Prawda

Poniedziałek, 19 sierpnia 2019 - 00:29

« Poprzedni Następny »


Powyborcza zaduma: Dokąd zmierzasz Ameryko? Dokąd zmierzacie amerykańscy Żydzi?


Phyllis Chesler 2018-11-14

Kandydująca z ramienia partii demokratycznej Sharice Davids, republikanka Susan Hutchison oraz  Rashida Tlaib, która z ramienia partii demokratycznej jako  pierwsza muzułmanka zdobyła miejsce w amerykańskim Kongresie.
Kandydująca z ramienia partii demokratycznej Sharice Davids, republikanka Susan Hutchison oraz  Rashida Tlaib, która z ramienia partii demokratycznej jako  pierwsza muzułmanka zdobyła miejsce w amerykańskim Kongresie.


Jestem bardzo niespokojna, trochę nieswoja. Po wyborach naród wydaje się jeszcze bardziej spolaryzowany. Wszystko, co nas czeka, może być politycznymi impasami, ciągnącą się wojną domową i narastającą pogardą dla oponenta. Wydaje się, że te wybory niewiele zmieniły.Nie zdarzyło się nic naprawdę dramatycznego. Nastroje są przygaszone. Mozolna, ciężka praca po obu stronach i imponująco długie i męczące kolejki wyborców przy urnach.  


Jestem feministką i cieszę się, że tak wiele kobiet startowało i zostało wybranych. Jednak jako feministkę, bardziej interesuje mnie program niż płeć. 


Z jednej strony, zakładając, że te kobiety mają po temu kwalifikacje (nie zawsze tak jest – a pierwsza na myśl przychodzi Alexandria Ocasio-Cortez), wyniesienie na wysokie stanowiska ludzi z grup poprzednio dyskryminowanych powinno było zdarzyć się już dawno i warto to powitać z radością. Z drugiej strony, jedyną sprawą, jaka mnie interesuje, to ich poglądy.


Niektóre aktywne w polityce kobiety mogą popierać prawo szariatu i kogoś takiego jak Farrakhan – sprzeciwiać się prawu Izraela do istnienia. Na myśl przychodzą natychmiast Rashida Tlaib z Michigan, Ilhan Omar z Minnesoty. Tlaib tańczyła z flagą Palestyny, kiedy wygłaszała mowę zwycięską; Omar nosi hidżab, co jest w porządku – ale, ponieważ znam trochę somalijską kulturę w Minnesocie, zastanawiam się, jakie ma poglądy w sprawach takich jak FGM, przymusowe małżeństwo i poligamia.


Chociaż są kobietami, niektóre polityczki popierają dalsze osłabienie Roe v Wade. Tutaj na myśl przychodzą Marsha Blackburn z Tennessee, Martha Roby z Alabamy i Carol Miller z West Virginia. Wszystkie zdobyły miejsca w Senacie lub Izbie Reprezentantów i wszystkie sprzeciwiają się wolności reprodukcyjnej kobiet, podobnie jak robią to dwie nowe polityczki na stanowiskach gubernatorów, Kristi Noem z South Dakoty i Kay Ellen Ivey z Alabamy. 


Te same polityczki, które są przeciwko prawu kobiet do przerywania ciąży, są za Izraelem. 


Jestem za prawem kobiet do przerywania ciąży i odmawiam wyboru między tymi dwiema sprawami; jednak żyję w kraju i w czasie, gdzie się tego ode mnie oczekuje.


Czy możemy sądzić polityków na podstawie ich rasy, religii, pochodzenia klasowego, przynależności etnicznej?  Podejrzewam, że nie powinniśmy, obawiam się, że czasem musimy. Sposób w jaki obecnie bałkanizujemy tożsamość jest bardzo niepokojący.   


Kim jestem? Kim jest ktokolwiek spośród nas? Jaka jedna etykietka może zdefiniować  człowieka?


Jestem córką, siostrą, matką, żoną, przyjaciółka, teściową i babcią; ale definiowanie siebie w tych kategoriach mówi ci bardzo niewiele o mnie; pewnie najpierw musiałabym napisać książkę o każdej z tych ról. W moim przypadku możesz znaleźć mnie w moich książkach – ale po napisaniu ich, zazwyczaj idę dalej, nie jestem już dłużej w tym samym miejscu. Czasami zmieniam zdanie o tym, o czym pisałam.


Na miłość boską: występuję w dziesiątkach ról. Wszyscy to robimy.


Ale jest także rzeczywistość bycia Żydem i rzeczywistość etnicznej bigoterii wobec narodu żydowskiego. 


Jako Żydówka wiem, jak głęboko rani rasizm. Rozumiem, dlaczego afro-Amerykanie (lub ludzie Pierwszego Narodu, lub Amerykanie pochodzenia azjatyckiego, latynoskiego i amerykańscy muzułmanie) wolą czasem pracować z ludźmi z własnej grupy. Czasami ja też wolę. 


Otrzymałam imię po mojej babce, matce mojego ojca, Perele, kobiecie, którą zatłukli na śmierć Kozacy. Noszę jej imię i jakąś część jej DNA. Jak mogę o tym kiedykolwiek zapomnieć?


Miała herbaciarnię. Czy jej zabójcy przyszli po nią rano – kiedy już przygotowała herbatę dla klientów, czy to był nocny napad? Czy bezbronni Żydzi spali – czy miała czas na wyrecytowanie Szema zanim śmiejący się, pijani mężczyźni podcięli jej gardło?  


Mam DNA wszystkich moich krewnych, których potomków nigdy nie spotkałam, ponieważ zostali zamordowani w pogromach i w Holocauście. Moja brakująca, wielopokoleniowa rodzina poszła z dymem.  


Zaprosiłam kiedyś przyjaciółkę, afro-amerykańską profesor, żeby dołączyła do mnie i mojego syna podczas wizyty w Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Przez cały czas wizyty mówiła o tym, że nie ma Muzeum Niewolnictwa. Zgadzałam się z nią. Niemniej myślałam: czy Żydom nie wolno skupić się na własnej tragedii bez równoczesnego mówienia o tragediach wszystkich innych?


Wiele lat później znowu byłam w Muzeum Holocaustu. Tym razem zauważyłam, że większość książek w sklepie Muzeum dotyczyła ludobójstwa i masowych mordów, które nie miały nic wspólnego z Żydami. Raz jeszcze zastanawiałam się, czy Żydzi kiedykolwiek będą mogli opłakiwać swoich bez oskarżenia o egoizm, epatowanie cierpieniem i partykularyzm. Stamtąd poszłam na spotkanie z feministką, która powiedziała:


"O, jak się cieszę, że poszłaś do tego Muzeum! Ja jestem ormiańską chrześcijanką. Moi przodkowie doświadczyli ludobójstwa i wygnania z rąk Turków. Czułam, że to również o mnie”.

Natychmiast zawstydziłam się własnych myśli i ucieszyłam, że Żydzi – oczywiście, Żydzi! – uczynili, że to również o niej, że jej dramat jest pamiętany.


Niektórzy mówią, że tego Bóg oczekuje od Żydów. 


Jestem biała – ale jestem także Żydówką. Bycie Żydem nie oznacza przynależności do jakiejś rasy; to jest religia, historyczne dziedzictwo, kultura, wskazówki etyczne. Powiedz to nienawidzącemu Żydów.


Kiedyś biali Żydzi byli poniżani jako Azjaci zarówno w Europie, jak w Ameryce – ale są także kolorowi Żydzi. Ci ze świata arabskiego, z Północnej Ameryki, z Indii i z Azji Środkowej mają kolory skóry od czarnego, przez brązowy do oliwkowego i często nie daje się ich odróżnić od ich nie-żydowskich sąsiadów. Kolorowi Żydzi stanowią połowę populacji Izraela; uciekli przed nieustającymi prześladowaniami lub wygnano ich ze świata arabskiego i muzułmańskiego.


Jak na ironię: moi anty-rasistowscy koledzy wydają się sprzeciwiać wszelkiego rodzaju rasizmowi, poza jednym: nienawiścią do Żydów znaną także jako antysemityzm. To jest jedyny rasizm, który jest zarówno dozwolony, jak wybielany przez antyrasistowskich postępowców.


O Boże: nie wiem, jak możemy rozwiązać problem spustoszeń dokonywanych przez rasizm, konsekwencje europejskiego kolonializmu i propagandę, która napuszcza marginalizowane grupy przeciwko Żydom.


Tak wiele z niedawnych czynów antysemickiego wandalizmu i fizycznych ataków na Żydów w Nowym Jorku popełnili afro-Amerykanie i/lub muzułmanie. 


Żydzi jednak nie powinni pozwolić na to, by ich zawstydzano i obwiniano – czyniono kozłem ofiarnym – z tego powodu, że czarni Afrykanie sprzedawali czarnych Afrykanów w niewolę; z powodu tego, że czarni muzułmanie i etniczni Arabowie-muzułmanie zarządzali znaczną częścią europejskiego i amerykańskiego handlu niewolnikami; z tego powodu, że biali chrześcijanie w Europie, w Ameryce Północnej i Południowej (tak, i garść Żydów także) wzbogacili się na pracy zarówno afrykańskich niewolników, jak białych kontraktowych służących.   


Kiedy kwitł ohydny handel afrykańskimi niewolnikami, moi przodkowie ledwo trzymali się przy życiu na zimnych pustkowiach Europy Wschodniej i na upalnych pustyniach świata muzułmańskiego. Większości z nich nie udało się przetrwać.  

 

Post-election musings: Whither America? Whither US Jews?

Arutz Sheva, 9 listopada 20186
Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaPhyllis Chesler

Emerytowana profesor psychologii City University of New York, współzałożycielka Association for Women in Psychology oraz National Women's Health Network.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1352 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26
To jeszcze nie apokalipsa   Jacoby   2019-03-25
Kolonialne pochodzenie sympatii do ”Żon ISIS”   Frantzman   2019-03-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk