Prawda

Czwartek, 16 lipca 2020 - 04:40

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich


Daniel Greenfield 2019-06-09


Znów jest Tydzień Izraelskiego Apartheidu i izraelscy weterani oraz działacze studenccy z organizacji Rezerwiści na Służbie zgłaszają się na kampusy w całej Ameryce. Ich misją jest walka z kłamstwem i nienawiścią.


Coroczne antyizraelskie imprezy na kampusach cieszą się złą sławą z powodu antysemityzmu i napaści na żydowskich studentów. Całe ściany plakatów na dziedzińcach, pokazują Izrael jako rasistowskie państwo apartheidu. Wszędzie na fałszywych punktach kontrolnych stoją antyizraelscy aktywiści ubrani w mundury izraelskich żołnierzy.


Tymczasem żydowscy studenci chowają swoje Gwiazdy Dawida pod koszulami. Chowają typowo żydowskie ubrania. Większość żydowskich studentów stara się schodzić z drogi aż minie koszmar tego tygodnia.  


Jest to trudny czas dla ludzi, którzy są proizraelscy. Ale stypendyści Shillmana z organizacji Rezerwiści na Służbie są przyzwyczajeni do trudności.


Jednym z założycieli Rezerwistów na Służbie jest Amit Deri. Deri, major Izraelskiej Armii Obronnej, nie interesował się specjalnie polityką podczas swoich dziesięciu lat służby w armii. Kiedy był w IDF, nie wiedział „co dzieje się poza armią”. A kiedy się dowiedział, postanowił przeciwstawić kłamstwu prawdę.


Deri w walce z terroryzmem stracił jednego ze swoich najlepszych przyjaciół. Razem z innymi weteranami IDF założył Rezerwistów na Służbie, żeby zapewnić, że te poświęcenia w wojnie z terrorem nie były daremne.


Na amerykańskich kampusach uniwersyteckich Deri zobaczył po raz pierwszy, jak podłe są te kłamstwa.


Na University of Houston, uczelni, którą Deri określa jako jedną z najgorszych obok UC-Berkeley i UC-Irvine, studentka powiedziała mu: „Bierzecie narządy Palestyńczyków i dajecie je Izraelczykom”.


Podobnie jak amerykańscy żołnierze podczas wojny wietnamskiej, izraelscy żołnierze są demonizowani i opluwani. Studenci uważają, że nie ma takiej nieprawdopodobnej potworności, najbardziej niemożliwego horroru, by nie można było tego przypisać ludziom w zielonych mundurach.  


Rezerwiści na Służbie stawiają wyzwanie tym uprzedzeniom i kłamstwom przez sprowadzanie autentycznych izraelskich weteranów do kampusów.


W każdy Tydzień Izraelskiego Apartheidu wzywają ”rezerwistów”, którzy wkraczają do akcji.  


“Wysyłamy tam naszych ludzi podczas Tygodnia Apartheidu, żeby rozmawiali ze studentami wystawionymi na ten karnawał nienawiści” – mówi Deri.


W ciągu 3 tygodni odwiedzili ponad 30 kampusów. Jednym z nich jest University of San Diego.


University of San Diego nie zorganizował Tygodnia Apartheidu, ale Jonathan Elkhoury i tak tam pojechał, żeby opowiedzieć swoją historię. Jest arabskim chrześcijaninem, uchodźcą,  który miał tylko dziewięć lat, kiedy przybył do Izraela. Podobnie jak wielu żydowskich uchodźców w Izraelu jego rodzina przybyła do Izraela uciekając przed islamską przemocą i zbudowała w Izraelu nowe życie.


Obecnie, studiując, Jonathan Elkhoury stawia wyzwanie kłamstwom i uprzedzeniom przez opowiadanie swojej historii. Na kampusach, gdzie żadne odrażające oszczerstwa ani teorie spiskowe o Izraelu nie są zbyt skrajne, wnosi własne doświadczenie z obu stron (Izraelczyka i arabskiego chrześcijanina), przerzucając most nad przepaścią i mówiąc prawdę o Izraelu i jego ludziach.


 Nie jest to łatwe.


Na George Mason University krzyczano na niego ”Wujek Tom” i opluwano, kiedy trzymał flagę izraelską.


Na UC Irvine, powiedziano mu, że Hajfa jest miastem apartheidu z odrębnymi systemami transportu dla Żydów i dla Arabów. Elkhoury, który mieszkał w Hajfie, roześmiał się i odpowiedział, że Hajfa jest najbardziej różnorodnym miastem w Izraelu. W dzieciństwie chodził do szkoły z uczniami mającymi różne religie, należącymi do różnych grup etnicznych. Wie lepiej niż ktokolwiek inny, że mit o apartheidzie jest w rzeczywistości wielkim kłamstwem.   


A teraz, na University of San Diego, Elkhoury doprowadził do przełomu.


To był “niezwykły moment” – powiedział mi Elkhoury. Zazwyczaj antyizraelscy aktywiści przeszkadzają, zakrzykują i odmawiają uczestnictwa. Tym razem jednak przekonał muzułmańskiego studenta z Zachodniego Brzegu do dialogu. Podczas tej rozmowy student zgodził się, że problemem jest „palestyńskie” kierownictwo.


Ten niezwykły moment był po prostu kolejnym dniem dla tej niezwykłej organizacji i jej członków.


Deriego opluto na George Mason University tak samo, jak Elkhoury’ego. Elkhoury był także na UC Berkeley. Na UC Irvine, jedna z kobiet z Rezerwistów na Służbie została popchnięta, a inna opluta.


Ci działacze widzieli jednak gorsze rzeczy w Gazie, na Zachodnim Brzegu i w Libanie. Żadne  plucie i popychanie ich nie zatrzyma. Przeciwnie, członkowie Rezerwistów na Służbie przechodzą do ofensywy. I robią to pomysłowo.


Kiedy antyizraelscy aktywiści zorganizowali pokaz „umierania” w Berkeley, żeby protestować przeciwko Izraelowi, Rezerwiści na Służbie przybyli w mundurach medyków IDF z medycznym wyposażeniem i oznajmili: „Jesteśmy medykami z IDF, był zamach terrorystyczny Hamasu i jesteśmy tutaj, by ratować rannych, niezależnie od ich rasy i religii”.  


Kreatywne krzyżowanie planów przeciwnika jest częścią tego, co Deri nazywa strategią ”chucpy”.


“Chucpa jest czymś, czego brak amerykańskim Żydom – mówi ze śmiechem. – Musisz być Izraelczykiem co najmniej przez trzy lub cztery lata”.


Druga strona, mówi Derry, ma jej pełno. I chciałby nauczyć amerykańskich Żydów trochę chucpy i dumy.


Przy teatralnych punktach kontrolnych, gdzie antyizraelscy aktywiści ubrani jak izraelscy żołnierze obrażają i poniżają antyizraelskich aktywistów ubranych jak arabscy cywile, pojawiają się autentyczni ludzie z ostrzeżeniami, że ta scena jest kłamstwem.


"Jesteśmy rzeczywistym żołnierzami IDF, możecie nam zadawać pytania” – oznajmiają.


I wielu robi to.


Kiedy antyizraelski aktywista ubrany jak żołnierz IDF kładzie rękę na ciężarnej kobiecie, prawdziwy weteran interweniuje: „Żołnierzom płci męskiej nie wolno dotykać kobiet” – mówi.


Rezerwiści na Służbie stawiają wyzwanie kłamstwom na ”murach Apartheidu”  w kampusach, robiąc własne wystawy. Zamiast jednak tylko bronić Izraela, przechodzą do ofensywy, opowiadając prawdę o traktowaniu chrześcijan, kobiet i gejów na terytoriach pod panowaniem terrorystów. Feministkom wśród studentek opowiadają o „honorowych morderstwach”. Gejów wśród studentów ostrzegają, że islamiści radośni zrzuciliby ich z dachu najbliższego budynku. 


I Elkhoury, przywódca Projektu Mniejszości Rezerwistów na Służbie, opowiada swoją historię.


Jest jednym z ponad dziesięciu członków: chrześcijan, Druzów, Beduinów i muzułmanów, którzy kampusowej intersekcjonalności przeciwstawiają prawdę o izraelskiej różnorodności.  


Elkhoury, którego rodzina zbudowała nowe życie w Izraelu, chce, żeby studenci wiedzieli, że „Izrael to coś więcej niż konflikt arabsko-izraelski”.  


“Różnorodność jest historią Izraela” – mówi. I Rezerwiści na Służbie reprezentują tę różnorodność.  


Z chrześcijanami znikającymi z Bliskiego Wschodu chrześcijańscy uchodźcy widzą Izrael jako model dla regionu. Ci sami fanatycy, którzy wygnali Żydów w latach 1940. i 1950., wyganiają teraz jego współwyznawców.


Jego działalność z Rezerwistami na Służbie jest okazją do chronienia kraju, gdzie jego rodzina znalazła bezpieczeństwo.  


Deri zgadza się, że chrześcijanie są naturalnymi partnerami w zmaganiach z wredną propagandą na kampusach. „Jako Izraelczycy i Amerykanie wyznajemy te same wartości i mamy ten sam sposób życia. Oni przyjdą i zaatakują was”.  


Niektórzy mogą być zniechęceni wrogością na dzisiejszych kampusach, ale bractwo rezerwistów, wykute w trudnych warunkach, widzi zwycięstwo tam, gdzie inni wyobrażają sobie tylko porażkę.  


“UC-Irvine jest dzisiaj najbardziej niebezpiecznym miejscem dla Żydów” – mówi Deri. Kalifornijskie kampusy są „najbardziej wrogie i pełnie przemocy”.  W SDU i UC Irvine spotykają co roku tych samych aktywistów. „Nigdy nie kończą studiów” – zauważa. Jego misją jest dotarcie do prawdziwych studentów.


A to może być trudne.


Kiedy Studenci za Sprawiedliwością w Palestynie (SJP) i członkowie Muzułmańskiego Stowarzyszenia Studentów widzą ich, stają się agresywni. To jednak wydobywa także agresywną naturę ich przeciwników.  


“Jestem optymistą, ponieważ wielu ludzi rozumie – mówi mi Amit Deri – Oni atakują od 30 lat, musisz wybierać konkretne bitwy, a my wybraliśmy Tydzień Apartheidu”.  


I ma swoje wspaniałe momenty i opowieści o sukcesach.  


Na Columbia University jeden student powiedział Deriemu, że przez trzy lata chodził na spotkania Studentów za Sprawiedliwością w Palestynie. „Wszystko, co widziałem, to tydzień izraelskiego apartheidu – powiedział Deriemu. – Jestem zaszokowany, nie miałem o tym pojęcia. Następnym razem, kiedy pójdę na spotkanie SJP, będę miał dla nich kilka pytań”.


Organizacja Rezerwiści na Służbie, finansowana przez Roberta Shillmana, powstała w 2015 roku. Po czterech latach ciężkiej pracy jej członkowie zamienili braterstwo w ruch odbijania kampusów. Podróżują razem, przemawiają razem i chcą przekazać swój esprit de corps proizraelskim studentom na kampusach.


“Jedną z naszych misji jest danie ludziom dumy – mówi Deri. – Wielu ludzi jest w głębi serca za Izraelem, czy są Żydami, czy nie, ale nie działają, zbyt boją się nękania, by zacząć działać”.  


Działacze Rezerwistów na Służbie chcą, by studenci czuli, że walczą o słuszną sprawę.  


“Chcę, żeby to czuli – kończy Deri - żeby mówili: Tak, jestem dumny, jestem proizraelski”.


Reservists on Duty Fight for Israel on College Campuses

Frontpagemag, 31 maja 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaDaniel Greenfield

Amerykański pisarz i publicysta, mieszka w Nowym Jorku. Prowadzi stronę internetową Sultan Knish.


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujNotatki

Znalezionych 1563 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk