Prawda

Poniedziałek, 13 lipca 2020 - 01:02

« Poprzedni Następny »


Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń


Yigal Carmon i Michael Davis 2019-06-08


Paradoksalnie demokracje walczą z dżihadystycznym i niedżihadystycznym terroryzmem z rękami zawiązanymi za plecami. Chociaż powszechnie akceptuje się, że słowa napędzają złe uczynki, te słowa mogą być chronione przez wolność słowa – a rezultatem może być brak działania ze strony władz, do chwili, kiedy jest już za późno.

 

Niezależnie jednak od legalności, mowa nienawiści on line może okazać się ważnym narzędziem, które powinno zaalarmować agencje wywiadu i ochrony porządku publicznego na potencjalne niebezpieczeństwo. Mowa nienawiści on line może i powinna być używana do udaremniania zamachów terrorystycznych.


Dwa błędne wyobrażenia dominują publiczny dyskurs o dżihadystycznych terrorystach i o niedżihadystycznych terrorystach. Te błędne wyobrażenia podzielają nie tylko ludzie niepoinformowani, ale także politycy, akademicy a nawet organy ochrony porządku publicznego. Przeszkadza to możliwości zrozumienia zamachów i ich sprawców, tym samym utrudniając zablokowanie ich. Pierwszą z nich jest przedstawianie tych terrorystów wyłącznie jako „kryminalistów” lub „szaleńców”, bez brania pod uwagę ich ideologii. Drugą jest przekonanie, że terroryści niezwiązani z jakąś istniejącą organizacją działają jako „samotne wilki”.   

 

Pierwsze błędne wyobrażenie z łatwością obalają słowa napisane przez te osoby przed popełnieniem przez nich tych czynów. Ich teksty ujawniają, że  kierowali się Ideałem i wyrażali go. Jakkolwiek okrutne, nikczemne i odrażające są ich ideały, nadal należy uważać ich za idealistów[1]. Szukają sensu swojego życia i znajdują go w postaci Misji, która odpowiada ich osobistemu światopoglądowi – na przykład, wyeliminowanie zagrożeń dla grupy, z którą się identyfikują i/lub pomszczenie jej upokorzenia, albo naprawianie postrzeganej niesprawiedliwości. To jest napisane explicite przez Johna Earnesta[2], sprawcy strzelaniny w synagodze w Poway w Kalifornii: "Moim aktem obrony jest… oświadczenie, jakie wydałem. Istnieje przynajmniej jeden żywy Europejczyk, który jest gotowy wystąpić przeciwko niesprawiedliwości, jaką wyrządzili nam Żydzi. Ten mój czyn zainspiruje również innych do wystąpienia”.

 

Podobnie jak dżihadyści, wierzą oni fanatycznie i szczerze w swoją ideologię i wierzą, że działają w samoobronie. To jest klucz do zrozumienia stanu ich umysłu i głębi ich ideologicznego fanatyzmu. Tak więc to, co ci ekstremiści piszą on line, dostarcza kluczowej informacji o nich i o możliwych działaniach, jakich się podejmą.

    

Jeśli chodzi o drugie błędne wyobrażenie: wilki są wysoce społecznymi zwierzętami i żyją w stadach, i to samo dotyczy terrorystów. Działają w „stadach on line” w całym Internecie. Tam znajdują społeczne wsparcie, nawet jeśli nie podpisują się prawdziwymi nazwiskami; tam znajdują innych, którzy podzielają ich przekonania; i tam ich przekonania umacniają się.

 

Niektórzy uczestnicy ekstremistycznych grup on line są niecierpliwi,  planują działania i wzywają innych do natychmiastowych aktów przemocy.  Czasami „sygnalizują” to w formie tekstów lub obrazów, które wskazują na ich zamiary – co umożliwia wywiadowi i organom ochrony porządku publicznego na zidentyfikowanie wczesnych sygnałów niebezpieczeństwa i pozwala im na zlokalizowanie potencjalnych sprawców i udaremnienie ich czynów.

 

Chociaż w ostatnich latach władze były w stanie udaremniać zamachy terrorystyczne przez wczesną identyfikację zagrażających treści on line, podobieństwo między terroryzmem dżihadystycznym i niedżihadystycznym – tj. zwolennikami białej supremacji – nie zostało uznane w praktyce. Powodem może być to, że dżihadystyczny terroryzm wypływa z tysiącletniej tradycji uznawanej powszechnie za głęboko zakorzenioną, podczas gdy terroryzm zwolenników białej supremacji opiera się na ideologiach, które istniały przez zaledwie stulecie, a może jedynie dziesięciolecia. Mimo stosunkowo krótkiej historii symbole, bohaterzy i zakodowany język stworzone przez ekstremistycznych zwolenników białej supremacji są równie skuteczne jak ich odpowiedniki u dżihadystycznych terrorystów i szerzą się bardzo szybko w mediach społecznościowych.

 

Zrozumienie ideologii, motywów i dyskursu tych białych ekstremistów może pomóc organom wywiadu i ochrony porządku publicznego przy skutecznej, wczesnej identyfikacji poszczególnych członków grup nienawiści, którzy wymagają szczególnej uwagi. Taka wczesna identyfikacja wymaga wykrywania groźniejszych sygnałów z tła szumu ekstremistycznych treści w mediach społecznościowych przez nieustanne monitorowanie przez ludzi posiadających odpowiednią ekspertyzę. Jest to ta sama metodologia, jakiej używają władze walczące z dżihadystycznym terroryzmem i czerpie z ich doświadczeń. Zdolność identyfikowania kilku osób, które stanowią bardziej konkretne zagrożenie, zawęża pole skupienia i pozwala na przydzielanie ludzkich i innych zasobów do udaremniania realnych, poważnych zagrożeń.

 

W niniejszym opracowaniu analizujemy informację, która mogła ostrzec władze przed trzema zamachami na Zachodzie w roku 2018 i 2019 – gdyby były przyznane zasoby w sposób, w jaki już są przyznawane do identyfikowania informacji, która prowadzi do udaremniania dżihadystycznych zamachów terrorystycznych, i gdyby wcześniej zrozumiano podobieństwa między zamachami dżihadystów i zwolenników białej supremacji. Tymi zamachami są: zamach Roberta Bowersa w październiku 2018 na synagogę w Pittsburgu[3]; Brentona Tarranta w marcu 2019 na meczet w Nowej Zelandii[4]; i Johna Earnesta w kwietniu 2019 na synagogę w Poway w Kalifornii[5].

 

Na przykład, dwa tygodnie przed zaatakowaniem dwóch meczetów w Christchurch w Nowej Zelandii, zabijając 51 osób i raniąc dziesiątki, Robert Bowers pisał on line o Hebrew Immigrant Aid Society (HIAS) – które obwiniał za nielegalną imigrację do USA zza południowej granicy – za sprowadzanie „wrogich najeźdźców, by mieszkali między nami”. Na krótko przed zamachem napisał: "HIAS lubi sprowadzać najeźdźców po to, by zabijali naszych ludzi. Nie mogę siedzieć i patrzeć, jak moi ludzie są masakrowani. Pieprzyć wasz pogląd, wchodzę”.

Co można znaleźć on line i gdzie?

 

Teksty zwolenników białej supremacji nie są szeroko rozrzucone po Internecie; w rzeczywistości ich ”stada on line” można zidentyfikować, monitorować, analizować i badać. Analiza platform, jakich używają i mapowanie aktywności użytkowników zamieszczających ekstremalne i pełne przemocy treści, może dostarczyć informacji pomocnych w zidentyfikowaniu „stad on line”. Na przykład, Bowers, Tarrant i Earnest byli aktywni na dwóch wiodących platformach zwolenników białej supremacji: 8chan i GAB (więcej o różnych platformach promujących podżeganie on line znajduje się w MEMRI Special Report No. 44, Online Incitement Against Jews, People of Color, Muslims, And LGBTQ, March 22, 2019).


Pierwszym, ważnym wskaźnikiem jest dyskurs przemocy, znajdowany powszechnie w tych społecznościach on line.  https://8ch.net/pol/res/13207181.html


Drugim wskaźnikiem są pozytywne wzmianki potencjalnego zamachowca o zamachach dokonanych uprzednio przez faktycznego zamachowca, który prosi innych, by nauczyli się od niego i poszli w jego ślady. Tak więc aktywność on line skupiająca się na takich zamachach zasługuje na szczególną uwagę. To obejmuje autorów, którzy ujawniają stan umysłu wskazujący na gotowość do działania i potrzebę robienia tego natychmiast. Na przykład, John Earnest pokazał zamiar przeprowadzenia zamachu przez cytowanie manifestu Brentona Tarranta – który sam wykazał podobne cechy:

 

"Tarrant był dla mnie osobiście katalizatorem. Pokazał mi, że to można zrobić. I że to musi być zrobione. DLACZEGO KTOŚ NIE ZROBI CZEGOŚ? DLACZEGO KTOŚ NIE ZROBI CZEGOŚ? DLACZEGO JA NIE ZROBIĘ CZEGOŚ? – najmocniejsze słowa w jego całym manifeście”.  

 

Po zamieszczeniu manifestu na 8chan Tarrant pokazał gotowość przejścia od słów do czynów przez dokonanie zamachu:

 

"No cóż, chłopaki, pora przestać shitpostować i pora zrobić post w realnym życiu. Dokonam zamachu przeciwko najeźdźcom i nawet będę nadawał na żywo zamach na facebooku… Jeśli nie przeżyję zamachu, żegnajcie, z bogiem i zobaczę was wszystkich w Walhalla!"[6]

 

Poniżej są przykłady postów popierających i wychwalających Tarranta, Dylanna Roofa[7] i Earnest, a także przedstawiających ich jako świętych:Poparcie dla Brentona Tarranta na 8chan, gdzie użytkownicy pisali "Naciśnij F dla złożenia uszanowania" i "Powodzenia anon [tj. anonim]" (https://lulz.com/christchurch-brenton-tarrant-livestream-2787/)Poparcie dla zamachów Earnesta, Tarranta i Roofa na GAB (https://gab.com/search/brenton%20tarrant/latest)Poparcie dla Brentona Tarranta na GAB przedstawiające go z aureolą w hełmie wojskowym z kamerą Go-Pro, którą nadawał na żywo zamach na Facebooku i z karabinem, którego użył w zamachu oraz kopia jego manifestu  (https://gab.com/Saboteur365/posts/Q00vR0x5elZuem5mSkdLMVVWcHNSQT09).

 

Poniższy diagram pokazuje Andresa Breivika i jego zamachy z lipca 2011 r.[8] jako główną inspirację Tarranta; Tarrant napisał w swoim manifeście: „Prawdziwą inspirację wziąłem tylko od Rycerza Justiciara Breivika". Luca Traini (2018)[9], Roof (2015), Anton Lundin Pettersson (2015)[10] i Darren Osbourne (2017)[11] także inspirowali Tarranta – który z kolei, razem z Bowersem, zainspirował Earnesta.Proszę zauważyć, że odstęp między wcześniejszym zamachem a kolejnymi zamachami odzwierciedla intensywność wpływu wcześniejszego zamachu.   Pogrubione linie między Breivikiem i Tarrantwm, i między Tarrantem a Earnestem, wskazują na silny wpływ zamachu Breivika na Tarranta i zamachu Tarranta na Earnest.

 

Wczesne ostrzeżenie

 

Podobnie jak zrobił to Tarrant, potencjalni zamachowcy mogą ujawnić swoje zamiary przez zamieszczanie zdjęć swojej broni lub komunikatów o rychłym zamachu, jaki zamierzają przeprowadzić. Na dzień przed zamachem Tarrant tweetował zdjęcia swojego karabinu i magazynków z wypisanymi nazwiskami poprzednich zamachowców i dedykacjami dla nich, ponad 24 godziny zanim zaczął strzelać – i to mogło być wczesnym ostrzeżeniem.

Innym przykładem jest osobnik, który zamieścił zdjęcia siekiery i napisał: „Nie włożę jej z powrotem do pochwy, aż będę ścierał krew z jej ostrza”. Ten sam osobnik zamieścił także zdjęcia wskazujące na społeczność możliwych ofiar, złowieszczo opisane "Yid watch" – wskazując na Żydów jako cel. To może sugerować poważne zamiary[12]:

Dodatkowym rodzajem informacji, która może być wczesnym ostrzeżeniem, jest aluzja do konkretnej daty – w badaniach aktywności dżihadystycznej nazywane „dniami alarmowymi” – która może mieć ideologiczne znaczenie w ekstremistycznych społecznościach. Na przykład, dżihadystyczne daty obejmują rocznicę zamachów z 11 września 2001 r.[13] lub miesiąc ramadan[14], który w muzułmańskiej tradycji jest miesiącem dżihadu i męczeństwa, szczególnie Lajlat Al-Kadr[15]. Daty, które mają znaczenie dla zwolenników białej supremacji obejmują 1 sierpnia, „Dzień sznura”[16]  wspomniany przez Earnesta w jego manifeście zachęcającym zwolenników do dokonywania dodatkowych zamachów przeciwko „zdrajcom rasy”, jak również daty poprzednich zamachów, świąt religijnych i dni pamięci. Takie daty mogą spowodować, że ekstremiści dokonają zamachów i przyłączą je do symbolicznych elementów.  

 

Wnioski

Nienawistne i agresywne treści łatwo jest znaleźć on line i tylko bardzo niewielu z tych, którzy je zamieszczają, komentują lub przekazują, rzeczywiście planuje dokonanie zamachów. Jednak cena, jaką płaci społeczeństwo za takie zamachy terrorystyczne, jest wysoka – dyktując potrzebę specjalnych wysiłków, by je udaremnić. Pokazano powyżej, że w niektórych wypadkach jest to możliwe, jeśli wśród rozpoznanych członków „stada on line” potrafimy zidentyfikować tych, którzy mają konkretne zamiary zaatakowania.   

 

Aby tego dokonać, potrzebne jest intensywne badanie języka używanego przez te osoby i grupy, nauczenia się identyfikowania symboli i kodów, którymi się komunikują i zaznajomienia się z ich źródłami inspiracji. W ten sposób jest możliwe dotarcie do bliskiego niebezpieczeństwa.  

 

Należy zauważyć, że nie ma zbyt wielu platform, na których te groźby są zamieszczane, co pozwala na skuteczne szukanie i identyfikację. Na niektórych, takich jak 8Chan i GAB, codziennie zamieszczane są niezmiernie niepokojące treści[17]. Zarówno Earnest, jak Tarrant byli aktywni na 8chan, publikując tam swoje manifesty przed dokonaniem zamachów. Bowers był aktywny na GAB; siedem miesięcy przed zamachem pisał: „Żydzi są takimi barbarzyńskimi stworzeniami. Ich eksterminacje nie może zdarzyć się zbyt szybko… Synagoga szatana i jego oślizgłego potomstwa wkrótce przestanie istnieć"[18]. Jak napisano, tuż przed zamachem, napisał: "Wchodzę".

 

Władze używają tej metodologii od lat w walce z dżihadystycznym terroryzmem. Zastosowanie podobnej metodologii w walce z nie-dżihadystycznym terroryzmem może znacząco przyczynić się do udaremniania zamachów terrorystycznych.  

 

*Yigal Carmon jest prezesem MEMRI; Michael Davis pracownikiem badawczym w MEMRI.

 


[1] See MEMRI Daily Brief No. 128, They Are Neither 'Losers,' 'Nihilists,' 'Worshipers Of Death,' Nor 'Sick Cowards'– But Rather Believers And Idealists Who Commit Horrific Murders For A Cause And Sacrifice Their Lives For A Utopian Future: A World Ruled By Their Faith, June 5, 2017.

[2] For more on John T. Earnest, see MEMRI Inquiry and Analysis No. 1454, The Anti-Jewish Manifesto Of John T. Earnest, The San Diego Synagogue Shooter, May 15, 2019.

[3] On October 27, 2018, Bowers shot and killed 11 people and wounded six at the Tree of Life synagogue in Pittsburgh, PA.

[4] On March 15, 2019, Tarrant shot and killed 51 people and wounded dozens of others in two mosques in Christchurch, New Zealand.

[5] On April 27, 2019, Earnest shot and killed one and wounded three others at Chabad of Poway synagogue in Poway, CA.

[6] https://pbs.twimg.com/media/D1q4N7HXQAEmPDs.jpg.

[7] In 2015, white supremacist Dylann Roof shot and killed nine African-Americans at a Charleston, South Carolina.

[8] In 2011, Anders Behring Breivik carried out two terrorist attacks in Norway. The first was a van bomb which killed eight people in Oslo in July; in the second, he shot and killed 69 campers at a Norwegian Labour Party youth summer camp on the island of Utøya.

[9] In February 2018, fascist activist Luca Traini shot and wounded six African immigrants in Macerata, Italy.

[10] October 22, 2015, Anton Lundin Pettersson carried out a sword attack at a school in a neighborhood of Trollhättan, Sweden that has a high immigrant population. He killed three people, including a student, wounded another student, and was shot by police and later died of his wounds.

[11] On June 19, 2017, Darren Osborne carried out a vehicle-ramming attack against Muslims Finsbury Park, London, killing one person and wounding nine others.

[12] See MEMRI  Special Dispatch No. 7999, Antisemitic Online Incitement – Account Review: Facebook And GAB User Posts Antisemitic Content, Covertly Photographs Orthodox Jews, Posts Their Photos And Photos Of Axe; Writes: 'I Wanna Kill', April 11, 2019.

[13] See MEMRI JTTM report Al-Qaeda Celebrates 17th Anniversary Of 9/11 Online, September 13, 2018.

[14] See MEMRI Special Dispatch No. 8096, Egyptian Clerics, Articles: Ramadan Is The Month Of Jihad And Victories, May 30, 2019; see also MEMRI Special Dispatch No. 6085, Ramadan – The Month Of Spirituality, Devotion, Jihad And Martyrdom, June 29, 2015.

[15] One of the last 10 nights of Ramadan, on an odd day, usually the 27th.

[16] The Day of the Rope, marked by white supremacists on August 1, refers to the 1978 novel The Turner Diaries by white supremacist William Pierce. It describes the aftermath of violent attacks and public executions of "race traitors" to the white European race – for example, "White women who were married to or living with Blacks, with Jews, or with other non-White males."

[17] See MEMRI Special Report No. 44, Online Incitement Against Jews, People of Color, Muslims, And LGBTQ, March 22, 2019.

[18] Adl.org/resources/reports/gab-and-8chan-home-to-terrorist-plots-hiding-in-plain-sight.

 

MEMRI, Badania i analizy, Nr 1457, 30 maja 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Odwiedź polska strone MEMRI http://www2.memri.org/polish/

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. W sprawie wariata z Nowej Zelandii baszarteg 2019-06-08


Notatki

Znalezionych 1561 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk