Prawda

Piątek, 6 grudnia 2019 - 02:40

« Poprzedni Następny »


Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń


Yigal Carmon i Michael Davis 2019-06-08


Paradoksalnie demokracje walczą z dżihadystycznym i niedżihadystycznym terroryzmem z rękami zawiązanymi za plecami. Chociaż powszechnie akceptuje się, że słowa napędzają złe uczynki, te słowa mogą być chronione przez wolność słowa – a rezultatem może być brak działania ze strony władz, do chwili, kiedy jest już za późno.

 

Niezależnie jednak od legalności, mowa nienawiści on line może okazać się ważnym narzędziem, które powinno zaalarmować agencje wywiadu i ochrony porządku publicznego na potencjalne niebezpieczeństwo. Mowa nienawiści on line może i powinna być używana do udaremniania zamachów terrorystycznych.


Dwa błędne wyobrażenia dominują publiczny dyskurs o dżihadystycznych terrorystach i o niedżihadystycznych terrorystach. Te błędne wyobrażenia podzielają nie tylko ludzie niepoinformowani, ale także politycy, akademicy a nawet organy ochrony porządku publicznego. Przeszkadza to możliwości zrozumienia zamachów i ich sprawców, tym samym utrudniając zablokowanie ich. Pierwszą z nich jest przedstawianie tych terrorystów wyłącznie jako „kryminalistów” lub „szaleńców”, bez brania pod uwagę ich ideologii. Drugą jest przekonanie, że terroryści niezwiązani z jakąś istniejącą organizacją działają jako „samotne wilki”.   

 

Pierwsze błędne wyobrażenie z łatwością obalają słowa napisane przez te osoby przed popełnieniem przez nich tych czynów. Ich teksty ujawniają, że  kierowali się Ideałem i wyrażali go. Jakkolwiek okrutne, nikczemne i odrażające są ich ideały, nadal należy uważać ich za idealistów[1]. Szukają sensu swojego życia i znajdują go w postaci Misji, która odpowiada ich osobistemu światopoglądowi – na przykład, wyeliminowanie zagrożeń dla grupy, z którą się identyfikują i/lub pomszczenie jej upokorzenia, albo naprawianie postrzeganej niesprawiedliwości. To jest napisane explicite przez Johna Earnesta[2], sprawcy strzelaniny w synagodze w Poway w Kalifornii: "Moim aktem obrony jest… oświadczenie, jakie wydałem. Istnieje przynajmniej jeden żywy Europejczyk, który jest gotowy wystąpić przeciwko niesprawiedliwości, jaką wyrządzili nam Żydzi. Ten mój czyn zainspiruje również innych do wystąpienia”.

 

Podobnie jak dżihadyści, wierzą oni fanatycznie i szczerze w swoją ideologię i wierzą, że działają w samoobronie. To jest klucz do zrozumienia stanu ich umysłu i głębi ich ideologicznego fanatyzmu. Tak więc to, co ci ekstremiści piszą on line, dostarcza kluczowej informacji o nich i o możliwych działaniach, jakich się podejmą.

    

Jeśli chodzi o drugie błędne wyobrażenie: wilki są wysoce społecznymi zwierzętami i żyją w stadach, i to samo dotyczy terrorystów. Działają w „stadach on line” w całym Internecie. Tam znajdują społeczne wsparcie, nawet jeśli nie podpisują się prawdziwymi nazwiskami; tam znajdują innych, którzy podzielają ich przekonania; i tam ich przekonania umacniają się.

 

Niektórzy uczestnicy ekstremistycznych grup on line są niecierpliwi,  planują działania i wzywają innych do natychmiastowych aktów przemocy.  Czasami „sygnalizują” to w formie tekstów lub obrazów, które wskazują na ich zamiary – co umożliwia wywiadowi i organom ochrony porządku publicznego na zidentyfikowanie wczesnych sygnałów niebezpieczeństwa i pozwala im na zlokalizowanie potencjalnych sprawców i udaremnienie ich czynów.

 

Chociaż w ostatnich latach władze były w stanie udaremniać zamachy terrorystyczne przez wczesną identyfikację zagrażających treści on line, podobieństwo między terroryzmem dżihadystycznym i niedżihadystycznym – tj. zwolennikami białej supremacji – nie zostało uznane w praktyce. Powodem może być to, że dżihadystyczny terroryzm wypływa z tysiącletniej tradycji uznawanej powszechnie za głęboko zakorzenioną, podczas gdy terroryzm zwolenników białej supremacji opiera się na ideologiach, które istniały przez zaledwie stulecie, a może jedynie dziesięciolecia. Mimo stosunkowo krótkiej historii symbole, bohaterzy i zakodowany język stworzone przez ekstremistycznych zwolenników białej supremacji są równie skuteczne jak ich odpowiedniki u dżihadystycznych terrorystów i szerzą się bardzo szybko w mediach społecznościowych.

 

Zrozumienie ideologii, motywów i dyskursu tych białych ekstremistów może pomóc organom wywiadu i ochrony porządku publicznego przy skutecznej, wczesnej identyfikacji poszczególnych członków grup nienawiści, którzy wymagają szczególnej uwagi. Taka wczesna identyfikacja wymaga wykrywania groźniejszych sygnałów z tła szumu ekstremistycznych treści w mediach społecznościowych przez nieustanne monitorowanie przez ludzi posiadających odpowiednią ekspertyzę. Jest to ta sama metodologia, jakiej używają władze walczące z dżihadystycznym terroryzmem i czerpie z ich doświadczeń. Zdolność identyfikowania kilku osób, które stanowią bardziej konkretne zagrożenie, zawęża pole skupienia i pozwala na przydzielanie ludzkich i innych zasobów do udaremniania realnych, poważnych zagrożeń.

 

W niniejszym opracowaniu analizujemy informację, która mogła ostrzec władze przed trzema zamachami na Zachodzie w roku 2018 i 2019 – gdyby były przyznane zasoby w sposób, w jaki już są przyznawane do identyfikowania informacji, która prowadzi do udaremniania dżihadystycznych zamachów terrorystycznych, i gdyby wcześniej zrozumiano podobieństwa między zamachami dżihadystów i zwolenników białej supremacji. Tymi zamachami są: zamach Roberta Bowersa w październiku 2018 na synagogę w Pittsburgu[3]; Brentona Tarranta w marcu 2019 na meczet w Nowej Zelandii[4]; i Johna Earnesta w kwietniu 2019 na synagogę w Poway w Kalifornii[5].

 

Na przykład, dwa tygodnie przed zaatakowaniem dwóch meczetów w Christchurch w Nowej Zelandii, zabijając 51 osób i raniąc dziesiątki, Robert Bowers pisał on line o Hebrew Immigrant Aid Society (HIAS) – które obwiniał za nielegalną imigrację do USA zza południowej granicy – za sprowadzanie „wrogich najeźdźców, by mieszkali między nami”. Na krótko przed zamachem napisał: "HIAS lubi sprowadzać najeźdźców po to, by zabijali naszych ludzi. Nie mogę siedzieć i patrzeć, jak moi ludzie są masakrowani. Pieprzyć wasz pogląd, wchodzę”.

Co można znaleźć on line i gdzie?

 

Teksty zwolenników białej supremacji nie są szeroko rozrzucone po Internecie; w rzeczywistości ich ”stada on line” można zidentyfikować, monitorować, analizować i badać. Analiza platform, jakich używają i mapowanie aktywności użytkowników zamieszczających ekstremalne i pełne przemocy treści, może dostarczyć informacji pomocnych w zidentyfikowaniu „stad on line”. Na przykład, Bowers, Tarrant i Earnest byli aktywni na dwóch wiodących platformach zwolenników białej supremacji: 8chan i GAB (więcej o różnych platformach promujących podżeganie on line znajduje się w MEMRI Special Report No. 44, Online Incitement Against Jews, People of Color, Muslims, And LGBTQ, March 22, 2019).


Pierwszym, ważnym wskaźnikiem jest dyskurs przemocy, znajdowany powszechnie w tych społecznościach on line.  https://8ch.net/pol/res/13207181.html


Drugim wskaźnikiem są pozytywne wzmianki potencjalnego zamachowca o zamachach dokonanych uprzednio przez faktycznego zamachowca, który prosi innych, by nauczyli się od niego i poszli w jego ślady. Tak więc aktywność on line skupiająca się na takich zamachach zasługuje na szczególną uwagę. To obejmuje autorów, którzy ujawniają stan umysłu wskazujący na gotowość do działania i potrzebę robienia tego natychmiast. Na przykład, John Earnest pokazał zamiar przeprowadzenia zamachu przez cytowanie manifestu Brentona Tarranta – który sam wykazał podobne cechy:

 

"Tarrant był dla mnie osobiście katalizatorem. Pokazał mi, że to można zrobić. I że to musi być zrobione. DLACZEGO KTOŚ NIE ZROBI CZEGOŚ? DLACZEGO KTOŚ NIE ZROBI CZEGOŚ? DLACZEGO JA NIE ZROBIĘ CZEGOŚ? – najmocniejsze słowa w jego całym manifeście”.  

 

Po zamieszczeniu manifestu na 8chan Tarrant pokazał gotowość przejścia od słów do czynów przez dokonanie zamachu:

 

"No cóż, chłopaki, pora przestać shitpostować i pora zrobić post w realnym życiu. Dokonam zamachu przeciwko najeźdźcom i nawet będę nadawał na żywo zamach na facebooku… Jeśli nie przeżyję zamachu, żegnajcie, z bogiem i zobaczę was wszystkich w Walhalla!"[6]

 

Poniżej są przykłady postów popierających i wychwalających Tarranta, Dylanna Roofa[7] i Earnest, a także przedstawiających ich jako świętych:Poparcie dla Brentona Tarranta na 8chan, gdzie użytkownicy pisali "Naciśnij F dla złożenia uszanowania" i "Powodzenia anon [tj. anonim]" (https://lulz.com/christchurch-brenton-tarrant-livestream-2787/)Poparcie dla zamachów Earnesta, Tarranta i Roofa na GAB (https://gab.com/search/brenton%20tarrant/latest)Poparcie dla Brentona Tarranta na GAB przedstawiające go z aureolą w hełmie wojskowym z kamerą Go-Pro, którą nadawał na żywo zamach na Facebooku i z karabinem, którego użył w zamachu oraz kopia jego manifestu  (https://gab.com/Saboteur365/posts/Q00vR0x5elZuem5mSkdLMVVWcHNSQT09).

 

Poniższy diagram pokazuje Andresa Breivika i jego zamachy z lipca 2011 r.[8] jako główną inspirację Tarranta; Tarrant napisał w swoim manifeście: „Prawdziwą inspirację wziąłem tylko od Rycerza Justiciara Breivika". Luca Traini (2018)[9], Roof (2015), Anton Lundin Pettersson (2015)[10] i Darren Osbourne (2017)[11] także inspirowali Tarranta – który z kolei, razem z Bowersem, zainspirował Earnesta.Proszę zauważyć, że odstęp między wcześniejszym zamachem a kolejnymi zamachami odzwierciedla intensywność wpływu wcześniejszego zamachu.   Pogrubione linie między Breivikiem i Tarrantwm, i między Tarrantem a Earnestem, wskazują na silny wpływ zamachu Breivika na Tarranta i zamachu Tarranta na Earnest.

 

Wczesne ostrzeżenie

 

Podobnie jak zrobił to Tarrant, potencjalni zamachowcy mogą ujawnić swoje zamiary przez zamieszczanie zdjęć swojej broni lub komunikatów o rychłym zamachu, jaki zamierzają przeprowadzić. Na dzień przed zamachem Tarrant tweetował zdjęcia swojego karabinu i magazynków z wypisanymi nazwiskami poprzednich zamachowców i dedykacjami dla nich, ponad 24 godziny zanim zaczął strzelać – i to mogło być wczesnym ostrzeżeniem.

Innym przykładem jest osobnik, który zamieścił zdjęcia siekiery i napisał: „Nie włożę jej z powrotem do pochwy, aż będę ścierał krew z jej ostrza”. Ten sam osobnik zamieścił także zdjęcia wskazujące na społeczność możliwych ofiar, złowieszczo opisane "Yid watch" – wskazując na Żydów jako cel. To może sugerować poważne zamiary[12]:

Dodatkowym rodzajem informacji, która może być wczesnym ostrzeżeniem, jest aluzja do konkretnej daty – w badaniach aktywności dżihadystycznej nazywane „dniami alarmowymi” – która może mieć ideologiczne znaczenie w ekstremistycznych społecznościach. Na przykład, dżihadystyczne daty obejmują rocznicę zamachów z 11 września 2001 r.[13] lub miesiąc ramadan[14], który w muzułmańskiej tradycji jest miesiącem dżihadu i męczeństwa, szczególnie Lajlat Al-Kadr[15]. Daty, które mają znaczenie dla zwolenników białej supremacji obejmują 1 sierpnia, „Dzień sznura”[16]  wspomniany przez Earnesta w jego manifeście zachęcającym zwolenników do dokonywania dodatkowych zamachów przeciwko „zdrajcom rasy”, jak również daty poprzednich zamachów, świąt religijnych i dni pamięci. Takie daty mogą spowodować, że ekstremiści dokonają zamachów i przyłączą je do symbolicznych elementów.  

 

Wnioski

Nienawistne i agresywne treści łatwo jest znaleźć on line i tylko bardzo niewielu z tych, którzy je zamieszczają, komentują lub przekazują, rzeczywiście planuje dokonanie zamachów. Jednak cena, jaką płaci społeczeństwo za takie zamachy terrorystyczne, jest wysoka – dyktując potrzebę specjalnych wysiłków, by je udaremnić. Pokazano powyżej, że w niektórych wypadkach jest to możliwe, jeśli wśród rozpoznanych członków „stada on line” potrafimy zidentyfikować tych, którzy mają konkretne zamiary zaatakowania.   

 

Aby tego dokonać, potrzebne jest intensywne badanie języka używanego przez te osoby i grupy, nauczenia się identyfikowania symboli i kodów, którymi się komunikują i zaznajomienia się z ich źródłami inspiracji. W ten sposób jest możliwe dotarcie do bliskiego niebezpieczeństwa.  

 

Należy zauważyć, że nie ma zbyt wielu platform, na których te groźby są zamieszczane, co pozwala na skuteczne szukanie i identyfikację. Na niektórych, takich jak 8Chan i GAB, codziennie zamieszczane są niezmiernie niepokojące treści[17]. Zarówno Earnest, jak Tarrant byli aktywni na 8chan, publikując tam swoje manifesty przed dokonaniem zamachów. Bowers był aktywny na GAB; siedem miesięcy przed zamachem pisał: „Żydzi są takimi barbarzyńskimi stworzeniami. Ich eksterminacje nie może zdarzyć się zbyt szybko… Synagoga szatana i jego oślizgłego potomstwa wkrótce przestanie istnieć"[18]. Jak napisano, tuż przed zamachem, napisał: "Wchodzę".

 

Władze używają tej metodologii od lat w walce z dżihadystycznym terroryzmem. Zastosowanie podobnej metodologii w walce z nie-dżihadystycznym terroryzmem może znacząco przyczynić się do udaremniania zamachów terrorystycznych.  

 

*Yigal Carmon jest prezesem MEMRI; Michael Davis pracownikiem badawczym w MEMRI.

 


[1] See MEMRI Daily Brief No. 128, They Are Neither 'Losers,' 'Nihilists,' 'Worshipers Of Death,' Nor 'Sick Cowards'– But Rather Believers And Idealists Who Commit Horrific Murders For A Cause And Sacrifice Their Lives For A Utopian Future: A World Ruled By Their Faith, June 5, 2017.

[2] For more on John T. Earnest, see MEMRI Inquiry and Analysis No. 1454, The Anti-Jewish Manifesto Of John T. Earnest, The San Diego Synagogue Shooter, May 15, 2019.

[3] On October 27, 2018, Bowers shot and killed 11 people and wounded six at the Tree of Life synagogue in Pittsburgh, PA.

[4] On March 15, 2019, Tarrant shot and killed 51 people and wounded dozens of others in two mosques in Christchurch, New Zealand.

[5] On April 27, 2019, Earnest shot and killed one and wounded three others at Chabad of Poway synagogue in Poway, CA.

[6] https://pbs.twimg.com/media/D1q4N7HXQAEmPDs.jpg.

[7] In 2015, white supremacist Dylann Roof shot and killed nine African-Americans at a Charleston, South Carolina.

[8] In 2011, Anders Behring Breivik carried out two terrorist attacks in Norway. The first was a van bomb which killed eight people in Oslo in July; in the second, he shot and killed 69 campers at a Norwegian Labour Party youth summer camp on the island of Utøya.

[9] In February 2018, fascist activist Luca Traini shot and wounded six African immigrants in Macerata, Italy.

[10] October 22, 2015, Anton Lundin Pettersson carried out a sword attack at a school in a neighborhood of Trollhättan, Sweden that has a high immigrant population. He killed three people, including a student, wounded another student, and was shot by police and later died of his wounds.

[11] On June 19, 2017, Darren Osborne carried out a vehicle-ramming attack against Muslims Finsbury Park, London, killing one person and wounding nine others.

[12] See MEMRI  Special Dispatch No. 7999, Antisemitic Online Incitement – Account Review: Facebook And GAB User Posts Antisemitic Content, Covertly Photographs Orthodox Jews, Posts Their Photos And Photos Of Axe; Writes: 'I Wanna Kill', April 11, 2019.

[13] See MEMRI JTTM report Al-Qaeda Celebrates 17th Anniversary Of 9/11 Online, September 13, 2018.

[14] See MEMRI Special Dispatch No. 8096, Egyptian Clerics, Articles: Ramadan Is The Month Of Jihad And Victories, May 30, 2019; see also MEMRI Special Dispatch No. 6085, Ramadan – The Month Of Spirituality, Devotion, Jihad And Martyrdom, June 29, 2015.

[15] One of the last 10 nights of Ramadan, on an odd day, usually the 27th.

[16] The Day of the Rope, marked by white supremacists on August 1, refers to the 1978 novel The Turner Diaries by white supremacist William Pierce. It describes the aftermath of violent attacks and public executions of "race traitors" to the white European race – for example, "White women who were married to or living with Blacks, with Jews, or with other non-White males."

[17] See MEMRI Special Report No. 44, Online Incitement Against Jews, People of Color, Muslims, And LGBTQ, March 22, 2019.

[18] Adl.org/resources/reports/gab-and-8chan-home-to-terrorist-plots-hiding-in-plain-sight.

 

MEMRI, Badania i analizy, Nr 1457, 30 maja 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Odwiedź polska strone MEMRI http://www2.memri.org/polish/

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. W sprawie wariata z Nowej Zelandii baszarteg 2019-06-08


Notatki

Znalezionych 1421 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk