Prawda

Poniedziałek, 19 sierpnia 2019 - 15:57

« Poprzedni Następny »


Tak wygląda dobre dziennikarstwo


Steven Novella 2019-03-29


Miło jest dla odmiany przeczytać rzetelnie przygotowany, znakomity artykuł dziennikarza, który nie boi się przekazać obrazu rzeczywistości. Tytuł tego artykułu brzmi: Naturopaths are snake-oil salespeople masquerading as health professionals [Naturopaci to naciągacze sprzedający „cudowne mikstury”, którzy podają się za pracowników medycznych], a napisał go Gary Nunn dla „Guardiana”.

W pierwszym akapicie pisze:

Kiedy zacząłem badania i prowadziłem wywiady do artykułu o naturopatach, miałem twarde postanowienie działania z otwartym umysłem. Podstawowe zasady dziennikarstwa nakazują równowagę: uczciwe wysłuchanie obu stron. Przyjąłem zobowiązanie przedstawienia nieuprzedzonej prawdy; właśnie zaczynałem odkrywczą podróż, jak to często robią dziennikarze.

To ważne – wielu dziennikarzy myli potrzebę podchodzenia do tematu z otwartym umysłem z potrzeba „równoważenia” samego artykułu. Jeśli jednak sam temat jest asymetryczny, to prowadzi to do fałszywej równowagi. Zamiast tego artykuł powinien pokazywać rzeczywistość, nie zaś arbitralny wniosek, że obie strony są równe.


Kolejną pułapką jest uzasadnianie tej fałszywej równowagi powiedzeniem – pozwolę czytelnikom decydować. Ma to więcej sensu przy informacjach niż opiniach, ale często jest niewłaściwie stosowane. Podawanie informacji bez wyciągania wniosków i pozwolenie czytelnikowi na wyciągnięcie własnych wniosków jest w porządku. To jednak wymaga bardzo wiele kontekstu. W pisaniu o nauce lepiej jest pozwolić ekspertom na podanie własnych analiz. Ponadto takie podejście redakcyjne nie jest usprawiedliwieniem dla fałszywej równowagi. To są niezależne zmienne.   


Podana informacja powinna odzwierciedlać rzeczywistość, niezależnie od tego, czy na koniec przedstawia się własną opinie, czy pozostawia wnioski czytelnikom.


Czasami racjonalizacja “niech decydują czytelnicy” służy nie tylko usprawiedliwieniu fałszywej równowagi, ale usprawiedliwieniu łatwowiernego relacjonowania bez cienia sceptycyzmu tego, co mówią maniacy i oszuści. W tym kontekście taka racjonalizacja jest kompletnym mydleniem oczu.


Nunn nie wpada w żadną z tych pułapek. Podszedł do tematu z tak nieuprzedzonym umysłem jak potrafił, ale potem szedł tam, dokąd go rozum prowadził. To jest prawdziwie otwarty umysł – pozwolenie przemówić dowodom i logice. Inną dziennikarską porażką, z jaką często się spotykam, jest kiedy dziennikarz podchodzi do tematu z już napisanym w głowie w zasadzie całym artykułem. Uznał, że narracja jest ciekawa i tylko musi uzupełnić ją faktami i cytatami. Gotowy artykuł jest równie rzeczywisty jak reality TV.


Nunn w swojej podróży oglądania, czym są naturopaci, odkrył:

Były próby dyskredytowania naukowców, z którymi przeprowadzałem wywiady i wepchnięcia w ich miejsce własnych, wybranych przez siebie osób. Zajmujący wysokie stanowisko, wykształcony na Cambridge University specjalista medyczny, z którym przeprowadziłem wywiad – otrzymał etykietkę ”ignoranta”. Powiedzieli mi, że jeśli rzeczywiście dbam o publiczność i chcę mieć jakąkolwiek wiarygodność jako dziennikarz, powinienem usunąć wszystkie sceptyczne wypowiedzi. Była też ewidentna próba zmieszania z błotem byłej naturopatki, która teraz występuje przeciwko temu przemysłowi. Postawiono żądanie pokazania poprawionego tekstu. Odmówiłem, prosząc, by respektowano mój profesjonalizm i niezależność dziennikarza.


Z pewnością, gdyby naprawdę wierzyli w to, co robią, naturopaci pozwoliliby swoim rezultatom mówić za siebie zamiast spędzać czas na super-defensywie i próbach dyskredytowania specjalistów medycznych.

To jest przenikliwa obserwacja. Każdy, kto miał do czynienia z alternatywną medycyną i oszustami w dziedzinie zdrowia wie z własnego doświadczenia, że ci ludzie są nadzwyczaj wrażliwi, zawsze atakują i są wręcz infantylni w postawie obronnej, jaką przyjmują.


Tą “byłą naturopatką” jest Britt Hermes. Napisała kilka artykułów dla Science-Based Medicine i przeprowadziliśmy z nią wywiad w SGU. Naturopaci jej nienawidzą, ponieważ ujawniła, jak okropne jest ich wykształcenie i jak całkowicie brak im jakichkolwiek standardów opieki medycznej w oparciu o dowody. Jako świeżo upieczoną naturopatkę przeraziło ją odkrycie prawdy o wybranym przez siebie zawodzie i miała dość odwagi, by odejść. Otrzymuje obecnie prawdziwą, opartą na nauce edukację, co tylko jeszcze bardziej naświetliło jej marny poziom szkolenia, jaki otrzymała w szkole naturopatów.


Jednym z głównych przedmiotów ich szkolenia jest homeopatia – 100% magiczna terapia bez oparcia w rzeczywistości. Jeśli używasz homeopatii w swojej praktyce, to jesteś szarlatanem. Znaczy to, że nie rozumiesz nauki, nie opierasz swojej praktyki medycznej na nauce i zadowala cię używanie magicznych terapii, które nie mają absolutnie żadnego sensu.  


Homeopatia jest tylko czubkiem pseudonaukowej góry lodowej. Używają oni terapii wodą, ziół o nieudowodnionym działaniu, mieszają rzeczywiste porady żywieniowe z fałszywymi, wielu jest antyszczepionkowcami i nigdy nie spotkali suplementu, który im się nie podobał.  


Cała ta branża wydaje się być oparta na błędzie naturalistycznym – jeśli coś wydaje się naturalne, to jest dobre. Wszystko, co wydaje się zbyt sztuczne jest automatycznie złe. To jest medycyna oparta na filozofii. Czego zaś nie robią, to poddawania konkretnych terapii rygorystycznemu testowaniu naukowemu i pozwolenia dowodom na dyktowanie praktyki. Rozmawiają ze sobą i opierają leczenie na anegdotach (jak potwierdziła Britt Hermes własnym doświadczeniem). To jest średniowieczny poziom medycyny.   


Nunnowi należą się oklaski za pójście drogą dowodów i nie poddanie się fałszywej równowadze. Złe relacjonowanie o pseudonauce przez media jest dużą częścią problemu. Daje fałszywą legitymację handlarzom „cudownych mikstur” zamiast nazywać je po imieniu.  


What Good Journalism Looks Like

25 marca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 984 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07
Przegapione odkrycia w historii nauki   Ridley   2019-05-02
W obronie scjentyzmu   Winegard   2019-04-30
Akupunktura kwantowa   Novella   2019-04-23
Nie tylko kakao   Łopaniuk   2019-04-20
Wstęga Möbiusa sprzecznych egocentryzmów poznawczych   Landes   2019-04-18
Kolejne badania nad bzdurą   Novella   2019-04-17
Licząca 43 miliony lat forma przejściowa: wodno-lądowy wieloryb    Coyne   2019-04-15
Zdumiewające możliwości docenienia i wykorzystania neuroróżnorodności   Koraszewski   2019-04-12
Jak sobie radzić ze skrajnymi wydarzeniami pogodowymi?   Lomborg   2019-04-09
Najbardziej zabójczy dzień na Ziemi   Novella   2019-04-06
Zaprzeczanie neuronauce o różnicach płci   Cahill   2019-04-05
Zwierzęce roboty   Novella   2019-04-04
Technologia pomaga w kryzysach wodnych na całym globie   Cohen   2019-04-02
Niezwykłe skamieniałości kambryjskie porównywalne do tych z łupków z Burgess   Coyne   2019-03-30
Tak wygląda dobre dziennikarstwo   Novella   2019-03-29
Wzrost sektora nasiennictwa w Ugandzie demaskuje główne twierdzenie anty- GMO   Ongu   2019-03-21
Ewolucja „nieredukowalnie złożonych” białek zapobiegających zamarzaniu u ryb polarnych (i policzek wymierzony Behemu)   Coyne   2019-03-20
Złoty ryż wreszcie dopuszczony w Bangladeszu   Novella   2019-03-19
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka   Welsh   2019-03-18
Wyprane kłamstwa   Ridley   2019-03-14
Czy islamska teologia i filozofia może wzbogacić etyczną debatę wokół CRISPR?   Coyne   2019-03-06
Kacze dzioby, Umwelt i a priori Kanta   Cobb   2019-03-04
Co kręci płaskoziemców   Novella   2019-03-02
Ślimaki nagoskrzelne mają kolczaste penisy jednorazowego użytku, którymi usuwają plemniki rywala ze swojej partnerki   Coyne   2019-03-01
Zrozumienie nowoczesnych horrorów afrykańskich zakorzenionych w handlu niewolnikami przez Ocean Indyjski   Clarfield   2019-02-28
Raport z sensacyjnym twierdzeniem o ”załamaniu klimatu” jest chwytliwy, ale nieprawdziwy   Lomborg   2019-02-27
Naukowiec analizuje dwa przykłady w nowej książce Behego; stwierdza, że są głęboko błędne   Coyne   2019-02-26
Triasowy mięsak, czyli praprzodkowie żółwi też chorowali na nowotwory   Łopatniuk   2019-02-16
Co nauka może powiedzieć pani Ocasio-Cortez o klimacie   Lomborg   2019-02-15
Kury produkujące leki   Novella   2019-02-14
Rak w raku i przerzut w przerzucie   Łopatniuk   2019-02-09
Prawo niezamierzonych konsekwencji   Novella   2019-02-07
Czy świat rzeczywiście staje się biedniejszy? Odpowiedź Stevena Pinkera   Coyne   2019-02-06
Maniok o wysokiej zawartości żelaza i cynku może poprawić odżywianie i zdrowie w Afryce Zachodniej     2019-02-05
Dalszy spadek zgonów z powodu raka   Novella   2019-02-04
Dokopywanie nauce przez dwóch naukowców i filozofa   Coyne   2019-02-01
Jacy naprawdę byli neandertalczycy?   Novella   2019-01-31
Żywność GM i zmiana opinii   Novella   2019-01-29
Wojny o Oświecenie: kilka refleksji o Enlightenment Now, w rok później   Pinker   2019-01-25
Dunning Kruger a opozycja wobec GMO   Novella   2019-01-23
Nasza pamięć cofa się   Nivella   2019-01-21
Niezrozumienie efektu Dunninga-Krugera   Novella   2019-01-18
Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową   Novella   2019-01-16
Nowa duża salamandra ze Stanów Zjednoczonych   Mayer   2019-01-10
Kwitnące rośliny pozostają zdolne do życia po przejściu przez przewód pokarmowy ptactwa wodnego   Coyne   2019-01-07
Radykalne poglądy polityczne korelują z marnym metapoznaniem   Novella   2019-01-05
Nareszcie: owocowy gospodarz dzikiej Drosophila melanogaster   Coyne   2019-01-02
Z końcem roku   Łopatniuk   2019-01-01
Psychologia globalnego pesymizmu   Ridley   2018-12-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk