Prawda

Niedziela, 18 sierpnia 2019 - 05:14

« Poprzedni Następny »


Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich


Daniel Greenfield 2019-06-09


Znów jest Tydzień Izraelskiego Apartheidu i izraelscy weterani oraz działacze studenccy z organizacji Rezerwiści na Służbie zgłaszają się na kampusy w całej Ameryce. Ich misją jest walka z kłamstwem i nienawiścią.


Coroczne antyizraelskie imprezy na kampusach cieszą się złą sławą z powodu antysemityzmu i napaści na żydowskich studentów. Całe ściany plakatów na dziedzińcach, pokazują Izrael jako rasistowskie państwo apartheidu. Wszędzie na fałszywych punktach kontrolnych stoją antyizraelscy aktywiści ubrani w mundury izraelskich żołnierzy.


Tymczasem żydowscy studenci chowają swoje Gwiazdy Dawida pod koszulami. Chowają typowo żydowskie ubrania. Większość żydowskich studentów stara się schodzić z drogi aż minie koszmar tego tygodnia.  


Jest to trudny czas dla ludzi, którzy są proizraelscy. Ale stypendyści Shillmana z organizacji Rezerwiści na Służbie są przyzwyczajeni do trudności.


Jednym z założycieli Rezerwistów na Służbie jest Amit Deri. Deri, major Izraelskiej Armii Obronnej, nie interesował się specjalnie polityką podczas swoich dziesięciu lat służby w armii. Kiedy był w IDF, nie wiedział „co dzieje się poza armią”. A kiedy się dowiedział, postanowił przeciwstawić kłamstwu prawdę.


Deri w walce z terroryzmem stracił jednego ze swoich najlepszych przyjaciół. Razem z innymi weteranami IDF założył Rezerwistów na Służbie, żeby zapewnić, że te poświęcenia w wojnie z terrorem nie były daremne.


Na amerykańskich kampusach uniwersyteckich Deri zobaczył po raz pierwszy, jak podłe są te kłamstwa.


Na University of Houston, uczelni, którą Deri określa jako jedną z najgorszych obok UC-Berkeley i UC-Irvine, studentka powiedziała mu: „Bierzecie narządy Palestyńczyków i dajecie je Izraelczykom”.


Podobnie jak amerykańscy żołnierze podczas wojny wietnamskiej, izraelscy żołnierze są demonizowani i opluwani. Studenci uważają, że nie ma takiej nieprawdopodobnej potworności, najbardziej niemożliwego horroru, by nie można było tego przypisać ludziom w zielonych mundurach.  


Rezerwiści na Służbie stawiają wyzwanie tym uprzedzeniom i kłamstwom przez sprowadzanie autentycznych izraelskich weteranów do kampusów.


W każdy Tydzień Izraelskiego Apartheidu wzywają ”rezerwistów”, którzy wkraczają do akcji.  


“Wysyłamy tam naszych ludzi podczas Tygodnia Apartheidu, żeby rozmawiali ze studentami wystawionymi na ten karnawał nienawiści” – mówi Deri.


W ciągu 3 tygodni odwiedzili ponad 30 kampusów. Jednym z nich jest University of San Diego.


University of San Diego nie zorganizował Tygodnia Apartheidu, ale Jonathan Elkhoury i tak tam pojechał, żeby opowiedzieć swoją historię. Jest arabskim chrześcijaninem, uchodźcą,  który miał tylko dziewięć lat, kiedy przybył do Izraela. Podobnie jak wielu żydowskich uchodźców w Izraelu jego rodzina przybyła do Izraela uciekając przed islamską przemocą i zbudowała w Izraelu nowe życie.


Obecnie, studiując, Jonathan Elkhoury stawia wyzwanie kłamstwom i uprzedzeniom przez opowiadanie swojej historii. Na kampusach, gdzie żadne odrażające oszczerstwa ani teorie spiskowe o Izraelu nie są zbyt skrajne, wnosi własne doświadczenie z obu stron (Izraelczyka i arabskiego chrześcijanina), przerzucając most nad przepaścią i mówiąc prawdę o Izraelu i jego ludziach.


 Nie jest to łatwe.


Na George Mason University krzyczano na niego ”Wujek Tom” i opluwano, kiedy trzymał flagę izraelską.


Na UC Irvine, powiedziano mu, że Hajfa jest miastem apartheidu z odrębnymi systemami transportu dla Żydów i dla Arabów. Elkhoury, który mieszkał w Hajfie, roześmiał się i odpowiedział, że Hajfa jest najbardziej różnorodnym miastem w Izraelu. W dzieciństwie chodził do szkoły z uczniami mającymi różne religie, należącymi do różnych grup etnicznych. Wie lepiej niż ktokolwiek inny, że mit o apartheidzie jest w rzeczywistości wielkim kłamstwem.   


A teraz, na University of San Diego, Elkhoury doprowadził do przełomu.


To był “niezwykły moment” – powiedział mi Elkhoury. Zazwyczaj antyizraelscy aktywiści przeszkadzają, zakrzykują i odmawiają uczestnictwa. Tym razem jednak przekonał muzułmańskiego studenta z Zachodniego Brzegu do dialogu. Podczas tej rozmowy student zgodził się, że problemem jest „palestyńskie” kierownictwo.


Ten niezwykły moment był po prostu kolejnym dniem dla tej niezwykłej organizacji i jej członków.


Deriego opluto na George Mason University tak samo, jak Elkhoury’ego. Elkhoury był także na UC Berkeley. Na UC Irvine, jedna z kobiet z Rezerwistów na Służbie została popchnięta, a inna opluta.


Ci działacze widzieli jednak gorsze rzeczy w Gazie, na Zachodnim Brzegu i w Libanie. Żadne  plucie i popychanie ich nie zatrzyma. Przeciwnie, członkowie Rezerwistów na Służbie przechodzą do ofensywy. I robią to pomysłowo.


Kiedy antyizraelscy aktywiści zorganizowali pokaz „umierania” w Berkeley, żeby protestować przeciwko Izraelowi, Rezerwiści na Służbie przybyli w mundurach medyków IDF z medycznym wyposażeniem i oznajmili: „Jesteśmy medykami z IDF, był zamach terrorystyczny Hamasu i jesteśmy tutaj, by ratować rannych, niezależnie od ich rasy i religii”.  


Kreatywne krzyżowanie planów przeciwnika jest częścią tego, co Deri nazywa strategią ”chucpy”.


“Chucpa jest czymś, czego brak amerykańskim Żydom – mówi ze śmiechem. – Musisz być Izraelczykiem co najmniej przez trzy lub cztery lata”.


Druga strona, mówi Derry, ma jej pełno. I chciałby nauczyć amerykańskich Żydów trochę chucpy i dumy.


Przy teatralnych punktach kontrolnych, gdzie antyizraelscy aktywiści ubrani jak izraelscy żołnierze obrażają i poniżają antyizraelskich aktywistów ubranych jak arabscy cywile, pojawiają się autentyczni ludzie z ostrzeżeniami, że ta scena jest kłamstwem.


"Jesteśmy rzeczywistym żołnierzami IDF, możecie nam zadawać pytania” – oznajmiają.


I wielu robi to.


Kiedy antyizraelski aktywista ubrany jak żołnierz IDF kładzie rękę na ciężarnej kobiecie, prawdziwy weteran interweniuje: „Żołnierzom płci męskiej nie wolno dotykać kobiet” – mówi.


Rezerwiści na Służbie stawiają wyzwanie kłamstwom na ”murach Apartheidu”  w kampusach, robiąc własne wystawy. Zamiast jednak tylko bronić Izraela, przechodzą do ofensywy, opowiadając prawdę o traktowaniu chrześcijan, kobiet i gejów na terytoriach pod panowaniem terrorystów. Feministkom wśród studentek opowiadają o „honorowych morderstwach”. Gejów wśród studentów ostrzegają, że islamiści radośni zrzuciliby ich z dachu najbliższego budynku. 


I Elkhoury, przywódca Projektu Mniejszości Rezerwistów na Służbie, opowiada swoją historię.


Jest jednym z ponad dziesięciu członków: chrześcijan, Druzów, Beduinów i muzułmanów, którzy kampusowej intersekcjonalności przeciwstawiają prawdę o izraelskiej różnorodności.  


Elkhoury, którego rodzina zbudowała nowe życie w Izraelu, chce, żeby studenci wiedzieli, że „Izrael to coś więcej niż konflikt arabsko-izraelski”.  


“Różnorodność jest historią Izraela” – mówi. I Rezerwiści na Służbie reprezentują tę różnorodność.  


Z chrześcijanami znikającymi z Bliskiego Wschodu chrześcijańscy uchodźcy widzą Izrael jako model dla regionu. Ci sami fanatycy, którzy wygnali Żydów w latach 1940. i 1950., wyganiają teraz jego współwyznawców.


Jego działalność z Rezerwistami na Służbie jest okazją do chronienia kraju, gdzie jego rodzina znalazła bezpieczeństwo.  


Deri zgadza się, że chrześcijanie są naturalnymi partnerami w zmaganiach z wredną propagandą na kampusach. „Jako Izraelczycy i Amerykanie wyznajemy te same wartości i mamy ten sam sposób życia. Oni przyjdą i zaatakują was”.  


Niektórzy mogą być zniechęceni wrogością na dzisiejszych kampusach, ale bractwo rezerwistów, wykute w trudnych warunkach, widzi zwycięstwo tam, gdzie inni wyobrażają sobie tylko porażkę.  


“UC-Irvine jest dzisiaj najbardziej niebezpiecznym miejscem dla Żydów” – mówi Deri. Kalifornijskie kampusy są „najbardziej wrogie i pełnie przemocy”.  W SDU i UC Irvine spotykają co roku tych samych aktywistów. „Nigdy nie kończą studiów” – zauważa. Jego misją jest dotarcie do prawdziwych studentów.


A to może być trudne.


Kiedy Studenci za Sprawiedliwością w Palestynie (SJP) i członkowie Muzułmańskiego Stowarzyszenia Studentów widzą ich, stają się agresywni. To jednak wydobywa także agresywną naturę ich przeciwników.  


“Jestem optymistą, ponieważ wielu ludzi rozumie – mówi mi Amit Deri – Oni atakują od 30 lat, musisz wybierać konkretne bitwy, a my wybraliśmy Tydzień Apartheidu”.  


I ma swoje wspaniałe momenty i opowieści o sukcesach.  


Na Columbia University jeden student powiedział Deriemu, że przez trzy lata chodził na spotkania Studentów za Sprawiedliwością w Palestynie. „Wszystko, co widziałem, to tydzień izraelskiego apartheidu – powiedział Deriemu. – Jestem zaszokowany, nie miałem o tym pojęcia. Następnym razem, kiedy pójdę na spotkanie SJP, będę miał dla nich kilka pytań”.


Organizacja Rezerwiści na Służbie, finansowana przez Roberta Shillmana, powstała w 2015 roku. Po czterech latach ciężkiej pracy jej członkowie zamienili braterstwo w ruch odbijania kampusów. Podróżują razem, przemawiają razem i chcą przekazać swój esprit de corps proizraelskim studentom na kampusach.


“Jedną z naszych misji jest danie ludziom dumy – mówi Deri. – Wielu ludzi jest w głębi serca za Izraelem, czy są Żydami, czy nie, ale nie działają, zbyt boją się nękania, by zacząć działać”.  


Działacze Rezerwistów na Służbie chcą, by studenci czuli, że walczą o słuszną sprawę.  


“Chcę, żeby to czuli – kończy Deri - żeby mówili: Tak, jestem dumny, jestem proizraelski”.


Reservists on Duty Fight for Israel on College Campuses

Frontpagemag, 31 maja 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaDaniel Greenfield

Amerykański pisarz i publicysta, mieszka w Nowym Jorku. Prowadzi stronę internetową Sultan Knish.


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujNotatki

Znalezionych 1351 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26
To jeszcze nie apokalipsa   Jacoby   2019-03-25
Kolonialne pochodzenie sympatii do ”Żon ISIS”   Frantzman   2019-03-25
Izrael kontra jego wrogowie w Europie   Blum   2019-03-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk