Prawda

Piątek, 6 grudnia 2019 - 05:26

« Poprzedni Następny »


Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich


Daniel Greenfield 2019-06-09


Znów jest Tydzień Izraelskiego Apartheidu i izraelscy weterani oraz działacze studenccy z organizacji Rezerwiści na Służbie zgłaszają się na kampusy w całej Ameryce. Ich misją jest walka z kłamstwem i nienawiścią.


Coroczne antyizraelskie imprezy na kampusach cieszą się złą sławą z powodu antysemityzmu i napaści na żydowskich studentów. Całe ściany plakatów na dziedzińcach, pokazują Izrael jako rasistowskie państwo apartheidu. Wszędzie na fałszywych punktach kontrolnych stoją antyizraelscy aktywiści ubrani w mundury izraelskich żołnierzy.


Tymczasem żydowscy studenci chowają swoje Gwiazdy Dawida pod koszulami. Chowają typowo żydowskie ubrania. Większość żydowskich studentów stara się schodzić z drogi aż minie koszmar tego tygodnia.  


Jest to trudny czas dla ludzi, którzy są proizraelscy. Ale stypendyści Shillmana z organizacji Rezerwiści na Służbie są przyzwyczajeni do trudności.


Jednym z założycieli Rezerwistów na Służbie jest Amit Deri. Deri, major Izraelskiej Armii Obronnej, nie interesował się specjalnie polityką podczas swoich dziesięciu lat służby w armii. Kiedy był w IDF, nie wiedział „co dzieje się poza armią”. A kiedy się dowiedział, postanowił przeciwstawić kłamstwu prawdę.


Deri w walce z terroryzmem stracił jednego ze swoich najlepszych przyjaciół. Razem z innymi weteranami IDF założył Rezerwistów na Służbie, żeby zapewnić, że te poświęcenia w wojnie z terrorem nie były daremne.


Na amerykańskich kampusach uniwersyteckich Deri zobaczył po raz pierwszy, jak podłe są te kłamstwa.


Na University of Houston, uczelni, którą Deri określa jako jedną z najgorszych obok UC-Berkeley i UC-Irvine, studentka powiedziała mu: „Bierzecie narządy Palestyńczyków i dajecie je Izraelczykom”.


Podobnie jak amerykańscy żołnierze podczas wojny wietnamskiej, izraelscy żołnierze są demonizowani i opluwani. Studenci uważają, że nie ma takiej nieprawdopodobnej potworności, najbardziej niemożliwego horroru, by nie można było tego przypisać ludziom w zielonych mundurach.  


Rezerwiści na Służbie stawiają wyzwanie tym uprzedzeniom i kłamstwom przez sprowadzanie autentycznych izraelskich weteranów do kampusów.


W każdy Tydzień Izraelskiego Apartheidu wzywają ”rezerwistów”, którzy wkraczają do akcji.  


“Wysyłamy tam naszych ludzi podczas Tygodnia Apartheidu, żeby rozmawiali ze studentami wystawionymi na ten karnawał nienawiści” – mówi Deri.


W ciągu 3 tygodni odwiedzili ponad 30 kampusów. Jednym z nich jest University of San Diego.


University of San Diego nie zorganizował Tygodnia Apartheidu, ale Jonathan Elkhoury i tak tam pojechał, żeby opowiedzieć swoją historię. Jest arabskim chrześcijaninem, uchodźcą,  który miał tylko dziewięć lat, kiedy przybył do Izraela. Podobnie jak wielu żydowskich uchodźców w Izraelu jego rodzina przybyła do Izraela uciekając przed islamską przemocą i zbudowała w Izraelu nowe życie.


Obecnie, studiując, Jonathan Elkhoury stawia wyzwanie kłamstwom i uprzedzeniom przez opowiadanie swojej historii. Na kampusach, gdzie żadne odrażające oszczerstwa ani teorie spiskowe o Izraelu nie są zbyt skrajne, wnosi własne doświadczenie z obu stron (Izraelczyka i arabskiego chrześcijanina), przerzucając most nad przepaścią i mówiąc prawdę o Izraelu i jego ludziach.


 Nie jest to łatwe.


Na George Mason University krzyczano na niego ”Wujek Tom” i opluwano, kiedy trzymał flagę izraelską.


Na UC Irvine, powiedziano mu, że Hajfa jest miastem apartheidu z odrębnymi systemami transportu dla Żydów i dla Arabów. Elkhoury, który mieszkał w Hajfie, roześmiał się i odpowiedział, że Hajfa jest najbardziej różnorodnym miastem w Izraelu. W dzieciństwie chodził do szkoły z uczniami mającymi różne religie, należącymi do różnych grup etnicznych. Wie lepiej niż ktokolwiek inny, że mit o apartheidzie jest w rzeczywistości wielkim kłamstwem.   


A teraz, na University of San Diego, Elkhoury doprowadził do przełomu.


To był “niezwykły moment” – powiedział mi Elkhoury. Zazwyczaj antyizraelscy aktywiści przeszkadzają, zakrzykują i odmawiają uczestnictwa. Tym razem jednak przekonał muzułmańskiego studenta z Zachodniego Brzegu do dialogu. Podczas tej rozmowy student zgodził się, że problemem jest „palestyńskie” kierownictwo.


Ten niezwykły moment był po prostu kolejnym dniem dla tej niezwykłej organizacji i jej członków.


Deriego opluto na George Mason University tak samo, jak Elkhoury’ego. Elkhoury był także na UC Berkeley. Na UC Irvine, jedna z kobiet z Rezerwistów na Służbie została popchnięta, a inna opluta.


Ci działacze widzieli jednak gorsze rzeczy w Gazie, na Zachodnim Brzegu i w Libanie. Żadne  plucie i popychanie ich nie zatrzyma. Przeciwnie, członkowie Rezerwistów na Służbie przechodzą do ofensywy. I robią to pomysłowo.


Kiedy antyizraelscy aktywiści zorganizowali pokaz „umierania” w Berkeley, żeby protestować przeciwko Izraelowi, Rezerwiści na Służbie przybyli w mundurach medyków IDF z medycznym wyposażeniem i oznajmili: „Jesteśmy medykami z IDF, był zamach terrorystyczny Hamasu i jesteśmy tutaj, by ratować rannych, niezależnie od ich rasy i religii”.  


Kreatywne krzyżowanie planów przeciwnika jest częścią tego, co Deri nazywa strategią ”chucpy”.


“Chucpa jest czymś, czego brak amerykańskim Żydom – mówi ze śmiechem. – Musisz być Izraelczykiem co najmniej przez trzy lub cztery lata”.


Druga strona, mówi Derry, ma jej pełno. I chciałby nauczyć amerykańskich Żydów trochę chucpy i dumy.


Przy teatralnych punktach kontrolnych, gdzie antyizraelscy aktywiści ubrani jak izraelscy żołnierze obrażają i poniżają antyizraelskich aktywistów ubranych jak arabscy cywile, pojawiają się autentyczni ludzie z ostrzeżeniami, że ta scena jest kłamstwem.


"Jesteśmy rzeczywistym żołnierzami IDF, możecie nam zadawać pytania” – oznajmiają.


I wielu robi to.


Kiedy antyizraelski aktywista ubrany jak żołnierz IDF kładzie rękę na ciężarnej kobiecie, prawdziwy weteran interweniuje: „Żołnierzom płci męskiej nie wolno dotykać kobiet” – mówi.


Rezerwiści na Służbie stawiają wyzwanie kłamstwom na ”murach Apartheidu”  w kampusach, robiąc własne wystawy. Zamiast jednak tylko bronić Izraela, przechodzą do ofensywy, opowiadając prawdę o traktowaniu chrześcijan, kobiet i gejów na terytoriach pod panowaniem terrorystów. Feministkom wśród studentek opowiadają o „honorowych morderstwach”. Gejów wśród studentów ostrzegają, że islamiści radośni zrzuciliby ich z dachu najbliższego budynku. 


I Elkhoury, przywódca Projektu Mniejszości Rezerwistów na Służbie, opowiada swoją historię.


Jest jednym z ponad dziesięciu członków: chrześcijan, Druzów, Beduinów i muzułmanów, którzy kampusowej intersekcjonalności przeciwstawiają prawdę o izraelskiej różnorodności.  


Elkhoury, którego rodzina zbudowała nowe życie w Izraelu, chce, żeby studenci wiedzieli, że „Izrael to coś więcej niż konflikt arabsko-izraelski”.  


“Różnorodność jest historią Izraela” – mówi. I Rezerwiści na Służbie reprezentują tę różnorodność.  


Z chrześcijanami znikającymi z Bliskiego Wschodu chrześcijańscy uchodźcy widzą Izrael jako model dla regionu. Ci sami fanatycy, którzy wygnali Żydów w latach 1940. i 1950., wyganiają teraz jego współwyznawców.


Jego działalność z Rezerwistami na Służbie jest okazją do chronienia kraju, gdzie jego rodzina znalazła bezpieczeństwo.  


Deri zgadza się, że chrześcijanie są naturalnymi partnerami w zmaganiach z wredną propagandą na kampusach. „Jako Izraelczycy i Amerykanie wyznajemy te same wartości i mamy ten sam sposób życia. Oni przyjdą i zaatakują was”.  


Niektórzy mogą być zniechęceni wrogością na dzisiejszych kampusach, ale bractwo rezerwistów, wykute w trudnych warunkach, widzi zwycięstwo tam, gdzie inni wyobrażają sobie tylko porażkę.  


“UC-Irvine jest dzisiaj najbardziej niebezpiecznym miejscem dla Żydów” – mówi Deri. Kalifornijskie kampusy są „najbardziej wrogie i pełnie przemocy”.  W SDU i UC Irvine spotykają co roku tych samych aktywistów. „Nigdy nie kończą studiów” – zauważa. Jego misją jest dotarcie do prawdziwych studentów.


A to może być trudne.


Kiedy Studenci za Sprawiedliwością w Palestynie (SJP) i członkowie Muzułmańskiego Stowarzyszenia Studentów widzą ich, stają się agresywni. To jednak wydobywa także agresywną naturę ich przeciwników.  


“Jestem optymistą, ponieważ wielu ludzi rozumie – mówi mi Amit Deri – Oni atakują od 30 lat, musisz wybierać konkretne bitwy, a my wybraliśmy Tydzień Apartheidu”.  


I ma swoje wspaniałe momenty i opowieści o sukcesach.  


Na Columbia University jeden student powiedział Deriemu, że przez trzy lata chodził na spotkania Studentów za Sprawiedliwością w Palestynie. „Wszystko, co widziałem, to tydzień izraelskiego apartheidu – powiedział Deriemu. – Jestem zaszokowany, nie miałem o tym pojęcia. Następnym razem, kiedy pójdę na spotkanie SJP, będę miał dla nich kilka pytań”.


Organizacja Rezerwiści na Służbie, finansowana przez Roberta Shillmana, powstała w 2015 roku. Po czterech latach ciężkiej pracy jej członkowie zamienili braterstwo w ruch odbijania kampusów. Podróżują razem, przemawiają razem i chcą przekazać swój esprit de corps proizraelskim studentom na kampusach.


“Jedną z naszych misji jest danie ludziom dumy – mówi Deri. – Wielu ludzi jest w głębi serca za Izraelem, czy są Żydami, czy nie, ale nie działają, zbyt boją się nękania, by zacząć działać”.  


Działacze Rezerwistów na Służbie chcą, by studenci czuli, że walczą o słuszną sprawę.  


“Chcę, żeby to czuli – kończy Deri - żeby mówili: Tak, jestem dumny, jestem proizraelski”.


Reservists on Duty Fight for Israel on College Campuses

Frontpagemag, 31 maja 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaDaniel Greenfield

Amerykański pisarz i publicysta, mieszka w Nowym Jorku. Prowadzi stronę internetową Sultan Knish.


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujNotatki

Znalezionych 1421 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk