Prawda

Piątek, 22 listopada 2019 - 11:29

« Poprzedni Następny »


Walka o zachowanie bioróżnorodności


Matt Ridley 2019-05-15


W tym tygodniu biolodzy podnieśli głośny krzyk w sprawie bioróżnorodności - być może z zazdrości o uwagę, jaką cieszą się ich koledzy zajmujący się zmianą klimatu, a także z powodu ambicji ustanowienia nowego, wielkiego, międzyrządowego organu, który będzie dowoził naukowców samolotami na gigantyczne konferencje.


Mają rację, że dzieje się niedobrze z dziką fauna i florą świata, że możemy zrobić znacznie więcej, by ją zachować, wzmocnić i odbudować, ale nagłośnienie w mediach i wiele wypowiedzi Sir Boba Watsona, przewodniczącego Międzyrządowego Panelu ds. Bioróżnorodności i Usług Ekosystemu[Intergovernmental Panel on Biodiversity and Ecosystem Services (IPBES)], jest, prawdę mówiąc, dziwaczne.


Zagrożenie bioróżnorodności nie jest niczym nowym, ani prawdopodobnie nie przyspiesza, a przede wszystkim nie jest powodowane wzrostem ekonomicznym ani zamożnością, ani zmianą klimatyczną i nie zostanie zażegnane przez wycofanie się do organicznej samowystarczalności. Tutaj jest kilka delikatnych uwag do tych rewelacji.


Wiele zniszczeń bioróżnorodności ludzie dokonali dawno temu


Tempo wymierania gatunków ssaków i ptaków kulminowało około roku 1900 (głównie z powodu statków, które przywlekały szczury na wyspy). Ostatnim gatunkiem ptaka wyniszczonego w Europie była alka olbrzymia – w 1844 roku. Tysiące lat temu łowcy-zbieracze epoki kamiennej spowodowali wymarcie megafauny w Ameryce Północnej i Południowej, Australii, Nowej Zelandii i na Madagaskarze bez żadnej pomocy ze strony nowoczesnej technologii czy kapitalizmu. Nie znaczy to, że wymieranie nie dzieje się nadal, ale zdecydowanie największą przyczyną są inwazyjne, obce gatunki, szczególnie na wyspach: są to grzyby skoczkowce, które zabiły wiele żab i ropuch, ptasia malaria, która zabiła wiele hawajskich ptaków łuskaczy i tak dalej.


To jest konkretny problem, z którym można się uporać i odwrócić skutki, ale potrzeba do tego technologii, nauki i pieniędzy, nie zaś wycofania się w samowystarczalność i jedzenie fasoli. Wytępienie szczurów na wyspie South Georgia jest świetnym przykładem właściwego zrobienia tego – z helikopterami, GPS i mnóstwem nauki.


Byliśmy już na tym filmie. W 1981 roku ekolog Paul Ehrlich przepowiadał, że 50% wszystkich gatunków wymrze do roku 2005. W rzeczywistości przez kilka stuleci wymarło jak dotąd 1,4% gatunków ptaków i ssaków, które są łatwiejsze do udokumentowania niż mniejsze stworzenia, a także bardziej narażone. 


Myśl, że “zachodnie wartości” lub “kapitalizm” są problemem, jest błędna


Ogólnie rzecz biorąc, tym, co naprawdę zmniejsza bioróżnorodność, jest duża, ale uboga populacja żyjąca z tego, co wyprodukuje ziemia. W miarę jak kraje bogacą się i dołączają do gospodarki rynkowej, na ogół odwracają trend deforestacji, spowalniają straty gatunków i ratują gatunki zagrożone. Kraje takie jak Bangladesz są obecnie wystarczająco zamożne, by prowadzić zalesienie zamiast wylesienia, a to dzieje się na całym świecie. Większość tego jest naturalnym lasem, nie zaś plantacjami. Jeśli chodzi o dziką faunę, pomyślcie o wszystkich gatunkach, które w obfitości powróciły do Wielkiej Brytanii: wydry, rybołowy, bieliki, kanie, bobry, sarny i wiele innych. Dlaczego populacje wilków rosną na całym świecie, populacje lwów maleją, a tygrysów utrzymują się na tym samym poziomie? Zasadniczo dlatego, że wilki zamieszkują bogate kraje, lwy są w biednych krajach, a tygrysy w krajach o średnim dochodzie. Zamożność jest rozwiązaniem, nie zaś problemem.


Nic nie zabija natury szybciej niż życie z niej. Kiedy afrykański wieśniak staje się wystarczająco zamożny, by kupić żywność w sklepie zamiast iść do buszu na polowanie, jest to wygrana dla dzikiej przyrody. Tak samo jest, kiedy stać go na gaz do gotowania zamiast ścinać drzewo w lesie. Im bardziej urbanizujemy i im bardziej możemy podnieść użycie intensywnego rolnictwa i paliw kopalnych, tym mniej musimy wycinać lasów na żywność lub paliwo.


Intensywne rolnictwo oszczędza ziemię dla przyrody 


Wyliczono, że gdyby miano wykarmić dzisiejsza populację używając głównie organicznych plonów z lat 1960., musielibyśmy uprawiać 82% ziemi na świecie, podczas gdy dzisiaj uprawiamy około 38%. Dzięki nawozom, traktorom, genetyce i pestycydom potrzebujemy teraz o 68% mniej ziemi do wyprodukowania danej ilości żywności niż potrzebowaliśmy w 1960 roku. To dobrze. Większość rozsądnych obrońców przyrody rozumie, że „oszczędzanie ziemi” jest właściwym podejściem – intensywne rolnictwo i ziemia nieuprawiana zamiast niewydajnego rolnictwa z niewielką ilością dzikiej przyrody między polami. Profesor Andrew Balmford z Cambridge University kierował zespołem, który wykonał staranne badanie pokazujące, że jest to lepsze podejście nie tylko dla używania ziemi, ale także dla innych problemów środowiskowych: na przykład, odkryli, że organiczne farmy mleczne powodują co najmniej 30% więcej utraty gleby i zajmują dwukrotną powierzchnię w stosunku do konwencjonalnej farmy mlecznej, by wyprodukować tę samą ilość mleka.


Zasada wydajności


Ulubiona magiczną formułą wielu środowiskowców jest to, że nie można mieć nieskończonego wzrostu przy ograniczonych zasobach. To jednak jest zwyczajnie błędne, bo wzrost ekonomiczny pochodzi z poprawiania wydajności. Jeśli więc wynajdę nowy silnik samochodowy, który pozwala przejechać dwukrotnie więcej kilometrów na litrze paliwa, to spowoduję wzrost ekonomiczny, bo zużyjemy mniej paliwa. Podobnie jest, jeśli podniosę plony rośliny uprawnej, będę potrzebował mniej ziemi i prawdopodobnie również mniej paliwa. Ten „wzrost przez zmniejszenie zużycia zasobów” dzieje się bez przerwy: pomyśl, o ile mniejsze są telefony komórkowe niż były kiedyś.


Media ignorują fakt, że gatunki odradzają się 


BBC używało śpiewy humbaków, by pokazać gatunek zagrożony wyginięciem. W latach 1960. liczba humbaków spadła do kilku tysięcy i zostały uznane za ”zagrożone”. W 1996 roku, kiedy populacja wzrosła, przeniesiono je do kategorii „narażone”. W 2008 roku, kiedy stały się liczne, zaliczono je do kategorii ”niewielkiego ryzyka”. Dzisiaj jest ich 80 tysięcy, w wielu częściach świata są ponownie w ilości sprzed eksploatacji i grupy do 200 osobników żerują czasami razem, co jest sukcesem niewyobrażalnym, kiedy byłem młody. To samo dotyczy innych uprzednio eksploatowanych gatunków, takich jak  koticzaki niedźwiedziowate, słonie morskie, pingwiny królewskie i inne.


Z jakiegoś powodu środowiskowcy nienawidzą mówienia o sukcesach ludzi zajmujących się ochroną przyrody w ratowaniu gatunków, pomocy w odradzaniu gatunków i ponownego wprowadzania ich do natury. Wolą rozprawiać o zagrożeniach. To daje większy rozgłos i datki, ale szerzy także rozpacz, zostawiając wielu zwykłych ludzi z poczuciem bezradności, zamiast zaangażowania. Pora na uczciwą debatę o tym, co można zrobić dla ratowania dzikiej natury zamiast krzyczeć jak „szeregowiec Fraser”, że „wszyscy jesteśmy skazani”.  

 

A Counsel of Despair about the Loss of biodiversity is the Wrong Approach

Rational Optimist, 8 maja 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1034 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk