Prawda

Wtorek, 7 kwietnia 2020 - 14:38

« Poprzedni Następny »


Antysemityzm jest przede wszystkim nienawiścią, polityka jest tylko wymówką


Elder of Ziyon 2018-11-11


Bret Stephens – żydowski, konserwatywny publicysta ”New York Timesa” - napisał jak podburzająca retoryka Trumpa jest częściowo odpowiedzialna za stworzenie świata, w którym prawicowy terrorysta, taki jak Robert Bowers, czuje się upoważniony do poszukania i zamordowania modlących się Żydów. 

Tym, co najbardziej mnie irytowało w artykule, jest to, że Stephens bronił swojej tezy mówiąc, że trzeba używać ścisłego, prostego języka, nie zaś eufemizmów”:

Może powinniśmy mówić o sobotniej masakrze 11 Żydów w synagodze w Pittsburgh wraz z kampanią wysyłanych pocztą bomb, jaka poprzedziła masakrę, jako o „katastrofach spowodowanych przez człowieka”. 

To był eufemizm, jakiego użyła ówczesna sekretarz bezpieczeństwa krajowego zamiast słowa „terroryzm” podczas składania świadectwa przed Kongresem w 2009 r. Konserwatyści tacy jak ja, nigdy nie pozwolili jej o tym zapomnieć. Jak możesz zajmować się problemem, skoro nawet nie nazywasz go właściwym imieniem?  

Konserwatyści protestowali też, kiedy prezydent Obama posuwał się bardzo daleko, by używać tylko akronimów ISIL lub ISIS zamiast Państwa Islamskiego, żeby uniknąć jakiegokolwiek związku między religią, a barbarzyńskimi czynami dokonywanymi w jej imieniu. I protestowaliśmy po raz trzeci, kiedy liberałowie próbowali twierdzić, że obłęd, nie zaś sympatia do islamu, wyjaśnia czyny takie jak masakra dokonana przez Omara Mateena w 2016 r. w klubie nocnym Pulse w Orlando.

Tak więc konserwatyści powinni mówić równie wyraźnie o tym, co widzieliśmy w zeszłym tygodniu. Nie ma powodu sądzić, że morderca z Pittsburgha, Robert Bowers i domniemany sprawca wysyłania bomb, Cesar Sayoc, są „obłąkani”. Nie są „szaleńcami” typu zamachowca na Gabrielle Giffords, Jareda Lee Loughnera. Są terrorystami z gatunku Teda Kaczynskiego, Unabomber, lub Nidala Malik Hasana, zamachowcy z Fort Hood.

Nazywanie ich jakimkolwiek innym imieniem oznacza takie samo, unikowe igranie słowami, za jakie kiedyś konserwatyści dawali burę liberałom. I jest nie mniej wymigujące się, by uniknąć wyciągnięcia wniosku o politycznej podstawie tych czynów.   

Zgadzam się ze wszystkim, ale mam wątpliwości co do ostatniego zdania.

Jeśli Stephens chce nazywać rzeczy po imieniu, to dlaczego tak starannie unika nazwania tego ataku antysemickim i zamiast tego przypisuje jego powody wyłącznie prawicowemu poglądowi?

Powiedzmy wyraźnie: kiedy ktoś atakuje i zabija Żydów, to robi to dlatego, że nienawidzi Żydów. Nie robi tego z powodu imigracji lub władzy politycznej, kontrolowania banków lub dlatego, że Żydzi są zabójcami Chrystusa. To są wymówki i jest bardzo niebezpieczne uwiarygodniać wymówki, jak gdyby były zasadne.  

Ten morderca nienawidził imigracji, ale nie zamordował imigrantów – zamordował starych, modlących się Żydów. 

Atakowanie Żydów, bo popierają imigrację, jest jak atakowanie Żydów, bo popierają Izrael lub dlatego, że popierają kapitalizm, albo bo popierają socjalizm, bo zachowują się inaczej, bo próbują się integrować. Usunięcie wymówki nie powstrzyma nienawiści.

Nienawidzący Żydów są przede wszystkim nienawidzącymi Żydów. Wkręcają tę nienawiść w cokolwiek jest modnym obiektem nienawiści w kręgach, w których się poruszają. 

W moich niedawnych badaniach antysyjonistycznych prac akademickich ten trend zaznacza się tak silnie, że niemal jest komiczny. Wszystko, co lewicowi autorzy uważają za złe, przypisują Izraelowi ex post facto, niezależnie od tego, jakie są fakty: kolonializm, rasizm, mizoginizm, terroryzm. W jednej pracy widziałem, jak autor argumentuje, że dawanie pełnego obywatelstwa Palestyńczykom jest sposobem uciskania ich. Inny argumentuje, że żołnierze IDF nie gwałcą Arabek z powodu rasizmu. W nagrodzonej książce jest argument, że fakt, iż IDF strzela, żeby nie zabić, dowodzi jak bardzo żołnierze nienawidzą Arabów.  

To nie liberalizm ani lewicowość powodują tak groteskowo zaburzone myślenie – to jest antysemityzm przebrany za antysyjonizm, który prowadzi do takiego myślenia, a wymówki dorabia się do tego faktu.

Nie ma faktu, którego nie da się wykręcić przeciwko Żydom i Żydzi nie mogą zrobić niczego, by powstrzymać ludzi przed nienawidzeniem ich. Dlatego też szukanie politycznych związków nienawistników nie ma sensu – w nienawiści nie ma logiki i przez przypisywanie kategorii mówimy pośrednio, że gdyby okoliczności były inne, nie nienawidziliby Żydów tak bardzo.

Nienawiść do Żydów wyprzedza podawane dla tej nienawiści przyczyny, a przyczyny są tylko wymówkami. Gdyby nie istniała żydowska organizacja dla uchodźców, HIAS, Bowers i tak zabiłby Żydów. Dokonywanie takich powiązań w pewnym niewielkim stopniu przyczynia się do ułatwienia „zrozumienia motywacji” zamachowca. To jest błąd.

Kiedy człowiek tak przepełniony nienawiścią do Żydów podaje „logiczną” przyczynę tej nienawiści, dlaczego uwiarygodniać go w jakikolwiek sposób? Nikt nie potraktowałby poważnie członka KKK, który podaje ”przyczynę” nienawiści do czarnych ludzi, bo pomysł, że czarni ludzie mają być traktowani inaczej niż wszyscy inni w oparciu o to, co robią lub w co wierzą, jest prima facie absurdalny. Nikt nie uwierzyłby, gdyby rasista powiedział, że jego rasizm wynika z dominacji czarnych w sporcie, ale kiedy ludzie mówią, że nienawidzą Żydów za dominację w mediach, ich argumentowi przyznaje się wystarczająco dużo szacunku, byśmy spędzali czas na obalaniu go.

Prawdziwą przyczyną rasizmu wobec czarnych jest to, że nienawistnik widzi ich jako innych od siebie. I to jest jedyna przyczyną nienawiści ludzi do Żydów i Izraela. Wszystko inne jest mydleniem oczu.

Niemniej wszyscy traktują przyczyny nienawiści do Żydów jak gdyby były na wpół uprawnionymi uzasadnieniami, z którymi trzeba dyskutować. Wskazywanie, że Marks był ochrzczony i że Żydzi byli ofiarami komunizmu, nie oświeci nagle człowieka nienawidzącego Żydów, który twierdzi, że Żydzi byli odpowiedzialni za śmierć 60 milionów ludzi w Związku Radzieckim.  


Danie wiary twierdzeniu Bowersa, że nienawidzi Żydów, z powodu imigracji, nobilituje jego wymówkę i minimalizuje szaloną nienawiść.

Cała dyskusja lewica/prawica w sprawie antysemityzmu pomija sedno. Nienawiść do Żydów jest całkowicie niezależna od „powodów”, jakie podają nienawistnicy.

Czy Protokoły mędrców Syjonu to przedmiot rozmów lewicy, czy prawicy? Jedni i drudzy ich używają, albo w ich oryginalnej formie, albo wtedy, kiedy szanowani akademicy piszą książkę o tytule The Israel Lobby. To jest czysty antysemityzm i ”argumenty” o ukrytej żydowskiej/syjonistycznej kontroli nad sieciami władzy są atrakcyjne dla ekstremistów i nienawistników wszystkich skrzydeł politycznych.

Możemy sporo dowiedzieć się o dzisiejszym antysemityzmie przez spojrzenie na historię.

Tutaj jest fragment popularnego antysemickiego traktatu z 1703 r., argumentującego, że Żydzi powinni raz jeszcze zostać wygnani nie tylko z Anglii, ale z całego obszaru chrześcijaństwa:


Możemy spojrzeć na ten osiemnastowieczny antysemityzm i teraz widzimy go jako nienawiść, którą był wówczas. Możemy zobaczyć kłamstwa. Jest oczywiste, że antysemici wymyślali i szerzyli kalumnie, by zdobyć więcej nienawistników dla swojej sprawy.

To samo dzieje się również dzisiaj. Ze wszystkich stron.

 Chcę powiedzieć wyraźnie: istnieje odpowiedzialność ludzi, którzy tworzą środowisko, w jakim nienawiść do Żydów uważa się za akceptowalną. To dzieje się na lewicy na uniwersytetach z koszmarnymi antysyjonistycznymi „badaniami”, które wyszukują coraz więcej powodów nienawiści do Izraela, i to dzieje się w szambach skrajnie prawicowych stron internetowych. Istnieje podżeganie do nienawiści wobec Żydów na lewicy, na prawicy, wśród chrześcijan i muzułmanów, a nawet wśród samych Żydów. Nie brakuje ludzi, którzy są bardziej niż chętni do uwierzenia we wszystko, co czyni, że lepiej myślą o sobie przez demonizowanie innych. Ludzie bez charakteru idą za tłumem i w tym sensie musimy, oczywiście, walczyć z tymi toksycznymi środowiskami, które hodują takie myślenie.  


Ale to nie polityka ani ideologia tworzą nienawiść do Żydów. Nienawiść siedzi głęboko w nienawidzącym, a usprawiedliwienie jej dochodzi potem. Nie uwznioślajcie „przyczyn” podawanych na usprawiedliwienie tej nienawiści, bo to nadaje tym przyczynom prawomocności.

Nienawidzenie Żydów (lub jakiejkolwiek innej etnicznej albo rasowej grupy) jest odrażające, kropka. Mówienie, że Pittsburgh dowodzi czegoś o „drugiej stronie”, rozmywa koszmar rzeczywistości. Antysemityzm trzeba atakować bezpośrednio, a jego filozofia nienawiści musi być traktowana z pogardą.


Antisemitism is hate first, politics are just an excuse

Elder of Ziyon, 2 listopada 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Elder of Ziyon

Amerykański bloger prowadzący jeden z najlepiej udokumentowanych bloogów na temat antysemityzmu. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1502 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk