Prawda

Piątek, 23 sierpnia 2019 - 12:57

« Poprzedni Następny »


Sto lat nowej Europy


Andrzej Koraszewski 2018-11-13


Kiedy my w Polsce nieco dziwacznie świętowaliśmy stulecie naszej niepodległości, świat celebrował w Paryżu zakończenie pierwszej wojny światowej. Koniec rzezi, w której zginęło 14 milionów ludzi i początek przygotowań do następnej, w której miało zginąć znacznie więcej.

Niektórzy twierdzą, że to była ta sama wojna o hegemonię w kolonialnym świecie, przerwana na dwadzieścia lat, żeby zwaśnione strony mogły nabrać sił do nowych morderczych zmagań. Jeszcze w czasie drugiej wojny światowej szwedzki historyk (i gorący zwolennik Adolfa Hitlera) przekonywał, że w obydwu przypadkach była to rękawica rzucona przez bardziej moralne i bardziej rozwinięte Niemcy aroganckim Brytyjczykom. Jakby na sprawę nie patrzeć, skończyły się te dwie wojny kresem epoki kolonializmu i potwornymi zniszczeniami w Europie, Azji i w Afryce.

Wyłonił się po tych wojnach nowy świat, z Ameryką jako supermocarstwem i Związkiem Radzieckim gotowym rzucić rękawicę o hegemonię w tym nowym świecie.


Doniesienia o paryskich uroczystościach setnej rocznicy zakończenia pierwszej wojny światowej zdominowała kontrowersja wokół słów francuskiego prezydenta, które nie spodobały się amerykańskiemu prezydentowi. Jeszcze w samolocie, lecąc na paryskie spotkanie przywódców świata Trump napisał: 

 „Prezydent Macron właśnie zasugerował, że Europa powinna stworzyć własną armię, aby chronić się przed Stanami Zjednoczonymi, Chinami i Rosją. Bardzo obraźliwe, ale może by najpierw Europa zaczęłaby wnosić sprawiedliwą część do NATO, którą USA w lwiej części finansuje”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron chyba domyślił się, że popełnił jakąś gafę, bo w sobotę przed spotkaniem z prezydentem USA Donaldem Trumpem oświadczył, że Europa powinna wziąć większą odpowiedzialność za swoją obronę. Przyjaciółce przypomniało to historię sprzed kilkunastu lat, kiedy generał Colin Powell był amerykańskim sekretarzem stanu i francuski reporter zadał mu pytanie, czy „Ameryka zamierza zachować kontrolę nad którymkolwiek z ostatnio przejętych terytoriów?” Colin Powell popatrzył na niego i powiedział powoli i wyraźnie: „Na pewno zachowamy kontrolę nad jakimś terytorium, będzie to tak samo jak terytorium, które zachowaliśmy we Francji po drugiej wojnie światowej, jeśli sprawdzisz, to zobaczysz, że zachowaliśmy powierzchnię około dwóch metrów na metr na każdego Amerykanina, którego straciliśmy we Francji i który jest tam pochowany.”


Amerykański prezydent pojechał na paryskie spotkanie nie tylko jako głowa najpotężniejszego dziś państwa na świecie, być może przede wszystkim pojechał jako głowa państwa, które dwukrotnie wysyłało swoich żołnierzy do Europy, by zmusić ją do pokoju. Czort wie dlaczego, ta reakcja generała Powella na pytanie francuskiego żurnalisty przypomniała mi jeden z radiowych felietonów Alistaira Cooke’a. Jego „Listy z Ameryki” były  najdłużej trwającym programem radiowym BBC. Przez blisko 50 lat, tydzień w tydzień, mówił o Ameryce z wiedzą, kulturą i talentem jakie nieczęsto się spotyka. Sięgnąłem po wybor jego felietonów i otworzyłem tekst o innym amerykańskim sekretarzu stanu, który sprawował swoją funkcję bezpośrednio po drugiej wojnie światowej, o którym pan Macron, pani Merkel i inni prawdopodobnie wiedzą zbyt mało.


Dean Gooderham Acheson był sekretarzem stanu w administracji prezydenta Trumana. Alistair Cooke zaczyna od opisu jego śmierci 12  października 1971 roku, amerykański polityk był od dawna na politycznej emeryturze, a nowa generacja miała własną interpretację historii. W końcu lat 60. Cooke miał wykład na uniwersytecie w Minnesocie, w którym miał mówić o latach bezpośrednio po zakończeniu drugiej wojny światowej, o latach kiedy Europa była okaleczona, całkowicie zależna od Stanów Zjednoczonych, zagrożona przez Związek Radziecki i własne potężne komunistyczne partie polityczne.

Kiedy zaczął mówić, ze zdumieniem odkrył, że większość obecnych na sali studentów najwyraźniej nigdy nie słyszała o żadnym Planie Marshalla, a ci którzy coś słyszeli, najwyraźniej byli przekonani, że był to chytry, imperialistyczny plan uzależnienia Europy od Ameryki. Uświadomił sobie, że w czasach, o których miał mówić, jego słuchaczy nie było jeszcze na świecie lub byli małymi dziećmi, że zakończenie wojny, zajęcie przez ZSRR Azerbejdżanu, oblężenie Berlina, Plan Marshalla to wszystko znajdowało się w martwym polu poza własną pamięcią i przed uporządkowanym opisem w podręcznikach historii. Z ich pytań wyłaziło głębokie przekonanie jednych, że Truman i Acheson byli częścią antykomunistycznego obłędu McCarthy’ego, oraz innych, z bardziej prawicowych opcji, że administracja Trumana bezczelnie współpracowała z komunistami. Łatwiej wypowiadać zdecydowane sądy niż grzebać się w historycznych szczegółach. Ameryka nie tylko wysłała swoich żołnierzy do walki, ale również zbroiła i karmiła walczącą z nazizmem Europę, a potem pomogła jej przetrwać najgorszy powojenny czas.


Alistair Cooke przypomina nazwisko Willa Claytona. Plan Marshalla nie był właściwie planem generała Marshalla. Clayton był przedsiębiorcą, przekonanym, że politycy nie mają pojęcia o ekonomii, przypadkiem trafił do dyplomacji, a jego poglądy często irytowały zawodowych dyplomatów. Dla niego najważniejsze było pytanie, jak Europa może najszybciej stać się ponownie funkcjonującą częścią światowej gospodarki. Truman wysłał go do Europy na rekonesans i po powrocie Clayton przestawiał w swoich sprawozdaniach dramatyczny obraz zniszczonych miast, zburzonych fabryk, rozbitych trakcji kolejowych, głodnej i zdesperowanej ludności. Te raporty trafiały na biurko Achesona i współpracującego z nim sowietologa Georga Kennana. Kiedy wyłonił się zarys planu odbudowy Europy, Acheson przedstawił go podczas wykładu na małym uniwersytecie w Mississipi. Prasa nie zwróciła na to uwagi i pierwsza próba zakończyła się niewypałem. Zrozpaczony Acheson zwrócił się do swojego zastępcy, generała Marshalla, który miał zaplanowane wystąpienie na inny temat na uniwersytecie Harvarda, żeby zmienił swoje plany i ponownie przedstawił ten projekt podczas tego wykładu. I znów klapa, bo jak pisał Cooke:

„Styl wystąpień generała Marshalla był drętwy i monotonny, był po prostu zbyt porządnym facetem, żeby urządzać teatr. Więc znów nikt nie zwrócił uwagi. Największe gazety zamieściły zaledwie uprzejme wzmianki. Co więcej, ta obietnica radykalnego wsparcia europejskiego przemysłu była celowo złagodzona.”

Marshall obawiał się reakcji Kongresu, który był zdominowany przez republikanów i wśród których wielu było głęboko niechętnych takim pomysłom. Na szczęście zareagował Ernest Bevin, brytyjski minister spraw zagranicznych, który dostrzegł, że jest to plan uratowania Europy przed „głodem, biedą, desperacją i chaosem”.    


Tym razem reakcje były zupełnie inne i tak generał Marshall stał się ojcem wielkiego projektu, który nadal był pod wielkim znakiem zapytania. Plan obejmował całą Europę, włącznie ze Związkiem Radzieckim. Wstępne rozmowy zakończyły się trzaśnięciem drzwiami przez Mołotowa, który oświadczył, że cały ten plan jest próbą zalania Europy amerykańskimi towarami i amerykańską bronią. Kongres był nadal niechętny i wielu kongresmanów było przekonanych, że Europa i tak skręci na lewo i najlepiej byłoby pozostawić ten chory kontynent własnemu losowi. Tymczasem w Europie ten sam Ernest Bevin, który nadał impetu idei Planu Marshalla, głosił, że Wielka Brytania jest „ostatnim bastionem socjaldemokracji, który przeciwstawia się krwiożerczemu amerykańskiemu kapitalizmowi i komunistycznej dyktaturze sowieckiej Rosji”.


W Ameryce Kennan, Clayton i Acheson niestrudzenie pchali projekt „odepchnięcia” komunizmu w Europie przez jej szybką odbudowę. O podzielonej Europie Acheson pisał: „Ci ludzie są zdesperowani. Odbudowa europejskiego życia może to odwrócić.”


I rzeczywiście odwróciła, zatrzymując komunizm na żelaznej kurtynie. Pamięć o tej niebywałej operacji zmieniała się w zamgloną i wypaczoną legendę, a przecież wtedy właśnie wypracowano nową filozofię postkolonialnego świata, z zasadą bogacenia się razem, a nie jeden kosztem drugiego. Ciekawe czy prezydent Macron wie, skąd wyszła idea Wspólnoty Węgla i Stali i czy zna historię awantur jakie spotkały jego rodaka, Roberta Schumana, za bezczelność rozmawiania o tej wspólnocie z Adenauerem po niemiecku? Czy zna również reakcje Brytyjczyków na tę wspólnotę? Byli przekonani, że jest to wspierany przez Amerykanów spisek francusko-niemiecki przeciw brytyjskim interesom. Churchill zareagował na tę propozycję pogardliwym parsknięciem, że bardzo lubi Belgów i Francuzów, ale nie będzie się zniżał do ich poziomu. Ciekawe co miał na myśli dzisiejszy francuski prezydent, kiedy przemawiając podczas uroczystości w Paryżu zaapelował do światowych przywódców, aby odrzucili nacjonalizm, który określił jako zdradę patriotyzmu.

„Mówiąc, że nasze interesy są na pierwszym miejscu i że gwiżdżemy na innych, przekreślamy najcenniejszą rzecz w narodzie – jego moralne wartości”.  

Pewnie nie miał na myśli Planu Marshalla dla Afryki i Bliskiego Wschodu. Wygłosił piękne słowa, ale problem w tym, że wartości moralne wywrzaskiwane są również przez hordy nacjonalistów, a wściekły nacjonalizm skrywa się coraz częściej pod liturgicznymi szatami.


Już po anschussie Austrii, Beverley Baxterbrytyjski polityk konserwatywny pochodzenia kanadyjskiego pisał o niemieckim nacjonalizmie w australijskim dzienniku „Shepparton Advertiser”, 25 listopada 1938:

Jest jakiś niesamowity autentyczny idealizm w tym ruchu. Jest wypisany na twarzach młodych ludzi, którzy paradują w  jego mundurach. Nie można patrzeć na błyszczące oczy i jaśniejące twarze tych chłopców bez tego, by przyznać, że Hitler dokonał cudu. Sądząc po fizycznym zdrowiu i harcie ducha, zmienił pokonany i zdesperowany naród w nową, wspaniałą generację.


Niestety, inicjując ten ruch „narodowej odnowy” (i nie powtarzam tego zwrotu z ironią) uwolnił również siły narodowej degeneracji, które dziś wymknęły się spod kontroli. Zaś najbardziej plugawe z tych sił są prześladowania Żydów”.

Baxter pisał o „brunatnych koszulach”. Nie wiem czy znał ich historię, fakt, że dziesiątki tysięcy brunatnych koszul zalegały niemieckie magazyny wojskowe, gdyż były przygotowane dla niemieckich wojsk kolonialnych, ale marzenie o kolonialnych zdobyczach skończyło się wraz z przegraną wojną i teraz można je było kupić za bezcen, by umundurować armię walczącą o moralną odnowę narodu po klęsce.


Po drugiej wojnie światowej prezydent Truman, Acheson, Kennan, Marshall i inni zdołali przekonać Zachodnią Europę do nowej postkolonialnej filozofii. To był spektakularny sukces, który wyzwolił potężny ruch antyamerykanizmu. Ten antyamerykanizm był po części inspirowany z Moskwy, ale przyjął się wspaniale w Paryżu i w innych miejscach, a idea moralnej odnowy znów zaczęła wracać wraz z mundurami dziwnie podobnymi do brunatnych koszul. Tu u nas próba zakazania ich marszów wywołała gwałtowny protest ojca Tadeusza Rydzyka, w Paryżu Władimir Putin słuchał przemówienia Macrona z życzliwym uśmiechem, nie znalazłem zdjęć z Erdoganem, nie zauważyłem w doniesieniach, czy byli tam również obecni przedstawiciele Iranu.            


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Erdogan był MEF 2018-11-13


Notatki

Znalezionych 1354 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk