Prawda

Wtorek, 29 wrzesnia 2020 - 10:08

« Poprzedni Następny »


Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich


Daniel Greenfield 2019-06-09


Znów jest Tydzień Izraelskiego Apartheidu i izraelscy weterani oraz działacze studenccy z organizacji Rezerwiści na Służbie zgłaszają się na kampusy w całej Ameryce. Ich misją jest walka z kłamstwem i nienawiścią.


Coroczne antyizraelskie imprezy na kampusach cieszą się złą sławą z powodu antysemityzmu i napaści na żydowskich studentów. Całe ściany plakatów na dziedzińcach, pokazują Izrael jako rasistowskie państwo apartheidu. Wszędzie na fałszywych punktach kontrolnych stoją antyizraelscy aktywiści ubrani w mundury izraelskich żołnierzy.


Tymczasem żydowscy studenci chowają swoje Gwiazdy Dawida pod koszulami. Chowają typowo żydowskie ubrania. Większość żydowskich studentów stara się schodzić z drogi aż minie koszmar tego tygodnia.  


Jest to trudny czas dla ludzi, którzy są proizraelscy. Ale stypendyści Shillmana z organizacji Rezerwiści na Służbie są przyzwyczajeni do trudności.


Jednym z założycieli Rezerwistów na Służbie jest Amit Deri. Deri, major Izraelskiej Armii Obronnej, nie interesował się specjalnie polityką podczas swoich dziesięciu lat służby w armii. Kiedy był w IDF, nie wiedział „co dzieje się poza armią”. A kiedy się dowiedział, postanowił przeciwstawić kłamstwu prawdę.


Deri w walce z terroryzmem stracił jednego ze swoich najlepszych przyjaciół. Razem z innymi weteranami IDF założył Rezerwistów na Służbie, żeby zapewnić, że te poświęcenia w wojnie z terrorem nie były daremne.


Na amerykańskich kampusach uniwersyteckich Deri zobaczył po raz pierwszy, jak podłe są te kłamstwa.


Na University of Houston, uczelni, którą Deri określa jako jedną z najgorszych obok UC-Berkeley i UC-Irvine, studentka powiedziała mu: „Bierzecie narządy Palestyńczyków i dajecie je Izraelczykom”.


Podobnie jak amerykańscy żołnierze podczas wojny wietnamskiej, izraelscy żołnierze są demonizowani i opluwani. Studenci uważają, że nie ma takiej nieprawdopodobnej potworności, najbardziej niemożliwego horroru, by nie można było tego przypisać ludziom w zielonych mundurach.  


Rezerwiści na Służbie stawiają wyzwanie tym uprzedzeniom i kłamstwom przez sprowadzanie autentycznych izraelskich weteranów do kampusów.


W każdy Tydzień Izraelskiego Apartheidu wzywają ”rezerwistów”, którzy wkraczają do akcji.  


“Wysyłamy tam naszych ludzi podczas Tygodnia Apartheidu, żeby rozmawiali ze studentami wystawionymi na ten karnawał nienawiści” – mówi Deri.


W ciągu 3 tygodni odwiedzili ponad 30 kampusów. Jednym z nich jest University of San Diego.


University of San Diego nie zorganizował Tygodnia Apartheidu, ale Jonathan Elkhoury i tak tam pojechał, żeby opowiedzieć swoją historię. Jest arabskim chrześcijaninem, uchodźcą,  który miał tylko dziewięć lat, kiedy przybył do Izraela. Podobnie jak wielu żydowskich uchodźców w Izraelu jego rodzina przybyła do Izraela uciekając przed islamską przemocą i zbudowała w Izraelu nowe życie.


Obecnie, studiując, Jonathan Elkhoury stawia wyzwanie kłamstwom i uprzedzeniom przez opowiadanie swojej historii. Na kampusach, gdzie żadne odrażające oszczerstwa ani teorie spiskowe o Izraelu nie są zbyt skrajne, wnosi własne doświadczenie z obu stron (Izraelczyka i arabskiego chrześcijanina), przerzucając most nad przepaścią i mówiąc prawdę o Izraelu i jego ludziach.


 Nie jest to łatwe.


Na George Mason University krzyczano na niego ”Wujek Tom” i opluwano, kiedy trzymał flagę izraelską.


Na UC Irvine, powiedziano mu, że Hajfa jest miastem apartheidu z odrębnymi systemami transportu dla Żydów i dla Arabów. Elkhoury, który mieszkał w Hajfie, roześmiał się i odpowiedział, że Hajfa jest najbardziej różnorodnym miastem w Izraelu. W dzieciństwie chodził do szkoły z uczniami mającymi różne religie, należącymi do różnych grup etnicznych. Wie lepiej niż ktokolwiek inny, że mit o apartheidzie jest w rzeczywistości wielkim kłamstwem.   


A teraz, na University of San Diego, Elkhoury doprowadził do przełomu.


To był “niezwykły moment” – powiedział mi Elkhoury. Zazwyczaj antyizraelscy aktywiści przeszkadzają, zakrzykują i odmawiają uczestnictwa. Tym razem jednak przekonał muzułmańskiego studenta z Zachodniego Brzegu do dialogu. Podczas tej rozmowy student zgodził się, że problemem jest „palestyńskie” kierownictwo.


Ten niezwykły moment był po prostu kolejnym dniem dla tej niezwykłej organizacji i jej członków.


Deriego opluto na George Mason University tak samo, jak Elkhoury’ego. Elkhoury był także na UC Berkeley. Na UC Irvine, jedna z kobiet z Rezerwistów na Służbie została popchnięta, a inna opluta.


Ci działacze widzieli jednak gorsze rzeczy w Gazie, na Zachodnim Brzegu i w Libanie. Żadne  plucie i popychanie ich nie zatrzyma. Przeciwnie, członkowie Rezerwistów na Służbie przechodzą do ofensywy. I robią to pomysłowo.


Kiedy antyizraelscy aktywiści zorganizowali pokaz „umierania” w Berkeley, żeby protestować przeciwko Izraelowi, Rezerwiści na Służbie przybyli w mundurach medyków IDF z medycznym wyposażeniem i oznajmili: „Jesteśmy medykami z IDF, był zamach terrorystyczny Hamasu i jesteśmy tutaj, by ratować rannych, niezależnie od ich rasy i religii”.  


Kreatywne krzyżowanie planów przeciwnika jest częścią tego, co Deri nazywa strategią ”chucpy”.


“Chucpa jest czymś, czego brak amerykańskim Żydom – mówi ze śmiechem. – Musisz być Izraelczykiem co najmniej przez trzy lub cztery lata”.


Druga strona, mówi Derry, ma jej pełno. I chciałby nauczyć amerykańskich Żydów trochę chucpy i dumy.


Przy teatralnych punktach kontrolnych, gdzie antyizraelscy aktywiści ubrani jak izraelscy żołnierze obrażają i poniżają antyizraelskich aktywistów ubranych jak arabscy cywile, pojawiają się autentyczni ludzie z ostrzeżeniami, że ta scena jest kłamstwem.


"Jesteśmy rzeczywistym żołnierzami IDF, możecie nam zadawać pytania” – oznajmiają.


I wielu robi to.


Kiedy antyizraelski aktywista ubrany jak żołnierz IDF kładzie rękę na ciężarnej kobiecie, prawdziwy weteran interweniuje: „Żołnierzom płci męskiej nie wolno dotykać kobiet” – mówi.


Rezerwiści na Służbie stawiają wyzwanie kłamstwom na ”murach Apartheidu”  w kampusach, robiąc własne wystawy. Zamiast jednak tylko bronić Izraela, przechodzą do ofensywy, opowiadając prawdę o traktowaniu chrześcijan, kobiet i gejów na terytoriach pod panowaniem terrorystów. Feministkom wśród studentek opowiadają o „honorowych morderstwach”. Gejów wśród studentów ostrzegają, że islamiści radośni zrzuciliby ich z dachu najbliższego budynku. 


I Elkhoury, przywódca Projektu Mniejszości Rezerwistów na Służbie, opowiada swoją historię.


Jest jednym z ponad dziesięciu członków: chrześcijan, Druzów, Beduinów i muzułmanów, którzy kampusowej intersekcjonalności przeciwstawiają prawdę o izraelskiej różnorodności.  


Elkhoury, którego rodzina zbudowała nowe życie w Izraelu, chce, żeby studenci wiedzieli, że „Izrael to coś więcej niż konflikt arabsko-izraelski”.  


“Różnorodność jest historią Izraela” – mówi. I Rezerwiści na Służbie reprezentują tę różnorodność.  


Z chrześcijanami znikającymi z Bliskiego Wschodu chrześcijańscy uchodźcy widzą Izrael jako model dla regionu. Ci sami fanatycy, którzy wygnali Żydów w latach 1940. i 1950., wyganiają teraz jego współwyznawców.


Jego działalność z Rezerwistami na Służbie jest okazją do chronienia kraju, gdzie jego rodzina znalazła bezpieczeństwo.  


Deri zgadza się, że chrześcijanie są naturalnymi partnerami w zmaganiach z wredną propagandą na kampusach. „Jako Izraelczycy i Amerykanie wyznajemy te same wartości i mamy ten sam sposób życia. Oni przyjdą i zaatakują was”.  


Niektórzy mogą być zniechęceni wrogością na dzisiejszych kampusach, ale bractwo rezerwistów, wykute w trudnych warunkach, widzi zwycięstwo tam, gdzie inni wyobrażają sobie tylko porażkę.  


“UC-Irvine jest dzisiaj najbardziej niebezpiecznym miejscem dla Żydów” – mówi Deri. Kalifornijskie kampusy są „najbardziej wrogie i pełnie przemocy”.  W SDU i UC Irvine spotykają co roku tych samych aktywistów. „Nigdy nie kończą studiów” – zauważa. Jego misją jest dotarcie do prawdziwych studentów.


A to może być trudne.


Kiedy Studenci za Sprawiedliwością w Palestynie (SJP) i członkowie Muzułmańskiego Stowarzyszenia Studentów widzą ich, stają się agresywni. To jednak wydobywa także agresywną naturę ich przeciwników.  


“Jestem optymistą, ponieważ wielu ludzi rozumie – mówi mi Amit Deri – Oni atakują od 30 lat, musisz wybierać konkretne bitwy, a my wybraliśmy Tydzień Apartheidu”.  


I ma swoje wspaniałe momenty i opowieści o sukcesach.  


Na Columbia University jeden student powiedział Deriemu, że przez trzy lata chodził na spotkania Studentów za Sprawiedliwością w Palestynie. „Wszystko, co widziałem, to tydzień izraelskiego apartheidu – powiedział Deriemu. – Jestem zaszokowany, nie miałem o tym pojęcia. Następnym razem, kiedy pójdę na spotkanie SJP, będę miał dla nich kilka pytań”.


Organizacja Rezerwiści na Służbie, finansowana przez Roberta Shillmana, powstała w 2015 roku. Po czterech latach ciężkiej pracy jej członkowie zamienili braterstwo w ruch odbijania kampusów. Podróżują razem, przemawiają razem i chcą przekazać swój esprit de corps proizraelskim studentom na kampusach.


“Jedną z naszych misji jest danie ludziom dumy – mówi Deri. – Wielu ludzi jest w głębi serca za Izraelem, czy są Żydami, czy nie, ale nie działają, zbyt boją się nękania, by zacząć działać”.  


Działacze Rezerwistów na Służbie chcą, by studenci czuli, że walczą o słuszną sprawę.  


“Chcę, żeby to czuli – kończy Deri - żeby mówili: Tak, jestem dumny, jestem proizraelski”.


Reservists on Duty Fight for Israel on College Campuses

Frontpagemag, 31 maja 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaDaniel Greenfield

Amerykański pisarz i publicysta, mieszka w Nowym Jorku. Prowadzi stronę internetową Sultan Knish.


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujNotatki

Znalezionych 1630 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk