Prawda

Piątek, 31 marca 2023 - 08:21

« Poprzedni Następny »


“Hańba Pakistanu”: oskarżenia o bluźnierstwo


Nasir Saeed 2023-02-03

<span>Samina Mushtaq Khan, p</span>akistańska chrześcijanka, która sfilmowała szantażystę grożącego jej oskarżeniem o bluźnierstwo.

Samina Mushtaq Khan, pakistańska chrześcijanka, która sfilmowała szantażystę grożącego jej oskarżeniem o bluźnierstwo.„Pakistan miał zrewidować swoje surowe prawa dotyczące bluźnierstwa. Zaostrzył je jeszcze bardziej” – czytamy w raporcie z tego miesiąca. „Zgromadzenie Narodowe jednogłośnie przyjęło poprawkę do prawa, która poszerza zakres i zaostrza kary zgodnie z tymi prawami… Przepisy dotyczące bluźnierstwa są często nadużywane w Pakistanie w celu wyrównania porachunków osobistych. Są również wykorzystywane do prześladowania jego mniejszości. " [Podkreślenia w oryginale]


Jednak ostatnio w Pakistanie pojawił się zachęcający sygnał: w mediach społecznościowych pojawiła się interesująca wrzawa na temat chrześcijańskiej funkcjonariuszki ochrony, która odważnie przeciwstawiła się muzułmańskiemu koledze, grożącemu jej fałszywym oskarżeniem o bluźnierstwo.


Samina Musztak pracowała w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego (CAA) w Karaczi, kiedy jej kolega nalegał, by pozwoliła mu na zaparkowanie samochodu na terenie Urzędu.


Kiedy odmówiła, twierdząc, że nie ma on niezbędnego pozwolenia, zaczął ją straszyć i grozić, mówiąc, że oskarży ją o popełnienie bluźnierstwa i zginie.


Na szczęście Musztak nagrała całą rozmowę na swoim smartfonie i wideo, które zamieściła 5 stycznia w mediach społecznościowych, rozprzestrzeniło się błyskawicznie. Jest bardzo prawdopodobne, że jej szybka reakcja uratowała jej życie – a co więcej, rzuciła ważne światło na to, jak bezczelnie pakistańskie przepisy dotyczące bluźnierstwa są nadużywane dla osobistych celów, także całkiem błahych.


CAA należy się pochwała za to, że podejmują działania przeciwko koledze Musztak i od razu wszczęli dochodzenie w sprawie incydentu. To dochodzenie musi być dokładne, bezstronne i szybko zakończone, nie może ciągnąć się w nieskończoność, by ostatecznie zamieść je pod dywan. CAA musi również mieć odwagę do podjęcia wszelkich niezbędnych działań przeciwko temu człowiekowi.


Musztak też musi być odważna, bo przywódcy muzułmańscy bez wątpienia będą wywierać presję na swoich chrześcijańskich odpowiedników, by przekonali ją, by wycofała oskarżenie kolegi, żeby sprawa została umorzona.


Ostatecznie wszystko zależy od niej, ale stawka jest większa niż działania CAA i jego pracowników: chodzi o ciągłe nadużywanie przepisów o bluźnierstwie wobec niewinnych chrześcijan.


Jak pokazuje przypadek Musztak, takie oskarżenie może paść w każdej chwili, bez ostrzeżenia, z potencjalnie śmiertelnymi konsekwencjami dla oskarżonego. To nie jest temat do śmiechu. Krajowi ustawodawcy muszą potraktować to poważnie i przedstawić poważne przepisy, które ostatecznie położą kres fałszywym oskarżeniom o bluźnierstwo.


To nie jest tak, że nie widzieliśmy tego wcześniej. Niestety, widzieliśmy to wiele, wiele razy i zawsze jest to ta sama historia. Niezadowolony muzułmanin nie może postawić na swoim, więc używa prawa o bluźnierstwie, aby rozstrzygnąć drobny spór na swoją korzyść, a wszystko dlatego, że wie, że może to zrobić bezkarnie.


Ci, którzy rzucają fałszywe oskarżenia, nie przejmują się tym, że niewinni chrześcijanie mogą skończyć z wyrokiem śmierci lub trafić na całe lata do więzień, lub mogą być zmuszeni do ukrywania się wraz z całą rodziną, nie wiedząc, co się z nimi stanie, cały czas obawiając się o swoje życie.


Co gorsza, niektórzy gotowi są mordować pod przykrywką religii i stają się – bohaterami. Często tacy przestępcy wymykają się prawu, ponieważ ich przestępcze działania są nie tylko ignorowane, ale są wspierane i chwalone przez opinię publiczną i elity, a bardzo niewielu tych morderców kiedykolwiek zostaje pociągniętych do odpowiedzialności.


To jest scenariusz, który Tabita, chrześcijańska pielęgniarka i śpiewaczka gospel, zna aż za dobrze. Pracowała w szpitalu położniczym Sobhraj w Karaczi przez dziewięć lat, kiedy w 2021 roku jej koledzy związali ją i zamknęli w pokoju po tym, jak oskarżyli ją o bluźnierstwo. Funkcjonariusze policji zatrzymali ją i po przeprowadzeniu śledztwa stwierdzili, że stawiane jej zarzuty są bezpodstawne; były po prostu wynikiem nieporozumienia między współpracownikami. Mimo oczyszczenia jej ze wszystkich zarzutów, nadal jest zmuszona do ukrywania się, być może do końca życia.


W tym samym roku chrześcijańskie pielęgniarki Maryam Lal i Navish Arooj zostały oskarżone o bluźnierstwo za rzekome usunięcie islamskiej naklejki z szafki w szpitalu w Faisalabad. Policja przyjęła przeciwko nim sprawę, mimo że wiadomo było, że oskarżyciel słownie znęcał się nad obiema pielęgniarkami i zaatakował Lal nożem. Nic dziwnego, że oskarżyciel nadal pracuje w szpitalu i został okrzyknięty bohaterem, podczas gdy Lal i Arooj żyją w ukryciu.


W podobnym przypadku trzy chrześcijańskie pielęgniarki z Pendżabskiego Instytutu Zdrowia Psychicznego w Lahore zostały fałszywie oskarżone o bluźnierstwo. Sakina Bibi, Jessica Churram i Treeza Eric zostały oskarżone po tym, jak jedna z pielęgniarek udostępniła wideo, na którym ktoś mówi o islamistycznej partii Tehreek-e-Labaik w grupie pracowników WhatsApp. Muzułmańskie pielęgniarki zareagowały zbezczeszczeniem kaplicy szpitalnej i grożeniem przekształcenia jej w meczet. Spokój został przywrócony dopiero po interwencji lokalnych przywódców muzułmańskich i chrześcijańskich. Nie podjęto żadnych działań przeciwko muzułmańskim pielęgniarkom.


Raz po raz widzimy, jak ofiary są traktowane przez osoby sprawujące władzę jak przestępcy, podczas gdy sprawcy są zwalniani bez kary, a nawet uważani za bohaterów. Przez cały czas politycy, którzy faktycznie mają władzę, by ten stan rzeczy zmienić, odmawiają nawet podjęcia dyskusji w tej sprawie w parlamencie. Kiedy ludzie tacy jak poseł Bhandara i Szerry Rehman odważą się zabrać głos, otrzymują groźby śmierci. W przypadku gubernatora Pendżabu Salmana Taseera, chrześcijańskiego ministra federalnego Szahbaza Bhattiego i prawnika zajmującego się prawami człowieka Rashzda Rehmana te groźby śmierci zostały spełnione.


Pakistan był autentycznie wstrząśnięty kiedy zlinczowano kierownika fabryki ze Sri Lanki, Piryantha Kumara, w Sialkot, z powodu zarzutu o bluźnierstwo. Nawet ówczesny premier Pakistanu, Imran Khan, nazwał to morderstwo „przerażającym”; „dniem hańby dla Pakistanu”; obiecał, że osobiście będzie nadzorował śledztwo, a winni zostaną „ukarani z całą surowością prawa”. Jednak mimo że w tej sprawie sześciu sprawców zostało skazanych na śmierć, nadal nie zrobiono nic, by zmienić to, co naprawdę jest hańbą Pakistanu. Prawo nadal jest takie, jakie jest: niewinni ludzie nadal są oskarżani o bluźnierstwo i zabijani.


Wracając do Saminy Musztak, dzięki szybkiej reakcji wciąż jest z nami i ma szczęście, że żyje. Chrześcijanie powinni być jej wdzięczni za sposób, w jaki odważnie ujawniła prawdę o bluźnierstwie i wywołała narodową debatę. Potrzebujemy takich działań znacznie więcej. Ustawodawcy muszą zmienić prawo, zanim dojdzie do kolejnych niesprawiedliwych zabójstw.


‘The Shame of Pakistan’: Blasphemy Accusers

Gatestone Institute, 27 stycznia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Wyślij artykuł do znajomego: WydrukujNowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 835 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

“New York Times” głosi fałszywą przyjaźń między nauką i religią   Coyne   2023-03-30
Odłożone w czasie zbawienie   Ferus   2023-03-26
Nawróć się, wyjdź za mnie lub giń: Chrześcijanki w muzułmańskim Pakistanie   Ibrahim   2023-03-21
Credo Ateisty (XIII)   Ferus   2023-03-19
Galopujący wzrost dyskrepancji między słowem i jego desygnatem   Koraszewski   2023-03-13
Credo ateisty (XII)   Ferus   2023-03-12
Turcja: seks islamistów z dziećmi jest w porządku; potępienie tego to przestępstwo   Bekdil   2023-03-10
Skandal wokół Jezusa niefrasobliwego   Kruk   2023-03-08
Zbliżają się dni religijnej zemsty   Carmon   2023-03-06
Credo ateisty (XI)   Ferus   2023-03-05
Czy antysemityzm, szalejący w niektórych częściach świata muzułmańskiego, naprawdę opiera się na błędnej interpretacji islamu?   Spencer   2023-02-27
Credo ateisty (X)   Ferus   2023-02-26
Credo ateisty (IX)   Ferus   2023-02-19
Credo ateisty (VIII)   Ferus   2023-02-12
Credo ateisty (VII)   Ferus   2023-02-05
“Hańba Pakistanu”: oskarżenia o bluźnierstwo   Saeed   2023-02-03
Watykan przeciw Izraelowi   Koraszewski   2023-02-02
Credo ateisty (VI)   Ferus   2023-01-29
Skąd Jezus wziął swoje DNA? Spór między katolikami a ewangelikami   Coyne   2023-01-25
Credo ateisty (V)   Ferus   2023-01-22
Credo ateisty (IV)   Ferus   2023-01-15
Credo ateisty (III)   Ferus   2023-01-08
Credo ateisty (II)   Ferus   2023-01-01
Credo ateisty    Ferus   2022-12-25
Przekleństwo nieskończonych możliwości (II)   Ferus   2022-12-18
Przekleństwo nieskończonych możliwości   Ferus   2022-12-11
Nasza lepsza połowa (III)   Ferus   2022-12-04
Nasza lepsza połowa (II)   Ferus   2022-11-27
Nasza lepsza połowa   Ferus   2022-11-20
List do chrześcijan i nie tylko   Koraszewski   2022-11-19
Błędna droga rozwoju ludzkości (II)   Ferus   2022-11-13
Błędna droga rozwoju ludzkości   Ferus   2022-11-06
Zbłąkane dzieci Matki Natury (VI)   Ferus   2022-10-30
Zbłąkane dzieci Matki Natury (V)   Ferus   2022-10-23
Czy jakiś proboszcz popełnił kardynalny błąd?   Koraszewski   2022-10-17
Zbłąkane dzieci matki Natury (IV)   Ferus   2022-10-16
Zbłąkane dzieci Matki Natury (III)   Ferus   2022-10-09
Zbłąkane dzieci Matki Natury (II)   Ferus   2022-10-02
Co się właściwie stało?   Kalwas   2022-10-01
Kilka poważnych powodów do śmiechu   Koraszewski   2022-09-26
Zbłąkane dzieci Matki Natury   Ferus   2022-09-25
Marnotrawny Syn Boży   Ferus   2022-09-18
Niepojęta miłość Boga Ojca   Ferus   2022-09-11
Fałszywka Boga: wygnanie ludzi z raju   Ferus   2022-09-04
Szamani: antenaci współczesnych kapłanów. Czyli Niezależny Związek Zawodowy Duszpasterzy. (V)   Ferus   2022-08-28
Szamani: antenaci współczesnych kapłanów. Czyli Niezależny Związek Zawodowy Duszpasterzy. IV.   Ferus   2022-08-21
Szamani: antenaci współczesnych kapłanówI.Czyli Niezależny Związek Zawodowy Duszpasterzy. (III)   Ferus   2022-08-14
Szamani: antenaci współczesnych kapłanów.Czyli Niezależny Związek Zawodowy Duszpasterzy. (II)   Ferus   2022-08-07
Szamani: antenaci współczesnych kapłanów. Czyli Niezależny Związek Zawodowy Duszpasterzy.   Ferus   2022-07-31
Śmierć dla “bluźnierców” w Pakistanie   Ibrahim   2022-07-27
Podstępne kuszenie Jezusa (IV)   Ferus   2022-07-24
Podstępne kuszenie Jezusa (III)   Ferus   2022-07-17
Podstępne kuszenie Jezusa (II)   Ferus   2022-07-10
Podstępne kuszenie Jezusa   Ferus   2022-07-03
Nowa książka Jasona Rosenhouse’a z krytyką Inteligentnego Projektu   Coyne   2022-07-02
Potwór stworzony ludzką wyobraźnią   Ferus   2022-06-26
Z jakiej gliny ulepiłeś swojego boga?   Koraszewski   2022-06-23
Nowy ateizm umarł, niech żyje nowy ateizm   Koraszewski   2022-06-20
Kobieta czyli zło konieczne?   Ferus   2022-06-19
Czarne życie, które nie ma znaczenia: 50 chrześcijan zamordowanych w ich kościele   Ibrahim   2022-06-16
Niezamierzony przez Stwórcę byt   Ferus   2022-06-12
Nowy Ład w dziele bożym   Ferus   2022-06-05
Kreacjonizm i owce Labana   Ferus   2022-05-29
Pacyfizm i papieska omylność   Stewart   2022-05-27
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop” (III)   Ferus   2022-05-22
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop” (II)   Ferus   2022-05-15
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop”   Ferus   2022-05-08
Marzenie o bezbożnym państwie   Koraszewski   2022-05-04
Moje (po)wielkanocne refleksje   Ferus   2022-05-01
Niepotrzebna ziemska sprawiedliwość   Ferus   2022-04-24
Alternatywna koncepcja zbawienia (II)   Ferus   2022-04-18
Alternatywna koncepcja zbawienia   Ferus   2022-04-17
Bądźmy uczniami Chrystusa? (II)   Ferus   2022-04-10
Bądźmy uczniami Chrystusa?   Ferus   2022-04-03
Słabość ateizmu czy religii?   Ferus   2022-03-27
Pytania do Boga   Ferus   2022-03-20
Retoryczne pytanie: „Gdzie był Bóg?”   Ferus   2022-03-13
Wojna pod znakiem krzyża     2022-03-11
Będzie zadowoleni (po śmierci)!   Ferus   2022-03-06
Niewiarygodna „prawdziwość” religii   Ferus   2022-02-20
Błędna analogia o wybaczaniu   Ferus   2022-02-13
Deizm antytezą teizmu? (II)   Ferus   2022-02-06
Deizm antytezą teizmu?   Ferus   2022-01-30
Jezus z uczniami w zbożu   Ferus   2022-01-23
Pierwszy krytyk bożego dzieła (VI)   Ferus   2022-01-16
Pierwszy krytyk dzieła bożego (V)   Ferus   2022-01-09
Hashtag „też odchodzę”   Koraszewski   2022-01-03
Wspomnienie: „Czego sobie życzyłem na nadchodzący 2014 r.?”.   Ferus   2022-01-02
Tradycja powinna się zmieniać pod wpływem praw człowieka   Igwe   2021-12-30
Bóg się rodzi i islmofobia w kafkowskim świecie   Koraszewski   2021-12-26
(Nie)zwykła opowieść wigilijna. Czyli moja nocna, niedokończona rozmowa z psem.   Ferus   2021-12-26
Jacek Tabisz o nowym humanizmie    Tabisz   2021-12-21
Pierwszy krytyk bożego dzieła (IV)   Ferus   2021-12-19
Pierwszy krytyk bożego dzieła (III)   Ferus   2021-12-12
Pierwszy krytyk bożego dzieła (II)   Ferus   2021-12-05
Pierwszy krytyk bożego dzieła   Ferus   2021-11-28
Paradoksalne „Dzięki Bogu” (II)   Ferus   2021-11-21
Paradoksalne „Dzięki Bogu”.   Ferus   2021-11-14
Absurdalna awersja wierzących do ateizmu   Ferus   2021-11-07
Refleksje sprzed lat: „Fikcyjna walka dobra ze złem” i inne   Ferus   2021-10-31

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk