Prawda

Niedziela, 18 sierpnia 2019 - 02:43

« Poprzedni Następny »


Francja: Islamiści Facebooka polują stadami


Yves Mamou 2017-10-27


Fatiha Boudjalat, współzałożycielka świeckiego ruchu Viv(r)e la République, jest znaną postacią w antyislamistycznej Francji. Regularnie udziela wywiadów w telewizji i radio, a jej artykuły regularnie publikuje „Le Figaro”. Ostatnio na Facebooku Boudjalat ostro skrytykowała islamistyczną urzędniczkę merostwa la Courneuve, Sonię Nour, za nazwanie tunezyjskiego islamistycznego mordercy dwóch kobiet w Marsylii „męczennikiem”. Dwa tygodnie później konto Facebooka Boudjalat zostało zamknięte.

Nie ją jedną obrali za cel islamiści na Facebooku. Leila Ourzik, artystka, która mieszka w Grigny, głównie muzułmańskim przedmieściu Paryża, jest muzułmanką, która otwarcie je i pije podczas Ramadanu i odmawia noszenia islamskiej zasłony. Z powodu jej nieislamskiego zachowania codziennie otrzymuje groźby i obelgi, które pojawiają się także na jej stronach internetowych. Na Facebooku Ourzik stała się obiektem ataków. Islamiści nękali ją obelgami i groźbami, zamieszczali jej zdjęcia na stronach pornograficznych i wreszcie udało im się doprowadzić do likwidacji jej strony Facebooka. Nagle, bez ostrzeżenia, jej konto Facebooka zostało zamknięte. "Nie raz, wiele razy” – mówi do Gatestone. Dlaczego? "Nie wiem, nigdy mi nie mówią. Ale któregoś dnia jest koniec, wszystko jest wymazane”.


Olivier Aron, dentysta i były polityk przez tygodnie miał zamkniętą stronę Facebooka. Aron jest aktywny w dyskusjach o islamie i islamizmie. Nie jest też nieśmiały. Na Facebooku przeciwstawia się islamistom, którzy jednak nie wydają się zainteresowani dyskusją. Wydają się zainteresowani cenzurowaniem. Zdaniem Arona wielu z nich zaskarżało jego stronę na Facebooku. "Przypuszczam, że oskarżają mnie o rasizm i islamofobię – powiedział Aron – Zastraszanie jest wszędzie. Człowiek, którego w ogóle nie znam, zdobył mój numer telefonu i wszystkie szczegóły moich kontaktów i wysłał je do swoich przyjaciół”. Nie trzeba było długo czekać na konsekwencje. Asystentka Arona w gabinecie dentystycznym otrzymała groźny telefon: „Powiedz doktorowi Aronowi, że wkrótce uderzy go ‘Kelkal’”. Kelkal, algierski terrorysta islamistyczny, był członkiem Zbrojnej Grupy Islamskiej (GIA) i był odpowiedzialny za falę zamachów we Francji latem 1995 r. Chociaż 20 lat temu zabiła go policja, dla wielu zradykalizowanych muzułmanów pozostaje prototypem „współczesnego” dżihadysty.


Wiosną zeszłego roku konto Michela Renarda, nauczyciela historii w Saint Chamond, także zostało usunięte z Facebooka. "Bez żadnego ostrzeżenia, bez możliwości porozmawiania z kimkolwiek, nagle wszystko zniknęło” – powiedział Gatestone. Renard zamieścił na Facebooku niezmiernie staranną analizę islamizmu. “Ale islamiści są bardzo aktywni na Facebooku. Obrażają, grożą ci”. Mimo że Renard nie pozwalał swoim uczniom na “zaprzyjaźnienie się” z nim na Facebooku “ich rodzice skarżyli się dyrektorowi szkoły… Zastraszanie jest wszędzie: w rzeczywistym życiu i w sieci”.


Ci użytkownicy Facebooka, podobnie jak dziesiątki innych, wydają się być ofiarami islamistycznych “stad”. Kiedy „stado” zauważy opinie i analizy tych użytkowników Facebooka, zaskarżają ich do Facebooka jako „rasistów” i „islamofobów” i ich konta zostają zamknięte. 

 

We Francji Facebook zamyka tysiące kont każdego roku. Byłoby ciekawe dowiedzieć się, ile kont zostało zamknięte, ponieważ ich właściciele krytykowali islamizm, ale nikt tego nie wie: Facebook nigdy nie komunikuje się w inny sposób niż przesyłając tępe, gotowe formułki, których intencją jest uniknięcie wyjaśnienia czegokolwiek.


Z tego, co wiemy, „Facebook ma 4,5 tysiąca ‘moderatorów treści’ i niedawno ogłosił plany zatrudnienia dodatkowych 3 tysięcy”, a jak informuje „Gurdian”. 7,5 tysiąca moderatorów na ponad dwa miliardy użytkowników Facebooka? To jest raczej śmieszne.


“Guardian” kontynuuje: "Centra moderujące znajdują się na całym świecie, ale Facebook odmawia ujawnienia ich dokładnej liczby i lokalizacji”. Należy właściwie postawić pytanie: czy Facebook oddaje moderowanie treści podwykonawcom, a jeśli tak, to komu?


We Francji trzy firmy wydają się konkurować ze sobą o podwykonawstwo moderowania treści on line: Netino, Concileo i Atchik Services. "Centra moderujące" tych firm są głównie ulokowane w francuskojęzycznych krajach z tanią siłą roboczą w Afryce Północnej i na Madagaskarze. We Francji krążą pogłoski, że moderatorzy Facebooka są umieszczeni w francuskojęzycznych krajach muzułmańskich, takich jak Tunezja, Algiera i Maroko. Facebook nigdy nie potwierdza ani nie zaprzecza zlecania zadań „moderacji” firmom zatrudniającym tanią, muzułmańską siłę roboczą w Afryce Północnej. 


Godne zauważenia jest, że muzułmańscy głosiciele nienawiści nadal plenią się na Facebooku, podczas gdy antyislamistów spotyka nękanie i utrata ich stron.


W mediach francuskich nieustannie powtarza się, że „islamizm nie jest w stanie wojny z kulturą zachodnią”, chociaż wszyscy widzą, że jest dokładnie odwrotnie. W rezultacie wolność słowa we Francji jest “moderowana” przez muzułmanów w krajach muzułmańskich.


Jak na ironię jednak, gdyby Facebook zamiast tego zlecał “moderację” firmom we Francji lub w Belgii, wynik byłby taki sam. Ekstremistyczni muzułmanie polują stadami, podczas gdy antyekstremiści są głównie indywidualistami. Na przykład, francuska Conseil supérieur de l'audiovisuel, francuski urząd ds. radia i telewizji, jest zarzucany masą protestów za każdym razem, kiedy francuski, antyislamistyczny dziennikarz, Éric Zemmour, pojawia się w telewizji. Zemmour dwa razy do roku jest pozywany do sądu z powodu “rasizmu” – po prostu dlatego, że organizacje islamistyczne, takie jak Collectif contre l'islamophobie en France ("Kolektyw przeciwko islamofobii we Francji", CCIF) prowadzi kampanie, wzywając francuskich muzułmanów do protestowania przeciwko „islamofobii” Zemmoura. Czy ten sam system jest używany wobec mediów społecznościowych? Biorąc pod uwagę totalny brak przejrzystości w kwestii decyzji Facebooka, nie można tego wykluczyć. 


Niestety, działania przeciwko tym kampaniom nękania nadal są “pozorowane”.


Facebook nie tylko cenzuruje treść korzystając z anonimowych “moderatorów”, ale firma stworzyła także specjalny zespół prawny, który odpowiada na pytania policji i służb bezpieczeństwa. We Francji, takie prośby ze strony sądów i wydziałów sprawiedliwości wzrosły z 3208 w 2013 r. do 8121 w 2016 r. Według Le Journal du Net, witryny informacyjnej poświęconej bieżącym wydarzeniom i medium, w 2015 r. "w reakcji na prośby rządu Facebook zamknął 37 990 stron we Francji w porównaniu do 30 126 w Indiach, 6574 w Turcji i tylko 85 w Rosji w tym samym okresie”.


Czy zlikwidowano tylko strony islamistyczne i dżihadystyczne? Co jeszcze? Niewygodne relacje? Rządy w Europie uważają anty-dżihadystów za problem większy nawet od dżihadystów.


W kwietniu 2017 r. Facebook opublikowal raport zatytułowany "Information Operations and Facebook". Na stronie 9 można przeczytać: “Na przykład we Francji do dnia 13 kwietnia te ulepszenia pozwoliły nam podjąć działania przeciwko 30 tysiącom fałszywych kont”. Ulepszenia, o których mówi Facebook, są związane z nową techniką analizy, która pozwala Facebookowi na odkrycie seryjnych kont "fake news". Te "fałszywe” konta, niezaskakująco, były najbardziej aktywne podczas kampanii prezydenckiej we Francji wiosną 2017 r.


Dla Facebooka i dla francuskich oficjeli wielkim pytaniem nie wydaje się być to: “Czy islamizm jest w stanie wojny z naszą wolnością?”, a tylko: “Czy Władimir Putin ingeruje w politykę francuską?” Na to Facebook zwraca uwagę. Facebooka nie stać na ignorowanie żądań polityków. W każdym kraju wielkie pieniądze reklamowe dla platform Facebooka zależą od dobrej woli rządu. 


Ważne jest pamiętania jak w 2015 r., u szczytu kryzysu migracyjnego, niemiecka kanclerz Angela Merkel naciskała na założyciela Facebooka, Marka Zuckerberga, by usunął tysiące postów sprzeciwiających się masowej imigracji. „Czy pracujesz nad tym” – spytała Merkel po angielsku, na co Zuckerberg odpowiedział "twierdząco".


Dwa lata później narzędzia sztucznej inteligencji mogą przynieść chwilowy spokój rządom a firmie szybki zysk – ale nie pokój dla ludności.


France: Facebook Islamists Hunt in Packs

Gatestone Institute, 13 października 2017

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Yves Mamou

 

Francuski dziennikarz przez ponad 20 lat związany z redakcją „Le Monde”.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1351 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26
To jeszcze nie apokalipsa   Jacoby   2019-03-25
Kolonialne pochodzenie sympatii do ”Żon ISIS”   Frantzman   2019-03-25
Izrael kontra jego wrogowie w Europie   Blum   2019-03-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk