieszczanie w naszych ciałach duszy, skoro mózg w zupełności nam wystarcza? A jeśli dusza nie istnieje, to nie może istnieć ani życie po śmierci, ani bóg. Zarówno dusza jak bogowie, to byty zbędne, urojone, aby wytłumaczyć rzeczy, o których starożytni nie mogli wiedzieć. Dziś mamy proste, klarowne dowody na absurdy religii. Człowiek myślący, to ateista.
2. ateizm to droga w jedną stronę
Z Robert Śliwa 2019-11-17 22:17

Celowo nie używam określenia "prawdziwy ateizm" - bo nieprawdziwy ateizm nie jest ateizmem. Kto wrócił do wiary ten nigdy jej tak naprawdę nie opuścił. Wątpliwości i racjonalne argumenty zagrały na tyle, że ludzie zaczęli już używać tego słowa, ale tak naprawdę nie uwolnili się od tej całej bogobojności i zaszczepionego lęku przed ostatecznym rozliczeniem, piekłem itp. To pokazuje jakim strasznym mechanizmem jest wiara i indoktrynacja od dziecka. Ateista o tym wszystkim zapomina, a ulga jest tak wspaniała i niesamowite poczucie unikalności istnienia i wygrania na loterii genów, że religia staje się reliktem przeszłości.
1. Argumenty za wiarą i teizmem?
Z astrotaurus 2019-11-17 09:34

Wolne żarty!
"Odpowiedź" na takie zadanie to będzie zawsze tylko i wyłącznie opis efektów prania mózgu, nigdy argumenty do dyskusji.
Wiara to upośledzenie umysłu, wiara to wyrzeczenie się rozumu, wykluczenie możliwości dyskusji. Dlatego jak świat światem nie istnieje dyskusja religii. Różnica poglądów religijnych niesie wyłącznie podziały i nienawiść, nigdy dyskusję i porozumienie. Mamy ogromne biblioteki religijnego bełkotu tworzonego przez tysiąclecia i nie ma tam żadnych rozumnych argumentów za wiarą w dowolną mitologię, żadnego wkładu do dorobku poznawczego ludzkości. Ot, bełkot i nic więcej.
Przejściowi "ateiści" zapewne nigdy nie uwolnili się z okowów wiary, byli zawsze wierzącymi zbuntowanymi przeciw jakimś elementom, fragmentom doktryny, aż do kapitulacji.
Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 905 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak głęboka jest nienawiść muzułmanów do niewiernych?   Koraszewski   2024-04-25
Geneza i paradoksy teizmu (IV)   Ferus   2024-04-21
„Cywilizacja i islam to dwie różne rzeczy”Ex-muzułmanie, teraz wiele zależy od nas.   Pandavar   2024-04-10
Geneza i paradoksy teizmu (III)   Ferus   2024-04-07
Geneza i paradoksy teizmu (II)   Ferus   2024-03-31
Serce nie sadysta, kiedyś przestanie bić   Koraszewski   2024-03-27
Geneza i paradoksy teizmu   Ferus   2024-03-24
Logika świadectwem prawdy       Ferus   2024-03-17
Niektóre obawy dotyczące islamu są całkowicie racjonalne   Dawkins   2024-03-12
Cena świętego spokoju.Czyli religijny raj dla oportunistów albo też azyl ignorancji (wg Spinozy).   Ferus   2024-03-10
Bogu/bogom nic nie jesteśmy winni (III)   Ferus   2024-03-03
Bogu/bogom nic nie jesteśmy winni (II)   Ferus   2024-02-25
Bogom/Bogu nic nie jesteśmy winniCzyli „prawda” religii versus prawda rozumu   Ferus   2024-02-18
Droga Saladyna kończy się w Rafah   Pandavar   2024-02-17
Zatrute ziarnoCzyli wkład chrześcijaństwa w cywilizację europejską.   Ferus   2024-02-11
Epigoni: inna wersja upadku człowieka w raju   Ferus   2024-02-04
Mój racjonalny ateizm.Czyli w czym upatruję siłę areligijnych poglądów.   Ferus   2024-01-28
Moja racjonalna wiara (III)   Ferus   2024-01-14
Nowe książki Lucjana Ferusa   Koraszewski   2024-01-12
Moja racjonalna wiara (II)   Ferus   2024-01-07
Ayyan Hirsi Ali porzuciła ateizm dla chrześcijaństwa   Koraszewski   2024-01-01
Moja racjonalna wiara. Czyli idea bogów/Boga dla bardziej wymagających.   Ferus   2023-12-31
Alternatywna forma ateizmu   Ferus   2023-12-24
Niewiarygodna idea bogów/Boga (IV)   Ferus   2023-12-17
Niewiarygodna idea bogów/Boga III.   Ferus   2023-12-10
Niewiarygodna idea bogów/Boga II.   Ferus   2023-12-03
Niewiarygodna idea bogów/Boga   Ferus   2023-11-26
Nieudane autodafe. Czyli: kiedy ateizm był zbrodnią.    Ferus   2023-11-19
  Egzorcyści kontra Zły (II). Czyli pozorna walka „dobra ze złem”.   Ferus   2023-11-12
Egzorcyści kontra Zły. Czyli pozorna walka „dobra” ze „złem”.   Ferus   2023-11-05
Tanatos, czyli refleksja eschatologiczna   Ferus   2023-10-29
Trudna sztuka zrozumienia istoty rzeczy (III)   Ferus   2023-10-22
Trudna sztuka zrozumienia istoty rzeczy (II)   Ferus   2023-10-08
Trudna sztuka zrozumienia istoty rzeczy   Ferus   2023-10-01
Błądzenie - ludzka rzecz II   Ferus   2023-09-24
Błądzenie - ludzka rzecz   Ferus   2023-09-17
Bardzo nieelegancka hipoteza Boga II   Ferus   2023-09-10
Bardzo nieelegancka hipoteza Boga. Czyli mocno niedoskonałe wyobrażenia absolutnej doskonałości   Ferus   2023-09-03
Sztuczna inteligencja i sen   Ferus   2023-08-27
Ogromna transformacja Indii i Bliskiego Wschodu   Bulut   2023-08-22
Najlepszy ze światów - Ziemia? III.   Ferus   2023-08-20
Najlepszy ze światów - Ziemia? (II)   Ferus   2023-08-13
Bogowie, przesądy i fizjologia   Koraszewski   2023-08-13
Pakistan: “Oko za oko” – reperkusje palenia Koranu w Szwecji dla chrześcijan   Saeed   2023-08-12
Nowy ateizm i żądanie dogmatów   Johnson   2023-08-07
Najlepszy ze światów – Ziemia? Czyli najlepsza z możliwych marności nad marnościami.   Ferus   2023-08-06
Palenie pism świętych i innych śmieci   Koraszewski   2023-08-05
Wieżo z gierkowskiej cegły…   Kruk   2023-07-31
Kiedy prowadzą nas ślepi przewodnicy (II)   Ferus   2023-07-30
Ślepi przewodnicy   Ferus   2023-07-23
Czy sztuczna inteligencja rozumie o czym mówi?   Ferus   2023-07-16
Credo sceptyka. Część XII.   Ferus   2023-07-09
Credo sceptyka. Część  XI.   Ferus   2023-07-02
Objawienie Maurycego Kazimierza Hieronima Ćwiercikowskiego   Kruk   2023-06-26
Credo sceptyka. Część X.   Ferus   2023-06-25
Credo sceptyka. Część IX.   Ferus   2023-06-18
Boży ludzie w Afryce i w Polsce   Koraszewski   2023-06-15
Credo sceptyka. Część VIII   Ferus   2023-06-11
Marzenie o religii z ludzką twarzą   Koraszewski   2023-06-10
Credo sceptyka. Część VII.   Ferus   2023-06-04
Credo sceptyka. Część VI   Ferus   2023-05-28
Credo sceptyka. Część V.   Ferus   2023-05-21
Credo sceptyka, Część  IV.   Ferus   2023-05-14
Credo sceptyka. Część III   Ferus   2023-05-07
Credo sceptyka. Część II.   Ferus   2023-04-30
Credo sceptyka. Część I.   Ferus   2023-04-23
Odłożone w czasie zbawienie (IV)   Ferus   2023-04-16
Dorastać we wszechświecie   Koraszewski   2023-04-15
Odłożone w czasie zbawienie (III)   Ferus   2023-04-09
Odłożone w czasie zbawienie (II)   Ferus   2023-04-02
“New York Times” głosi fałszywą przyjaźń między nauką i religią   Coyne   2023-03-30
Odłożone w czasie zbawienie   Ferus   2023-03-26
Nawróć się, wyjdź za mnie lub giń: Chrześcijanki w muzułmańskim Pakistanie   Ibrahim   2023-03-21
Credo Ateisty (XIII)   Ferus   2023-03-19
Galopujący wzrost dyskrepancji między słowem i jego desygnatem   Koraszewski   2023-03-13
Credo ateisty (XII)   Ferus   2023-03-12
Turcja: seks islamistów z dziećmi jest w porządku; potępienie tego to przestępstwo   Bekdil   2023-03-10
Skandal wokół Jezusa niefrasobliwego   Kruk   2023-03-08
Zbliżają się dni religijnej zemsty   Carmon   2023-03-06
Credo ateisty (XI)   Ferus   2023-03-05
Czy antysemityzm, szalejący w niektórych częściach świata muzułmańskiego, naprawdę opiera się na błędnej interpretacji islamu?   Spencer   2023-02-27
Credo ateisty (X)   Ferus   2023-02-26
Credo ateisty (IX)   Ferus   2023-02-19
Credo ateisty (VIII)   Ferus   2023-02-12
Credo ateisty (VII)   Ferus   2023-02-05
“Hańba Pakistanu”: oskarżenia o bluźnierstwo   Saeed   2023-02-03
Watykan przeciw Izraelowi   Koraszewski   2023-02-02
Credo ateisty (VI)   Ferus   2023-01-29
Skąd Jezus wziął swoje DNA? Spór między katolikami a ewangelikami   Coyne   2023-01-25
Credo ateisty (V)   Ferus   2023-01-22
Credo ateisty (IV)   Ferus   2023-01-15
Credo ateisty (III)   Ferus   2023-01-08
Credo ateisty (II)   Ferus   2023-01-01
Credo ateisty    Ferus   2022-12-25
Przekleństwo nieskończonych możliwości (II)   Ferus   2022-12-18
Przekleństwo nieskończonych możliwości   Ferus   2022-12-11
Nasza lepsza połowa (III)   Ferus   2022-12-04
Nasza lepsza połowa (II)   Ferus   2022-11-27
Nasza lepsza połowa   Ferus   2022-11-20
List do chrześcijan i nie tylko   Koraszewski   2022-11-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls



Nie klanial



Cervantes



Wojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk