Prawda

Czwartek, 22 sierpnia 2019 - 19:50

« Poprzedni Następny »


Antysemityzm jest przede wszystkim nienawiścią, polityka jest tylko wymówką


Elder of Ziyon 2018-11-11


Bret Stephens – żydowski, konserwatywny publicysta ”New York Timesa” - napisał jak podburzająca retoryka Trumpa jest częściowo odpowiedzialna za stworzenie świata, w którym prawicowy terrorysta, taki jak Robert Bowers, czuje się upoważniony do poszukania i zamordowania modlących się Żydów. 

Tym, co najbardziej mnie irytowało w artykule, jest to, że Stephens bronił swojej tezy mówiąc, że trzeba używać ścisłego, prostego języka, nie zaś eufemizmów”:

Może powinniśmy mówić o sobotniej masakrze 11 Żydów w synagodze w Pittsburgh wraz z kampanią wysyłanych pocztą bomb, jaka poprzedziła masakrę, jako o „katastrofach spowodowanych przez człowieka”. 

To był eufemizm, jakiego użyła ówczesna sekretarz bezpieczeństwa krajowego zamiast słowa „terroryzm” podczas składania świadectwa przed Kongresem w 2009 r. Konserwatyści tacy jak ja, nigdy nie pozwolili jej o tym zapomnieć. Jak możesz zajmować się problemem, skoro nawet nie nazywasz go właściwym imieniem?  

Konserwatyści protestowali też, kiedy prezydent Obama posuwał się bardzo daleko, by używać tylko akronimów ISIL lub ISIS zamiast Państwa Islamskiego, żeby uniknąć jakiegokolwiek związku między religią, a barbarzyńskimi czynami dokonywanymi w jej imieniu. I protestowaliśmy po raz trzeci, kiedy liberałowie próbowali twierdzić, że obłęd, nie zaś sympatia do islamu, wyjaśnia czyny takie jak masakra dokonana przez Omara Mateena w 2016 r. w klubie nocnym Pulse w Orlando.

Tak więc konserwatyści powinni mówić równie wyraźnie o tym, co widzieliśmy w zeszłym tygodniu. Nie ma powodu sądzić, że morderca z Pittsburgha, Robert Bowers i domniemany sprawca wysyłania bomb, Cesar Sayoc, są „obłąkani”. Nie są „szaleńcami” typu zamachowca na Gabrielle Giffords, Jareda Lee Loughnera. Są terrorystami z gatunku Teda Kaczynskiego, Unabomber, lub Nidala Malik Hasana, zamachowcy z Fort Hood.

Nazywanie ich jakimkolwiek innym imieniem oznacza takie samo, unikowe igranie słowami, za jakie kiedyś konserwatyści dawali burę liberałom. I jest nie mniej wymigujące się, by uniknąć wyciągnięcia wniosku o politycznej podstawie tych czynów.   

Zgadzam się ze wszystkim, ale mam wątpliwości co do ostatniego zdania.

Jeśli Stephens chce nazywać rzeczy po imieniu, to dlaczego tak starannie unika nazwania tego ataku antysemickim i zamiast tego przypisuje jego powody wyłącznie prawicowemu poglądowi?

Powiedzmy wyraźnie: kiedy ktoś atakuje i zabija Żydów, to robi to dlatego, że nienawidzi Żydów. Nie robi tego z powodu imigracji lub władzy politycznej, kontrolowania banków lub dlatego, że Żydzi są zabójcami Chrystusa. To są wymówki i jest bardzo niebezpieczne uwiarygodniać wymówki, jak gdyby były zasadne.  

Ten morderca nienawidził imigracji, ale nie zamordował imigrantów – zamordował starych, modlących się Żydów. 

Atakowanie Żydów, bo popierają imigrację, jest jak atakowanie Żydów, bo popierają Izrael lub dlatego, że popierają kapitalizm, albo bo popierają socjalizm, bo zachowują się inaczej, bo próbują się integrować. Usunięcie wymówki nie powstrzyma nienawiści.

Nienawidzący Żydów są przede wszystkim nienawidzącymi Żydów. Wkręcają tę nienawiść w cokolwiek jest modnym obiektem nienawiści w kręgach, w których się poruszają. 

W moich niedawnych badaniach antysyjonistycznych prac akademickich ten trend zaznacza się tak silnie, że niemal jest komiczny. Wszystko, co lewicowi autorzy uważają za złe, przypisują Izraelowi ex post facto, niezależnie od tego, jakie są fakty: kolonializm, rasizm, mizoginizm, terroryzm. W jednej pracy widziałem, jak autor argumentuje, że dawanie pełnego obywatelstwa Palestyńczykom jest sposobem uciskania ich. Inny argumentuje, że żołnierze IDF nie gwałcą Arabek z powodu rasizmu. W nagrodzonej książce jest argument, że fakt, iż IDF strzela, żeby nie zabić, dowodzi jak bardzo żołnierze nienawidzą Arabów.  

To nie liberalizm ani lewicowość powodują tak groteskowo zaburzone myślenie – to jest antysemityzm przebrany za antysyjonizm, który prowadzi do takiego myślenia, a wymówki dorabia się do tego faktu.

Nie ma faktu, którego nie da się wykręcić przeciwko Żydom i Żydzi nie mogą zrobić niczego, by powstrzymać ludzi przed nienawidzeniem ich. Dlatego też szukanie politycznych związków nienawistników nie ma sensu – w nienawiści nie ma logiki i przez przypisywanie kategorii mówimy pośrednio, że gdyby okoliczności były inne, nie nienawidziliby Żydów tak bardzo.

Nienawiść do Żydów wyprzedza podawane dla tej nienawiści przyczyny, a przyczyny są tylko wymówkami. Gdyby nie istniała żydowska organizacja dla uchodźców, HIAS, Bowers i tak zabiłby Żydów. Dokonywanie takich powiązań w pewnym niewielkim stopniu przyczynia się do ułatwienia „zrozumienia motywacji” zamachowca. To jest błąd.

Kiedy człowiek tak przepełniony nienawiścią do Żydów podaje „logiczną” przyczynę tej nienawiści, dlaczego uwiarygodniać go w jakikolwiek sposób? Nikt nie potraktowałby poważnie członka KKK, który podaje ”przyczynę” nienawiści do czarnych ludzi, bo pomysł, że czarni ludzie mają być traktowani inaczej niż wszyscy inni w oparciu o to, co robią lub w co wierzą, jest prima facie absurdalny. Nikt nie uwierzyłby, gdyby rasista powiedział, że jego rasizm wynika z dominacji czarnych w sporcie, ale kiedy ludzie mówią, że nienawidzą Żydów za dominację w mediach, ich argumentowi przyznaje się wystarczająco dużo szacunku, byśmy spędzali czas na obalaniu go.

Prawdziwą przyczyną rasizmu wobec czarnych jest to, że nienawistnik widzi ich jako innych od siebie. I to jest jedyna przyczyną nienawiści ludzi do Żydów i Izraela. Wszystko inne jest mydleniem oczu.

Niemniej wszyscy traktują przyczyny nienawiści do Żydów jak gdyby były na wpół uprawnionymi uzasadnieniami, z którymi trzeba dyskutować. Wskazywanie, że Marks był ochrzczony i że Żydzi byli ofiarami komunizmu, nie oświeci nagle człowieka nienawidzącego Żydów, który twierdzi, że Żydzi byli odpowiedzialni za śmierć 60 milionów ludzi w Związku Radzieckim.  


Danie wiary twierdzeniu Bowersa, że nienawidzi Żydów, z powodu imigracji, nobilituje jego wymówkę i minimalizuje szaloną nienawiść.

Cała dyskusja lewica/prawica w sprawie antysemityzmu pomija sedno. Nienawiść do Żydów jest całkowicie niezależna od „powodów”, jakie podają nienawistnicy.

Czy Protokoły mędrców Syjonu to przedmiot rozmów lewicy, czy prawicy? Jedni i drudzy ich używają, albo w ich oryginalnej formie, albo wtedy, kiedy szanowani akademicy piszą książkę o tytule The Israel Lobby. To jest czysty antysemityzm i ”argumenty” o ukrytej żydowskiej/syjonistycznej kontroli nad sieciami władzy są atrakcyjne dla ekstremistów i nienawistników wszystkich skrzydeł politycznych.

Możemy sporo dowiedzieć się o dzisiejszym antysemityzmie przez spojrzenie na historię.

Tutaj jest fragment popularnego antysemickiego traktatu z 1703 r., argumentującego, że Żydzi powinni raz jeszcze zostać wygnani nie tylko z Anglii, ale z całego obszaru chrześcijaństwa:


Możemy spojrzeć na ten osiemnastowieczny antysemityzm i teraz widzimy go jako nienawiść, którą był wówczas. Możemy zobaczyć kłamstwa. Jest oczywiste, że antysemici wymyślali i szerzyli kalumnie, by zdobyć więcej nienawistników dla swojej sprawy.

To samo dzieje się również dzisiaj. Ze wszystkich stron.

 Chcę powiedzieć wyraźnie: istnieje odpowiedzialność ludzi, którzy tworzą środowisko, w jakim nienawiść do Żydów uważa się za akceptowalną. To dzieje się na lewicy na uniwersytetach z koszmarnymi antysyjonistycznymi „badaniami”, które wyszukują coraz więcej powodów nienawiści do Izraela, i to dzieje się w szambach skrajnie prawicowych stron internetowych. Istnieje podżeganie do nienawiści wobec Żydów na lewicy, na prawicy, wśród chrześcijan i muzułmanów, a nawet wśród samych Żydów. Nie brakuje ludzi, którzy są bardziej niż chętni do uwierzenia we wszystko, co czyni, że lepiej myślą o sobie przez demonizowanie innych. Ludzie bez charakteru idą za tłumem i w tym sensie musimy, oczywiście, walczyć z tymi toksycznymi środowiskami, które hodują takie myślenie.  


Ale to nie polityka ani ideologia tworzą nienawiść do Żydów. Nienawiść siedzi głęboko w nienawidzącym, a usprawiedliwienie jej dochodzi potem. Nie uwznioślajcie „przyczyn” podawanych na usprawiedliwienie tej nienawiści, bo to nadaje tym przyczynom prawomocności.

Nienawidzenie Żydów (lub jakiejkolwiek innej etnicznej albo rasowej grupy) jest odrażające, kropka. Mówienie, że Pittsburgh dowodzi czegoś o „drugiej stronie”, rozmywa koszmar rzeczywistości. Antysemityzm trzeba atakować bezpośrednio, a jego filozofia nienawiści musi być traktowana z pogardą.


Antisemitism is hate first, politics are just an excuse

Elder of Ziyon, 2 listopada 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Elder of Ziyon

Amerykański bloger prowadzący jeden z najlepiej udokumentowanych bloogów na temat antysemityzmu. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1354 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk