Prawda

Sobota, 14 grudnia 2019 - 04:28

« Poprzedni Następny »


Nieszczęsny ateizm. List do przyjaciela
Z Malgorzata Koraszewska 2019-05-04


Twój komentarz do artykułu

Tytuł


Tekst


SignatureInformation entered below will be sent only to the newspaper editors

When submitting a comment you agree to provide your real name to the newspaper editors. The information will not be visible on the webpage, and will be treated confidentially.

Nazwisko


Telefon


E-mailFör att skydda tidningen mot skräpinlägg, m?ste du sätta ett kryss i rutan nedan.

Zawiera 11 komentarz(y) « Pokaż cały artykuł
11. Z ateistami tak zawsze jest ...
Z JP z Wr 2019-05-09 18:34

Kolejny komentarz pana JP wyrzucony do kosza, z powodu jego nieprzezwyciężonych trudności sformułowania rzeczowych argumentów polemicznych z tezami artykułu, pod którym chciałby publikować swoje wpisy niezwiązane z tekstem, pod którym je zamieszcza.
10. Komentarze i odpowiedzi
Z JP z Wr 2019-05-09 10:07

Uprzejmie pytam, w jaki sposób można zareagować na konkretny komentarz lub odpowiedź do komentarza?
Pozdrawiam

Odpowiedź
Odsyłam do naszego regulaminu.
9. Są ateiści i ludzie nie wierzący w Boga
Z JP z Wr 2019-05-08 15:40

Problem jest nierozwiązywalny i nie powinno to dziwić adwersarzy, jednak w takim sporze chodzi o szacunek i intelektualną uczciwość, lecz kiedy jedna lub każda ze stron sporu światopoglądowego okazuje drugiej swoją wyższość, lekceważenie, ośmieszanie, kpinę z jakiegokolwiek powodu to cała dyskusja lub rozprawa traci sens. Nie da się udowodnić istnienia Boga ani nie da się uzasadnić nieistnienia Boga i to mógłby być koniec rozważań, ale i wierzącego i ateistę nieustannie denerwuje to, że druga strona nie uznaje sprawy za oczywistą - Bóg jest/Boga niema - i ta kwestia ciągle jest przedmiotem sporu. Ateiści wojują – nie wiadomo właściwie dlaczego to robią ale wojują, wierzący wojują (apostołują) bo to jest zasada ich wiary, niewierzącym zaś są te wszystkie nieziemskie sprawy obojętne.

Odpowiedź

Obawiam się, że powtarza Pan święte banały. Mało to sensowne. Istnienia boga/bogów nie da się udowodnić. Nie ma zatem żadnej potrzeby przedstawiania dowodu, że tego czegoś nie ma. Wierzenia religijne są nie tylko oparte na wielowiekowym terrorze, ale są szkodliwe i, tak, są śmieszne. Oczekuje Pan, żeby z szacunku dla wiary w przesąd udawać. Takie udawanie nie jest okazywaniem szacunku, jest hipokryzją. Rozumiem, że lubi Pan hipokryzję jako namiastkę szacunku dla drugiego człowieka, pozwoli Pan jednak, że będziemy mieli inne zdanie na ten temat.
8. Nieporozumienie
Z Paweł 2019-05-06 19:49

Widzę, że Pani mnie kompletnie nie rozumie. Być może to moja wina, więc spróbuję wyrazić się jaśniej. Zacznijmy od tego, że ja nie jestem katolikiem, ani osobą wierzącą i wszelkie dogmaty takich czy innych kościołów są dla mnie równie śmieszne jak dla Pani. Ja staram się tylko Pani uzmysłowić, że nie wszystkie dogmaty (choćby najbardziej absurdalne) są sprzeczne z prawami biologii. Sprzeczne z biologią są np. dogmaty o zapłodnieniu przez Ducha Św., wiecznym dziewictwie Marii, zmartwychwstaniu itp. bo one wkraczają w dziedzinę biologii. Ale dogmat o niepokalanym poczęciu nie ma nic wspólnego z biologią - on mówi tylko o tym, że Maria została poczęta i urodziła się bez grzechu pierworodnego. Tylko tyle. Rownie dobrze mogłaby się urodzić z milionem niebiańskich dolarów zdeponowanych w niebiańskie banku. Co to ma wspólnego z biologią? Ten dogmat nie wkracza w sferę biologii. I nie jest to moja interpretacja - taka jest wykładnia Kościoła Katolickiego. To Pani interpretuje ten dogmat w sposób niewłaściwy, doczepiajac do niego zapłodnienie przez ducha i dzieworództwo, a to są zupełnie inne dogmaty.
7. To nie tak
Z Paweł 2019-05-06 00:39

Chyba nadal Pani nie rozumie czym jest dogmat o niepokalanym poczęciu. Tu nie chodzi o sposób zapłodnienia, utratę błony dziewiczej itp. Ten dogmat nie podważa praw biologii. Matka Jezusa została poczęta w wyniku zwykłego stosunku seksualnego i całkiem naturalnie się urodziła. Jej matka nie była dziewicą i nie została zapłodniona w "cudowny" sposób. Ten dogmat stanowi tyko o tym, że Maria, jako jedyny człowiek, nie została "skażona" grzechem pierworodnym. Gdzie Pani tu widzi wkraczanie w dziedzinę nauki? Podkreślam jeszcze raz, że dogmat o niepokalanym poczęciu nie ma nic wspólnego z wiecznym dziewictwem Marii, jej zapłodnieniem przez Ducha Św. i narodzinami Jezusa.

Odpowiedź:
No cóż, liczy się nie tyle Pana osobista interpretacja oparta na interpretacji "wyrafinowanych teologów", którą to opinię znają nieliczni wierzący, ale powszechne (włącznie z przeważająca większością księży i hierarchów Kościoła) rozumienie słów "dziewica" i dziewictwo". To zaś kłóci się z biologią. Z biologią zresztą kłóci się również Pana koncepcja, że istota niematerialna (a więc nie posiadająca plemnika) mogła zapłodnić kobiece jajeczko.
6. Nieszczęśni łatwowierni wierzący
Z Lucjan Ferus 2019-05-05 12:16

Świetny tekst! Doskonale oddaje on problem, który został trafnie nazwany przez Daniela Denneta: „Nad tą przepaścią nie da się zbudować mostu”. Myślę bowiem, że chyba każdy ateista spotkał w swoim życiu taką osobę, z którą mimo zażyłości w innych aspektach egzystencji, nie sposób było uzyskać ZROZUMIENIA w kwestiach areligijno-religijnych. Mnie się to zdarzyło parokrotnie, jeśli chodzi o członków bliższej i dalszej rodziny (i nie wliczam w to osób postronnych, np. czytelników swoich tekstów). Jest to z jednej strony ciekawe przeżycie z perspektywy poznawczej, ale jednocześnie bardzo bulwersujące, ponieważ uświadamia sobie wtedy człowiek jałowość takich rozmów, skoro żaden z argumentów nie będzie w stanie dotrzeć do takiej osoby. Takie właśnie doświadczenia nauczyły mnie, jak bardzo kiedyś się myliłem zakładając, że KAŻDEGO można przekonać odpowiednio dobranymi, logicznymi argumentami. Teraz już wiem, że nie można i prawdę mówiąc nawet przestało mnie to dziwić. Zgadzam się z przedmówcą, iż powinna Pani zamieszczać regularne teksty w Listach, gdyż Pani przemyślenia są ciekawe i wartościowe. Pozdrawiam.
5. Niepokalane poczęcie c.d.
Z Paweł 2019-05-04 23:15

Ale dogmat o niepokalanym poczęciu nie mówi w jaki sposób się rozmnażamy. W żaden sposób nie przeczy więc prawom biologii i fizyki. Obawiam się, że podobnie jak bardzo wielu ludzi (również katolików) myli Pani niepokalane poczęcie z poczęciem Jezusa. To nie Jezus został niepokalanie poczęty, tylko jego matka, a niepokalane poczęcie znaczy tylko tyle, że została poczęta (w wyniku zwykłego aktu seksualnego swoich rodziców Anny i Joachima) nie dziedzicząc grzechu pierworodnego. Mówiąc półżartem, to z punktu widzenia ateistów, wszyscy zostaliśmy niepokalanie poczęci, bo przecież nie wierzymy, że dziedziczymy jakiś grzech pierworodny.

Odpowiedź.
No cóż, o budowie ciała kobiety, o błonie dziewiczej i co się z nią dzieje podczas stosunku i porodu wiemy dość dużo i dokładnie z biologii i medycyny. Jeśli chodzi o niepokalane poczęcie matki Jezusa, to jej wieczne dziewictwo ciut kłóci się z tym, co wiemy, niezależnie od tego, czy została poczęta przez normalny stosunek między jej rodzicami, czy przez ówczesne in vitro. To samo dotyczy poczęcia i narodzin Jezusa. Oba te dogmaty wkraczają w dziedzinę nauki, bo w żaden sposób - co jest udowodnione - nie da się począć i urodzić dziecka bez utraty błony dziewiczej. A kobieta bez błony dziewiczej, utraconej przez stosunek płciowy i poród, już dziewicą nie jest.
4. Dlatego też rozmyślaniami o Bogu,bogach
Z baszarteg 2019-05-04 15:11

poza jedynie deizmem nie chciałem sobie nigdy zbytnio głowy psować ;) Taka refleksja po przeczytaniu "Nieszczęsny ateizm. List do przyjaciela"
3. w masie moc
Z Leszek 2019-05-04 14:48

Zgadzam się z przedmówcą. Powinna pani częściej pisać na łamach LZNS. Pani forma przekazu zawiera emocje i uczucia, które docierają głębiej, a raczej innymi kanałami, do świadomości czytelnika.

A co do treści listu. Czasem wydaje mi się, że wierzący tak bardzo są pewni swoich racji, bo ich jest ok. 2mld, czyli zakładają, że tyle ludzi nie może się mylić. Innych traktują jak dziwaków lub błądzących. To mnie czasem bardzo denerwuje, bo takie stawianie sprawy właściwie kończy dalszą dyskusję.
2. Niepokalane poczęcie
Z Paweł 2019-05-04 13:09

Mam jedno pytanie. Dlaczego dogmat o niepokalanym poczęciu jest według Pani wkraczaniem w dziedzinę nauki (biologii, fizyki)?
Odpowiedź
Tak sie składa, że wiedza o tym jak się rozmnażamy nie płynie z objawienia.
1. Humanizm czyli ludzkosc
Z Jerzy Prekurat 2019-05-04 08:33

Pani Malgorzato; nie czesto Pani pisze, ale zawsze fascynuje mnie gleboko ludzki wymiar Pani przekazu, zawsze oferowanego na bazie glebokiej refleksji. Nie zawsze sie zgadzam, ale zawsze sie ucze. Dziekuje.
Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 588 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Papież Franciszek, „Pieśń o Rolandzie” i imam Al-Tayeb   Meotti   2019-12-12
Refleksje sprzed lat: Podstępna działalność Szatana i inne.   Ferus   2019-12-08
Chrześcijaństwo, Zagłada i syjonizm   Koraszewski   2019-12-02
Bajka-nie bajka o powstaniu religii   Ferus   2019-12-01
Wskrzeszenie Józefy K.   Koraszewski   2019-11-26
Refleksje sprzed lat: Wartości chrześcijańskie   Ferus   2019-11-24
Byli ateiści, obecnie wierzący   Ferus   2019-11-17
Dewocja to pobożność? Czyli wizyta u starszej pobożnej pani.   Ferus   2019-11-10
Biskupa czerep rubaszny   Koraszewski   2019-11-08
Sen mara, Bóg wiara, nieśmiały głos podświadomości, czy bezsensowne rojenia senne?   Ferus   2019-11-03
Refleksje sprzed lat: „Proporcje krzyku i smaku”   Ferus   2019-10-27
Trudne początki mitu   Ferus   2019-10-20
Jak Bóg ogarnia swoje dzieło   Ferus   2019-10-13
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (V)   Ferus   2019-10-06
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców IV   Ferus   2019-09-29
Katolicka Afryka i jej niepokoje   Igwe   2019-09-27
Turcja: ucieczka od religii?   Bulut   2019-09-25
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (III)   Ferus   2019-09-22
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (II)   Ferus   2019-09-15
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców   Ferus   2019-09-08
Zlecenie walki z szatanem   Koraszewski   2019-09-02
Mrówki i ludzie. Czyli niepokojące podobieństwo „korony stworzenia” do bezrozumnych owadów.   Ferus   2019-09-01
Jabłko, które jabłkiem nie było   Ferus   2019-08-25
Ta miłość zaczęła się od strachu   Koraszewski   2019-08-24
Problem „ukrywającego się Boga”.   Ferus   2019-08-18
Hipoteza Boga kontra nauka (IV)   Ferus   2019-08-11
Na początku był jakiś Jezus   Koraszewski   2019-08-05
Hipoteza Boga kontra nauka (III)   Ferus   2019-08-04
Hipoteza Boga kontra nauka (II)   Ferus   2019-07-28
Hipoteza Boga kontra nauka   Ferus   2019-07-21
Apostołowie Nowego Ładu (II)   Ferus   2019-07-14
Bóg bez państwa i państwo bez Boga   Koraszewski   2019-07-12
Apostołowie Nowego Ładu. Czyli ludzie pogodzeni z nieubłaganymi prawami natury.   Ferus   2019-07-07
Pamięć i odrzucona tożsamość   Koraszewski   2019-06-27
O znaczeniu świeckich usług medycznych   Igwe   2019-06-22
Bezlitosne Miłosierdzie Boże   Ferus   2019-06-16
Dziecko i jego I Komunia Święta   Ferus   2019-06-09
Tajemnica zawodowa duchownych   Ferus   2019-06-02
Rozmyślając nad sensem życia (VIII)   Ferus   2019-05-26
Rozmyślając nad sensem życia (VII)   Ferus   2019-05-19
Rozmyślając nad sensem życia (VI)   Ferus   2019-05-12
De non existentia Dei   Koraszewski   2019-05-06
Rozmyślając nad sensem życia (V)   Ferus   2019-05-05
Nieszczęsny ateizm. List do przyjaciela   Koraszewska   2019-05-04
Ewangelia według pana Jeża   Koraszewski   2019-05-02
Biły się dwa bogi   Koraszewski   2019-04-29
Rozmyślając nad sensem życia IV.   Ferus   2019-04-28
Ani nie manifest, ani nie tak nowego ateizmu   Koraszewski   2019-04-26
Wzrastająca obecność boga   Koraszewski   2019-04-22
Rozmyślając nad sensem życia (III)   Ferus   2019-04-21
Dziękujmy Panu, korona cierniowa ocalona   Koraszewski   2019-04-19
Czary, zagrożenie bezpieczeństwa i prawo szariatu   Igwe   2019-04-16
Rozmyślając nad sensem życia (II).   Ferus   2019-04-14
Dlaczego ateiści walczą o prawo wyjścia z cienia w Afryce i nie tylko w Afryce?   Igwe   2019-04-10
Rozmyślając nad sensem życia   Ferus   2019-04-07
Krzywdy wyrządzone ludzkości przez naukę   Ferus   2019-04-01
Zdobywca nagrody Templetona i jego nonsensy w „Scientific American”   Coyne   2019-03-28
Mały Traktat o duszy dziecka poczętego tak lub inaczej   Koraszewski   2019-03-26
Czy religijne prawdy są zbyt trudne do zrozumienia? (II)   Ferus   2019-03-24
Zwalczanie oszukańczych kapłanów i komercjalizacji religii w Republice Południowej Afryki   Igwe   2019-03-23
Dlaczego musiałem zostać ateistą   Ferus   2019-03-17
Eks-ateistka obnaża nędzę ateizmu   Koraszewski   2019-03-07
Ego kontra Świadomość. Czyli lepiej żyć złudzeniami czy prawdą o rzeczywistości?   Ferus   2019-03-03
Trzy dni, które nie wstrząsną Kościołem   Koraszewski   2019-02-25
Ego kontra Świadomość II. Czyli lepiej żyć złudzeniami czy prawdą o rzeczywistości?   Ferus   2019-02-24
Kiedy największa na świecie sunnicka instytucja religijne potępi swój kolonializm?    Shoaaib   2019-02-24
Artykuł w ”New York Times”: Nauka może uczyć się od religii   Coyne   2019-02-20
Ego kontra Świadomość. Czyli lepiej żyć złudzeniami czy prawdą o rzeczywistości?   Ferus   2019-02-17
Papież ucałował notorycznego islamistycznego antysemitę   Meotti   2019-02-12
Czy religijne prawdy są zbyt trudne do zrozumienia?   Ferus   2019-02-10
Płaska Ziemia: kwestia wiedzy czy wiary? (II)   Ferus   2019-01-27
Płaska Ziemia: czyli kwestia wiedzy czy wiary?   Ferus   2019-01-20
Zachodni apologeci ekstremizmu   Rafizadeh   2019-01-19
Refleksje po lekturze „Ateisty”   Ferus   2019-01-13
Czy Afryce potrzebna jest religijna reformacja?   Igwe   2019-01-08
Eksperci od „prawdziwej” wolności i grzechu   Ferus   2019-01-06
Ośmioletnia panna młoda   Rafizadeh   2019-01-02
Intrygujące pytanie papieża Franciszka   Ferus   2018-12-30
Tak, jest wojna między nauką a religią   Coyne   2018-12-29
Jasełkowo-teologiczne refleksje dziadka „Maryi panienki”.   Ferus   2018-12-23
Pogodzenie nauki i religii?   Coyne   2018-12-21
Adwokat diabła II.Czyli religijna wersja ludzkich umiejętności „poszukiwania wyjścia”.   Ferus   2018-12-16
Adwokat diabła. Czyli religijne racje zastępujące prawdę.   Ferus   2018-12-09
Duchowni wypaczają religię i mordują kobiety   Reza   2018-12-03
Niechciany dar Boga. Czyli trudności z akceptacją nieuniknionego.   Ferus   2018-12-02
W Nigerii porzucenia religii jest ryzykownym przedsięwzięciem   Igwe   2018-11-29
Człowiek musi w coś wierzyć. Podsumowanie.   Ferus   2018-11-25
 “Islam przeżywa ostre starcie z nowoczesnością i wymaga reform”     2018-11-22
Człowiek musi w coś wierzyć. Schizma arcybiskupa Lefebvre'a   Ferus   2018-11-18
Człowiek musi w coś wierzyć. Mariawici.   Ferus   2018-11-11
Boski niebyt, nauka i patriotyzm   Koraszewski   2018-11-07
Człowiek musi w coś wierzyć. Raskolnicy, Swedenborg.   Ferus   2018-11-04
Człowiek musi w coś wierzyć. Savonarola, Luter i inni   Ferus   2018-10-28
Allah stworzył kobiety, żeby były w domach     2018-10-25
Prawdziwy opór przeciw fanatyzmowi   Chesler   2018-10-24
Człowiek musi w coś wierzyć. Kontynuacja.   Ferus   2018-10-21
List Einsteina kwestionujący religię, biblię i ideę Boga jest znowu na sprzedaż   Coyne   2018-10-19
Jak ekstremistyczny rząd traktuje dziewczynki i kobiety   Bulut   2018-10-19
Szatan pierwszej klasy   Kruk   2018-10-15
Przemyślana odmowa przymusowej relokacji uchodźców   Ferus   2018-10-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk