Prawda

Wtorek, 19 marca 2024 - 11:19

« Poprzedni Następny »


Walka o zachowanie bioróżnorodności


Matt Ridley 2019-05-15


W tym tygodniu biolodzy podnieśli głośny krzyk w sprawie bioróżnorodności - być może z zazdrości o uwagę, jaką cieszą się ich koledzy zajmujący się zmianą klimatu, a także z powodu ambicji ustanowienia nowego, wielkiego, międzyrządowego organu, który będzie dowoził naukowców samolotami na gigantyczne konferencje.


Mają rację, że dzieje się niedobrze z dziką fauna i florą świata, że możemy zrobić znacznie więcej, by ją zachować, wzmocnić i odbudować, ale nagłośnienie w mediach i wiele wypowiedzi Sir Boba Watsona, przewodniczącego Międzyrządowego Panelu ds. Bioróżnorodności i Usług Ekosystemu[Intergovernmental Panel on Biodiversity and Ecosystem Services (IPBES)], jest, prawdę mówiąc, dziwaczne.


Zagrożenie bioróżnorodności nie jest niczym nowym, ani prawdopodobnie nie przyspiesza, a przede wszystkim nie jest powodowane wzrostem ekonomicznym ani zamożnością, ani zmianą klimatyczną i nie zostanie zażegnane przez wycofanie się do organicznej samowystarczalności. Tutaj jest kilka delikatnych uwag do tych rewelacji.


Wiele zniszczeń bioróżnorodności ludzie dokonali dawno temu


Tempo wymierania gatunków ssaków i ptaków kulminowało około roku 1900 (głównie z powodu statków, które przywlekały szczury na wyspy). Ostatnim gatunkiem ptaka wyniszczonego w Europie była alka olbrzymia – w 1844 roku. Tysiące lat temu łowcy-zbieracze epoki kamiennej spowodowali wymarcie megafauny w Ameryce Północnej i Południowej, Australii, Nowej Zelandii i na Madagaskarze bez żadnej pomocy ze strony nowoczesnej technologii czy kapitalizmu. Nie znaczy to, że wymieranie nie dzieje się nadal, ale zdecydowanie największą przyczyną są inwazyjne, obce gatunki, szczególnie na wyspach: są to grzyby skoczkowce, które zabiły wiele żab i ropuch, ptasia malaria, która zabiła wiele hawajskich ptaków łuskaczy i tak dalej.


To jest konkretny problem, z którym można się uporać i odwrócić skutki, ale potrzeba do tego technologii, nauki i pieniędzy, nie zaś wycofania się w samowystarczalność i jedzenie fasoli. Wytępienie szczurów na wyspie South Georgia jest świetnym przykładem właściwego zrobienia tego – z helikopterami, GPS i mnóstwem nauki.


Byliśmy już na tym filmie. W 1981 roku ekolog Paul Ehrlich przepowiadał, że 50% wszystkich gatunków wymrze do roku 2005. W rzeczywistości przez kilka stuleci wymarło jak dotąd 1,4% gatunków ptaków i ssaków, które są łatwiejsze do udokumentowania niż mniejsze stworzenia, a także bardziej narażone. 


Myśl, że “zachodnie wartości” lub “kapitalizm” są problemem, jest błędna


Ogólnie rzecz biorąc, tym, co naprawdę zmniejsza bioróżnorodność, jest duża, ale uboga populacja żyjąca z tego, co wyprodukuje ziemia. W miarę jak kraje bogacą się i dołączają do gospodarki rynkowej, na ogół odwracają trend deforestacji, spowalniają straty gatunków i ratują gatunki zagrożone. Kraje takie jak Bangladesz są obecnie wystarczająco zamożne, by prowadzić zalesienie zamiast wylesienia, a to dzieje się na całym świecie. Większość tego jest naturalnym lasem, nie zaś plantacjami. Jeśli chodzi o dziką faunę, pomyślcie o wszystkich gatunkach, które w obfitości powróciły do Wielkiej Brytanii: wydry, rybołowy, bieliki, kanie, bobry, sarny i wiele innych. Dlaczego populacje wilków rosną na całym świecie, populacje lwów maleją, a tygrysów utrzymują się na tym samym poziomie? Zasadniczo dlatego, że wilki zamieszkują bogate kraje, lwy są w biednych krajach, a tygrysy w krajach o średnim dochodzie. Zamożność jest rozwiązaniem, nie zaś problemem.


Nic nie zabija natury szybciej niż życie z niej. Kiedy afrykański wieśniak staje się wystarczająco zamożny, by kupić żywność w sklepie zamiast iść do buszu na polowanie, jest to wygrana dla dzikiej przyrody. Tak samo jest, kiedy stać go na gaz do gotowania zamiast ścinać drzewo w lesie. Im bardziej urbanizujemy i im bardziej możemy podnieść użycie intensywnego rolnictwa i paliw kopalnych, tym mniej musimy wycinać lasów na żywność lub paliwo.


Intensywne rolnictwo oszczędza ziemię dla przyrody 


Wyliczono, że gdyby miano wykarmić dzisiejsza populację używając głównie organicznych plonów z lat 1960., musielibyśmy uprawiać 82% ziemi na świecie, podczas gdy dzisiaj uprawiamy około 38%. Dzięki nawozom, traktorom, genetyce i pestycydom potrzebujemy teraz o 68% mniej ziemi do wyprodukowania danej ilości żywności niż potrzebowaliśmy w 1960 roku. To dobrze. Większość rozsądnych obrońców przyrody rozumie, że „oszczędzanie ziemi” jest właściwym podejściem – intensywne rolnictwo i ziemia nieuprawiana zamiast niewydajnego rolnictwa z niewielką ilością dzikiej przyrody między polami. Profesor Andrew Balmford z Cambridge University kierował zespołem, który wykonał staranne badanie pokazujące, że jest to lepsze podejście nie tylko dla używania ziemi, ale także dla innych problemów środowiskowych: na przykład, odkryli, że organiczne farmy mleczne powodują co najmniej 30% więcej utraty gleby i zajmują dwukrotną powierzchnię w stosunku do konwencjonalnej farmy mlecznej, by wyprodukować tę samą ilość mleka.


Zasada wydajności


Ulubiona magiczną formułą wielu środowiskowców jest to, że nie można mieć nieskończonego wzrostu przy ograniczonych zasobach. To jednak jest zwyczajnie błędne, bo wzrost ekonomiczny pochodzi z poprawiania wydajności. Jeśli więc wynajdę nowy silnik samochodowy, który pozwala przejechać dwukrotnie więcej kilometrów na litrze paliwa, to spowoduję wzrost ekonomiczny, bo zużyjemy mniej paliwa. Podobnie jest, jeśli podniosę plony rośliny uprawnej, będę potrzebował mniej ziemi i prawdopodobnie również mniej paliwa. Ten „wzrost przez zmniejszenie zużycia zasobów” dzieje się bez przerwy: pomyśl, o ile mniejsze są telefony komórkowe niż były kiedyś.


Media ignorują fakt, że gatunki odradzają się 


BBC używało śpiewy humbaków, by pokazać gatunek zagrożony wyginięciem. W latach 1960. liczba humbaków spadła do kilku tysięcy i zostały uznane za ”zagrożone”. W 1996 roku, kiedy populacja wzrosła, przeniesiono je do kategorii „narażone”. W 2008 roku, kiedy stały się liczne, zaliczono je do kategorii ”niewielkiego ryzyka”. Dzisiaj jest ich 80 tysięcy, w wielu częściach świata są ponownie w ilości sprzed eksploatacji i grupy do 200 osobników żerują czasami razem, co jest sukcesem niewyobrażalnym, kiedy byłem młody. To samo dotyczy innych uprzednio eksploatowanych gatunków, takich jak  koticzaki niedźwiedziowate, słonie morskie, pingwiny królewskie i inne.


Z jakiegoś powodu środowiskowcy nienawidzą mówienia o sukcesach ludzi zajmujących się ochroną przyrody w ratowaniu gatunków, pomocy w odradzaniu gatunków i ponownego wprowadzania ich do natury. Wolą rozprawiać o zagrożeniach. To daje większy rozgłos i datki, ale szerzy także rozpacz, zostawiając wielu zwykłych ludzi z poczuciem bezradności, zamiast zaangażowania. Pora na uczciwą debatę o tym, co można zrobić dla ratowania dzikiej natury zamiast krzyczeć jak „szeregowiec Fraser”, że „wszyscy jesteśmy skazani”.  

 

A Counsel of Despair about the Loss of biodiversity is the Wrong Approach

Rational Optimist, 8 maja 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Matt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1467 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ideolodzy: dlaczego nauczanie genetyki musi mieć charakter społeczno-polityczny   Coyne   2024-03-19
Przepływ genów od neandertalczyków i denisowian do ludzi „współczesnych” i odwrotnie   Coyne   2024-03-14
Wejdź – skoro nalegasz   Tonhasca Júnior   2024-03-09
Czy “bezpłciowe” bakterie tworzą biologiczne gatunki?   Coyne   2024-03-06
Carl Zimmer o gatunkach i ochronie     2024-02-29
Kolejna błędna próba skorygowania ewolucji   Coyne   2024-02-22
Ryjący w ziemi przedsiębiorcy   Tonhasca Júnior   2024-02-15
Olbrzymie armie o niezliczonych umiejętnościach    Tonhasca Júnior   2024-02-08
Wejdź, powiedziała, dam ci schronienie przed burzą   Tonhasca Júnior   2024-01-15
Czy ludzie wyewoluowali w wodzie?   Coyne   2024-01-08
Jak upadają wielcy   Tonhasca Júnior   2024-01-04
Oczy reniferów zmieniają kolor, żeby łatwiej im było dostrzec jadalne porosty   Coyne   2023-12-30
Życzliwi przestępcy   Tonhasca Júnior   2023-12-28
Conor Friedesdorf (i Alexander Barvinok) o ideologicznym przymusie na amerykańskich uczelniach   Coyne   2023-12-26
Zdumiewający manipulatorzy   Tonhasca Júnior   2023-12-25
Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls



Nie klanial



Cervantes



Wojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk