Prawda

Czwartek, 12 grudnia 2019 - 10:51

« Poprzedni Następny »


Powyborcza zaduma: Dokąd zmierzasz Ameryko? Dokąd zmierzacie amerykańscy Żydzi?


Phyllis Chesler 2018-11-14

Kandydująca z ramienia partii demokratycznej Sharice Davids, republikanka Susan Hutchison oraz  Rashida Tlaib, która z ramienia partii demokratycznej jako  pierwsza muzułmanka zdobyła miejsce w amerykańskim Kongresie.
Kandydująca z ramienia partii demokratycznej Sharice Davids, republikanka Susan Hutchison oraz  Rashida Tlaib, która z ramienia partii demokratycznej jako  pierwsza muzułmanka zdobyła miejsce w amerykańskim Kongresie.


Jestem bardzo niespokojna, trochę nieswoja. Po wyborach naród wydaje się jeszcze bardziej spolaryzowany. Wszystko, co nas czeka, może być politycznymi impasami, ciągnącą się wojną domową i narastającą pogardą dla oponenta. Wydaje się, że te wybory niewiele zmieniły.Nie zdarzyło się nic naprawdę dramatycznego. Nastroje są przygaszone. Mozolna, ciężka praca po obu stronach i imponująco długie i męczące kolejki wyborców przy urnach.  


Jestem feministką i cieszę się, że tak wiele kobiet startowało i zostało wybranych. Jednak jako feministkę, bardziej interesuje mnie program niż płeć. 


Z jednej strony, zakładając, że te kobiety mają po temu kwalifikacje (nie zawsze tak jest – a pierwsza na myśl przychodzi Alexandria Ocasio-Cortez), wyniesienie na wysokie stanowiska ludzi z grup poprzednio dyskryminowanych powinno było zdarzyć się już dawno i warto to powitać z radością. Z drugiej strony, jedyną sprawą, jaka mnie interesuje, to ich poglądy.


Niektóre aktywne w polityce kobiety mogą popierać prawo szariatu i kogoś takiego jak Farrakhan – sprzeciwiać się prawu Izraela do istnienia. Na myśl przychodzą natychmiast Rashida Tlaib z Michigan, Ilhan Omar z Minnesoty. Tlaib tańczyła z flagą Palestyny, kiedy wygłaszała mowę zwycięską; Omar nosi hidżab, co jest w porządku – ale, ponieważ znam trochę somalijską kulturę w Minnesocie, zastanawiam się, jakie ma poglądy w sprawach takich jak FGM, przymusowe małżeństwo i poligamia.


Chociaż są kobietami, niektóre polityczki popierają dalsze osłabienie Roe v Wade. Tutaj na myśl przychodzą Marsha Blackburn z Tennessee, Martha Roby z Alabamy i Carol Miller z West Virginia. Wszystkie zdobyły miejsca w Senacie lub Izbie Reprezentantów i wszystkie sprzeciwiają się wolności reprodukcyjnej kobiet, podobnie jak robią to dwie nowe polityczki na stanowiskach gubernatorów, Kristi Noem z South Dakoty i Kay Ellen Ivey z Alabamy. 


Te same polityczki, które są przeciwko prawu kobiet do przerywania ciąży, są za Izraelem. 


Jestem za prawem kobiet do przerywania ciąży i odmawiam wyboru między tymi dwiema sprawami; jednak żyję w kraju i w czasie, gdzie się tego ode mnie oczekuje.


Czy możemy sądzić polityków na podstawie ich rasy, religii, pochodzenia klasowego, przynależności etnicznej?  Podejrzewam, że nie powinniśmy, obawiam się, że czasem musimy. Sposób w jaki obecnie bałkanizujemy tożsamość jest bardzo niepokojący.   


Kim jestem? Kim jest ktokolwiek spośród nas? Jaka jedna etykietka może zdefiniować  człowieka?


Jestem córką, siostrą, matką, żoną, przyjaciółka, teściową i babcią; ale definiowanie siebie w tych kategoriach mówi ci bardzo niewiele o mnie; pewnie najpierw musiałabym napisać książkę o każdej z tych ról. W moim przypadku możesz znaleźć mnie w moich książkach – ale po napisaniu ich, zazwyczaj idę dalej, nie jestem już dłużej w tym samym miejscu. Czasami zmieniam zdanie o tym, o czym pisałam.


Na miłość boską: występuję w dziesiątkach ról. Wszyscy to robimy.


Ale jest także rzeczywistość bycia Żydem i rzeczywistość etnicznej bigoterii wobec narodu żydowskiego. 


Jako Żydówka wiem, jak głęboko rani rasizm. Rozumiem, dlaczego afro-Amerykanie (lub ludzie Pierwszego Narodu, lub Amerykanie pochodzenia azjatyckiego, latynoskiego i amerykańscy muzułmanie) wolą czasem pracować z ludźmi z własnej grupy. Czasami ja też wolę. 


Otrzymałam imię po mojej babce, matce mojego ojca, Perele, kobiecie, którą zatłukli na śmierć Kozacy. Noszę jej imię i jakąś część jej DNA. Jak mogę o tym kiedykolwiek zapomnieć?


Miała herbaciarnię. Czy jej zabójcy przyszli po nią rano – kiedy już przygotowała herbatę dla klientów, czy to był nocny napad? Czy bezbronni Żydzi spali – czy miała czas na wyrecytowanie Szema zanim śmiejący się, pijani mężczyźni podcięli jej gardło?  


Mam DNA wszystkich moich krewnych, których potomków nigdy nie spotkałam, ponieważ zostali zamordowani w pogromach i w Holocauście. Moja brakująca, wielopokoleniowa rodzina poszła z dymem.  


Zaprosiłam kiedyś przyjaciółkę, afro-amerykańską profesor, żeby dołączyła do mnie i mojego syna podczas wizyty w Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Przez cały czas wizyty mówiła o tym, że nie ma Muzeum Niewolnictwa. Zgadzałam się z nią. Niemniej myślałam: czy Żydom nie wolno skupić się na własnej tragedii bez równoczesnego mówienia o tragediach wszystkich innych?


Wiele lat później znowu byłam w Muzeum Holocaustu. Tym razem zauważyłam, że większość książek w sklepie Muzeum dotyczyła ludobójstwa i masowych mordów, które nie miały nic wspólnego z Żydami. Raz jeszcze zastanawiałam się, czy Żydzi kiedykolwiek będą mogli opłakiwać swoich bez oskarżenia o egoizm, epatowanie cierpieniem i partykularyzm. Stamtąd poszłam na spotkanie z feministką, która powiedziała:


"O, jak się cieszę, że poszłaś do tego Muzeum! Ja jestem ormiańską chrześcijanką. Moi przodkowie doświadczyli ludobójstwa i wygnania z rąk Turków. Czułam, że to również o mnie”.

Natychmiast zawstydziłam się własnych myśli i ucieszyłam, że Żydzi – oczywiście, Żydzi! – uczynili, że to również o niej, że jej dramat jest pamiętany.


Niektórzy mówią, że tego Bóg oczekuje od Żydów. 


Jestem biała – ale jestem także Żydówką. Bycie Żydem nie oznacza przynależności do jakiejś rasy; to jest religia, historyczne dziedzictwo, kultura, wskazówki etyczne. Powiedz to nienawidzącemu Żydów.


Kiedyś biali Żydzi byli poniżani jako Azjaci zarówno w Europie, jak w Ameryce – ale są także kolorowi Żydzi. Ci ze świata arabskiego, z Północnej Ameryki, z Indii i z Azji Środkowej mają kolory skóry od czarnego, przez brązowy do oliwkowego i często nie daje się ich odróżnić od ich nie-żydowskich sąsiadów. Kolorowi Żydzi stanowią połowę populacji Izraela; uciekli przed nieustającymi prześladowaniami lub wygnano ich ze świata arabskiego i muzułmańskiego.


Jak na ironię: moi anty-rasistowscy koledzy wydają się sprzeciwiać wszelkiego rodzaju rasizmowi, poza jednym: nienawiścią do Żydów znaną także jako antysemityzm. To jest jedyny rasizm, który jest zarówno dozwolony, jak wybielany przez antyrasistowskich postępowców.


O Boże: nie wiem, jak możemy rozwiązać problem spustoszeń dokonywanych przez rasizm, konsekwencje europejskiego kolonializmu i propagandę, która napuszcza marginalizowane grupy przeciwko Żydom.


Tak wiele z niedawnych czynów antysemickiego wandalizmu i fizycznych ataków na Żydów w Nowym Jorku popełnili afro-Amerykanie i/lub muzułmanie. 


Żydzi jednak nie powinni pozwolić na to, by ich zawstydzano i obwiniano – czyniono kozłem ofiarnym – z tego powodu, że czarni Afrykanie sprzedawali czarnych Afrykanów w niewolę; z powodu tego, że czarni muzułmanie i etniczni Arabowie-muzułmanie zarządzali znaczną częścią europejskiego i amerykańskiego handlu niewolnikami; z tego powodu, że biali chrześcijanie w Europie, w Ameryce Północnej i Południowej (tak, i garść Żydów także) wzbogacili się na pracy zarówno afrykańskich niewolników, jak białych kontraktowych służących.   


Kiedy kwitł ohydny handel afrykańskimi niewolnikami, moi przodkowie ledwo trzymali się przy życiu na zimnych pustkowiach Europy Wschodniej i na upalnych pustyniach świata muzułmańskiego. Większości z nich nie udało się przetrwać.  

 

Post-election musings: Whither America? Whither US Jews?

Arutz Sheva, 9 listopada 20186
Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaPhyllis Chesler

Emerytowana profesor psychologii City University of New York, współzałożycielka Association for Women in Psychology oraz National Women's Health Network.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1426 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk